Vaiko dienos miegas: kodėl ir kiek jo reikia? (128)

kūdikis miega dienos miegą Ekaterina Pokrovsky | Shutterstock.com

Kūdikiams ir mažiems vaikams nepakanka vien tik nakties miego. Siekiant patenkinti jų miego poreikius, vaikus bent iki 3-4-erių metų būtina guldyti dienos miegui.

Kodėl vaikui reikia dienos miego?

Miegas yra būtinas visiems, tačiau sparčiai augantiems vaikams per parą jo reikia gerokai daugiau. Pavyzdžiui, 1 mėn. kūdikiui reikia net 15-16 valandų miego, tad jis natūraliai išsiskaido į ilgesnį nakties miegą ir 3 trumpesnius pogulius dienos metu.

Nors miegą yra įprasta laikyti poilsiu, miego metu organizme vyksta daug svarbių procesų. Pavyzdžiui, miego metu „susisteminame“ gautą informaciją, ją įsimename ir toliau „mokomės“ taikyti.

Miego metu išsiskiria svarbūs hormonai (taip pat ir augimo hormonu vadinamas somatotropinas, tad ne veltui sakoma, kad vaikai auga miegodami), taip pat stiprėja imuninės sistemos funkcijos.

Miegas, žinoma, taip pat yra būdas pailsėti – miegant nurimsta simpatinė nervų sistema, nukrenta streso hormono lygis (o prieš pabudimą pakyla, todėl juntame alkį) ir pan.

Dienos miego trukmė ir pogulių skaičius pagal amžių

Miegas (taip pat pat ir dienos) yra pakankamai individualus dalykas ir, visų pirma, reikėtų stebėti vaiką. Dienos pogulių skaičių ir jų trukmę „pareguliuokite“ pagal vaiko savijautą prieš ir po pogulio bei pagal dienos pogulio įtaką nakties miegui.

Amžius Pogulių skaičius Bendra pogulių
trukmė valandomis
Naujagimis Naujagimiai miega 16-18 valandų per parą, kurias sudaro 6-7 trumpi vienodi miego tarpsniai
1 mėn. 3 6-7
3 mėn. 3 5-6
6 mėn. 2 3-4
9 mėn. 2 2,5-4
12 mėn. 1-2 2-3
2 metai 1 1-2
3 metai 1 1-1,5

Prisiminkite, kad nors dienos miegas yra reikalingas, nakties miegas yra svarbesnis. Jeigu vaikas sunkiai užmiega naktį, miega gerokai trumpiau, nei rekomenduojama, o nakties miegą kompensuoja ilgesniais ir/arba dažnesniais poguliais dienos metu, reikėtų peržiūrėti vaiko dienotvarkę.

Dienos pogulius tuomet rekomenduojama sutrumpinti, sumažinti jų skaičių arba palikti ilgesnį laiko tarpą tarp paskutinio dienos miego ir guldymo nakčiai.

Kaip vaiką guldyti dienos miegui?

Jeigu įmanoma, dieną planuokite taip, kad atėjus pogulio metui būtumėte namuose. Geriausius miego įpročius vaikas išsiugdo (ir geriausiai miega) tada, kai dieną miega toje pačioje vietoje, kaip ir naktį.

Venkite vaiką migdyti vežime, automobilio kėdutėje, gultuke ir pan. Vaikui įpratus, tą turėsite daryti nuolat. Vaikas gali imti vengti miegoti lovelėje, tad nukentės nakties miego kokybė.

Guldant vaiką poguliui, laikykitės supaprastinto ir sutrumpinto migdymo ritualo, kurį naudojate prieš nakties miegą. Pavyzdžiui, pavalgydinkite vaiką, perrenkite jį patogesniais drabužiais, paskaitykite knygelę ar padainuokite lopšinę, pasūpuokite ir nurimusį (bet dar nemiegantį) vaiką paguldykite į lovelę. Ritualas prieš dienos miegą neturėtų trukti ilgiau, nei 5-10 min.

Likus maždaug 1 valandai iki miego (tiek nakties, tiek dienos), rekomenduojama vengti visų tipų ekranų (televizoriaus, išmaniųjų įrenginių), labai aktyvios, triukšmingos, vaikui absoliučiai naujos arba fiziškai varginančios veiklos, nepažįstamos aplinkos.

Ką daryti, jeigu vaikas nemiega dieną?

Jeigu vaikas atsisako miegoti dieną arba užmigti jam itin sunku, reikėtų įvertinti galimas priežastis ir atsižvelgti į vaiko amžių.

Dažniausiai dieną sunkiai užmiega pervargę, perdėm susijaudinę, labai daug naujų įspūdžių gavę vaikai. Šią problemą padeda išspręsti dienotvarkė, ramesnė veikla likus maždaug 1 valandai iki pogulio laiko ir supaprastinto migdymo ritualo laikymasis.

Pakankamos trukmės ir kokybiškas dienos miegas nukenčia, jeigu leidžiate vaikui vis nusnausti kelias minutes. Dienos metu, o ypač artėjant pogulio metui, paskatinkite vaiką dar nemiegoti. Neįaudrinkite vaiko, tačiau ramiai su juo bendraukite žaiskite ir migdykite tik atėjus numatytam laikui (galima +/-15 minučių paklaida), pageidautina - lovelėje.

Nakties miego ir dienos pogulių ciklas gali pasikeisti augimo šuolių metu, vaikui susirgus, kalantis dantukams, kūdikį migdant naujoje vietoje ir pan.

Jeigu vaikas jau vyresnis, 3-4-erių metų amžiaus, gali būti, kad dienos miegas jam nebėra reikalingas ir jo galima atsisakyti. Plačiau apie tai skaitykite: Kada galima atsisakyti dienos miego?

Taip pat skaitykite:

Vilma.v prieš 3 mėn.

Sveikos mamytes,

Labas, o ryte ilgiau miega? Mano mazyliui dar augimo suolis nesibaige, nakti keliasi 4kartus🙈

2. Rūta M.
    Rūta M. prieš 3 mėn.

Pasiskaitykit apie miego regresijas

Luuna prieš 3 mėn.

Sveikos mamytes,

pas mus tas pats. mums irgi 3 men ir dvi savaites. uzmiega 12 nakties su baisiais riksmais. ir keliasi kas 2 val. o anksciau uzmigdavo 22 niurzgedama ir keldavosi tik viena karta. kaip liudna kad taip pasidare, ir vaiko gaila nes nerami ir man sunku.

vaida.stamp prieš 3 mėn.

Rūta M. parašė:
    Pasiskaitykit apie miego regresijas

Miego regresijos raso kad nuo 4 menesio. Taip, gaila kad taip pasikeicia miegas, pries tai irgi gerai miegodavo bet svarbiausia eidavo miegoti normaliu laiku, o dabar vidurnakti ir dar veliau... Kazkaip neitiketina taip ilgai kudikis nemiega, galbut taip ir turi buti bet tikiuosi neliks ir pasikeis vel i normalu laika. O nuo kada vedate dienotvarke? Pas mus tik ejimas miegoti ir kelimasis ta pati laika, o diena gaunasi kaip jis nori.

Vilma.v prieš 3 mėn.

Mano uzmiega apie 7val vakare ir jau buna nakties miegui uzmiges🤦 vakariniai miegojimai kazkaip nenusistovi, vis sunkiai uzmiega arba labsi anksti nakties miegas. Reikes bandyti apie 20 val kelti, gal nebus piktas🙏🤔