Vaikui pakilo temperatūra: ką daryti? (50)

Vaikui pakilo temperatūra

Pirmas ir svarbiausias klausimas, į kurį reiktų rasti atsakymą, yra toks: kodėl vaiko temperatūra yra pakilusi/ kodėl jis karščiuoja? Temperatūra gali pakilti dėl įvairių priežasčių, bet tai nebūtinai bus ligos požymis.

Kita vertus, į pakilusią temperatūrą nereikia numoti ranka: jei temperatūra pakyla staiga ir stipriai, vaikui gali prasidėti karščiavimo sukelti traukuliai.

Aukšta temperatūra yra blogai. Mitas ar tiesa?

Net jei pakilusios temperatūros priežastis yra liga, neskubėkite jos mažinti vaistais.  Dažnos vaikų karščiavimo priežastis yra peršalimo ligos, ausų uždegimas (otitas), kvėpavimo takų infekcijos, virusinis gastroenteritai (rotonoro, kiti virusai), šlapimo takų infekcija. Temperatūra gali pakilti dygstant dantukams ar po skiepų. Pati savaime pakilusi temperatūra nėra blogai: karščiavimas yra svarbi apsauginė organizmo funkcija, kovojanti su infekcija.

Daugumai virusų ir bakterijų palankiausia daugintis temperatūra yra apie 37°C. Tad temperatūrai pakilus iki 38°C ar daugiau, sąlygos bakterijoms daugintis tampa mažiau palankios. Be to, pakilusi temperatūra suaktyvina ir kitas organizmo gynybines funkcijas, organizmas pradeda gaminti imunines ląsteles, kurios kovoja su ligų sukėlėjais.

Taip pat klaidinga manyti, kad kuo temperatūra aukštesnė, tuo liga yra sunkesnė: sergant kai kuriomis pavojingomis virusinėmis ligomis, temperatūra gali pakilti visai nežymiai.

Kokių priemonių imtis, jei vaikui pakilo temperatūra?

Jei naujagimiui ar kelių mėnesių amžiaus kūdikiui temperatūra pakilo nežymiai (iki 37.5°C), patikrinkite, ar jam ne per karšta, ar jis nėra per daug prirengtas ar per šiltai apklostytas. Naujagimių ir kūdikių termoreguliacinė sistema dar pilnai nefunkcionuoja, tad jie labai reaguoja į išorinius veiksnius.

Jei manote, kad temperatūra pakilo dėl ligos, bet ji nėra labai aukšta (iki ~38-39°C, priklausomai nuo amžiaus, žr. žemiau), o vaikas atrodo pakankamai guvus, nori žaisti, jo apetitas yra geras, nėra jokio reikalo mažinti temperatūros: tai ženklas, kad liga nėra sunki ir organizmas su ja sėkmingai tvarkosi. Štai ką visų pirma reikėtų daryti, jei vaikas serga ir karščiuoja:

 • APRANGA. Aprenkite vaiką laisvais, lengvais, patogiais drabužiais, užklokite plona antklode. Kambario temperatūra tūri būti vidutinė (18-21°C). Aprengus ar apklosčius per daug, vaiko organizmas negalės atvėsti. Tačiau neturi būti ir per šalta: odai pašiurpus, šiluma „užrakinama“ viduje. 
 • MIEGAS IR POILSIS. Miegas yra geriausias vaistas, tad pasirūpinkite, kad vaikas pakankamai ilsėtųsi ir kuo daugiau miegotų.
 • SKYSČIAI. Duokite vaikui daug gerti: vaiko organizmas vėsinasi išgarindamas daugiau vandens, prakaituodamas, ir taip vaikas netenka skysčių. Geriausiai praradimams atkurti tiks vanduo, žolelių arbatos (žinoma, atsižvelkite į vaiko amžių – kūdikiams geriau už bet kurias arbatas yra mamos pienelis). Jei duodate sulčių ar arbatų, nesaldinkite jų, ypač jei vaikas pasigavo žarnyno virusą ar infekciją. Venkite gazuotų gėrimų. Vyresniems vaikams puiki alternatyva gali būti šaldytų vaisių sulčių šerbetas.
 • MAISTAS. Duokite lengvai virškinamo maisto. Natūralu, kad sergantis vaikas valgys mažiau: neverskite jo valgyti per prievartą (organizmas yra sutelkęs visas jėgas prieš kovą su liga, tad nereiktų jo per daug apkrauti virškinimu). Karščiuojančiam vaikui geriausiai tiktų trintos daržovių ir/ ar vištienos sriubos, košės, daržovių ar mėsos sultinys, bet, matyt, teks taikytis prie mažojo ligoniuko įgeidžių: yra vaikų, kurie trinto maisto kategoriškai atsisako.

