Gastroezofaginio refliukso liga kūdikiui (GERL) (799)

Tėvas atrūgina kūdikį Miljan Zivkovic | Shutterstock.com

Pirmaisiais metais kūdikiai patiria įvairių negalavimų. Itin dažnas – pieno arba pieno mišinio atpylimas. Šis visiškai natūralus reiškinys dar vadinamas gastroezofaginiu refliuksu (GER). Jeigu kūdikis gerai priauga svorio, yra žvalus, jaudintis nereikėtų.

Tačiau jei kūdikis itin dažnai ir gausiai atpila (pagrindinė priežastis – į skrandį patekusio turinio grįžimas atgal į stemplę), gali būti diagnozuojama gastroezofaginio refliukso liga (GERL).

GERL itin dažnai pasitaiko tarp kūdikių, nes jie valgo skystą maistą ir daug laiko praleidžia gulėdami.

Jei ši liga yra nepastebima ir negydoma, kūdikis gali netekti apetito ir priaugti mažai svorio. Taip pat liga gali sukelti kosulį, vėmimą, kūdikis gali garsiai kvėpuoti (tai vadinama švokštimu). Tiesa, dažnai šis sutrikimas kūdikiui augant praeina.

Gastroezofaginio refliukso priežastys

Nurijus maistą, jis keliauja per stemplę ir patenka į skrandį. Stemplės apačioje yra žiedo formos raumuo, vadinamas sfinkteriu (rauku). Atsivėręs sfinkteris leidžia maistui patekti į skrandį. Po to šis raumuo lieka užsivėręs, kad maistas nepatektų atgal į stemplę.

Tačiau kai kurių kūdikių sfinkteris arba visai neužsidaro, arba užsidaro tada, kada neturėtų.

Taigi, šiam raumeniui nefunkcionuojant tinkamai, pienas arba pieno mišinys su skrandžio sultimis (rūgštimis) vėl patenka į stemplę ir gali sukelti vėmimą. Savo ruožtu vėmimas dirgina stemplę ir sukelia skausmą.

Kokie simptomai rodo, kad kūdikis gali sirgti gastroezofaginio refliukso liga?

  • Kūdikis atpila labai gausiai, stipria srove (fontanu);
  • Kūdikiui prastai auga svoris arba jis apskritai jo nepriauga;
  • Kūdikiui sunku valgyti ar nuryti maistą;
  • Kūdikis atsisako maisto;
  • Kūdikio vėmaluose pastebima kraujo arba žalio ar geltono skysčio;
  • Kūdikiui pasireiškė kvėpavimo problemų: švokštimas, nuolatinis kosulys, sutriko kvėpavimas;
  • Kūdikis kosti ar švokščia taip stipriai, kad net pabunda.

Gastroezofaginio refliukso ligos diagnozavimas

GERL dažniausiai diagnozuojama atsižvelgiant į simptomus. Pirminę apžiūrą atlieka gydytojas gastroenterologas.

Siekiant diagnozuoti GERL gali būti skiriami šie tyrimai:

  • Virškinamojo trakto viršutinės dalies endoskopija. Mažo, lankstaus vamzdelio (kateterio) gale yra pritvirtinta vaizdo kamera, leidžianti apžiūrėti stemplę ir skrandžio vidų.
  • Stemplės pH ir varžos matavimas. Per kūdikio nosį kišamas kateteris, leidžiantis apžiūrėti visus organus nuo stemplės iki skrandžio. Tai tikslus būdas įvertinti gastroezofaginį refliuksą, turinio patekimą /atpylimą iš skrandžio į stemplę.

Gastroezofaginio refliukso ligos gydymas

Gyvenimo būdo pokyčiai

Palengvinti GERL simptomus galite koreguodami kūdikio gyvenimo būdą. Kelios rekomendacijos:

  • Kūdikį pasistenkite kuo dažniau atrūginti: po valgio jį vertikalioje padėtyje palaikykite bent 20 - 30 minučių;
  • Kūdikį visuomet migdykite ant nugaros;
  • Jei reikia, pakeiskite pieno mišinį bei koreguokite mitybą.

Medikamentinis gydymas

Jeigu išvardytos gyvenimo būdo korekcijos neefektyvios, gydytojas gali paskirti vaistų nuo GERL.

Vaistas padeda sumažinti skrandžio rūgštingumą. Tiesa, vaistus reikėtų vartoti tik tuomet, jei tyrimai rodo, kad rūgštys yra paveikusios stemplę.

Chirurginis gydymas

Chirurginis gydymas taikomas tik kraštutiniu atveju. Daugelis kūdikių GELR išauga iki 18 mėn. amžiaus.

