Kūdikio pilvuko diegliai ir pilvuko pūtimas (1258)

pilvuko diegliai ir pilvuko pūtimas - kūdikis verkia

Kas yra pilvuko diegliai ir pilvuko pūtimas?

Pilvuko diegliai - diskomfortas, raižymas, nemalonūs, kartais skausmingi pojūčiai virškinimo sistemoje. Diegliukų sukeliami nemalonūs pojūčiai yra pakankamai dideli, kad iš esmės sveiką kūdikį priverstų verkti keletą valandų beveik be pertraukų.

Pilvuko diegliai nėra liga, jų priežastis nėra tiksliai žinoma, tačiau manoma, kad jie kyla dėl to, kad kūdikio virškinimo ir (galbūt) nervų sistema nėra subrendusi.

Pilvuko diegliai ar pilvuko pūtimas?

Manoma, kad pilvuko pūtimas, žarnyne susikaupusios dujos, yra viena dažniausių (tačiau ne vienintelė) pilvuko dieglių priežastis. Kita vertus, dujos žarnyne ne visada sukelia dieglius. Pilvuko pūtimo, pilvuko dieglių ir kitų virškinimo problemų sukeltų bėdelių požymiai yra labai panašūs:

 • Kūdikis verkia ir riečia kojas prie pilvuko, gūžiasi į gemalo pozą (tiesa, tai jis gali daryti ir dėl kitų priežasčių).
 • Kūdikio pilvukas atrodo kietas (dažniau tai - pilvuko pūtimo požymis).
 • Mažylis dažnai atsirūgsta ir/ar bezda (dažniau tai - pilvuko pūtimo požymis).
 • Pamaitintas dažnai atpila (tai gali būti ir refliukso požymis).
 • Gulėdamas nerimastingai spardosi ir gniaužia kumštelius.

Pagrindinis dieglių išskirtinis požymis yra tas, kad, nepaisant jūsų pastangų, kūdikis nenusiramina ir graudžiai verkia ištisas valandas.

Žinoma, kūdikiai gali verkti dėl daugelio priežasčių, tačiau jei kūdikis, kuris atrodo visiškai sveikas, verkia bent po tris valandas tris kartus per savaitę ar dažniau, o verksmo intonacija išduoda, kad jam kažką skauda, galima drąsiai įtarti pilvuko dieglius, ypač jei išbandėte visas priemones, kurios sumažina dujų kiekį žarnyne.

Kokio amžiaus kūdikius ir kodėl kamuoja pilvuko diegliai?

Pilvuko diegliai paprastai prasideda dviejų savaičių naujagimiams ir tęsiasi iki 3-6 mėnesio. Jie gali kamuoti tiek žindomus, tiek mišinuku maitinamus kūdikius.

Nėra tiksliai žinoma, kokios yra jų priežastys, tačiau spėjama, kad pagrindinė priežastis – nebrandi kūdikio virškinimo sistema. Pilvuko diegliai ar pūtimas gali būti reakcija į mamos suvalgytą maistą (jei kūdikis yra žindomas), pieno baltymo netoleravimas ar alergija jam, žarnyno spazmai, žindymo ar maitinimo metu į virškinimo sistemą patekęs oras.

Yra teorijų, kad pilvuko diegliai gali prasidėti ir dėl streso ar per didelės stimuliacijos (kalbinimo, žaidinimo): kūdikio nervų sistema nėra pilnai subrendusi ir gali į dirgiklius reaguoti būtent pilvuko diegliais.

Kokios yra prevencinės priemonės nuo diegliukų ir pilvuko pūtimo?

Jei jums pavyks nustatyti pilvuko dieglių priežastį, didesnė tikimybė, kad priemonės, kurių imsitės, padės mažyliui. Pamėginkite atrasti dėsningumus, paanalizuokite savo mitybą, mišinukų sudėti (jei maitinate jais), žindymo/ maitinimo bei kūdikio aktyvumo grafiką, ir pan.

Štai ką reikėtų pakeisti, kad diegliukų tikimybė būtų mažesnė:

 • Jei įtariama, kai tai žindančios motinos mityba, reikėtų ją atitinkamai pakoreguoti (įskaitant ir pieno produktų atsisakymą).
 • Jei kūdikis maitinamas mišinuku, gali tekti jį pakeisti kitu, kurio pagrindas yra ne karvės pienas. Kartais kūdikiai netoleruoja ir geležimi praturtintų mišinių.
 • Jei įtariama, kad kūdikis prisiryja oro, reikėtų jam duoti kuo dažniau atsirūgti. Taip pat reikėtų žindyti/ maitinti dažniau: alkani kūdikiai valgydami skuba ir taip prisigaudo oro. Padėti gali ir lašiukai nuo pilvo pūtimo, tačiau juos reikia naudoti ne diegliukams prasidėjus, o prevenciškai kiekvieno maitinimo metu.
 • Jei įtariama, kad priežastis - per didelė stimuliacija, nuovargis, stenkitės su kūdikiu dienas leisti ramiau.

