Kodėl kūdikis atpila? (197)

Ant pilvo gulintis kūdikis atpila Dmytro Vietrov | Shutterstock.com

Daugiau nei pusė visų kūdikių iki pusės metų amžiaus atpila bent kartą per dieną. Dažniausiai tai yra natūralus reiškinys, susijęs su kūdikio fiziologija.

Kas yra fiziologinis kūdikių atpylimas?

Fiziologinis, t.y. normalus, su kūdikio fizinėmis savybėmis ir raida susijęs, o ne ligų nulemtas atpylimas yra nepavojingas, bent retkarčiais pasitaikantis daugumai kūdikių ir visiškai praeinantis vaikui augant.

Dažniausiai ir daugiausiai atpila kūdikiai iki 6 mėn. amžiaus, vėliau atpylimų vėl gali padaugėti, kuomet vaikas paauga, tampa judresnis, t.y. apie 8-9 mėn. Sulaukus vienerių metų atpylinėjimas įprastai baigiasi.

Kas lemia fiziologinį atpylimą?

 • Stemplės anatomija. Stemplė trumpa, platėjanti į viršų;
 • Silpnas apatinio stemplės rauko (atskiriančio stemplę ir skrandį) tonusas. Tai būdinga kūdikiams iki 3-4 mėn.;
 • Kūdikis prisiryja oro maitinimo metu, oro burbulai išstumia skrandžio turinį;
 • Dujų kaupimasis žarnyne. Spaudimas pilvo ertmėje provokuoja atpylimus;
 • Skrandžio dydis. Kūdikiai auga labai sparčiai, todėl valgo jie noriai ir daug, ir kartais tas „daug“ virsta „per daug“. Kai jų skrandukas būna perpildytas, dalis maisto atsipila;
 • Dantų dygimas. Dygstant dantims kūdikis daugiau seilėjasi, valgydamas nuryja ne tik pieną ar mišinį, bet seiles, todėl aplypimai gali padažnėti;
 • Judrumas. Aktyviai sukiotis, šliaužti, ropoti, stotis pradėję kūdikiai gali pradėti laikinai atpylinėti dažniau.

Ką daryti, kad kūdikis neatpiltų?

Visiškai išvengti atpylimų nepavyks, tačiau galite laikytis kelių pagrindinių taisyklių, padėsiančių sumažinti jų kiekį:

 • Atrūginkite kūdikį maitinimo metu ir po maitinimo.
 • Po maitinimo kūdikį panešiokite vertikalioje pozicijoje.
 • Neguldykite ant nugaros ar pilvo iškart po maitinimo.
 • Iškart po valgio užsiimkite ramia veikla, kad kūdikis nepradėtų perdaug judėti.
 • Padėkite pasišalinti dujoms. Periodiškai (ypač artėjant maitinimo laikui) guldykite vaiką ant pilvuko, padarykite dviratuko mankštą (palankstykite kojytes prie pilvuko).
 • Taisyklingai žindykite kūdikį. Kūdikis turėtų giliai apžioti krūtį, žįsti tolygiai, ramiai, pieno srovė neturėtų būti perdaug stipri.
 • Pasirinkite tinkamą buteliuką. Atpylimus gali padėti sumažinti buteliuko su vožtuvėliu naudojimas, nes jis neleidžia kūdikiui prisiryti oro burbuliukų.
 • Pasirinkite tinkamą mišinį. Dažniausiai atpylimus lemia laktozės netoleravimas, tad išbandykite mišinį su sumažintu laktozės kiekiu arba be jos.

Kada reikėtų sunerimti dėl atpylinėjimo?

Jeigu kūdikis atpila nesuvirškintą arba vos apvirškintą, t.y. baltą, bekvapį pieną ar mišinuką, atpylimai nėra perdėm dažni, kūdikis jaučiasi gerai, priauga pakankamai svorio, nerimauti nereikia.

Nerimą turėtų kelti labai dažni atpylimai, kuomet kūdikis atpila bene viską, ką suvalgo, atpila labai stipria srove (fontanu), atpildamas verkia, pyksta, jaučia skausmą, jam blogai auga arba net krenta svoris, atpylimų nemažėja kūdikiui augant. Tokiais atvejais, galima įtarti patologinį, t.y. su liga susijusį atpylimą ir būtina pasikonsultuoti su gydytoju.

Plačiau skaitykite:

Susiję straipsniai

Priežasties ir pasekmės sąsaja: kaip kūdikiai mokosi?

Kūdikiai greitai atranda ryšį tarp veiksmų ir jų rezultatų. Tai dar vadinama priežasties ir pasekmės sąsaja.

