Vaiko dienos miegas: kodėl ir kiek jo reikia? (113)

kūdikis miega dienos miegą Ekaterina Pokrovsky | Shutterstock.com

Kūdikiams ir mažiems vaikams nepakanka vien tik nakties miego. Siekiant patenkinti jų miego poreikius, vaikus bent iki 3-4-erių metų būtina guldyti dienos miegui.

Kodėl vaikui reikia dienos miego?

Miegas yra būtinas visiems, tačiau sparčiai augantiems vaikams per parą jo reikia gerokai daugiau. Pavyzdžiui, 1 mėn. kūdikiui reikia net 15-16 valandų miego, tad jis natūraliai išsiskaido į ilgesnį nakties miegą ir 3 trumpesnius pogulius dienos metu.

Nors miegą yra įprasta laikyti poilsiu, miego metu organizme vyksta daug svarbių procesų. Pavyzdžiui, miego metu „susisteminame“ gautą informaciją, ją įsimename ir toliau „mokomės“ taikyti.

Miego metu išsiskiria svarbūs hormonai (taip pat ir augimo hormonu vadinamas somatotropinas, tad ne veltui sakoma, kad vaikai auga miegodami), taip pat stiprėja imuninės sistemos funkcijos.

Miegas, žinoma, taip pat yra būdas pailsėti – miegant nurimsta simpatinė nervų sistema, nukrenta streso hormono lygis (o prieš pabudimą pakyla, todėl juntame alkį) ir pan.

Dienos miego trukmė ir pogulių skaičius pagal amžių

Miegas (taip pat pat ir dienos) yra pakankamai individualus dalykas ir, visų pirma, reikėtų stebėti vaiką. Dienos pogulių skaičių ir jų trukmę „pareguliuokite“ pagal vaiko savijautą prieš ir po pogulio bei pagal dienos pogulio įtaką nakties miegui.

Amžius Pogulių skaičius Bendra pogulių
trukmė valandomis
Naujagimis Naujagimiai miega 16-18 valandų per parą, kurias sudaro 6-7 trumpi vienodi miego tarpsniai
1 mėn. 3 6-7
3 mėn. 3 5-6
6 mėn. 2 3-4
9 mėn. 2 2,5-4
12 mėn. 1-2 2-3
2 metai 1 1-2
3 metai 1 1-1,5

Prisiminkite, kad nors dienos miegas yra reikalingas, nakties miegas yra svarbesnis. Jeigu vaikas sunkiai užmiega naktį, miega gerokai trumpiau, nei rekomenduojama, o nakties miegą kompensuoja ilgesniais ir/arba dažnesniais poguliais dienos metu, reikėtų peržiūrėti vaiko dienotvarkę.

Dienos pogulius tuomet rekomenduojama sutrumpinti, sumažinti jų skaičių arba palikti ilgesnį laiko tarpą tarp paskutinio dienos miego ir guldymo nakčiai.

Kaip vaiką guldyti dienos miegui?

Jeigu įmanoma, dieną planuokite taip, kad atėjus pogulio metui būtumėte namuose. Geriausius miego įpročius vaikas išsiugdo (ir geriausiai miega) tada, kai dieną miega toje pačioje vietoje, kaip ir naktį.

Venkite vaiką migdyti vežime, automobilio kėdutėje, gultuke ir pan. Vaikui įpratus, tą turėsite daryti nuolat. Vaikas gali imti vengti miegoti lovelėje, tad nukentės nakties miego kokybė.

Guldant vaiką poguliui, laikykitės supaprastinto ir sutrumpinto migdymo ritualo, kurį naudojate prieš nakties miegą. Pavyzdžiui, pavalgydinkite vaiką, perrenkite jį patogesniais drabužiais, paskaitykite knygelę ar padainuokite lopšinę, pasūpuokite ir nurimusį (bet dar nemiegantį) vaiką paguldykite į lovelę. Ritualas prieš dienos miegą neturėtų trukti ilgiau, nei 5-10 min.

Likus maždaug 1 valandai iki miego (tiek nakties, tiek dienos), rekomenduojama vengti visų tipų ekranų (televizoriaus, išmaniųjų įrenginių), labai aktyvios, triukšmingos, vaikui absoliučiai naujos arba fiziškai varginančios veiklos, nepažįstamos aplinkos.

