Kaip numušti pakilusią vaiko temperatūrą? (151)

Vaiko temperatūros numušimas

Trys svarbus dalykai kuriuos reikia prisiminti prieš griebiantis vaistų nuo temperatūros:

PIRMA. Temperatūra yra gynybinė organizmo funkcija. Įsitikinkite, ar temperatūrą tikrai reikia numušti. Jei vaikas jaučiasi sąlyginai gerai (turint omeny jo ligą), sumažindami temperatūrą galite sutrukdyti organizmui kovoti su liga.

ANTRA. Jokiu būdu nesistenkite „numušti“ temperatūros iki „normalios“. Prisiminkite, kad karščiavimas yra organizmo gynybinė funkcija, tad ją sumažinti reikia tik tiek, kiek būtina, kad vaikas jaustųsi šiek tiek geriau.

TREČIA. Vaistai nuo temperatūros, skausmo, taip pat kompleksiniai vaistai nuo peršalimo ligų nekovoja prieš ligos sukėlėjus ir ligų negydo. Šie vaistai tik padeda geriau jaustis, nes slopina ligos simptomus (sumažina skausmą, temperatūrą, nosies užgulimą). Juos prasminga naudoti tik tuomet, kai ligos simptomai (skausmas, temperatūra, diskomfortas) yra tokie stiprūs, kad trukdo išsimiegoti, pailsėti, atsipalaiduoti (dėl prasto poilsio, streso, patiriamo dėl aukštos temperatūros ir skausmo gali sulėtėti sveikimo procesas).

Taigi, kai vaikui pakyla temperatūra iki 37-38,5°C, neskubėkite jos mažinti, nes ji padeda vaikui sveikti natūraliai.  Šiek tiek sumažinti temperatūrą reikėtų tik tada, kai temperatūra pakyla staiga ir ženkliai (iki 39°C ir daugiau), nes staiga pakilus temperatūrai gali prasidėti karščiavimo sukelti traukuliai

Jei esate tikri, kad temperatūrą tikrai reikia sumažinti, tai galite padaryti dviem būdais: bandydami išoriškai atvėsinti kūną kompresais ar hidrogeliniais pleistrais arba paveikiant vidinius organizmo procesus vaistais. Pirmasis būdas yra saugesnis, neturi cheminiams vaistams būdingų šalutinių poveikių, tačiau gali būti mažiau efektyvus, ypač jei temperatūros ir/ar skausmo priežastis yra uždegimas.

Kaip numušti per aukštą vaiko temperatūrą?

Drėgni (vėsūs) kompresai arba hidrogeliniai pleistrai

Šie du būdai savo esme yra identiški: kūnas „atiduoda“ perteklinę šilumą vėsesnei medžiagai, temperatūra sumažėja. Hidrogeliniai pleistrai yra patogesnė drėgnų kompresų alternatyva, nes yra „sausi“, jų nereikia dažnai keisti (veikia iki 8 val.). Kadangi šie būdai yra saugūs, juos galima naudoti nuo gimimo.

 • Jei naudojate drėgnus kompresus, suvilgykite minkštą skiautę drungnu vandeniu (18-20°C). Nenaudokite ledo kompresų (nuo šalčio oda pašiurpsta ir trukdo šilumai pasišalinti).
 • Jei naudosite hidrogeninius pleistrus, vadovaukitės gamintojo instrukcija. Paprastai juos užtenka keisti kas 8 valandas.

Vaistai nuo temperatūros

Kad ir kokia būtų vaiko būklė, prieš duodami jam vaistų pasitarkite su mažylio gydytoju bei įdėmiai perskaitykite informacinį pakuotės lapelį. Jokiu būdu neviršykite nustatytos vaistų dozės ir neduokite kelių vaistų vienu metu, jei to nenurodė gydytojas: skirtingų pavadinimų vaistai gali turėti tą pačią veiklią medžiagą, kurios perdozavimas (pavyzdžiui, paracetamolio) gali sukelti rimtų pašalinių poveikių.

