Migdymo būdai: ĮVADAS (61)

Vaiko migdymas

Kaip užmigdyti kūdikį? Pradėkime nuo to, kad vaikai, kaip ir jų tėvai yra skirtingi. Šių dienų mokslininkai ir psichologai teigia, kad nėra vieno geriausio būdo, kaip auginti ir prižiūrėti kūdikius.

Tą patį galima pasakyti ir apie migdymą. Tad kaip išsirinkti tą būdą, kuris geriausiai tinka būtent jūsų kūdikiui (o taip pat ir visai jūsų šeimai)?

Visų pirma, pasikliaukite savo intuicija: ne kas kitas, o jūs geriausiai pažįstate savo mažylį, nujaučiate, ką galėtų reikšti jo verksmas ar niurzgėjimas. Jei išbandote užmigdyti vienu būdu, bet jis nepasiteisina – išbandykite kitą. Gali būti, kad jūsų atveju pasiteisins kelių metodų mišinys ar pavyks atrasti savo, „firminį“ migdymo būdą.

1. Būdas migdyti tol, kol visiškai užmiega

Kam tinka: naujagimiams ir kelių mėnesių amžiaus kūdikiams, taip pat visiems, kuriuos tėvai turi kantrybės taip (ilgai) migdyti.

Privalumai: derinamasi prie kūdikio, bandoma suprasti, kas jam geriausiai tinka, įsiklausyti į jo poreikius.

Trūkumai: dažnai šis būdas tėvams yra varginantis ir nelabai patogus. Jei šis metodas naudojamas ilgai (iki 9 mėn. ar ilgiau), gali atsirasti sąmoningas ar nesąmoningas pripratimas – pavyzdžiui, vaikas gali užmigti tik supamas ar maitinamas.

Esmė: tai daugiau ne metodas, o natūraliai ir instinktyviai susiformuojantis migdymo būdas. Kūdikis migdomas pasitelkiant į pagalbą „pagalbines priemones“ ir migdomas tol, kol visiškai užmiega ir tik tuomet mažylis paguldomas į lovytę. „Pagalbinės priemonės“ gali būti įvairios: supimas, lopšinės, maitinimas ir t.t.

2. Miegojimo kartu būdas

Kam tinka: naujagimiams ir bet kokio amžiaus kūdikiams, ypač tiems, kuriems reikia artimo fizinio kontakto, taip pat jautresniems, neramiems kūdikiams.

Privalumai: šalia mamos dažniausiai užmiega net ir labai neramūs kūdikiai, artimas fizinis ryšys padeda formuotis artimam emociniam ryšiui tarp mamos ir vaiko. Mamai nereikia keltis žindyti.

Trūkumai: didesnė staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS) rizika. Būtina paisyti saugumo taisyklių. Kai kurie kartu miegantys tėvai blogiau išsimiega. Įpratęs miegoti su tėvais, vėliau gali sunkiai persikraustyti į savo lovą, gali jaustis atstumtas.

Esmė: kūdikis miega tėvų lovoje šalia mamos. Mama gali greitai sureaguoti į jo niurzgėjimą, o jausdamas fizinį artumą kūdikis užmiega greičiau, miega ramiau.

3. Savarankiško nusiraminimo būdas

Kam tinka: kūdikiams, kurie sugeba nurimti ir užmigti nesiimant „ypatingų priemonių“. Naudokite šį būdą, jei norite, kad kūdikis miegotų savo lovytėje, tačiau sunkiai ištveriate mažylio verksmą ir/ arba jei nepritariate radikalesniems migdymo metodams („ilgo atsisveikinimo“, Ferberio metodui).

Privalumai: kūdikis nevirkdomas, reaguojama į jo norą pabūti su tėvais.

Trūkumai: tėvams reikia įdėti daugiau pastangų, gali reikėti dažnai keltis naktį, ypač jei kūdikis neramus.

