Augimo šuoliai (96)

Augimo šuoliai, kūdikio svoris Africa Studio | Shutterstock.com

Augimo šuoliai yra trumpi laiko tarpsniai, kuomet kūdikio ūgis, svoris ar galvos apimtis paauga didesniu tempu nei įprastai.

Kūdikiai apskritai auga greitai, tačiau augimo tempai tomis dienomis gali iš tiesų stebinti: dar prieš porą dienų tikęs ir net laisvokas drabužėlis po augimo šuolio jau gali atrodyti per mažas. Taip pat galite pastebėti, kad kūdikis tapo akivaizdžiai sunkesnis ir ilgesnis. 

Kaip ilgai trunka augimo šuoliai?

Augimo šuoliai paprastai trunka 2-3 dienas, tačiau kartais gali tęstis ir ilgiau – 5-7 dienas. Augimo šuoliai gali pasireikšti ir kitu metu, tačiau didžiausia jų tikimybė yra apytiksliai tokiais amžiaus tarpsniais:

  • 7-10 dienomis;
  • 2-3 savaitę;
  • 4-8 savaitę;
  • 3 mėnesį;
  • 6 mėnesį;
  • 9 mėnesį.

Augimo šuolių požymiai

Jei nesikeitė vaiko aplinka, dienos rėžimas, nėra požymių, kad dygtų vaiko dantukai, kamuotų pilvo diegliai, jei vaikas nekarščiuoja ir kitais atžvilgiais atrodo sveikas, žemiau išvardinti požymiai greičiausiai reiškia augimo šuolį:

  • Padidėjęs apetitas. Pagrindinis augimo šuolio požymis yra tas, kad kūdikis atrodo nuolat alkanas, valgyti nori daugiau ir dažniau, taip pat ir naktimis.
  • Pasikeitęs miego ritmas. Augimo šuolio metu vaikas greičiausiai miegos ilgiau nei įprastai (bendra kūdikio miego trukmė gali pailgėti net 4.5 valandomis per parą). Iš kitos pusės, miego tarpsniai greičiausiai taps trumpesni, vaikas dažniau nubus (ir prašys valgyti). Jei vaikas jau palyginti neblogai miegodavo naktimis, augimo spurtų metu nubudimai naktimis taip pat gali tapti dažnesni.
  • Irzlumas. Augimo šuolių metu kūdikis gali tapti irzlesnis ir vis prašytis ant rankų. Sunku pasakyti, kodėl taip yra, tačiau gali būti, kad dėl spartaus augimo kūdikiui šiek tiek maudžia kūną (ši hipotezė mokslo nėra patvirtinta). 

Dėl šių požymių gali atrodyti, kad vaikas negaluoja, tačiau pagrindo nerimauti ir kreiptis į gydytoją yra tuomet, kai pradeda kristi kūdikio svoris ir jis pripildo mažiau nei 5-6 sauskelnes per parą.

Ką daryti kūdikio augimo šuolių metu

Augimo šuoliai gali labai varginti, tačiau galima pasiguosti tuo, kad jie tetrunka keletą dienų. Pasistenkite tas kelias dienas patenkinti kūdikio poreikius: ar tai būtų padidėjęs apetitas, ar noras ilgiau pabūti glėbyje.

Jei žindote, gali atrodyti, kad žindymas tapo nesibaigiančiu, 24 valandas per parą trunkančiu procesu. Galbūt bus tvirtinančių, kad vaikas nepasisotina, nes „trūksta pieno“ arba pienas „per liesas“. Tačiau tai ne tiesa: augimo šuolio metu kūdikiui reikia daugiau maistinių medžiagų nei paprastomis dienomis, tačiau žindyvės organizmui reikia šiek tiek laiko prisitaikyti prie išaugusių mažylio poreikių.

Todėl neskubėkite duoti pieno mišinuko: leiskite kūdikiui žįsti tiek, kiek jis nori, o pati pasistenkite gerti pakankamai skysčių ir gerai maitintis. Šios kelios sunkesnės dienos netruks praeiti ir viskas grįš į įprastą ritmą!

Jei maitinate pieno mišiniu, jo normas didinkite po truputį. Jei kūdikis atpila daugiau nei paprastai, tai ženklas, kad kūdikis mišinio gavo per daug.

Susiję straipsniai

Kaip išmokyti vaiką vaikščioti?

Kokie ženklai rodo, kad vaikutis netrukus ims vaikščioti ir kaip jam padėti?

Kreivakaklystė: ką svarbu žinoti kūdikio tėvams?

Kreivakaklystė (tortikolis) – tai sutrikimas, dėl kurio sunku pasukti galvą, o galva ir pečiai atrodo nesimetriški.

Atlėpusių ausų korekcija: ką reikėtų žinoti?

Dėl atlėpusių ausų korekcijos į medikus rekomenduojama kreiptis dar vaikui iki pradedant lankyti mokyklą, maždaug 6–7 metų amžiaus.

Naujausi komentarai

  1. MeleKaramele
    MeleKaramele prieš 2 m.

    Mano abu visada buvo tarp maziausiu procentiliu, ir pati esu neauksta, vaikysteje ir kuda buvau, tai ir vaikai tokie. Dukra iki metu kosiu isvis nenorejo, ikisdavau koseliu kelis saukstus nebent rodydama, kad cia bus su bananu nuo metuku eme normaliai valgyti, kai gavo iprasta maista kaip musu. Ir dabar abu vaikai prie maziausiu klaseje, na ir ka, svarbu sveiki augimo suoliu jokiu isvis nebuvo, isskyrus pirmas savaites "kabojo", po to 5 min ir mesdavo

  2. Amadra
    Amadra prieš 2 m.

    Saulėjedžiovintipomidorai parašė:
    sunkiai, nenoriai valgo, nesupranta atrodo, kas tas saukstas, valgo mp

    Maniskis irgi su kosem labai ilgai nedraugavo. Primaitinti pradejau gal 7 menesi, bet dar gerus 2-3 menesius jam pagrindinis maistas buvo mp, nes ka paruosdavau, ta ismesdavau 😀. Vandeni gerti irgi pradejo tik po pirmojo gimtadienio, iki tol tik zaide. O dabar valgo viska, gal tik sunkiau ima dar nepazistama maista. Svoris keliais simtais gramu atsilieka nuo vidurkio, bet vaikas vis tiek putlus, energingas.

  3. User has not uploaded an avatar
    Mamyte2304 prieš 1 m.

    Ar gali buti kad augimo šuolis užtrunka beveik jau savaite ? Ar jau sunerimti kad mažyle valgyt ištisai nori ir irzli darosi. Gal
    nepavalgo?

  4. User has not uploaded an avatar
    Austeja_ prieš 1 m.

    Mamyte2304 parašė:
    Ar gali buti kad augimo šuolis užtrunka beveik jau savaite ? Ar jau sunerimti kad mažyle valgyt ištisai nori ir irzli darosi. Gal

    gali jei pavalgiusi nurimsta - ji pavalgo. Neklausykit patarinėtojų iš šono. Ramybės

  5. Amadra
    Amadra prieš 1 m.

    Mamyte2304 parašė:
    Ar gali buti kad augimo šuolis užtrunka beveik jau savaite ? Ar jau sunerimti kad mažyle valgyt ištisai nori ir irzli darosi. Gal

    Jei maitinate pati ir mazyle bendrai jauciasi gerai, pakankamai slapinasi, svoris auga, tai lai kabo kiek jai norisi. Musu sunaus pirmi trys menesiai buvo vienas nepertraukiamas augimo suolis😀