Kūdikis priauga per mažai svorio: ką reikėtų daryti? (29)

Mama namuose sveria kūdikį svarstyklėmis Africa Studio | Shutterstock.com

Daugelis esame įpratę matyti putlius kūdikius, tačiau kartais realybė būna kitokia: dalis mažylių nuolat balansuoja ties per mažo svorio riba.

Tačiau panikuoti tikrai nereikėtų: normalu, kad laiku gimęs, sveikas bei žindomas naujagimis per pirmąsias kelias gyvenimo dienas numeta 7–8 proc. ar net šiek tiek daugiau savo gimimo svorio.

Sulaukę 2 savaičių amžiaus, dauguma naujagimių atgaus svorį, užfiksuotą gimimo dieną, o besibaigiant pirmiesiems gyvenimo metams kūdikio svoris turėtų patrigubėti.

Plačiau skaitykite:

Kartais kūdikiai svorio priauga labai sunkiai, tenka kovoti dėl kiekvieno gramo. Dėl kokių priežasčių tai gali nutikti, kaip išspręsti šią problemą bei paskatinti sveiką svorio augimą?

Kodėl kūdikiai priauga per mažai svorio?

Tam, kad priaugtų svorio, jūsų kūdikio bendras suvartojamų kalorijų kiekis turi būti didesnis, nei jo organizmas geba įsisavinti. Dažniausiai kūdikiai svorio nepriauga dėl šių priežasčių: suvartoja nepakankamai kalorijų, neįsisavina kalorijų, kurias gauna su maistu arba sudegina per daug kalorijų.

1. Nepakankamas kalorijų kiekis

Sveiki, išnešioti kūdikiai iš pradžių paprastai žinda kas 2–3 valandas. Dirbtinai maitinami kūdikiai sotūs jaučiasi šiek tiek ilgiau. Tačiau svarbu žinoti, kad kūdikių skrandžiui didėjant, laikui tarp maitinimų ilgėjant, kai kurie kūdikiai negauna pakankamai kalorijų. Taip nutinka dėl kelių priežasčių:

 • Mieguistumo. Naujagimiai žįsdami ar gerdami pieną iš buteliuko dažnai užmiega, tad juos reikėtų žadinti. Trumpos ar retos žindymo sesijos reiškia, kad kūdikis negaus pakankamai pieno.
 • Mokymosi / adaptacijos laikotarpio. Naujagimiai turi išmokti koordinuoti čiulpimą, kvėpavimą ir rijimą. Kai kuriems gali prireikti daugiau laiko.
 • Žindymo sunkumų. Menką kūdikio svorio augimą gali lemti, visų pirma, netinkamas krūties apžiojimas. Svarbu, kad žindantis kūdikis apžiotų kuo daugiau aureolės (tai rudasis plotelis aplink spenelį). O taip pat krūties streikas, aversija, žindymas ne pagal poreikį ir pan.
 • Primaitinimo kietu maistu pradžia. Gydytojai pradėti primaitinti kietu maistu pataria nuo 6 mėn. amžiaus, kai kūdikis tam jau pasirengęs. Net ir pradėjus primaitinimą, didžioji dalis kalorijų vis dar gaunamos iš mamos pieno arba pieno mišinio. Iki 12 mėn. tai išlieka pagrindinis kūdikio maistas.

2. Kūdikis suvartoja pakankamai kalorijų, bet organizmas jų nepasisavina

Kai kurie kūdikiai gali suvartoti pakankamai kalorijų, bet jų neįsisavina. Taip gali nutikti dėl kelių priežasčių:

 • Refliukso (atpypimo). Refliuksas yra skirstomas į fiziologinį ir gastroezofaginį. Kai refliuksas tampa patologiniu, išsivysto gastroezofaginio refliukso liga (GERL), kai skrandžio turinys nekontroliuojamai grįžta į stemplę ir dėl to sukeliamas dirginimas bei pažeidžiama stemplė.
 • Alergijos, jautrumo maistui. Dalis kūdikių yra alergiški arba apskritai netoleruoja tam tikrų maisto produktų. Jautrus kūdikis gali sunkiau virškinti glitimo turinčius produktus, pieno produktus, jie gali sudirginti žarnyną, sukelti viduriavimą. Žindomų kūdikių mamoms patartina stebėti savo mitybą, o jei kūdikis maitinamas jam netinkančiu mišiniu, rekomenduojama jį pakeisti.
 • Celiakijos. Pirmieji celiakijos požymiai gali pasireikšti vos pradėjus kūdikį primaitinti, pavyzdžiui, grūdų produktais. Dėl šios alergijos glitimui ir su tuo susijusio skrandžio skausmo bei viduriavimo organizmas nepasisavina pakankamai maisto medžiagų.

