Primaitinimas - nuo 4 ar nuo 6 mėnesių? (1175)

Primaitinimas nuo 4 mėnesių arba nuo 6 mėnesių

Nekantraujantys seneliai, senesnio sukirpimo pediatrai ar vyresnius vaikus auginantys draugai gali raginti pradėti primaitinimą šiam sulaukus 4-ių mėnesių amžiaus.

Tačiau, vadovaujantis naujausomis PSO rekomendacijomis, primaitinimą rekomenduojama pradėti kūdikiui sulaukus apytiksliai šešių mėnesių amžiaus.

Jei jūsų gydytojas siūlo pradėti primaitinimą anksčiau, nei 6 mėn., išsiaiškinkite tokios rekomendacijos priežastis ir motyvus, ypač jei jaučiate, kad primaitinimui dar per anksti.

Požymiai, kad vaiką laikas primaitinti

Kiekvienas kūdikis yra unikalus, ir tinkamas laikas primaitinimui gali ateiti kiek anksčiau ar vėliau. Štai požymiai, kad vaikas jau gali pradėti ragauti kieto maisto:

• Kūdikio svoris nuo gimimo padvigubėjo.
  • Kūdikis domisi „suaugusiųjų“ maistu ir siekia jo paragauti.
  • Net ir maitinamas 8-10 kartų per dieną atrodo alkanas.
  • Pradeda imituoti kramtymą (atrodo, lyg ką kramtytų).
  • Dingo liežuvio stūmimo refleksas (kūdikis liežuviu neišstumia iš burnos maisto).
  • Kūdikiui pradėjo dygti dantukai.
  • Kūdikis geba sėdėti tiesiai ir tvirtai laiko galvą.
SVARBU:
  • Nė vienas požymis pats savaime nereiškia, kad kūdikį būtina pradėti primaitinti, būtina vertinti požymių visumą.
  • Apie 3-4 mėn. tikėkitės augimo šuolio, kurio metu kūdikis atrodys nuolat alkanas. Tai tikrai nėra ženklas, kad laikas pradėti primaitinimą. Prasidėjus augimo šuoliui dažniau maitinkite kūdikį. Po vienos-dviejų savaičių šis periodas baigsis, ir maitinimų dažnis taps įprastas.
  • 4-6 mėn. kūdikiai viską yra linkę imti į burną, tad domėjimasis suaugusiųjų maistu, jei nėra kitų požymių, yra nepakankamas.

Kas nutiks, jei kūdikis bus pradėtas iki 6 mėn. amžiaus?

PSO (Pasaulio sveikatos organizacijos) rekomendacijos dėl primaitinimo pradžios yra pagrįstos tyrimais ir stebėjimais, kurie parodė, kad apytiksliai iki 6 mėn. amžiaus kūdikis geriausiai įsisavina motinos piene esančias maistines medžiagas, kurios geriausiai patenkina mažylio mitybos poreikius.

Tyrimai taip pat rodo, kad kūdikiui reikia pusmečio, kad jo virškinimo sistema pasiruoštų kietam maistui. Su valgymo procesu susiję refleksai taip pat turi pasikeisti (žindant ir kramtant skiriasi žandikaulio, liežuvio judesiai).

Be to, motinos pienas yra svarbus kūdikio imuninei sistemai: su motinos pienu kūdikis gauna papildomą apsaugą nuo patogenų, todėl anksti pradėti primaitinti vaikai lengviau pasigauna infekcijas.

Anksti pradėti kūdikiai labiau rizikuoja susirgti diabetu, celiakija, egzema, padidėja nutukimo rizika.

1. MeleKaramele
    MeleKaramele prieš 7 mėn.

Scorpiona parašė:
    Sveikutės. Nevisai į temą gal, bet labai tikiuosi, kad ne man vienai taip tai gal ką patarsit

Dukrai tai rodydavau animacines daineles per kompa, zinau kad negerai, bet kitaip nevalgydavo nors tu ka, nes dar ir labai apetito neturejo..sunus irgi labai aktyvus, nenusedi ir jo net filmukais nesudominsi. Bet turi gera apetita, tai kai gerai isalksta tada kazkiek pasedi nes suinteresuotas pavalgyt, paded tai kad labai anksti norejo valgyti pats tai va jei norit kad pasedetu reikia islaukti kol bus tikrai alkanas vaikas, nusistatyti griezta grafika ir kad ir protestuoja bandyti islaikyti kedutej. Reiks daaaug kantrybes ir gali buti kad pradzioje bus asaru ir nevalgymo, bet po kiek laiko supras kad tokia valgymo tvarka. Kitas variantas kaip ne viena drauge dare - tiesiog lakstyti paskui vaika su dubeneliu ir saukstu ir taip maitinti tik jei jau praktikuosit bent keliskart antra varianta, grizti prie pirmo bus labai sunku;)

2. vetra1990
    vetra1990 prieš 6 mėn.

Sveikos mamytes! gal galite parekomenduoti gera knyga apie primaitinima?

3. Gailute
    Gailute prieš 5 mėn.

vetra1990 parašė:
    Sveikos mamytes! gal galite parekomenduoti gera knyga apie primaitinima?

Knyga - Mažylio receptai.

4. IngridV
    IngridV prieš 5 mėn.

Gailute parašė:
    Knyga - Mažylio receptai.

Pritariu, labai man padėjo ir padeda iki šiol.

5. IngridV
    IngridV prieš 5 mėn.

MeleKaramele parašė:

O aš palaksčiau iš paskos kelias dienas ir vėl ramiai kėdutėje sėdi. Draugei taip pat būdavo bangomis.