Vaiko dienos miegas: kodėl ir kiek jo reikia? (122)

kūdikis miega dienos miegą Ekaterina Pokrovsky | Shutterstock.com

Kūdikiams ir mažiems vaikams nepakanka vien tik nakties miego. Siekiant patenkinti jų miego poreikius, vaikus bent iki 3-4-erių metų būtina guldyti dienos miegui.

Kodėl vaikui reikia dienos miego?

Miegas yra būtinas visiems, tačiau sparčiai augantiems vaikams per parą jo reikia gerokai daugiau. Pavyzdžiui, 1 mėn. kūdikiui reikia net 15-16 valandų miego, tad jis natūraliai išsiskaido į ilgesnį nakties miegą ir 3 trumpesnius pogulius dienos metu.

Nors miegą yra įprasta laikyti poilsiu, miego metu organizme vyksta daug svarbių procesų. Pavyzdžiui, miego metu „susisteminame“ gautą informaciją, ją įsimename ir toliau „mokomės“ taikyti.

Miego metu išsiskiria svarbūs hormonai (taip pat ir augimo hormonu vadinamas somatotropinas, tad ne veltui sakoma, kad vaikai auga miegodami), taip pat stiprėja imuninės sistemos funkcijos.

Miegas, žinoma, taip pat yra būdas pailsėti – miegant nurimsta simpatinė nervų sistema, nukrenta streso hormono lygis (o prieš pabudimą pakyla, todėl juntame alkį) ir pan.

Dienos miego trukmė ir pogulių skaičius pagal amžių

Miegas (taip pat pat ir dienos) yra pakankamai individualus dalykas ir, visų pirma, reikėtų stebėti vaiką. Dienos pogulių skaičių ir jų trukmę „pareguliuokite“ pagal vaiko savijautą prieš ir po pogulio bei pagal dienos pogulio įtaką nakties miegui.

Amžius Pogulių skaičius Bendra pogulių
trukmė valandomis
Naujagimis Naujagimiai miega 16-18 valandų per parą, kurias sudaro 6-7 trumpi vienodi miego tarpsniai
1 mėn. 3 6-7
3 mėn. 3 5-6
6 mėn. 2 3-4
9 mėn. 2 2,5-4
12 mėn. 1-2 2-3
2 metai 1 1-2
3 metai 1 1-1,5

Prisiminkite, kad nors dienos miegas yra reikalingas, nakties miegas yra svarbesnis. Jeigu vaikas sunkiai užmiega naktį, miega gerokai trumpiau, nei rekomenduojama, o nakties miegą kompensuoja ilgesniais ir/arba dažnesniais poguliais dienos metu, reikėtų peržiūrėti vaiko dienotvarkę.

Dienos pogulius tuomet rekomenduojama sutrumpinti, sumažinti jų skaičių arba palikti ilgesnį laiko tarpą tarp paskutinio dienos miego ir guldymo nakčiai.

Kaip vaiką guldyti dienos miegui?

Jeigu įmanoma, dieną planuokite taip, kad atėjus pogulio metui būtumėte namuose. Geriausius miego įpročius vaikas išsiugdo (ir geriausiai miega) tada, kai dieną miega toje pačioje vietoje, kaip ir naktį.

Venkite vaiką migdyti vežime, automobilio kėdutėje, gultuke ir pan. Vaikui įpratus, tą turėsite daryti nuolat. Vaikas gali imti vengti miegoti lovelėje, tad nukentės nakties miego kokybė.

Guldant vaiką poguliui, laikykitės supaprastinto ir sutrumpinto migdymo ritualo, kurį naudojate prieš nakties miegą. Pavyzdžiui, pavalgydinkite vaiką, perrenkite jį patogesniais drabužiais, paskaitykite knygelę ar padainuokite lopšinę, pasūpuokite ir nurimusį (bet dar nemiegantį) vaiką paguldykite į lovelę. Ritualas prieš dienos miegą neturėtų trukti ilgiau, nei 5-10 min.

Likus maždaug 1 valandai iki miego (tiek nakties, tiek dienos), rekomenduojama vengti visų tipų ekranų (televizoriaus, išmaniųjų įrenginių), labai aktyvios, triukšmingos, vaikui absoliučiai naujos arba fiziškai varginančios veiklos, nepažįstamos aplinkos.

Ką daryti, jeigu vaikas nemiega dieną?

