Kokia yra normali vaiko temperatūra? (44)

Normali vaiko temperatūra

Kokia yra normali vaiko temperatūra?

Dažnai manoma, kad temperatūra, jei viskas yra gerai, turi būti 36.6°C. Tiesa ta, kad „normali“ temperatūra yra sąlyginė sąvoka ir gali priklausyti nuo daugelio faktorių. Štai svarbiausi jų:

 • Amžius: kūdikių, vaikų temperatūra būna šiek tiek aukštesnė, pagyvenusių žmonių – žemesnė. Laikoma, kad normali kūdikių temperatūra matuojant tiesiojoje žarnoje yra apie 36.5-37.5°C (pagal kitus šaltinius - 36-38°C).
 • Lytis: moterų bazinė kūno temperatūra antroje mėnesinių ciklo pusėje (po ovuliacijos) pakyla apie 0.5°C.
 • Paros dalis: ryte, vos pabudus – ji būna žemiausia, vakare – aukščiausia.
 • Aplinkos temperatūra ir apranga. Ilgiau pabuvus vėsioje patalpoje temperatūra gali šiek tiek nukristi. Ir atvirkščiai – jei oro temperatūra bus aukšta ir/arba per šiltai apsirengus, kūno temperatūra pakyla, žmogus ima prakaituoti – taip organizmas ginasi nuo perkaitimo.
 • Veikla ir aktyvumo lygis. Ilsintis temperatūra yra žemesnė, aktyviai judant, pavalgius (ypač aštraus maisto) – aukštesnė.
 • Temperatūros matavimo vieta. Matuojant tiesiojoje žarnoje ji visuomet bus aukštesnė, nei matuojant kitose vietose (po liežuviu, pažastyje ar vidinėje ausyje).
 • Kiti veiksniai: temperatūra gali pakilti dėl streso, vaistų, alkoholio, kavos (kofeino) vartojimo, nemigos, hormonų poveikio (pavyzdžiui, dėl nėštumo hormonų, „normali“ nėštukės temperatūra yra apie 37°C).

Kur matuoti vaiko temperatūrą?

Temperatūrą galima matuoti tiesiojoje žarnoje, po liežuviu, pažastyje ir infraraudonųjų spindulių termometru ausyje. Tiksliausiais laikomi matavimai tiesiojoje žarnoje ir vidinėje ausyje, nes taip matuojant aplinkos įtaka yra mažiausia. Štai kaip skirtųsi termometro rodmenys matuojant to paties žmogaus temperatūrą skirtingose vietose:

 • matuojant tiesiojoje žarnoje yra 37°C;
 • matuojant po liežuviu ~ 36.5°C (~-0.5°C mažiau nei matuojat tiesiojoje žarnoje);
 • matuojant pažastyje – ~36.2°C (~-0,8 °C mažiau nei matuojat tiesiojoje žarnoje);
 • matuojant vidinėje ausyje - ~36.8°C (~-0.2°C mažiau nei matuojat tiesiojoje žarnoje).

Kokia temperatūra laikoma karščiavimu?

Normali organizmo temperatūra matuojant tiesiojoje žarnoje yra 36 -37°C. Aukštesnė temperatūra klasifikuojama taip:

 • Pakilusi kūno temperatūra: 37–38°C
 • Karščiavimas: 38-39°C
 • Labai aukšta temperatūra: >40°C (Suaugusių - >39°C).

SVARBU: naujagimių, kūdikių termoreguliacinis mechanizmas dar neveikia taip, kaip suaugusių, juos gerokai labiau veikia aplinkos temperatūra. Jei kūdikio temperatūra yra šiek tiek pakilusi (~37.5°C), greičiausiai vaikas yra perrengtas ar per šiltai apklotas. Jei kūdikis niurzga, riečiasi į gemalo pozą, jam gali būti per šalta. Ir viena, ir kita nėra gerai: vienas iš tyrimų parodė, kad perkaitimas padidina SKMS (staigios kūdikių mirties sindromo) riziką, o dėl per žemos temperatūros, kūdikis patiria taip vadinamą „šalčio stresą“.

Kaip jau minėta, temperatūra gali būti pakilusi nebūtinai dėl ligos. Dėl aplinkos poveikio, judėjimo pakilusi temperatūra nėra ligos požymis.

