Geležies trūkumas vaikams ir kūdikiams (332)

vaikas geria žalią kokteilį - geležies šaltinį Elizaveta Galitckaia | Shutterstock.com

Geležis – viena svarbiausių kraujo sudedamųjų dalių ir mikroelementų žmogaus organizme. Ši medžiaga dalyvauja kraujodaroje ir yra būtina hemoglobino sintezei.

Jei geležies organizme pakanka, organizmas yra tinkamai aprūpinamas deguonimi, kuris kvėpuojant prisijungia prie geležies ir taip yra išnešiojamas po visą organizmą.

Jeigu geležies stygius yra didelis, susergama geležies stokos anemija. Tai dažniausiai pasitaikantis anemijos tipas ir dažniausia vaikų kraujo liga.

Kodėl geležies trūkumas vaikams yra pavojingas?

Geležis yra itin svarbi augančiam vaikui, jo raidai ir vystymuisi, geležies trūkumas ir jo sukeliama anemija gali turėti dar rimtesnių, ilgalaikių ar negrįžtamų pasekmių.

Geležies trūkumas yra ypač pavojingas kūdikiams ir mažiems vaikams. Stokojant geležies sulėtėja jų motorinė, kalbos raida bei nervų sistemos vystymasis, kas ilgainiui gali atsiliepti ne tik žemesniu intelektu, bet net ir psichikos sutrikimais.

Be to, geležies trūkumas yra siejamas ir su didesne karščiavimo sukeltų traukulių rizika.

Trūkstant geležies, vyresniems vaikams yra sunku susikaupti, suprastėja jų mokymosi rezultatai, juos išvargina net ir menkas fizinis krūvis.

Kokie yra vaiko geležies poreikiai ir šaltiniai?

Geležies atsargos, sukauptos iki gimimo

Pilnai išnešioti kūdikiai gimsta su pakankamai didelėmis geležies atsargomis, kurių įprastai pakanka pirmuosius 6 mėnesius, geležies trūkumo sukelta anemija iki 6 mėn. amžiaus pasireiškia itin retai.

Jei kūdikis iš esmės yra sveikas, jei nepatyrė nukraujavimo, iki gimimo sukauptos geležies atsargos gali išsekti greičiau, jeigu:

 • Kūdikis gimė neišnešiotas;
 • Kūdikis gimė mažo svorio;
 • Anksti (per pirmą minutę po gimdymo) buvo užspausta virkštelė;
 • Kūdikis maitinamas išskirtinai mamos pienu iki 6 mėn.

Geležis gaunama su motinos pienu

Geležies kūdikiai gauna su mamos pienu. Geležies kiekis mamos piene gali varijuoti, tačiau jos koncentracija nėra didelė ir su kiekvienu mėnesiu po gimdymo nuosekliai mažėja nepriklausomai nuo mamos mitybos. Geležis iš mamos pieno yra įsisavinama itin gerai (daug geriau, nei iš pieno mišinių ar geležimi praturtintų maisto produktų), tačiau dėl mažos koncentracijos geležies su motinos pienu dažnai gaunama mažiau, nei reikia kūdikio organizmui.

Geležis gaunama su pieno mišiniu

Siekiant užtikrinti geležies poreikius, pieno mišiniai gali būti praturtinti geležies papildais. Geležis iš pieno mišinių yra įsisavinama blogiau, nei iš mamos pieno, todėl dažnas atvejis, kai pieno mišiniu maitinamo kūdikio išmatos gali būti būna tamsiai žalios, kartais net beveik juodos spalvos.

Geležies šaltiniai pradėjus primaitinimą ir vėliau

PSO (Pasaulios Sveikatos Organizacija) rekomenduoja primaitinimą pradėti nuo apytiksliai 6 mėnesio, palaipsniui  įvedant vis naujus produktus. Artėjant antrajam gimtadieniui apie 98% reikiamos geležies turi būti gaunama su „kietu“ maistu.

Dažniausiai daroma klaida pradėjus primaitinimą - vaikui per anksti duodami pieno produktai. Karvės pienas ir jo produktai trukdo įsisavinti maiste esančią geležį. Be to, jei vartojama daug pieno, „nelieka vietos“ kitiems maisto produktams – tai viena iš priežasčių, kodėl karvės pienas ir jo produktai nerekomenduojami vaikams iki vienerių metų, o ir sulaukus vienerių pieno produktus rekomenduojama valgyti saikingai.

Vyresniame amžiuje, vaikų geležies trūkumas dažniausiai susijęs su nepilnaverte mityba, rečiau – su greito augimo etapais (pavyzdžiui, paauglystėje), mergaitėms – su prasidėjusiomis mėnesinėmis.

