Kūdikio primaitinimas kietu maistu (413)

Nuo kokio amžiaus pradėti primaitinimą?

Pagal pačias naujausias rekomendacijas, primaitinimą geriausia pradėti nuo 6 mėnesių amžiaus. Vyresnės kartos gydytojai (ir tėvai) gali skatinti pradėti primaitinimą ir nuo 4 mėnesių amžiaus: toks požiūris buvo populiarus iki buvo atlikta daugiau vaiko virškinimo sistemos raidos tyrimų.

Bet kokiu atveju, kuo jaunesnis kūdikis, tuo prasčiau jo virškinimo sistema yra pasirengusi kitokiam maistui. Be to, primaitinimui skirtame maiste nėra kūdikiui reikiamo maistinių medžiagų kiekio, o esamos įsisavinamos sunkiai. Taip pat, per ankstyvas primaitinimas siejamas su alerginėmis reakcijomis maistui. 

Ar kūdikis pasirengęs primaitinimui?

6 mėnesiai yra tik orientacinis amžius: kiekvienas vaikas yra unikalus, tad primaitinimo laikas gali ateiti šiek tiek anksčiau ar šiek tiek vėliau. Pagrindiniai ženklai, kad vaikas pasirengęs „rimtam“ maistui yra tokie:

 • Kūdikio svoris. Kūdikio svoris nuo gimimo turi būti padvigubėjęs arba pasiekęs 7 kg ribą.
 • Augantis apetitas. Netgi maitinamas nuo aštuonių iki dešimties kartų per dieną vaikas vistiek atrodo alkanas.
 • Dėmesys maistui. Kūdikis domisi suaugusiųjų valgomu maistu ir siekia jo paragauti.
 • Motoriniai įgūdžiai. Kūdikis jau gali sėdėti tiesiai ir tvirtai laiko galvą.
 • Liežuvio darbas ir rijimo refleksas. Iki 4 mėnesių amžiaus kūdikio burnos organai yra prisitaikę išimtinai žindymui. Ant liežuvio patekusį maistą jie mala burnoje ar iš jos išstumia. Tarp 4-6 mėnesių amžiaus atsiranda kramtymui būdingi judesiai, kūdikis išmoksta liežuviu nukreipti maistą į ryklę.

Nuo kokio maisto pradėti primaitinimą?

Tiesa yra ta, kad rekomendacijos skirtingose šalyse yra skirtingos, jas lemia šalyje vyraujanti maisto kultūra, produktų pasirinkimas ir net sezonas. Europoje (taip pat ir Lietuvoje) pastaraisiais metais rekomenduojama pradėti nuo daržovių (dažniausiai tai būna morkų tyrė).

JAV vis dar populiaru pradėti nuo grūdų košių (paprastai ryžių košės, nes joje nėra glitimo (gliuteno)), o štai Afrikoje pirmas rimtas maistas gali būti ir mėsa (iš anksto tėvų sukramtyta). 

Skiriasi požiūris ir į prieskonius: Lietuvoje kūdikius stengiamasi maitinti prėsku, jokiais prieskoniais negardintu maistu, tačiau Indijoje sodrūs ir net labai aštrūs prieskoniai yra vaiko kasdienybė vos ne nuo pirmųjų dienų. Žinoma, tai nereiškia, kad tai savaime yra gerai ir sveika

Taigi, vienos tiesos šiuo atveju nėra, ir apsispręsti, nuo ko pradėsite ir kokius produktus kada įvesti, turite patys padedami vaiką prižiūrinčio pediatro ir stebėdami vaiką. 

Galiausiai, jūsų sprendimą gali paveikti ir vaiko įgeidžiai: kartais pasitaiko, kad mažylis kategoriškai atsisako valgyti tyreles ir košes, kone iki metų būna gyvas tik mamos pieneliu, ir, kaip kartais juokaujama, nuo krūties pereina „tiesiai prie karbonadų“. 

