Augimo šuoliai: kada jų tikėtis? (101)

Augimo šuoliai yra trumpi laiko tarpsniai, kuomet kūdikio ūgis, svoris ar galvos apimtis paauga didesniu tempu nei įprastai.
Kūdikiai apskritai auga greitai, tačiau augimo tempai tomis dienomis gali iš tiesų stebinti: dar prieš porą dienų tikęs ir net laisvokas drabužėlis po augimo šuolio jau gali atrodyti per mažas. Taip pat galite pastebėti, kad kūdikis tapo akivaizdžiai sunkesnis ir ilgesnis.
Kaip ilgai trunka augimo šuoliai?
Augimo šuoliai paprastai trunka 2-3 dienas, tačiau kartais gali tęstis ir ilgiau – 5-7 dienas.
Kada pasireiškia augimo šuoliai?
Augimo šuoliai gali pasireikšti ir kitu metu, tačiau didžiausia jų tikimybė yra apytiksliai tokiais amžiaus tarpsniais:
- 7-10 dienomis;
- 2-3 savaitę;
- 4-8 savaitę;
- 3 mėnesį;
- 6 mėnesį;
- 9 mėnesį.
Augimo šuolių požymiai
Jei nesikeitė vaiko aplinka, dienos režimas, nėra požymių, kad dygtų vaiko dantukai, kamuotų pilvo diegliai, jei vaikas nekarščiuoja ir kitais atžvilgiais atrodo sveikas, žemiau išvardinti požymiai greičiausiai reiškia augimo šuolį:
- Padidėjęs apetitas. Pagrindinis augimo šuolio požymis yra tas, kad kūdikis atrodo nuolat alkanas, valgyti nori daugiau ir dažniau, taip pat ir naktimis (žindančios mamos tokiu atveju skundžiasi, kad kūdikis nuolat
- „kabo ant krūties“ ar net ima baimintis, kad kūdikiui trūksta pieno).
- Pasikeitęs miego ritmas. Augimo šuolio metu vaikas greičiausiai miegos ilgiau nei įprastai (bendra kūdikio miego trukmė gali pailgėti net 4 - 5 valandomis per parą). Iš kitos pusės, miego tarpsniai greičiausiai taps trumpesni, vaikas dažniau nubus (ir prašys valgyti). Jei vaikas jau palyginti neblogai miegodavo naktimis, augimo spurtų metu nubudimai naktimis taip pat gali tapti dažnesni.
- Irzlumas. Augimo šuolių metu kūdikis gali tapti irzlesnis ir vis prašytis ant rankų. Sunku pasakyti, kodėl taip yra, tačiau gali būti, kad dėl spartaus augimo kūdikiui šiek tiek maudžia kūną (ši hipotezė mokslo nėra patvirtinta).
Dėl šių požymių gali atrodyti, kad vaikas negaluoja, tačiau pagrindo nerimauti ir kreiptis į gydytoją yra tuomet, kai pradeda kristi kūdikio svoris ir jis pripildo mažiau nei 5-6 sauskelnes per parą arba jei pasireiškia kitų neraminančių simptomų (pavyzdžiui, kūdikis karščiuoja, viduriuoja ir pan.)
Ką daryti kūdikio augimo šuolių metu?
Augimo šuoliai gali labai varginti, tačiau galima pasiguosti tuo, kad jie tetrunka keletą dienų. Pasistenkite tas kelias dienas patenkinti kūdikio poreikius: ar tai būtų padidėjęs apetitas, ar noras ilgiau pabūti glėbyje.
Jei žindote, gali atrodyti, kad žindymas tapo nesibaigiančiu, 24 valandas per parą trunkančiu procesu. Galbūt bus tvirtinančių, kad vaikas nepasisotina, nes „trūksta pieno“ arba pienas „per liesas“. Tačiau tai nėra tiesa: augimo šuolio metu kūdikiui reikia daugiau maistinių medžiagų nei paprastomis dienomis, tačiau žindyvės organizmui reikia šiek tiek laiko prisitaikyti prie išaugusių mažylio poreikių.
Todėl neskubėkite duoti pieno mišinuko: leiskite kūdikiui žįsti tiek, kiek jis nori, o pati pasistenkite gerti pakankamai skysčių ir gerai maitintis. Šios kelios sunkesnės dienos netruks praeiti ir viskas grįš į įprastą ritmą!
Jei maitinate pieno mišiniu, jo normas didinkite po truputį. Jei kūdikis atpila daugiau nei paprastai, tai ženklas, kad kūdikis mišinio gavo per daug.
Augimo šuolis ar miego regresas?
Augimo šuoliai ir miego regresai kartais painiojami tarpusavyje, nes kai kurie jų metu pasireiškiantys kūdikių elgesos aspektai sutampa. Abiem atvejais kūdikis, atrodytų, be jokios objektyvios priežasties ima prasčiau miegoti, dažniau pabunda, yra irzlesnis, alkanas, nori daugiau tėvų dėmesio.
Pagrindinis skirtumas yra miego trukmė: augimo šuolio metu bendra miego trukmė dažniausiai pailgėja, o miego regreso metu, atvirkščiai, sutrumpėja.
Kiti augimo šuolių ir miego regreso skirtumai:
- Augimo šuoliai yra trumpesni, paprastai trunka tik 2-3 dienas (gali užsitęsti iki savaitės), o miego regreso laikotarpiai trunka nuo kelių dienų iki mėnesio.
- Augimo šuoliai dažniausiai pasireiškia: 7-10 dienomis, 2-3 savaitę, 4-8 savaitę, 3 mėnesį, 6 mėnesį, 9 mėnesį. Miego regresas: 4, 8, 11, 18 mėnesį ir 2 gyvenimo metais.
- Augimo šuolio metu kūdikis sparčiai paauga, priauga daugiau svorio, padidėja jo galvos apimtis.
- Miego regreso metu kūdikis išmoksta naujų įgūdžių: apsiversti, atsisėsti, ropoti ir kt.
Sveikos mamytes kaip pralaukiat augimo suolius? Turiu pmeny mano mazylis tik prasibunda po miegelio pietu iskart nori valgyti, tai klausimas ar praleisti budravimo laika ir tik pabudusi aisku pakeisti pampi ir pns ir iskart vel maitinti? nes tik zindydamas buna ramus, bet po valgymo jis iskart vel miega. Ir aisku tik ant manes buti nori 🫣