Primaitinimas - nuo 4 ar nuo 6 mėnesių? (1172)

Primaitinimas nuo 4 mėnesių arba nuo 6 mėnesių

Nekantraujantys seneliai, senesnio sukirpimo pediatrai ar vyresnius vaikus auginantys draugai gali raginti pradėti primaitinimą šiam sulaukus 4-ių mėnesių amžiaus.

Tačiau, vadovaujantis naujausomis PSO rekomendacijomis, primaitinimą rekomenduojama pradėti kūdikiui sulaukus apytiksliai šešių mėnesių amžiaus. 

Jei jūsų gydytojas siūlo pradėti primaitinimą anksčiau, nei 6 mėn., išsiaiškinkite tokios rekomendacijos priežastis ir motyvus, ypač jei jaučiate, kad primaitinimui dar per anksti.  

Požymiai, kad vaiką laikas primaitinti

Kiekvienas kūdikis yra unikalus, ir tinkamas laikas primaitinimui gali ateiti kiek anksčiau ar vėliau. Štai požymiai, kad vaikas jau gali pradėti ragauti kieto maisto:

 • Kūdikio svoris nuo gimimo padvigubėjo.
 • Kūdikis domisi „suaugusiųjų“ maistu ir siekia jo paragauti.
 • Net ir maitinamas 8-10 kartų per dieną atrodo alkanas.
 • Pradeda imituoti kramtymą (atrodo, lyg ką kramtytų).
 • Dingo liežuvio stūmimo refleksas (kūdikis liežuviu neišstumia iš burnos maisto).
 • Kūdikiui pradėjo dygti dantukai.
 • Kūdikis geba sėdėti tiesiai ir tvirtai laiko galvą.
SVARBU:
 • Nė vienas požymis pats savaime nereiškia, kad kūdikį būtina pradėti primaitinti, būtina vertinti požymių visumą. 
 • Apie 3-4 mėn. tikėkitės augimo šuolio, kurio metu kūdikis atrodys nuolat alkanas. Tai tikrai nėra ženklas, kad laikas pradėti primaitinimą. Prasidėjus augimo šuoliui dažniau maitinkite kūdikį. Po vienos-dviejų savaičių šis periodas baigsis, ir maitinimų dažnis taps įprastas.
 • 4-6 mėn. kūdikiai viską yra linkę imti į burną, tad domėjimasis suaugusiųjų maistu, jei nėra kitų požymių, yra nepakankamas.

Kas nutiks, jei kūdikis bus pradėtas iki 6 mėn. amžiaus?

PSO (Pasaulio sveikatos organizacijos) rekomendacijos dėl primaitinimo pradžios yra pagrįstos tyrimais ir stebėjimais, kurie parodė, kad apytiksliai iki 6 mėn. amžiaus kūdikis geriausiai įsisavina motinos piene esančias maistines medžiagas, kurios geriausiai patenkina mažylio mitybos poreikius. 

Tyrimai taip pat rodo, kad kūdikiui reikia pusmečio, kad jo virškinimo sistema pasiruoštų kietam maistui. Su valgymo procesu susiję refleksai taip pat turi pasikeisti (žindant ir kramtant skiriasi žandikaulio, liežuvio judesiai).

Be to, motinos pienas yra svarbus kūdikio imuninei sistemai: su motinos pienu kūdikis gauna papildomą apsaugą nuo patogenų, todėl anksti pradėti primaitinti vaikai lengviau pasigauna infekcijas.

Anksti pradėti kūdikiai labiau rizikuoja susirgti diabetu, celiakija, egzema, padidėja nutukimo rizika.

Naujausi komentarai

 1. vetra1990
  vetra1990 prieš 3 mėn.

  Sveikos mamytes! turiu klausimeli. Mano maziukui 4,5 men. Nuo pat pradziu negalejau maitinti taigi teko maitinti misinukais. Labai vargom su jais, ismatos buvo pastviai zalios, vaikutis atpilinejo, kol po 3 men. viskas pradejo normalizuotis, ismatos pradejo gelsveti, atpilinejimas dingo. Gydytoja patare pradeti papildoma primaitinima. Pradejau nuo pirktiniu kosyciu (specialiai 4 men. kudikiams) kaip ir viskas buvo gerai. Taciau jis labai vis norejo dar, gaves tos kosytes rekdavo, tada tekdavo duoti misinuka. Po savaites pabandziau duoti bulve ir morkyte, vaika isbere, po keliu dienuprasidejo baisiniai kolikai. Dabar viska nutraukiau, grizome prie misinuko. Ar tai gali reiksti,kad vaiko dar virskinimo sistema normliai nepasiruosus dar, ar kad jis netoleruoja kazko? Gal kuri buvo susidurusi? Beje kai jau vel bandysim primaitineti, gal turit patarimu,kaip taisiklingai tai daryti? Kad skranduko nesuaudrint, kokiu laiku po kiek ir ka duoti? Vaikas nesiskundzia apetitu, tai tos kosytes jis noriis kart daug, po to buna triuksmas, duodavau vandenuka, negeria jis jo,tada jau misini. Zinau, kad si kombinacija ne pati geriausia. Gal kas galite patarti?

