Kokia yra normali vaiko temperatūra? (55)

Normali vaiko temperatūra

Kokia yra normali vaiko temperatūra?

Dažnai manoma, kad temperatūra, jei viskas yra gerai, turi būti 36.6°C. Tiesa ta, kad „normali“ temperatūra yra sąlyginė sąvoka ir gali priklausyti nuo daugelio faktorių. Štai svarbiausi jų:

 • Amžius: kūdikių, vaikų temperatūra būna šiek tiek aukštesnė, pagyvenusių žmonių – žemesnė. Laikoma, kad normali kūdikių temperatūra matuojant tiesiojoje žarnoje yra apie 36.5-37.5°C (pagal kitus šaltinius - 36-38°C).
 • Lytis: moterų bazinė kūno temperatūra antroje mėnesinių ciklo pusėje (po ovuliacijos) pakyla apie 0.5°C.
 • Paros dalis: ryte, vos pabudus – ji būna žemiausia, vakare – aukščiausia.
 • Aplinkos temperatūra ir apranga. Ilgiau pabuvus vėsioje patalpoje temperatūra gali šiek tiek nukristi. Ir atvirkščiai – jei oro temperatūra bus aukšta ir/arba per šiltai apsirengus, kūno temperatūra pakyla, žmogus ima prakaituoti – taip organizmas ginasi nuo perkaitimo.
 • Veikla ir aktyvumo lygis. Ilsintis temperatūra yra žemesnė, aktyviai judant, pavalgius (ypač aštraus maisto) – aukštesnė.
 • Temperatūros matavimo vieta. Matuojant tiesiojoje žarnoje ji visuomet bus aukštesnė, nei matuojant kitose vietose (po liežuviu, pažastyje ar vidinėje ausyje).
 • Kiti veiksniai: temperatūra gali pakilti dėl streso, vaistų, alkoholio, kavos (kofeino) vartojimo, nemigos, hormonų poveikio (pavyzdžiui, dėl nėštumo hormonų, „normali“ nėštukės temperatūra yra apie 37°C).

Kur matuoti vaiko temperatūrą?

Temperatūrą galima matuoti tiesiojoje žarnoje, po liežuviu, pažastyje ir infraraudonųjų spindulių termometru ausyje. Tiksliausiais laikomi matavimai tiesiojoje žarnoje ir vidinėje ausyje, nes taip matuojant aplinkos įtaka yra mažiausia. Štai kaip skirtųsi termometro rodmenys matuojant to paties žmogaus temperatūrą skirtingose vietose:

 • matuojant tiesiojoje žarnoje yra 37°C;
 • matuojant po liežuviu ~ 36.5°C (~-0.5°C mažiau nei matuojat tiesiojoje žarnoje);
 • matuojant pažastyje – ~36.2°C (~-0,8 °C mažiau nei matuojat tiesiojoje žarnoje);
 • matuojant vidinėje ausyje - ~36.8°C (~-0.2°C mažiau nei matuojat tiesiojoje žarnoje).

Kokia temperatūra laikoma karščiavimu?

Normali organizmo temperatūra matuojant tiesiojoje žarnoje yra 36 -37°C. Aukštesnė temperatūra klasifikuojama taip:

 • Pakilusi kūno temperatūra: 37–38°C
 • Karščiavimas: 38-39°C
 • Labai aukšta temperatūra: >40°C (Suaugusių - >39°C).

SVARBU: naujagimių, kūdikių termoreguliacinis mechanizmas dar neveikia taip, kaip suaugusių, juos gerokai labiau veikia aplinkos temperatūra. Jei kūdikio temperatūra yra šiek tiek pakilusi (~37.5°C), greičiausiai vaikas yra perrengtas ar per šiltai apklotas. Jei kūdikis niurzga, riečiasi į gemalo pozą, jam gali būti per šalta. Ir viena, ir kita nėra gerai: vienas iš tyrimų parodė, kad perkaitimas padidina SKMS (staigios kūdikių mirties sindromo) riziką, o dėl per žemos temperatūros, kūdikis patiria taip vadinamą „šalčio stresą“.

Kaip jau minėta, temperatūra gali būti pakilusi nebūtinai dėl ligos. Dėl aplinkos poveikio, judėjimo pakilusi temperatūra nėra ligos požymis.

