Kūdikio primaitinimas kietu maistu (470)

Kūdikio primaitinimas kietu maistu

Nuo kokio amžiaus pradėti primaitinimą?

Anksčiau vyravo požiūris, kad primaitinimą vertėtų atikti anksčiau - kai vaikui sukanka 4 mėnesiai. Ir, nors dabar jau yra atlikta daug tą paneigiančių vaiko virškinimo raidos tyrimų, vyresnės kartos gydytojai ar tėvai gali vis dar skatinti senas tradicijas.

Pagal naujausias rekomendacijas, primaitinimą patariama pradėti nuo apytiksliai 6 mėnesių, o jei vaikas yra pasiruošęs ir yra poreikis - nuo 5 mėnesio (t.y., nuo apytiksliai 17 savaitės po gimimo).  

Kuo jaunesnis kūdikis, tuo prasčiau jo virškinimo sistema yra pasirengusi kitokiam maistui. Be to, primaitinimui skirtame maiste nėra kūdikiui reikiamo maistinių medžiagų kiekio, o esamos įsisavinamos sunkiai. Taip pat, per ankstyvas primaitinimas gali sukelti neigiamas alergines reakcijas.

Ar kūdikis pasirengęs primaitinimui?

6 mėnesiai yra tik orientacinis amžius. Kiekvienas vaikas yra unikalus, tad vert. Pagrindiniai ženklai, kad vaikas pasirengęs „rimtam“ maistui yra tokie:

 • Kūdikio svoris. Kūdikio svoris nuo gimimo turi būti padvigubėjęs arba pasiekęs 7 kg ribą.
 • Augantis apetitas. Vaikas yra alkanas net tada, kai maitinate jį 8-10 kartų per dieną.
 • Dėmesys maistui. Kūdikis domisi suaugusiųjų valgomu maistu ir siekia jo paragauti.
 • Motoriniai įgūdžiai. Kūdikis jau gali sėdėti tiesiai ir tvirtai laiko galvą.
 • Liežuvio darbas ir rijimo refleksas. Iki 4 mėnesių amžiaus kūdikio burnos organai yra pritaikyti išimtinai žindymui. Ant liežuvio patekusį maistą jie mala burnoje ar iš jos išstumia. Tarp 4-6 mėnesių amžiaus atsiranda kramtymui būdingi judesiai, kūdikis išmoksta liežuviu nukreipti maistą į ryklę.

Nuo kokio maisto pradėti primaitinimą?

Tiesa yra ta, kad rekomendacijos skirtingose šalyse yra skirtingos. Jas lemia šalyje vyraujanti maisto kultūra, produktų pasirinkimas ir net sezonas. Europoje (taip pat Lietuvoje) rekomenduojama pradėti nuo daržovių (dažniausiai tai būna morkų ar bulvių tyrė).

JAV vis dar populiaru pradėti nuo grūdų košių (ryžių košės, nes joje nėra glitimo (gliuteno)), o štai Afrikoje pirmas rimtas maistas gali būti ir mėsa (iš anksto tėvų sukramtyta). 

Skiriasi požiūris ir į prieskonius: Lietuvoje kūdikius stengiamasi maitinti prėsku, jokiais prieskoniais negardintu maistu, o Indijoje sodrūs ir net labai aštrūs prieskoniai yra vaiko kasdienybė jau beveik nuo pirmų jo dienų. Žinoma, tai nereiškia, kad toks maistas yra sveikas, tačiau puikiai iliustruoja primatinimo praktikų įvairovę.

Kaip matome, vienos tiesos nėra, ir apsispręsti, nuo ko pradėsite, turite patys. Svarbu stebėti vaiką ir jo reakcijas. Šuo atveju jums gali padėti pediatras.

Jūsų sprendimą gali paveikti ir vaiko įgeidžiai: kartais mažylis gali kategoriškai atsisakyti tyrelės ir košės ir iki metų norėti maitintis tik mamos pieneliu. Tokiu atveju krtais juokaujama, kad nuo krūties pereina „tiesiai prie karbonadų“. 

Pagrindiniai primaitinimo principai ir taisyklės

 • Tęskite žindymą ar maitinimą pieno mišiniais. Nepaisant to, kad vaikas jau pradeda valgyti kietą maistą, pienelis ir toliau bus pagrindinis jo maistas. 
 • Vienu kartu – vienas naujas produktas. Kiekvieną naują maisto produktą įveskite kas tris dienas – taip galėsite sekti, ar produktas nesukelia alerginės reakcijos. Pirmais naujais produktais maitinkite apie savaitę – taip vaikui bus lengviau apsiprasti su naujais skoniais ir nauju valgymo būdu, o jo virškinimo sistema prisitaikys prie naujo maisto.
 • Nuosekliai didinkite porcijas. Pirmą kartą mažylis suvalgys vos 1-2 arbatinius šaukštelius „kieto“ maisto. Gali būti ir taip, kad pajutęs burnoje jam neįprastą skonį, kūdikis viską išstums lauk. Neverskite jo - jei mažasis valgytojas atsisako ragauti, vadinasi šiam kartui pietūs baigti. Kas kartą mažyliui košelės duokite vis daugiau ir daugiau. Kai vienu kartu kūdikis suvalgys apie 100 ml tyrelės ar košelės, tai bus ženklas, kad kieto maisto galima duoti jau nebe vieną, o du kartus per dieną (vienas iš jų turėtų būti prieš nakties miegą). 
 • Maitinkite tik šaukšteliu. "Kietą" maistą mažylis turi valgyti su šaukštu arba imti pirščiukais: taip jis mokysis stalo etiketo ir lavins įgūdžius. Be to, maitinant iš buteliuko yra didesnė tikimybė, kad kūdikis pasprings ar persivalgys.