 2. Lensy
  Lensy prieš 3 mėn.

  vetra1990 parašė:
  Sveikos mamytes! turiu klausimeli. Mano maziukui 4,5 men. Nuo pat pradziu negalejau maitinti taigi teko maitinti misinukais. Labai vargom su jais, ismatos buvo past…

  Su primaitinimais yra zaidimas.. viena diena duodate viena arbatini sauksta, antra - 2 ir tt., kol nepakeisite pilnai vieno maitinimo. Beje viena savaite duodate tik viena darzove ar vaisiu, kita savaite keiciare kitu.. ir aplamai, su pediatru reiketu tokius dalykus aptarineti...

 3. User has not uploaded an avatar
  Scorpiona prieš 3 mėn.

  Sveikutės. Nevisai į temą gal, bet labai tikiuosi, kad ne man vienai taip tai gal ką patarsit
  Žodžiu mažylė nesėdi ramiai kėdutėj. Kol mažesnė buvo tai viskaa gerai, sėdėdavo ir šauniai valgydavo, būdavo ir šiaip pasėdėt mėgo, žaisdavo sau ramiai. Dabar nesusitvarkau stojasi, lipa per viršų, ropščiasi ant stalo.. pristūmusi, nes baisu, kad iškris.. atotraukiau, galvoju pamatys, kad stalo nepasiekia ir nurims. Kur tau.. sveriasi per kraštą, siekia su rankyte. Atsistojusi apsisuka ir užsikabinus už atlošo ir laikosi.. apsidairo ir vėl kur nors eit ruošiasi.. šaukštą paima, makaluoja burnytėj ir pirmyn į trasą dsr kad šaukštą ramiai paimtų, o ji judesy visą laik. Su viena ranka laikau, su kita maistą duodu. Bet kartais neišlaikau kaip malasi. Jei jaučia, kad prilaikau tai pasileidžia ir pati nesilaiko.. bandžiau ir ant kelių pasidėjus maitinti. Ir stovinčią, bet ji nė 5sekundžių neišbūna ramiai. Taip įdomu gi visur lipti, eiti.. kadangi kėdutė be diržų tai bandėm su vyru pritaisyt ką nors, kad prilaikytų ją - ašaros didžiausios, išsilaisvint gi nepavyksta.. o tada valgymą išvis pamiršk.. nu nebesugalvoju kaip ramiai ir svarbiausia, saugiai vaiką pamaitint

 4. MeleKaramele
  MeleKaramele prieš 1 mėn.

  Scorpiona parašė:
  Sveikutės. Nevisai į temą gal, bet labai tikiuosi, kad ne man vienai taip tai gal ką patarsit

  Dukrai tai rodydavau animacines daineles per kompa, zinau kad negerai, bet kitaip nevalgydavo nors tu ka, nes dar ir labai apetito neturejo..sunus irgi labai aktyvus, nenusedi ir jo net filmukais nesudominsi. Bet turi gera apetita, tai kai gerai isalksta tada kazkiek pasedi nes suinteresuotas pavalgyt, paded tai kad labai anksti norejo valgyti pats tai va jei norit kad pasedetu reikia islaukti kol bus tikrai alkanas vaikas, nusistatyti griezta grafika ir kad ir protestuoja bandyti islaikyti kedutej. Reiks daaaug kantrybes ir gali buti kad pradzioje bus asaru ir nevalgymo, bet po kiek laiko supras kad tokia valgymo tvarka. Kitas variantas kaip ne viena drauge dare - tiesiog lakstyti paskui vaika su dubeneliu ir saukstu ir taip maitinti tik jei jau praktikuosit bent keliskart antra varianta, grizti prie pirmo bus labai sunku;)

 5. vetra1990
  vetra1990 prieš 1 sav.

  Sveikos mamytes! gal galite parekomenduoti gera knyga apie primaitinima?