Kūdikio miego regresas: kai kūdikis pradeda vėl blogai miegoti (40)

Kūdikis nemiega naktį Lopolo | Shutterstock.com

Atrodo, kad galų gale kūdikio miegas „įvažiavo į ritmą“, jis puikiai išmiega kone visą naktį ir tuomet, nei iš šio, nei iš to, be jokios aiškios priežasties, jis ima dažniau pabusti naktimis, verkia, tampa irzlus.

Ar pažįstama tokia situacija? Jei taip, jūs tikrai ne vieni, tokius suprastėjusio miego etapus patiria beveik visi kūdikiai, nes tai yra normali kūdikio raidos dalis.

Kas yra miego regresas?

Miego regresas (arba miego regresija) yra nuo kelių dienų iki mėnesio (kartais net iki 6 savaičių) trunkantis laikotarpis, kuomet pasikeičia (paprastai pablogėja) vaiko miego įpročiai.

Iš esmės, tai yra keli pereinamieji periodai, kurių metu įvyksta didesni pokyčiai ir kūdikių miegas vis labiau artėja prie suaugusiųjų miego ypatumų.

Miego regreso metu kūdikis arba mažas vaikas, kurio miegas, atrodo, jau buvo „susitvarkęs", pradeda dažniau pabusti naktimis (kūdikis gali pabusti tik 1-2 „papildomus“ kartus, bet gali pradėti keltis ir dažniau), būdrauja nakties metu, dienos metu būna irzlus, atsisako miegoti arba jo dienos poguliai pailgėja ar sutrumpėja.

Septintojoje „Tėvų darželio“ TV laidoje miego konsultantė, „Miego pelyčių“ įkūrėja, dvynių dukryčių mama Dovilė Šafranauskė pasakojo apie vaikų miego regresą.

Kada pasireiškia miego regresai?

Miego regreso laikotarpiai yra būdingi tam tikro amžiaus kūdikiams ir mažiems vaikams. Dažniausiai jie pasireiškia apie 4, 8, 11, 18 mėnesį ir apytiksliai 2 gyvenimo metais.

Žinoma, kiekvienas kūdikis yra unikalus ir miego regreso laikotarpiai gali pasireikšti mėnesiu anksčiau ar vėliau, gali pasireikšti (ar aiškiau pasireikšti) tik vienas ar keli jų, o kai kurie kūdikiai miego ritmo pokyčių periodus praeina taip sklandžiai, kad tėvai jų net nepastebi.

Kartais tėvai nepastebi kūdikio miego pokyčių, nes kūdikis nuo gimimo miega prastai, dažnai nubusdamas arba miego regresai sutampa su kitomis aplinkybėmis, turinčiomis įtakos vaiko miegui, pavyzdžiui, dantukų dygimu ar liga.

Miego regreso priežastys

Miego regresas paprastai neturi jokių akivaizdžių priežasčių kaip liga, dantų dygimas, stresas dėl pakitusios aplinkos ir panašiai.

Tikslios vaikų miego regresų priežastys nėra žinomos, tačiau manoma, kad tai yra normalus vaiko raidos etapas, kurį lemia trys pagrindinės priežastys:

Pastebėta, kad miego pablogėjimas dažnai pasireiškia po to, kai vaikas išmoksta kokių nors naujų įgūdžių (pavyzdžiui, sėdėti, ropoti, tarti garsus), taip pat tuo metu, kai pasikeičia dienos pogulių bei bendros miego trukmės poreikis ir senoji dienotvarkė jau nebetinka.

Kaip atpažinti miego regresą?

Miego regresas kiekvienam kūdikiui pasireiškia skirtingai, tačiau jį galima atpažinti, visų pirma, pagal pasikeitusius miegojimo įpročius.