Pastaruoju metu nuo temperatūros ir skausmo vaikams skiriami medikamentai su veikliąja medžiaga ibuprofenu arba paracetamoliu. Abiejų paskirtis ta pati, tačiau skiriasi veikliosios medžiagos formulė, kai kurie privalumai bei šalutiniai poveikiai:

> Veiklioji medžiaga IBUPROFENAS:

 • Be skausmo ir temperatūros sumažinimo, ibuprofenas veikia ir priešuždegimiškai (taigi veikia ne tik simptomą, bet ir ligos priežastį).
 • Ibuprofenas pradeda veikti greičiau ir veikia ilgiau nei paracetamolis, todėl pakanka jo duoti kas 6-8 val.
 • Labai maža tikimybė perdozuoti, šalutinis poveikis yra itin retas. Dažniausiai šalutinis poveikis (paprastai, jei vaistas naudojamas kelias dienas) – sudirgintas skrandis. Todėl jį geriau būtų suduoti maitinimo metu ar tuoj po jo (gali būti nelengva užduotis, jei vaikas praradęs apetitą).
 • Kadangi vaisto poveikis trunka ilgiau, ibuprofeną rekomenduojama duoti vaikams nuo 6 mėn. amžiaus (nebent gydytojas paskirtų kitaip). Jei vaikas jaunesnis, paprastai skiriami trumpiau veikiantys vaistai: jei vaistas veikia ilgai, yra sunkiau nustatyti, kaip progresuoja liga, ir ar gerėja vaiko būklė.

> Veiklioji medžiaga PARACETAMOLIS (Acetaminophen):

 • Ši veiklioji medžiaga mažina skausmą ir temperatūrą, bet priešuždegiminio poveikio neturi.
 • Paracetamolis pradeda veikti lėčiau ir veikia trumpiau nei ibuprofenas, todėl jį reikia gerti dažniau – kas 4-6 val. (kūdikiams galima naudoti ir paracetamolio žvakutes).
 • Jaunesniems nei 3 mėn. kūdikiams paracetamolio galima duoti tik paskyrus gydytojui.
 • Paracetamolis yra švelnesnis skrandžiui, tačiau jo perdozavimas yra labai pavojingas kepenims: jokiu būdu neviršykite nustatytos paros normos ir jei gydytojas nenurodė, nenaudokite kartu jokių kitų vaistų, nes ir jų sudėtyje gali būti paracetamolio.

> Veiklio medžiaga ASPIRINAS

Nors ASPIRINAS taip pat naudojamas temperatūrai sumažinti, jo negalima duoti jaunesniems nei 10 metų ir/ ar sveriantiems mažiau nei 30 kg vaikams, nebent gydytojas būtų nurodęs kitaip.

> ANTIBIOTIKAI 

Neduokite vaikui antibiotikų, jei gydytojas jų nepaskyrė. Antibiotikai skirti kovai su bakterinėmis infekcijomis ir jų vartojimas sergant virusinėmis ligomis yra ne tik beprasmis, bet ir žalingas. Kaip ir kiti vaistai, jie turi šalutinį poveikį, o nesaikingai naudojant antibiotikus bakterijos tampa jiems atsparios ir ligos gydomos vis sunkiau. Be to, nėra universalaus antibiotiko: skirtingoms bakterijų rūšims tinka skirtingos jų atmainos ir tinkančią gali parinkti tik gydytojas.

Taip pat skaitykite:

Susiję straipsniai

Žvynelinė (psoriazė): kas ją sukelia ir kaip sau padėti?

Žvynelinė - viena nemaloniausių ligų, nes odos pažeidimai yra aiškiai matomi, o apie pačią žvynelinę sklinda nepagrįstų mitų ir klaidingų teiginių.

Votys: kodėl atsiranda ir kaip gydyti?

Votis, kitaip dar vadinama furunkulu – tai plauko maišelio uždegimas, galintis pažeisti ir aplinkinius audinius.

Stomatitas – skausmingas burnos gleivinės uždegimas

Stomatitas – tai burnos gleivinės uždegimas. Dėl jo jaučiamas diskomfortas valgant, kalbant ir atliekant kitus įprastus veiksmus.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Zauza prieš 1 m.

  Nilo parašė:
  Mes patys vežti negalime, nes reiktų vykti autobusu, o autobusu apkrėsti ir kitus galime ir plius per tas dienas, kai vaikas karščiuoja negalima į lauką.

  Yra taxi tokiems atvejams... Tu paciu vaistu negalima kas 6val., mums kai laikesi temperatura tai keitem ibuprofen su paracetamol kas 3val., tai dar kazkiek nukrisdavo temperatura, bet realiai vistiek laikesi.

