Kūdikio primaitinimas kietu maistu (433)

Kūdikio primaitinimas kietu maistu

Nuo kokio amžiaus pradėti primaitinimą?

Pagal pačias naujausias rekomendacijas, primaitinimą geriausia pradėti nuo 6 mėnesių amžiaus. Vyresnės kartos gydytojai (ir tėvai) gali skatinti pradėti primaitinimą ir nuo 4 mėnesių amžiaus: toks požiūris buvo populiarus iki buvo atlikta daugiau vaiko virškinimo sistemos raidos tyrimų.

Bet kokiu atveju, kuo jaunesnis kūdikis, tuo prasčiau jo virškinimo sistema yra pasirengusi kitokiam maistui. Be to, primaitinimui skirtame maiste nėra kūdikiui reikiamo maistinių medžiagų kiekio, o esamos įsisavinamos sunkiai. Taip pat, per ankstyvas primaitinimas siejamas su alerginėmis reakcijomis maistui. 

Ar kūdikis pasirengęs primaitinimui?

6 mėnesiai yra tik orientacinis amžius: kiekvienas vaikas yra unikalus, tad primaitinimo laikas gali ateiti šiek tiek anksčiau ar šiek tiek vėliau. Pagrindiniai ženklai, kad vaikas pasirengęs „rimtam“ maistui yra tokie:

 • Kūdikio svoris. Kūdikio svoris nuo gimimo turi būti padvigubėjęs arba pasiekęs 7 kg ribą.
 • Augantis apetitas. Netgi maitinamas nuo aštuonių iki dešimties kartų per dieną vaikas vistiek atrodo alkanas.
 • Dėmesys maistui. Kūdikis domisi suaugusiųjų valgomu maistu ir siekia jo paragauti.
 • Motoriniai įgūdžiai. Kūdikis jau gali sėdėti tiesiai ir tvirtai laiko galvą.
 • Liežuvio darbas ir rijimo refleksas. Iki 4 mėnesių amžiaus kūdikio burnos organai yra prisitaikę išimtinai žindymui. Ant liežuvio patekusį maistą jie mala burnoje ar iš jos išstumia. Tarp 4-6 mėnesių amžiaus atsiranda kramtymui būdingi judesiai, kūdikis išmoksta liežuviu nukreipti maistą į ryklę.

Nuo kokio maisto pradėti primaitinimą?

Tiesa yra ta, kad rekomendacijos skirtingose šalyse yra skirtingos, jas lemia šalyje vyraujanti maisto kultūra, produktų pasirinkimas ir net sezonas. Europoje (taip pat ir Lietuvoje) pastaraisiais metais rekomenduojama pradėti nuo daržovių (dažniausiai tai būna morkų tyrė).

JAV vis dar populiaru pradėti nuo grūdų košių (paprastai ryžių košės, nes joje nėra glitimo (gliuteno)), o štai Afrikoje pirmas rimtas maistas gali būti ir mėsa (iš anksto tėvų sukramtyta). 

Skiriasi požiūris ir į prieskonius: Lietuvoje kūdikius stengiamasi maitinti prėsku, jokiais prieskoniais negardintu maistu, tačiau Indijoje sodrūs ir net labai aštrūs prieskoniai yra vaiko kasdienybė vos ne nuo pirmųjų dienų. Žinoma, tai nereiškia, kad tai savaime yra gerai ir sveika

Taigi, vienos tiesos šiuo atveju nėra, ir apsispręsti, nuo ko pradėsite ir kokius produktus kada įvesti, turite patys padedami vaiką prižiūrinčio pediatro ir stebėdami vaiką. 

Galiausiai, jūsų sprendimą gali paveikti ir vaiko įgeidžiai: kartais pasitaiko, kad mažylis kategoriškai atsisako valgyti tyreles ir košes, kone iki metų būna gyvas tik mamos pieneliu, ir, kaip kartais juokaujama, nuo krūties pereina „tiesiai prie karbonadų“. 

Pagrindiniai primaitinimo principai ir taisyklės

 • Tęskite žindymą ar maitinimą pieno mišiniais. Nežiūrint į tai, kad vaikas jau pradeda valgyti kietą maistą, pienelis ir toliau bus pagrindinis vaiko maistas. 
 • Vienu kartu – vienas naujas produktas. Kiekvieną naują maisto produktą įveskite ne anksčiau kaip kas tris dienas – taip galėsite sekti, ar produktas nesukelia alerginės reakcijos. Pačius pirmuosius produktus valgydinkite apie savaitę – taip vaikui bus lengviau apsiprasti su naujais skoniais ir nauju valgymo būdu, o jo virškinimo sistema prisitaikys prie naujo maisto.
 • Nuosekliai didinkite porcijas. Pirmą kartą mažylis suvalgys vos 1-2 arbatinius šaukštelius „kieto“ maisto. Gali būti ir taip, kad pajutęs burnoje jam neįprastą skonį, kūdikis viską išstums lauk. Jei mažasis valgytojas atsisako ragauti, vadinasi šiam kartui pietūs baigti. Kas kartą mažyliui košelės duokite vis daugiau ir daugiau. Kai vienu kartu kūdikis suvalgys apie 100 ml tyrelės ar košelės, tai bus ženklas, kad kieto maisto galima duoti jau nebe vieną, o du kartus per dieną (vienas iš jų turėtų būti prieš nakties miegą). 
 • Maitinkite tik šaukšteliu. "Kietą" maistą mažylis turi valgyti šaukštu arba imti pirščiukais: taip kūdikis mokysis stalo etiketo ir lavins įgūdžius. Be to, maitinant iš buteliuko yra didesnė tikimybė, kad kūdikis pasprings ar persivalgys.