Labai retais atvejais geležies trūkumas gali būti nulemtas ligų. Plačiau apie jas ir apie kitas anemijos priežastis skaitykite čia: Anemija (mažakraujystė).

Požymiai, kad vaikui trūksta geležies

Geležies trūkumas ir dėl jo atsirandantys negalavimai išsivysto palaipsniui. Jeigu su maistu geležies gaunama nepakankamai, organizmas naudoja geležies atsargas, sukauptas kaulų čiulpuose.

Kol šių atsargų pakanka, žmogus jaučiasi gerai, jo hemoglobino lygis yra normalus, tačiau sumažėja feritino ir transferino lygiai.

Geležies atsargoms pasibaigus ir toliau su maistu negaunant pankamai geležies, sutrinka eritrocitų (raudonųjų kraujo kūnelių) sintezė, krenta hemoglobino ir hematokrito lygis ir išsivysto anemija.

Anemijos simptomai:

 • Išvaizdos pokyčiai: ryškiausi požymiai – išblyškusi oda. Taip pat gali pradėti slinkti plaukai, išsausėti oda, nagai gali tapti sausi, trapūs, o anemijai progresuojant – įdubę lyg šaukštas.
 • Fizinis pajėgumas: raumenys susilpnėja, vaikas greičiau pavargsta nuo fizinės veiklos nei sveiki bendraamžiai.
 • Nervų sistemos bei smegenų veiklos sutrikimai: vaikui tampa sunku susikoncentruoti, prastėja pažintinės funkcijos, tampa sudėtinga efektyviai mokytis ir ilgesniam laikui sutelkti dėmesį. Gali suprastėti miegas, atsirasti elgesio sutrikimų.
 • Širdies ritmo sutrikimai: trūkstant geležies atsiranda deguonies trūkumas, paspartėja kraujotaka, labiau apkraunama širdis, dėl to gali sutrikti širdies ritmas.
 • Mitybos sutrikimai: dažnai suprastėja vaiko apetitas, gali pasireikšti gliuteno netoleravimas.
 • Vaiko imunitetas: esant geležies nepakankamumui dažnai sparčiai ima silpti imunitetas, vaikai dažniau pradeda sirgti virusinėmis ir infekcinėmis ligomis, ypač pavasarį, kada mažiau suvartoja šviežių vaisių, daržovių ir gauna mažiau saulės.

Geležies trūkumo diagnozė

Geležies trūkumas nustatomas vertinant vaiko ligos istoriją, rizikos faktorius, taip pat atliekant laboratorinius kraujo tyrimus.

Patariama atidžiau stebėti ir atlikti išsamius kraujo tyrimus dėl geležies atsargų kūdikiams, kurie gimė mažo svorio, neišnešioti, kuriems greitai buvo nukirpta virkštelė, kurie buvo išskirtinai žindomi iki 6 mėnesių amžiaus: pastebėta, kad tokiems vaikams apie 9-12 gyvenimo mėnesį išsivysto geležies trūkumas.

Svarbu pažymėti, kad tyrimai būtų išsamūs, nes paprastas hemoglobino/ hematokrito tyrimas neparodo, ar yra rizika išeikvoti geležies atsargas iki to laiko, kai jų bus gaunama pakankamai su kietu maistu.

Dar daugiau, pirmąjį primaitinimo pusmetį „kietas“ maistas nebūna pakankamai įvairus, jo suvalgoma palyginti mažai, kad su juo gaunamos geležies užtektų išeikvotiems geležies resursams atkurti, tad anemijos rizika išlieka net ir tuo atveju, jei pradiniai tyrimai nebuvo itin blogi.

Geležies trūkumo prevencija

Siekiant išvengti geležies trūkumo kūdikystėje ir ankstyvoje vaikystėje, kai vaikas sparčiausiai vystosi ir auga, rekomenduojama imtis prevencinių priemonių:

 • Atskirti žindymą ir primaitinimą į atskirus maitinimus (taip geležis įsisavinama geriau).
 • Vengti geležies įsisavinimą trikdančių karvės pieno produktų iki pirmojo vaiko gimtadienio, vėliau juos vartoti saikingai.
 • Maitinant pieno mišiniu, rinktis geležimi praturtintą.
 • Primaitinimui rinktis maisto produktus, kuriuose yra daug geležies ir vitamino C (vitaminas C padeda įsisavinti geležį).
 • Pasitarus su gydytoju, vartoti geležies maisto papildus. Geležies papildai yra naudojami anemijos gydymui, tačiau nedidelės dozės gali būti skiriamos ir profilaktiškai, patenkantiems į rizikos grupę vaikams.

