Gastroezofaginio refliukso liga kūdikiui (GERL) (780)

Tėvas atrūgina kūdikį Miljan Zivkovic | Shutterstock.com

Pirmaisiais metais kūdikiai patiria įvairių negalavimų. Itin dažnas – pieno arba pieno mišinio atpylimas. Šis visiškai natūralus reiškinys dar vadinamas gastroezofaginiu refliuksu (GER). Jeigu kūdikis gerai priauga svorio, yra žvalus, jaudintis nereikėtų.

Tačiau jei kūdikis itin dažnai ir gausiai atpila (pagrindinė priežastis – į skrandį patekusio turinio grįžimas atgal į stemplę), gali būti diagnozuojama gastroezofaginio refliukso liga (GERL).

GERL itin dažnai pasitaiko tarp kūdikių, nes jie valgo skystą maistą ir daug laiko praleidžia gulėdami.

Jei ši liga yra nepastebima ir negydoma, kūdikis gali netekti apetito ir priaugti mažai svorio. Taip pat liga gali sukelti kosulį, vėmimą, kūdikis gali garsiai kvėpuoti (tai vadinama švokštimu). Tiesa, dažnai šis sutrikimas kūdikiui augant praeina.

Gastroezofaginio refliukso priežastys

Nurijus maistą, jis keliauja per stemplę ir patenka į skrandį. Stemplės apačioje yra žiedo formos raumuo, vadinamas sfinkteriu (rauku). Atsivėręs sfinkteris leidžia maistui patekti į skrandį. Po to šis raumuo lieka užsivėręs, kad maistas nepatektų atgal į stemplę.

Tačiau kai kurių kūdikių sfinkteris arba visai neužsidaro, arba užsidaro tada, kada neturėtų.

Taigi, šiam raumeniui nefunkcionuojant tinkamai, pienas arba pieno mišinys su skrandžio sultimis (rūgštimis) vėl patenka į stemplę ir gali sukelti vėmimą. Savo ruožtu vėmimas dirgina stemplę ir sukelia skausmą.

Kokie simptomai rodo, kad kūdikis gali sirgti gastroezofaginio refliukso liga?

 • Kūdikis atpila labai gausiai, stipria srove (fontanu);
 • Kūdikiui prastai auga svoris arba jis apskritai jo nepriauga;
 • Kūdikiui sunku valgyti ar nuryti maistą;
 • Kūdikis atsisako maisto;
 • Kūdikio vėmaluose pastebima kraujo arba žalio ar geltono skysčio;
 • Kūdikiui pasireiškė kvėpavimo problemų: švokštimas, nuolatinis kosulys, sutriko kvėpavimas;
 • Kūdikis kosti ar švokščia taip stipriai, kad net pabunda.

Gastroezofaginio refliukso ligos diagnozavimas

GERL dažniausiai diagnozuojama atsižvelgiant į simptomus. Pirminę apžiūrą atlieka gydytojas gastroenterologas.

Siekiant diagnozuoti GERL gali būti skiriami šie tyrimai:

 • Virškinamojo trakto viršutinės dalies endoskopija. Mažo, lankstaus vamzdelio (kateterio) gale yra pritvirtinta vaizdo kamera, leidžianti apžiūrėti stemplę ir skrandžio vidų.
 • Stemplės pH ir varžos matavimas. Per kūdikio nosį kišamas kateteris, leidžiantis apžiūrėti visus organus nuo stemplės iki skrandžio. Tai tikslus būdas įvertinti gastroezofaginį refliuksą, turinio patekimą /atpylimą iš skrandžio į stemplę.

Gastroezofaginio refliukso ligos gydymas

Gyvenimo būdo pokyčiai

Palengvinti GERL simptomus galite koreguodami kūdikio gyvenimo būdą. Kelios rekomendacijos:

 • Kūdikį pasistenkite kuo dažniau atrūginti: po valgio jį vertikalioje padėtyje palaikykite bent 20 - 30 minučių;
 • Kūdikį visuomet migdykite ant nugaros;
 • Jei reikia, pakeiskite pieno mišinį bei koreguokite mitybą.

