Kūdikis atpila. Kada sunerimti? (197)

atpylęs kūdikis fizkes | Shutterstock.com

www.tevu-darzelis.lt/forumasMedžiaga parengta padedant
forumo Viskas apie žindymą narėms.

Kūdikių atpylimas yra būdingas daugumai mažylių – 50-60% kūdikių iki 6 mėn. amžiaus atpila bent kartą per parą. Dažniausiai atpylimas yra normalus reiškinys, tačiau kartais dažnas atpylimas gali reikšti ir rimtesnes problemas. 

Fiziologinis (normalus) atpylimas

Jeigu kūdikis atpila neapvirškintą, t.y. šviežią, baltą, bekvapį pieną ar mišinuką, atpylimas yra normalus, t.y. fiziologinis reiškinys, kuris neturėtų neraminti.

Kūdikiams įprastą atpylimą lemia fiziologinės savybės (pvz., stemplės anatomija ir silpnas apatinio stemplės rauko tonusas), mažas kūdikio skrandis, oro prisirijimas valgymo metu, dujų kaupimasis žarnyne, padidėjęs seilėtekis, kūdikio judrumas ir pan.

Plačiau skaitykite:

Patologinis (susijęs su ligomis) atpylimas

Jeigu kūdikis atpila apvirškintą, gelsvos ar žalsvos spalvos, salsvo kvapo pieną arba mišinuką, galima įtarti patologiją. Sunerimti reikėtų ir jeigu kūdikis atpila labai dažnai ir labai daug, fontanu, beveik visą suvalgytą maistą, jam krenta svoris, atpila vyresnis nei 6 mėn. kūdikis. Pastebėję šiuos simptomus būtinai kreipkitės į gydytoją.

Patologinį atpylimą lemia:

 • Prievarčio spazmas. Dėl nevalingo prievarčio (skrandžio, pereinančio į dvylikapirštę žarną, dalies) raumenų susitraukimo maistas iš skrandžio patenka į stemplę. Dažniau pasireiškia berniukams iki 6 mėn. amžiaus, išnyksta savaime. Iki išnykimo būklę galima palengvinti masažu, šiltais kompresais, raumenis atpalaiduojančiais vaistais.
 • Prievarčio stenozė. Tai įgimtas prievarčio susiaurėjimas, kuris gydomas chirurginiu būdu. Dažniausiai iš pradžių atpilama truputį, o tuomet – fontanu, kūdikio svoris krenta. Prievarčio stenozė būdingesnė berniukams.
 • Gastroezofaginio refliukso liga (GERL). Dėl silpno stemplės rauko į stemplę, ryklę, burną, gerklas patekęs rūgštus skrandžio turinys nudegina jautrią gleivinę. Pagrindinis GERL požymis – gausus atpylimas ir vėmimas praėjus valandai po valgio.
 • Maisto netoleravimas ar alergija maistui. Kartais atpylimui gali turėtų įtakos į mamos pieną per maistą patekusios medžiagos, kurių netoleruoja kūdikio organizmas. Tokiu atveju žindyvei reikėtų 1-2 savaitėms atsisakyti alergizuojančių produktų ir stebėti kūdikio savijautą. Jeigu kūdikis maitinamas mišinėliu, galima išbandyti mišinėlius su sumažintu laktozės kiekiu arba be jos.

Ką daryti, kad kūdikis atpylinėtų mažiau ir rečiau?

Kūdikiui augant atpylimų turėtų mažėti, o jam pradėjus dažniau sėdėti ir valgyti kietesnį maistą, t.y. maždaug 6-8 gyvenimo mėnesį, atpylimai turėtų išnykti.

Kad kūdikis atpiltų mažiau ir rečiau:

 • Artėjant maitinimui kūdikį paguldykite ant pilvuko, palankstykite jam kojytes, kad iš pilvuko pasišalintų oras ir dujos;
 • Būtinai laikykitės pagrindinių taisyklingo žindymo taisyklių: įsitikinkite, kad kūdikis taisyklingai apžioja krūtį, nutraukite pieno, jei jis teka stipria srove, nelaukite kol kūdikis bus labai išalkęs ir godžiai žįsdamas, prisiris oro;
 • Maitinimo metu kelis kartus atrūginkite kūdikį, kad pasišalintų oras;
 • Po maitinimo kūdikį 5-30 min. panešiokite vertikalioje padėtyje, kad atsirūgtų, jokiu būdu neguldykite ant nugaros;
 • Pamaitintam kūdikiui suteikite valandėlę ramybės, jo nevartykite, nesupkite;
 • Dažnai atpilantį kūdikį guldykite tik ant šono, kad jis nepaspringtų;
 • Jeigu kūdikis maitinamas mišinėliu, rinkitės buteliukus su vožtuvėliu (angl. anti-colic bottle), neleidžiančiu prisiryti oro;
 • Jeigu kūdikis maitinamas mišinėliu, rinkitės specialius mišinėlius su sumažintu laktozės kiekiu arba be jos.

