Kūdikio pilvuko diegliai ir pilvuko pūtimas (942)

pilvuko diegliai ir pilvuko pūtimas - kūdikis verkia

Kas yra pilvuko diegliai ir pilvuko pūtimas?

Pilvuko diegliai - diskomfortas, raižymas, nemalonūs, kartais skausmingi pojūčiai virškinimo sistemoje. Diegliukų sukeliami nemalonūs pojūčiai yra pakankamai dideli, kad iš esmės sveiką kūdikį priverstų verkti keletą valandų beveik be pertraukų.

Pilvuko diegliai nėra liga, jų priežastis nėra tiksliai žinoma, tačiau manoma, kad jie kyla dėl to, kad kūdikio virškinimo ir (galbūt) nervų sistema nėra subrendusi.

Pilvuko diegliai ar pilvuko pūtimas?

Manoma, kad pilvuko pūtimas, žarnyne susikaupusios dujos, yra viena dažniausių (tačiau ne vienintelė) pilvuko dieglių priežastis. Kita vertus, dujos žarnyne ne visada sukelia dieglius. Pilvuko pūtimo, pilvuko dieglių ir kitų virškinimo problemų sukeltų bėdelių požymiai yra labai panašūs:

 • Kūdikis verkia ir riečia kojas prie pilvuko, gūžiasi į gemalo pozą (tiesa, tai jis gali daryti ir dėl kitų priežasčių).
 • Kūdikio pilvukas atrodo kietas (dažniau tai - pilvuko pūtimo požymis).
 • Mažylis dažnai atsirūgsta ir/ar bezda (dažniau tai - pilvuko pūtimo požymis).
 • Pamaitintas dažnai atpila (tai gali būti ir refliukso požymis).
 • Gulėdamas nerimastingai spardosi ir gniaužia kumštelius.

Pagrindinis dieglių išskirtinis požymis yra tas, kad, nepaisant jūsų pastangų, kūdikis nenusiramina ir graudžiai verkia ištisas valandas.

Žinoma, kūdikiai gali verkti dėl daugelio priežasčių, tačiau jei kūdikis, kuris atrodo visiškai sveikas, verkia bent po tris valandas tris kartus per savaitę ar dažniau, o verksmo intonacija išduoda, kad jam kažką skauda, galima drąsiai įtarti pilvuko dieglius, ypač jei išbandėte visas priemones, kurios sumažina dujų kiekį žarnyne.

Kokio amžiaus kūdikius ir kodėl kamuoja pilvuko diegliai?

Pilvuko diegliai paprastai prasideda dviejų savaičių naujagimiams ir tęsiasi iki 3-6 mėnesio. Jie gali kamuoti tiek žindomus, tiek mišinuku maitinamus kūdikius.

Nėra tiksliai žinoma, kokios yra jų priežastys, tačiau spėjama, kad pagrindinė priežastis – nebrandi kūdikio virškinimo sistema. Pilvuko diegliai ar pūtimas gali būti reakcija į mamos suvalgytą maistą (jei kūdikis yra žindomas), pieno baltymo netoleravimas ar alergija jam, žarnyno spazmai, žindymo ar maitinimo metu į virškinimo sistemą patekęs oras.

Yra teorijų, kad pilvuko diegliai gali prasidėti ir dėl streso ar per didelės stimuliacijos (kalbinimo, žaidinimo): kūdikio nervų sistema nėra pilnai subrendusi ir gali į dirgiklius reaguoti būtent pilvuko diegliais.

Kokios yra prevencinės priemonės nuo diegliukų ir pilvuko pūtimo?

Jei jums pavyks nustatyti pilvuko dieglių priežastį, didesnė tikimybė, kad priemonės, kurių imsitės, padės mažyliui. Pamėginkite atrasti dėsningumus, paanalizuokite savo mitybą, mišinukų sudėti (jei maitinate jais), žindymo/ maitinimo bei kūdikio aktyvumo grafiką, ir pan.

