Primaitinimas - nuo 4 ar nuo 6 mėnesių? (1160)

Nekantraujantys seneliai, senesnio sukirpimo pediatrai ar vyresnius vaikus auginantys draugai gali raginti pradėti primaitinimą šiam sulaukus 4-ių mėnesių amžiaus.

Tačiau, vadovaujantis naujausomis PSO rekomendacijomis, primaitinimą rekomenduojama pradėti kūdikiui sulaukus apytiksliai šešių mėnesių amžiaus. 

Jei jūsų gydytojas siūlo pradėti primaitinimą anksčiau, nei 6 mėn., išsiaiškinkite tokios rekomendacijos priežastis ir motyvus, ypač jei jaučiate, kad primaitinimui dar per anksti.  

Požymiai, kad vaiką laikas primaitinti

Kiekvienas kūdikis yra unikalus, ir tinkamas laikas primaitinimui gali ateiti kiek anksčiau ar vėliau. Štai požymiai, kad vaikas jau gali pradėti ragauti kieto maisto:

 • Kūdikio svoris nuo gimimo padvigubėjo.
 • Kūdikis domisi „suaugusiųjų“ maistu ir siekia jo paragauti.
 • Net ir maitinamas 8-10 kartų per dieną atrodo alkanas.
 • Pradeda imituoti kramtymą (atrodo, lyg ką kramtytų).
 • Dingo liežuvio stūmimo refleksas (kūdikis liežuviu neišstumia iš burnos maisto).
 • Kūdikiui pradėjo dygti dantukai.
 • Kūdikis geba sėdėti tiesiai ir tvirtai laiko galvą.
SVARBU:
 • Nė vienas požymis pats savaime nereiškia, kad kūdikį būtina pradėti primaitinti, būtina vertinti požymių visumą. 
 • Apie 3-4 mėn. tikėkitės augimo šuolio, kurio metu kūdikis atrodys nuolat alkanas. Tai tikrai nėra ženklas, kad laikas pradėti primaitinimą. Prasidėjus augimo šuoliui dažniau maitinkite kūdikį. Po vienos-dviejų savaičių šis periodas baigsis, ir maitinimų dažnis taps įprastas.
 • 4-6 mėn. kūdikiai viską yra linkę imti į burną, tad domėjimasis suaugusiųjų maistu, jei nėra kitų požymių, yra nepakankamas.

Kas nutiks, jei kūdikis bus pradėtas iki 6 mėn. amžiaus?

PSO (Pasaulio sveikatos organizacijos) rekomendacijos dėl primaitinimo pradžios yra pagrįstos tyrimais ir stebėjimais, kurie parodė, kad apytiksliai iki 6 mėn. amžiaus kūdikis geriausiai įsisavina motinos piene esančias maistines medžiagas, kurios geriausiai patenkina mažylio mitybos poreikius. 

Tyrimai taip pat rodo, kad kūdikiui reikia pusmečio, kad jo virškinimo sistema pasiruoštų kietam maistui. Su valgymo procesu susiję refleksai taip pat turi pasikeisti (žindant ir kramtant skiriasi žandikaulio, liežuvio judesiai).

Be to, motinos pienas yra svarbus kūdikio imuninei sistemai: su motinos pienu kūdikis gauna papildomą apsaugą nuo patogenų, todėl anksti pradėti primaitinti vaikai lengviau pasigauna infekcijas.

Anksti pradėti kūdikiai labiau rizikuoja susirgti diabetu, celiakija, egzema, padidėja nutukimo rizika.

Naujausi komentarai

 1. Mumis prieš 1 mėn.

  Mutia parašė:
  Gal ir man mamytes patars, savo mergyte pradejau primaitinti nuo 6 men, ragauja labai nenoriai darzoviu pi viena ar du saukstukus ir puse spjauna lauk, nesizioja da…

  Iki metu vaikui jusu pienas ir turi buti pagrindinis maistas, 75-90 proc. viso maisto turi buti jusu pienas ir tia yra normalu, visa kita tik ragavimas. Ir po metu amziaus labai pamazu ta proporcija turi keistis. Gal dauguma laukiam, kad va, puse metu, prades valgyt, atlaisves mamai rankos, bus galima ilgiau su kuo palikt vaika ir iseit, jei kur reikia. Bet ne, tai tik musu isivaizdavimas, vaikai neauga pagal musu norus ir isivaizdavimus, zarnynas nebresta pagal musu nora ar kosiu gamintoju rekomendacijas.
  Kas tas yra sausainuku kose? Sausainuku is vis kudikiui anei mazam vaikui nereikia, maistines vertes ten nera. Nemanykit, kad gamintojui rupit jus ar jusu vaikas ar jo sveikata, rupi jusu pinigus gauti. Jo, nenuzudys ir staigiai nepakenks, o kas bus veliau, po keliu metu, kam rupi, tikrai ne gamintojui, kuris sausainiuku koses vaikams sugalvoja.

 2. MeleKaramele
  MeleKaramele prieš 1 mėn.

  Mano mergaitei svoris letai augo, bandziau ir as visokias koses siulyti, skaninau bananais (tik jau jokiu sausainiuku - tada darzoviu taip ir nepradet gali valgyti!), bet iki metu tai tikrai vos paragaudavo, o ir antraisiais labai daug pieno reikalavo dar, taip kad visi skirtingi, teks prisitaikyti prie vaiko;)

 3. Žemuogė18
  Žemuogė18 prieš 1 mėn.

  Mutia parašė:
  Gal ir man mamytes patars, savo mergyte pradejau primaitinti nuo 6 men, ragauja labai nenoriai darzoviu pi viena ar du saukstukus ir puse spjauna lauk, nesizioja da…

  Paskaptuokit bananą, obuoliuką su šaukštuku. Galima sausainį sudrėkinti virintu vandenuku ir įtrinti banano, dažniausiai mažiukai mėgsta tokią košytę. Jei nenori, vadinasi užtenka jūsų pienuko. Vėliau pradės vis daugiau norėti paragauti įvairaus maisto.

 4. Mumis prieš 1 mėn.

  Žemuogė18 parašė:
  Paskaptuokit bananą, obuoliuką su šaukštuku. Galima sausainį sudrėkinti virintu vandenuku ir įtrinti banano, dažniausiai mažiukai mėgsta tokią košytę. Jei nenori, v…

  Sausainiai
  Valstybiniame darzelyje sausainiai (tie is pokelio Gaideliai ir panasus) yra uzdrausti veterinarijos tarnybos, nes juose yra hidrintu riebalu. Tai jus duokit kudikiams, duokit, kad tik mamai ramiau butu, o kad vaikui ne tai kad ne naudinga, o kenkia, tai ai, kas cia tokio, pasireiks kazkada gyvenimu veziu kokiu, bet jau kas cia suves, kas prie to prisidejo.

 5. Žemuogė18
  Žemuogė18 prieš 1 mėn.

  Mumis parašė:
  Sausainiai
  Valstybiniame darzelyje sausainiai (tie is pokelio Gaideliai ir panasus) yra uzdra…

  Nesuprantu ko čia užsipulti reikia. Aš ir nerašiau kokius sausainius kam valgyti. Rinkitės kitokius sausainius, namie kepkite, išvis jų nevalgykite. O vėžį šiais laikais sukelia beveik viskas, o ypač stresas.