Kūdikis atpila. Kada sunerimti? (204)
Medžiaga parengta padedant
forumo Viskas apie žindymą narėms.
Kūdikių atpylimas yra būdingas daugumai mažylių – 50-60% kūdikių iki 6 mėn. amžiaus atpila bent kartą per parą. Dažniausiai atpylimas yra normalus reiškinys, tačiau kartais dažnas atpylimas gali reikšti ir rimtesnes problemas.
Fiziologinis (normalus) atpylimas
Jeigu kūdikis atpila neapvirškintą, t.y. šviežią, baltą, bekvapį pieną ar mišinuką, atpylimas yra normalus, t.y. fiziologinis reiškinys, kuris neturėtų neraminti.
Kūdikiams įprastą atpylimą lemia fiziologinės savybės (pvz., stemplės anatomija ir silpnas apatinio stemplės rauko tonusas), mažas kūdikio skrandis, oro prisirijimas valgymo metu, dujų kaupimasis žarnyne, padidėjęs seilėtekis, kūdikio judrumas ir pan.
Plačiau skaitykite:
Patologinis (susijęs su ligomis) atpylimas
Jeigu kūdikis atpila apvirškintą, gelsvos ar žalsvos spalvos, salsvo kvapo pieną arba mišinuką, galima įtarti patologiją. Sunerimti reikėtų ir jeigu kūdikis atpila labai dažnai ir labai daug, fontanu, beveik visą suvalgytą maistą, jam krenta svoris, atpila vyresnis nei 6 mėn. kūdikis. Pastebėję šiuos simptomus būtinai kreipkitės į gydytoją.
Patologinį atpylimą lemia:
- Prievarčio spazmas. Dėl nevalingo prievarčio (skrandžio, pereinančio į dvylikapirštę žarną, dalies) raumenų susitraukimo maistas iš skrandžio patenka į stemplę. Dažniau pasireiškia berniukams iki 6 mėn. amžiaus, išnyksta savaime. Iki išnykimo būklę galima palengvinti masažu, šiltais kompresais, raumenis atpalaiduojančiais vaistais.
- Prievarčio stenozė. Tai įgimtas prievarčio susiaurėjimas, kuris gydomas chirurginiu būdu. Dažniausiai iš pradžių atpilama truputį, o tuomet – fontanu, kūdikio svoris krenta. Prievarčio stenozė būdingesnė berniukams.
- Gastroezofaginio refliukso liga (GERL). Dėl silpno stemplės rauko į stemplę, ryklę, burną, gerklas patekęs rūgštus skrandžio turinys nudegina jautrią gleivinę. Pagrindinis GERL požymis – gausus atpylimas ir vėmimas praėjus valandai po valgio.
- Maisto netoleravimas ar alergija maistui. Kartais atpylimui gali turėtų įtakos į mamos pieną per maistą patekusios medžiagos, kurių netoleruoja kūdikio organizmas. Tokiu atveju žindyvei reikėtų 1-2 savaitėms atsisakyti alergizuojančių produktų ir stebėti kūdikio savijautą. Jeigu kūdikis maitinamas mišinėliu, galima išbandyti mišinėlius su sumažintu laktozės kiekiu arba be jos.
Ką daryti, kad kūdikis atpylinėtų mažiau ir rečiau?
Kūdikiui augant atpylimų turėtų mažėti, o jam pradėjus dažniau sėdėti ir valgyti kietesnį maistą, t.y. maždaug 6-8 gyvenimo mėnesį, atpylimai turėtų išnykti.
Kad kūdikis atpiltų mažiau ir rečiau:
- Artėjant maitinimui kūdikį paguldykite ant pilvuko, palankstykite jam kojytes, kad iš pilvuko pasišalintų oras ir dujos;
- Būtinai laikykitės pagrindinių taisyklingo žindymo taisyklių: įsitikinkite, kad kūdikis taisyklingai apžioja krūtį, nutraukite pieno, jei jis teka stipria srove, nelaukite kol kūdikis bus labai išalkęs ir godžiai žįsdamas, prisiris oro;
- Maitinimo metu kelis kartus atrūginkite kūdikį, kad pasišalintų oras;
- Po maitinimo kūdikį 5-30 min. panešiokite vertikalioje padėtyje, kad atsirūgtų, jokiu būdu neguldykite ant nugaros;
- Pamaitintam kūdikiui suteikite valandėlę ramybės, jo nevartykite, nesupkite;
- Dažnai atpilantį kūdikį guldykite tik ant šono, kad jis nepaspringtų;
- Jeigu kūdikis maitinamas mišinėliu, rinkitės buteliukus su vožtuvėliu (angl. anti-colic bottle), neleidžiančiu prisiryti oro;
- Jeigu kūdikis maitinamas mišinėliu, rinkitės specialius mišinėlius su sumažintu laktozės kiekiu arba be jos.
Ačiū