Kūdikis atpila. Kada sunerimti? (158)

atpylęs kūdikis fizkes | Shutterstock.com

www.tevu-darzelis.lt/forumasMedžiaga parengta padedant
forumo Viskas apie žindymą narėms.

Kūdikių atpylimas yra būdingas daugumai mažylių – 50-60% kūdikių iki 6 mėn. amžiaus atpila bent kartą per parą. Dažniausiai atpylimas yra normalus reiškinys, tačiau kartais dažnas atpylimas gali reikšti ir rimtesnes problemas. 

Fiziologinis (normalus) atpylimas

Jeigu kūdikis atpila neapvirškintą, t.y. šviežią, baltą, bekvapį pieną ar mišinuką, atpylimas yra normalus, t.y. fiziologinis reiškinys, kuris neturėtų neraminti.

Kūdikiams įprastą atpylimą lemia:

 • Stemplės anatomija. Stemplė trumpa, platėjanti į viršų;
 • Silpnas apatinio stemplės rauko (atskiriančio stemplę ir skrandį) tonusas. Tai būdinga kūdikiams iki 3-4 mėn.;
 • Kūdikis prisiryja oro maitinimo metu, oro burbulai išstumia skrandžio turinį;
 • Dujų kaupimasis žarnyne. Spaudimas pilvo ertmėje provokuoja atpylimus;
 • Skrandžio dydis. Kūdikiai auga labai sparčiai, todėl valgo jie noriai ir daug, ir kartais tas „daug“ virsta „per daug“. Kai jų skrandukas būna perpildytas, dalis maisto atsipila;
 • Dantų dygimas. Dygstant dantims kūdikis daugiau seilėjasi, valgydamas nuryja ne tik pieną ar mišinį, bet seiles, todėl aplypimai gali padažnėti;
 • Judrumas. Aktyviai sukiotis, šliaužti, ropoti, stotis pradėję kūdikiai gali pradėti laikinai atpylinėti dažniau.

Patologinis (susijęs su ligomis) atpylimas

Jeigu kūdikis atpila apvirškintą, gelsvos ar žalsvos spalvos, salsvo kvapo pieną arba mišinuką, galima įtarti patologiją. Sunerimti reikėtų ir jeigu kūdikis atpila labai dažnai ir labai daug, fontanu, beveik visą suvalgytą maistą, jam krenta svoris, atpila vyresnis nei 6 mėn. kūdikis. Pastebėję šiuos simptomus būtinai kreipkitės į gydytoją.

Patologinį atpylimą lemia:

 • Prievarčio spazmas. Dėl nevalingo prievarčio (skrandžio, pereinančio į dvylikapirštę žarną, dalies) raumenų susitraukimo maistas iš skrandžio patenka į stemplę. Dažniau pasireiškia berniukams iki 6 mėn. amžiaus, išnyksta savaime. Iki išnykimo būklę galima palengvinti masažu, šiltais kompresais, raumenis atpalaiduojančiais vaistais.
 • Prievarčio stenozė. Tai įgimtas prievarčio susiaurėjimas, kuris gydomas chirurginiu būdu. Dažniausiai iš pradžių atpilama truputį, o tuomet – fontanu, kūdikio svoris krenta. Prievarčio stenozė būdingesnė berniukams.
 • Gastroezofaginio refliukso liga (GERL). Dėl silpno stemplės rauko į stemplę, ryklę, burną, gerklas patekęs rūgštus skrandžio turinys nudegina jautrią gleivinę. Pagrindinis GERL požymis – gausus atpylimas ir vėmimas praėjus valandai po valgio.
 • Maisto netoleravimas ar alergija maistui. Kartais atpylimui gali turėtų įtakos į mamos pieną per maistą patekusios medžiagos, kurių netoleruoja kūdikio organizmas. Tokiu atveju žindyvei reikėtų 1-2 savaitėms atsisakyti alergizuojančių produktų ir stebėti kūdikio savijautą. Jeigu kūdikis maitinamas mišinėliu, galima išbandyti mišinėlius su sumažintu laktozės kiekiu arba be jos.

Ką daryti, kad kūdikis atpylinėtų mažiau ir rečiau?

Kūdikiui augant atpylimų turėtų mažėti, o jam pradėjus dažniau sėdėti ir valgyti kietesnį maistą, t.y. maždaug 6-8 gyvenimo mėnesį, atpylimai turėtų išnykti.

