Vaiko dienos miegas: kodėl ir kiek jo reikia? (150)

kūdikis miega dienos miegą Ekaterina Pokrovsky | Shutterstock.com

Kūdikiams ir mažiems vaikams nepakanka vien tik nakties miego. Siekiant patenkinti jų miego poreikius, vaikus bent iki 3-4-erių metų būtina guldyti dienos miegui.

Kodėl vaikui reikia dienos miego?

Miegas yra būtinas visiems, tačiau sparčiai augantiems vaikams per parą jo reikia gerokai daugiau. Pavyzdžiui, 1 mėn. kūdikiui reikia net 15-16 valandų miego, tad jis natūraliai išsiskaido į ilgesnį nakties miegą ir 3 trumpesnius pogulius dienos metu.

Nors miegą yra įprasta laikyti poilsiu, miego metu organizme vyksta daug svarbių procesų. Pavyzdžiui, miego metu „susisteminame“ gautą informaciją, ją įsimename ir toliau „mokomės“ taikyti.

Miego metu išsiskiria svarbūs hormonai (taip pat ir augimo hormonu vadinamas somatotropinas, tad ne veltui sakoma, kad vaikai auga miegodami), taip pat stiprėja imuninės sistemos funkcijos.

Miegas, žinoma, taip pat yra būdas pailsėti – miegant nurimsta simpatinė nervų sistema, nukrenta streso hormono lygis (o prieš pabudimą pakyla, todėl juntame alkį) ir pan.

Dienos miego trukmė ir pogulių skaičius pagal amžių

Miegas (taip pat pat ir dienos) yra pakankamai individualus dalykas ir, visų pirma, reikėtų stebėti vaiką. Dienos pogulių skaičių ir jų trukmę „pareguliuokite“ pagal vaiko savijautą prieš ir po pogulio bei pagal dienos pogulio įtaką nakties miegui.

Amžius Pogulių skaičius Bendra pogulių
trukmė valandomis
Naujagimis Naujagimiai miega 16-18 valandų per parą, kurias sudaro 6-7 trumpi vienodi miego tarpsniai
1 mėn. 3 6-7
3 mėn. 3 5-6
6 mėn. 2 3-4
9 mėn. 2 2,5-4
12 mėn. 1-2 2-3
2 metai 1 1-2
3 metai 1 1-1,5

Prisiminkite, kad nors dienos miegas yra reikalingas, nakties miegas yra svarbesnis. Jeigu vaikas sunkiai užmiega naktį, miega gerokai trumpiau, nei rekomenduojama, o nakties miegą kompensuoja ilgesniais ir/arba dažnesniais poguliais dienos metu, reikėtų peržiūrėti vaiko dienotvarkę.

Dienos pogulius tuomet rekomenduojama sutrumpinti, sumažinti jų skaičių arba palikti ilgesnį laiko tarpą tarp paskutinio dienos miego ir guldymo nakčiai.

Kaip vaiką guldyti dienos miegui?

Jeigu įmanoma, dieną planuokite taip, kad atėjus pogulio metui būtumėte namuose. Geriausius miego įpročius vaikas išsiugdo (ir geriausiai miega) tada, kai dieną miega toje pačioje vietoje, kaip ir naktį.

Venkite vaiką migdyti vežime, automobilio kėdutėje, gultuke ir pan. Vaikui įpratus, tą turėsite daryti nuolat. Vaikas gali imti vengti miegoti lovelėje, tad nukentės nakties miego kokybė.

Guldant vaiką poguliui, laikykitės supaprastinto ir sutrumpinto migdymo ritualo, kurį naudojate prieš nakties miegą. Pavyzdžiui, pavalgydinkite vaiką, perrenkite jį patogesniais drabužiais, paskaitykite knygelę ar padainuokite lopšinę, pasūpuokite ir nurimusį (bet dar nemiegantį) vaiką paguldykite į lovelę. Ritualas prieš dienos miegą neturėtų trukti ilgiau, nei 5-10 min.

Likus maždaug 1 valandai iki miego (tiek nakties, tiek dienos), rekomenduojama vengti visų tipų ekranų (televizoriaus, išmaniųjų įrenginių), labai aktyvios, triukšmingos, vaikui absoliučiai naujos arba fiziškai varginančios veiklos, nepažįstamos aplinkos.

Ką daryti, jeigu vaikas nemiega dieną?

Jeigu vaikas atsisako miegoti dieną arba užmigti jam itin sunku, reikėtų įvertinti galimas priežastis ir atsižvelgti į vaiko amžių.

Dažniausiai dieną sunkiai užmiega pervargę, perdėm susijaudinę, labai daug naujų įspūdžių gavę vaikai. Šią problemą padeda išspręsti dienotvarkė, ramesnė veikla likus maždaug 1 valandai iki pogulio laiko ir supaprastinto migdymo ritualo laikymasis.

Pakankamos trukmės ir kokybiškas dienos miegas nukenčia, jeigu leidžiate vaikui vis nusnausti kelias minutes. Dienos metu, o ypač artėjant pogulio metui, paskatinkite vaiką dar nemiegoti. Neįaudrinkite vaiko, tačiau ramiai su juo bendraukite žaiskite ir migdykite tik atėjus numatytam laikui (galima +/-15 minučių paklaida), pageidautina - lovelėje.