Miego regreso požymiai:

 • Kūdikis staiga ima dažniau pabusti naktį ir/arba dienos pogulių metu;
 • Sutrumpėja kūdikio miegas;
 • Kūdikį sunkiau paguldyti nakties miegui ar poguliui;
 • Pabudusį kūdikį sunku nuraminti, vėl užmigdyti;
 • Net ir dieną kūdikis yra irzlus, piktas, daugiau verkia;
 • Padidėja kūdikio apetitas;
 • Kartais kūdikiui reikia daugiau paguodos, šilumos, jis nori būti ant rankų;
 • Požymiai pasireiškia būdingu laikotarpiu (4, 8, 11, 18 mėnesį ir 2 metais);
 • Miego regresas sutampa su dideliais raidos pasiekimais: kūdikis išmoko apsiversti, atsisėsti, ropoti ir kt. Kartais kūdikis stengiasi „įtvirtinti“ šiuos įgūdžius ir pabudęs naktį ima vartytis, primygtinai sėdasi, stojasi ir t.t.;
 • Miego regresas kartais pasireiškia, kuomet vaikui augant sumažinamas dienos pogulių skaičius.

Miego regresas ar augimo šuolis?

Kūdikio elgsena miego regreso metu šiek tiek primena augimo šuolį. Abiem atvejais kūdikis, atrodytų, be jokios objektyvios priežasties ima prasčiau miegoti, dažniau pabunda, yra irzlesnis, alkanas, nori daugiau tėvų dėmesio.

Pagrindinis skirtumas yra miego trukmė: augimo šuolio metu bendra miego trukmė dažniausiai pailgėja, o miego regreso metu, atvirkščiai, sutrumpėja.

Kiti augimo šuolių ir miego regreso skirtumai:

 • Augimo šuoliai yra trumpesni, paprastai trunka tik 2-3 dienas (gali užsitęsti iki savaitės), o miego regreso laikotarpiai trunka nuo kelių dienų iki mėnesio.
 • Augimo šuoliai dažniausiai pasireiškia: 7-10 dienomis, 2-3 savaitę, 4-8 savaitę, 3 mėnesį, 6 mėnesį, 9 mėnesį. Miego regresas: 4, 8, 11, 18 mėnesį ir 2 gyvenimo metais.
 • Augimo šuolio metu kūdikis sparčiai paauga, priauga daugiau svorio, padidėja jo galvos apimtis.
 • Miego regreso metu kūdikis išmoksta naujų įgūdžių: apsiversti, atsisėsti, ropoti ir kt.

Miego regresai 4, 8, 11, 18 mėnesį ir 2 gyvenimo metais

Nors miego regresai dažniausiai pasireiškia 4, 8, 11, 18 mėnesį ir apie antrus gyvenimo metus, tačiau jūsų kūdikio miego regresų „sąrašas“ gali būti kitoks.

Normalu, jeigu miego regresas pasireiškia mėnesiu anksčiau arba vėliau. Vieno, kelių arba visų miego regresų gali visiškai nebūti (arba galite jų nepastebėti, pakitusį kūdikio elgesį susieti su kitomis priežastimis).

Du būdingo laikotarpio miego regresai gali „susilieti“, pavyzdžiui, vietoje 8 ir 11 mėnesių miego regresų gali pasireikšti vienas miego regresas, sulaukus 9 mėnesių amžiaus.