Kad kūdikis atpiltų mažiau ir rečiau:

 • Artėjant maitinimui kūdikį paguldykite ant pilvuko, palankstykite jam kojytes, kad iš pilvuko pasišalintų oras ir dujos;
 • Būtinai laikykitės pagrindinių taisyklingo žindymo taisyklių: įsitikinkite, kad kūdikis taisyklingai apžioja krūtį, nutraukite pieno, jei jis teka stipria srove, nelaukite kol kūdikis bus labai išalkęs ir godžiai žįsdamas, prisiris oro;
 • Maitinimo metu kelis kartus atrūginkite kūdikį, kad pasišalintų oras;
 • Po maitinimo kūdikį 5-30 min. panešiokite vertikalioje padėtyje, kad atsirūgtų, jokiu būdu neguldykite ant nugaros;
 • Pamaitintam kūdikiui suteikite valandėlę ramybės, jo nevartykite, nesupkite;
 • Dažnai atpilantį kūdikį guldykite tik ant šono, kad jis nepaspringtų;
 • Jeigu kūdikis maitinamas mišinėliu, rinkitės buteliukus su vožtuvėliu (angl. anti-colic bottle), neleidžiančiu prisiryti oro;
 • Jeigu kūdikis maitinamas mišinėliu, rinkitės specialius mišinėlius su sumažintu laktozės kiekiu arba be jos.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Cayya prieš 1 mėn.

  Sveiko, maitinam kūdikį MP (pieną traukiu pientraukiu)+ PM (keli valgymai per parą). Pradėjo šiomis dienomis atpylinėti 1-2 val. po maitinimo, bet po porą lašų, t.y po. nedaug, maža srovelė. Kas galėtų būti? Ar verta sunerimti? Mišinio nekeitėm jau 2-3 sav., mums 1,5 mėn.

 2. Pipirelis
  Pipirelis prieš 1 mėn.

  Normalu atpylimai, sunerimčiau, jei dideli kiekiai būtų, irzlumas priedo pas vaiką. O šiaip - normalu

 3. Braškė..
  Braškė.. prieš 1 mėn.

  Labas ☺️ Mums 6 savaitės, viskas puvo puikiai, svoris augo gerai, per dieną suvalgydavom 110ml ir daugiau nutraukto pieno, bet va jau 6 diena kaip maniškis nedavalgo pieno, pastoviai užmiega bevalgydamas arba muistosi ir spjauna, šiandien vėl suvalgė tik 50ml ir atpylė didžiausiu fontanu, per 3 paras svoris tik +20g nors per para suvalgo po 800-950ml.... kas čia galėjo atsitikti? Turim dar gelta iki šiol, bet kai tikrino santarose prieš 3 sav, sakė jau maža ji ir turi išnykt. Nebežinau ką galvot, pradėjom duoti vitd3 nuo 10dienos ir skiepą gavom ta pačia dieną, o šitos nesamones nuo 13 dienos prasidėjo, pats vaikas linksmas,miega gerai,būdrauja, bet dar ant liežuvio yra balta, įtariu pienlige

 4. M.Adams
  M.Adams prieš 1 mėn.

  Braškė.. parašė:
  Labas ☺️ Mums 6 savaitės, viskas puvo puikiai, svoris augo gerai, per dieną suvalgydavom 110ml ir daugiau nutraukto pieno, bet va jau 6 diena kaip maniškis nedavalg…

  Į savo mitybą nieko naujo neįtraukėt? Nors kaip sako mamos suvalgytas maistas įtakos neturi,bet susidūriau pati su atpylinėjimais, ir matau,kad vaikas gausiai atpylinėja , po tam tikrų produktų, tad teko išbraukt iš savo raciono

 5. Braškė..
  Braškė.. prieš 1 mėn.

  M.Adams parašė:
  Į savo mitybą nieko naujo neįtraukėt? Nors kaip sako mamos suvalgytas maistas įtakos neturi,bet susidūriau pati su atpylinėjimais, ir matau,kad vaikas gausiai atp…

  Ne, bet jau išsiaiškinome kame bėda buvo... pasirodo netiko jam aliejinis vitaminas d, baigėm jį naudoti ir viskas super 🙏 o maistas tikrai įtakos turi 😄 pradžiai galvojau ne, bet suvalgiau to pačio pomidoro vakar tai, oho kaip pilvą pūtė mažajam , labai jau neramus buvo 🫣