Karščiavimo sukelti traukuliai (45)

Karščiavimo sukelti traukuliai

Karščiavimo sukelti traukuliai, tai tokie traukuliai, kurie ištinka kūdikius ir vaikus staiga pakilus jų kūno temperatūrai.

Kad ir kokie jie atrodytų baisūs, dėl šių trumpų traukulių priepuolių panikuoti nereikėtų. Tikimybė, kad karščiavimo sukeltus traukulius patyrusiam vaikui išsivystys epilepsija, yra vos vienas procentas.

Pasak pediatrų, karščiavimo traukuliai (arba karščiavimo konvulsijos) nekelia pavojaus gyvybei ir nėra skausmingi, nesukelia jokių ilgalaikių pasekmių (smegenų pažeidimų, kalbos, raidos vystymosi sutrikimų). 

Jei traukuliai kartojasi dažnai, greičiausiai tai nėra karščiavimo sukelti traukuliai – tikėtina, kad juos lemia kitos priežastys, o karščiavimas veikia tik kaip katalizatorius. Tokiu atveju būtinai informuokite vaiką prižiūrintį gydytoją.

Kada kyla karščiavimo traukuliai?

Šiuos traukulius patiria vaikai nuo pusės metų iki ketverių-penkerių metų amžiaus (kartais ir vyresni vaikai). Tokio amžiaus vaikų nervų sistemos jungtys dar nėra išsivystę pakankamai gerai, kad susidorotų su aukšta temperatūra.

Traukulių priepuolis paprastai prasideda, kai kūdikio ar vaiko temperatūra staiga pakyla iki 39°C ar daugiau. Toks staigus kūno temperatūros pokytis labiausiai tikėtinas virusinių infekcijų metu, dažniausiai per 24 val. nuo ligos pradžios. Traukuliai gali ištikti ir staiga pasikeitus kūno temperatūrai, pavyzdžiui, stipriai perkaitus.

Kokie karščiavimo traukulių požymiai?

Vaikas praranda sąmonę, sustingsta jo galūnės, kartais trumpam nustoja kvėpuoti, galūnės ima trūkčioti, išblykšta oda (gali ir pamėlti), akys užsiverčia. Vaikas nereaguoja į tėvų balsą. Pasitaiko, kad priepuolio metu vaikas apsišlapina ar išsituština.

Priepuolis gali trukti nuo dešimties sekundžių iki trijų minučių, jam praėjus mažylis gali atrodyti kiek sutrikęs, tačiau praėjus šiek tiek laiko atrodo ir elgiasi įprastai. Jei po traukulių vaikas užmigtų, pabudęs greičiausiai bus kiek sutrikęs ir irzlus.

Ką daryti prasidėjus karščiavimo traukuliams?

 • Nepanikuokite. Tai yra svarbiausia. Tik išlaikydami ramybę galėsite padėti savo vaikui. 
 • Pasirūpinite vaiko saugumu. Jeigu mažyliui prasidėjo traukuliai, paguldykite jį ant šono arba ant nugaros. Įsitikinkite, kad aplinkui nėra kietų/ aštrių daiktų, kurie galėtų sužeisti vaiką.
 • Atlaisvinkite kvėpavimo takus. Pasukite vaiko galvą į šoną, kad, pradėjęs vemti ar atpylęs, neužspringtų. Atlaisvinkite drabužėlius, ypač apie kaklą. 
 • Laukite, kol traukuliai liausis. Tiesiog laukti ir nieko nedaryti yra bene sunkiausia užduotis. Greičiausiai šis laukimas atrodys kaip amžinybė, norėsis vaiką apkabinti ar nuraminti, tačiau to geriau nedaryti: bandymai riboti vaiko judesius gali tik pakenkti.
 • Paskambinkite gydytojui. Priepuoliui pasibaigus (arba jo metu, jei yra kas stebi vaiką) paskambinkite gydytojui.
 • Numuškite temperatūrą. Jei lauksite gydytojo namuose, pasistenkite sumažinti vaiko kūno temperatūrą: tam tiks drungni (bet ne šalti!) kompresai. Temperatūrą galima numušti ir medikamentiniu būdu, tačiau pasitarkite su gydytoju, kokius vaistus būtų geriausia naudoti. Tokiais atvejais geriau tinka žvakutės: karščiuojant rijimo refleksas gali susilpnėti, todėl tablečių, suspensijų geriau vengti, nes vaikas gali užspringti.

