Vaikų ausų uždegimas (otitas) (17)

Vaikų ausų uždegimas (otitas)

Kas yra ausų uždegimas?

Ausų uždegimas – arba kitaip otitas – yra ausies infekcija. Ausį sudaro trys dalys – išorinė, vidurinė ir vidinė:

 • Išorinė ausis. Tai ta ausies dalis, kurią mes matome. Jos paskirtis – surinkti ir nukreipti į klausos organus aplinkos garsus. Šią ausies dalį sudaro ausies kaušelis, išorinė klausos anga, ausies būgnelis.
 • Vidurinė ausis. Ši ausies dalis sustiprina garso bangas ir siunčia jas į vidinę ausį. Ją sudaro būgninė ertmė, klausomieji kauliukai (plaktukas, priekalas ir kilpa), ausies trimitas (kitaip dar vadinamas Eustachijaus vamzdžiu).
 • Vidinė ausis. Tai ne tik klausos, bet ir pusiausvyros organas. Šioje ausies dalyje garsai virsta nerviniais impulsais, kurie toliau keliauja į smegenis, o vidinės ausies skysčio judėjimas (panašiai kaip statyboje naudojamame gulsčiuke) pasako smegenims, kokioje pozicijoje yra kūnas, juda jis ar ne ir taip padeda smegenims išlaikyti kūno pusiausvyrą. Vidinę ausį sudaro kaulinis labirintas, prieangis, pusratiniai kanalai ir sraigė.

Infekcija (uždegimas) gali kilti bet kurioje iš ausies dalių, tačiau dažniausiai kyla vidurinėje ausyje (otitis media). Vidurinės ausies ostitu gali sirgti bet kurio amžiaus žmonės, tačiau dažniausiai ja serga kūdikiai ir maži vaikai (nuo 6 mėn. iki 3 metų), nes jų ausies trimitas, jungiantis vidurinę ausį ir nosiaryklę, yra iki galo nesusiformavęs, todėl bakterijos į vidurinę ausį patenka lengviau ir turi palankesnes sąlygas išvešėti. Otitas  nėra užkrečiama liga, tačiau verta prisiminti, kad ji paprastai kyla dėl peršalimo virusų, kuriuos vaikas gali perduoti kitiems vaikams. 

Ausų uždegimo priežastys

Dažniausia ausų uždegimo priežastis – kvėpavimo takų infekcijos ir peršalimo ligos. Infekcijos priežastimi gali būti maudynių metu į ausis patekęs vanduo, horizontalioje padėtyje gulinčio kūdikio maitinamas, taip pat alergijos (alerginė sloga, šienligė), sinusitas, išvešėję adenoidai, čiulptuko naudojimas ir pasyvus rūkymas (t.y. kai kūdikis įkvepia rūkalų dūmų). 

Ausų uždegimo prevencija

Tikimybę susirgti ausų uždegimu sumažinsite, jei vaikas išvengs peršalimo ligų – tai galite padaryti vengdami kontaktų su sergančiais vaikais. Taip pat, jei maitinate iš buteliuko, maitinkite vaiką laikydami pusiau gulomis (mažiausiai 45° kampu) ar vertikalioje padėtyje (o ne gulintį). Tyrimai rodo, kad maitinimas krūtimi iki 6 mėn. sumažina, o čiulptuko naudojimas – atvirkščiai – padidina ausų uždegimo riziką. Rūkantys tėvai turėtų nerūkyti šalia vaiko, nes pasyvūs rūkymas taip pat didina ausų uždegimų tikimybę.

Ausų uždegimo simptomai

Kad mažyliui prasidėjo ausų uždegimas, galima spėti pastebėjus bent porą iš šių dažniausiai pasitaikančių ausų uždegimo požymių:

 • Vaikas yra ar buvo neseniai peršalęs. Tai bene svarbiausias kriterijus vertinant, ar vaikui uždegimas, ar kažkas kita, nes ausų uždegimas dauguma atvejų seka po peršalimo. Jei peršalimo nėra (nebuvo), ausų uždegimas mažai tikėtinas, net jei pastebėsite kitus žemiau išvardintus simptomus.
 • Vaikas sloguoja. Dažnai prieš prasidedant ausų uždegimui, nosies gleivės iš skaidrių virsta gelsvomis ar žalsvomis.
 • Vaikas tapo irzlus, neramus. Irzlumas – įprasta sergančių vaikų savybė, tačiau prasidėjus ausų uždegimui, irzlumas padidėja ūmai. Dėl ausų uždegimo vaikas naktimis prasčiau miega ir nubunda dažniau nei įprastai.  
 • Vaikui skauda ausytes, sutrinka jo klausa. Galite pastebėti, kad vaikas pradėjo prasčiau reaguoti į garsus (vidinėje ausies dalyje susikaupusios pūlingos išskyros prislopina garsus, taip pat įtempia ausies būgnelį ir neleidžia jam normaliai vibruoti). Vyresnis nei vienerių metukų vaikas gali skųstis ar kitaip parodyti, kad jam skauda ausytes. Kūdikiai, tiesa, nesugeba suprasti, iš kur kyla skausmas, todėl gali griebtis už ausyčių ir tada, kai skausmo šaltinis yra kur šalia (pavyzdžiui, kai dėl dygstančių dantukų skauda dantenas). Jei kūdikis atrodo sveikas, tačiau vis griebia sau už ausų – pagrindo nerimauti taip pat nėra: taip kūdikis žaidžia ir čiuopdamas pažįsta savo kūną. 
 • Vaikas nenori gulėti horizontalioje padėtyje.
 • Vaikas gali karščiuoti. Temperatūra gali būti ir gana aukšta (38 - 39°C), tačiau jos gali ir visai nebūti.
 • Paraudęs, išsipūtęs ausų būgnelis. Tai gali nustatyti gydytojas apžiūros metu.
 • Išskyros iš ausies. Pūlingos ar kraujingos išskyros iš ausytės gali reikšti, kad trūko ausų būgnelis. Nevertėtų dėl to nerimauti, nes būgneliui trūkus skausmas atlėgsta, o būgnelis paprastai sugyja savaime be rimtesnių pasekmių. SVARBU: jei iš ausies ima tekėti išskyros, į ausį negalima nieko lašinti.

