Kūdikis viduriuoja: kas tai lemia ir ką daryti tėvams?

Mama laiko kūdikio sauskelnes Lopolo | Shutterstock.com

Kūdikio viduriavimas – pakankamai dažnas negalavimas. Jūsų mažylis dar tik pradeda pažinti maistą ir vis dar prie jo pratinasi. Žinoma, ne visada skystas kūdikio tuštinimasis gali reikšti viduriavimą, tačiau jei kūdikis skystai tuštinasi gana dažnai, jis gali dehidratuoti – tai viena iš priežasčių, kodėl tokiu atveju būtina reaguoti.

Kaip atrodo įprastos kūdikių išmatos?

Nėra vieno būdingo bruožo, kaip turėtų atrodyti kūdikio išmatos. Atsegus sauskelnes gali pasirodyti spalvų ir tekstūrų vaivorykštė. Kodėl taip yra? Kai kurių kūdikių kakutis gali būti itin vandeningas, kitų – panašus į viduriavimą: kūdikio išmatų spalvą ir tekstūrą lemia jo amžius ir skirtingi vystymosi etapai. Pagrindinis kūdikio išmatų vertinimas: bet kokia natūrali spalva – puiku!

Daugiau apie kūdikio išmatas:

Kūdikių viduriavimo priežastys

Kūdikio viduriavimo priežasčių yra daugybė. Dauguma jų yra įprastos ir praeina savaime. Kūdikio viduriavimas paprastai trunka neilgai.

Retais atvejais viduriavimas gali būti ženklas, kad kažkas ne taip, todėl kūdikį gali tekti parodyti gydytojui.

Žindomų kūdikių viduriavimo priežastys

Mityba. Kūdikio viduriavimą gali sukelti pasikeitusi mamos mityba. Pavyzdžiui, jei vieną dieną valgote daug aštraus maisto ar saldžių desertų, tai gali pakeisti pieno sudėtį. Kūdikio pilvukas gali pradėti gurgėti ir žindant pernelyg dažnai susitraukinėti, o tai gali sukelti viduriavimą.

Vaistai. Jei, pvz., vartojate antibiotikus, jie gali patekti į pieną ir sukelti kūdikio viduriavimą. Kai kurie maisto papildai, pvz., vitaminai ir baltymų milteliai, taip pat gali būti viduriavimo priežastis.

Svarbu

Kol maitinate krūtimi, turėkite galvoje, kad beveik viskas, ką vartojate, gali pakeisti jūsų pieną. Net nedideli mamos mitybos pokyčiai gali paveikti jautrų kūdikio pilvuką ir išprovokuoti viduriavimą.

Žindomų arba maitinamų mišiniais kūdikių viduriavimo priežastys

 • Virusinės ar bakterinės infekcijos (rotavirusas, dizenterija)
 • Parazitų infekcija (pvz., lambliazė)
 • Alergija maistui (pvz., karvės pieno baltymams)
 • Celiakija (glitimo netoleravimas)
 • Ilgalaikis vaistų (pvz., antibiotikų) vartojimas arba jų netoleravimas
 • Mažas laktazės (fermento, atsakingo už pieno cukraus virškinimą) kiekis žarnyne
 • Dygstant dantims

Skrandžio negalavimai. Jūsų kūdikis staiga pradėti viduriuoti gali ir dėl „skrandžio gripo“ (gastroenterito). Šis negalavimas taip pat gali sukelti kitus simptomus, pvz., vėmimą ir nedidelį karščiavimą. Jei jūsų kūdikis serga „skrandžio gripu“, jis gali viduriuoti ir kiti simptomai gali būti ryškūs net kelis kartus per 24 val. Šis dažnai kūdikiams pasitaikantis negalavimas paprastai praeina savaime, ir taip greitai, kaip ir prasidėjo.

Kūdikio vaistai. Jūsų mažyliui retkarčiais gali prireikti vaistų, jei jis negaluoja. Kai kurie vaistai gali laisvinti kūdikio vidurius ir sukelti viduriavimą. Jei kūdikiui reikia antibiotikų, nes gydoma bakterinė infekcija, ar kitų vaistų, nes gydoma parazitinė infekcija, – ko gero, tai bus jo viduriavimo priežastis. Kai kurie kūdikiai gali būti jautrūs ir vaistams nuo karščiavimo ar skausmo.

Kūdikio mitybos pokyčiai. Mažyliui sulaukus maždaug 6 mėn., jis tikriausiai labai domisi tuo, ką valgote. Ir greičiausiai esate pasirengę supažindinti jį su kietu maistu.

Daugiau apie primaitinimą kietu maistu skaitykite:

Šis mitybos pokytis gali paveikti kūdikio virškinimo sistemą: jai gali prireikti šiek tiek laiko prisitaikyti. Tokiu atveju kūdikio viduriavimą gali lydėti ir žagsėjimas.

Kitos mišiniais maitinamų kūdikių viduriavimo priežastys

Mišinio ingredientai. Naudojant tam tikrą vienos rūšies mišinį ar juos kaitaliojant, kūdikiui gali pasireikšti viduriavimas. Kai kuriuos mišinius kūdikis gali sunkiau virškinti, nors tai nėra įprasta. Gali prireikti šiek tiek laiko, kol kūdikis pripras prie naujo mišinuko. Tai taip pat gali lemti pilvuko spazmus, pūtimą ir viduriavimą.