 2. Leyla
  Leyla prieš 1 m.

  Nilo parašė:
  Mes nuo 38 jau turim mušti temperatūrą, kadangi šeimoj labai daug kam kūdikystėje traukuliai būdavo nuo aukštos temperatūros, tad gydytoja patarė duoti vaistų visad…

  Atsiprašau, kad nuskambėjo šiurkščiai. Tiesiog greitoji ir laukimas gydytoja yra labai nemaloni patirtis, jei nėra daugiau simptomų, tai niekad nekreiptų ten dėmesio... lauktumėt palatoje ilgai bent jau Vilniuje. Pati važiavau greitąja ir laukiau 4-5 val su 4 mėn kūdikiu. Siaubas tas laukimas

  Beje, jei neguldo. Tai grįžti yra irgi komplikuota be mašinos. Vėlgi iš patirties kalbu!

  Plus vaikams dažnai kyla temp aukščiau ir greičiau nei suaugusiems, tai norma.

  O kiti mano klausimai tikrai buvo į temą.. įvertinimui ir patarimui dėl greitosios.nes vaikas su 38 vienas gali būti ligotas, o kitas žaist ir lakstyt

 3. User has not uploaded an avatar
  Nilo prieš 1 m.

  Leyla parašė:
  Atsiprašau, kad nuskambėjo šiurkščiai. Tiesiog greitoji ir laukimas gydytoja yra labai nemaloni patirtis, jei nėra daugiau simptomų, tai niekad nekreiptų ten dėmesi…

  Atsiprašau ir aš, dažnai mamos puola iškart ir bando įrodinėti savo tiesas, todėl ir aš taip sureagavau. Taip tikrai teisingai sakot, aš pati su 7 mėnesių vaiku su greitąja atvažiavus turėjau ilgai laukti, tuomet buvo ta pati sutuacija, kaip ir dabar, tik išbertas buvo visas kūnas ir vaikutis blogai jautėsi, daaug verkė, todėl iškart kvietėme. Tada žinojau, kad reikia kažką daryti, nes nežinojau kas per liga, kokia bėrimo priežastis. O dabar pamačius kylant temperatūrą norėjau pasiteirauti kada ta riba yra kada jau viskas, reikia kažką daryti. Vaikelis nebuvo labai vangus, matėsi ant akių, kad yra temp, bet kažko įtartino nebuvo, skysčių daug gėrė ir geria, apetitas atsistatė, tiesiog dėl aukštos temp buvo neramu. Pirmą kartą mama, nežinau kaip elgtis. Sergam retai. Antras kartas per vaikučio gyvenimą, kaip yra temperatūra, abu kartus - tridienė karštinė.

 4. User has not uploaded an avatar

  Zauza parašė:
  Yra taxi tokiems atvejams... Tu paciu vaistu negalima kas 6val., mums kai laikesi temperatura tai keitem ibuprofen su paracetamol kas 3val., tai dar kazkiek nukrisd…

  Neklaidinkit zmoniu, temp kas 6 val tikrai galima musti tais paciais vaistais.
  Visada naudojame ibugard, musame kas 6 val jei kyla, o jai prireikia ir dazniau.
  Net ligoninej niekas nekaitalioja, nebent mato, kad tikrai neveikia vaistas

 5. User has not uploaded an avatar
  Zauza prieš 1 m.

  Dvieju paaugintu vaiku mama parašė:
  Neklaidinkit zmoniu, temp kas 6 val tikrai galima musti tais paciais vaistais.
  Visada naudojame ibugard, musame kas 6 val jei kyla, o jai prireikia ir dazniau.

  Ne taip parasiau, turejau galvoj, kad kas 3val.negalima tu paciu vaistu, o keicia kas 3val.ir tada iseina tie patys kas 6val.
  Nelabai isivaizduoju kaip galima islaukt 6val.kai vaikas pas vaika auksta temperatura... Mano sūnus nedaug sirges, bet jau kai pradeda kilt tai jau net ir kas 3val.vaistai sunkiai padeda. Plius padideja traukuliu rizika jei temperatura sokineja. Pas mus Uk normali praktika keist vaistu kas 3val., kad temperatura nesokinetu