Karščiavimo sukelti traukuliai: ką daryti, jei jie ištinka vaiką? (55)

Karščiavimo sukelti traukuliai Aynur_sib | Shutterstock.com

Karščiavimo sukelti traukuliai, tai tokie traukuliai, kurie ištinka kūdikius ir vaikus staiga pakilus jų kūno temperatūrai (paprastai dėl ligos).

Kada kyla karščiavimo traukuliai?

Šiuos traukulius patiria vaikai nuo pusės metų iki ketverių-penkerių metų amžiaus (kartais ir vyresni vaikai). Tokio amžiaus vaikų nervų sistemos jungtys dar nėra išsivystę pakankamai gerai, kad susidorotų su aukšta temperatūra.

Traukulių priepuolis paprastai prasideda, kai kūdikio ar vaiko temperatūra staiga pakyla iki 39°C ar daugiau. Toks staigus kūno temperatūros pokytis labiausiai tikėtinas virusinių infekcijų metu, dažniausiai per 24 val. nuo ligos pradžios.

Traukuliai gali ištikti ir staiga pasikeitus kūno temperatūrai, pavyzdžiui, stipriai perkaitus.

Kokie temperatūros sukeltų traukulių požymiai?

Vaikas praranda sąmonę, sustingsta jo galūnės, kartais trumpam nustoja kvėpuoti, galūnės ima trūkčioti, išblykšta oda (gali ir pamėlti), akys užsiverčia. Vaikas nereaguoja į tėvų balsą. Pasitaiko, kad priepuolio metu vaikas pasišlapina ar išsituština.

Priepuolis gali trukti nuo dešimties sekundžių iki trijų minučių, jam praėjus mažylis gali atrodyti kiek sutrikęs, tačiau praėjus šiek tiek laiko atrodo ir elgiasi įprastai. Jei po traukulių vaikas užmigtų, pabudęs greičiausiai bus kiek sutrikęs ir irzlus.

Ką daryti prasidėjus karščiavimo traukuliams?

 • Nepanikuokite. Tai yra svarbiausia. Tik išlaikydami ramybę galėsite padėti savo vaikui.
 • Pasirūpinkite vaiko saugumu. Jeigu mažyliui prasidėjo traukuliai, paguldykite jį ant šono arba ant nugaros. Įsitikinkite, kad aplinkui nėra kietų/ aštrių daiktų, kurie galėtų sužeisti vaiką.
 • Atlaisvinkite kvėpavimo takus. Pasukite vaiko galvą į šoną, kad, pradėjęs vemti ar atpylęs, neužspringtų. Atlaisvinkite drabužėlius, ypač apie kaklą.
 • Laukite, kol traukuliai liausis. Tiesiog laukti ir nieko nedaryti yra bene sunkiausia užduotis. Greičiausiai šis laukimas atrodys kaip amžinybė, norėsis vaiką apkabinti ar nuraminti, tačiau to geriau nedaryti: bandymai riboti vaiko judesius gali tik pakenkti.
 • Paskambinkite gydytojui. Priepuoliui pasibaigus (arba jo metu, jei yra kas stebi vaiką) paskambinkite gydytojui.
 • Numuškite temperatūrą. Jei lauksite gydytojo namuose, pasistenkite sumažinti vaiko kūno temperatūrą: tam tiks drungni (bet ne šalti!) kompresai. Temperatūrą galima numušti ir medikamentiniu būdu, tačiau pasitarkite su gydytoju, kokius vaistus būtų geriausia naudoti. Tokiais atvejais geriau tinka žvakutės: karščiuojant rijimo refleksas gali susilpnėti, todėl tablečių, suspensijų geriau vengti, nes vaikas gali užspringti.

Ar temperatūros sukelti traukliai yra pavojingi?

Kad ir kokie jie atrodytų baisūs, dėl šių trumpų traukulių priepuolių panikuoti nereikėtų. Tikimybė, kad karščiavimo sukeltus traukulius patyrusiam vaikui išsivystys epilepsija, yra vos vienas procentas.

Pasak pediatrų, karščiavimo traukuliai (arba karščiavimo konvulsijos) nekelia pavojaus gyvybei ir nėra skausmingi, nesukelia jokių ilgalaikių pasekmių (smegenų pažeidimų, kalbos, raidos vystymosi sutrikimų).

Jei traukuliai kartojasi dažnai, greičiausiai tai nėra karščiavimo sukelti traukuliai – tikėtina, kad juos lemia kitos priežastys, o karščiavimas veikia tik kaip katalizatorius. Tokiu atveju būtinai informuokite vaiką prižiūrintį gydytoją.

Ar reikia tyrimų, jei vaikui pasireiškia karščiavimo traukuliai?

Jei tai pirmas kartas, reikėtų dėl visa ko ištirti, ar karščiavimas yra vienintelė traukulių priežastis. Išsamesnių tyrimų tikrai reikėtų, jei:

 • Traukuliai trunka ilgiau nei 15 minučių ir/ arba jų būna du ir daugiau per parą;
 • Vaikas yra jaunesnis nei 9 mėn. arba vyresnis nei 5 metų amžiaus;
 • Traukuliai apima tik vieną kūno pusę;
 • Jei vaikas turi vystymosi sutrikimų, smegenų ar nervų pažeidimų;
 • Jei vaikas po traukulių elgiasi/ atrodo neįprastai.

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. Siru
  Siru prieš 1 m.

  Mums su sūnum būdavo. Pirmi kartai labai baisūs, apima panika. Bet dabar jau žinau kaip tvarkytis. Svarbu kuo greičiau 'atvėsinti' vaiką. Pvz vasaros naktim pasitaikydavo, eidavom į lauką tik su bodžiuku ir pabūdavom kurį laiką. Traukuliai praeidavo labai greitai.

 2. citrinute
  citrinute prieš 1 m.

  Mano sūnus turėjo traukulius,praėjus savaitei po skiepo (1metu) bet jam jau 3metukai ir kol kas ačiū dievui nebebuvo to 🙂

 3. .Lėlytė.
  .Lėlytė. prieš 1 m.

  Nkd nei su vienu vaiku nelaukiu kol iki 38,5 sukils,jei pastebiu kišu žvakę ar duodu vaistus nuo 38....traukulių nėra,sūnus blogai jausdavosi tik nuo 38.5 iki tol lakstydavo išsišiepęs,,,dukra blogai jaučias jau nuo 37,3-37,5.......patys gyd tegul palaukia kol jiem iki 40 pakils ir td muša temp..kaip ten sako,reikia leist temperatūrai užmušt bakterijas..nei velnio,matau blogai jaučias ir dedu nuo 38.....

 4. ginta re
  ginta re prieš 1 m.

  Aš ir su tuo susidurusi esu. Neleiskite vaiko temperatūrai kilti daugiau nei 38 laipsniai. Žinojau kad mano dukrytei ilgai veikia vaistai o temp. Užkyla staugei. Jei matuodavau ir matau kad kyla duodavau net nesulaukus 38. Maišydavau paricitamol su ibunrofenu. Pirma karta traukuliai buvo 8 mėn jei. Daugiau neturėjome.

 5. User has not uploaded an avatar
  astienka prieš 1 m.

  Mako dukra ir turėjo traukulius. Pirma karta buvo 9men. Iki 1,5m išaugo ir nebesikartojo. Neleisdavau temperatūrai už kilti, nuo 38 laipsnių duodavau vaistus. Jai temperatūra labai lėtai krenta.