Kuo skiriasi kūdikių miegas nuo suaugusiųjų (12)

Visų žmonių miegas yra sudarytas iš pasikartojančių ciklų. Vaikų ir suaugusiųjų miego ciklų pobūdis ir trukmė skiriasi.
Miego ciklai ir fazės
Miego ciklai yra pakankamai individualūs, jie pradeda formuotis vaikui vos gimus, tačiau ciklo trukmė, ritmas ir kiti miego įpročiai „nusistovi“ tik ankstyvoje paauglystėje, t.y. apie 10-13-uosius gyvenimo metus. Vėliau miego ciklai truputį pakinta senatvėje.
Vieną miego ciklą sudaro dvi fazės:
1. Lėtasis miegas (dar vadinamas giliuoju arba ramiuoju miegu). Lėtojo miego metu kūnas bei smegenys ilsisi ir atsinaujina, auga. Išskiriamos 3 stadijos (kartais jos įvardinamos, kaip „savarankiškos“ miego fazės. Remiantis senesne literatūra gali būti išskiriamos 4 ar 5 stadijos):
- 1 stadija - I lengvo miego fazė. Žmogus yra ką tik užmigęs, tačiau gali lengvai pabusti nuo menkiausio trukdžio.
- 2 stadija - II lengvo miego fazė. Miegas yra gilesnis, lėtėja pulsas, sumažėja kūno temperatūra.
- 3 stadija - III lengvo miego fazė arba gilusis miegas. Žmogus yra visiškai nurimęs, giliai įmigęs, jį sunku pažadinti. Pažadintas gali išsigąsti, nesusigaudyti aplinkoje.
2. Greitasis arba paradoksinis miegas (dar vadinamas neramiuoju miegu). Angliškai ši miego fazė yra vadinama REM - Rapid Eye Movement arba greitų akių judesių miegu. Šios miego fazės metu akys iš tiesų juda po užmerktais vokais. Greitojo miego fazės metu pakyla temperatūra, pagreitėja smegenų kraujotaka, širdies ritmas ir kraujospūdis yra nepastovūs, tačiau svarbiausia, kad smegenys yra labai aktyvios (jų aktyvumas yra beveik toks pats, kaip ir būdravimo metu). Šios fazės metu sapnuojame. Greitojo miego metu aktyviai veikiančios smegenys „apdoroja“ būdravimo metu gautą informaciją.
Kūdikių ir suaugusiųjų miego skirtumai
- Bendra miego trukmė. Žinoma, didžiausias kūdikių ir suaugusiųjų miego skirtumas yra miego trukmė. Suaugusiems pakanka 7-8 val. miego, naujagimiai miega 16-18 val. per parą, kūdikiai apie 10 val. per naktį.
- Miego ciklo trukmė. Vienas suaugusiųjų miego ciklas trunka 1,5-2 val. Vaikų miego ciklai yra trumpesni – naujagimių vos 30 min., kūdikių – apie 1 val.
- Miego ciklų pasikartojimas. Kadangi suaugusiųjų miego ciklai yra ilgesni, per naktį pasikartoja 3-5 ciklai. Kūdikių miego metu per naktį pasikartoja 5-7 ciklai.
- Miego fazių trukmė. Kūdikių miego fazės, t.y. lėtasis ir greitasis miegas, yra vienodos trukmės. Vaikui augant lėtojo miego trukmė didėja, o greitojo – mažėja. Suaugusieji 75-80% laiko miega lėtuoju miegu ir, atitinkamai, 20-25% greituoju.
- Jautrumas miegant. Kūdikiai, dėl savo raidos ypatumų, dažnai nubunda iš miego dėl „fiziologinių“ priežasčių: jei yra alkani, jei jiems šalta ar nepatogu.
Kodėl kūdikių ir suaugusiųjų miegas skiriasi?
Tvirtų duomenų, kodėl kūdikių ir suaugusiųjų miegas skiriasi, nėra, tačiau įvertinus turimą informaciją galima padaryti kelias prielaidas.
Ilgesnę miego trukmę specialistai aiškina labai sparčiu augimu. Skirtingų miego fazių metu vaiko kūnas ir smegenys ne tik ilsisi, bet ir išsiskiria hormonai (pavyzdžiui, augimo hormonas somatotropinas), organizmas atsinaujina ir auga, tobulėja ir stiprėja imuninė sistema, smegenys „apdoroja“ naują informaciją.
Manoma, kad trumpesni vaikų miego ciklai yra susiję su jų fiziologija, t.y. mažą skrandį turintiems kūdikiams (ypač naujagimiams) paprasčiausiai reikia dažnai valgyti. Taip pat spėjama, kad tai yra būdas išlikti – bejėgis kūdikis vis pabunda, kad vis primintų apie save, kad „patikrintų“ ar tėvai yra netoliese, ar aplinka yra sava ir saugi.
Skirtingas miego fazių pasiskirstymas yra siejamas su labai sparčiai besivystančiomis kūdikio smegenimis. Kūdikių lėtojo ir greitojo miego trukmė yra vienoda. Greitojo miego metu smegenys yra labai aktyvios, „apdorojama“ ir įsimenama informacija, „įtvirtinami“ tiek emociniai, intelektiniai, tiek ir fiziniai įgūdžiai ir pan. Ilgainiui greitojo miego trukmė mažėja, ne suaugusieji, lyginant su kūdikiais, mokosi mažiau, t.y. didelė dalis informacijos jau „apdorota“ ir „susisteminta“.
kai maziukai buvom,tai nevalge nakti,o dabar,kai paaugo pradejo valgyt