Ką daryti jei kūdikiui prasidėjo pilvuko diegliai ar pūtimas?

Diegliukams ar pilvuko pūtimui prasidėjus, vaistai turėtų būti paskutinė priemonė, kurios imatės. Nevartokite vaistų, maisto papildų ar probiotikų (gerųjų bakterijų) nepasitarę su gydytoju, nes kūdikiams ne visi vaistai netinka (įskaitant ir probiotikus, žoleles bei homeopatinius preparatus).

Prieš imdamiesi medikamentų, išbandykite šias priemones:

 • Pamasažuokite kūdikio pilvuką ir/ar jo nugarėlę (pilvuką masažuoti pagal laikrodžio rodyklę sukamaisiais judesiais, pradedant nuo bambutės į išorę).
 • Jei manote, kad priežastis - žarnyne susikaupusios dujos, padarykite kojyčių mankštelę (lengvai prispauskite sulenktas kojytes prie pilvuko) - tai gali padėti dujoms pasišalinti.
 • Panešiokite ir pasūpuokite kūdikį pozoje, kuri padeda prasidėjus diegliams: ant savo rankos dilbio kūdikį paguldykite pilvuku žemyn taip, kad tavo delnas prilaikytų kūdikio galvelę, o kojytės iš abiejų pusių apžergtų alkūnės sritį. SVARBU: jokiu būdu nekratykite kūdikio: taip galite pažeisti jo stuburą ir smegenis.
 • Išmaudykite kūdikį šiltoje vonelėje su keliais lašais raminančių eterinių aliejų (pavyzdžiui, levandų).
 • Pasistenkite nuraminti , užliūliuoti kūdikį, ypač jei įtariate, kad priežastis gali būti per didelė stimuliacija. Skirtingiems kūdikiams padeda skirtingi būdai. Tai gali būti supimas, žindukas, kalbinimas, rami muzika ar taip vadinamas „baltas triukšmas“ – pavyzdžiui, medžių ošimas, tekantis vanduo ar ventiliatoriaus ūžimas.
 • Žindančios mamos gali išgerti 3-6 puodelius per dieną žolelių arbatos, mažinančių pilvo pūtimą, o būtent: pankolių, kmynų, ramunėlių, melisos, liepų, mėtų, krapų. Maitinančios mišiniais, gali duoti po vieną arbatinį šaukštelį šių arbatų kūdikiui prieš ir po maitinimo – tačiau dėl žolelių arbatų, jų stiprumo, dozavimo ir tinkamumo kūdikiui taip pat reikėtų pasitarti su mažylį prižiūrinčiu gydytoju, nes kūdikiai toleruoja ne visas žolelių arbatas ir ne visi žoliniai preparatai yra saugūs nebrandžiai mažylių virškinimo sistemai.

Vaistai nuo pilvuko dieglių

Jei išbandėte viską, bet niekas taip ir nepadėjo, vaistai bus bene vienintelė likusi viltis. Vaistų nuo pilvuko dieglių yra įvairių ir jie skirtingai veikia, tad reikia atsirinkti geriausiai tinkančius jūsų atvejui.

Taip pat skaitykite:

PATARIMAS: keletą valandų besitęsiantis mažylio verkimas gali vesti iš proto – ir tai visiškai suprantama. Jei jaučiate, kad prarandate savitvardą, nesidrovėkite prašyti pagalbos prižiūrint kūdikį ar bent jau moralinės paramos – kartais padeda ir paprastas išsikalbėjimas, kad ir forume. Jei esate sudirgę, išvesti iš pusiausvyros, kūdikį nuraminti seksis dar sunkiau, o jūsų elgesys gali tapti neadekvatus ir net pavojingas kūdikiui.

Susiję straipsniai

Niežai: kaip atpažinti ir gydyti?

Lietuvoje pastaruoju laiku kasmet fiksuojama daugiau nei 600 niežų atvejų. Dažniausiai niežais užsikrečiama šaltuoju metų laiku – rudenį ir žiemą.