Alergija pienui ar jo netoleravimas. Alergija pienui ir pieno netoleravimas yra du skirtingi dalykai, tačiau jie abu gali sukelti viduriavimą.

Alergija pienui gali sukelti viduriavimą, vėmimą ar kitus simptomus iškart po maitinimo ar net po kelių valandų ar dienų. Dauguma vaikų iš šios alergijos išauga maždaug iki 5 metų amžiaus.

Mažylis pradeda netoleruoti pieno, kai jo virškinamasis traktas nesugeba virškinti laktozės (pieno cukraus). Kūdikis paprastai gali pradėti viduriuoti iškart po maitinimo, nors anksčiau mišinys, kuriuo jį maitinote, ir nesukėlė panašių simptomų.

Jei jūsų kūdikis pradėjo netoleruoti tam tikro pieno mišinio, patikrinkite, ar jame nėra:

 • kazeino,
 • laktozės,
 • išrūgų.

Viduriavimo pasekmės kūdikiui: dehidratacija

Jei jūsų kūdikis viduriuoja ilgėliau, atkreipkite dėmesį į rimtus šalutinius poveikius, pvz., dehidraciją. Nedelsdami susisiekite su savo gydytojui, jei kūdikiui pasireiškė tokie dehidratacijos dėl viduriavimo požymiai:

 • išsausėjusi burna,
 • sausa oda,
 • atsisako valgyti,
 • valgo labai nedaug,
 • irzlesnis nei įprastai,
 • verkia „sausai“, be ašarų,
 • verkia silpnai,
 • įdubusios akys,
 • mieguistumas,
 • sunkiai pabunda,
 • silpnas, „glebus“,
 • sauskelnės sausos 8–12 val.

Kaip padėti viduriuojančiam kūdikiui?

Daugeliu atvejų kūdikis viduriuoti nustoja savaime ir jam nereikia jokio gydymo. Tačiau kad viduriuojantį mažylį apsaugotumėte nuo dehidratacijos ir kitų komplikacijų, galite šį tą dėl jo padaryti.

Maitinkite skystu maistu. Kūdikiui viduriuojant ir toliau jį žindykite pagal poreikį (išimtinai žindomam kūdikiui iki 6 mėn. papildomai vandens duoti nereikia). Jei maitinate mišiniais, gaminkite mišinį kaip įprasta, galite periodiškai pasiūlyti vandens.

Drėkinkite. Kūdikį drėkinkite gydytojo paskirtais kelių elektrolitų tirpalais. Tai gali padėti viduriuojančiam kūdikiui atstatyti normalią skysčių ir druskų pusiausvyrą. Tačiau atkreipkite dėmesį: įprastais viduriavimo atvejais pakanka motinos pieno ar mišinių.

Dažnai keiskite sauskelnes. Stenkitės, kad jis būtų kuo sausesnis, be to, apsaugokite jį nuo sauskelnių dermatito

Duokite kieto maisto. Jei jūsų mažylis jau valgo kietą maistą, duokite jam produktų, kurie gali padėti sustabdyti viduriavimą:

 • krekerių,
 • grūdinių produktų,
 • makaronų,
 • bananų.

Venkite viduriavimą skatinančių produktų:

 • karvės pieno, išskyrus pieno mišinių (turėtumėte vengti karvės pieno, kol vaikui sukaks 1 metai),
 • obuolių sulčių ir kitų vaisių sulčių (jų turėtumėte vengti ir iki kol jūsų vaikui sukaks 2 metai),
 • kepto maisto,
 • aštraus maisto,
 • suaugusiems skirtų gėrimų (vaisvandenių),
 • vaistų nuo viduriavimo, nebent juos paskyrė gydytojas.

Kada būtina gydytojo priežiūra viduriuojančiam kūdikiui?

Įprastinės ar viduriuojančio kūdikio išmatos niekada neturėtų būti dviejų spalvų – baltos ar raudonos: blyškios ar baltos išmatos gali būti kepenų problemos požymis, o raudonos gali reikšti, kad prasidėjo vidinis kraujavimas. Jei matote sauskelnėse tokių spalvų išmatas, nedelsdami susisiekite su gydytoju.

Taip pat susisiekite su savo gydytoju ir tuomet, jei mažylis stipriai viduriuoja arba išmatos skystos daugiau nei 10 kartų per dieną.

Susiję straipsniai

Mergaičių lytinių lūpų suaugimas (sinechijos)

Mažųjų lytinių lūpų suaugimas (dar vadinamas sinechijomis) – patologija, kai lytinės lūpos sujungtos plona plėvele.

Emolientai (medicininiai drėkinamieji kremai) vaikams

Efektyviausias būdas gydyti kūdikių ir vaikų odos ligas – vengti odos būklę pabloginančių veiksnių ir reguliariai bei gausiai naudoti emolientus.

Kūdikio ir vaiko maudymas: kaip paversti jį malonia patirtimi?

Vieni kūdikiai ir vaikai mėgsta vandenį, kiti – ne. Bet net ir pastarųjų maudymosi patirtį galima paversti malonia. Vaiko maudynės gali būti smagios!