Karščiavimo sukelti traukuliai: ką daryti, jei jie ištinka vaiką? (67)

Karščiavimo sukelti traukuliai Aynur_sib | Shutterstock.com

Karščiavimo sukelti traukuliai, tai tokie traukuliai, kurie ištinka kūdikius ir vaikus staiga pakilus jų kūno temperatūrai (paprastai dėl ligos).

Kada kyla karščiavimo traukuliai?

Šiuos traukulius patiria vaikai nuo pusės metų iki ketverių-penkerių metų amžiaus (kartais ir vyresni vaikai). Tokio amžiaus vaikų nervų sistemos jungtys dar nėra išsivystę pakankamai gerai, kad susidorotų su aukšta temperatūra.

Traukulių priepuolis paprastai prasideda, kai kūdikio ar vaiko temperatūra staiga pakyla iki 39°C ar daugiau. Toks staigus kūno temperatūros pokytis labiausiai tikėtinas virusinių infekcijų metu, dažniausiai per 24 val. nuo ligos pradžios.

Traukuliai gali ištikti ir staiga pasikeitus kūno temperatūrai, pavyzdžiui, stipriai perkaitus.

Kokie temperatūros sukeltų traukulių požymiai?

Vaikas praranda sąmonę, sustingsta jo galūnės, kartais trumpam nustoja kvėpuoti, galūnės ima trūkčioti, išblykšta oda (gali ir pamėlti), akys užsiverčia. Vaikas nereaguoja į tėvų balsą. Pasitaiko, kad priepuolio metu vaikas pasišlapina ar išsituština.

Priepuolis gali trukti nuo dešimties sekundžių iki trijų minučių, jam praėjus mažylis gali atrodyti kiek sutrikęs, tačiau praėjus šiek tiek laiko atrodo ir elgiasi įprastai. Jei po traukulių vaikas užmigtų, pabudęs greičiausiai bus kiek sutrikęs ir irzlus.

Ką daryti prasidėjus karščiavimo traukuliams?

 • Nepanikuokite. Tai yra svarbiausia. Tik išlaikydami ramybę galėsite padėti savo vaikui.
 • Pasirūpinkite vaiko saugumu. Jeigu mažyliui prasidėjo traukuliai, paguldykite jį ant šono arba ant nugaros. Įsitikinkite, kad aplinkui nėra kietų/ aštrių daiktų, kurie galėtų sužeisti vaiką.
 • Atlaisvinkite kvėpavimo takus. Pasukite vaiko galvą į šoną, kad, pradėjęs vemti ar atpylęs, neužspringtų. Atlaisvinkite drabužėlius, ypač apie kaklą.
 • Laukite, kol traukuliai liausis. Tiesiog laukti ir nieko nedaryti yra bene sunkiausia užduotis. Greičiausiai šis laukimas atrodys kaip amžinybė, norėsis vaiką apkabinti ar nuraminti, tačiau to geriau nedaryti: bandymai riboti vaiko judesius gali tik pakenkti.
 • Paskambinkite gydytojui. Priepuoliui pasibaigus (arba jo metu, jei yra kas stebi vaiką) paskambinkite gydytojui.
 • Numuškite temperatūrą. Jei lauksite gydytojo namuose, pasistenkite sumažinti vaiko kūno temperatūrą: tam tiks drungni (bet ne šalti!) kompresai. Temperatūrą galima numušti ir medikamentiniu būdu, tačiau pasitarkite su gydytoju, kokius vaistus būtų geriausia naudoti. Tokiais atvejais geriau tinka žvakutės: karščiuojant rijimo refleksas gali susilpnėti, todėl tablečių, suspensijų geriau vengti, nes vaikas gali užspringti.

Ar temperatūros sukelti traukliai yra pavojingi?

Kad ir kokie jie atrodytų baisūs, dėl šių trumpų traukulių priepuolių panikuoti nereikėtų. Tikimybė, kad karščiavimo sukeltus traukulius patyrusiam vaikui išsivystys epilepsija, yra vos vienas procentas.

Pasak pediatrų, karščiavimo traukuliai (arba karščiavimo konvulsijos) nekelia pavojaus gyvybei ir nėra skausmingi, nesukelia jokių ilgalaikių pasekmių (smegenų pažeidimų, kalbos, raidos vystymosi sutrikimų).

Jei traukuliai kartojasi dažnai, greičiausiai tai nėra karščiavimo sukelti traukuliai – tikėtina, kad juos lemia kitos priežastys, o karščiavimas veikia tik kaip katalizatorius. Tokiu atveju būtinai informuokite vaiką prižiūrintį gydytoją.

Ar reikia tyrimų, jei vaikui pasireiškia karščiavimo traukuliai?

