Rotavirusinė infekcija (roto virusas) (150)

Vaikų rotavirusinė infekcija, roto virusas

Kas yra rotavirusinė infekcija?

Rotavirusinė infekcija yra ūmus rotavirusų sukeltas skrandžio ir žarnyno uždegimas. Ši infekcija taip pat kartais vadinama „skrandžio gripu“, nors su gripu nieko bendro neturi.

Rotavirusine infekcija galima susirgti bet kuriuo metų laiku, bet dažniausiai sergama šaltuoju periodu (žiemą, pavasarį).

Lietuvoje kasmet užregistruojama nuo 2 000-4 000 rotavirusinės infekcijos atvejų, tačiau sergančiųjų gali būti gerokai daugiau, nes lengvomis formomis sergantys asmenys į oficialią statistiką nepatenka.

Kokie yra rotavirusinės infekcijos simptomai?

Neretai patys pirmieji simptomai primena peršalimą: kosulys, gerklės skausmas, sloga. Pagrindiniai ligos požymiai yra vėmimas, viduriavimas, pilvo skausmas ir nedidelis karščiavimas (37-38°C).

Ligos inkubacinis periodas trunka nuo 15 val. iki 5 parų (dažniausiai apie dvi paras), pagrindiniai simptomai (vėmimas, viduriavimas) pasireiškia staiga.

Daugeliu atveju, ligonis pradžioje pradeda vemti (vemiama 3-5 kartus per parą), viduriavimas prasideda kiek vėliau. Sergant sunkia forma, viduriavimas gali kartotis iki 20 kartų per parą, todėl sergantysis netenka daug skysčių ir gali dehidratuoti iki gyvybei pavojingos ribos.

Kas dažniausiai serga rotaviruso infekcija?

Sunkia rotaviruso sukelta žarnyno infekcijos forma sergama užsikrėtus pirmą kartą, todėl ji dažniausiai nustatoma kūdikiams nuo 3 mėn. ir mažiems vaikams (iki 3 metų).

Persirgus, šiam virusui dažniausiai susiformuoja atsparumas, tad suaugusieji paprastai serga arba besimptome, arba labai lengva rotavirusinės infekcijos forma. Sunkesne rotavirusinės infekcijos forma serga tie, kurių imunitetas yra susilpnėjęs taip pat senyvo amžiaus žmonės.

Reklama:

Kaip šia liga užsikrečiama?

Rotavirusine infekcija užsikrečiama fekaliniu-oraliniu būdu, kontaktuojant su viruso nešiotoju, per neplautas rankas, termiškai neapdorotą maistą. Vaikai, lankantys ugdymo įstaigas turi didesnę riziką užsikrėsti šia liga.

Svarbu pažymėti, kad suaugę turintys susiformavusį imunitetą gali sirgti šia liga ir nešioti virusą to net neįtardami. Rotavirusas yra itin gyvybingas, jis nežūna nei žemoje, nei pakankamai aukštoje temperatūroje, yra atsparus daugeliui dezinfekuojančių priemonių, todėl aplinkoje gali išsilaikyti iki mėnesio.

Diagnozavimas ir gydymas

Rotaviruso infekciją įmanoma nustatyti tik ištyrus išmatų mėginį, nes panašius simptomus gali sukelti ir kitos žarnyno infekcijos. Rotavirusinė infekcija paprastai trunka 4-6 dienas, jokio priešvirusinio gydymo nėra, todėl gydymas yra nukreiptas į simptomų palengvinimą ir normalaus organizmo skysčių ir elektrolitų lygio atstatymą.

Jei ligos eiga yra lengva, skysčius atstatyti galima daugiau geriant rehidratuojančiais junginiais papildytus skysčius. Jei ligos eiga vidutinė ar sunki, ligonius – o ypač kūdikius – būtina hospitalizuoti.

Kūdikiai ypatingai greitai netenka skysčių, o tai yra pavojinga gyvybei. Ligoninėje greičiausiai bus paskirti intraveniniai rehidratuojantys tirpalai, ypač jei sergantysis negali gerti dėl pykinimo ar vėmimo. Viduriavimui palengvinti gali būti paskirti žarnyno adsorbentai (pvz. aktyvinta anglis, diosmektitas).