Primaitinimas ir vaiko saugumas

Maisto kūdikiams šildyti nebūtina, tačiau jei nusprendėte tai daryti, jis turėtų būti drungnas, ne daugiau. Jei kūdikis bus įpratęs prie kambario temperatūros maisto, bus lengviau išvykose, o ir pati išvengsite papildomo darbo, kurio auginant mažylį tikrai netrūksta. 

Mikrobangų krosnele naudokitės atsargiai ne tik dėl to, kad joje šildomas maistas gali sušilti netolygiai ir vietomis perkaisti, bet ir todėl, kad ja naudotis nepataria mitybos specialistai.

Nepamirškite, kad karvės pieno ir medaus iki vienerių metų duoti negalima. Taip pat pagal galimybes nesūdykite kūdikio maisto: kūdikio inkstai dar negali susitvarkyti su druskos pertekliumi.

Kalbant apie cukrų, vaikai jį labai mėgsta ir labai greit prie jo pripranta. Kartais tėvai eina lengviausiu keliu ir, norėdami įsiūlyti mažyliui maistą, jį saldina. Tai yra klaida: daugybės tyrimų įrodyta, kad iš jo - jokios naudos. Cukrus gali paskatinti dantukų ėduonies atsiradimą, silpninti imunitetą, didinti nutukimo ir diabeto riziką. Blogiausia, kad paragavę saldumynų vaikai gali apskritai atsisakyti valgyti daržoves ar net vaisius. 

Naujausi komentarai

 1. Notė
  Notė prieš 5 mėn.

  drugelisdrugeliukas parašė:
  Kokia kosia davet? Dabar juk leidzia bandyti.. Mano vyresnioji nevalge jokios koses kol nepabandziau su vistiena virtos 🙂, o sunus darzoviu koses isvis nevalge, pradejo tik metuku, bet dabar jokiu kruopu koses nevalgo isskyrus ryziu. Tai va jau du menesiai tik mesa zuvis ir darzoves. O dar ta kriause galejo meskos paslauga padaryti, gali buti, kad vaikiukas tikisi to saldaus dalyko.🙂 Pagardinkite kose kuom nors, gal tada valgys.<

  Na as jai pasiulau koses 2-3 kart dienoj (tai nereiskia kad tiek valgo, tik pasiulau :D) tai rytais ryziu ir kuluruzu kose si banau/obuoliu, pietum kazka is 2 darzoviu o vakare vel grudu kosyte. Tai galiu pasakyt kad vakare lengviau valgo. Diena ypac ryte as koki sauksciuka viena ikisu ir viskas.. 🤷‍♀️ Ir saldzias buna duosu, pirktines, ir pati gaminu, vaisiu koki, bet neima, nors is saldzios 🤷‍♀️ Na tikiuosi kad dar susidraugaus su maistu... man atrodo dar nesupranta kad ta kose alkiui numalsinti

 2. User has not uploaded an avatar
  Vėsa prieš 5 mėn.

  Notė parašė:
  Girdejau apie BLW, pabandysiu tik laukiu kol sedet prades, dar nesedi nors karta daviau obuolio paciulpti kuri pati valgiau tai ji kazkaip sugebejo skureles nuka…

  Jei nesedi, tai sudėtingiau šiuo būdu..
  Obuolį ir bet ką be jokių skūrelių!! Aš ir, būdavo, duodu iš savo rankos obuolio pagraužti 🙂
  Mano nuo 6 mėn iki dabar 8,5 mėn, valgo po nedaug košės ar šiaip kieto maisto gabaliukais duodant.

 3. Bianka
  Bianka prieš 2 mėn.

  Tėvų darželi, paskaitykit naujausias rekomendacijas, nes jūsų info jau pasenusi 😉Vaikų gastroenterologai rekomenduoja primaitinti tarp 4-6 mėnesių pagal poreikį, atsižvelgiant į kūdikį individualiai. Tai yra rekomendacijos, ir esant poreikiui galimas primaitinimas net ir anksčiau. Viskas sprendžiama individualiai. https://mamoszurnalas.lt/sensacija-griztama-prie-papildomo-maitinimo-nuo-4-menesiu/

 4. User has not uploaded an avatar
  greja10 prieš 1 mėn.

  Mums 6 mėn +1, valgom normaliai pusryčius, t.y grūdines košes, ir pietūs jau normalūs, t.y. Mėsa su daržovėm, ragaujam vis daugiau vaisių. Labai džiaugiuosi, kad jau vis mažiau valgo mišinuko! Primaitinti pradėjau 4 mėn.

 5. User has not uploaded an avatar
  Vėsa prieš 1 mėn.

  greja10 parašė:
  Mums 6 mėn +1, valgom normaliai pusryčius, t.y grūdines košes, ir pietūs jau normalūs, t.y. Mėsa su daržovėm, ragaujam vis daugiau vaisių. Labai džiaugiuosi, kad ja…

  Pavydu
  Maniškė metukų laiko pienuko valgo tiek, kiek anksčiau. Nesumažėjo o kito maistuko kaip kada, bet pagal kiekius panašiau vis dar į ragavimus
Skelbimai

430,00 €
6,00 €
370,00 €
38 | 10 | S