Kada temperatūrą reikia "numušti"?

Jei temperatūra yra tokia aukšta, kad trukdo vaikui miegoti, sukelia skausmą, pykinimą, diskomfortą, jei vaiką kankina troškulys, jei jis stipriai dehidratavo, gali reikėti temperatūrą numušti, tačiau jokiu būdu nesistenkite „numušti“jos iki „normalios“. Prisiminkite, kad karščiavimas yra organizmo gynybinė funkcija, tad ją sumažinti reikia tik tiek, kiek būtina, kad vaikas jaustųsi šiek tiek geriau. Apie būdus temperatūrai sumažinti skaitykite straipsnyje „Kaip numušti vaiko temperatūrą?

Kokias atvejais dėl pakilusios temperatūros skambinti gydytojui?

Skambinkite savo gydytojui nedelsdami, jei į vieną ar daugiau iš šių teiginių atsakėte TAIP:

 • Kūdikis yra jaunesnis nei 3 mėn. ir jo temperatūra (matuojant išangėje) yra aukštesnė nei 38°C;
 • Kūdikis yra 3-12 mėn. amžiaus ir jo temperatūra (matuojant išangėje) yra aukštesnė nei 39°C;
 • Vaikas vyresnis nei 12 mėn. ir jo temperatūra yra labai aukšta (39,5-40°C);
 • Karščiavimo priežastis neaiški;
 • Pasireiškė rimtesni peršalimo ar kitų ligų simptomai (kosulys, sloga, skausmas, viduriavimas, vėmimas, skausmingas šlapinimasis, bėrimai);
 • Aukšta temperatūra laikosi ilgiau nei 2-3 paras;
 • Temperatūra nėra labai aukšta, bet laikosi arba „šokinėja“ ilgiau nei savaitę;
 • Temperatūra pakilo po skiepų;
 • Vaikas atrodo vangus, išsekęs, nusilpęs, dehidratavęs, sunkiai kvėpuoja, net jei temperatūra nėra aukšta;
 • Vaikas kenčia skausmus, verkia;
 • Karščiavimas sukėlė traukulius.

Net jei į visus klausimus atsakėte NE, bet Jums vis tiek yra neramu, skambinkite gydytojui: atsarga gėdos nedaro.

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. A-guste
  A-guste prieš 8 mėn.

  Smurfyt parašė:
  Sveiki siandien sukilo dukrai temperatura iki 38C. Mazyte aktyvi su nuotaika. Nekoseja nesloguoja. Dantu neturim tai ar tai gali buti dantys arba tridoene karstine?…

  Maniškiui, kai buvo tridienė apie 38-38,5laikėsi pilnas 3paras, paskui iškart išvėrė (pirmiausiai viršutinė kūno dalis ir leidosi link apačios), vaikas buvo linksmas, guvus, bet nakčiai dėjau paracetamolio žvakutes

 2. Not Angel
  Not Angel prieš 8 mėn.

  Smurfyt parašė:
  Sveiki siandien sukilo dukrai temperatura iki 38C. Mazyte aktyvi su nuotaika. Nekoseja nesloguoja. Dantu neturim tai ar tai gali buti dantys arba tridoene karstine?…

  Nuo dantų tokios aukštos temperatūros nebūna 🤔, turbūt tridienė karštinė,stebėkit

 3. User has not uploaded an avatar
  liulia prieš 8 mėn.

  Smurfyt parašė:
  Sveiki siandien sukilo dukrai temperatura iki 38C. Mazyte aktyvi su nuotaika. Nekoseja nesloguoja. Dantu neturim tai ar tai gali buti dantys arba tridoene karstine?…

  Jei be kitų simptomų, greičiausiai gali būti tridienė, ypač jei paskutiniu metu buvot kur polikninikoj, mes 2 kartus iš ten ir parsinešėm virusą.

 4. rudagazele
  rudagazele prieš 8 mėn.

  O skiepijot 6 mėn?
  Mano vaikui tridienė buvo iki 39 temp, nusimušdavo max iki 38, vaikas piktas, irzlus nieko nevalgė.. Po tokių trijų dienų išbėrė ir, ačiū dievui, grįžom į normalų gyvenimą.
  Dėl dantų kartais būna, nors ir sako, kad negali būti aukšta temperatūra jiems dygstant, bet pas draugės vaiką, pvz, visi iltiniai krūminiai su 39 temperatūra dygo... be slogų, kosulių ir pan... O gal šiaip virusas, kas ten žino, visgi ruduo.

 5. User has not uploaded an avatar
  Smurfyt prieš 8 mėn.

  Idejau 2 valanda zvakute ir va temp nebekyla