Jei temperatūra pakilo dėl ligos, be temperatūros pastebėsite ir kitų simptomų: skausmą, peršalimo simptomus (jei temperatūra pakilo dėl jo), vangumą, mieguistumą apetito stoką ir t.t.

Tik labai retais atvejais nebūna jokių akivaizdžių simptomų, o temperatūros pakilimo priežastis būna nežinoma.

Kokia temperatūra yra pavojinga?

Pavojinga, galinti pažeisti smegenis yra temperatūra, aukštesnė nei 42°C, tačiau tai retas reiškinys net ir sergant ūmiomis infekcinėmis ligomis. Žemesnė nei ši temperatūra pati savaime pavojaus nekelia, tačiau liga, dėl kurios ji pakilo, gali būti ir mirtinai pavojinga.

Karščiavimo sukelti traukuliai

Mažų vaikų tėvams būtų pravartu žinoti ir apie karščiavimo sukeltus traukulius bei ką daryti jiems prasidėjus. Šie traukuliai gali ištikti ~6 mėn. - 5 metų vaikus, kai temperatūra pakyla ženkliai ir staiga. Nors šie traukuliai atrodo bauginančiai, jie nėra pavojingi.

Ką daryti, jei vaikui pakilo temperatūra?

Pati savaime pakilusi temperatūra nėra blogai: karščiavimas yra svarbi apsauginė organizmo funkcija, kovojanti su infekcija. Tikrai ne visuomet reikia bandyti ją sumažinti. Apie svarbiausius dalykus, kuriuos turi žinoti tėvai skaitykite straipsnyje: Vaikui pakilo temperatūra. Ką daryti?

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. avietuke
  avietuke prieš 1 m.

  Greta.st parašė:
  Supratau, kokį tiksliausią būdą rekomenduotumėt? Bekontaktį ar į ausies landą?

  Pazastinis su paprastu termometru.

 2. User has not uploaded an avatar
  witkueta prieš 6 mėn.

  Sveiki, dabar mano sūnus ir jam 4metai. Bet jo temperatūra 37,3 ar tai normalu?

 3. Vanessa io
  Vanessa io prieš 5 mėn.

  Maniškei 5 mėnesiai ir pastebėjau, kad jos temperatūra visuomet yra 37,5-37,8. Matavau daugiau nei savaitę keliskart per dieną, keičiant pampersus. Pradėjau matuot, nes prastai atrodė, tokia vangi visą dieną buvo, bet po to kai atsigavo, matavimus tęsiau toliau, o temperatūra kaip tokia buvo, taip ir liko ir nekrenta visai... Temperatūrą matuoju ausytėje. Kiek anksčiau matuodavau, tai dažniausiai būdavo ne daugiau 37,5, tai į tokią net dėmesio nekreipdavau per daug, bet dabar jau ir termometras signalizuoja užsidegdamas kita spalva, tai kažkaip ir neramina...

 4. User has not uploaded an avatar
  AMAND prieš 2 mėn.

  Sveikos mamytės, kiek jūs laiko matuojate su tokiu elektroniniu termometru, nes jau pati nebesuprantu ar čia mums jau beveik visas mėnuo laikosi ta tokia 37.1 temperatūra, ar kaip yra.Kaip ir matuoti su juo reikia kol supykusi ir viskas, beet laikant jį ilgiau apie 7-8min temperatūra pakila iki 37.1,tai čia ji yra ar nėra, jau pasimetusi esu. Sirgome prieš 3savaites su virš, bet dar vis atsikėlęs pakosti, daugiau kaip ir nieko nėra jam, bet tas temperatūros laikymasis, ar tai normalu? Gydytoja sako nieko negali prikibt nes vaikas sveikas.

 5. Geltona.pieva
  Geltona.pieva prieš 2 mėn.

  AMAND parašė:
  Sveikos mamytės, kiek jūs laiko matuojate su tokiu elektroniniu termometru, nes jau pati nebesuprantu ar čia mums jau beveik visas mėnuo laikosi ta tokia 37.1 tempe…

  Termometrą naudoti reikia pagal instrukciją. Supypsi - ištraukiat.