 • 4 mėnesių miego regresas. Patiria beveik visi kūdikiai. Manoma, kad atsiranda dėl pasikeitusio kūdikio miego ciklo, t.y. kūdikio miego ciklas ima panašėti į suaugusiojo: ciklas pradeda ilgėti, ima keistis ciklo metu besikeičiančių miego fazių trukmė, jų eilės tvarka. Taip pat siejamas su nauju įgūdžiu: kūdikis išmoksta apsiversti.
 • 8 mėnesių miego regresas. Šis miego regresas gali pasireikšti ir vėliau – 9 ar 10 mėnesį, gali „susilieti“ su 11 mėnesių miego regresu. Siejamas su labai aktyvia smegenų veikla ir labai sparčiai tobulėjančiais įgūdžiais: kūdikis yra labai aktyvus, sparčiai mokosi (arba aktyviai tobulina gebėjimus) ropoti, atsistoti, eiti prisilaikydamas, skleidžia vis daugiau garsų ir t.t. Miegą trikdo ir besikalantys dantys.
 • 11 mėnesių miego regresas. Rečiausiai pasireiškiantis miego regresas, jį dažnai pakeičia „tarpinis“ regresas tarp 8 ir 11 mėnesių. Siejamas su aktyvia smegenų veikla ir naujai tobulėjančiais įgūdžiais, o taip pat su besikeičiančiais dienos poguliais. Dalis šio amžiaus vaikų atsisako dviejų dienos pogulių ir „pereina“ prie vieno pietų miego.
 • 18 mėnesių miego regresas. Šio amžiaus kūdikiai sparčiai vystosi ne tik fiziškai, bet ir emociškai. Miego regresas siejamas su fiziniais, kalbiniais gebėjimais, o taip pat ir su emocine raida: vaikas yra vis savarankiškesnis, reiškia savo nuomonę, išryškėja išsiskyrimo nerimas. Miegas pakinta ir dėl šiame amžiuje besikalančių krūminių dantų, jų augimas neretai yra labai skausmingas.
 • 2 metų miego regresas. Šį miego regresą gali lemti labai daug skirtingų priežasčių. Vaiko smegenys ir toliau sparčiai vystosi, be to tokio amžiaus vaikų gyvenime netrūksta svarbių pokyčių: pavyzdžiui, atsisakoma sauskelnių ir vaikas ima savarankiškai naudotis puoduku, jis perkeliamas miegoti į „suaugusiojo“ lovą be užtvaro, galbūt jau pradeda lankyti darželį arba šeimoje atsiranda jaunesnis brolis ar sesė. Tokio amžiaus vaikus dažnai kamuoja naktiniai košmarai ir naktiniai siaubo priepuoliai.

Ką daryti pasireiškus miego regresui?

Pasikeitęs kūdikio miegas labai vargina ne tik jį patį, bet ir tėvus (kuriems ir taip beveik nuolat trūksta miego), tačiau reikėtų pasistengti nurimti ir suprasti, kad tai natūrali ir laikina vaiko raidos dalis.

Svarbu prisiminti, kad miego regresai yra labiausiai susiję su vaiko miego poreikio pokyčiais, su naujais įgūdžiais, tad šiuos laikotarpius bus lengviau ištverti, jei tinkamai reaguosite.

Miego regreso metu galite išbandyti tokias taktikas:

 • Išlaikykite kuo stabilesnę dienotvarkę. Prasidėjus miego regresui bus gerokai sunkiau „susitarti“ su kūdikiu ir išlaikyti įprastą gyvenimo ritmą, tačiau yra labai svarbu, kad ritmas pakistų kuo mažiau. Jei reikia, šiek tiek koreguojamas tik miego grafikas, visa kita paliekant daugiau mažiau taip pat.
 • Jei reikia, koreguokite miego grafiką. Jei miego regresas yra nulemtas miego „pertekliaus“, pakoreguokite grafiką atitinkamai. Jei atsisakote vieno dienos pogulio, kito trukmę reikėtų pailginti, taip pat kiek anksčiau guldyti nakties miego. Dažniausiai šios korekcijos nėra ženklios (pavyzdžiui, nakties miegas paankstinamas 15-20 minčių).
 • Nekeiskite pasiruošimo miegui ritualo ir migdymo būdo. Nuolat pabundantį kūdikį bus sunku užmigdyti, tačiau nepasiduokite pagundai ir šiuo laikotarpiu neprisigaudykite blogų įpročių. Jeigu miego regreso metu pradėsite naudoti pagalbines migdymo priemones (maitinimą, supimą, užmigdymą ant rankų ir kt.), jų kūdikis tikėsis ir vėliau. Be to, įprastas migdymo būdas padeda išlaikyti bent šiokią tokią tvarką ir ramybę.
 • „Neapkraukite“ kūdikio naujovėmis. Jei miego regreso pagrindinė priežastis yra naujai išmokti įgūdžiai, kūdikio smegenys dirba taip aktyviai, kad sutrikdo normalų miego ritmą, todėl leiskite joms ramiai „susisteminti“ informaciją ir tik tuomet mokykitės naujų dalykų. Šiuo laikotarpiu geriau nesiūlykite vaikui naujų žaislų, nekeliaukite, neparsineškite į namus augintinio, nemigdykite vaiko neįprastoje vietoje ir t.t.
 • Galite kūdikį maitinti dažniau ir/arba daugiau. Miego regreso metu dažniausiai išauga kūdikio apetitas, tai normalu, todėl dažniau/ gausiau maitinkite vaiką.
 • Paieškokite daugiau progų pailsėti. Miego regresas gali trukti net iki mėnesio, todėl jis labai vargina ir tėvus. Šiuo laikotarpiu išnaudokite visas galimybes pailsėti: miegokite kartu su kūdikiu dienos pogulių metu, paprašykite artimųjų pagalbos.