Štai ką reikėtų pakeisti, kad diegliukų tikimybė būtų mažesnė:

 • Jei įtariama, kai tai žindančios motinos mityba, reikėtų ją atitinkamai pakoreguoti (įskaitant ir pieno produktų atsisakymą).
 • Jei kūdikis maitinamas mišinuku, gali tekti jį pakeisti kitu, kurio pagrindas yra ne karvės pienas. Kartais kūdikiai netoleruoja ir geležimi praturtintų mišinių.
 • Jei įtariama, kad kūdikis prisiryja oro, reikėtų jam duoti kuo dažniau atsirūgti. Taip pat reikėtų žindyti/ maitinti dažniau: alkani kūdikiai valgydami skuba ir taip prisigaudo oro. Padėti gali ir lašiukai nuo pilvo pūtimo, tačiau juos reikia naudoti ne diegliukams prasidėjus, o prevenciškai kiekvieno maitinimo metu.
 • Jei įtariama, kad priežastis - per didelė stimuliacija, nuovargis, stenkitės su kūdikiu dienas leisti ramiau.

Ką daryti jei kūdikiui prasidėjo pilvuko diegliai ar pūtimas?

Diegliukams ar pilvuko pūtimui prasidėjus, vaistai turėtų būti paskutinė priemonė, kurios imatės. Nevartokite vaistų, maisto papildų ar probiotikų (gerųjų bakterijų) nepasitarę su gydytoju, nes kūdikiams ne visi vaistai netinka (įskaitant ir probiotikus, žoleles bei homeopatinius preparatus).

Prieš imdamiesi medikamentų, išbandykite šias priemones:

 • Pamasažuokite kūdikio pilvuką ir/ar jo nugarėlę (pilvuką masažuoti pagal laikrodžio rodyklę sukamaisiais judesiais, pradedant nuo bambutės į išorę).
 • Jei manote, kad priežastis - žarnyne susikaupusios dujos, padarykite kojyčių mankštelę (lengvai prispauskite sulenktas kojytes prie pilvuko) - tai gali padėti dujoms pasišalinti.
 • Panešiokite ir pasūpuokite kūdikį pozoje, kuri padeda prasidėjus diegliams: ant savo rankos dilbio kūdikį paguldykite pilvuku žemyn taip, kad tavo delnas prilaikytų kūdikio galvelę, o kojytės iš abiejų pusių apžergtų alkūnės sritį. SVARBU: jokiu būdu nekratykite kūdikio: taip galite pažeisti jo stuburą ir smegenis.
 • Išmaudykite kūdikį šiltoje vonelėje su keliais lašais raminančių eterinių aliejų (pavyzdžiui, levandų).
 • Pasistenkite nuraminti , užliūliuoti kūdikį, ypač jei įtariate, kad priežastis gali būti per didelė stimuliacija. Skirtingiems kūdikiams padeda skirtingi būdai. Tai gali būti supimas, žindukas, kalbinimas, rami muzika ar taip vadinamas „baltas triukšmas“ – pavyzdžiui, medžių ošimas, tekantis vanduo ar ventiliatoriaus ūžimas.
 • Žindančios mamos gali išgerti 3-6 puodelius per dieną žolelių arbatos, mažinančių pilvo pūtimą, o būtent: pankolių, kmynų, ramunėlių, melisos, liepų, mėtų, krapų. Maitinančios mišiniais, gali duoti po vieną arbatinį šaukštelį šių arbatų kūdikiui prieš ir po maitinimo – tačiau dėl žolelių arbatų, jų stiprumo, dozavimo ir tinkamumo kūdikiui taip pat reikėtų pasitarti su mažylį prižiūrinčiu gydytoju, nes kūdikiai toleruoja ne visas žolelių arbatas ir ne visi žoliniai preparatai yra saugūs nebrandžiai mažylių virškinimo sistemai.

Vaistai nuo pilvuko dieglių

Jei išbandėte viską, bet niekas taip ir nepadėjo, vaistai bus bene vienintelė likusi viltis. Vaistų nuo pilvuko dieglių yra įvairių ir jie skirtingai veikia, tad reikia atsirinkti geriausiai tinkančius jūsų atvejui.