Jei temperatūra pakilo dėl ligos, be temperatūros pastebėsite ir kitų simptomų: skausmą, peršalimo simptomus (jei temperatūra pakilo dėl jo), vangumą, mieguistumą apetito stoką ir t.t.

Tik labai retais atvejais nebūna jokių akivaizdžių simptomų, o temperatūros pakilimo priežastis būna nežinoma.

Kokia temperatūra yra pavojinga?

Pavojinga, galinti pažeisti smegenis yra temperatūra, aukštesnė nei 42°C, tačiau tai retas reiškinys net ir sergant ūmiomis infekcinėmis ligomis. Žemesnė nei ši temperatūra pati savaime pavojaus nekelia, tačiau liga, dėl kurios ji pakilo, gali būti ir mirtinai pavojinga.

Karščiavimo sukelti traukuliai

Mažų vaikų tėvams būtų pravartu žinoti ir apie karščiavimo sukeltus traukulius bei ką daryti jiems prasidėjus. Šie traukuliai gali ištikti ~6 mėn. - 5 metų vaikus, kai temperatūra pakyla ženkliai ir staiga. Nors šie traukuliai atrodo bauginančiai, jie nėra pavojingi.

Ką daryti, jei vaikui pakilo temperatūra?

Pati savaime pakilusi temperatūra nėra blogai: karščiavimas yra svarbi apsauginė organizmo funkcija, kovojanti su infekcija. Tikrai ne visuomet reikia bandyti ją sumažinti. Apie svarbiausius dalykus, kuriuos turi žinoti tėvai skaitykite straipsnyje: Vaikui pakilo temperatūra. Ką daryti?

Taip pat skaitykite:

Susiję straipsniai

Votys: kodėl atsiranda ir kaip gydyti?

Votis, kitaip dar vadinama furunkulu – tai plauko maišelio uždegimas, galintis pažeisti ir aplinkinius audinius.

Stomatitas – skausmingas burnos gleivinės uždegimas

Stomatitas – tai burnos gleivinės uždegimas. Dėl jo jaučiamas diskomfortas valgant, kalbant ir atliekant kitus įprastus veiksmus.

Infekcinė mononukleozė (Epšteino-Baro virusinė infekcija)

Mononukleozė – ūmi liga, kuria dažniausiai serga jaunimas ir vaikai. Ligos protrūkių daugiausia pasitaiko rudenį ir žiemą.

Naujausi komentarai

 1. Change prieš 1 m.

  O maniskei dar kitaip,kai neturi temperaturos galunes saltokos (jei nemiega) o kai temperaturos turi - siltos pasidaro.

 2. User has not uploaded an avatar
  Laura.. prieš 8 mėn.

  Sveikos mamytes. Noriu paklausti nuo kokio amziaus susinormalizuoja vaiku temperatura, kaip kad musu suaugusiuju? Gal kas zino? Mums dabar 1 metai ir 4 men, o temperatura siandien pakilusi 37.4. Ar tai jau ligos pozymis? Nes nuo vakar turim jau ir sloga... 😞

 3. Pipirelis
  Pipirelis prieš 8 mėn.

  Laura.. parašė:
  Sveikos mamytes. Noriu paklausti nuo kokio amziaus susinormalizuoja vaiku temperatura, kaip kad musu suaugusiuju? Gal kas zino? Mums dabar 1 metai ir 4 men, o tempe…

  37.5 jau karščiavimas, mušti rekomenduojama nuo 38,5, iki tol pagal vaiko savijautą\
  Gali būt nuo dantų toks pakilimas, gal ir peršalimas kabinasi, jei sloga pasirdžois. Namie, jei šilta, galit išrengti

 4. User has not uploaded an avatar
  Laura.. prieš 8 mėn.

  O tokio amziaus jau ir skaitosi, kad temperatura turi buti jau kaip musu suaugusiu? Kad jei 37.1 pvz. Ir jau skaitosi 1,4 m vaikas serga?

 5. kristute1
  kristute1 prieš 8 mėn.

  Laura.. parašė:
  O tokio amziaus jau ir skaitosi, kad temperatura turi buti jau kaip musu suaugusiu? Kad jei 37.1 pvz. Ir jau skaitosi 1,4 m vaikas serga?

  Virusinė subfebrili temperatūra ir tiek.