Pagrindiniai primaitinimo principai ir taisyklės

 • Tęskite žindymą ar maitinimą pieno mišiniais. Nežiūrint į tai, kad vaikas jau pradeda valgyti kietą maistą, pienelis ir toliau bus pagrindinis vaiko maistas. 
 • Vienu kartu – vienas naujas produktas. Kiekvieną naują maisto produktą įveskite ne anksčiau kaip kas tris dienas – taip galėsite sekti, ar produktas nesukelia alerginės reakcijos. Pačius pirmuosius produktus valgydinkite apie savaitę – taip vaikui bus lengviau apsiprasti su naujais skoniais ir nauju valgymo būdu, o jo virškinimo sistema prisitaikys prie naujo maisto.
 • Nuosekliai didinkite porcijas. Pirmą kartą mažylis suvalgys vos 1-2 arbatinius šaukštelius „kieto“ maisto. Gali būti ir taip, kad pajutęs burnoje jam neįprastą skonį, kūdikis viską išstums lauk. Jei mažasis valgytojas atsisako ragauti, vadinasi šiam kartui pietūs baigti. Kas kartą mažyliui košelės duokite vis daugiau ir daugiau. Kai vienu kartu kūdikis suvalgys apie 100 ml tyrelės ar košelės, tai bus ženklas, kad kieto maisto galima duoti jau nebe vieną, o du kartus per dieną (vienas iš jų turėtų būti prieš nakties miegą). 
 • Maitinkite tik šaukšteliu. "Kietą" maistą mažylis turi valgyti šaukštu arba imti pirščiukais: taip kūdikis mokysis stalo etiketo ir lavins įgūdžius. Be to, maitinant iš buteliuko yra didesnė tikimybė, kad kūdikis pasprings ar persivalgys.

Primaitinimas ir vaiko saugumas

Maisto kūdikiams šildyti nebūtina, tačiau jei nusprendėte tai daryti, jis turėtų būti drungnas, ne daugiau. Jei kūdikis bus įpratęs prie kambario temperatūros maisto, bus lengviau išvykose, o ir pati išvengsite papildomo darbo, kurio auginant mažylį tikrai netrūksta. 

Mikrobangų krosnele naudokitės atsargiai ne tik dėl to, kad joje šildomas maistas gali sušilti netolygiai ir vietomis perkaisti, bet ir todėl, kad ja naudotis nepataria mitybos specialistai.

Nepamirškite, kad karvės pieno ir medaus iki vienerių metų duoti negalima. Taip pat pagal galimybes nesūdykite kūdikio maisto: kūdikio inkstai dar negali susitvarkyti su druskos pertekliumi.

Kalbant apie cukrų, vaikai jį labai mėgsta ir labai greit prie jo pripranta. Kartais tėvai eina lengviausiu keliu ir, norėdami įsiūlyti mažyliui maistą, jį saldina. Tai yra klaida: daugybės tyrimų įrodyta, kad iš jo - jokios naudos. Cukrus gali paskatinti dantukų ėduonies atsiradimą, silpninti imunitetą, didinti nutukimo ir diabeto riziką. Blogiausia, kad paragavę saldumynų vaikai gali apskritai atsisakyti valgyti daržoves ar net vaisius. 

Naujausi komentarai

 1. ingava
  ingava prieš 8 mėn.

  laukų vėjas parašė:
  Tai gal dar nedaug suvalgo ir ner ka kakot? Skysciu daugiau duokit vaikui

  Suvalgo po 100-120 ml,valgom ryte kose jau savaite ir vakare darzoviene ir tiek pat suvalgo gyd sake daugiau duoti,bet neduodu,nes ataigeria vandenuko ir toliau mp valgo diena kas 1-2 val,nakti keliasi 3-4 kartus... darem klizmute isikakojo kietai ir sunkiai... kita kart su gleivemis tasiomis ir neseniai pati padare taip pat su gleivemis nebus zarnyno epitelis? Dantukai issikale,seilejasi daug ir pirstai burnoje... kiek skaitau tai itakoja gleiviu atsiradimas ismatose

 2. laukų vėjas
  laukų vėjas prieš 8 mėn.

  ingava parašė:
  Suvalgo po 100-120 ml,valgom ryte kose jau savaite ir vakare darzoviene ir tiek pat suvalgo gyd sake daugiau duoti,bet neduodu,nes ataigeria vandenuko ir tol…

  Oho, tikrai daug valgo. Gal grudine kose netinka?

 3. ingava
  ingava prieš 8 mėn.

  laukų vėjas parašė:
  Oho, tikrai daug valgo. Gal grudine kose netinka?

  Pradejom nuo avizines,nes ji laisvint turetu,bet nepadeda...

 4. tavo spindulėlis prieš 6 d.

  sveikos,nuo kokio jus maisto pradejote kudikeliui duoti maisteli ? pasidalinkite patirtimi aciu

 5. Becaboo
  Becaboo prieš 1 d.

  tavo spindulėlis parašė:
  sveikos,nuo kokio jus maisto pradejote kudikeliui duoti maisteli ? pasidalinkite patirtimi aciu

  jums dar anksti jei maitinam misinuku palaukit bent iki 4,5 men
  as asmeniskai pradejau nuo 5 menesiu, nuo saldzios bulves