Atrūginimas: ar reikia atrūginti kūdikį?
Kūdikiai dėl silpno apatinės stemplės rauko tonuso dažnai atpila. Taigi tam, kad dalis ar ir visas skrandžio turinys neišsilietų, naujagimius ir kūdikius reikia atrūginti. Atsirūgimas yra natūralus procesas, būdingas daugeliui mažylių, ypač iki 6 mėn. amžiaus.
Atrūginimas – tam tikras veiksmas, kuris atliekamas kaskart pamaitinus kūdikį skystu maistu – pienu ar pieno mišiniu. Kūdikis nešiojamas vertikalioje padėtyje, dažniausia priglaudus prie peties. Esmė – pašalinti, „išleisti“ maitinimo metu į skrandį patekusį orą.
Kodėl į kūdikių skrandį patenka oro?
Visi kūdikiai – tiek žindomi, tiek ir maitinami iš buteliuko – kiekvieno maitinimo metu įtraukia truputį oro. Orui cirkuliuojant skrandis sudirginamas.
Jei šis oras skrandyje po maitinimo pasilieka, kūdikiai gali pašalinti jo turinį – atpilti: oro burbuliukai „iškelia“ pieną.
Be to, skrandyje susikaupus per daug oro, kūdikis pasijunta sotus, nors iš tiesų skrandukas būna pustuštis.
Į skrandį oro patenka:
- Netaisyklingai žindant, t. y. netinkamai apžiojus krūtį, maitinant netaisyklingoje, nepatogioje žindymo padėtyje ar pan.;
-
Dėl pieno pertekliaus: jei pienas iš krūties ar buteliuko bėga per greitai, itin stipria srovele, kūdikiai, vengdami užspringti, skuba, todėl kartu su pienu į skrandį patenka ir daug oro;
- Dėl netinkamai parinkto buteliuko ir/arba buteliuko žinduko;
-
Nes peralkęs kūdikis labai godžiai ir greitai žįsdamas įtraukia daug oro.
Kaip tinkamai atrūginti kūdikį?
Konkrečių taisyklių, kaip tinkamai atrūginti kūdikį, nėra. Tėvai patys randa jiems patogiausius kūdikių nešiojimo ir atrūginimo būdus.
Žinoma tik tiek, kad mažylis turėtų ne gulėti, bet būti pusiau arba visiškai vertikalioje padėtyje, ir geriausia, jei atrūginant kūdikio pilvas remtųsi į suaugusiojo krūtinę.
Jei mažylis dar nelaiko galvytės, svarbu jai suteikti atramą. Taip pat patogu, jei kūdikio galva padėta ant suaugusiojo peties ir į jį remiasi smakru.
Nereikėtų spausti kūdikio pilvo – jis gali atpilti dar nespėjęs atsirūgti. Tiesa, jei atrūginate kūdikį sėdėdami, pilvuką galima švelniai paglostyti. Geriausia laikyti mažylį už sėdmenų, kita ranka prilaikant galvytę, arba prilaikyti už nugarytės, jei sėdite.
Dažnai tėvai ranka itin švelniai stukteli nugarytę, tačiau toks judesys nepadės mažyliui greičiau atsirūgti, o kaip tik jis gali atpilti. Atrūginant nugarytę galima švelniai paglostyti.
Kiek kartų per maitinimą atrūginti kūdikį?
Vieno maitinimo metu kūdikiai gali atsirūgti ir kartą, ir net kelis kartus. Todėl, priklausomai nuo situacijos, atrūginti kūdikį galima tiek įpusėjus, tiek ir baigus žindyti ar maitinti, buteliuku maitinamus kūdikius įprastai reikia atrūginti dažniau.
Kiek laiko prireikia kūdikiui atsirūgti?
Vieni kūdikiai atsirūgsta iškart vos atsidūrę kiek vertikalesnėje padėtyje, kitiems prireikia keliolikos minčių, bet pasitaiko, kad tenka luktelėti net ir 30–45 min.
