Kūdikio primaitinimas kietu maistu (443)

Kūdikio primaitinimas kietu maistu

Nuo kokio amžiaus pradėti primaitinimą?

Vyresnės kartos gydytojai (ir tėvai) gali skatinti pradėti primaitinimą ir nuo 4 mėnesių amžiaus: toks požiūris buvo populiarus iki buvo atlikta daugiau vaiko virškinimo sistemos raidos tyrimų.

Pagal pačias naujausias rekomendacijas, patariama laikytis PSO rekomendacjų primaitinimą pradėti nuo apytiksliai 6 mėnesių, o jei vaikas yra pasiruošęs ir yra poreikis, primaitinimą galima pradėti nuo 5 mėnesio (t.y., nuo apytiksliai 17 savaitės po gimimo).  

Bet kokiu atveju, kuo jaunesnis kūdikis, tuo prasčiau jo virškinimo sistema yra pasirengusi kitokiam maistui. Be to, primaitinimui skirtame maiste nėra kūdikiui reikiamo maistinių medžiagų kiekio, o esamos įsisavinamos sunkiai. Taip pat, per ankstyvas primaitinimas siejamas su alerginėmis reakcijomis maistui. 

Ar kūdikis pasirengęs primaitinimui?

6 mėnesiai yra tik orientacinis amžius: kiekvienas vaikas yra unikalus, tad primaitinimo laikas gali ateiti šiek tiek anksčiau ar šiek tiek vėliau. Pagrindiniai ženklai, kad vaikas pasirengęs „rimtam“ maistui yra tokie:

 • Kūdikio svoris. Kūdikio svoris nuo gimimo turi būti padvigubėjęs arba pasiekęs 7 kg ribą.
 • Augantis apetitas. Netgi maitinamas nuo aštuonių iki dešimties kartų per dieną vaikas vistiek atrodo alkanas.
 • Dėmesys maistui. Kūdikis domisi suaugusiųjų valgomu maistu ir siekia jo paragauti.
 • Motoriniai įgūdžiai. Kūdikis jau gali sėdėti tiesiai ir tvirtai laiko galvą.
 • Liežuvio darbas ir rijimo refleksas. Iki 4 mėnesių amžiaus kūdikio burnos organai yra prisitaikę išimtinai žindymui. Ant liežuvio patekusį maistą jie mala burnoje ar iš jos išstumia. Tarp 4-6 mėnesių amžiaus atsiranda kramtymui būdingi judesiai, kūdikis išmoksta liežuviu nukreipti maistą į ryklę.

Nuo kokio maisto pradėti primaitinimą?

Tiesa yra ta, kad rekomendacijos skirtingose šalyse yra skirtingos, jas lemia šalyje vyraujanti maisto kultūra, produktų pasirinkimas ir net sezonas. Europoje (taip pat ir Lietuvoje) pastaraisiais metais rekomenduojama pradėti nuo daržovių (dažniausiai tai būna morkų ar bulvių yrė).

JAV vis dar populiaru pradėti nuo grūdų košių (paprastai ryžių košės, nes joje nėra glitimo (gliuteno)), o štai Afrikoje pirmas rimtas maistas gali būti ir mėsa (iš anksto tėvų sukramtyta). 

Skiriasi požiūris ir į prieskonius: Lietuvoje kūdikius stengiamasi maitinti prėsku, jokiais prieskoniais negardintu maistu, tačiau Indijoje sodrūs ir net labai aštrūs prieskoniai yra vaiko kasdienybė vos ne nuo pirmųjų dienų. Žinoma, tai nereiškia, kad tai savaime yra gerai ir sveika, tačiau puikiai iliustruoja apie primatinimo praktikų įvairovę.

Taigi, vienos tiesos šiuo atveju nėra, ir apsispręsti, nuo ko pradėsite ir kokius produktus kada įvesti, turite patys padedami vaiką prižiūrinčio pediatro ir stebėdami vaiką. 

Galiausiai, jūsų sprendimą gali paveikti ir vaiko įgeidžiai: kartais pasitaiko, kad mažylis kategoriškai atsisako valgyti tyreles ir košes, kone iki metų būna gyvas tik mamos pieneliu, ir, kaip kartais juokaujama, nuo krūties pereina „tiesiai prie karbonadų“. 

