Kūdikis atpila. Kada sunerimti? (133)

atpylęs kūdikis fizkes | Shutterstock.com

www.tevu-darzelis.lt/forumasMedžiaga parengta padedant
forumo Viskas apie žindymą narėms.

Kūdikių atpylimas yra būdingas daugumai mažylių – 50-60% kūdikių iki 6 mėn. amžiaus atpila bent kartą per parą. Dažniausiai atpylimas yra normalus reiškinys, tačiau kartais dažnas atpylimas gali reikšti ir rimtesnes problemas. 

Fiziologinis (normalus) atpylimas

Jeigu kūdikis atpila neapvirškintą, t.y. šviežią, baltą, bekvapį pieną ar mišinuką, atpylimas yra normalus, t.y. fiziologinis reiškinys, kuris neturėtų neraminti.

Kūdikiams įprastą atpylimą lemia:

 • Stemplės anatomija. Stemplė trumpa, platėjanti į viršų;
 • Silpnas apatinio stemplės rauko (atskiriančio stemplę ir skrandį) tonusas. Tai būdinga kūdikiams iki 3-4 mėn.;
 • Kūdikis prisiryja oro maitinimo metu, oro burbulai išstumia skrandžio turinį;
 • Dujų kaupimasis žarnyne. Spaudimas pilvo ertmėje provokuoja atpylimus;
 • Skrandžio dydis. Kūdikiai auga labai sparčiai, todėl valgo jie noriai ir daug, ir kartais tas „daug“ virsta „per daug“. Kai jų skrandukas būna perpildytas, dalis maisto atsipila;
 • Dantų dygimas. Dygstant dantims kūdikis daugiau seilėjasi, valgydamas nuryja ne tik pieną ar mišinį, bet seiles, todėl aplypimai gali padažnėti;
 • Judrumas. Aktyviai sukiotis, šliaužti, ropoti, stotis pradėję kūdikiai gali pradėti laikinai atpylinėti dažniau.

Patologinis (susijęs su ligomis) atpylimas

Jeigu kūdikis atpila apvirškintą, gelsvos ar žalsvos spalvos, salsvo kvapo pieną arba mišinuką, galima įtarti patologiją. Sunerimti reikėtų ir jeigu kūdikis atpila labai dažnai ir labai daug, fontanu, beveik visą suvalgytą maistą, jam krenta svoris, atpila vyresnis nei 6 mėn. kūdikis. Pastebėję šiuos simptomus būtinai kreipkitės į gydytoją.

Patologinį atpylimą lemia:

 • Prievarčio spazmas. Dėl nevalingo prievarčio (skrandžio, pereinančio į dvylikapirštę žarną, dalies) raumenų susitraukimo maistas iš skrandžio patenka į stemplę. Dažniau pasireiškia berniukams iki 6 mėn. amžiaus, išnyksta savaime. Iki išnykimo būklę galima palengvinti masažu, šiltais kompresais, raumenis atpalaiduojančiais vaistais.
 • Prievarčio stenozė. Tai įgimtas prievarčio susiaurėjimas, kuris gydomas chirurginiu būdu. Dažniausiai iš pradžių atpilama truputį, o tuomet – fontanu, kūdikio svoris krenta. Prievarčio stenozė būdingesnė berniukams.
 • Gastroezofaginio refliukso liga (GERL). Dėl silpno stemplės rauko į stemplę, ryklę, burną, gerklas patekęs rūgštus skrandžio turinys nudegina jautrią gleivinę. Pagrindinis GERL požymis – gausus atpylimas ir vėmimas praėjus valandai po valgio.
 • Maisto netoleravimas ar alergija maistui. Kartais atpylimui gali turėtų įtakos į mamos pieną per maistą patekusios medžiagos, kurių netoleruoja kūdikio organizmas. Tokiu atveju žindyvei reikėtų 1-2 savaitėms atsisakyti alergizuojančių produktų ir stebėti kūdikio savijautą. Jeigu kūdikis maitinamas mišinėliu, galima išbandyti mišinėlius su sumažintu laktozės kiekiu arba be jos.

Ką daryti, kad kūdikis atpylinėtų mažiau ir rečiau?

