Kuo skiriasi kūdikių miegas nuo suaugusiųjų (12)

Kūdikio miegas

Kaip miega suaugusieji

Atsigulę į lovą ir atsipalaidavę, panyrame į miegą, kuris prasideda nuo giliojo, arba lėtojo, miego fazės. Jos metu ilsisi aukštesnieji smegenų centrai, kūnas ir protas yra ramūs, kvėpuojame negiliai ir reguliariai, raumenys atsipalaidavę. Maždaug po pusantros valandos smegenys pradeda „busti“ ir ima dirbti: tada pereiname iš giliojo miego į aktyviojo miego fazę. Kitaip ji dar vadinama REM arba greitųjų akių judesių faze (REM – angliškai “rapid eye movement“), nes šios fazės metu akys juda po nuleistais akių vokais. Šios fazės metu sapnuojame, judame, vartomės, tačiau neatsibundame. Visos nakties metu fazės keičia viena kitą kas pusantros-dvi valandos. Iš viso praleidžiame maždaug 6 valandas giliojo ir 2 valandas – aktyviojo miego fazėje..

Kaip miega kūdikiai

Kūdikiai užmiega kitaip. Skirtingai nuo suaugusiųjų, kurie iškart „įkrenta“ į giliojo miego fazę, kūdikiai pirmaisiais savo gyvenimo mėnesiais užmiega „lengvuoju“ miegu, ir tik po 20 ar daugiau minučių laipsniškai pereina į giliojo miego fazę.

Patarimas. Jeigu nešioji, sūpuoji ar žindai arba maitini iš buteliuko kūdikį, jo akių vokai palaipsniui užsimerkia ir jis atsipalaiduoja, atrodytų, kad miega – neskubėk nešti į lovytę. Jeigu akių vokai dar trūkčioja, kvėpavimas nereguliarus, kūdikis retkarčiais nusišypso ar padaro kitokią grimasą – vadinasi, jis dar neperėjo į giliojo miego fazę, taigi gali nesunkiai atsibusti, kai tik paleisi iš savo rankų. Palauk, kol kvėpavimas taps labiau paviršutiniškas ir reguliarus, išnyks grimasos, raumenys visiškai atsipalaiduos. Tada jį išbudinti sunkiau, taigi gali nešti miegoti ten, kur tau labiau norisi.

Kūdikio miego ciklai trumpesni. Suaugusiųjų miego ciklas (perėjimas iš lengvojo miego į gilųjį ir atgal) vidutiniškai trunka 90 minučių, kūdikių – 50-60 minučių. Be to, kūdikiai jautriau reaguoja į įvairius dirgiklius lengvojo miego metu, taigi gali atsibusti, jei yra alkani, jei jiems šalta ar nepatogu.

Patarimas. Jei kūdikis atsibudo ir niurzga, gali neskubėti imti ant rankų, o pirmiau pabandyti nuraminti: paglostyk nugarytę, padainuok lopšinę ar tiesiog priglausk jį, jei jis miega tavo lovoje. Tokiu būdu padėsi jam pereiti į kitą miego fazę pilnai neišsibudinus.

Kūdikiams nevienodai gerai sekasi užmigti ir miegoti. Yra kūdikių, kuriems užmigti nesunku, bet sudėtingiau išmiegoti ilgesnį laiką. Kitų kūdikių tėveliai turi įdėti pastangų, kad užmigdytų mažylį, bet užmigę šie miega kietai. Yra ir tokių, kuriems sunkia sekasi ir užmigti, ir miegoti. Tai daugiau priklauso ne nuo „pripratinimo“ ar tėvų nesugebėjimo auginti savo vaiką, bet nuo pačių kūdikių temperamento ir fiziologinių ypatybių. Jei tavo kūdikis neramiai miega – pasiguosk tuo, kad, kai kurių miego tyrėjų duomenimis, greitųjų akių judesių fazėje suaktyvėja smegenų kraujotaka ir labiau skatinamas smegenų brendimas.

Patarimas. Jei tavo kūdikis blogai miega – nesigraužk ir nekaltink savęs. Pažink jį, suprask, ar jam sunkiau užmigti, ar išmiegoti, išbandyk įvairius migdymo patarimus ir atsirink, kurie labiausiai tinka visai jūsų šeimai. Jeigu jūsų draugų ar pažįstamų vaikas miega gerai – tai nereiškia, kad tu kažką darai ne taip, tiesiog jūsų vaikai skirtingi. Pasistenkite bent retkarčiais patys geri pailsėti, kad tėvystė netaptų vien sunkiu darbu.

Dalia Mickevičiūtė
www.psichoterapija-jums.lt

Naujausi komentarai

 1. kristino4ka1990
  kristino4ka1990 prieš 6 m.

  pelyte19 parašė:
  o va mes naktiniu miegu kazkaip skustis negalim,miegam nuo12.30 iki 10 ryto .o dar valgot nakti?

  kai maziukai buvom,tai nevalge nakti,o dabar,kai paaugo pradejo valgyt

 2. User has not uploaded an avatar
  dovilyte_92 prieš 4 m.

  Na, o mes miegam nakciai nuo 20 val iki 10 rytoj taciau mazyliui dar viska pucia pilvuka rytais, tai jis muistosi miegantis nuo kokiu 6 iki 7 val ir valgo tame laikotarpy apie 5-6 kartus :)) bet ismiega 14 valandu...

 3. zirniszalias
  zirniszalias prieš 2 m.

  Kūdikių miegas skiriasi nuo suaugusiųjų visų pirma tuo, kad miegantys kūdikiai yra mieli kaip aniuolėliai

 4. User has not uploaded an avatar
  palaimai prieš 2 m.

  O mes parpiam nuo 22.val iki 6-7 ryto....matyt mazei taip gerai.turim ir vakarini rituala tad jau turbut zino kad jau ruosiames liulio ir bedu neturim...tik paskutiniu metu pitkta nes dantenos erzina o siaip pucia nots tanku vazinek aplinkui

 5. justelo
  justelo prieš 2 m.

  dovilyte_92 parašė:
  Na, o mes miegam nakciai nuo 20 val iki 10 rytoj taciau mazyliui dar viska pucia pilvuka rytais, tai jis muistosi miegantis nuo kokiu 6 iki 7 val ir valgo tame l…

  Nakti valgo 5-6 kartus? Ar kazka ne taip supratau?