Kaip atstatyti geležies trūkumą vaiko organizme

Specialistai vienareikšmiškai sutinka, kad pats geriausias būdas atkurti ir palaikyti reikiamas geležies atsargas yra sveika, subalansuota mityba.

Produktai, kuriuose yra geležies:

 • Gyvulinės kilmės produktai: mėsa, žuvis, kiaušiniai.
 • Ankštiniai augalai: pupelės, lęšiai.
 • Daržovės: moliūgai, saldžioji bulvė, burokėliai, brokoliai.
 • Žalios spalvos lapinės daržovės: špinatai, petražolės, gražgarstės, lapiniai kopūstai.
 • Grūdai: kviečiai, miežiai, rugiai, ryžiai, grikiai.

Pradėjus primaitinimą nauji produktai įvedami ir porcijos didinamos palaipsniui, daugiau gerai įsisavininamos geležies turintys produktai (mėsa, paukštiena) įvedami kiek vėliau, maži vaikai dažnai įtariai žiūri į žalios spalvos daržoves, todėl kūdikių ir mažų vaikų geležies poreikius pavyksta užtikrinti ne visada.

Geležies maisto papildai vaikams ir kūdikiams

Geležies maisto papildų yra įvairiomis formomis: lašais, sirupu, kapsulėmis ar tirpiomis tabletėmis, geležimi gali būti praturtinti ir kai kurie maisto produktai (pavyzdžiui, košės ar pieno mišiniai).

Dėl geležies svarbos kūdikio ir vaiko raidai, gerai savijautai yra neabejojama, tačiau nuomonės apie geležies papildus yra įvairios.

Pavyzdžiui, Amerikos pediatrų akademija žindomiems kūdikiams nuo 4 mėnesių amžiaus iki pilno perėjimo prie „kieto“ maisto, rekomenduoja prevencinę geležies maisto papildų dozę (1 mg/kg/dieną). Kritikų nuomone, visiems be išimties skiriant šią prevencinę dozę yra rizika, kad organizmas geležies gali prikaupti per daug.

Tad dėl geležies papildų vartojimo reikėtų pasikonsultuoti su vaiko gydytoju, taip pat atlikti reikiamus tyrimus. Svarbu prisiminti, kad geležies trūkumą ir anemiją gali lemti ne tik nepilnavertė mityba ar augimo spurtas paauglystėje, bet ir įvairios ligos, infekcijos, sutrikimai.  Jei po 2-3 mėnesių geležies papildų vartojimo kraujo tyrimų rezultatai nepagerėja, būtina toliau ieškoti anemijos priežasties (ypač, jeigu anemija pasireiškė vyresniam vaikui arba pačioje paauglystės pradžioje, t.y. 3-12 metų).

Naujausi komentarai

 1. E.Va
  E.Va prieš 2 mėn.

  Amber32 parašė:
  Sveikos, mamos, kokius gelezies papildus duodate savo maziukams? Mums israse „Blueiron“, bet info lapelyje parasyta, kad jis tik nuo 3m vaikams, tai suabejojau.. 🤔 …

  Su sunum, kai visai mazytis buvo, dar nesvere 3 kg. Tai sake jam suduoti technofer, iki kol 3 kg pasieks. Paskiau, po to iki siu dienu, neteko daugiau vartoti papildomai gelezies.

 2. spinsa
  spinsa prieš 2 mėn.

  mūsų irgi žemas hemoglobinas, hematologė išrašė tecnofer ir folinę rūgštį gerti. kai pradėjom gerti ir prasidėjo problemos su mano vaiku. užkietėjo viduriukai, be pagalbos sunkiai tuštinasi, nuolat irzlus, o buvo auksinis vaikas! mesčiau aš tą tecnofer duoti, ale hemoglobinas labai žemas. po geros savaitės teks priduoti kraujuką ir pažiūrėti kaip pakilo hemoglobinas, tikiuosi nebereiks jos gerti.

 3. Yksaida
  Yksaida prieš 2 mėn.

  Mes gerem technofer, bet gydytoja rekomendavo ferrosanol, jie vokiski ir reik siustis is Vokietijos, labai greit pakilo hemoglobinas, siuo metu 136

 4. spinsa
  spinsa prieš 2 mėn.

  Yksaida parašė:
  Mes gerem technofer, bet gydytoja rekomendavo ferrosanol, jie vokiski ir reik siustis is Vokietijos, labai greit pakilo hemoglobinas, siuo metu 136

  nuo kokio amžiaus jie tinkami?

 5. Yksaida
  Yksaida prieš 2 mėn.

  spinsa parašė:
  nuo kokio amžiaus jie tinkami?

  Mums visu vaistu dozę paskiria gydytoja, nes daugelis gelezies papildu nuo 3 metu.