3. Kūdikis sudegina per daug kalorijų

Kai kuriems kūdikiams reikia daugiau papildomų kalorijų, nes gautąsias jie greitai metabolizuoja. Kelios priežastys:

 • Kūdikis gimė neišnešiotas. Kūdikiams, gimusiems anksčiau nei 37 nėštumo savaitę, reikia daugiau kalorijų. Tačiau jų smegenys dar nėra pakankamai išsivysčiusios, tad jie negeba kontroliuoti kai kurių neurologinių funkcijų, svarbių efektyviam maitinimuisi.
 • Kvėpavimo sunkumai. Kūdikiams, kuriems sunku kvėpuoti, reikia daugiau kalorijų, kad kompensuotų papildomas pastangas.
 • Širdies ligos. Tyrimai rodo, kad tam tikromis širdies ligomis sergantiems vaikams reikia 40 proc. daugiau energijos (t. y. ir maisto).

Kaip auga kūdikių svoris: ką reikia žinoti tėvams?

Bandymai išsiaiškinti, ar kūdikis priauga pakankamai svorio, gali kelti nerimą, tačiau sverti mažylio po kiekvieno valgymo nereikėtų. Norint fiksuoti kūdikio svorį, užteks reguliariai lankytis pas kūdikį prižiūrintį gydytoją.

Stebėkite kūdikio svorio augimo kreivę

Skiriasi berniukų ir mergaičių, taip pat motinos pienu ir mišiniais maitinamų kūdikių svoris. Žindomi kūdikiai pirmaisiais gyvenimo metais priauga mažiau svorio, jis auga lėčiau.

Plačiau skaitykite:

Stebėkite suvartojamų kalorijų ir šlapių sauskelnių kiekį

Ant kūdikių buteliukų yra žymos, nurodančios, kiek mililitrų pieno ar mišinio duodate kūdikiui, tačiau tai – ne vienintelis būdas išmatuoti suvartojamo maisto kiekį. Stebėdami, kaip mažylis čiulpia ir ryja, galite prognozuoti, ar žindymas yra efektyvus. Priglausti prie krūties, kūdikiai čiulpia greitai, o kai pienas pradeda tekėti, tempas sulėtėja, burnos judesiai šiek tiek pasikeičia. Labai svarbu, kad kūdikis žįstų ir rytų, o ne tik čiulptų spenelį.

Įsitikinti, kad kūdikis gauna pakankamai kalorijų, leis ir šlapios sauskelnės: jų per parą turėtų būti bent 6.

Plačiau skaitykite:

Kokios pasekmės gresia, jei kūdikio svoris – nuolat per mažas?

Kūdikių augimą ir svorį taip pat lemia genetika: lieknų tėvų ir vaikai bus linkę priaugti mažiau svorio, ir atvirkščiai. Tačiau jeigu kūdikis svorio nepriauga ilgesnį laiką, gali atsilikti bendroji raida, sutrikti augimas. Kalorijų trūkumas neigiamai veikia ir pažintinę funkciją.

Todėl jeigu kūdikis nepriauga svorio, jam būtina medicininė priežiūra ir tinkamų problemos sprendimo būdų paieška. Padėti gali žindymo konsultantės, dietologai, terapeutai, kiti specialistai.

Ką daryti, kad kūdikis priaugtų daugiau svorio?

Pagausinkite pieno gamybą

Jei manote, kad pieno nepakanka, yra strategijų, kaip pagausinti pieno gamybą. Tiesiog dažniau kūdikį glauskite prie krūties, būtinai žadinkite ir maitinkite kūdikį naktį, taikykite oda prie odos kontaktą, žindykite kas 1–2 val. Po kelių dienų organizmas pradės gaminti daugiau pieno.

Taip pat pieno gamybą pagausinti galima ir pientraukiu (vadinamasis power pumping metodas).

Padidinkite kalorijų kiekį

Svarbu dažnai nekeisti krūtų, kad viena iš jų būtų ištuštinta ir kūdikis gautų riebesnio ir kaloringesnio galinio pieno.

