Kuo skiriasi kūdikių miegas nuo suaugusiųjų (12)

kūdikis miega su mama

Visų žmonių miegas yra sudarytas iš pasikartojančių ciklų. Vaikų ir suaugusiųjų miego ciklų pobūdis ir trukmė skiriasi.

Miego ciklai ir fazės

Miego ciklai yra pakankamai individualūs, jie pradeda formuotis vaikui vos gimus, tačiau ciklo trukmė, ritmas ir kiti miego įpročiai „nusistovi“ tik ankstyvoje paauglystėje, t.y. apie 10-13-uosius gyvenimo metus. Vėliau miego ciklai truputį pakinta senatvėje.

Vieną miego ciklą sudaro dvi fazės:

1. Lėtasis miegas (dar vadinamas giliuoju arba ramiuoju miegu). Lėtojo miego metu kūnas bei smegenys ilsisi ir atsinaujina, auga. Išskiriamos 3 stadijos (kartais jos įvardinamos, kaip „savarankiškos“ miego fazės. Remiantis senesne literatūra gali būti išskiriamos 4 ar 5 stadijos):

 • 1 stadija - I lengvo miego fazė. Žmogus yra ką tik užmigęs, tačiau gali lengvai pabusti nuo menkiausio trukdžio.
 • 2 stadija - II lengvo miego fazė. Miegas yra gilesnis, lėtėja pulsas, sumažėja kūno temperatūra.
 • 3 stadija - III lengvo miego fazė arba gilusis miegas. Žmogus yra visiškai nurimęs, giliai įmigęs, jį sunku pažadinti. Pažadintas gali išsigąsti, nesusigaudyti aplinkoje.

2. Greitasis arba paradoksinis miegas (dar vadinamas neramiuoju miegu). Angliškai ši miego fazė yra vadinama REM - Rapid Eye Movement arba greitų akių judesių miegu. Šios miego fazės metu akys iš tiesų juda po užmerktais vokais. Greitojo miego fazės metu pakyla temperatūra, pagreitėja smegenų kraujotaka, širdies ritmas ir kraujospūdis yra nepastovūs, tačiau svarbiausia, kad smegenys yra labai aktyvios (jų aktyvumas yra beveik toks pats, kaip ir būdravimo metu). Šios fazės metu sapnuojame. Greitojo miego metu aktyviai veikiančios smegenys „apdoroja“ būdravimo metu gautą informaciją.

Kūdikių ir suaugusiųjų miego skirtumai

 • Bendra miego trukmė. Žinoma, didžiausias kūdikių ir suaugusiųjų miego skirtumas yra miego trukmė. Suaugusiems pakanka 7-8 val. miego, naujagimiai miega 16-18 val. per parą, kūdikiai apie 10 val. per naktį.
 • Miego ciklo trukmė. Vienas suaugusiųjų miego ciklas trunka 1,5-2 val. Vaikų miego ciklai yra trumpesni – naujagimių vos 30 min., kūdikių – apie 1 val.
 • Miego ciklų pasikartojimas. Kadangi suaugusiųjų miego ciklai yra ilgesni, per naktį pasikartoja 3-5 ciklai. Kūdikių miego metu per naktį pasikartoja 5-7 ciklai.
 • Miego fazių trukmė. Kūdikių miego fazės, t.y. lėtasis ir greitasis miegas, yra vienodos trukmės. Vaikui augant lėtojo miego trukmė didėja, o greitojo – mažėja. Suaugusieji 75-80% laiko miega lėtuoju miegu ir, atitinkamai, 20-25% greituoju.
 • Jautrumas miegant. Kūdikiai, dėl savo raidos ypatumų, dažnai nubunda iš miego dėl „fiziologinių“ priežasčių: jei yra alkani, jei jiems šalta ar nepatogu.

Kodėl kūdikių ir suaugusiųjų miegas skiriasi?

Tvirtų duomenų, kodėl kūdikių ir suaugusiųjų miegas skiriasi, nėra, tačiau įvertinus turimą informaciją galima padaryti kelias prielaidas.