Taip pat skaitykite:

PATARIMAS: keletą valandų besitęsiantis mažylio verkimas gali vesti iš proto – ir tai visiškai suprantama. Jei jaučiate, kad prarandate savitvardą, nesidrovėkite prašyti pagalbos prižiūrint kūdikį ar bent jau moralinės paramos – kartais padeda ir paprastas išsikalbėjimas, kad ir forume. Jei esate sudirgę, išvesti iš pusiausvyros, kūdikį nuraminti seksis dar sunkiau, o jūsų elgesys gali tapti neadekvatus ir net pavojingas kūdikiui.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  dorotte prieš 1 mėn.

  karina999 parašė:
  Visai mažai valgo prieš miegą. Atrodo jaučias gerai, daug juda kieme, o ir parėjus dar ilgai gali šokt. Turi daug energijos. Gal čia nervingumas?

  Aš tikiuosi, kad kažkuri mintis pagelbės ar gal dar kas prisijungs prie diskusijos dėl galimos išeities.
  Dėl šlapimo pasėlio klausiau, nes mergaitės turi gerokai didesnį polinkį į šlapimo takų infekcijas, ir dėl to galėtų skaudėti pilvo sritį. Iš savo vaikų stebėjimų ne sykį mačiau, kaip jie imdavo skųstis dėl menkiausio dujų susikaupimo, nes buvo irzlūs dėl kitos pasislėpusios priežasties (dygstantis dantis, prikibusi sloga ir pan.) Bet kai apibūdinote pūtimą, tai nepanašu, kad priežastis slypėtų kažkur kitur, o ne pačiame žarnyne.
  Kaip dėl kaku pasėlio, ar darytas kokybiškai, paimant į spec transportinę terpę? Menkai tikiuosi, bet dar yra lt vietų, kur kaku prašo pristatyti tiesiog steriliam šlapimo indelyje, kas gali iškreipti tyrimo rezultatus (aš pati iš med laboratorijos esu).
  Dar kas šauna į galvą, ar nėra pašutusi paraudusi išangė, o gal ilgai tokia buvo dėl visų nora virusų ir sudirginimų? Mergytė gali būt įsikalus į galvą, kad išleidžiant dujas peršti išangė ir dėl to mėginti iš visų jėgų sulaikyti dujas viduje.

 2. User has not uploaded an avatar
  karina999 prieš 1 mėn.

  dorotte parašė:
  Aš tikiuosi, kad kažkuri mintis pagelbės ar gal dar kas prisijungs prie diskusijos dėl galimos išeities.

  Žinokit tas pūtimas jau ir dieną nepraeina. Jau pačiai skauda galvą nuo nervų.
  Pasėlį imė ligoninėj visus kartus-2 kartus kakutį dėjom į indelį, o 1 kartą sesutė imė su krapštuku iš užpakalio ir įdeda į indelį... Kai gulėjom ligoninėj pirmą kartą sakė, kad tų 3 pagrindinių virusų nerado, kai viduriavo. Bet buvo kažkas kita (bakterija ar pan), o jų laboratorija.negali nustatyti... Tai tik dabar pagalvojau ir prisiminiau, kad gal čia ta bakterija???? Bet kaip man sužinot??? Nk gydytoja dėl.jos.blogo nekomentavo. Juk būtų pasakius kad blogai???? O jeigu būtent dėl jos ir negali per miegą išsiperst ir kaupias dujos????
  O išangė nėra iššutus, o mergytė dar su pampiais neina į puodą žodžiu jau stogas važiuoja reikia tikriausiai vėl pasėlio...

 3. User has not uploaded an avatar
  dorotte prieš 1 mėn.

  karina999 parašė:
  Žinokit tas pūtimas jau ir dieną nepraeina. Jau pačiai skauda galvą nuo nervų.

  Taip reikia pasėlio auginimo. Greičiausiai rasite tą stafilakoką. Jums atliko tik momentinius testerius dėl virusinių infekcijų, o bakterinės problemos neieškojo. Pasėlis auginamas porą dienų, o kažkam išaugus atliekamas tyrimas, kokiems antibiotikams jautri bakterija, kad negydyti veltui.
  Jūs kiek matau Panevėžy? Galite bandyti kreiptis į kurios ligoninės laboratoriją, kad ir tiesiogiai, sumokėsite kokius 15 eurų. Arba galite į privačias laboratorijas kur kraujo tyrimus atlieka. Ilgiausias kelias būtų prašyti siuntimo pas gastro, tada iš jos prašyti siuntimo pasėliui. Nes kiek susidūriau ne visos pediatrės gali/nori duoti tiesioginį siuntimą pasėliui daryti, jei jų polikinika jų pati nedaro.
  Kokios spalvos kakis vyrauja?