Kūdikiui augant atpylimų turėtų mažėti, o jam pradėjus dažniau sėdėti ir valgyti kietesnį maistą, t.y. maždaug 6-8 gyvenimo mėnesį, atpylimai turėtų išnykti.

Kad kūdikis atpiltų mažiau ir rečiau:

 • Artėjant maitinimui kūdikį paguldykite ant pilvuko, palankstykite jam kojytes, kad iš pilvuko pasišalintų oras ir dujos;
 • Būtinai laikykitės pagrindinių taisyklingo žindymo taisyklių: įsitikinkite, kad kūdikis taisyklingai apžioja krūtį, nutraukite pieno, jei jis teka stipria srove, nelaukite kol kūdikis bus labai išalkęs ir godžiai žįsdamas, prisiris oro;
 • Maitinimo metu kelis kartus atrūginkite kūdikį, kad pasišalintų oras;
 • Po maitinimo kūdikį 5-30 min. panešiokite vertikalioje padėtyje, kad atsirūgtų, jokiu būdu neguldykite ant nugaros;
 • Pamaitintam kūdikiui suteikite valandėlę ramybės, jo nevartykite, nesupkite;
 • Dažnai atpilantį kūdikį guldykite tik ant šono, kad jis nepaspringtų;
 • Jeigu kūdikis maitinamas mišinėliu, rinkitės buteliukus su vožtuvėliu (angl. anti-colic bottle), neleidžiančiu prisiryti oro;
 • Jeigu kūdikis maitinamas mišinėliu, rinkitės specialius mišinėlius su sumažintu laktozės kiekiu arba be jos.

Naujausi komentarai

 1. Brigi Tukas
  Brigi Tukas prieš 4 mėn.

  Pastebėjau, kad daugiau atpila, kai pradeda muistytis, jeigu ramiai užmiega nieko panašaus neatsitinka.

 2. User has not uploaded an avatar
  Samanta1209 prieš 3 mėn.

  Sveikos mamos, mažyliui 3 mėn ir 2 savaitės, maitinu pati, atpilinėja. Buvo keli kartai kad fontanu, didžiulė bala buvo. Būna tik pavalgęs atpila. Atsirūgsta bet vistiek atpila. Ir pienu, ir tokiu kaip varške kartais lyg vandeniu atrodo atpilinėja. Duidu gastrotyss baby bet nelabai ir jie padeda. Noriu maitinti pati bet vaiko gaila, nes būna kad verkia kol atpila.

 3. waily
  waily prieš 3 mėn.

  Samanta1209 parašė:
  Sveikos mamos, mažyliui 3 mėn ir 2 savaitės, maitinu pati, atpilinėja. Buvo keli kartai kad fontanu, didžiulė bala buvo. Būna tik pavalgęs atpila. Atsirūgsta bet vi…

  O pasiziurejot,ka pati valgot? Pieno produktai daznai tai itakoja. Dar saldumymai, sokoladai

 4. User has not uploaded an avatar
  Samanta1209 prieš 3 mėn.

  waily parašė:
  O pasiziurejot,ka pati valgot? Pieno produktai daznai tai itakoja. Dar saldumymai, sokoladai

  Stengiuosi nevartoti visai, bet būna jog vartoju bet nedaug.

 5. Skirmina
  Skirmina prieš 3 mėn.

  Sveikutes🤗 norejau pasiklausti, mano mažylei 7savaites ir ir 4 dienos, pastaruoju metu pradėjo atpylineti nors labiau tai panasu į vėmimą nes kartais atpila ir suvirskinta gelsva pieneli😔 aš jau tu mišiniuku išbandžiau 4 ir pasilikau prie HIPP organic, pasirodė kad tikrai tinka, bet jau trecia diena nu labai daug atpylineja😢 ko tik nedarau ir atrauginu ir su pertraukom valgom ir nešioju stačia ir vistiek daugiau mažiau atpila buna kad net po valandos ar daugiau atpila. Gydytojams viskas normalu kol sauskelnes pilnos ir svoris auga, nors mūsų dar net nepasvere... kas galetu būti? Mergyte išblyškusi irzli. Aš žinau kad kazkas netaip, ieškau privataus pediatro bet gal kam taip buvo? Gal kokiu patarimų turite kol rasiu kur staigiai nuvykti. Esame UK, pagalbos iš šeimos gydytojo mažokai, čia jiems all good visada