Vaikas nusibrozdino ar įsipjovė: pirmoji pagalba namuose

Daugelis vaikų šiltuoju metų laiku, kai daugiau laiko praleidžia gryname ore, dažniau užsiima aktyviomis veiklomis, tad neišvengia įvairių sužalojimų.

Bronchinė astma vaikui: priežastys, simptomai ir gydymas

Daugumai astma sergančių vaikų pirmieji ligos simptomai pasireiškia sulaukus 5-ojo gimtadienio.

Naujausi komentarai

 1. Meshka
  Meshka prieš 3 sav.

  Diskusija perkelta iš kitos temos

  snbrutasnb parašė:
  Mes kvieteme ir ne kartą žindymo specialistes jos visos patvirtino ta pati buvo bandyta ir su anspeniu.Vyras man padeda labai daug beto jis pats keliasi i darba 4 r…

  Ar tikrai diegliukai?
  Galbut vaikutis alkanas ir nori daugiau pienelio / misinuko?
  Maniskis irgi budavo verkdavo ir galvojau gal dujos, gal diegliukai, o kai pradejom primaitinti misinuku, baigesi visi verkimai, nes pasirodo tiesiog is alkio verke
  Nebutinai jums taip yra; bet musu atveju verkima leme butent pienuko trukumas.

  Gali buti verkimas ir del refliukso, jeigu pavalgius verkia.

 2. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 3 sav.

  Diskusija perkelta iš kitos temos

  snbrutasnb parašė:
  Sveikos mamytes padekit man .Turiu savo kruopyte, maziukas nevalgo is papuko beveik nuo gimimo ,del mano speneliu deformacijos ir jo burnytes motorikos sutrikimo.Ai…

  Mums panašiai buvo tik ne taip stipriai gal, tyremes del alergijos, nepasitvirtino, bet musu gydytoja mums israse recepta spec. Misinukui is pradziu naudojome Pepticate, iškart pasijaute pagerejimas, bet naktimis blogai miegojo,pati gydytoja pasiule pabandyti kita misinuka. Dabar naudojame Alfamino iškart pagerejo ir vaikiuko miego kokybe ir savijauta. Nenuleiskit ranku ir negalvokit kad bloga mama esat. Linkiu sveikatos ir jums ir jusu mazyliui.

 3. User has not uploaded an avatar
  snbrutasnb prieš 3 sav.

  Diskusija perkelta iš kitos temos

  Inga parašė:
  Misinuku vaiko maitinti nera blogis. Blogisu kai jus save kankinat ir nesat pailsejusi. Cia kartais mamos istato save i remus, kuriu negali igyvendinti ir save kank…

  Ačiū jums labai❤️

 4. User has not uploaded an avatar
  snbrutasnb prieš 3 sav.

  Diskusija perkelta iš kitos temos

  BraskėAviete parašė:
  Mums panašiai buvo tik ne taip stipriai gal, tyremes del alergijos, nepasitvirtino, bet musu gydytoja mums israse recepta spec. Misinukui is pradziu naudojome Pepti…

  O mano gydytoja viska ignoruoja,net pas gastro nesugebejo nusiusti nors atpila ciurkslemis ,dermatologas pamates kiek jis atpila issigando o jei viskas normalu pries tai dvi daktares kartojo ta pati🤦.Jis vis pakosti atpila geltona apvirskinta ziauriai nemalonaus kvapo turini .Ji pasake kad misinuka kompensacijai gali israsyti tik alergologas arba gastro pas juos nezmoniskos eiles po menesi jauciuosi kaip ziurkenas tame ratelyje😪isvis Kaune neradau gastro privataus kuria tirtu kudikius ,kad butu viskas pagreitinta😪,oklinikose eiles iki geguzes pradzios ,bet mums dabar valgyti reikia

 5. User has not uploaded an avatar
  snbrutasnb prieš 3 sav.

  Diskusija perkelta iš kitos temos

  Meshka parašė:
  Jeigu tinka Aptamil ir nuo jo vaikui nebuna diegliuku ir gerai miega, teskit si misinuka, nekeiskit i kita. Kodel sakot kad tai tuscias misinukas? Kuo jis "tustesni…

  Visa diena negalejau jo isiulyti ,nes jis kartus 😭iki vakaro nevalge uzsispyres reke bet nevalge,bet skonis tikrai nemalonus ,vakar valge siandien ne . Vakare vaziavau pirkti kito misinuko su ozku pienu kabrita,bandysime si misinuka 7 dienas jei neisbers😭