Kokia yra normali vaiko temperatūra? (48)

Normali vaiko temperatūra

Kokia yra normali vaiko temperatūra?

Dažnai manoma, kad temperatūra, jei viskas yra gerai, turi būti 36.6°C. Tiesa ta, kad „normali“ temperatūra yra sąlyginė sąvoka ir gali priklausyti nuo daugelio faktorių. Štai svarbiausi jų:

 • Amžius: kūdikių, vaikų temperatūra būna šiek tiek aukštesnė, pagyvenusių žmonių – žemesnė. Laikoma, kad normali kūdikių temperatūra matuojant tiesiojoje žarnoje yra apie 36.5-37.5°C (pagal kitus šaltinius - 36-38°C).
 • Lytis: moterų bazinė kūno temperatūra antroje mėnesinių ciklo pusėje (po ovuliacijos) pakyla apie 0.5°C.
 • Paros dalis: ryte, vos pabudus – ji būna žemiausia, vakare – aukščiausia.
 • Aplinkos temperatūra ir apranga. Ilgiau pabuvus vėsioje patalpoje temperatūra gali šiek tiek nukristi. Ir atvirkščiai – jei oro temperatūra bus aukšta ir/arba per šiltai apsirengus, kūno temperatūra pakyla, žmogus ima prakaituoti – taip organizmas ginasi nuo perkaitimo.
 • Veikla ir aktyvumo lygis. Ilsintis temperatūra yra žemesnė, aktyviai judant, pavalgius (ypač aštraus maisto) – aukštesnė.
 • Temperatūros matavimo vieta. Matuojant tiesiojoje žarnoje ji visuomet bus aukštesnė, nei matuojant kitose vietose (po liežuviu, pažastyje ar vidinėje ausyje).
 • Kiti veiksniai: temperatūra gali pakilti dėl streso, vaistų, alkoholio, kavos (kofeino) vartojimo, nemigos, hormonų poveikio (pavyzdžiui, dėl nėštumo hormonų, „normali“ nėštukės temperatūra yra apie 37°C).

Kur matuoti vaiko temperatūrą?

Temperatūrą galima matuoti tiesiojoje žarnoje, po liežuviu, pažastyje ir infraraudonųjų spindulių termometru ausyje. Tiksliausiais laikomi matavimai tiesiojoje žarnoje ir vidinėje ausyje, nes taip matuojant aplinkos įtaka yra mažiausia. Štai kaip skirtųsi termometro rodmenys matuojant to paties žmogaus temperatūrą skirtingose vietose:

 • matuojant tiesiojoje žarnoje yra 37°C;
 • matuojant po liežuviu ~ 36.5°C (~-0.5°C mažiau nei matuojat tiesiojoje žarnoje);
 • matuojant pažastyje – ~36.2°C (~-0,8 °C mažiau nei matuojat tiesiojoje žarnoje);
 • matuojant vidinėje ausyje - ~36.8°C (~-0.2°C mažiau nei matuojat tiesiojoje žarnoje).

Kokia temperatūra laikoma karščiavimu?

Normali organizmo temperatūra matuojant tiesiojoje žarnoje yra 36 -37°C. Aukštesnė temperatūra klasifikuojama taip:

 • Pakilusi kūno temperatūra: 37–38°C
 • Karščiavimas: 38-39°C
 • Labai aukšta temperatūra: >40°C (Suaugusių - >39°C).

SVARBU: naujagimių, kūdikių termoreguliacinis mechanizmas dar neveikia taip, kaip suaugusių, juos gerokai labiau veikia aplinkos temperatūra. Jei kūdikio temperatūra yra šiek tiek pakilusi (~37.5°C), greičiausiai vaikas yra perrengtas ar per šiltai apklotas. Jei kūdikis niurzga, riečiasi į gemalo pozą, jam gali būti per šalta. Ir viena, ir kita nėra gerai: vienas iš tyrimų parodė, kad perkaitimas padidina SKMS (staigios kūdikių mirties sindromo) riziką, o dėl per žemos temperatūros, kūdikis patiria taip vadinamą „šalčio stresą“.

Kaip jau minėta, temperatūra gali būti pakilusi nebūtinai dėl ligos. Dėl aplinkos poveikio, judėjimo pakilusi temperatūra nėra ligos požymis.

Jei temperatūra pakilo dėl ligos, be temperatūros pastebėsite ir kitų simptomų: skausmą, peršalimo simptomus (jei temperatūra pakilo dėl jo), vangumą, mieguistumą apetito stoką ir t.t.