Profilaktika ir rekomendacijos siekiant išvengti gastroezofaginio refliukso ligos arba sušvelninti jos simptomus

  • Nepermaitinkite kūdikio. Jei kūdikis nuolat permaitinamas, GERL simptomai gali paaštrėti. Taigi, laikykitės gydytojo rekomendacijų, kiek maisto kūdikis turėtų gauti kiekvieno maitinimo metu. Jei pastebite refliukso simptomų, maisto kiekį kiekvieno maitinimo metu sumažinkite.
  • Maitinkite kūdikį dažniau: maždaug kas 2–4 valandas dienos metu ir pagal poreikį naktį (pavyzdžiui, kai kūdikis pabunda) ar kaip nurodė gydytojas. Prastai svorio priaugančius kūdikius būtent dėl GERL reguliariai reikės žadinti ir maitinti ir naktį.
  • Atrūginkite kūdikį po maitinimo, o jeigu yra poreikis - ir maitinimo metu.
  • Mišinio konsistencijos koregavimas. Siekiant sumažinti refliuksą, gydytojas gali rekomenduoti maitinti kūdikį tirštesniu pieno mišiniu.
  • Sukurkite saugią miego aplinką. Būtina naudoti tvirtą čiužinį, o paklodė turi būti prigludusi. Taip pat čiužinukas turi būti plokščias. Kai kūdikis guli lovelėje, visi šoniniai turėklai turi būti pakelti.
  • Miegui kūdikį guldykite ant nugaros. Guldymas ant šono nėra laikomas saugia padėtimi, nes kūdikiai gali nusiridenti. Atsižvelgdamas į kūdikio poreikius, gydytojas gali pateikti ir kitokių rekomendacijų.
  • Visų kelionių automobiliu metu naudokite tinkamą kėdutę. Jei grįžus namo ar kažkur nuvykus kūdikis užmigo autokėdutėje, nepalikite kūdikio joje miegoti. Tai gali pabloginti situaciją ir paaštrinti GERL simptomus.
  • Naudodami nešiokles, kūdikių gultukus ar sūpynes, visuomet pasistenkite surasti kūdikiui tinkamesnę padėtį.
  • Kūdikio aplinkoje neturi būti rūkoma.

Susiję straipsniai

Kaip žinoti, ar kūdikiui tinka pieno mišinys?

Tinkamo mišinuko pasirinkimas kartais gali tapti nemenku iššūkiu. Kaip žinoti, kad kūdikiui mišinukas tinka?

Kaip taisyklingai keisti sauskelnes naujagimiui?

Daugelis sauskelnes keičia pakeldami kūdikio užpakaliuką, tačiau atsiranda naujų rekomendacijų sauskelnes keisti pavertus vaikelį ant šono.

Diagnostinis vaiko raidos vertinimo testas (DISC)

Diagnostinis vaiko raidos vertinimo testas (DISC) yra standartizuotas tyrimas, padedantis įvertinti kūdikių ir vaikų raidos ypatumus.

Naujausi komentarai

  1. User has not uploaded an avatar
    naujamama2017 prieš 4 mėn.

    MonaLa parašė:
    Sveikos. Mergaitei 6sav. Patiriam siuos dalykus:
    atpylineja

    Tai gal.pabandykite duoti gastrotiss baby po maisto ir paziurekit ar padeda.

  2. Queen11
    Queen11 prieš 3 mėn.

    Sveiki,ar buvo kazkam toks šlapias kosulys ir girdimi karkalai del reflo?

  3. User has not uploaded an avatar
    ana.martianova prieš 3 mėn.

    MonaLa parašė:
    Sveikos. Mergaitei 6sav. Patiriam siuos dalykus:
    atpylineja

    Pabandykite pakoreguoti savo mitybą (jei žindote). Mano vaikui buvo panaši situacija - atsisakiau miltinių ir pieno produktų, kavos, saldumynų, viskas susitvarkė. Mums dakatarė sakė, kad sunku atskirti refliuksą nuo netoleravimo tokio amžiau vaikams.

  4. User has not uploaded an avatar
    bimbimbambam prieš 2 sav.

    Sveiki, ieškau info apie silent refliuksa 😥 Mažylei 3 men. nuo 2 gyvenimo savaites mes pastoviai blogos nuotaikos. Pirmus 2 menesius valge piena, paskui perejom ant mišinių - aptamil 1 nutribiotik, iš gydytojos pastoviai girdejom tik tai, kad rekiantis kudikis iki 3 menesiu yra normalu, 3 menesi atejom i vizita ir pirma karta ji pamate, KAIP atrodo musu "normalus" rekiantis kudikis, su išpustom akym pasake, jog nemato kad jai kažkas skauda, bet pasiule pabandyti aptamil comfort (nuo diegliu ir viduriu užkietejimo) nors kaip ir užkietejimo neturejom niekada... pabandem, naktimis pradejo koseti ir vemti, ne iš karto po maisto ir ne taip, kaip kartais buna pavalgius atpila. Spalva šviesi, kvepia rugštim. Grižom prie paprasto aptamilo, naktimis nebevemia. Bet pas mus yra kosulys (gydytoja sake čia seiles) , vertikalioje padetyje kartais jaučiasi geriau, nuo pat gimimo atpile gal kokius 5-6 kartus, visada tiesiog atsirugsta, del to apie refliuksus net negalvojom. Dabar išlindo info apie tai, kad pastoviu isteriku priežastis gali buti silent reflux, kuri dažniausiai ignoruoja gydytojai. Gal kažkam buvo, galit papasakoti kaip kas? Gal pabandyti aptamilo anti refluxini mišini?

  5. Alialiali prieš 2 sav.

    bimbimbambam parašė:
    Sveiki, ieškau info apie silent refliuksa 😥 Mažylei 3 men. nuo 2 gyvenimo savaites mes pastoviai blogos nuotaikos. Pirmus 2 menesius valge piena, paskui perejom ant…

    Nueikit pas gastroenterologą.