Tiesa, yra kūdikių, kurie beveik niekada neatpila, tad jų atrūginti apskritai nereikia.
Svarbu
Iškart po maitinimo kūdikio neatrūginus negalima guldyti ant nugaros, nes atpylęs jis gali užspingti.
Ar kūdikį reikėtų atrūginti naktį?
Kūdikių maisto atpylimo atvejai dieną daug dažnesni negu naktį. Viena iš priežasčių – naktį mieguisti kūdikiai žinda lėčiau, todėl į skrandį patenka kur kas mažiau oro.
Reikėtų stebėti, kuriuo paros metu kūdikis atpila dažniausiai: jei naktinių atpylimų nepasitaiko, pamaitinę kūdikį tėvai gali ramiai miegoti toliau.
Kaip atrūginti miegantį kūdikį?
Įprasta, kad kūdikiai dar bevalgydami ar vos pavalgę užmiega. Ir nors atrodo, kad mažylis po valgio miega kuo ramiausiai, vis tiek reikia pakelti jį atsirūgti.
Miegantį kūdikį atrūginti iš esmės reikia tais pačiais metodais, kaip ir būdraujantį. Tiesiog galite judėti lėčiau – tuo pačiu galima mėginti ir atrūginti, ir užmigdyti kūdikį, ypač jei mažylis atsirūgti linkęs per ilgesnį laiką.
Jei kūdikis padėtas į lovytę pabunda, atrūginti jį reikėtų maitinimo viduryje ar pabaigoje, jam dar nespėjus užmigti.
Sodinti miegančio kūdikio nepatariama, nes jis gali pabusti.
Tinkamiausios miegančio kūdikio atrūginimo padėtys:
-
Laikant vertikaliai taip, kad jo galva ir smakras atsidurtų ant suaugusiojo pečių.
-
Paguldžius ant sulenktos rankos (kūdikio pilvas turėtų atsiremti į dilbį).
-
Atremiant kūdikio galvytę į krūtinę: suaugęs gali įsitaisyti pusiau sėdomis, pusiau gulomis ir pasiguldyti mažylį ant krūtinės (pilvukas turi remtis į suaugusiojo krūtinę).
-
Kūdikius galima sodinti ant kelių ir, prilaikant per liemenį, lengvai palenkti į priekį.
-
Galima pasiguldyti kūdikį ant kelių arba užsikelti koją ant kojos, ant pakeltosios laikant mažylį kuo vertikalesnėje padėtyje.
Ar skiriasi krūtimi ir iš buteliuko maitinamų kūdikių atrūginimas?
Jei kūdikis maitinamas iš buteliuko, jį įprastai reikia atrūginti kelis kartus to paties maitinimo metu.
Renkantis buteliukus reikėtų atkreipti dėmesį į žindukus. Žindukų forma gali nulemti, kiek oro pateks į virškinimo sistemą. Be to, kuo didesnė žinduko skylutė (skylutės), tuo greičiau pienas ar pieno mišinys tekės: kūdikis springs ir „prisigaudys“ daugiau oro. Todėl jei kūdikis dažnai atpila, priežastis gali būti netinkamas buteliuko žindukas.
Krūtimi žindomus kūdikius neretai užtenka atrūginti tik pamaitinus.
Kokią naudą teikia kūdikio atrūginimas?
-
Gali sumažinti pilvo pūtimą. Kai kuriuose šaltiniuose teigiama, kad kūdikio atrūginimas gali sumažinti pilvo pūtimą ir dieglius, tačiau vienas naujausių tyrimų šia tema atskleidė, kad vis dėlto literatūroje trūksta šią naudą pagrindžiančių įrodymų.
-
Atrūginti kūdikiai būna ramesni, todėl įprastai geriau ir ilgiau miega.
-
Kūdikio nereikia pakartotinai maitinti/primaitinti;
-
Nesusitepa drabužėliai ir kt.