Oda prie odos kontaktas: kuo jis toks svarbus?

Oda prie odos kontaktas, tėtis ant krūtinės laiko kūdikį Lopolo | Shutterstock.com

Jei mama ir kūdikis jaučiasi gerai, iškart po gimdymo skatinama kūdikį dėti mamai ant krūtinės: tai vadinamasis oda prie odos kontaktas. Jis turi daug naudų, kurių pagrindinės – skatinama laktacija ir užmezgamas ryšys.

Oda prie odos kontaktas – kas tai?

Oda prie odos kontaktas – tai beveik nuogo (gali būti tik su sauskelnėmis ir kepuryte) naujagimio ar kūdikio guldymas tiesiai ant nuogos suaugusiojo – mamos arba tėčio – krūtinės. Mažylio nugarą reikia užkloti antklode, pledu, chalatu ar pan.

Oda prie odos kontaktą gali praktikuoti tiek mamos, tiek tėčiai iškart nuo gimimo ir visą kūdikystės laikotarpį.

Kai kūdikį pasiguldysite sau ant krūtinės, pastebėsite, kaip jis atsipalaiduoja ir klausosi jūsų širdies plakimo, atsimerkia, žvelgia į jus, judina rankas ir burną, ieško krūties ar pradeda žįsti, jei tuo metu yra alkanas.

Kuo naudingas oda prie odos kontaktas?

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad nuogo kūdikio glaudimas prie odos yra labai naudingas. Oda prie odos kontakto metu mamos organizme išskiriami hormonai oksitocinas, prolaktinas ir endorfinai, padedantys puoselėti meilę ir saugumo jausmą. Mamai mažėja pogimdyvinės depresijos rizika, stresas ir nerimas.

Šis dalijimasis meile ir prisilietimais teikia įvairiapusę naudą:

 • Padeda sumažinti tiek kūdikio, tiek ir tėvų patiriamą stresą;
 • Mažina naujagimio verksmą;
 • Per lytėjimą, regą ir uoslę leidžia geriau pažinti vieniems kitus;
 • Skatina saugų prisirišimą;
 • Stabilizuoja kūdikio kūno temperatūrą, širdies ritmą, kvėpavimą ir deguonies kiekį kraujyje;
 • Stiprina kūdikio virškinimo ir imuninę sistemas;
 • Skatina kūdikį ilgiau giliai miegoti ir nurimti esant budrumo būsenoje;
 • Žindančioms mamoms stimuliuoja pieno gamybą;
 • Mažina mamos kraujavimą po gimdymo ir kt.

Kada pradėti praktikuoti oda prie odos kontaktą? Auksinė valanda

Nesvarbu, ar gimdėte natūraliai, ar jums buvo atlikta cezario pjūvio operacija, galite praktikuoti oda prie odos kontaktą iš karto po gimdymo (žinoma, kai tik leis ligoninės personalas).

Gimdymo plane galima nurodyti, kad norite, jog mažylis ant krūtinės būtų paguldomas kuo greičiau.

Tyrimuose taip pat atskleista, kad per pirmąją naujagimio gyvenimo valandą užmezgamas tvirtesnis tėvų ir jo ryšys, būtent todėl šis laikotarpis kartais vadinamas auksine valanda.

Oda prie odos kontaktas, jei kūdikis gimė neišnešiotas

Pastebima, kad neišnešiotiems, silpniems, mažo svorio naujagimiams oda prie odos kontaktas ir kengūravimo metodas yra itin naudingi. Tai sumažina hospitalinės infekcijos riziką, sunkių ligų ir apatinių kvėpavimo takų ligų tikimybę, padidina žindymo trukmę, o taip pat ir gerina tėvų psichologinę būklę.

Daugumoje ligoninių stengiamasi sukurti tinkamas sąlygas (pavyzdžiui, Kauno, Vilniaus, Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių ligoninės net yra aprūpintos specialiomis kengūravimo kėdėmis) ir tėvai yra raginami glausti ankstukus prižiūrint medicinos personalui.

Jeigu kūdikio būklė yra sunki ir oda prie odos kontaktas nėra galimas arba vaikelį galima palaikyti tik labai trumpai, ryšį galima stiprinti ir kitais būdais:

 • Mama gali pradėti nusitraukinėti pieną: ir vaikelis bus aprūpintas jam tinkamiausiu maistu, ir formuosis mamos bei kūdikio ryšys (nors ir netiesioginis);
 • Naujagimiui tiesiog svarbu užuosti mamos (ar tėčio) kvapą, todėl tėvai gali palaikyti ant savo kūno vystyklą, o po to jį padėti greta naujagimio;
 • Tėvai gali liesti naujagimį ranka, švelniai uždėti ją ant naujagimio kūnelio ir laikyti, tik nespausdami, taip pat galite leisti sugniaužti mažyliui savo pirštą. Tai padeda užmegzti ir puoselėja ryšį, mažina stresą.

Atminkite, kad net ir po ilgo buvimo inkubatoriuje niekada ne per vėlu pradėti praktikuoti oda prie odos kontaktą: tereikia sulaukti, kol naujagimis pakankamai sustiprės ir gydytojai uždegs tam žalią šviesą.

Kaip namuose saugiai praktikuoti oda prie odos metodą?

Tinkamiausias laikas tėvams ir kūdikiui praktikuoti oda prie odos kontaktą – maitinimo laikas. Jei kūdikis maitinamas iš buteliuko, maitinimo metu ir iškart po jo taip pat galima pabūti priglaudus mažylį prie kūno, tik nepamirškite jo atrūginti.

Kaskart laikydami kūdikį išlikite budrūs: stebėkite mažylį, o jei esate per daug pavargę, oda prie odos kontakto geriau nepraktikuokite ir padėkite kūdikį į lovelę.

Kuo oda prie odos kontaktas naudingas tėčiams?

Ryšį su naujagimiu turėtų puoselėti ne tik mama, bet ir tėtis. Naujagimiui toks bendravimo su tėčiu būdas bus ne mažiau naudingas nei oda prie odos kontaktas su mama.

Kūdikiui taip pat svarbu, kad tam tikru paros metu jį prie kūno glaustų kitas svarbiausias žmogus jo gyvenime. Užtenka kasdienio ir vos 10–15 min. kontakto. Jei kūdikis maitinamas iš buteliuko, tėtis jį glausti prie odos taip pat gali valgant.

Atminkite, kad ryšys tarp kūdikio ir tėčio nesusiformuos per vieną dieną. Tačiau oda prie  odos kontaktas laikui bėgant padės jį užmegzti. Nepamirškite ir kitų bendravimo su kūdikiu būdų: kalbėkitės, žaiskite su mažyliu, mankštinkite, masažuokite jį ir t. t.

Oda prie odos kontaktas – tai galimybė tėčiui pabūti su mažyliu, nusiraminti, atsikratyti įtampos, kylančios dėl staigių gyvenimo pokyčių ir šeimos pagausėjimo.

Susiję straipsniai

Kūdikio galvos apimtis ir jos matavimas

Naujagimio galvos apimties matavimas – viena pirmųjų procedūrų, kurią gydytojai ar slaugės atliks jūsų gimusiam vaikeliui.

Priežasties ir pasekmės sąsaja: kaip kūdikiai mokosi?

Kūdikiai greitai atranda ryšį tarp veiksmų ir jų rezultatų. Tai dar vadinama priežasties ir pasekmės sąsaja.

Geriausios knygos vaikams: rekomenduoja tėvai

Paprašėme tėvelių rekomenduoti geriausias, skaitomiausias ir pačias mylimiausias knygas vaikams. Dalinamės net 50 knygų sąrašu!