Išorinis vaisiaus apgręžimas (277)

Išorinis vaisiaus apgręžimas prieš gimdymą Goncharov_Artem | Shutterstock.com

Jeigu nėštumo pabaigoje vaisiaus galvutė nėra nusileidusi į mažąjį dubenį, t.y. jeigu vaikelis sėdi gimdoje, gydytojas gali rekomenduoti atlikti išorinį vaisiaus apgręžimą.

Kada vaisius turėtų apsisukti gimdoje?

Pirmą kartą gimdysiančių mamų kūdikiai įprastai patys apsisuka iki 35-36 nėštumo savaitės.

Dažnai, ypač jeigu gimdymas nėra pirmasis, vaisius nenusileidžia arba vartosi iki pat nėštumo pabaigos, o jo galvutė į mamos dubenį įsistato tik prasidėjus gimdymui.

Daugiau apie vaisiaus apsisukimą skaitykite:

Kodėl atliekamas išorinis vaisiaus apgręžimas?

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir medikų bendruomenė sutinka, kad labiausiai pageidaujamas yra gimdymas natūraliais takais, todėl, siekiant išvengti cezario pjūvio, gali būti rekomenduojama atlikti išorinį vaisiaus apgręžimą.

Išorinis vaisiaus apgręžimas yra laikomas saugia procedūra, o kitų tokio efektyvumo būdų apversti vaisių nėra.

Kada negalima atlikti išorinio vaisiaus apgręžimo?

Kiekvienu atveju yra sprendžiama individualiai, tačiau paprastai išorinis vaisiaus apgręžimas nėra rekomenduojamas, jeigu:

 • Yra placentos pirmeiga;
 • Yra gimdos anomalijų;
 • Kraujuoja iš gimdos;
 • Nutekėję vaisiaus vandenys, nepakankamas vaisiaus vandenų kiekis;
 • Nėštumas yra daugiavaisis;
 • Vaisiaus būklė yra nestabili;
 • Nustatyta preeklampsija;
 • Vaisiaus augimas yra sulėtėjęs, yra kraujotakos pokyčių ir kt.

Kada yra atliekamas išorinis vaisiaus apgręžimas?

Vaisiaus padėtis yra vertinama 36 nėštumo savaitę.

Jeigu tai pirmasis nėštumas, gydytojas gali rekomenduoti atlikti vaisiaus apgręžimą nuo 36 nėštumo savaitės.

Jeigu nėštumas nebe pirmas, dažniausiai rekomenduojama dar šiek tiek palaukti ir apgręžimą atlikti nuo 37 nėštumo savaitės.

Išorinį vaisiaus apgręžimą galima daryti tik jeigu pati moteris sutinka (būtinas raštiškas moters sutikimas), nėštumo eiga yra normali, jis nėra komplikuotas, nėščiosios ir vaisiaus būklė yra gera, nėra kitų kontraindikacijų gimdyti natūraliais takais (jeigu moteris negalės gimdyti natūraliai, apgręžimas neturi prasmės).

Kaip daromas išorinis vaisiaus apgręžimas?

Išorinis vaisiaus apgręžimas, kaip ir sako pavadinimas, yra procedūra, kuomet gydytojas reikiamose vietose delnais spausdamas nėščiosios pilvą apverčia vaisių.

Ruošiantis procedūrai yra įvertinama nėščiosios ir vaisiaus būklė: atliekamas ultragarsinis tyrimas, įvertinamas vaisiaus vandenų kiekis, tiksli vaisiaus padėtis, placentos prisitvirtinimo vieta, atliekama kardiotokograma, nestresinis testas.

Gali būti taikoma tokolizė - vaisiaus plaučių brandinimas medikamentais.

Procedūros metu gydytojas viena ranka per pilvo sieną apčiuopia vaisiaus galvą, kita ranka - sėdmenis ir stumia vaisiaus galvą žemyn, link nėščiosios dubens, o sėdmenis į priešingą pusę, link dubens dugno.

Vienas bandymas trunka iki 5 min., jeigu nepavyksta, padaroma poros minučių pertrauka ir galima pakartoti bandymą (galima bandyti iki 4 kartų).

Daliai moterų ši procedūra nesukelia jokio diskomforto, kitos jaučia tik spaudimą, tačiau kai kurioms išorinis vaisiaus apgręžimas gali būti skausmingas.

Jeigu moteris jaučia didelį diskomfortą ar skausmą, procedūrą reikia nutraukti. Procedūra taip pat nutraukiama, jeigu ji nepavyksta po 4 bandymų, padidėja gimdos tonusas arba kyla abejonių dėl nėščiosios ir vaisiaus būklės.

Kokia tikimybė, kad vaisiaus išorinis apgręžimas bus sėkmingas?

Tikimybė, kad išorinis vaisiaus apgręžimas bus sėkmingas yra 35-85% (statistika skirtinguose šaltiniuose skiriasi, dažnai tiesiog sakoma, kad sėkmė yra 50%).