Ar reikia tyrimų, jei vaikui pasireiškia karščiavimo traukuliai?

Jei tai pirmas kartas, reikėtų dėl visa ko ištirti, ar karščiavimas yra vienintelė traukulių priežastis. Išsamesnių tyrimų tikrai reikėtų, jei:

 • Traukuliai trunka ilgiau nei 15 minučių ir/ arba jų būna du ir daugiau per parą;
 • Vaikas yra jaunesnis nei 9 mėn. arba vyresnis nei 5 metų amžiaus;
 • Traukuliai apima tik vieną kūno pusę;
 • Jei vaikas turi vystymosi sutrikimų, smegenų ar nervų pažeidimų;
 • Jei vaikas po traukulių elgiasi/ atrodo neįprastai.

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. MayDay
  MayDay prieš 2 m.

  Musu berniukui traukuliai prasidejo atostogu metu, ryte, be jokios priezasties: nei temperaturos neturejo, nei sirgo. Buvo siaubinga.. Vezem i ligonine, ten, pasikartojo dar tris kartus per tris valandas. Pagulde i reanimacija 4 dienoms, paskui dar savaite praleidom ligonineje, dare ivairiausiu turimu. Rado dvi bakterijas kraujo molekuliniu budu. Taigi jos, kaip suprantu nebuvo dar pasklidusios po siatema. Zodziu, paleido mus, liepe gyvent kaip gyvenom ir del visa pikta israse dvi diazepamo ampules.

 2. Aušrin_ė
  Aušrin_ė prieš 2 m.

  MayDay parašė:
  Musu berniukui traukuliai prasidejo atostogu metu, ryte, be jokios priezasties: nei temperaturos neturejo, nei sirgo. Buvo siaubinga.. Vezem i ligonine, ten, pasika…

  tai tas bakterijas isnaikino? o is kur jos ar nuoko atsirado?

 3. amzina
  amzina prieš 2 m.

  mes tokius traukulius turejom kai mazyliui buvo 1m 4men. iskart atsidurem kliniku reanimacijoj nes vienu momentu issigandus buvau nes nebekvepuot buvo pradejes. temperatura buvo nedidele 37,7-37,8 ,aiksu cia buvo vasara kaip tik tuo metu lauke buvo virs 30laipsniu o bute be galo tvanku, miegojo beveik nuogutis tik su paklodyte apklotas, nes bijojau perkaitint ypac kai turi temperaturos nes daktarai mazdaug pradejo sakyt kad perkaito sauleje arba nuo tvankumo taip. bet dabar aki pamastau tai mes pries menesi buvm gave ta 1m 3men skiepa. tad manau turejo tas itakos, nes va vaikui jau 2,5metuku ir nebepasikartojo, nors dezapamo ir mes issirase turejom. aciu dievui kad istyre viska ir jokiu pasekmiu neliko, nes ta diena kaip dabar atsimenu man juodas kosmaras buvo.

 4. MayDay
  MayDay prieš 2 m.

  Aušrin_ė parašė:
  tai tas bakterijas isnaikino? o is kur jos ar nuoko atsirado?

  Bakterijas isnaikino su penicilino pagrindo antibiotikais. Is kur atsirado - niekas nezino. Ar pasikartos - niekas nezino priziurejo mus skyriaus vedeja, tyrimai atlikti visi imanomi.

 5. Spurgiss
  Spurgiss prieš 2 d.

  Sveiki, kaip su darzeliu, ar eina jusu vaikuciai, turintys polinki i traukulius, i darzeli , ar augat namuose?