Naujausi komentarai

 1. jolačka06
  jolačka06 prieš 4 mėn.

  labai tikiuosi, kad cia nieko rimto ir fiziologiškai taip. Pirmagimė neturėjo jokių atpylimų. jau pavargau persirenginėti po kiekvieno valgymo.

 2. User has not uploaded an avatar
  salotine prieš 4 mėn.

  Mamytės, kurios turi patirties tokiojsituacijoj: 3sav mažylė pradėjo prieš kelias dienas smarkiai atpylinėt (ir prieš tai atpylinėjo, bet mažais kiekiais), atpila kartais fontanu, o šiandien dar ir gelsvą fontaną atpylė... Skaičiau, kad tai jau nelabai gerai. Mažylė nerami nuo gimimo, vis klykia jeigu nemiega. Ar iškart kreiptis į ligoninę, ar dar palaukt pažiūrėt gal praeis? Skambinau pediatrei, sakė kol kas nieko nedarom jei normaliai kakoja ir nekrenta svoris.
  Pamaitinus atrūginam, dar stačią laikom vis ne valandą, bet kartais atpila ir vos pavalgius, ir kelios valandos po valgio... Dar bėdelė, kad pienas gausiai bėga ir kartais vaikas nespėja jo gert, springsta, pradeda verkt, gal tokiu atveju geriau nusitraukt ir maitinti iš buteliuko?

 3. Amadra
  Amadra prieš 4 mėn.

  salotine parašė:
  Mamytės, kurios turi patirties tokiojsituacijoj: 3sav mažylė pradėjo prieš kelias dienas smarkiai atpylinėt (ir prieš tai atpylinėjo, bet mažais kiekiais), atpila k…

  Gali buti, kad ji su stipria pieno srove prigaudo daug oro. Maitinti nutrauktu pienu, sakyciau, jau butu krastutinis variantas, jum paciai bus sunku. Pabandykite pries pat maitinima truputi nusitraukti, kol ta srove pamazes ir tada duoti kruti. Ir atruginkit maitindama dazniau, kas kelias minutes. Bet jau turbut rasiau, kad mano vaikas irgi ilgai atpylinejo, bet augo sveikas drutas. Jei neramu ar nepasitikit pediatre, galite pasiskambinti i ligonine.

 4. Alialiali prieš 4 mėn.

  salotine parašė:
  Mamytės, kurios turi patirties tokiojsituacijoj: 3sav mažylė pradėjo prieš kelias dienas smarkiai atpylinėt (ir prieš tai atpylinėjo, bet mažais kiekiais), atpila k…

  Mano dukrytė taip pat atpylinėdavo, dėl atpylinėjimų buvom pas gastro, liepė stebėti ka valgau aš , taigi atsekus kada gausiai atpylinėja, paaiškėjo kad kai aš valgau vištiena maniškė fontanais atpylinnėdavo, bei pieno produktai. Tad pašalinus visus šiuos maistus iš savo raciono, baigės atpylinėjimai.

 5. User has not uploaded an avatar
  Teta Rutyte prieš 3 mėn.

  jolačka06 parašė:
  labai tikiuosi, kad cia nieko rimto ir fiziologiškai taip. Pirmagimė neturėjo jokių atpylimų. jau pavargau persirenginėti po kiekvieno valgymo.

  Aš jau tris mėn savo panelyte per diena perrengiu n kartų 🤯
  Pavalgius atpila pienu(mišiniu), po dviejų val gali atpilinėti vandenuku.

  Šeimos gydytoja sakė nieko blogo išaugs.
  Vakar buvo privačiai pas vaikų gydytoja, tuo metu kai apžiūrinėjo -atpylė. Tai sakė toks gausus atpilinėjimas nėra normalis ir keisti mišinį. Išbandžiusi jau esu tikriausiai visus. Šiandien nupirkau frisolac pep ac. Jau tris kart valgė tai man atrodo dar gausiau atpila.

  22d. Pas alergologe, reik tikėtis kad išrašys komensuojama ir jis tiks.

  O dar sakė stebėti išmatas, jei siūlingos vadinasi tikrai alergija ir greičiausiai pieno baltymui 🙏