Kūdikio primaitinimas kietu maistu (491)

Kūdikio primaitinimas kietu maistu

Nuo kokio amžiaus pradėti primaitinimą?

Anksčiau vyravo požiūris, kad primaitinimą vertėtų atikti anksčiau - kai vaikui sukanka 4 mėnesiai. Ir, nors dabar jau yra atlikta daug tą paneigiančių vaiko virškinimo raidos tyrimų, vyresnės kartos gydytojai ar tėvai gali vis dar skatinti senas tradicijas.

Pagal naujausias rekomendacijas, primaitinimą patariama pradėti nuo apytiksliai 6 mėnesių, o jei vaikas yra pasiruošęs ir yra poreikis - nuo 5 mėnesio (t.y., nuo apytiksliai 17 savaitės po gimimo).  

Kuo jaunesnis kūdikis, tuo prasčiau jo virškinimo sistema yra pasirengusi kitokiam maistui. Be to, primaitinimui skirtame maiste nėra kūdikiui reikiamo maistinių medžiagų kiekio, o esamos įsisavinamos sunkiai. Taip pat, per ankstyvas primaitinimas gali sukelti neigiamas alergines reakcijas.

Ar kūdikis pasirengęs primaitinimui?

6 mėnesiai yra tik orientacinis amžius. Kiekvienas vaikas yra unikalus, tad vert. Pagrindiniai ženklai, kad vaikas pasirengęs „rimtam“ maistui yra tokie:

  • Kūdikio svoris. Kūdikio svoris nuo gimimo turi būti padvigubėjęs arba pasiekęs 7 kg ribą.
  • Augantis apetitas. Vaikas yra alkanas net tada, kai maitinate jį 8-10 kartų per dieną.
  • Dėmesys maistui. Kūdikis domisi suaugusiųjų valgomu maistu ir siekia jo paragauti.
  • Motoriniai įgūdžiai. Kūdikis jau gali sėdėti tiesiai ir tvirtai laiko galvą.
  • Liežuvio darbas ir rijimo refleksas. Iki 4 mėnesių amžiaus kūdikio burnos organai yra pritaikyti išimtinai žindymui. Ant liežuvio patekusį maistą jie mala burnoje ar iš jos išstumia. Tarp 4-6 mėnesių amžiaus atsiranda kramtymui būdingi judesiai, kūdikis išmoksta liežuviu nukreipti maistą į ryklę.

Nuo kokio maisto pradėti primaitinimą?

Tiesa yra ta, kad rekomendacijos skirtingose šalyse yra skirtingos. Jas lemia šalyje vyraujanti maisto kultūra, produktų pasirinkimas ir net sezonas. Europoje (taip pat Lietuvoje) rekomenduojama pradėti nuo daržovių (dažniausiai tai būna morkų ar bulvių tyrė).

JAV vis dar populiaru pradėti nuo grūdų košių (ryžių košės, nes joje nėra glitimo (gliuteno)), o štai Afrikoje pirmas rimtas maistas gali būti ir mėsa (iš anksto tėvų sukramtyta). 

Skiriasi požiūris ir į prieskonius: Lietuvoje kūdikius stengiamasi maitinti prėsku, jokiais prieskoniais negardintu maistu, o Indijoje sodrūs ir net labai aštrūs prieskoniai yra vaiko kasdienybė jau beveik nuo pirmų jo dienų. Žinoma, tai nereiškia, kad toks maistas yra sveikas, tačiau puikiai iliustruoja primatinimo praktikų įvairovę.

Kaip matome, vienos tiesos nėra, ir apsispręsti, nuo ko pradėsite, turite patys. Svarbu stebėti vaiką ir jo reakcijas. Šuo atveju jums gali padėti pediatras.

Jūsų sprendimą gali paveikti ir vaiko įgeidžiai: kartais mažylis gali kategoriškai atsisakyti tyrelės ir košės ir iki metų norėti maitintis tik mamos pieneliu. Tokiu atveju krtais juokaujama, kad nuo krūties pereina „tiesiai prie karbonadų“. 

Pagrindiniai primaitinimo principai ir taisyklės

  • Tęskite žindymą ar maitinimą pieno mišiniais. Nepaisant to, kad vaikas jau pradeda valgyti kietą maistą, pienelis ir toliau bus pagrindinis jo maistas. 
  • Vienu kartu – vienas naujas produktas. Kiekvieną naują maisto produktą įveskite kas tris dienas – taip galėsite sekti, ar produktas nesukelia alerginės reakcijos. Pirmais naujais produktais maitinkite apie savaitę – taip vaikui bus lengviau apsiprasti su naujais skoniais ir nauju valgymo būdu, o jo virškinimo sistema prisitaikys prie naujo maisto.
  • Nuosekliai didinkite porcijas. Pirmą kartą mažylis suvalgys vos 1-2 arbatinius šaukštelius „kieto“ maisto. Gali būti ir taip, kad pajutęs burnoje jam neįprastą skonį, kūdikis viską išstums lauk. Neverskite jo - jei mažasis valgytojas atsisako ragauti, vadinasi šiam kartui pietūs baigti. Kas kartą mažyliui košelės duokite vis daugiau ir daugiau. Kai vienu kartu kūdikis suvalgys apie 100 ml tyrelės ar košelės, tai bus ženklas, kad kieto maisto galima duoti jau nebe vieną, o du kartus per dieną (vienas iš jų turėtų būti prieš nakties miegą). 
  • Maitinkite tik šaukšteliu. "Kietą" maistą mažylis turi valgyti su šaukštu arba imti pirščiukais: taip jis mokysis stalo etiketo ir lavins įgūdžius. Be to, maitinant iš buteliuko yra didesnė tikimybė, kad kūdikis pasprings ar persivalgys.