Esmė: mama būna šalia mažylio lovytės iki jis užmiega, tačiau nelaiko jo ant rankų, nesupa. Taip kūdikis pamažu išmoksta užmigti pats. Naktį kūdikiai nubunda, ir ne vieną kartą, tad jei vaikutis moka užmigti pats, jis tiesiog apsiverčia ant kito šono ir vėl užmiega – taip, kaip tai darome ir mes. Kūdikiui nereikės papildomų priemonių: nešiojimo, dainavimo ar žindymo. Tačiau gali būti, kad pasigedęs mamos jis ims verkti. Tokiu atveju gali tekti keltis ir eiti jo nuraminti.

4. „Ilgo atsisveikinimo“ būdas

Kam tinka: 5 mėnesių ir vyresniems kūdikiams, kurie gana lengvai nusiramina, nėra itin jautrus, nėra labai prisirišę prie mamos arba per daug aktyvus. Naudokite šį būdą, jei norite, kad kūdikis miegotų savo lovytėje, tačiau galite ištverti „šiek tiek” jo verksmo ir esate pasiruošę kantriai ir nuosekliai laikytis veiksmų plano bent porą savaičių.

Privalumai: reaguojama į kūdikio poreikius, norą pabūti su tėvais.

Trūkumai: reikia apsišarvuoti kantrybe, procesas trunka ne mažiau kaip 1,5 savaitės. Gali būti sunku ištverti vaiko ašaras.

Esmė: Kas keletą dienų vis mažinama mamos „dėmesio dozė” – mama vis mažiau ir mažiau dalyvauja migdant kūdikį, ir taip palaipsniui mažylis pripranta užmigti pats.

5. Ferberio metodas

Kam tinka: 6 mėnesių ir vyresniems kūdikiams, taip pat ir vyresniems vaikams, kurie nėra išmokę užmigti patys. Šis metodas geriau tinka ramiems, ne itin jautriems mažyliams ir tėvams, kurie turi „plieninius nervus” ir gali ištverti vaiko verksmą.

Privalumai: Ferberio teigimu, šis metodas padeda vaikui išmokti užmigti pačiam vos per kelias dienas ar savaitę.

Trūkumai: tėvams tai gali būti labai skausmingas metodas. Kai kurie specialistai šį metodą laiko per žiauriu taip pat ir vaikui.

Esmė: Kas vakarą laikomasi griežtos dienotvarkės ir pasiruošimo miegui ritualo. Ritualas ne tik nuramina vaiką, bet ir padeda suprasti, kad artinasi miego laikas. Paguldę vaiką į lovytę tėvai išeina iš kambario net jei vaikas verkia. Į vaiko kambarį grįžta tik po kurio laiko ir tik porai minučių, pasikalba su kūdikiu, paglosto jį, pabando nuraminti, tačiau neima jo ant rankų (net jei vaikas nesiliauja verkęs). Mažylis pamažu įsisąmonina, kad viskas, ko jis pasiekia verkimu, yra poros minučių vizitas, ir susitaiko su mintimi, kad verčiau bandyti užmigti pačiam.

----------------------------------------------------

Visi migdymo būdai išsamiai:

Migdymo būdai: ĮVADAS

I – migdyti tol, kol visiškai užmiega

II – miegojimas kartu

III – savarankiškas nusiraminimas

IV – „ilgas atsisveikinimas“

V – Feberio metodas

Dalia Mickevičiūtė
www.psichoterapija-jums.lt

Susiję straipsniai

Vaikas kalba per miegus

Veikiausiai nemažai tėvų yra pastebėję, kad jų vaikas per miegus kažką kalba, murma ar juokiasi. Ar dėl to reikėtų sunerimti?

(Ne)privalomas pietų miegas darželiuose

2023 m. gruodžio pradžioje visos 60 Lietuvos savivaldybių administracijos patvirtino, kad jų įsteigtuose darželiuose dienos miegas nėra privalomas.

Apie pietų miego (ne)naudą darželyje: baimės laikas vaikui?

Nors vieniems vaikams jis puiki proga pailsėti, kitiems, kuriems jo jau nebereikia, tampa tikru baimės laiku.

