Vaiko dienos miegas: kodėl ir kiek jo reikia? (153)

kūdikis miega dienos miegą Ekaterina Pokrovsky | Shutterstock.com

Kūdikiams ir mažiems vaikams nepakanka vien tik nakties miego. Siekiant patenkinti jų miego poreikius, vaikus bent iki 3-4-erių metų būtina guldyti dienos miegui.

Kodėl vaikui reikia dienos miego?

Miegas yra būtinas visiems, tačiau sparčiai augantiems vaikams per parą jo reikia gerokai daugiau. Pavyzdžiui, 1 mėn. kūdikiui reikia net 15-16 valandų miego, tad jis natūraliai išsiskaido į ilgesnį nakties miegą ir 3 trumpesnius pogulius dienos metu.

Nors miegą yra įprasta laikyti poilsiu, miego metu organizme vyksta daug svarbių procesų. Pavyzdžiui, miego metu „susisteminame“ gautą informaciją, ją įsimename ir toliau „mokomės“ taikyti.

Miego metu išsiskiria svarbūs hormonai (taip pat ir augimo hormonu vadinamas somatotropinas, tad ne veltui sakoma, kad vaikai auga miegodami), taip pat stiprėja imuninės sistemos funkcijos.

Miegas, žinoma, taip pat yra būdas pailsėti – miegant nurimsta simpatinė nervų sistema, nukrenta streso hormono lygis (o prieš pabudimą pakyla, todėl juntame alkį) ir pan.

Dienos miego trukmė ir pogulių skaičius pagal amžių

Miegas (taip pat pat ir dienos) yra pakankamai individualus dalykas ir, visų pirma, reikėtų stebėti vaiką. Dienos pogulių skaičių ir jų trukmę „pareguliuokite“ pagal vaiko savijautą prieš ir po pogulio bei pagal dienos pogulio įtaką nakties miegui.

Amžius Pogulių skaičius Bendra pogulių
trukmė valandomis
Naujagimis Naujagimiai miega 16-18 valandų per parą, kurias sudaro 6-7 trumpi vienodi miego tarpsniai
1 mėn. 3 6-7
3 mėn. 3 5-6
6 mėn. 2 3-4
9 mėn. 2 2,5-4
12 mėn. 1-2 2-3
2 metai 1 1-2
3 metai 1 1-1,5

Prisiminkite, kad nors dienos miegas yra reikalingas, nakties miegas yra svarbesnis. Jeigu vaikas sunkiai užmiega naktį, miega gerokai trumpiau, nei rekomenduojama, o nakties miegą kompensuoja ilgesniais ir/arba dažnesniais poguliais dienos metu, reikėtų peržiūrėti vaiko dienotvarkę.

Dienos pogulius tuomet rekomenduojama sutrumpinti, sumažinti jų skaičių arba palikti ilgesnį laiko tarpą tarp paskutinio dienos miego ir guldymo nakčiai.

Kaip vaiką guldyti dienos miegui?

Jeigu įmanoma, dieną planuokite taip, kad atėjus pogulio metui būtumėte namuose. Geriausius miego įpročius vaikas išsiugdo (ir geriausiai miega) tada, kai dieną miega toje pačioje vietoje, kaip ir naktį.

Venkite vaiką migdyti vežime, automobilio kėdutėje, gultuke ir pan. Vaikui įpratus, tą turėsite daryti nuolat. Vaikas gali imti vengti miegoti lovelėje, tad nukentės nakties miego kokybė.

Guldant vaiką poguliui, laikykitės supaprastinto ir sutrumpinto migdymo ritualo, kurį naudojate prieš nakties miegą. Pavyzdžiui, pavalgydinkite vaiką, perrenkite jį patogesniais drabužiais, paskaitykite knygelę ar padainuokite lopšinę, pasūpuokite ir nurimusį (bet dar nemiegantį) vaiką paguldykite į lovelę. Ritualas prieš dienos miegą neturėtų trukti ilgiau, nei 5-10 min.

Likus maždaug 1 valandai iki miego (tiek nakties, tiek dienos), rekomenduojama vengti visų tipų ekranų (televizoriaus, išmaniųjų įrenginių), labai aktyvios, triukšmingos, vaikui absoliučiai naujos arba fiziškai varginančios veiklos, nepažįstamos aplinkos.

Ką daryti, jeigu vaikas nemiega dieną?

Jeigu vaikas atsisako miegoti dieną arba užmigti jam itin sunku, reikėtų įvertinti galimas priežastis ir atsižvelgti į vaiko amžių.

Dažniausiai dieną sunkiai užmiega pervargę, perdėm susijaudinę, labai daug naujų įspūdžių gavę vaikai. Šią problemą padeda išspręsti dienotvarkė, ramesnė veikla likus maždaug 1 valandai iki pogulio laiko ir supaprastinto migdymo ritualo laikymasis.