Ką daryti, jeigu vaikas nemiega dieną?

Jeigu vaikas atsisako miegoti dieną arba užmigti jam itin sunku, reikėtų įvertinti galimas priežastis ir atsižvelgti į vaiko amžių.

Dažniausiai dieną sunkiai užmiega pervargę, perdėm susijaudinę, labai daug naujų įspūdžių gavę vaikai. Šią problemą padeda išspręsti dienotvarkė, ramesnė veikla likus maždaug 1 valandai iki pogulio laiko ir supaprastinto migdymo ritualo laikymasis.

Pakankamos trukmės ir kokybiškas dienos miegas nukenčia, jeigu leidžiate vaikui vis nusnausti kelias minutes. Dienos metu, o ypač artėjant pogulio metui, paskatinkite vaiką dar nemiegoti. Neįaudrinkite vaiko, tačiau ramiai su juo bendraukite žaiskite ir migdykite tik atėjus numatytam laikui (galima +/-15 minučių paklaida), pageidautina - lovelėje.

Nakties miego ir dienos pogulių ciklas gali pasikeisti augimo šuolių metu, vaikui susirgus, kalantis dantukams, kūdikį migdant naujoje vietoje ir pan. 

Jeigu vaikas jau vyresnis, 3-4-erių metų amžiaus, gali būti, kad dienos miegas jam nebėra reikalingas ir jo galima atsisakyti. Plačiau apie tai skaitykite: Kada galima atsisakyti dienos miego?

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. Mamulė_Mamulė
  Mamulė_Mamulė prieš 1 sav.

  Indrė7777 parašė:
  O kaip maitinimus kietu maistu išdėstot? Kuriom valandom?

  Pusryciai uz valandos nuo atsikelimo. Pietus apie 1-2, vakariene 7 ;) dar uzkandis vaisiu ar pan. 5 val. 🙂🙂🙂

 2. User has not uploaded an avatar
  Indrė7777 prieš 1 sav.

  Mamulė_Mamulė parašė:
  Pusryciai uz valandos nuo atsikelimo. Pietus apie 1-2, vakariene 7 ;) dar uzkandis vaisiu ar pan. 5 val. 🙂🙂🙂

  O ką valgot pusryčiams, pietums ir vakarienei? Ir pietus valgot prieš ar po pietų miego?

 3. User has not uploaded an avatar
  Indrė7777 prieš 1 sav.

  O kaip pietus valgot? Prieš pietų miegą ar po pietų miego?

 4. Mamulė_Mamulė
  Mamulė_Mamulė prieš 1 sav.

  Indrė7777 parašė:
  O ką valgot pusryčiams, pietums ir vakarienei? Ir pietus valgot prieš ar po pietų miego?

  pusryciam visko ko turiu: virtu kiausiniu arba kiausiniene, darzoviu butinai (agurku, pomidoru, brokoliu ar kalafioru, poru ir pan.), duonos (arba skrebuciai) su sviestu, buna kosiu, avokadai daznai, taip pat surio megsta pagrauzt (cederio dazniausiai), na ir pan ;) Pietum jau sunkiau megsta mazulis - mesos + darzoviu (mes ivariausia: kukuliai, kepsniai, kepsneliai, grill, virta, troskinta - zodziu visom formom). o vakarienei buna visko: makaronu, darzoviu, mesos ,varskes patiekalu (apkepai, varskeciai ir pan.), kartais kosiu, kartais jei karsta ir nieko neima tai tiesiog vaisiu pakapoja (arbuzo, apelsinu, vysniu, braskiu) su graikisku jogurtu.
  Labai platus musu meniu ;)

  pietus valgo tarp 1 ir 2 miego per pati viduriuka ;) zinoma pries visus valgius gauna mp. Siandien pietus gavos tik dabar - 14:30. bet atsikele velai, tik 14 val ;)

  Viskas susideda pagal rytini atsikelima. Siandien atsikele tik puse 11 tai va taip ir gavos

 5. User has not uploaded an avatar
  Indrė7777 prieš 1 sav.

  Mamulė_Mamulė parašė:
  pusryciam visko ko turiu: virtu kiausiniu arba kiausiniene, darzoviu butinai (agurku, pomidoru, brokoliu ar kalafioru, poru ir pan.), duonos (arba skrebuciai) su sv…

  Labai dėkoju už išsamų atsakymą!!!