Išorinis vaisiaus apgręžimas (322)

Išorinis vaisiaus apgręžimas prieš gimdymą Goncharov_Artem | Shutterstock.com

Jeigu nėštumo pabaigoje vaisiaus galvutė nėra nusileidusi į mažąjį dubenį, t.y. jeigu vaikelis sėdi gimdoje, gydytojas gali rekomenduoti atlikti išorinį vaisiaus apgręžimą.

Kada vaisius turėtų apsisukti gimdoje?

Pirmą kartą gimdysiančių mamų kūdikiai įprastai patys apsisuka iki 35-36 nėštumo savaitės.

Dažnai, ypač jeigu gimdymas nėra pirmasis, vaisius nenusileidžia arba vartosi iki pat nėštumo pabaigos, o jo galvutė į mamos dubenį įsistato tik prasidėjus gimdymui.

Daugiau apie vaisiaus apsisukimą skaitykite:

Kodėl atliekamas išorinis vaisiaus apgręžimas?

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir medikų bendruomenė sutinka, kad labiausiai pageidaujamas yra gimdymas natūraliais takais, todėl, siekiant išvengti cezario pjūvio, gali būti rekomenduojama atlikti išorinį vaisiaus apgręžimą.

Išorinis vaisiaus apgręžimas yra laikomas saugia procedūra, o kitų tokio efektyvumo būdų apversti vaisių nėra.

Kada negalima atlikti išorinio vaisiaus apgręžimo?

Kiekvienu atveju yra sprendžiama individualiai, tačiau paprastai išorinis vaisiaus apgręžimas nėra rekomenduojamas, jeigu:

 • Yra placentos pirmeiga;
 • Yra gimdos anomalijų;
 • Kraujuoja iš gimdos;
 • Nutekėję vaisiaus vandenys, nepakankamas vaisiaus vandenų kiekis;
 • Nėštumas yra daugiavaisis;
 • Vaisiaus būklė yra nestabili;
 • Nustatyta preeklampsija;
 • Vaisiaus augimas yra sulėtėjęs, yra kraujotakos pokyčių ir kt.

Kada yra atliekamas išorinis vaisiaus apgręžimas?

Vaisiaus padėtis yra vertinama 36 nėštumo savaitę.

Jeigu tai pirmasis nėštumas, gydytojas gali rekomenduoti atlikti vaisiaus apgręžimą nuo 36 nėštumo savaitės.

Jeigu nėštumas nebe pirmas, dažniausiai rekomenduojama dar šiek tiek palaukti ir apgręžimą atlikti nuo 37 nėštumo savaitės.

Išorinį vaisiaus apgręžimą galima daryti tik jeigu pati moteris sutinka (būtinas raštiškas moters sutikimas), nėštumo eiga yra normali, jis nėra komplikuotas, nėščiosios ir vaisiaus būklė yra gera, nėra kitų kontraindikacijų gimdyti natūraliais takais (jeigu moteris negalės gimdyti natūraliai, apgręžimas neturi prasmės).

Kaip daromas išorinis vaisiaus apgręžimas?

Išorinis vaisiaus apgręžimas, kaip ir sako pavadinimas, yra procedūra, kuomet gydytojas reikiamose vietose delnais spausdamas nėščiosios pilvą apverčia vaisių.

Ruošiantis procedūrai yra įvertinama nėščiosios ir vaisiaus būklė: atliekamas ultragarsinis tyrimas, įvertinamas vaisiaus vandenų kiekis, tiksli vaisiaus padėtis, placentos prisitvirtinimo vieta, atliekama kardiotokograma, nestresinis testas.

Gali būti taikoma tokolizė - vaisiaus plaučių brandinimas medikamentais.

Procedūros metu gydytojas viena ranka per pilvo sieną apčiuopia vaisiaus galvą, kita ranka - sėdmenis ir stumia vaisiaus galvą žemyn, link nėščiosios dubens, o sėdmenis į priešingą pusę, link dubens dugno.

Vienas bandymas trunka iki 5 min., jeigu nepavyksta, padaroma poros minučių pertrauka ir galima pakartoti bandymą (galima bandyti iki 4 kartų).

Daliai moterų ši procedūra nesukelia jokio diskomforto, kitos jaučia tik spaudimą, tačiau kai kurioms išorinis vaisiaus apgręžimas gali būti skausmingas.

Jeigu moteris jaučia didelį diskomfortą ar skausmą, procedūrą reikia nutraukti. Procedūra taip pat nutraukiama, jeigu ji nepavyksta po 4 bandymų, padidėja gimdos tonusas arba kyla abejonių dėl nėščiosios ir vaisiaus būklės.

Kokia tikimybė, kad vaisiaus išorinis apgręžimas bus sėkmingas?

Tikimybė, kad išorinis vaisiaus apgręžimas bus sėkmingas yra 35-85% (statistika skirtinguose šaltiniuose skiriasi, dažnai tiesiog sakoma, kad sėkmė yra 50%).

