Skausmingi išsiskyrimai (30)

vaikas bijo skirtis

Paprastai tarp aštuonių ir aštuoniolikos mėnesių, pas mažylį atsiranda baimė išsiskirti su mama (anksčiau ji atsiranda kūdikiams, kurių ryšys su tėvais yra glaudus ir šiltas). Kelis mėnesius ši baimė gali stiprėti, o paskui pamažu pradės slūgti ir artėjant antrajam gimtadieniui greičiausiai beveik visiškai išnyks.

Kodėl taip nutinka?

Kūdikiai dar sunkiai suvokia laiką, jie nemoka „planuoti“ ateities įvykių, tad jiems svarbu tik tai, kas vyksta čia ir dabar. Be to, šiuo metu jie jau atskiria pažįstamus ir nepažįstamus žmones, supranta, kad turi tik vieną mamą, bet dar iki galo neišsiaiškino daiktų (ar žmonių) pastovumo paslapties (kad dingę iš akiračio daiktai suvisam neišnyksta). Todėl net jei iš vaiko akiračio dingsi trumpam, jis gali paleisti dūdas. Paaugęs vaikas jau sugeba prisiminti, kad po išsiskyrimo seka susitikimas, todėl ir išsiskyrimai tampa lengvesni.

Kaip jausiesi tu?

Šis laiko tarpsnis gali būti kartu labai jaudinantis ir labai skausmingas. Iš vienos pusės, negalėsi tverti džiaugsmu jausdama, su kokia meile ir prisirišimu vaikutis puola į tavo glėbį. Iš kitos pusės, mažylio ašaros išsiskiriant draskys tau (o dažnai ir aplinkiniams) širdį. Taip pat gali jaustis psichologiškai išsekusi, jei vaikas bus nuolat įsikibęs į tavo skverną, ir neturėsi galimybės pabūti pati sau viena nejausdama dėl to kaltės.

Ką daryti?

Nesikrimsk palikdama kūdikį: mažylio ašaros ilgai netruks, tad graužtis nėra ko. Jei turite išsiskirti, bus geriau, jei tai darysite, kai kūdikis sotus ir pailsėjęs – tuomet jis jaučiasi saugesnis. Štai dar keletas patarimų, ką daryti, kad išsiskyrimai taptų lengvesni, o vaikas – savarankiškesnis:

Leisk mažyliui pabūti vienam. Net ir būdami namie, galite „treniruotis“. Įsitikink, kad mažylio aplinka saugi, ir leisk jam pabūti vienam bent keletą minučių. Tai nereiškia, kad turėtum palikti jį be priežiūros, – leisk jam truputį pačiam pažaisti savo kambaryje (įsitikinusi, kad jam negresia jokie pavojai). Jei turi išeiti į kitą kambarį, pasakyk, kad išeini, ir tuoj grįši, ir jei vaikas pradeda verkti, užuot bėgusi atgal į kambarį, pakalbink jį balsu – taip padėsi jam suvokti, kad net kai jis tavęs nemato, tu esi šalia.

Leisk mažyliui tyrinėti. Suteik mažyliui erdvės (nepamiršk apie saugumą!) ir leisk jam tyrinėti aplinką jo nuolat nesudrausmindama. Taip jis mokysis, kad jis ir pats gali priimti sprendimus, ir mamos kiekvienu atveju nereikia.

Palik mažylį pažiūrėti kam nors kitam. Mažyliui tikrai išeis į naudą, jeigu kartkartėmis paliksi jį prižiūrėti kam nors kitam. Jis turės progą pratintis pabūti be tavęs. Jei palieki nežinomoje vietoje, prieš išeidama trumpai pažaisk su juo, kad jis apsiprastų ir jaustųsi saugus.

Atsisveikink su mažyliu. Nesistenk išsmukti vogčiomis – tai tik padidins jo baimę, nes jis niekada nebus tikras, kad tu nepradingsi. Tačiau nedaryk atsisveikinimų ilgų ir didingų. Geriau sukurk nedidelį atsisveikinimo ritualą – pavyzdžiui, pabučiuok jį į abu skruostus ir išeidama visada pasakyk tą pačią frazę, kad ir tokią: „Mamytė išeina, atia. Aš greitai grįšiu. Atia, atia!“ Ilgainiui šis ritualas padės mažyliui suprasti, kad tu tikrai sugrįši.

Išlaikyk optimizmą. Jokiu būdų nerodyk, kad tave pykdo ar glumina vaiko elgesys išsiskiriant. Verčiau elkis linksmai ir šiltai: tai ne tik palengvins išsiskyrimo akimirkas, bet ir pamokys vaiką, šiltai bendrauti su aplinkiniais.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 6 m.

  Moncea parašė:
  Maniskis ir tik tete myli O zinot del ko, nes mama ji visada atlieka juodziausius darbus kuriu leliukai nemegsta, (sauskelniu keitimas, valgymas,maudymas ir t.t... tetes ne visi tai daro maniskis jis tik zaidzia su vaiku, o mama vos ne kaip kankintoja vaiko del to jam smagiau but su tete nes jis nekankina vaiko

  pas mus tete daro kartu viska su mama. dbr net ligonineje gulejo kartu, bet va nezaidzia, mazai bendrauja.. as manau, kad is trukumo maniskis taip.

 2. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 6 m.

  varlia parašė:
  pas mus tete daro kartu viska su mama. dbr net ligonineje gulejo kartu, bet va nezaidzia, mazai bendrauja.. as manau, kad is trukumo maniskis taip.

  Na irgi imanomas dalykas keiciasi gi tie vaikai.

 3. User has not uploaded an avatar
  feli prieš 6 m.

  varlia prieš 2 mėn.
  mano vaikutis klykia, rekia su baime, kai tetis iseina... net nakti kai i tualeta iseina ir td skuba miegodamas paskui bega. o mane graziai isleidzia, pabuciuoja kokius 5 kart, pamoja ''ate ate''. tai gal jis manes nemyli? su teciu labai mazai laiko praleidzia... su manimi daugiau, galvoju gal jam as nusibostu :)) o tecio truksta...

  čia dar priklauso kiek laiko vaikučiui. Pagal teoriją, vaikui iki 1,5 metų dėmesio centras mama, o nuo 1,5 iki 3 metų - tėtis. tai jeigu netyčia panašaus amžiaus mažiukas, gali būti dėl to. ir tikrai nemanau kad tai yra dėl to, jog tave mažiau myli, neprisigalvok ;) gal tėtis neužtikrintai atsisveikina, ir mažiukui atrodo kad negrįš, gal dar kas nors..

 4. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 5 m.

  as neisaugojau savo pieniuko. Gryzau po menesio turejo pieno, bet jau jis buvo surus ir nebevartojamas.

 5. M a t i l d a
  M a t i l d a prieš 4 m.

  as esu labai laiminga, kad maniski nuo maziuko kazkaip pratinau pabut viena, su zaislais savo uzsiimti ir t.t. nera jokiu bedu, net darzelyje pratintis nereikejo - jokiu asaru nebuvo tfu tfu zinoma