Medikamentinis gydymas

Jeigu išvardytos gyvenimo būdo korekcijos neefektyvios, gydytojas gali paskirti vaistų nuo GERL.

Vaistas padeda sumažinti skrandžio rūgštingumą. Tiesa, vaistus reikėtų vartoti tik tuomet, jei tyrimai rodo, kad rūgštys yra paveikusios stemplę.

Chirurginis gydymas

Chirurginis gydymas taikomas tik kraštutiniu atveju. Daugelis kūdikių GELR išauga iki 18 mėn. amžiaus.

Profilaktika ir rekomendacijos siekiant išvengti gastroezofaginio refliukso ligos arba sušvelninti jos simptomus

 • Nepermaitinkite kūdikio. Jei kūdikis nuolat permaitinamas, GERL simptomai gali paaštrėti. Taigi, laikykitės gydytojo rekomendacijų, kiek maisto kūdikis turėtų gauti kiekvieno maitinimo metu. Jei pastebite refliukso simptomų, maisto kiekį kiekvieno maitinimo metu sumažinkite.
 • Maitinkite kūdikį dažniau: maždaug kas 2–4 valandas dienos metu ir pagal poreikį naktį (pavyzdžiui, kai kūdikis pabunda) ar kaip nurodė gydytojas. Prastai svorio priaugančius kūdikius būtent dėl GERL reguliariai reikės žadinti ir maitinti ir naktį.
 • Atrūginkite kūdikį po maitinimo, o jeigu yra poreikis - ir maitinimo metu.
 • Mišinio konsistencijos koregavimas. Siekiant sumažinti refliuksą, gydytojas gali rekomenduoti maitinti kūdikį tirštesniu pieno mišiniu.
 • Sukurkite saugią miego aplinką. Būtina naudoti tvirtą čiužinį, o paklodė turi būti prigludusi. Taip pat čiužinukas turi būti plokščias. Kai kūdikis guli lovelėje, visi šoniniai turėklai turi būti pakelti.
 • Miegui kūdikį guldykite ant nugaros. Guldymas ant šono nėra laikomas saugia padėtimi, nes kūdikiai gali nusiridenti. Atsižvelgdamas į kūdikio poreikius, gydytojas gali pateikti ir kitokių rekomendacijų.
 • Visų kelionių automobiliu metu naudokite tinkamą kėdutę. Jei grįžus namo ar kažkur nuvykus kūdikis užmigo autokėdutėje, nepalikite kūdikio joje miegoti. Tai gali pabloginti situaciją ir paaštrinti GERL simptomus.
 • Naudodami nešiokles, kūdikių gultukus ar sūpynes, visuomet pasistenkite surasti kūdikiui tinkamesnę padėtį.
 • Kūdikio aplinkoje neturi būti rūkoma.

Susiję straipsniai

Sugniaužti kūdikio kumščiai: ar reikėtų sunerimti?

Naujagimiai atlieka iš pažiūros spazminius judesius ir dažnai įsitempia, gniaužia kumštukus. Ar tėvams reikėtų dėl to sunerimti?

Vaiką sugėlė vabzdžiai: ką daryti?

Vabzdžių įgėlimai gali kelti pavojų alergiškiems vaikams: tokiu atveju gali pasireikšti sunkių simptomų, tad prireikia skubaus gydymo.

Kūdikių raidos šuoliai (pasiekimų savaitės)

Kūdikiams pasireiškia gebėjimų raidos šuoliai, kurie dar vadinami pasiekimų savaitėmis.

