Kaip numušti pakilusią vaiko temperatūrą? (151)
Trys svarbus dalykai kuriuos reikia prisiminti prieš griebiantis vaistų nuo temperatūros:
PIRMA. Temperatūra yra gynybinė organizmo funkcija. Įsitikinkite, ar temperatūrą tikrai reikia numušti. Jei vaikas jaučiasi sąlyginai gerai (turint omeny jo ligą), sumažindami temperatūrą galite sutrukdyti organizmui kovoti su liga.
ANTRA. Jokiu būdu nesistenkite „numušti“ temperatūros iki „normalios“. Prisiminkite, kad karščiavimas yra organizmo gynybinė funkcija, tad ją sumažinti reikia tik tiek, kiek būtina, kad vaikas jaustųsi šiek tiek geriau.
TREČIA. Vaistai nuo temperatūros, skausmo, taip pat kompleksiniai vaistai nuo peršalimo ligų nekovoja prieš ligos sukėlėjus ir ligų negydo. Šie vaistai tik padeda geriau jaustis, nes slopina ligos simptomus (sumažina skausmą, temperatūrą, nosies užgulimą). Juos prasminga naudoti tik tuomet, kai ligos simptomai (skausmas, temperatūra, diskomfortas) yra tokie stiprūs, kad trukdo išsimiegoti, pailsėti, atsipalaiduoti (dėl prasto poilsio, streso, patiriamo dėl aukštos temperatūros ir skausmo gali sulėtėti sveikimo procesas).
Taigi, kai vaikui pakyla temperatūra iki 37-38,5°C, neskubėkite jos mažinti, nes ji padeda vaikui sveikti natūraliai. Šiek tiek sumažinti temperatūrą reikėtų tik tada, kai temperatūra pakyla staiga ir ženkliai (iki 39°C ir daugiau), nes staiga pakilus temperatūrai gali prasidėti karščiavimo sukelti traukuliai.
Jei esate tikri, kad temperatūrą tikrai reikia sumažinti, tai galite padaryti dviem būdais: bandydami išoriškai atvėsinti kūną kompresais ar hidrogeliniais pleistrais arba paveikiant vidinius organizmo procesus vaistais. Pirmasis būdas yra saugesnis, neturi cheminiams vaistams būdingų šalutinių poveikių, tačiau gali būti mažiau efektyvus, ypač jei temperatūros ir/ar skausmo priežastis yra uždegimas.
Kaip numušti per aukštą vaiko temperatūrą?
Drėgni (vėsūs) kompresai arba hidrogeliniai pleistrai
Šie du būdai savo esme yra identiški: kūnas „atiduoda“ perteklinę šilumą vėsesnei medžiagai, temperatūra sumažėja. Hidrogeliniai pleistrai yra patogesnė drėgnų kompresų alternatyva, nes yra „sausi“, jų nereikia dažnai keisti (veikia iki 8 val.). Kadangi šie būdai yra saugūs, juos galima naudoti nuo gimimo.
- Jei naudojate drėgnus kompresus, suvilgykite minkštą skiautę drungnu vandeniu (18-20°C). Nenaudokite ledo kompresų (nuo šalčio oda pašiurpsta ir trukdo šilumai pasišalinti).
- Jei naudosite hidrogeninius pleistrus, vadovaukitės gamintojo instrukcija. Paprastai juos užtenka keisti kas 8 valandas.
Vaistai nuo temperatūros
Kad ir kokia būtų vaiko būklė, prieš duodami jam vaistų pasitarkite su mažylio gydytoju bei įdėmiai perskaitykite informacinį pakuotės lapelį. Jokiu būdu neviršykite nustatytos vaistų dozės ir neduokite kelių vaistų vienu metu, jei to nenurodė gydytojas: skirtingų pavadinimų vaistai gali turėti tą pačią veiklią medžiagą, kurios perdozavimas (pavyzdžiui, paracetamolio) gali sukelti rimtų pašalinių poveikių.
Pastaruoju metu nuo temperatūros ir skausmo vaikams skiriami medikamentai su veikliąja medžiaga ibuprofenu arba paracetamoliu. Abiejų paskirtis ta pati, tačiau skiriasi veikliosios medžiagos formulė, kai kurie privalumai bei šalutiniai poveikiai:
> Veiklioji medžiaga IBUPROFENAS:
- Be skausmo ir temperatūros sumažinimo, ibuprofenas veikia ir priešuždegimiškai (taigi veikia ne tik simptomą, bet ir ligos priežastį).
- Ibuprofenas pradeda veikti greičiau ir veikia ilgiau nei paracetamolis, todėl pakanka jo duoti kas 6-8 val.
- Labai maža tikimybė perdozuoti, šalutinis poveikis yra itin retas. Dažniausiai šalutinis poveikis (paprastai, jei vaistas naudojamas kelias dienas) – sudirgintas skrandis. Todėl jį geriau būtų suduoti maitinimo metu ar tuoj po jo (gali būti nelengva užduotis, jei vaikas praradęs apetitą).
- Kadangi vaisto poveikis trunka ilgiau, ibuprofeną rekomenduojama duoti vaikams nuo 6 mėn. amžiaus (nebent gydytojas paskirtų kitaip). Jei vaikas jaunesnis, paprastai skiriami trumpiau veikiantys vaistai: jei vaistas veikia ilgai, yra sunkiau nustatyti, kaip progresuoja liga, ir ar gerėja vaiko būklė.
> Veiklioji medžiaga PARACETAMOLIS (Acetaminophen):
- Ši veiklioji medžiaga mažina skausmą ir temperatūrą, bet priešuždegiminio poveikio neturi.
- Paracetamolis pradeda veikti lėčiau ir veikia trumpiau nei ibuprofenas, todėl jį reikia gerti dažniau – kas 4-6 val. (kūdikiams galima naudoti ir paracetamolio žvakutes).
- Jaunesniems nei 3 mėn. kūdikiams paracetamolio galima duoti tik paskyrus gydytojui.
- Paracetamolis yra švelnesnis skrandžiui, tačiau jo perdozavimas yra labai pavojingas kepenims: jokiu būdu neviršykite nustatytos paros normos ir jei gydytojas nenurodė, nenaudokite kartu jokių kitų vaistų, nes ir jų sudėtyje gali būti paracetamolio.
> Veiklio medžiaga ASPIRINAS
Nors ASPIRINAS taip pat naudojamas temperatūrai sumažinti, jo negalima duoti jaunesniems nei 10 metų ir/ ar sveriantiems mažiau nei 30 kg vaikams, nebent gydytojas būtų nurodęs kitaip.
> ANTIBIOTIKAI
Neduokite vaikui antibiotikų, jei gydytojas jų nepaskyrė. Antibiotikai skirti kovai su bakterinėmis infekcijomis ir jų vartojimas sergant virusinėmis ligomis yra ne tik beprasmis, bet ir žalingas. Kaip ir kiti vaistai, jie turi šalutinį poveikį, o nesaikingai naudojant antibiotikus bakterijos tampa jiems atsparios ir ligos gydomos vis sunkiau. Be to, nėra universalaus antibiotiko: skirtingoms bakterijų rūšims tinka skirtingos jų atmainos ir tinkančią gali parinkti tik gydytojas.
Yra taxi tokiems atvejams... Tu paciu vaistu negalima kas 6val., mums kai laikesi temperatura tai keitem ibuprofen su paracetamol kas 3val., tai dar kazkiek nukrisdavo temperatura, bet realiai vistiek laikesi.