Reklama:

Rotaviruso profilaktika

Epidemiologų teigimu, gera asmens higiena padeda pristabdyti viruso plitimą, tačiau nėra pakankama priemonė apsisaugoti nuo užsikrėtimo. Ypač tai pasakytina apie vaikus, kurių higienos įgūdžiai dar nėra pakankamai geri.

Kad liga neplistų, sergantįjį būtina izoliuoti: nevesti sergančio vaiko į darželį, o ligos požymiams pasireiškus darželyje – atskirti nuo kitų vaikų ir skubiai pranešti tėvams. Slaugantieji turi kuo dažniau plautis rankas, vėdinti patalpas, dezinfekuoti ir kruopščiai nuvalyti paviršius, žaislus, kuriuos galėjo liesti susirgęs vaikas.

Jei yra galimybė, rekomenduojama naudoti vienkartinius indus, rankšluosčius ir patalynę. Daugkartinio naudojimo indus, patalynę, drabužius rekomenduojama išskalbti 60C temperatūroje ir išlyginti.

Kūdikius iki 2-3 mėn. amžiaus nuo šios ligos apsaugo laikinas įgimtas imunitetas. Žindymas nuo rotavirusinės infekcijos neapsaugo, tačiau žindomi kūdikiai (ypač iki 6 mėn. amžiaus) paprastai serga lengvesne šios ligos forma (tai priklauso nuo to, kokių antikūnų turi mama).

Rotaviruso vakcina

Vakcina nuo rotaviruso nurodoma kaip bene patikimiausias būdas apsisaugoti nuo rotavirusinės infekcijos (priklausomai nuo vakcinos rūšies ir skiepo dozės, apsauga siekia 85-100%).

Kaip ir bet kuri kita vakcina, ji gali turėti šalutinį poveikį, tačiau teigiama, kad rimtos komplikacijos yra retos (1 atvejis iš 100’000).

SVARBU:

 • Sergant rotavirusine infekcija nerekomenduojama gerti sulčių ir gazuotų gėrimų, nes juose esantis cukrus sukuria palankią terpę virusui ir taip dar labiau skatina viduriavimą.
 • Antibiotikai neturi būti vartojami: jie yra neveiksmingi prieš virusus.
 • Skysčius patariama gerti dažnai ir po truputį – geriant dideliais kiekiais didesnė tikimybė iššaukti vėmimą.

Naujausi komentarai

 1. iewute6
  iewute6 prieš 2 m.

  sveikos norejau paklaust ar yra mamyciu ,kurios pirko vakcina ir ja lasino na tiksliau sesute tai daro,kad vaikas susirgtu roto virusu?Mes ja pirkom ,bet buvom perspeti,jog susirgti gali ,bet lengvesne forma tai ydomu kaip ten istiesu

 2. pumpuriukas
  pumpuriukas prieš 2 m.

  iewute6 parašė:
  sveikos norejau paklaust ar yra mamyciu ,kurios pirko vakcina ir ja lasino na tiksliau sesute tai daro,kad vaikas susirgtu roto virusu?Mes ja pirkom ,bet buvom pers…

  kad vaikas susirgtu??? Taip po roto vakcinos vis tiek gali susirgti, nes ju yra kelios atmainos, bet sirgti turetu lengviau

 3. Mistikute
  Mistikute prieš 2 m.

  MaMuKaS26 parašė:
  Sveikos. Kaip atstatėt savo vaikiukus po roto viruso. Gulėjo 4paras su tėčiu 2,5m sūnus. Grįžo, nu pavalge avižų košės, pagere biski. Nū ir pazaide.... Bet g…

  Oi, kiek atsimenu, kazkokiu tirpalu su druska ar kuo ten buvo israse

 4. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 2 m.

  Mes irgi tik is ligonines grize.. Daktare patare zuvu taukus pagert. Sake is ju naudos tai tikrai butu. Aceit stiprina ir pan. Butinai nusipirksiu.

 5. Zvaigzde
  Zvaigzde prieš 2 m.

  Mano vaikuciui poliklinikoj sugirde ta vakcina, beje, tai yra per 2 kartus su berods keliu savaiciu pertraukomis. Nemanau, kad paciai namie reiktu uzsiimti.
  As patenkinta, lanko darzeli, ne karta buvo Roto viruso bangos, bet nepasigavo.
  O manau, jei ir pasigautu, butu lengvesne forma.
  Taip kad as labai UZ si skiepa
  Nes kiek esu girdejus daugeliui uzsibaigia ligonine sis virusas