Primaitinimas - nuo 4 ar nuo 6 mėnesių? (1144)

Nekantraujantys seneliai, senesnio sukirpimo pediatrai ar vyresnius vaikus auginantys draugai gali raginti pradėti primaitinimą šiam sulaukus 4-ių mėnesių amžiaus.

Tačiau, vadovaujantis naujausomis PSO rekomendacijomis, primaitinimą rekomenduojama pradėti kūdikiui sulaukus apytiksliai šešių mėnesių amžiaus. 

Jei jūsų gydytojas siūlo pradėti primaitinimą anksčiau, nei 6 mėn., išsiaiškinkite tokios rekomendacijos priežastis ir motyvus, ypač jei jaučiate, kad primaitinimui dar per anksti.  

Požymiai, kad vaiką laikas primaitinti

Kiekvienas kūdikis yra unikalus, ir tinkamas laikas primaitinimui gali ateiti kiek anksčiau ar vėliau. Štai požymiai, kad vaikas jau gali pradėti ragauti kieto maisto:

 • Kūdikio svoris nuo gimimo padvigubėjo.
 • Kūdikis domisi „suaugusiųjų“ maistu ir siekia jo paragauti.
 • Net ir maitinamas 8-10 kartų per dieną atrodo alkanas.
 • Pradeda imituoti kramtymą (atrodo, lyg ką kramtytų).
 • Dingo liežuvio stūmimo refleksas (kūdikis liežuviu neišstumia iš burnos maisto).
 • Kūdikiui pradėjo dygti dantukai.
 • Kūdikis geba sėdėti tiesiai ir tvirtai laiko galvą.
SVARBU:
 • Nė vienas požymis pats savaime nereiškia, kad kūdikį būtina pradėti primaitinti, būtina vertinti požymių visumą. 
 • Apie 3-4 mėn. tikėkitės augimo šuolio, kurio metu kūdikis atrodys nuolat alkanas. Tai tikrai nėra ženklas, kad laikas pradėti primaitinimą. Prasidėjus augimo šuoliui dažniau maitinkite kūdikį. Po vienos-dviejų savaičių šis periodas baigsis, ir maitinimų dažnis taps įprastas.
 • 4-6 mėn. kūdikiai viską yra linkę imti į burną, tad domėjimasis suaugusiųjų maistu, jei nėra kitų požymių, yra nepakankamas.

Kas nutiks, jei kūdikis bus pradėtas iki 6 mėn. amžiaus?

PSO (Pasaulio sveikatos organizacijos) rekomendacijos dėl primaitinimo pradžios yra pagrįstos tyrimais ir stebėjimais, kurie parodė, kad apytiksliai iki 6 mėn. amžiaus kūdikis geriausiai įsisavina motinos piene esančias maistines medžiagas, kurios geriausiai patenkina mažylio mitybos poreikius. 

Tyrimai taip pat rodo, kad kūdikiui reikia pusmečio, kad jo virškinimo sistema pasiruoštų kietam maistui. Su valgymo procesu susiję refleksai taip pat turi pasikeisti (žindant ir kramtant skiriasi žandikaulio, liežuvio judesiai).

Be to, motinos pienas yra svarbus kūdikio imuninei sistemai: su motinos pienu kūdikis gauna papildomą apsaugą nuo patogenų, todėl anksti pradėti primaitinti vaikai lengviau pasigauna infekcijas.

Anksti pradėti kūdikiai labiau rizikuoja susirgti diabetu, celiakija, egzema, padidėja nutukimo rizika.

Naujausi komentarai

 1. NatiB
  NatiB prieš 4 mėn.

  nuo 5 men., tarkites su gyd., musiske leidzia nuo 4, kai misiniu maitinami, bet neskubejau, visvien tik nesenai pradejo valgyt normaliai, anksciau spjaudes, nesiziojo ir t.t.

 2. modestorenata prieš 4 mėn.

  Piktas paukštis parašė:
  Gal bandykit didint laiko tarpus tarp valgymu ir didint misinuko kieki. Tikrai tokio amziaus kudikiui turi uztekti 5-6kartu per para maisto. Is pradziu po nedaug di…

  Kaip as galiu didinti tarpus jai mazylis verkia, klykia tiesiog kai nori valgyti jis sprendzia kada jam reikia deja ne as

 3. modestorenata prieš 4 mėn.

  Piktas paukštis parašė:
  Gal bandykit didint laiko tarpus tarp valgymu ir didint misinuko kieki. Tikrai tokio amziaus kudikiui turi uztekti 5-6kartu per para maisto. Is pradziu po nedaug di…

  Kaip as galiu didinti tarpus jai mazylis verkia, klykia tiesiog kai nori valgyti jis sprendzia kada jam reikia deja ne as

 4. NatiB
  NatiB prieš 4 mėn.

  Po kiek ml duodat? Gal doze didint tada tarpai galimai padidetu. Nors buna vaikuciu daznai po nedaug ir nk nepadarysi

 5. gretuciukas
  gretuciukas prieš 4 mėn.

  Nuo 4 men