Be to, žindomo kūdikio suvartojamų kalorijų kiekį galima padidinti jam papildomai duodant ištraukto motinos pieno ar mišinio. Jei planuojate tęsti žindymą, geriausia pradžioje siūlyti krūtį, o tik po maitinti nusitrauktu pienu ar mišiniu (tik ne iš buteliuko, nes prie jo įpratęs kūdikis gali nebeimti krūties).

Jei kūdikis maitinamas mišiniu, kartais gydytojas gali rekomenduoti pakeisti mišinuką arba koreguoti vandens ir miltelių santykį.

Jei atrodo, kad kūdikiui sunku ryti, jis tarp maitinimų atpila pieną, pasireiškė alergija, refliuksas ar viduriavimas, kreipkitės į gydytoją.

Susiję straipsniai

Priežasties ir pasekmės sąsaja: kaip kūdikiai mokosi?

Kūdikiai greitai atranda ryšį tarp veiksmų ir jų rezultatų. Tai dar vadinama priežasties ir pasekmės sąsaja.

Geriausios knygos vaikams: rekomenduoja tėvai

Paprašėme tėvelių rekomenduoti geriausias, skaitomiausias ir pačias mylimiausias knygas vaikams. Dalinamės net 50 knygų sąrašu!

Pirmoji kūdikio šypsena

Pirmoji valinga kūdikio šypsena yra vienas laukiamiausių mažylio pasiekimų ir saldžiausia dovanėlė tėvams.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Abra prieš 1 mėn.

  Maitinkit mp ir nekiršinkit vaiko su tais buteliukais ir mišinukais. Dažniau duokit krūtį. Duokit kas 2val ir tada kada tik vaikas nori.
  Viskas bus gerai!
  Vit.D dabar nebeduokit kokį mènesį laiko (nežinia ar labai didelis perviršis- koks rodiklis gal žinot?)
  Dèl pašutimo, dažniau laikykite vaikutį be pamperso, tedul odelė kvėpuoja.
  Nenaudokite drėgnų servetėlių. Nuplovus, gerai nusausinkit ir patepkit sudocremu, arba sporom (tokie geltoni milteliai) apsaugos odelę nuo drėgmės.
  Jei per parą buna 7-8 šlapi pampersai, vadinasi vaikui skysčių netrūksta.
  Mp maitinamas kūdikis gali ir 10 dienų būti nekakojęs ir tai bus normalu. Mišiniu maitinam, tai nenormalu.

 2. User has not uploaded an avatar
  12Gabija prieš 1 mėn.

  Abra parašė:
  Maitinkit mp ir nekiršinkit vaiko su tais buteliukais ir mišinukais. Dažniau duokit krūtį. Duokit kas 2val ir tada kada tik vaikas nori.

  245 d vitamino buvo

 3. User has not uploaded an avatar
  12Gabija prieš 1 mėn.

  Meshka parašė:
  Jeigu vaikas suvalgytu tik po 20mg, tiek nesvertu ir svoris kristu. Be to, jeigu zindote, juk nezinote tiksliai kiek suvalgo. Misinukas nera blogis, jeigu truksta m…

  Sveiki gal zinot tikrai gera pediatra kad nebutu nuo vilko ant meskos

 4. Meshka
  Meshka prieš 1 mėn.

  12Gabija parašė:
  Sveiki gal zinot tikrai gera pediatra kad nebutu nuo vilko ant meskos

  Butent pediatru nezinau, bet galiu rekomenduoti savo seimos gydytoja Diana Setikiene, dirba Inmedica Seskine klinikoje. Labai populiari, tad tenka palaukti kol pas ja pavyksta patekti, bet einant mokamai galbut greiciau priimtu.

 5. Prasideda...
  Prasideda... prieš 3 sav.

  Jetau, pas kokius šundaktarius jus ten lankotės.. "vaikas kakoja kas 3d nes alkanas ir neturi kuo?" nu c'mooon mamos pienu maitinanam vaikui normalu ar ne iki 10-12 parų nesituštinti
  2kg per 3 mėn yra NORMALU. 200g per savaitę yra NORMALU.

  Mažiau stresuokite, dažniau siūlykite krūtį, kelkitės papildomai maitinti naktį.
  3 men dažnai būna pirmasis krūties streikas. Pasiskaitykite apie jį
  ir sekmės