Kodėl kūdikis atpila? (207)

Ant pilvo gulintis kūdikis atpila Dmytro Vietrov | Shutterstock.com

Daugiau nei pusė visų kūdikių iki pusės metų amžiaus atpila bent kartą per dieną. Dažniausiai tai yra natūralus reiškinys, susijęs su kūdikio fiziologija.

Kas yra fiziologinis kūdikių atpylimas?

Fiziologinis, t.y. normalus, su kūdikio fizinėmis savybėmis ir raida susijęs, o ne ligų nulemtas atpylimas yra nepavojingas, bent retkarčiais pasitaikantis daugumai kūdikių ir visiškai praeinantis vaikui augant.

Dažniausiai ir daugiausiai atpila kūdikiai iki 6 mėn. amžiaus, vėliau atpylimų vėl gali padaugėti, kuomet vaikas paauga, tampa judresnis, t.y. apie 8-9 mėn. Sulaukus vienerių metų atpylinėjimas įprastai baigiasi.

Kas lemia fiziologinį atpylimą?

  • Stemplės anatomija. Stemplė trumpa, platėjanti į viršų;
  • Silpnas apatinio stemplės rauko (atskiriančio stemplę ir skrandį) tonusas. Tai būdinga kūdikiams iki 3-4 mėn.;
  • Kūdikis prisiryja oro maitinimo metu, oro burbulai išstumia skrandžio turinį;
  • Dujų kaupimasis žarnyne. Spaudimas pilvo ertmėje provokuoja atpylimus;
  • Skrandžio dydis. Kūdikiai auga labai sparčiai, todėl valgo jie noriai ir daug, ir kartais tas „daug“ virsta „per daug“. Kai jų skrandukas būna perpildytas, dalis maisto atsipila;
  • Dantų dygimas. Dygstant dantims kūdikis daugiau seilėjasi, valgydamas nuryja ne tik pieną ar mišinį, bet seiles, todėl aplypimai gali padažnėti;
  • Judrumas. Aktyviai sukiotis, šliaužti, ropoti, stotis pradėję kūdikiai gali pradėti laikinai atpylinėti dažniau.

Ką daryti, kad kūdikis neatpiltų?

Visiškai išvengti atpylimų nepavyks, tačiau galite laikytis kelių pagrindinių taisyklių, padėsiančių sumažinti jų kiekį:

  • Atrūginkite kūdikį maitinimo metu ir po maitinimo.
  • Po maitinimo kūdikį panešiokite vertikalioje pozicijoje.
  • Neguldykite ant nugaros ar pilvo iškart po maitinimo.
  • Iškart po valgio užsiimkite ramia veikla, kad kūdikis nepradėtų perdaug judėti.
  • Padėkite pasišalinti dujoms. Periodiškai (ypač artėjant maitinimo laikui) guldykite vaiką ant pilvuko, padarykite dviratuko mankštą (palankstykite kojytes prie pilvuko).
  • Taisyklingai žindykite kūdikį. Kūdikis turėtų giliai apžioti krūtį, žįsti tolygiai, ramiai, pieno srovė neturėtų būti perdaug stipri.
  • Pasirinkite tinkamą buteliuką. Atpylimus gali padėti sumažinti buteliuko su vožtuvėliu naudojimas, nes jis neleidžia kūdikiui prisiryti oro burbuliukų.
  • Pasirinkite tinkamą mišinį. Dažniausiai atpylimus lemia laktozės netoleravimas, tad išbandykite mišinį su sumažintu laktozės kiekiu arba be jos.

Kada reikėtų sunerimti dėl atpylinėjimo?

Jeigu kūdikis atpila nesuvirškintą arba vos apvirškintą, t.y. baltą, bekvapį pieną ar mišinuką, atpylimai nėra perdėm dažni, kūdikis jaučiasi gerai, priauga pakankamai svorio, nerimauti nereikia.