Pakankamos trukmės ir kokybiškas dienos miegas nukenčia, jeigu leidžiate vaikui vis nusnausti kelias minutes. Dienos metu, o ypač artėjant pogulio metui, paskatinkite vaiką dar nemiegoti. Neįaudrinkite vaiko, tačiau ramiai su juo bendraukite žaiskite ir migdykite tik atėjus numatytam laikui (galima +/-15 minučių paklaida), pageidautina - lovelėje.

Nakties miego ir dienos pogulių ciklas gali pasikeisti augimo šuolių metu, vaikui susirgus, kalantis dantukams, kūdikį migdant naujoje vietoje ir pan. 

Jeigu vaikas jau vyresnis, 3-4-erių metų amžiaus, gali būti, kad dienos miegas jam nebėra reikalingas ir jo galima atsisakyti. Plačiau apie tai skaitykite: Kada galima atsisakyti dienos miego?

Taip pat skaitykite:

Susiję straipsniai

(Ne)privalomas pietų miegas darželiuose

2023 m. gruodžio pradžioje visos 60 Lietuvos savivaldybių administracijos patvirtino, kad jų įsteigtuose darželiuose dienos miegas nėra privalomas.

Apie pietų miego (ne)naudą darželyje: baimės laikas vaikui?

Nors vieniems vaikams jis puiki proga pailsėti, kitiems, kuriems jo jau nebereikia, tampa tikru baimės laiku.

„Tu miegok“ – tėčio sukurta lopšinė, kuri veikia mažuosius

Gerai, kai vaikai lengvai užmiega. O jei užmigdyti sunku? Tada tėvai turi susigalvoti, kaip vaikams (ir sau) padėti greičiau pasiekti sapnų karalystę.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Mettija prieš 2 m.

  Pipiriuke parašė:
  Kiek lašiuku skyrė?

  Vandeninio lasiuka berods, aliejini 2

 2. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 2 m.

  Sveikos. Maniske irgi su miegeliu ne kas. Mums jau 3 men ir 2 sav. Ir niekaip. Is tikro nedarau dienos rezima. Nes vargom su diegliukais dabar mums dantukai dygsta labai issibalansuoja vel ir vel. Ir aplamai dienos metu 10 min pamiega... Kartais 30 min. Ir viskas. O nakti gerai. Uzmiegam apie 9h vakaro ir iki 7 miegam. Bet budinasi apie 3h pati uzmiega, veliau 5h taip pat pati uzmiega. Labiausiai viska gadin vyro gimine. As nesuprantu is kokio jie pasaulio. Jie neleidzia mano dukrytes migdyti. Ir pastoviai rankinukas, rankinukas. Pora kartu isleidau vyra pas gimines nesusitvarkiau su saviske po ju. Pradzioj niekaip nesupratau kas nutiko. Veliau kai vyras pasake, kad jai ten neleidzia pamiegot. Tipo isvargsta ji ir pati uzmiega po velnias kiek valandu. Ir pastoviai ji ten pas jos tam gultuke guli. Jame valgidinama, sedi istisas valandas... Tai kai suzinojau sakau pamirsk, kad ten vaziuosi su ja. Arba kai isvargin vaika tegul kita diena atvaro ir bando su ja susitvarkyti. Ar tai normalu? Manes klausineja kam as ja migdau dienos metu?

 3. User has not uploaded an avatar
  Monika111 prieš 3 mėn.

  Sveikos 🤍 Esu jau nevilty su pietu migdymu...
  Kol buvo mazesne, uzmigdavo pietu miegui tik ant ranku ir tik su muzika.. ir tai tesias iki dabar... 1,5m. Zinau, kalbam ir patys suprantam kad patys taip pripratinom ir dabar turim ka turim...
  Ka daryti? Nee dabar istisai vos ne valanda ant ranku su muzika kol uzmiega... Guldyti bandem, salia atsigulam, padarom kambary tamsa, Nu niekaip.. saukia, lipa is lovos rodo I duris.. Jau nebe zinau kaip elgtis.. nuo vasario prades lankyti darzeli tai dar labiau galva sprogsta pagalvojus kaip ten bus su miegu...😨😭

 4. Leyla
  Leyla prieš 3 mėn.

  Monika111 parašė:
  Sveikos 🤍 Esu jau nevilty su pietu migdymu...
  Kol buvo mazesne, uzmigdavo pietu miegui tik ant ranku ir tik su muzika.. ir tai t…

  Mes ilgai naudojome grojančią mešką migdymui kol panašiai tokiam amžiuje supratome, kad ta muzika visgi jam trukdo užmigti, o ne padeda. Naktį kai nustojau nešioti būna plačiai apsikabinam, sėdžiu ant sofos, o jis padėjęs galvą man ant peties - lyg ir nenšioju, bet daug kontakto. Gal per daug stipriai iškart bandot perpratint, palaispniui bandykit

 5. User has not uploaded an avatar
  Monika111 prieš 3 mėn.

  Bet ir esme kad ir ant tu paciu ranku kiek uztrunka kol uzmiega... keliasi 8-9val. 2valandas jau Bandai uzlausti ir nieko soka ji ir viskas...