Kaip gydyti ausų uždegimą?

 • Įtarę ausies uždegimą, kreipkitės į gydytoją ir laikykitės jo nurodymų, kuriuos jis paskirs priklausomai nuo uždegimo pobūdžio.
 • Dažniausiai kaip pirmąją pagalbą nuo ausų uždegimo gydytojai skiria vaistus uždegimui bei karščiavimui mažinti - ibuprofeną arba paracetamolį. Šie vaistai yra nereceptiniai ir juos įsigyti galima daugumoje vaistinių. Kartu taip pat gali būti skirti ausų lašai skausmui malšinti.
 • Gali būti, kad gydytojas patars 3 paras stebėti situaciją – paprastai per tokį laiką uždegimas praeina savaime be jokio gydymo. Konservatyvesni gydytojai gali pasiūlyti iš karto gydyti antibiotikais, nes jų manymu, kitaip gydymas gali užtrukti, o mažylį gali varginti stiprūs skausmai.
 • Jei infekcija rimta, gali būti, kad sprogs ausų būgnelis ir iš ausies pasirodys pūlingos ar kraujingos išskyros. Jei vidurinėje ausyje prisikaupia skysčio, tačiau būgnelis nesprogsta pats ir dėl to dingsta klausa, gydytojas gali atlikti būgnelio prapjovimą (miringotomiją) ir taip nuimti spaudimą bei paspartinti gijimą. (Kaip jau minėta aukščiau, ištekėjus būgnelį spaudžiančios išskyroms, skausmas atlėgsta, o būgnelis sugyja savaime.)
 • Jei otitas nepraeina savaime per 3 paras arba yra ūmus, gydymas antibiotikais greičiausiai bus neišvengiamas. Tokiu atveju būtina suvartoti visą jų kursą taip, kaip nurodė gydytojas, net jei atrodys, kad po kelių antibiotiko gėrimo dienų vaiko savijauta pagerėjo.
 • Be pačios infekcijos gydymo, patariama ant ausies dėti šiltus kompresus, gydytojas taip pat gali paskirti skausmą malšinančių vaistų ir ausų lašų, vaistažolių ekstraktus ar aliejukus. (SVARBU: jei iš ausies pasirodo išskyrų, į ausį nieko lašinti negalima!).
   

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  peitija prieš 6 mėn.

  MeleKaramele parašė:
  Mano sunui buvo, bet cia ne klausa, o slegis ausyje neatsistato siaip;) buvo prirase dar kuri laika po uzdegimo (buvo ir bugnelis trukes) naudoti purskala i nosi ir…

  Gal turit parduoti arba galit pasakyti kur isigijot aparateli ta?

 2. MeleKaramele
  MeleKaramele prieš 6 mėn.

  peitija parašė:
  Gal turit parduoti arba galit pasakyti kur isigijot aparateli ta?

  Mes nuomojomes firmoje Laudata, kiek matau per google gal tik ji ir turi, pirkti brangoka vienam kartui..

 3. User has not uploaded an avatar
  Agne_Di prieš 4 mėn.

  Vaikystėj kai tik pradėdavo bent truputį skaudėti ausis, mama nuskindavo jeronimo (kvapiosios pelargonijos) lapelį, švelniai jį patrindavo rankose, kad išsiskirtų aliejai, ir įdėdavo į ausį (negiliai, kad nieko nepažeisti ir lengvai išimti). Po valandėlės skausmo kaip nebūta. Taip ir nedaeidavo iki uždegimo.

 4. Paukščiukas
  Paukščiukas prieš 1 mėn.

  Sveiki, ar gali buti ausu uzdegimas, jeigu ausis tampo visaip daug kartu per diena? Dantys pradeje dygti, buna verkia ir parekia lyg kas negerai butu, neaisku ar dantys tik cia. Tai kaip buna proe uzdegimo kazin? Temperaturos nera, parekes vel zaidzia.

 5. MeleKaramele
  MeleKaramele prieš 1 mėn.

  Paukščiukas parašė:
  Sveiki, ar gali buti ausu uzdegimas, jeigu ausis tampo visaip daug kartu per diena? Dantys pradeje dygti, buna verkia ir parekia lyg kas negerai butu, neaisku ar da…

  Jei nera nei temperaturos, nei slogos tai mazai tiketina, tampyti gali tiesiog nes idomu jam jei jau daznai verktu ir tampytu butent tada kai verkia, tada pasirodyciau gydytojui