Primaitinimas ir vaiko saugumas

Maisto kūdikiams šildyti nebūtina. Jei visgi nusprendėte tai padaryti, jis turėtų būti drungnas, ne karštas. Kūdikiui pripratus prie kambario temperatūros maisto, jums bus lengviau išvykose, o ir pati išvengsite papildomo darbo, kurio auginant mažylį tikrai netrūksta. 

Mikrobangų krosnele naudokitės atsargiai. Joje šildomas maistas gali sušilti netolygiai ir vietomis perkaisti, be to, ja naudotis nepataria mitybos specialistai.

Nepamirškite, kad karvės pieno ir medaus iki vienerių metų vaikui duoti negalima. Taip pat pagal galimybes nesūdykite kūdikio maisto: jo inkstai dar negali susitvarkyti su druskos pertekliumi.

Kalbant apie cukrų, vaikai jį labai mėgsta ir labai greitai pripranta. Kartais tėvai eina lengviausiu keliu ir, norėdami įsiūlyti mažyliui maistą, jį saldina. Tai yra klaida: daugybės tyrimų įrodyta, kad iš cukraus nėra jokios naudos. Netgi priešingai - jis gali paskatinti dantukų ėduonies atsiradimą, silpninti imunitetą, didinti nutukimo ir diabeto riziką. O blogiausia, kad paragavę saldumynų vaikai gali atsisakyti valgyti vaisius ir daržoves.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 1 m.

  rožine parašė:
  Svorio tai priauginejam užtektinai, po 0.5kg bet del anemijos mesa jau sake daktare duoti,o kur aš ją dėsiu,jei košiu nevalgo 😐 labai tikiuos,kad persilauž ir negyv…

  Tai gal jam net netruks tos gelezies. 🙂 maniskis ir dabar mesos nevalgo beveik, aisku dabar turim gelezies bet ir tos negeria. Tai granatu sulciu po biski geria. Bet gelezies vis dar normos ribose turim. Bet skyre tam kad nepritruktu organizmas. Tai va, skaityk mes 2 metus normaliai gelezi palaikom, nors tas valgymas tik pries gera pusmeti pagerejo kazkiek. Ir tai kai uzeina tai ir dabar per visa diena tik kokia obuoli ar traputi sugrauzia. 🤷‍♀️
  Tai gal ir jum nekris ta geleZis jau tiek baisiai (nebent daretes krauja ir jau nukritus) maniskis, manau su mp visa ta laika uztektinai gaudavo medziagu organizmui 🙂

 2. rožine
  rožine prieš 1 m.

  To_the_Moon parašė:
  Tai gal jam net netruks tos gelezies. 🙂 maniskis ir dabar mesos nevalgo beveik, aisku dabar turim gelezies bet ir tos negeria. Tai granatu sulciu po biski geria. Be…

  Mum feritino ir B12 stoka, tai vartojam B12, bet sake primaitint jau butinai 🤦‍♀️

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 1 m.

  rožine parašė:
  Mum feritino ir B12 stoka, tai vartojam B12, bet sake primaitint jau butinai 🤦‍♀️

  Mmm, tai pas jum kitas reikalas. Ir tiek tos naudos ir tebus is tos mesos, ypac kai nevalgus dar. 🤷‍♀️

 4. ...Tiesiog...
  ...Tiesiog... prieš 1 m.

  Sveikos, mum 23d vasario buvo 4men siandien pabandziau duoti morku ir bulviu kosytes deja negavau tik morku kosytes pirkti 🙈 tai ryt vaziuosiu pirkt bet mielai valge ir taip dziaugesi kai pamate sauksteli su kosyte iskart ziojosi suvalgem sauksteli galvoju kiek laiko ta pacia kosyte duoti kiek dienu?

 5. User has not uploaded an avatar
  Svetaka prieš 7 mėn.

  Sveiki kiek 6menesiu kudukis turi suvalgyti kieto maisto o kiek misinuko, pradejome primatinima nuo 4 menesiu. Dabar apie 9 ryto pusryciams iskart valgom kosyte, ryziu az avizu. Bet jis laisvai gali suvalgyti apie 190 g. Ar cia normalu? Tiek suvalges 5 valandu pertraukos būna tada, bet aisku geriam vandenuka nenoriai skaiciau cia, kad jeigu suvalgo tiek tai jau laisvai galima 2 primatinimus per diena daryti. Kaio darote Jus?

Forumas gyvai
JulSi JulSi prieš 29 min.