Kūdikis atpila. Kada sunerimti? (141)

atpylęs kūdikis fizkes | Shutterstock.com

www.tevu-darzelis.lt/forumasMedžiaga parengta padedant
forumo Viskas apie žindymą narėms.

Kūdikių atpylimas yra būdingas daugumai mažylių – 50-60% kūdikių iki 6 mėn. amžiaus atpila bent kartą per parą. Dažniausiai atpylimas yra normalus reiškinys, tačiau kartais dažnas atpylimas gali reikšti ir rimtesnes problemas. 

Fiziologinis (normalus) atpylimas

Jeigu kūdikis atpila neapvirškintą, t.y. šviežią, baltą, bekvapį pieną ar mišinuką, atpylimas yra normalus, t.y. fiziologinis reiškinys, kuris neturėtų neraminti.

Kūdikiams įprastą atpylimą lemia:

 • Stemplės anatomija. Stemplė trumpa, platėjanti į viršų;
 • Silpnas apatinio stemplės rauko (atskiriančio stemplę ir skrandį) tonusas. Tai būdinga kūdikiams iki 3-4 mėn.;
 • Kūdikis prisiryja oro maitinimo metu, oro burbulai išstumia skrandžio turinį;
 • Dujų kaupimasis žarnyne. Spaudimas pilvo ertmėje provokuoja atpylimus;
 • Skrandžio dydis. Kūdikiai auga labai sparčiai, todėl valgo jie noriai ir daug, ir kartais tas „daug“ virsta „per daug“. Kai jų skrandukas būna perpildytas, dalis maisto atsipila;
 • Dantų dygimas. Dygstant dantims kūdikis daugiau seilėjasi, valgydamas nuryja ne tik pieną ar mišinį, bet seiles, todėl aplypimai gali padažnėti;
 • Judrumas. Aktyviai sukiotis, šliaužti, ropoti, stotis pradėję kūdikiai gali pradėti laikinai atpylinėti dažniau.

Patologinis (susijęs su ligomis) atpylimas

Jeigu kūdikis atpila apvirškintą, gelsvos ar žalsvos spalvos, salsvo kvapo pieną arba mišinuką, galima įtarti patologiją. Sunerimti reikėtų ir jeigu kūdikis atpila labai dažnai ir labai daug, fontanu, beveik visą suvalgytą maistą, jam krenta svoris, atpila vyresnis nei 6 mėn. kūdikis. Pastebėję šiuos simptomus būtinai kreipkitės į gydytoją.

Patologinį atpylimą lemia:

 • Prievarčio spazmas. Dėl nevalingo prievarčio (skrandžio, pereinančio į dvylikapirštę žarną, dalies) raumenų susitraukimo maistas iš skrandžio patenka į stemplę. Dažniau pasireiškia berniukams iki 6 mėn. amžiaus, išnyksta savaime. Iki išnykimo būklę galima palengvinti masažu, šiltais kompresais, raumenis atpalaiduojančiais vaistais.
 • Prievarčio stenozė. Tai įgimtas prievarčio susiaurėjimas, kuris gydomas chirurginiu būdu. Dažniausiai iš pradžių atpilama truputį, o tuomet – fontanu, kūdikio svoris krenta. Prievarčio stenozė būdingesnė berniukams.
 • Gastroezofaginio refliukso liga (GERL). Dėl silpno stemplės rauko į stemplę, ryklę, burną, gerklas patekęs rūgštus skrandžio turinys nudegina jautrią gleivinę. Pagrindinis GERL požymis – gausus atpylimas ir vėmimas praėjus valandai po valgio.
 • Maisto netoleravimas ar alergija maistui. Kartais atpylimui gali turėtų įtakos į mamos pieną per maistą patekusios medžiagos, kurių netoleruoja kūdikio organizmas. Tokiu atveju žindyvei reikėtų 1-2 savaitėms atsisakyti alergizuojančių produktų ir stebėti kūdikio savijautą. Jeigu kūdikis maitinamas mišinėliu, galima išbandyti mišinėlius su sumažintu laktozės kiekiu arba be jos.

Ką daryti, kad kūdikis atpylinėtų mažiau ir rečiau?

Kūdikiui augant atpylimų turėtų mažėti, o jam pradėjus dažniau sėdėti ir valgyti kietesnį maistą, t.y. maždaug 6-8 gyvenimo mėnesį, atpylimai turėtų išnykti.