Procedūros sėkmė labai priklauso nuo gydytojo patirties ir įgūdžių. Apgręžimas dažniau nepavyksta, jeigu moteris turi didelį antsvorį, yra nutukusi, sumažėjęs vaisiaus vandenų kiekis, išsiplėtęs gimdos kaklelis, placenta prisitvirtinusi priekinėje gimdos sienoje, vaisiaus sėdmenys nusileidę į dubenį ir kt.

Net jeigu gydytojui pavyko apsukti vaisių, išlieka tikimybė, kad jis ir vėl „atsisės“. Tiesa, tokia rizika nėra didelė – atgal apsisuka mažiau nei 5% vaisių.

Kokios yra vaisiaus išorinio apgręžimo komplikacijos?

Išorinis vaisiaus apgręžimas yra laikomas saugia procedūra ir bendra komplikacijų rizika siekia apie 6%. Galimos vaisiaus išorinio apgręžimo komplikacijos yra šios:

 • Vaisiaus būklės pablogėjimas;
 • Vaisiaus – motinos kraujo nuosruva;
 • Poreikis atlikti skubią cezario pjūvio operaciją;
 • Vaisiaus vandenų nutekėjimas;
 • Placentos atšoka;
 • Virkštelės iškritimas;
 • Vaisiaus žūtis.

Kas daroma, jeigu nepavyksta apsukti vaisiaus?

Jeigu vaisiaus išorinis apgręžimas nėra sėkmingas, atsižvelgiama į nėščiosios ir vaisiaus būklę, nėščiosios pageidavimą ir planuojama cezario pjūvio operacija arba gimdymas natūraliais takais sėdmenine pirmeiga.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  A_ureja prieš 2 sav.

  simonacka parašė:
  Mano sunus sedejo beveik visa nestuma, sukimo net nerekomendavo, nes vandenu neperdaugiausiai buvo ir jam anksta, o tai buvo 38 sav. Po sav atejau tartis del Cp, da…

  Va ir aš to gydytokų smerkimo bijau. Argymentuoja, kad niekam ta procedūra nepakenkė, bet tikrai nenorėčiau būti ta pirmoji. 🙈 Nežinau ką daryti. Širdis savo viena, o protas kitka.

 2. MeleKaramele
  MeleKaramele prieš 1 sav.

  A_ureja parašė:
  Va ir aš to gydytokų smerkimo bijau. Argymentuoja, kad niekam ta procedūra nepakenkė, bet tikrai nenorėčiau būti ta pirmoji. 🙈 Nežinau ką daryti. Širdis savo viena,…

  Kaip idomiai, man Kaune tik pasake kad yra tokia galimybe Klinikose darytis, bet nespaude niekas ir man nenorint apvertimo be jokiu problemu iskart registravo planiniam cp su abiem vaikais. nes abu sedejo, tai manau ne siaip sau, kazkokia priezastis buvo. O gal del to nesikabinejo, kad del cp tariausi su konkrecia gydytoja. Nuo tokio gyd kur siulo sedinti gimdyti tai begciau kuo toliau

 3. zvirblelis7
  zvirblelis7 prieš 1 sav.

  Sveikos, seku Jūsų temą ir.man taip keista, kad bijote apsukimo 🙄 gi viską sužiūri echo metu... Man pirmą šeimos.klinikos ginė pavėluotai sureagavo į neapsivertimą, nusiuntė vėlai ir jau bandė verst, bet viskas jau, per didelė buvo ir nepavykus pasukt, niekas nesuko per prievartą. Tai dabar antrą pati gydytojos prašiau, kad anksčiau pažiūrėtų poziciją, kad apsukimui būtų didesnis šansas, jei neapsisuks.
  Skaitau skaitau, ko čia bijo visos, bet randu tik nuomones, nepagrįstas baimes ir tik geras patirtis apvertus. Nu keista keista... žinoma, kiekvienai savo tema kaip su skiepais ir žindymu... dvi pusės.

 4. Ishdeekele
  Ishdeekele prieš 1 sav.

  zvirblelis7 parašė:
  Sveikos, seku Jūsų temą ir.man taip keista, kad bijote apsukimo 🙄 gi viską sužiūri echo metu... Man pirmą šeimos.klinikos ginė pavėluotai sureagavo į neapsivertimą,…

  As rasiau kodel nesutikau vertimo ir va galiu pakartot. Nors ziuri per, bet tai seseliu mokslas, vaikas sedi neveltui man pvz nemate, kad virkstele apsiviniojus aplink kakla, nepamate, kad tarp koju virkstele

 5. User has not uploaded an avatar
  A_ureja prieš 1 sav.

  Ishdeekele parašė:
  As rasiau kodel nesutikau vertimo ir va galiu pakartot. Nors ziuri per, bet tai seseliu mokslas, vaikas sedi neveltui man pvz nemate, kad virkstele apsiviniojus …

  Ir aš nesutikau;) ne šiaip sau nuo 30sav sėdi😉