Nakties miego ir dienos pogulių ciklas gali pasikeisti augimo šuolių metu, vaikui susirgus, kalantis dantukams, kūdikį migdant naujoje vietoje ir pan. 

Jeigu vaikas jau vyresnis, 3-4-erių metų amžiaus, gali būti, kad dienos miegas jam nebėra reikalingas ir jo galima atsisakyti. Plačiau apie tai skaitykite: Kada galima atsisakyti dienos miego?

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

  1. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 1 m.

    amzina parašė:
    Mum jau 3 men ir 2 sav, su miegu vargsta daugiau nuo 2 men anksciau dar vezime miegojo dabar jau nebe

    amzina parašė:
    Pabezda paryciais, vakare daugiau, bet diegliukai mums jau baigesi nes kentejom nuo 2 sav iki kokiu 3 men nebera tu vakariniu rekimu, dabar matosi jog ji irzli jog …

    Iki pusės metų gali kankinti...

  2. Leyla
    Leyla prieš 1 m.

    Pipiriuke parašė:
    Na vežimas/mašina juda tai ir miega, o paguldžius i lovytę akys stačios arba po 30 min prabunda... nebežinau jau ka daryt, gaila vaiko kad nepailsi

    Galit bandyt pratęst miegą taip pat, kaip ir užmigdėt. Vežime užmiega nuo siūbavimo, tai tarp ciklų irgi siūbuoja. Jei namie migdot su MP, tai su MP ir prasitęstų miegas (patogiau neguldyt į lovelę..). Aš su MP pratęsdavau keletą pabudimų lengvai... o kaip jūs migdot namie?

    amzina parašė:
    Pabezda paryciais, vakare daugiau, bet diegliukai mums jau baigesi nes kentejom nuo 2 sav iki kokiu 3 men nebera tu vakariniu rekimu, dabar matosi jog ji irzli jog …

    Gal jum jau 4 miego regresas? Mum ilgai kankino pilvai... bet buvo auksinis laikas gal 5-6 mėn tikrai gerai miegojo. Tada prasidėjo dantys, vėl regresai, išmokimai...

    Vežime pradėjo mum miegot tik nuo 7mėn. Bandykit senus būdus, kurie atrodo neveikia, vienu metu gali imt ir pradėt veikt

  3. amzina
    amzina prieš 1 m.

    Leyla parašė:
    Galit bandyt pratęst miegą taip pat, kaip ir užmigdėt. Vežime užmiega nuo siūbavimo, tai tarp ciklų irgi siūbuoja. Jei namie migdot su MP, tai su MP ir prasitęstų m…

    Gal ir regresas, esme kad ji labai malasi rankom kisa rankas i burna, uz tai kitur neuzmiega niekaip o vezima kombis vokelis trukdo jidet gal del ti nervinasi. Nakciai vystymas tik ranku padeda o seip visas kumstis burnoj ir nervinadi verkia nes pati save izbudina. Ir tai uzmiega supama su lingemis ir vien del to jog buna jau tamsu tai pengviau padaryt, diena sviesiau kambari net su uztrauktom uzuolaidom ir akim staciom ziuri jet supama nemiega. Arba sulauksiu geresnio miego arba ne. Bet stebina kad net vezime nemiega lauke, kai beveik visi vaikai bent lauke vezami miega.

  4. User has not uploaded an avatar
    Mettija prieš 1 m.

    Pipiriuke parašė:
    Kiek lašiuku skyrė?

    Vandeninio lasiuka berods, aliejini 2

  5. Svbu
    Svbu prieš 1 m.

    Sveikos. Maniske irgi su miegeliu ne kas. Mums jau 3 men ir 2 sav. Ir niekaip. Is tikro nedarau dienos rezima. Nes vargom su diegliukais dabar mums dantukai dygsta labai issibalansuoja vel ir vel. Ir aplamai dienos metu 10 min pamiega... Kartais 30 min. Ir viskas. O nakti gerai. Uzmiegam apie 9h vakaro ir iki 7 miegam. Bet budinasi apie 3h pati uzmiega, veliau 5h taip pat pati uzmiega. Labiausiai viska gadin vyro gimine. As nesuprantu is kokio jie pasaulio. Jie neleidzia mano dukrytes migdyti. Ir pastoviai rankinukas, rankinukas. Pora kartu isleidau vyra pas gimines nesusitvarkiau su saviske po ju. Pradzioj niekaip nesupratau kas nutiko. Veliau kai vyras pasake, kad jai ten neleidzia pamiegot. Tipo isvargsta ji ir pati uzmiega po velnias kiek valandu. Ir pastoviai ji ten pas jos tam gultuke guli. Jame valgidinama, sedi istisas valandas... Tai kai suzinojau sakau pamirsk, kad ten vaziuosi su ja. Arba kai isvargin vaika tegul kita diena atvaro ir bando su ja susitvarkyti. Ar tai normalu? Manes klausineja kam as ja migdau dienos metu?