Geriausios knygos vaikams: rekomenduoja tėvai

Paprašėme tėvelių rekomenduoti geriausias, skaitomiausias ir pačias mylimiausias knygas vaikams. Dalinamės net 50 knygų sąrašu!

Pirmoji kūdikio šypsena

Pirmoji valinga kūdikio šypsena yra vienas laukiamiausių mažylio pasiekimų ir saldžiausia dovanėlė tėvams.

Naujausi komentarai

 1. jolačka06
  jolačka06 prieš 10 mėn.

  labai tikiuosi, kad cia nieko rimto ir fiziologiškai taip. Pirmagimė neturėjo jokių atpylimų. jau pavargau persirenginėti po kiekvieno valgymo.

 2. User has not uploaded an avatar
  salotine prieš 10 mėn.

  Mamytės, kurios turi patirties tokiojsituacijoj: 3sav mažylė pradėjo prieš kelias dienas smarkiai atpylinėt (ir prieš tai atpylinėjo, bet mažais kiekiais), atpila kartais fontanu, o šiandien dar ir gelsvą fontaną atpylė... Skaičiau, kad tai jau nelabai gerai. Mažylė nerami nuo gimimo, vis klykia jeigu nemiega. Ar iškart kreiptis į ligoninę, ar dar palaukt pažiūrėt gal praeis? Skambinau pediatrei, sakė kol kas nieko nedarom jei normaliai kakoja ir nekrenta svoris.
  Pamaitinus atrūginam, dar stačią laikom vis ne valandą, bet kartais atpila ir vos pavalgius, ir kelios valandos po valgio... Dar bėdelė, kad pienas gausiai bėga ir kartais vaikas nespėja jo gert, springsta, pradeda verkt, gal tokiu atveju geriau nusitraukt ir maitinti iš buteliuko?

 3. Amadra
  Amadra prieš 10 mėn.

  salotine parašė:
  Mamytės, kurios turi patirties tokiojsituacijoj: 3sav mažylė pradėjo prieš kelias dienas smarkiai atpylinėt (ir prieš tai atpylinėjo, bet mažais kiekiais), atpila k…

  Gali buti, kad ji su stipria pieno srove prigaudo daug oro. Maitinti nutrauktu pienu, sakyciau, jau butu krastutinis variantas, jum paciai bus sunku. Pabandykite pries pat maitinima truputi nusitraukti, kol ta srove pamazes ir tada duoti kruti. Ir atruginkit maitindama dazniau, kas kelias minutes. Bet jau turbut rasiau, kad mano vaikas irgi ilgai atpylinejo, bet augo sveikas drutas. Jei neramu ar nepasitikit pediatre, galite pasiskambinti i ligonine.

 4. Alialiali prieš 10 mėn.

  salotine parašė:
  Mamytės, kurios turi patirties tokiojsituacijoj: 3sav mažylė pradėjo prieš kelias dienas smarkiai atpylinėt (ir prieš tai atpylinėjo, bet mažais kiekiais), atpila k…

  Mano dukrytė taip pat atpylinėdavo, dėl atpylinėjimų buvom pas gastro, liepė stebėti ka valgau aš , taigi atsekus kada gausiai atpylinėja, paaiškėjo kad kai aš valgau vištiena maniškė fontanais atpylinnėdavo, bei pieno produktai. Tad pašalinus visus šiuos maistus iš savo raciono, baigės atpylinėjimai.

 5. User has not uploaded an avatar
  Teta Rutyte prieš 10 mėn.

  jolačka06 parašė:
  labai tikiuosi, kad cia nieko rimto ir fiziologiškai taip. Pirmagimė neturėjo jokių atpylimų. jau pavargau persirenginėti po kiekvieno valgymo.

  Aš jau tris mėn savo panelyte per diena perrengiu n kartų 🤯
  Pavalgius atpila pienu(mišiniu), po dviejų val gali atpilinėti vandenuku.

  Šeimos gydytoja sakė nieko blogo išaugs.
  Vakar buvo privačiai pas vaikų gydytoja, tuo metu kai apžiūrinėjo -atpylė. Tai sakė toks gausus atpilinėjimas nėra normalis ir keisti mišinį. Išbandžiusi jau esu tikriausiai visus. Šiandien nupirkau frisolac pep ac. Jau tris kart valgė tai man atrodo dar gausiau atpila.

  22d. Pas alergologe, reik tikėtis kad išrašys komensuojama ir jis tiks.

  O dar sakė stebėti išmatas, jei siūlingos vadinasi tikrai alergija ir greičiausiai pieno baltymui 🙏