Pagrindiniai primaitinimo principai ir taisyklės

 • Tęskite žindymą ar maitinimą pieno mišiniais. Nežiūrint į tai, kad vaikas jau pradeda valgyti kietą maistą, pienelis ir toliau bus pagrindinis vaiko maistas. 
 • Vienu kartu – vienas naujas produktas. Kiekvieną naują maisto produktą įveskite ne anksčiau kaip kas tris dienas – taip galėsite sekti, ar produktas nesukelia alerginės reakcijos. Pačius pirmuosius produktus valgydinkite apie savaitę – taip vaikui bus lengviau apsiprasti su naujais skoniais ir nauju valgymo būdu, o jo virškinimo sistema prisitaikys prie naujo maisto.
 • Nuosekliai didinkite porcijas. Pirmą kartą mažylis suvalgys vos 1-2 arbatinius šaukštelius „kieto“ maisto. Gali būti ir taip, kad pajutęs burnoje jam neįprastą skonį, kūdikis viską išstums lauk. Jei mažasis valgytojas atsisako ragauti, vadinasi šiam kartui pietūs baigti. Kas kartą mažyliui košelės duokite vis daugiau ir daugiau. Kai vienu kartu kūdikis suvalgys apie 100 ml tyrelės ar košelės, tai bus ženklas, kad kieto maisto galima duoti jau nebe vieną, o du kartus per dieną (vienas iš jų turėtų būti prieš nakties miegą). 
 • Maitinkite tik šaukšteliu. "Kietą" maistą mažylis turi valgyti šaukštu arba imti pirščiukais: taip kūdikis mokysis stalo etiketo ir lavins įgūdžius. Be to, maitinant iš buteliuko yra didesnė tikimybė, kad kūdikis pasprings ar persivalgys.

Primaitinimas ir vaiko saugumas

Maisto kūdikiams šildyti nebūtina, tačiau jei nusprendėte tai daryti, jis turėtų būti drungnas, ne daugiau. Jei kūdikis bus įpratęs prie kambario temperatūros maisto, bus lengviau išvykose, o ir pati išvengsite papildomo darbo, kurio auginant mažylį tikrai netrūksta. 

Mikrobangų krosnele naudokitės atsargiai ne tik dėl to, kad joje šildomas maistas gali sušilti netolygiai ir vietomis perkaisti, bet ir todėl, kad ja naudotis nepataria mitybos specialistai.

Nepamirškite, kad karvės pieno ir medaus iki vienerių metų duoti negalima. Taip pat pagal galimybes nesūdykite kūdikio maisto: kūdikio inkstai dar negali susitvarkyti su druskos pertekliumi.

Kalbant apie cukrų, vaikai jį labai mėgsta ir labai greit prie jo pripranta. Kartais tėvai eina lengviausiu keliu ir, norėdami įsiūlyti mažyliui maistą, jį saldina. Tai yra klaida: daugybės tyrimų įrodyta, kad iš jo - jokios naudos. Cukrus gali paskatinti dantukų ėduonies atsiradimą, silpninti imunitetą, didinti nutukimo ir diabeto riziką. Blogiausia, kad paragavę saldumynų vaikai gali apskritai atsisakyti valgyti daržoves ar net vaisius. 

Naujausi komentarai

 1. Milanija25
  Milanija25 prieš 2 sav.

  Dovs parašė:
  Nuo 5 menesiu nuo darzoviu, 6 men ivedziau kruopas ir vaisius.

  O maitinam mp? Ar misiniu

 2. Gilė9
  Gilė9 prieš 2 sav.

  Sveikos, turiu klausima kaip gaminant hipp avizine kose su vandeniu ir vaisių tyrele ar PM ir mp?

 3. User has not uploaded an avatar
  Dovs prieš 2 sav.

  Milanija25 parašė:
  O maitinam mp? Ar misiniu

  Ir mp ir misiniu

 4. Milanija25
  Milanija25 prieš 2 sav.

  Dovs parašė:
  Ir mp ir misiniu

  Duodat kiekviena diena koses mažyliui?

 5. User has not uploaded an avatar
  Dovs prieš 2 sav.

  Milanija25 parašė:
  Duodat kiekviena diena koses mažyliui?

  Taip, nuo 5 menesiu kasdien darzovienes, diena misinukas, nakti mp. O dabar nuo 6 men duodu darzoviene ir vakare kruopu kosyte.