Primaitinimas ir vaiko saugumas

Maisto kūdikiams šildyti nebūtina. Jei visgi nusprendėte tai padaryti, jis turėtų būti drungnas, ne karštas. Kūdikiui pripratus prie kambario temperatūros maisto, jums bus lengviau išvykose, o ir pati išvengsite papildomo darbo, kurio auginant mažylį tikrai netrūksta. 

Mikrobangų krosnele naudokitės atsargiai. Joje šildomas maistas gali sušilti netolygiai ir vietomis perkaisti, be to, ja naudotis nepataria mitybos specialistai.

Nepamirškite, kad karvės pieno ir medaus iki vienerių metų vaikui duoti negalima. Taip pat pagal galimybes nesūdykite kūdikio maisto: jo inkstai dar negali susitvarkyti su druskos pertekliumi.

Kalbant apie cukrų, vaikai jį labai mėgsta ir labai greitai pripranta. Kartais tėvai eina lengviausiu keliu ir, norėdami įsiūlyti mažyliui maistą, jį saldina. Tai yra klaida: daugybės tyrimų įrodyta, kad iš cukraus nėra jokios naudos. Netgi priešingai - jis gali paskatinti dantukų ėduonies atsiradimą, silpninti imunitetą, didinti nutukimo ir diabeto riziką. O blogiausia, kad paragavę saldumynų vaikai gali atsisakyti valgyti vaisius ir daržoves.

Susiję straipsniai

Kariesogeninė mityba. Koks maistas sukelia kariesą?

Kariesogeniniai maisto produktai – maistas, bloginantis dantų būklę ir lemiantis ėduonies atsiradimą.

10 stalo etiketo taisyklių vaikams

Vaikams tikrai nebūtina išmanyti visų etiketo subtilybių, tačiau pagrindinių taisyklių vertėtų laikytis nuo pat mažumės.

Tyrelės su obuoliais kūdikiams (receptai)

Lengvai salstelėjęs, tačiau ne itin ryškus obuolių skonis puikiai dera su įvairiais ingredientais ir patinka daugeliui mažylių.

Naujausi komentarai

  1. Hortė
    Hortė prieš 1 m.

    Zivilekkk parašė:
    Kiek tas "maza"?

    Buvo 101, tai daktarė sakė gerti šitą du mėn. Bet lašų net 25 per dieną. Nes pagal kg lašai.
    O normos 92-150

  2. User has not uploaded an avatar
    Tiptap prieš 1 m.

    Sveikos mamytes,siuo metu labai sunki situacija,atsitiko taip,kad iki vyro algos liko 2 savaites,o mes nebeturim maisto.. esam is Vilniaus gaunu ismoka vpa 380€ is kuriu 250€ atiduotu paskoloms,vyras gauna minimalia alga,moka uz komunalinius,perka maista mum ir dukrytei,bet si menesi pritruko jo pajamu ir likom be maisto visai,gal kazkas galetu uzsakyt saldytu produktu? As galeciau pati susirinkti krepesi ant jusu pasakytos sumos😔🥺 begalo buciau dekinga jums

  3. User has not uploaded an avatar
    Katrin prieš 1 m.

    Sveikos,
    Gal nelabai į temą,bet kas būsite susidūrusios ar girdėjusios,nes su pirmuoju jokių bėdų dėl primaitinimo nebuvo🤷‍♀️ dabar vaikučiui 5.5mėn,nuo 4.5 bandžiau duoti kelis kartus banano,dabar jau visą savaitę kasdien pamėginau tai banano,tai moliūgo,tai pastarnoko,bet pasekoje viskas tas pats,viską išstumia liežuviu laukan,o jei ko nepavyksta,tai prasideda žiaugčiojimas ir kosulys,jau atrodo netoli springimo,nesuprantu čia jis nepasiruošęs dar ar jau reikėtų patikrinti rijimo refleksus kokius🫣

  4. Pipirelis
    Pipirelis prieš 1 m.

    Katrin parašė:
    Sveikos,
    Gal nelabai į temą,bet kas būsite susidūrusios ar girdėjusios,nes su pirmuoju joki…

    Jei išstumia - dar nepasiruošęs primaitinimui. Palaukit savaitėlę ir bandykit. O kai nebestums maisto liežuviu, bet žiaugčios, tai irgi normalu

  5. User has not uploaded an avatar
    ingakr prieš 1 m.

    Katrin parašė:
    Sveikos,
    Gal nelabai į temą,bet kas būsite susidūrusios ar girdėjusios,nes su pirmuoju joki…

    Jei išstumia maista - palaukit kelias dienas ir vėl siulykit. Mažyliui viskas nauja, neįprates dar ir akivaizdu, kad dar nepasiruošęs. Arba tiesiog nemoka valgyti. Išmoks . Ar gal per daug duodat ir vaikui netelpa burnytej. O dėl ziaugciojimo tai viskas gerai. Mūsų mažoji taip pat ilgai ziaugciojo, kol įprato. Svarbu stebėti, kad neuzspringtu.