Kad kūdikis atpiltų mažiau ir rečiau:

 • Artėjant maitinimui kūdikį paguldykite ant pilvuko, palankstykite jam kojytes, kad iš pilvuko pasišalintų oras ir dujos;
 • Būtinai laikykitės pagrindinių taisyklingo žindymo taisyklių: įsitikinkite, kad kūdikis taisyklingai apžioja krūtį, nutraukite pieno, jei jis teka stipria srove, nelaukite kol kūdikis bus labai išalkęs ir godžiai žįsdamas, prisiris oro;
 • Maitinimo metu kelis kartus atrūginkite kūdikį, kad pasišalintų oras;
 • Po maitinimo kūdikį 5-30 min. panešiokite vertikalioje padėtyje, kad atsirūgtų, jokiu būdu neguldykite ant nugaros;
 • Pamaitintam kūdikiui suteikite valandėlę ramybės, jo nevartykite, nesupkite;
 • Dažnai atpilantį kūdikį guldykite tik ant šono, kad jis nepaspringtų;
 • Jeigu kūdikis maitinamas mišinėliu, rinkitės buteliukus su vožtuvėliu (angl. anti-colic bottle), neleidžiančiu prisiryti oro;
 • Jeigu kūdikis maitinamas mišinėliu, rinkitės specialius mišinėlius su sumažintu laktozės kiekiu arba be jos.

Naujausi komentarai

 1. IngaKns
  IngaKns prieš 1 mėn.

  Ziaja parašė:
  Sveiki, vaikui dabar yra beveik 5 sav., tačiau prieš savaite pradėjo atpylinėti fontanais, matosi ir nuo rugšties yra atsiradęs kosulys kai nori atsirugti. Pats vai…

  Sveiki, ar kas nors išsisprendė jums? Pas mus ta payi situacija, sakiau reikės jau pasitarti su gydytoja...

 2. User has not uploaded an avatar
  Ziaja prieš 1 mėn.

  IngaKns parašė:
  Sveiki, ar kas nors išsisprendė jums? Pas mus ta payi situacija, sakiau reikės jau pasitarti su gydytoja...

  Žinokite mūsų atvejis tikrai ne pats geriausias, bet teko pereiti ant mišinio Frisolac comfort gold , specialiai su refliuksu vaikams, jis toks kaip košė vos ne. Ir visos bėdos dingo po pirmo valgymo! O bandem dar suduoti jo nors skystesnio ir vėl baisiausias tampymasis ir vėmimas. Tikrai jeigu norite labai maitinti krūtimi konsultuokites su gydytoją ką galite padaryti, nes mums patarė duoti mišinį ši, nes bet gydytoja buvo pasibaisejusi kaip vaikas kankinasi

 3. IngaKns
  IngaKns prieš 1 mėn.

  Ziaja parašė:
  Žinokite mūsų atvejis tikrai ne pats geriausias, bet teko pereiti ant mišinio Frisolac comfort gold , specialiai su refliuksu vaikams, jis toks kaip košė vos ne. Ir…

  Supratau. Na mums kartais buna tokiu dienu, nekasdien tai gydytoja nedave jokiu vaistu, sake isaugt turetu. Nes buna dienu kai neatpila visai, o buna kad truputi, buna kad laaabai daug... nesuprantu, gal tikrai itakoja maistas... 🤷‍♀️

 4. User has not uploaded an avatar
  Pavasarinukas prieš 1 sav.

  Sveikos Mamytės ,vaikiukui beveik keturios savaitės labai labai atpilineja ,maitinu pati. Po valgio duodu atsirūgti ,būna kad atpila fontanais,praėjus kuriam laikui po maitinimo ,būna iš karto atpila ir per nosytę ir per burnyte,dar būna kad jei praeina po maitinimo daugiau valandų atpila tokį kaip su grūdeliais apvirskinta,svoris auga nuo numesto svorio priaugom daugiau nei 1kg. Tikrinomės dėl skrandžio prievarčio spazmo viskas gerai. Gal patarisite kaip mažinti atpylimus,gal esate atradusios ką?

 5. Skirmina
  Skirmina prieš 1 sav.

  Pavasarinukas parašė:
  Sveikos Mamytės ,vaikiukui beveik keturios savaitės labai labai atpilineja ,maitinu pati. Po valgio duodu atsirūgti ,būna kad atpila fontanais,praėjus kuriam laikui…

  Mano mergaiciukei jau 10 mėnesių, o atpylinejom (fontanais tiesiog) iki pat kokiu 6 menesiu, na ji maziau toleruoja pieno baltyma, mes tyremes, bet esme kad kol visa stemple subresta reikia laiko, kam daugiau kam maziau🤷🏻‍♀️ Bet atpylinejimas labai daznas "malonumas" taciau as visada sakau, jei sirdis nerami, geriau pasikalbeti su savo pediatru, bus ramiau kai zinosit kad tai paprasciausia gamta ❤️🤗 stiprybes Jums 🧘🏻‍♀️🧘🏻‍♀️🧘🏻‍♀️