Nuo kokio amžiaus galima atsisakyti dienos miego? (36)

Vaiko dienos miegas

Dienos miegas yra būtinas kūdikiams ir mažiems vaikams, tačiau vaikui augant dienos miego reikia vis mažiau, o, atėjus laikui, dienos miego verta atsisakyti, nes jis gali kliudyti kokybiškam nakties miegui.

Kelerių metų vaikui nebereikia pietų miego?

Vaikų, net ir vienodo amžiaus, miego poreikiai ir grafikas gali šiek tiek skirtis, tačiau vienaip ar kitaip per parą jis turi išmiegoti savo „miego normą“.

Įprastai pietų miegas jau nebėra toks būtinas 3-4-erių metų ir vyresniems vaikams. Tokio amžiaus vaikų nervinė sistema jau yra pakankamai brandi, o tinkamai pailsi ir reikiamas miego valandas jie „susirenka“ per naktį.

Ženklai, kad vaikui dienos miegas nebebūtinas

Vieno ženklo, kad dienos pogulių skaičių galima sumažinti, o vėliau ir visai jų atsisakyti, nėra. Tačiau tai tikrai neturėtų įvykti vien dėl to, kad vaikas spyriojasi ir nenori eiti dienos pogulio.

Norėdami priimti teisingą sprendimą, turite ilgesnį laiką stebėti vaiką ir įvertinti požymių visumą.

Pietų miego galima atsisakyti, jeigu:

  • Vaikui yra bent 3-eji ir daugiau metų;
  • Net ir nepamiegojęs vaikas jaučiasi gerai, nėra nuovargiui būdingų ženklų (irzlumo, suprastėjusios judesių koordinacijos, mieguistumo);
  • Nakties miegas yra kokybiškas, t.y. vaikas išmiega rekomenduojamą laiką, miega giliai ir ramiai;
  • Dienos miegas daro neigiamą įtaką nakties miego kokybei, trukmei;
  • Vaikas paguldytas dienos miego neužmiega;
  • Vaikas protestuoja prieš dienos miegą.

Ar versti vaiką miegoti dieną?

Mokslininkų ir medikų teigimu nakties miegas yra gerokai svarbesnis, nei dienos. Nakties miego metu smegenyse ir visame kūne vyksta daug procesų, pavyzdžiui, „apdorojama“ dienos metu gauta informacija, ji įsimenama, miego metu išsiskiria įvairius organizmo procesus reguliuojantys hormonai.

Tad stebėkite savo vaiką: jeigu, pamiegojęs dieną, jis sunkiai užmiega vakare, naktį miega neramiai ir trumpiau, nei rekomenduojama, dienos pogulių verčiau atsisakykite.

Atsisakius dienos miego, nakties miego vaiką reikėtų guldyti maždaug valanda anksčiau, kad bendra miego trukmė nepakistų ar pakistų nedaug. Tikėtina, kad jei vaikas miego gauna pakankamai ir dienos pogulių jam nebereikia, po tokio dienotvarkės pakeitimo vaikas ryte gali pradėti keltis anksčiau – tokiu atveju dar kartą peržiūrėkite vaiko dienotvarkę.

Jeigu pastebite, kad dienos poguliai nedaro neigiamos įtakos nakties miegui, o po dienos miego vaikas būna pailsėjęs, energingas, nėra irzlus, paskatinkite jį numigti.

Jeigu vaikas labai priešinasi, dienos miego laiką galite sutrumpinti, o ilgainiui jį keiskite „ramybės valandėle“. Jos metu nebūtina miegoti, tačiau reikia užsiimti ramia, tylia veikla, pavyzdžiui, paklausyti skaitomos pasakos.

Susiję straipsniai

Vaikas kalba per miegus

Veikiausiai nemažai tėvų yra pastebėję, kad jų vaikas per miegus kažką kalba, murma ar juokiasi. Ar dėl to reikėtų sunerimti?

(Ne)privalomas pietų miegas darželiuose

2023 m. gruodžio pradžioje visos 60 Lietuvos savivaldybių administracijos patvirtino, kad jų įsteigtuose darželiuose dienos miegas nėra privalomas.

Apie pietų miego (ne)naudą darželyje: baimės laikas vaikui?

Nors vieniems vaikams jis puiki proga pailsėti, kitiems, kuriems jo jau nebereikia, tampa tikru baimės laiku.

Naujausi komentarai

  1. Secret
    Secret prieš 2 m.

    Maniškei dar tik metukai, bet pietų miega tik 1,5val, max 2val. Nuo gimimo ji man nemiegalė. Keliasi 7val, o eina miegot 20:30. Aš pati kiek pamenu, tai nuo 4m. daržely nebemiegojau pietų miego, man iki šiol tas pietų miegas tragedija

  2. User has not uploaded an avatar
    Moterys ir tiek prieš 2 m.

    Dukra miegodavo pietų kol eidavo į darželį. O dabar jau nebe miega. Šiaip sako miegas sveika. O sūnus savaitgali nemiega nenori ir neguldau. Eina kada nori miegoti. O darželį miega.

  3. spangute
    spangute prieš 2 m.

    Secret parašė:
    Maniškei dar tik metukai, bet pietų miega tik 1,5val, max 2val. Nuo gimimo ji man nemiegalė. Keliasi 7val, o eina miegot 20:30. Aš pati kiek pamenu, tai nuo 4m. dar…

    jūs tubūt juokaujat su tuo "tik"?? mano panelė keliais mėn jaunesnė, bet vakare eina miegot 20-21val, ryte kelias 6-7val (naktį kelias n kartų valgyti), o pietų miega du kartus po max 30min norėčiau, kad ir mano tik 1.5-2val pamiegotų
    vyresnėlis buvo geras miegotojas, pietų miegodavo po 2-3val. Teko pietų miego atsisakyti, kai 4m išėjo į mokyklą (gyvenam ne LT), iš pradžių jautėsi, kad jam trūkta to pietų miegelio, bet per kelias savaites apsiprato

  4. User has not uploaded an avatar
    MissIceTea prieš 2 mėn.

    Maniškiui 2 m. 9 mėn. Darželyje ilgai neuzmiega ir pamiega nepilną valandą. Savatgaliais namuose labainilgai irgi neužmiega ir reikia pastoviai šalia būti, kitaip lipa iš lovytės. Kartais pamiega trumpai, apie valandą, kartais ir 3 val. bet tada būna piktas labai. Pamaniau, kad gal nebeversiu miegoti pietukų namuose, nes pastovus kariavimas.. Jaučiasi nemiegojęs pietų gerai, dar geriau negu pamiegojęs..

  5. Amadra
    Amadra prieš 2 mėn.

    MissIceTea parašė:
    Maniškiui 2 m. 9 mėn. Darželyje ilgai neuzmiega ir pamiega nepilną valandą. Savatgaliais namuose labainilgai irgi neužmiega ir reikia pastoviai šalia būti, kitaip l…

    Bet panasu, kad jam gal jau ir nereikia pietu miego. Ypac, jei be miego diena buna zvalesnis. Musiskiui treji su biskiu, tai darzelyje miega gerai. Manau, nes anksti keliasi ir gana velai gula. Savaitgaliais, jei veliau atsikeliam visi bent valanda, tai uzmigdyt be sansu. Bet irgi isbuna zvalus iki pat vakaro. O jei savaitgali keliames anksti, tada jau posma miego nudeda🙂 tas pietu miegas vaikui skirtas pailseti. Bet jei jis nepervargsta, tai tikrai nereikia kamuot🙂