Sergantis vaikas nenori gerti: ką daryti?

Vaikas maudosi vonioje ir geria vandenį iš stiklinės Mahony | Shutterstock.com

Karščiavimas, viduriavimas, vėmimas ar tiesiog atsisakymas gerti skysčius jūsų mažyliui gali sukelti rimtą dehidratacijos pavojų. Geriausias būdas išvengti dehidratacijos – vis po truputį pasiūlyti vaikui atsigerti. Tačiau neretai kūdikiai ir vaikai gerti atsisako: tokiu atveju teks pasitelkti kūrybiškumą.

Kokių skysčių reikėtų duoti sergančiam vaikui?

Sergančiam vaikui naudingi bet kokie gėrimai (ir ne tik jie), pavyzdžiui:

 • Vanduo. Vanduo – pats geriausias pasirinkimas, bet jei vaikas jo gerti nenori, įpilkite šiek tiek natūralių sulčių, paskaninkite vaisiais, agurkų griežinėliais ir kt. Jeigu vaikas apsinuodijo, tikslinga siūlyti mineralinį vandenį.
 • Elektrolitų tirpalai yra prioritetinis pasirinkimas, jeigu vaikas viduriuoja, vemia arba stipriai karščiuoja, t.y. per trumpą laiką netenka itin daug skysčių. Vaistinėje galite įsigyti tiek „tradicinių“ sūraus skonio tirpalų arba miltelių jiems ruošti, tiek ir vaikams dažniausiai priimtinesnių, paskanintų (pvz. braškių skonio) elektrolitų tirpalų. 
 • Sriubos ir sultiniai. Tai puikus, lengvai virškinamas, skysčių ir energijos suteikiantis maistas.
 • Vaisių sultys. Jas mėgsta daugelis vaikų. Tačiau turėkite omenyje, kad kai kurių rūšių sultys (pavyzdžiui, apelsinų) gali dirginti skrandžio gleivinę, ypač jei vaikas yra apsinuodijęs arba prieš tai nieko nevalgė. Obuolių ir vynuogių sultys – geresnis pasirinkimas, tačiau tam, kad vaikas gautų mažiau cukraus, jas taip pat reikėtų skiesti vandeniu.
 • Glotnučiai arba pieno kokteiliai. Gaminkite juos iš vaisių, pieno, rūgpienio, jogurto ir t. t. Šviežių vaisių (išskyrus bananus), daržovių ir pieno produktų reikėtų vengti, jeigu vaikas apsinuodijo.
 • Maistas, kurio didžiąją dalį sudaro vanduo, t. y. arbūzai, melionai, ananasai, obuoliai, braškės, agurkai, pomidorai ir t. t. Šviežius vaisius ir daržoves reikėtų vartoti atsargiai, jeigu vaikas apsinuodijo.
 • Arbata be kofeino, kakava. Paaugusiems vaikams puikiai tinka raminantys šilti gėrimai, padedantys suskystinti gleives. Jei vaikas bent metukų ir vyresnis, į arbatą galite įdėti šiek tiek medaus (kūdikiams negalima duoti medaus dėl botulizmo rizikos). Jis padeda malšinti gerklės skausmą ir palengvinti kosulį.
 • Pienas. Mamos pienas – idealus gėrimas mažyliui susirgus. Nepaisant įvairių nuomonių apie karvės pieną, sergantiems peršalimo ligomis vaikams tinka ir jis. Piene gausu baltymų, riebalų, mineralinių medžiagų, tačiau karvės pienas ir jo produktai netinka apsinuodijus.

Kokių gėrimų nereikėtų duoti sergančiam vaikui?

Venkite saldžių vaisvandenių (ypač gazuotų), dar blogesnis pasirinkimas – kofeino sudėtyje turintys gėrimai. Kofeinas yra diuretikas, iš organizmo šalinantis skysčius.

Tačiau jei vaikui duosite stiklinę jo pamėgto natūralesnio gaiviojo gėrimo (pavyzdžiui, su natūraliomis sultimis, negazuoto), nieko blogo tikrai nenutiks.

Vaikui apsinuodijus, vemiant, viduriuojant, skundžiantis skrandžio skausmais reikėtų vengti pieno ir jo produktų, šviežių vaisių ir daržovių, sulčių. 

