Nuo kokio amžiaus galima atsisakyti dienos miego? (36)
Dienos miegas yra būtinas kūdikiams ir mažiems vaikams, tačiau vaikui augant dienos miego reikia vis mažiau, o, atėjus laikui, dienos miego verta atsisakyti, nes jis gali kliudyti kokybiškam nakties miegui.
Kelerių metų vaikui nebereikia pietų miego?
Vaikų, net ir vienodo amžiaus, miego poreikiai ir grafikas gali šiek tiek skirtis, tačiau vienaip ar kitaip per parą jis turi išmiegoti savo „miego normą“.
Įprastai pietų miegas jau nebėra toks būtinas 3-4-erių metų ir vyresniems vaikams. Tokio amžiaus vaikų nervinė sistema jau yra pakankamai brandi, o tinkamai pailsi ir reikiamas miego valandas jie „susirenka“ per naktį.
Ženklai, kad vaikui dienos miegas nebebūtinas
Vieno ženklo, kad dienos pogulių skaičių galima sumažinti, o vėliau ir visai jų atsisakyti, nėra. Tačiau tai tikrai neturėtų įvykti vien dėl to, kad vaikas spyriojasi ir nenori eiti dienos pogulio.
Norėdami priimti teisingą sprendimą, turite ilgesnį laiką stebėti vaiką ir įvertinti požymių visumą.
Pietų miego galima atsisakyti, jeigu:
- Vaikui yra bent 3-eji ir daugiau metų;
- Net ir nepamiegojęs vaikas jaučiasi gerai, nėra nuovargiui būdingų ženklų (irzlumo, suprastėjusios judesių koordinacijos, mieguistumo);
- Nakties miegas yra kokybiškas, t.y. vaikas išmiega rekomenduojamą laiką, miega giliai ir ramiai;
- Dienos miegas daro neigiamą įtaką nakties miego kokybei, trukmei;
- Vaikas paguldytas dienos miego neužmiega;
- Vaikas protestuoja prieš dienos miegą.
Ar versti vaiką miegoti dieną?
Mokslininkų ir medikų teigimu nakties miegas yra gerokai svarbesnis, nei dienos. Nakties miego metu smegenyse ir visame kūne vyksta daug procesų, pavyzdžiui, „apdorojama“ dienos metu gauta informacija, ji įsimenama, miego metu išsiskiria įvairius organizmo procesus reguliuojantys hormonai.
Tad stebėkite savo vaiką: jeigu, pamiegojęs dieną, jis sunkiai užmiega vakare, naktį miega neramiai ir trumpiau, nei rekomenduojama, dienos pogulių verčiau atsisakykite.
Atsisakius dienos miego, nakties miego vaiką reikėtų guldyti maždaug valanda anksčiau, kad bendra miego trukmė nepakistų ar pakistų nedaug. Tikėtina, kad jei vaikas miego gauna pakankamai ir dienos pogulių jam nebereikia, po tokio dienotvarkės pakeitimo vaikas ryte gali pradėti keltis anksčiau – tokiu atveju dar kartą peržiūrėkite vaiko dienotvarkę.
Jeigu pastebite, kad dienos poguliai nedaro neigiamos įtakos nakties miegui, o po dienos miego vaikas būna pailsėjęs, energingas, nėra irzlus, paskatinkite jį numigti.
Jeigu vaikas labai priešinasi, dienos miego laiką galite sutrumpinti, o ilgainiui jį keiskite „ramybės valandėle“. Jos metu nebūtina miegoti, tačiau reikia užsiimti ramia, tylia veikla, pavyzdžiui, paklausyti skaitomos pasakos.
Maniškei dar tik metukai, bet pietų miega tik 1,5val, max 2val. Nuo gimimo ji man nemiegalė. Keliasi 7val, o eina miegot 20:30. Aš pati kiek pamenu, tai nuo 4m. daržely nebemiegojau pietų miego, man iki šiol tas pietų miegas tragedija