Jeigu vaikas atsisako miegoti dieną arba užmigti jam itin sunku, reikėtų įvertinti galimas priežastis ir atsižvelgti į vaiko amžių.

Dažniausiai dieną sunkiai užmiega pervargę, perdėm susijaudinę, labai daug naujų įspūdžių gavę vaikai. Šią problemą padeda išspręsti dienotvarkė, ramesnė veikla likus maždaug 1 valandai iki pogulio laiko ir supaprastinto migdymo ritualo laikymasis.

Pakankamos trukmės ir kokybiškas dienos miegas nukenčia, jeigu leidžiate vaikui vis nusnausti kelias minutes. Dienos metu, o ypač artėjant pogulio metui, paskatinkite vaiką dar nemiegoti. Neįaudrinkite vaiko, tačiau ramiai su juo bendraukite žaiskite ir migdykite tik atėjus numatytam laikui (galima +/-15 minučių paklaida), pageidautina - lovelėje.

Nakties miego ir dienos pogulių ciklas gali pasikeisti augimo šuolių metu, vaikui susirgus, kalantis dantukams, kūdikį migdant naujoje vietoje ir pan. 

Jeigu vaikas jau vyresnis, 3-4-erių metų amžiaus, gali būti, kad dienos miegas jam nebėra reikalingas ir jo galima atsisakyti. Plačiau apie tai skaitykite: Kada galima atsisakyti dienos miego?

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  ingakr prieš 3 sav.

  Mum greit 11 men ir mes nuo 9 men jau miegam tik viena miegeli. Ryte keliames apie 6.30. Pietu miegelis 13- 15.30 ir nakciai uzmiega apie 21.30. Naktim labai blogai miega daznai kas valanda kelis reikia todel sumazinom dienos miego skaiciu, bet niekas nepasikeite, nors tikejomes kad nakti geriau miegos jei diena maziau miegos, bet deja...

 2. User has not uploaded an avatar
  Vilma.v prieš 3 sav.

  ingakr parašė:
  Mum greit 11 men ir mes nuo 9 men jau miegam tik viena miegeli. Ryte keliames apie 6.30. Pietu miegelis 13- 15.30 ir nakciai uzmiega apie 21.30. Naktim labai blogai…

  Hmm, gal pervarksta ar karsta miegoti? O gal reiketu i lauka iseiti pries naktini miegeli? 🤔

 3. User has not uploaded an avatar
  ingakr prieš 3 sav.

  Vilma.v parašė:
  Hmm, gal pervarksta ar karsta miegoti? O gal reiketu i lauka iseiti pries naktini miegeli? 🤔

  Musu ritualai pries naktini miega yra : 20 val iseinam pasivaikscioti. Pasivazinejam vezimeliu apie 30 min. Apie 10-15 min pasivaikstom sode (gyvenam kaime). Grize nusiprausiam, atsigeriam mp, paskaitom knygele ir I lovyte. Uzmiega dainuojant lopsine. Mes jos nemiega nurasom dantukam, nes tik pries dvi savaite pasirode pirmas ir turim dar tik tris o jau beveik 11 men. Nors as jau galvoju kad toks bus jos miegelis visada.

 4. User has not uploaded an avatar
  Vilma.v prieš 3 sav.

  ingakr parašė:
  Musu ritualai pries naktini miega yra : 20 val iseinam pasivaikscioti. Pasivazinejam vezimeliu apie 30 min. Apie 10-15 min pasivaikstom sode (gyvenam kaime). Grize …

  Tai gal belieka laukti ir isaugs🤔

 5. User has not uploaded an avatar
  ingakr prieš 3 sav.

  Vilma.v parašė:
  Tai gal belieka laukti ir isaugs🤔

  Kad jau kazkaip nesitiki. Pirmoji dukra kaip augo pries uzmiegant visada zinojau kad viena karta ir kada kelsis valgyti, o dabar uzmigdziu dukra nezinau kiek pati galesiu pamiegoti tai tiesiog atsiguli ir lauki kol " nuluzti" . atsibundi nes dukra jau atsibudusi pasiziuri kiek valandu, o buna vis kelis ar keliolika min praeje nuo paskutinio paziurejimo I laikrodi. Taip ir " miegu", o naktys be gali ilgos atrodo. Na bet Ryta vel keliuosi, nes reikia. Vaikas ne lele nepadesi I deze ar pan reikia rupintis. Vel " isijungi" gera nuotaika...ir tikiesi, kad kada nors ir as issimiegosiu...