Kūdikis miega visą naktį: žadinti ar ne?

Kūdkis miega ant pilvuko Patryk Kosmider | Shutterstock.com

Labai dažnai šeimos pagausėjimo sulaukę tėvai tiesiog pasiklysta tarp nuomonių ir nežino, ar miegantį naujagimį reikėtų žadinti pamaitinti. Tačiau vieno atsakymo nėra: viskas priklauso nuo kūdikio amžiaus, svorio bei bendros sveikatos būklės.

Pirmąsias gyvenimo savaites arba jei kūdikis nepriauga svorio jį reikia maitinti ir naktį

Daugelis naujagimių per kelias pirmąsias gyvenimo dienas netenka dalies svorio. Kol naujagimis atgaus prarastą svorį (įprastai tai nutinka per 1–2 sav. po gimimo), svarbu jį dažnai maitinti. Taigi, kartais kietai įmigusį mažylį bent jau pirmąsias 2 gyvenimo savaites (o dar geriau - pirmąjį gyvenimo mėnesį) teks pažadinti, ypač jei jis miega ilgiau nei 4–5 valandas. Tokias rekomendacijas pateikia autoritetingos tarptautinės pediatrų asociacijos.

Naujagimius reikia maitinti nuo 8 iki 12 kartų per parą, t. y. maždaug kas 2–3 val. (arba kas 2 val. dieną ir kas 3 val. naktį).

Kai jūsų naujagimis sėkmingai priaugs svorio ir pasieks buvusįjį gimimo metu, jau galima ir luktelėti, kol jis pabus pats. Tačiau nepuoselėkite tuščių vilčių: kūdikiai visą naktį išmiegos būdami mažiausiai 2–3 mėn., kiti vis dar pabunda iki pat pirmojo ar net antrojo gimtadienio, o jei naktimis mama žindo – visos nakties nepertraukiamas miegas gali nusikelti ir dar toliau.

Plačiau skaitykite:

Kodėl rekomenduojama žadinti kūdikį pamaitinti?

Nors miegančio kūdikio žadinimas atrodo nekokia mintis, dažnas maitinimas yra svarbus dėl kelių priežasčių:

  • Dažnas žindymas skatina pieno gamybą, padeda užkurti „varikliuką“ ir padidinti pieno kiekį.
  • Motinos pienas yra labai greitai suvirškinamas ir gerai įsisavinamas. Argumentas, puikiai pagrindžiantis dažno žindymo poreikį – jog 2 sav. naujagimio skrandis yra vos didesnis už stalo teniso kamuoliuką, tad siekiant, kad jis neištuštėtų, žindyti tenka dažnai. Pieno mišiniais galima maitinti šiek tiek rečiau – kas 3–4 val.
  • Dėl nepakankamai reguliarios mitybos gali ženkliai sumažėti cukraus kiekis naujagimio kraujyje. Svarbu žinoti, kad sumažėjus cukraus kiekiui kraujyje naujagimis gali neturėti jėgų atsikelti, verkti ar rodyti kitų alkio ženklų. Tad naujagimis gali išmiegoti visą naktį visai ne dėl to, kad neturi poreikio valgyti, o dėl hipoglikemijos. Siekiant išvengti šios pavojingos būklės naujagimius būtina maitinti bent kas 3-4 val. ir jeigu vaikelis nepabunda pats, žadinti naktį.
  • Verksmas jau yra vėlyvojo alkio požymis. Kuo anksčiau pradėsite maitinti naujagimį, tuo mažesnė tikimybė, kad jums teks raminti įsiaudrinusį mažylį. Išmokite identifikuoti ankstyvuosius alkio požymius: naujagimis čiulpia rankas, pirštus ar drabužius, laižosi lūpas, čepsi, žiojasi.

Įsidėmėkite, kad neišnešiotų naujagimių mitybos poreikiai yra specifiniai. Išalkę ankstukai nepakankamai išraiškingai demonstruoja net ir vėlyvuosius alkio signalus (pavyzdžiui, gali neverkti), todėl juos reikia žadinti pagal laikrodį. Jei kūdikis gimė anksčiau numatytojo termino ar jei nerimaujate dėl jo mitybos įpročių, pasitarkite su gydytoju: jis suteiks konkrečių rekomendacijų.

Kaip naujagimį pažadinti maitinimui?

Jei mažylis yra mieguistas, galite išbandyti šiuos žadinimo būdus:

  • Maitinkite, kol kūdikis yra aktyvaus miego (kitaip vadinamo REM miegu) fazėje. Šio miego metu kūdikiai judina rankas, kojas, keičia veido išraiškas ir judina akių vokus.
  • Kūdikį išvystykite, nurenkite, užpakaliuką pakiškite po vėsaus tekančio vandens srove, pakeiskite jam sauskelnes.
  • Ant kaktos uždėkite vėsiame vandenyje sudrėkintą rankšluostuką ar vystyklą.
  • Palaikykite kūdikį vertikalioj padėtyje – jam bus lengviau atsibusti.
  • Bendraukite su kūdikiu, dainuokite jam, nesistenkite būti tyliai.
  • Pamasažuokite, delnais patrinkite kūdikio rankas, pėdas, nugarą ir pečius. Prisilietimai taip pat gali padėti pažadinti mieguistą mažylį.

Kiek laiko reikia maitinti kūdikį, kad jis pasisotintų?

Turite pasirūpinti, kad kūdikis žįstų tiek laiko, kad spėtų visiškai ištuštinti vieną krūtį. Tokiu būdu kūdikis gaus riebaus bei kaloringo galinio pieno, būtino sveikam augimui.

Vieni kūdikiai krūtį geba ištuštinti per 20 min. ar ilgiau, kiti – vos per 10 min. Leiskite pačiam mažyliui reguliuoti mitybos tempą, neskubinkite ar, atvirkščiai, nelėtinkite proceso. Kai kūdikis paleis spenelį, reiškia, jis jau pakankamai pasisotino.

Ką daryti, kad maitinamas kūdikis neužmigtų?

Stebėkite, ar kūdikis nesnaudžia: ar jis ryja, o ne tik čiulpia krūtį? Jei kūdikis snaudžia, švelniai judinkite, pakeiskite jo padėtį, pajudinkite krūtį (ar buteliuką, jeigu maitinate iš jo) ir t. t.

Jei visos šios pastangos neveiksmingos, leiskite kūdikiui dar pamiegoti ir žadinkite jį maždaug po valandos.

Jei kūdikis praleidžia daugiau nei du maitinimus, verta pasitarti su gydytoju, ką tokiu atveju daryti.

Maždaug 6 sav. kūdikis jau turės šiokią tokią valgymo ir miego rutiną, viskas klosis lengviau.

Susiję straipsniai

Kūdikio galvos apimtis ir jos matavimas

Naujagimio galvos apimties matavimas – viena pirmųjų procedūrų, kurią gydytojai ar slaugės atliks jūsų gimusiam vaikeliui.

Priežasties ir pasekmės sąsaja: kaip kūdikiai mokosi?

Kūdikiai greitai atranda ryšį tarp veiksmų ir jų rezultatų. Tai dar vadinama priežasties ir pasekmės sąsaja.

Geriausios knygos vaikams: rekomenduoja tėvai

Paprašėme tėvelių rekomenduoti geriausias, skaitomiausias ir pačias mylimiausias knygas vaikams. Dalinamės net 50 knygų sąrašu!