Procedūros sėkmė labai priklauso nuo gydytojo patirties ir įgūdžių. Apgręžimas dažniau nepavyksta, jeigu moteris turi didelį antsvorį, yra nutukusi, sumažėjęs vaisiaus vandenų kiekis, išsiplėtęs gimdos kaklelis, placenta prisitvirtinusi priekinėje gimdos sienoje, vaisiaus sėdmenys nusileidę į dubenį ir kt.

Net jeigu gydytojui pavyko apsukti vaisių, išlieka tikimybė, kad jis ir vėl „atsisės“. Tiesa, tokia rizika nėra didelė – atgal apsisuka mažiau nei 5% vaisių.

Kokios yra vaisiaus išorinio apgręžimo komplikacijos?

Išorinis vaisiaus apgręžimas yra laikomas saugia procedūra ir bendra komplikacijų rizika siekia apie 6%. Galimos vaisiaus išorinio apgręžimo komplikacijos yra šios:

 • Vaisiaus būklės pablogėjimas;
 • Vaisiaus – motinos kraujo nuosruva;
 • Poreikis atlikti skubią cezario pjūvio operaciją;
 • Vaisiaus vandenų nutekėjimas;
 • Placentos atšoka;
 • Virkštelės iškritimas;
 • Vaisiaus žūtis.

Kas daroma, jeigu nepavyksta apsukti vaisiaus?

Jeigu vaisiaus išorinis apgręžimas nėra sėkmingas, atsižvelgiama į nėščiosios ir vaisiaus būklę, nėščiosios pageidavimą ir planuojama cezario pjūvio operacija arba gimdymas natūraliais takais sėdmenine pirmeiga.

Naujausi komentarai

 1. Natt
  Natt prieš 1 mėn.

  Na, pasidalinsiu ir aš. Iš pradžių gana skeptiškai žiūrėjau į apvertimą, bet džiaugiuosi, kad vis tik viena ginekologė pasistengė mane įkalbėti nors pamėginti. Pavyko Kauno Klinikose pakliūti pas nuostabųjį Vytautą Abraitį. Buvo daug "kabliukų" (nėštumo dydis - 38+5, ne baseinai vandenų, placenta priekyje, virkštelė 2 kartus apsivijusi kaklą), tad vilčių beveik nesuteikė. Sakė, kad švelniai pabandys, nesisuks - tai nesisuks. Ir ką, pavyko iš karto! Sukant stebėjo vaisiaus būklę echoskopu, vėliau kas kiek laiko buvo matuojami vaisiaus tonai, visi rodikliai puikūs, vaikas jaučiasi gerai, galva įsistatė taip, kaip reikia. Tad noriu padrąsinti dvejojančias - šios procedūros tikrai bet kas ir bet kaip neatlieka, viskas daroma labai atidžiai ir atsargiai. Jei yra galimybė pamėginti išvengti tokios didelės intervencijos kaip cezario pjūvis, manau, kad tikrai verta :))

 2. Nepasimetusi
  Nepasimetusi prieš 1 mėn.

  Natt parašė:
  Na, pasidalinsiu ir aš. Iš pradžių gana skeptiškai žiūrėjau į apvertimą, bet džiaugiuosi, kad vis tik viena ginekologė pasistengė mane įkalbėti nors pamėginti. Pavy…

  Super, kaip smagu! 😊

 3. User has not uploaded an avatar
  Apelsinass prieš 1 mėn.

  Pasidalinkite kaip praėjo gimdymas toms, kurioms darė apgręžimą labai įdomios kitos patirtys

 4. User has not uploaded an avatar
  indriuxxx prieš 1 mėn.

  Apelsinass parašė:
  Pasidalinkite kaip praėjo gimdymas toms, kurioms darė apgręžimą labai įdomios kitos patirtys

  Turejau su dukryte apgrezima 36sav kai buvo,pirma diena nepavyko apgrezti tad daktarai sake atvyk dar rytoj pameginsim ,jei nepavyks sako per prievarta nieko nedarysim nu ir kita diena lengvai apsiverte mano madam ir isnesiojau pilnai 40+3 ,gimdymas vyko labai sklandziai,atvykau is namu jau su 7-8cm atsiverimu ir po dvieju valandu naturaliai pati pagimdziau ,senas randas tik truputi iplyso ,kad viena siule tik susiuvo 🙂 baimes buvo nemazai pries vertima,bet po visko ir daktare sake kaip gerai,kad apgrezem lelyte,nereikejo cezario pati puikiai pagimdei 😍

 5. Natt
  Natt prieš 1 mėn.

  Apelsinass parašė:
  Pasidalinkite kaip praėjo gimdymas toms, kurioms darė apgręžimą labai įdomios kitos patirtys

  Viskas praėjo puikiai, vaikas buvo įsistatęs taip, kaip reikia :))