 4. User has not uploaded an avatar
  karina999 prieš 1 mėn.

  dorotte parašė:
  Taip reikia pasėlio auginimo. Greičiausiai rasite tą stafilakoką. Jums atliko tik momentinius testerius dėl virusinių infekcijų, o bakterinės problemos neieškojo. P…

  Užregistravau dukrytę pas kitą šeimos gyd, nes mūsų nedirba. Ketvirtadienį. Prašysiu pasėlių ir kraujo tyrimų. Atėjus sakysiu viską, gal ir dar kur nusiųs. Arba gerai sakot-nueiti privačiai ir sumokėti. Šiaip pasėlį turėtų duot, buvo siuntė į infekcinę ligoninę ir ten paimė. O pas gastro buvom, echoskopijos negalėjo padaryt, lb spardės, tai nedarė. Ir siūlė visus tuos reklamuojamus lašus, nors jau sakiau, kad niekas nepadeda... Dar siūlė imti kraują iš venos, bet nesutikau, nes kur tokiam vaikui 2 m... Iš piršto kai imė vos nulaikiau su mama. Eisim liepos 23 pas kitą gastro, ten bandysim vėl echo daryt... O pas šeimos prašysiu pasėlio. Dar liepė kakutį nunešt ir ten sakė tikrins, kaip virškina maistą. Nenešiau dar, nunešiu. O kakutis tamsiai rudas arba šviesiai rudas ir dažnai kaip košė. Retai kada kietesnis.
  Labai ačiū, kad dar bandot padėt ir rast išeitį. Eisiu ir vėl prašysiu viską iš naujo tikrint. Kita gyd gal, kaip sakot, kita nuomonė bus. Gal daugiau ką patars be tų lašų... Tik nesuprantu kaip ligoninėj tada "kažką" rado ir nieko nedarė. Jeigu noros ir roto nėra-nieko nekomentuoja. Ir tada net nesusimąsčiau... Tik poto ligoninėj pasigavo tą norą. 😞😞

 5. User has not uploaded an avatar
  dorotte prieš 1 mėn.

  karina999 parašė:
  Užregistravau dukrytę pas kitą šeimos gyd, nes mūsų nedirba. Ketvirtadienį. Prašysiu pasėlių ir kraujo tyrimų. Atėjus sakysiu viską, gal ir dar kur nusiųs. Arba ger…

  Dėl echo siūlau iš anksto su dukrytę pašnekėti bent savaitę iki echo vis po kelias minutes, kad eisite pas daktare aiškintis dėl pilvuko skausmų, kad daktarė nori padėti, užtat uždės ant pilvuko aparatą su žele ir pabraukys. Tokie informuoti pokalbiai labai padeda, dvimete jau puikiai supranta kas ir kaip, kad aiškiau būtų galite parodyti tokį video https://youtu.be/XIc_HKgvN2o ir visą laiką aiškinti kas ir kaip. Kad tikrai neskaudės, tik truputį paspaus.
  Maniškiams visiems suveikė, tiek kraują duodant aiškinau net metinukams, kad reikia, kad išgyti, tiek dėl echo. Vaikai ramūs kai žino kas nutiks ir pasitiki tėvais. Pvz maniškiai einant pas pediatrę klausia ar reikės skiepytis, niekada nemeluoju, jei reikės jie sužino iš anksto, aišku jie būna įsitempę kiek išsigandę, bet eina savo kojomis ir patys nusimauna rūbūs dūriui. O jei pasakiau, kad skiepo nebus, reiškia nebus ir eis pas gydytoją išsišiepę. Taip elgiuosi jau su metinukais - apšneku kiekvieną veiksmą , o jie nekvaili supranta kuo puikiausiai, svarbu trumpi sakiniai po 2-4 žodžius, ne mažybiniai, bet normalūs žmogiški žodžiai.
  Dėl jūsų situacijos tokio pūtimo ir skausmo pas vaiką būti NETURI. Išveskite iš kantrybės daktares, bet ieškokite priežasties ir nenuleiskite rankų ;)