Jei tai pirmas kartas, reikėtų dėl visa ko ištirti, ar karščiavimas yra vienintelė traukulių priežastis. Išsamesnių tyrimų tikrai reikėtų, jei:

 • Traukuliai trunka ilgiau nei 15 minučių ir/ arba jų būna du ir daugiau per parą;
 • Vaikas yra jaunesnis nei 9 mėn. arba vyresnis nei 5 metų amžiaus;
 • Traukuliai apima tik vieną kūno pusę;
 • Jei vaikas turi vystymosi sutrikimų, smegenų ar nervų pažeidimų;
 • Jei vaikas po traukulių elgiasi/ atrodo neįprastai.

Taip pat skaitykite:

Susiję straipsniai

Infekcinė mononukleozė (Epšteino-Baro virusinė infekcija)

Mononukleozė – ūmi liga, kuria dažniausiai serga jaunimas ir vaikai. Ligos protrūkių daugiausia pasitaiko rudenį ir žiemą.

Niežai: kaip atpažinti ir gydyti?

Lietuvoje pastaruoju laiku kasmet fiksuojama daugiau nei 600 niežų atvejų. Dažniausiai niežais užsikrečiama šaltuoju metų laiku – rudenį ir žiemą.

Vaikas nusibrozdino ar įsipjovė: pirmoji pagalba namuose

Daugelis vaikų šiltuoju metų laiku, kai daugiau laiko praleidžia gryname ore, dažniau užsiima aktyviomis veiklomis, tad neišvengia įvairių sužalojimų.

Naujausi komentarai

 1. Nyana
  Nyana prieš 2 m.

  Ieva_Kanku parašė:
  O kaip dabar ir iki kada kartojosi? Acetonai? Mes tyrem imunine siatema ir alergija vaistams. Atmete. Dabar gydytoja nori israsyti vaistus 2-3 metams kad apsaugoti…

  Keletą kartų buvo pasikartoję, pasirodo, nuo naminio pieno acetonai kilo. Atsisakėm jo ir viskas baigėsi. Daugiau ir nebepasikartojo.

 2. Naktis prieš 1 m.

  Mano dukrai traukuliai buvo kai temperatura uzkilo 38,5. Jautesi palyginus gerai,neskubejau musti. Bet kai ir po miego laikesi,daviau vaistu,po ju uz keliu min prasidejo traukuliai.Turbut nieko nesu baisiau patyrus,labai issigandau.Pamirsau ir pagalbos nr.Skambinau vyrui klausti numerio. Ligonineje pralaike kelias dienas,tyre,itare meningizma,taciau nepasitvirtino. Paliko versija,kad tiesiog organizmas netoleruoja aukstos temperaturos.Dabar yra israsyti vaistai ir jei kartotusi,reiketu i uzpakaliuka juos suleisti.

 3. User has not uploaded an avatar
  Delfina. prieš 1 m.

  Sveikos.
  Ar kam buvo, kad po skiepų prasidėtų tridienė karštinė? toks jausmas, paskiepyjo, ir po kelių dienų pakilo temperatūra, bėrimai, viduriavimas, o buvo sveikas guvus mažylis...

 4. Nyana
  Nyana prieš 1 m.

  Delfina. parašė:
  Sveikos.
  Ar kam buvo, kad po skiepų prasidėtų tridienė karštinė? toks jausmas, paskiepyjo, …

  Po kokio skiepo?

 5. Ramytele
  Ramytele prieš 1 m.

  Mes šiuos traukulius apturėjom pirmą kartą kaip vaikui buvo 2.5 metų. Parduotuvėj bebūnant prasidėjo, klykiau pagalbos, nežinojau ką daryt, net neįsivaizdavau kas čia jam vyksta, maniau netenku vaiko, seilės eina, vaikas kratosi man ant rankų, kietas kaip lenta, rankos pirštai sutraukti į kumštukus. Siaubų siaubas, tą akimirką žemė slydo iš po kojų, greitoji atvykus jau fiksavo 38.8 temp, vaikas kokią 10 min gulėjo ant vėsių parduotuvės grindų. Praėjus 9 mėn po vienų traukulių pasikartojo antri. Iš pradžių pamatavus temp buvo 39.1, sudaviau vaistus ir po kokią 20 min prasidėjo. Pasimečiau, pradžioj išsigandau bet greut save suėmiau į rankas susivokiau kad turiu vaistus nuo tokių traukulių sušukau didesniam vaikui kad kviestų tėtį, pati puoliau paimt vaustus ir sušvurkščiau klizmutę. Traukuliau baigėsi greičiau nei per 2 min, vaiko kvėpavimas normalizavosi. Įdomiausia tai, kad per tuos 9 mėn tarpą esam turėję aukštą temp, sirgom covidu, po kurio laiko A gripas, kur 4 paras kilo temp kas 3-4 val iki 39.5 o nukrist sunkiai krisdavo. Per šį gripo sirgimą džiaugiausi kad nebuvo traukulių ir jau save įtikinau kad tai buvo pavienis atvejis, nes po pirmo karto gydytoja sakė kad gali ir nesikartoti. Bet va paukšt 39.1 ir traukuliai. Dabar nustatė B gripą. Ji metu temp sukilus iki 37.5 iš kart mušdavau ir temp kilo kas 3 val purmą naktį, o po to retėjo.