Kiek vandens reikia vaikui?

Berniukas laiko didelę stiklinę vandens Tomsickova Tatyana | Shutterstock.com

Kaip ir suaugusieji, vaikai turi gerti pakankamai vandens: tik taip organizmas gebės tinkamai funkcionuoti. Tačiau dažnai tėvams sunku įvertinti, kiek skysčių vaikas išgeria ir kiek apskritai jų reikia.

Taigi, kodėl vanduo toks svarbus ir kiek jo apytiksliai kasdien reikėtų suvartoti vaikams?

Kiek vandens per parą turėtų išgerti vaikas?

Internete pateikiama pačių įvairiausių formulių, pagal kurias skaičiuojama vandens paros norma vaikams.

Pavyzdžiui, 1 m. vaikui rekomenduojamas vienas 240 ml talpos vandens puodelis, 2 m. vaikui – 2 puodeliai, ir t. t., iki kol pasiekiamas maksimalus kiekis – 8 puodeliai po 240 ml per dieną (8 m. ir vyresniems vaikams, paaugliams). Taigi, vaikai nuo 8 m. turėtų išgerti jau apie 2 litrus vandens (turint omenyje, kad vanduo turėtų būti pagrindis vaikų gėrimas).

Šiek tiek tiksliau, t.y. atsižvelgiant į vaiko svorį, rekomenduojamo išgerti vandens tūrį  galima apskaičiuoti pagal nesudėtingą formulę: 1000 ml skysčių + papildomai 50 ml skysčių kiekvienam kūno svorio kilogramui, viršijančiam 10 kg (t. y. 20 kg sveriantis vaikas turi išgerti 1,5 l vandens).

Vandens poreikis išauga karštomis dienomis arba jei vaikas aktyviai leidžia laiką, sportuoja. Vandens gali prireikti mažiau, jeigu vaikas valgo daug sultingų vaisių, daržovių, pavyzdžiui, arbūzų, melionų, agurkų ir kt.

Svarbu

Vaikui sergant skysčių reikia kur kas daugiau, nes jų netenkama karščiuojant, vemiant, viduriuojant, tad pasistenkite, kad vaikas suvartotų maždaug pusantro karto daugiau vandens nei įprastai. Dėl ligos per trumpą laiką netekus daug skysčių naudinga vaikui pasiūlyti ne tik vandens, bet ir elektrolitų tirpalų.

Kodėl vaikams svarbu gerti pakankamai vandens?

Vanduo yra ypač svarbus kasdieniame vaikų racione. Jis užtikrina reguliarų tuštinimąsi ir padeda išvengti ligų (pavyzdžiui, šlapimo takų infekcijos ir inkstų akmenligės).

Vanduo padeda reguliuoti ir kūno temperatūrą. Kūnui perkaitus (pavyzdžiui, karštą vasaros dieną ar po intensyvesnės treniruotės) smegenys siunčia signalus liaukoms gaminti prakaitą. Jeigu vaikui trūksta skysčių, jis beveik neprakaituoja, todėl organizmui sudėtinga atsivėsinti.

Kada kūdikiams pradėti duoti vandens?

Kūdikiams iki 6 mėn. visiškai užtenka mamos pieno ar pieno mišinio (priklausomai nuo maitinimo būdo): vandens duoti nereikia.

Plačiau skaitykite:

Nuo 6 mėn., kai kūdikį jau pradėsite primaitinti kietu maistu, kasdien po valgio jam galima duoti atsigerti iki 50–100 ml vandens. Motinos pienas arba pieno mišinys ir toliau išliks pagrindinis gėrimas iki pat pirmojo gimtadienio. Po to po truputį galima vaiką pratinti prie vandens kaip prie pagrindinio gėrimo.

Koks vanduo tinkamiausias vaikams?

Geriamojo vandens rūšių yra daugybė: nuo paprasto čiaupo iki brangaus didelio šarmingumo artezinio vandens.

Vanduo iš čiaupo, kuris Lietuvoje yra tikrai kokybiškas, yra bene plačiausiai prieinamas ir saugus vartoti. Jei vanduo – šulinio ar gręžinio, rekomenduojama vartoti filtruotą vandenį.

Svarbu

Šeimos, auginančios kūdikius iki 6 mėn. amžiaus ir nėščiosios gali nemokamai išsitirti šulinių vandenį. Reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris turėtų pateikti pranešimą Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui, organizuosiančiam vandens ištyrimą.

Ar vaikams tinka geriamasis vanduo iš plastikinių butelių?

Tėvams dažnai atrodo, kad jeigu už kažką mokame, tai būtinai turi būti kokybiška. Tą patį galvojame ir apie pirktinį vandenį. Nors plastikiniai buteliai – patogūs naudoti, tačiau į vandenį iš plastiko gali prasiskverbti kenksmingi toksinai.

Šiuo metu tyrėjai visas pajėgas meta į ftalatų ir bisfenolio A (BPA) tyrimus. Jie rodo, kad šios cheminės medžiagos gali daryti įtaką smegenų vystymuisi, hormonų veiklai, medžiagų apykaitai, gali paveikti imuninę bei reprodukcinę sistemas.

Taigi, vaikams (ir tai tik už namų ribų, kelionėse) geriausia pirkti vandenį, išpilstytą į plastikinius butelius be BPA ir ftalatų.