Nerimą turėtų kelti labai dažni atpylimai, kuomet kūdikis atpila bene viską, ką suvalgo, atpila labai stipria srove (fontanu), atpildamas verkia, pyksta, jaučia skausmą, jam blogai auga arba net krenta svoris, atpylimų nemažėja kūdikiui augant. Tokiais atvejais, galima įtarti patologinį, t.y. su liga susijusį atpylimą ir būtina pasikonsultuoti su gydytoju.

Plačiau skaitykite:

Susiję straipsniai

Naujagimio oda pleiskanoja: kodėl ir ką daryti?

Visi naujagimiai per pirmąsias kelias gyvenimo savaites išgyvena visiškai įprastą odos lupimosi ir pleiskanojimo fazę.

Kada reikėtų kreiptis į logopedą?

Straipsnyje detalizuojami požymiai, kada vaikui gali prireikti logopedo pagalbos.

Ortopedinis šalmas kūdikiui

Ortopedinis šalmas naudojamas siekiant švelniai koreguoti kūdikio kaukolės formą.

Naujausi komentarai

  1. User has not uploaded an avatar
    palme29 prieš 5 mėn.

    Pagalbos❗️Kur kreiptis be šeimos gydyt., kūdikiui 4mėn. pradėjo po valgymo atpylinėti dideliais kiekiais. Prieš savaitę gavo roto skiepą. Maitinu pati. Esu dideliame strese ir nežinau kur kreiptis

  2. Alialiali prieš 5 mėn.

    palme29 parašė:
    Pagalbos❗️Kur kreiptis be šeimos gydyt., kūdikiui 4mėn. pradėjo po valgymo atpylinėti dideliais kiekiais. Prieš savaitę gavo roto skiepą. Maitinu pati. Esu dideliam…

    Prašykit siuntimo pas gastro, taip pat pas neurologą. Mus ir ten ir ten siuntė kai buvo atpulinėjimas. Gali būti ir dėl neurologinių dalykų, darė galvytės echo paskaitykit. Realiai gastro rekomendavo laikytis dietos, po truputi įvedant i savo mitybą po piena produktą, mum pasitvirtino. Jei valgydavau vištiena mažylė po to atpilinėdavo fontanais( maitinau pati).

  3. User has not uploaded an avatar
    Gaze166 prieš 2 sav.

    Mamytes, mums 10 paru, pradejo atpylineti valgymo metu, valgo mp. Nespeju net paimti atrauginti, valgo kelias minutes ir atpila, atruginu tada vel duodu valgyti ir taip po kelis kartus bandau atruginti. Apziojimas atrodo geras, bet pastebejau, kad srove labai pieno didele, gali buti atpylinejimas del to? Maitinau visas 20 minuciu, paemiau atruginti ir netycia spustelejus speneli vis dar buvo didele srove pieno. Ar sunerimti del atpylinejimo? Anksciau atpildavo po sauksteli, tikrai nedideliais kiekiais, dabar atrodo tikrai daug ir per kiekviena valgyma

  4. Deimantee1
    Deimantee1 prieš 2 sav.

    Gaze166 parašė:
    Mamytes, mums 10 paru, pradejo atpylineti valgymo metu, valgo mp. Nespeju net paimti atrauginti, valgo kelias minutes ir atpila, atruginu tada vel duodu valgyti ir …

    Mano 5men mazylis buna ir dabar valgymo metu atpila jei stipri srove. Buna ir oro prisigaudo del sroves. Patarciau ta stipria srove nutraukt i merliuka, maza ka, kad nepaspringtu.

  5. Alyvuoge_ prieš 2 sav.

    Gaze166 parašė:
    Mamytes, mums 10 paru, pradejo atpylineti valgymo metu, valgo mp. Nespeju net paimti atrauginti, valgo kelias minutes ir atpila, atruginu tada vel duodu valgyti ir …

    Jei labai didelė srovė - šiek tiek nusitraukit, kad ir su ranka. Aš virš kriauklės su šlapiu šiltu rankšluosčiu šildydavau krūtį prieš maitinimą ir nusitraukdavau su šiek tiek, kad nebūtų tokio spaudimo valgant