Naujausi komentarai

 1. Paprike
  Paprike prieš 4 mėn.

  Vennera parašė:
  Ačiū už tokį išsamų atsakymą! 4
  mėnesius ieškom priežasties krenkštimui ir paskutinė viltis apsilankymas pas gastr…

  Jei yra eozinofilinis refliuksas tada gal ir zyrtec padės, bet pagrinde gydymas išimt visus alergijas sukeliančius produktus. Gali būt tiesiog alergijos kažkam, nebūtinai refliuksas. Mes praktiškai su visom ligom gyvenam su gastrotuss, prieš savaite užspringo, darė endoskopija ir rado refluxezofagita, visa stemplė su erozijom. Antradieni konsultavomės su Urbonu, tai trys menesiai dieta be kviečių, visokių rūgščių keptų produktų, ir menesis gastrotusso. Dabar simptomai nebent kai erzinasi įkvepiant toks kriokimas yra, bet žinau kad yra vidine sloga, užpurškus septanazale, nosis prasiplečia ir pradeda šnirpštaut praplovus išbėga klampūs snargliukai, tai čia problema aiški, bet stemplė žinoma kad su erozijom. O taip slogos visai nebėga ir nesimato, nebent kartais šiek tiek sukosti. Sunku su tais refliuksais, visada darydavau bandomuoju būdu ir stebėdavau kas bus, ir rūgštį mažinančius esu davus bet pagerėjimo nebuvo tai atsisakiau. Sužinot ar refliuksas kartas reikia nemažai laiko taikyt visas antirefliuksines priemones ir stebėt, jei nesikeičia, ieškot problemos kitur. Alergiju irgi nereiktų atmest. Dar koks lėtinis sinusitas, adenoidai ir pan, tikrintis pas LOR

 2. Vennera
  Vennera prieš 4 mėn.

  Paprike parašė:
  Jei yra eozinofilinis refliuksas tada gal ir zyrtec padės, bet pagrinde gydymas išimt visus alergijas sukeliančius produktus. Gali būt tiesiog alergijos kažkam, neb…

  Labai ačiū už išsamų atsakymą. Alergijų kraujas nerodo, bet pagal lopo testą avižos ir grikiai. Iš mitybos
  išėmėm. LOR pries 1,5 mėn nieko nematė, bet
  jeigu nepasiteisins skrandis teks vėl visą ratą gydytojų prasukt. Nes tas krenkštimas, lyg kažkas gerklėj užstrigo varo į neviltį

 3. Paprike
  Paprike prieš 4 mėn.

  Vennera parašė:
  Labai ačiū už išsamų atsakymą. Alergijų kraujas nerodo, bet pagal lopo testą avižos ir grikiai. Iš mitybos

  O dėl skrandžio, jei gastroenterologas matys kad gali būt nuo refliukso, gali skirt endoskopiją, nors labai abejoju ar dėl to darys, prieš einant pafilmuokit visokiose situacijose jei pas daktara nepavyktų parodyt. Variantas išbandyt neduot nieko kas rūgštu pagrinde vaisiai uogos, kai kurios daržovės, jokių sulčių gazuotų gėrimų ir pan, nieko kas iš kviečių. Ir pastebėt bent pora savaičių taip gal kažkas pasimatytų, arba bandyt su rūgštį mažinančiais, per pora savaičių irgi pasimatytų. Daugiau nežinau. Maniškiam ilgai toks kaip stridoras buvo, pastovus gerklinis kaip kriokimas irgi tarsi kas užstrigę ar pažeista bet taip gal metus, po to išaugo matyt. Ir dabar epizodais kriokimas atsiranda įkvepiant, tada gastrotuss duodu.

 4. Vennera
  Vennera prieš 4 mėn.

  Paprike parašė:
  O dėl skrandžio, jei gastroenterologas matys kad gali būt nuo refliukso, gali skirt endoskopiją, nors labai abejoju ar dėl to darys, prieš einant pafilmuokit visoki…

  Na fillmuoti nieko nereikes, nes krenkscia kas pora minuciu intervalu 🫣 kiek suprantu is gerkles matosi refliuksas ar ne, as pati abejoju, kad paskirs ryti zarna. O ekspermentuoti jau paprasciausiai nebera kantrybes, nes krenkstimas tesiasi visa laika kiek nemiega, tad po tiek laiko ir paciai labai sunku psichologiskai. Daug dalyku isvandyta ir atrodo, kad niekas nepadeda/negereja

 5. ARONA
  ARONA prieš 4 mėn.

  Mamos ar kas bandėte vaikams tuoti alavijo nuo refliukso, ar pagerėjo? Mums 11 mėn, nežinau ar galiu duoti 🤷‍♀️