Naujausi komentarai

  1. User has not uploaded an avatar
    gandrine prieš 4 m.

    Tai stengiuosi,kad numigtų maitinimo metu,o į lauką,ksi būdrauja,einame.

  2. User has not uploaded an avatar
    Ghjk prieš 4 m.

    gandrine parašė:
    Skaičiuojam 4savaitę.

    Koks mažiukas dar! Viskas Jums dar prieš akis! Maniškis irgi niekur nemiegojo, tik ant rankų, o dabar kuo puikiausiai miega savo lovoje. Mano patarimas peržiūrėti vaiko miego būdravimo laiką, stebėti nuovargio ženklus. Tikrai labai daug žinau mamų, kurios užsimigdydavo vaiką, tada dėdavo jį į vežimą ir tada tik į lauką. O užmigęs vaikas išmiega 40 min ar ilgiau. Aš Jūsų vietoje tikrai nesukčiau galvos, leisčiau miegoti kaip vaikui reikia, tiesiog pirmąjį dienos miegą bandyčiau migdyti lovytėje. Pasižiūrėkite Instagram takingCarababies. Rasite daug naudingų patarimų

  3. User has not uploaded an avatar
    [email protected] prieš 3 m.

    Neisivaizduoju kaip savo pupa reikes atpratinti nuo (.)(.) ir dar atskirai migdyti Kai ji tik pajaucia kad dedu I jos lovyte net miegodama pradeda klykt ir prasibudina 🙈

  4. Happy_Day
    Happy_Day prieš 3 m.

    [email protected] parašė:
    Neisivaizduoju kaip savo pupa reikes atpratinti nuo (.)(.) ir dar atskirai migdyti Kai ji tik pajaucia kad dedu I jos lovyte net miegodama pradeda klykt ir prasibud…

    Ojezau. Vaikui tik 9men Tie papinukai taip moka nustebinti, kad oj oj oj. Nebent jus norit kad jau grynai kokiu metu laiku atjunkyt ir i kita kambari miegot palikt, tada as irgi neisivaizduoju. Bet turiu labai daug pavyzdziu kai vaikuciai kurie metus laiko miegodave tik ant ranku, mp isvien budavo diena nakti, o paskuj 1.5-2 metu patys graziai atsisakydavo mp. Kiti ir miegot vieni pradedavo apie 2-3 metus. Bet cia nuo vaiko priklauso. Gal ir jusiskis nustebins ;) Maniskis pvz vien mp valgydavo nuo 1.5metu tik kazkur pradejo normalu maista valgyti, iki tol tik mp gyvas budavo 😅 diena nakti nepaleisdavo. Aisku zindomas iki dbr (bet dbr tik po karta i diena mazdaug) , bet jokiu problemu neturim. Pats moka uzmigti. (Ne visada pries miega praso), darzelyje isvis viskas tobula. Galiu palikti nors ir savaitei miega ir su kitais ir viska. Galeciau pradet netgi migdyt jau atskirai. Nes nakti net nepasigenda mp. Bet kadangi mes vieni tai man geriau kai jis su manim miega. Pati issimiegu geriau, kai vaikas salia 🙈 Todel neskubu siuo klausimu.

  5. User has not uploaded an avatar
    [email protected] prieš 3 m.

    Silk parašė:
    Ojezau. Vaikui tik 9men Tie papinukai taip moka nustebinti, kad oj oj oj. Nebent jus norit kad jau grynai kokiu metu laiku atjunkyt ir i kita kambari miegot pali…

    Silk parašė:
    Ojezau. Vaikui tik 9men Tie papinukai taip moka nustebinti, kad oj oj oj. Nebent jus norit kad jau grynai kokiu metu laiku atjunkyt ir i kita kambari miegot pali…

    Na as bent jau kaip galvoju kad metu na gal max pusantru ir baigsim pienelio kelione nors kuo arciau tas laikas tuo toliau tos mintys pupai mAno beveik 10 men ir jai dienos metu na gal kokius 4 kartus reikia . O nakti ivairiai labiau paryciais jAu 🙈