Tik labai retais atvejais nebūna jokių akivaizdžių simptomų, o temperatūros pakilimo priežastis būna nežinoma.

Kokia temperatūra yra pavojinga?

Pavojinga, galinti pažeisti smegenis yra temperatūra, aukštesnė nei 42°C, tačiau tai retas reiškinys net ir sergant ūmiomis infekcinėmis ligomis. Žemesnė nei ši temperatūra pati savaime pavojaus nekelia, tačiau liga, dėl kurios ji pakilo, gali būti ir mirtinai pavojinga.

Karščiavimo sukelti traukuliai

Mažų vaikų tėvams būtų pravartu žinoti ir apie karščiavimo sukeltus traukulius bei ką daryti jiems prasidėjus. Šie traukuliai gali ištikti ~6 mėn. - 5 metų vaikus, kai temperatūra pakyla ženkliai ir staiga. Nors šie traukuliai atrodo bauginančiai, jie nėra pavojingi.

Ką daryti, jei vaikui pakilo temperatūra?

Pati savaime pakilusi temperatūra nėra blogai: karščiavimas yra svarbi apsauginė organizmo funkcija, kovojanti su infekcija. Tikrai ne visuomet reikia bandyti ją sumažinti. Apie svarbiausius dalykus, kuriuos turi žinoti tėvai skaitykite straipsnyje: Vaikui pakilo temperatūra. Ką daryti?

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. Geltona.pieva
  Geltona.pieva prieš 6 mėn.

  AMAND parašė:
  Sveikos mamytės, kiek jūs laiko matuojate su tokiu elektroniniu termometru, nes jau pati nebesuprantu ar čia mums jau beveik visas mėnuo laikosi ta tokia 37.1 tempe…

  Termometrą naudoti reikia pagal instrukciją. Supypsi - ištraukiat.

 2. User has not uploaded an avatar
  Kristina21 prieš 2 mėn.

  Sveikos nežinau pas ką paklausti gyd dar kolkas nedirba tai noriu čia gauti info mano mažyle jau antra para karščiuoja valgo gere gerai bet kai klyla temperatura buna rankos kojos šaltos o kai jau pakyla aukšta tada buna karštos ir kai nukrenta buna normalios ar čia normalu ar turi taip būti nes kažkaip man neramu temp nėra irgi kartais vėsios buna bet kai klyla temp buna rankos kaip ledukai niekada taip nebūdavo kai kildavo temp o va ši karta ira nekostim seiles tik bėga tai dantukai kalasi bet vat neramu dėl rankuciu ir kojyčių šaltu

 3. LaimingaMamytee
  LaimingaMamytee prieš 2 mėn.

  Kristina21 parašė:
  Sveikos nežinau pas ką paklausti gyd dar kolkas nedirba tai noriu čia gauti info mano mažyle jau antra para karščiuoja valgo gere gerai bet kai klyla temperatura bu…

  Kai jūsų gydytoja nedirba visada dirba ir priima kitas gydytojas. Pirma pakonsultuoja, jei karščiuoja bent trys paros kviečia kraujo tyrimų daryt. Nes kol nėra triejų parų sirgimo nelabai jie ką matyt gali. Jei aukšta temp kyla ir jau labai dėl kažko neramu, visada yra priėmimas. Atvykus su vaiku karščiuojančiu tikrai neišvarys, padarys privalomus tyrimus, jei nieko rimto kelių val begyje važiuosit namo, jei kažkas rimčiau liksit. Kitas dalykas kiek laiko mažylei? Jei nesenai po gimdymo tai kraujotaka nesusitvarkius, namie gal šalta. Aprenkit šilčiau, kai pakyla temperatūra kojytes ir krūtinę pašildykit.

 4. kristute1
  kristute1 prieš 2 mėn.

  Nuo dantų temperatūra, ypač aukšta, nekyla. Dėl jų augimo pasilpsta imunitetas ir lengviau kimba virusai. O kalbant apie galūnes, tai visiškai normalu. Pagal jas visada stebėdavau, ar vaikui tik kyla temp., ar jau pasiekė piką. Nes kol kyla, tol šaltos.

 5. akvile84
  akvile84 prieš 2 mėn.

  Kristina21 parašė:
  Sveikos nežinau pas ką paklausti gyd dar kolkas nedirba tai noriu čia gauti info mano mažyle jau antra para karščiuoja valgo gere gerai bet kai klyla temperatura bu…

  Normalu, mano 5metei kol kyla temperatūra galūnės ledinės, kai sustoja kilti tada pradeda šilti