Ar sergančiam žindomam kūdikiui reikia duoti vandens?

Išimtinai žindomam ir kietu maistu dar neprimaitinamam kūdikiui iki 6 mėn. jokių papildomų skysčių duoti nereikia.

Motinos piene yra net 87-88% vandens, tad kūdikiai iki 6 mėnesių amžiaus gauna pakankamai skysčių, jeigu jie žindomi pagal poreikį. Žinoma, kūdikiui susirgus skysčių poreikis stipriai padidėja, todėl jam reikia kuo dažniau pasiūlyti krūtį, leisti žįsti taip ilgai ir tiek kartų, kiek jis nori.

Plačiau skaitykite:

Ką daryti, jeigu vaikas atsisako gerti?

Sergantys vaikai įprastai neturi apetito, tad gali nenorėti ir gerti. Jei taip nutiktų, būkite kūrybingi ir žaismingi:

 • Įsigykite naują gertuvę ar puodelį;
 • Siūlykite gerti pro šiaudelį (jį galite papildomai papuošti);
 • Įpilkite gėrimo į vaikui neįprastą tarą: stiklinę, taurę, matavimo indelį ar kt.;
 • Gėrimo įpilkite į dubenėlį ir tegul vaikas geria jį šaukštu;
 • Gėrimo įtraukite į didelį švirkštą ir leiskite vaikui jį purkštis į burną;
 • Sustatykite žaislinį servizą, duokite „atsigerti“ vaiko žaislams, o tuo pačiu – ir vaikui;
 • Į gėrimą galite įmeskite želė rutuliukų, į šiltą kakavą ar arbatą – mini zefyriukų;
 • Jeigu vaikui neskauda gerklės, galima duoti specialiose formelėse užšaldytų sulčių arba glotnučių;
 • Duokite sulčių iš mažų pakelių;
 • Įpilkite vandens į stiklines, įlašinkite kelis lašus natūralių, ryškių sulčių (pvz., burokėlių, granatų, sutrintų uogų ir kt.), stebėkite kaip nusidažo vanduo, o tada jį išgerkite;
 • Gerkite kartu - gurkšnelis mamai, gurkšnelis tėčiui, gurkšnelis vaikui.

Kiek skysčių reikia sergančiam vaikui?

Skysčių poreikis priklauso nuo vaiko amžiaus ir svorio. Pavyzdžiui, vyresniam nei 1 metų vaikui per dieną reikėtų 1–1,2 l vandens.

Kuo vaikas vyresnis, tuo labiau skysčių poreikis išauga. Jį galima apskaičiuoti pagal paprastą formulę: 1000 ml skysčių + papildomai 50 ml skysčių kiekvienam kūno svorio kilogramui, viršijančiam 10 kg (t. y. 20 kg sveriantis vaikas turi išgerti 1,5 l vandens).

Dehidratacijos požymiai vaikui

 • Vaikas yra pasyvesnis, nelinkęs žaisti, mieguistas;
 • Vaikas retai šlapinasi;
 • Šlapimas – tamsus, aitraus kvapo;
 • Džiūsta vaiko burna, sausėja, skeldėja lūpos;
 • Vaikas verkia, bet ašaros neteka arba jų labai mažai.

Jei pastebėjote kažkurį iš šių požymių, skubiai kreipkitės į medikus, nes dehidratacija – rimtą pavojų kelianti būklė.

Susiję straipsniai

Nosies plovimas kūdikiams ir vaikams

Nosies plovimas – pastaruoju metu itin išpopuliarėjęs (tiksliau atgavęs populiarumą) slogos gydymo metodas. Kaip teisingai išplauti vaiko nosį?

Mama atskleidė, kas padėjo įveikti vaiko ligas

Iveta Bakanauskė sako, kad kai tik prasidėjo dukters sirgimai, išleidus į darželį, ji išbandė viską, darė įvairius eksperimentus.

Neįprasti kūdikio sveikatos požymiai: ko nereikia bijoti?

Dažniausiai, gydytojui apžiūrėjus kūdikį ligoninėje ir pasakius, kad viskas gerai, atsikvepiame su palengvėjimu. Bet grįžus namo gali lydėti nerimas.