Ilgesnę miego trukmę specialistai aiškina labai sparčiu augimu. Skirtingų miego fazių metu vaiko kūnas ir smegenys ne tik ilsisi, bet ir išsiskiria hormonai (pavyzdžiui, augimo hormonas somatotropinas), organizmas atsinaujina ir auga, tobulėja ir stiprėja imuninė sistema, smegenys „apdoroja“ naują informaciją.

Manoma, kad trumpesni vaikų miego ciklai yra susiję su jų fiziologija, t.y. mažą skrandį turintiems kūdikiams (ypač naujagimiams) paprasčiausiai reikia dažnai valgyti. Taip pat spėjama, kad tai yra būdas išlikti – bejėgis kūdikis vis pabunda, kad vis primintų apie save, kad „patikrintų“ ar tėvai yra netoliese, ar aplinka yra sava ir saugi.

Skirtingas miego fazių pasiskirstymas yra siejamas su labai sparčiai besivystančiomis kūdikio smegenimis. Kūdikių lėtojo ir greitojo miego trukmė yra vienoda. Greitojo miego metu smegenys yra labai aktyvios, „apdorojama“ ir įsimenama informacija, „įtvirtinami“ tiek emociniai, intelektiniai, tiek ir fiziniai įgūdžiai ir pan. Ilgainiui greitojo miego trukmė mažėja, ne suaugusieji, lyginant su kūdikiais, mokosi mažiau, t.y. didelė dalis informacijos jau „apdorota“ ir „susisteminta“.

Susiję straipsniai

(Ne)privalomas pietų miegas darželiuose

2023 m. gruodžio pradžioje visos 60 Lietuvos savivaldybių administracijos patvirtino, kad jų įsteigtuose darželiuose dienos miegas nėra privalomas.

Apie pietų miego (ne)naudą darželyje: baimės laikas vaikui?

Nors vieniems vaikams jis puiki proga pailsėti, kitiems, kuriems jo jau nebereikia, tampa tikru baimės laiku.

„Tu miegok“ – tėčio sukurta lopšinė, kuri veikia mažuosius

Gerai, kai vaikai lengvai užmiega. O jei užmigdyti sunku? Tada tėvai turi susigalvoti, kaip vaikams (ir sau) padėti greičiau pasiekti sapnų karalystę.

Naujausi komentarai

 1. kristino4ka1990
  kristino4ka1990 prieš 12 m.

  pelyte19 parašė:
  o va mes naktiniu miegu kazkaip skustis negalim,miegam nuo12.30 iki 10 ryto .o dar valgot nakti?

  kai maziukai buvom,tai nevalge nakti,o dabar,kai paaugo pradejo valgyt

 2. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 9 m.

  Na, o mes miegam nakciai nuo 20 val iki 10 rytoj taciau mazyliui dar viska pucia pilvuka rytais, tai jis muistosi miegantis nuo kokiu 6 iki 7 val ir valgo tame laikotarpy apie 5-6 kartus :)) bet ismiega 14 valandu...

 3. zirniszalias
  zirniszalias prieš 8 m.

  Kūdikių miegas skiriasi nuo suaugusiųjų visų pirma tuo, kad miegantys kūdikiai yra mieli kaip aniuolėliai

 4. User has not uploaded an avatar
  palaimai prieš 8 m.

  O mes parpiam nuo 22.val iki 6-7 ryto....matyt mazei taip gerai.turim ir vakarini rituala tad jau turbut zino kad jau ruosiames liulio ir bedu neturim...tik paskutiniu metu pitkta nes dantenos erzina o siaip pucia nots tanku vazinek aplinkui

 5. justelo
  justelo prieš 8 m.

  dovilyte_92 parašė:
  Na, o mes miegam nakciai nuo 20 val iki 10 rytoj taciau mazyliui dar viska pucia pilvuka rytais, tai jis muistosi miegantis nuo kokiu 6 iki 7 val ir valgo tame l…

  Nakti valgo 5-6 kartus? Ar kazka ne taip supratau?