Naujausi komentarai

 1. migg
  migg prieš 1 mėn.

  Vaikui 6mėn, jis beveik nuo pat gimimo naktimis keliasi kas dvi valandas. Taigi gaunasi kokie 5 kartai per naktį, kai jį maitinu. Dienom užmiega NE prie krūties, naktį irgi užmiega pats lovytėje (glostau nugarą, duodu ranką). Naktį pasiimu pamaitinti, nes tai greičiausias būdas, ir pati neišsibudinu per daug. Ar yra kokių būdų sustabdyti tą nuolatinį naktinį kėlimąsi? Nebenoriu keltis naktim.

 2. Cherri
  Cherri prieš 1 mėn.

  migg parašė:
  Vaikui 6mėn, jis beveik nuo pat gimimo naktimis keliasi kas dvi valandas. Taigi gaunasi kokie 5 kartai per naktį, kai jį maitinu. Dienom užmiega NE prie krūties, na…

  nera musiske jau metuku keliausi 9 kartus sianakt minimum 4 kartai busdvao, o daznai ir 7-8 keliasi, valgo daug naktimis, irgi nerandam budo... gal jusiskio dar persitvarkys, bet gali visaip but..

 3. User has not uploaded an avatar
  Ddaiva548 prieš 1 mėn.

  Sveikos. Mamytes, jeigu ne už miega vaikutis tai pasiguldykite šalia savęs, vaikui tai geriau nes kai šalia mamos vaikas jaučiasi gerai, o kai vaikas už miega gražiai paijimkytė į rankas ir paguldykitė į lovyte. Mano vaikas miega, ir ne atsikėlė, prieš kelias savaitės keldavosi, kelius kartus,o dabar nebe atsikėlė nei karto, o su maitinimu į diena valgo 5 kartus. Pavalgius pasiguldau prie savęs už miega ir paguldau tada į lovyte. Jus irgi tai pat pamenginkit gal padės.😊

 4. User has not uploaded an avatar
  Goosey prieš 2 d.

  Labas. Gyvenam miego regreso bėdose. Anksčiau mano lelytė su papu užmigdavo ir tiek, man tinka šitas migdymo būdas, bet dabar paskutinę savaitę nebeužmiega prie krūties, tai paguli su mumis lovoj, bet irgi neužmiega nakčiai (dienos metu pavyksta užmigdyt tiesiog šalia gulint, už rankytės palaikant ar paglostant), kažkoks košmaras su naktiniu miegu, paguli gerą pusvalandį kartu, matosi kad jau nori miegot, bet neužmiega ir paskui pradeda verkt. Kelias naktis užsupau gultuke, bet nelabai noriu dabar pradėt supti nakčiai, kad nepriprastų. Kaip išgyvent šitą ir kaip jai padėt užmigt greičiau nakčiai. Jungiu white noise, ramina, bet neužmiega vis tiek

 5. Justukas2020
  Justukas2020 prieš 2 d.

  Goosey parašė:
  Labas. Gyvenam miego regreso bėdose. Anksčiau mano lelytė su papu užmigdavo ir tiek, man tinka šitas migdymo būdas, bet dabar paskutinę savaitę nebeužmiega prie krū…

  Sveika, aš migdydavau visad supuodama ant ranku, kol maziukas budavo ir dainuodavau lopsinyte. Kai ateidavo metas miegui nakciai isjungdavau sviesas likdavo tik tv ijungtas, jis labai megsta kai pledukas apdengia veida, ir dabar taip miega, tai susivyniodavau i pleduka apklodavau veiduka, supuodavau apie 15min ir miegodavo

Forumas gyvai