Migdymo būdai: V – Ferberio metodas (614)

Ferberio vaiko migdymo būdas

Kam tinka: 6 mėnesių ir vyresniems kūdikiams, taip pat ir vyresniems vaikams, kurie nėra išmokę užmigti patys. Šis metodas geriau tinka ramiems, ne itin jautriems mažyliams ir tėvams, kurie turi „plieninius nervus” ir gali ištverti vaiko verksmą.

Privalumai: Ferberio teigimu, šis metodas padeda vaikui išmokti užmigti pačiam vos per kelias dienas ar savaitę.

Trūkumai: tėvams tai gali būti labai skausmingas metodas. Kai kurie specialistai šį metodą laiko per žiauriu taip pat ir vaikui.

Esmė: Kas vakarą laikomasi griežtos dienotvarkės ir pasiruošimo miegui ritualo. Ritualas ne tik nuramina vaiką, bet ir padeda suprasti, kad artinasi miego laikas. Paguldę vaiką į lovytę tėvai išeina iš kambario net jei vaikas verkia. Į vaiko kambarį grįžta tik po kurio laiko ir tik porai minučių, pasikalba su kūdikiu, paglosto jį, pabando nuraminti, tačiau neima jo ant rankų (net jei vaikas nesiliauja verkęs!). Mažylis pamažu įsisąmonina, kad viskas, ko jis pasiekia verkimu, yra poros minučių vizitas, ir susitaiko su mintimi, kad verčiau bandyti užmigti pačiam.

Kaip tai daroma? Pradėkite nuo įprastos vakaro dienotvarkės (maudynės, pižama, pasakėlė ar lopšinė...) Prieš guldomas į lovytę mažylis turi būti nurimęs. Guldykite jį į lovytę kiekvieną vakarą tuo pačiu metu, nesvarbu, ar jis jau atrodo mieguistas, ar ne. Jeigu jis verkia (greičiausiai, kad taip ir bus, jei iki tol užmigdavo ne vienas), nuraminkite jį švelniu, tyliu balsu, paglostykite ir pasakykite, kad dabar yra metas miegoti ir todėl išeinate iš kambario, o jis turi užmigti pats. Tada išeikite iš kambario ir uždarykite duris.

Jeigu kūdikis toliau verkia, palaukite 5 minutes ir grįžkite pas jį į kambarį. Prieikite, nuraminkite jį švelniu balsu, galite paglostyti ar padainuoti, bet neimkite ant rankų. Kiekvieną kartą, kai grįšite į kambarį nuraminti kūdikio, būkite prie jo 2-3 minutes: tikslas yra ne nuraminti jį visiškai, bet parodyti jam, kad jo nepamiršote, girdite jo norą būti su jumis ir į jį atsižvelgiate, bet kartu laikotės naujai sukurtų taisyklių. Jei kūdikis ir toliau verkia, antrą kartą įeikite jo kambarį po 10 minučių verksmo, trečią kartą ir vėliau (jeigu reikės) – po 15 minučių.

Jeigu jums per sunku 5 minutes už durų klausytis verkiančio kūdikio, pradėkite nuo 2 minučių ir pamažu ilginkite laiko intervalą iki 4, 6, 8 minučių, kol išvis nebereikės pas jį eiti, nes pajėgs užmigti pats.

Ferberis teigia, kad šis procesas turėtų užtrukti vos kelias dienas ar savaitę.

Pastaba 1: šio metodo negalima taikyti jaunesniems nei 6 mėnesių kūdikiams, nes jie verkimu praneša apie savo poreikius ar problemas ir dar nenaudoja šio „ginklo“ tikslams pasiekti.

Pastaba 2: net ir vyresnis kūdikis gali verkti ir dėl objektyvių priežasčių, pavyzdžiui, todėl, kad yra alkanas ar sušalęs, jei jam ką nors skauda. Pabandykite suprasti, kas jį paskatino atsibusti. Šio metodo negalima taikyti, jei vaikas negaluoja. Taip pat turite suprasti, kad vaikui gali nesisekti užmigti pačiam, jei esate svečiuose, jei keliaujate, jei dėl kokių nors priežasčių nesilaikėte įprastos dienotvarkės (Ferberio teigimu, griežta dienotvarkė yra šio metodo pamatas). Tokiais atvejais galite drąsiai nukrypti nuo taisyklių ir vėl imti jų laikytis, kai tik grįšite į įprastas gyvenimo vėžes.

Patarimai:

  1. Prieš pradedami taikyti šį būdą, būtinai aptarkite su vyru, kaip jūs abu viską įsivaizduojate. Nėra nieko blogiau, nei dėl vaiko migdymo metodo nesutariantys tėvai, besiginčijantys 2 valandą nakties už klykiančio kūdikio kambario durų. Jeigu jūsų nuomonės skiriasi – geriau apsvarstykite kitų metodų galimybę.
  2. Jei turite daugiau vaikų – paruoškite juos tam. Pavyzdžiui, pasakykite, kad mažylis naktį gali būti neramus ir verkti, „bet tu juk didelis berniukas (mergaitė), todėl gali apsiversti ant kito šono ir vėl užmigti. Po kelių dienų mes visi miegosime ramiau.”
  3. Kad būtų lengviau ištverti minutes už durų, įsijunkite televizorių, pavartykite žurnalą, susiraskite seniai norėtą pažiūrėti filmą ar paklausykite mėgstamos muzikos.
  4. Verkiantis kūdikis gali sukelti daug stiprių jausmų, įskaitant pyktį, neviltį ir bejėgiškumą. Kad išlaikytumėte blaivesnį protą, kelis kartus giliai įkvėpkite, pamedituokite, užsiimkite joga arba melskitės – priklausomai nuo to, kas jums labiau padeda ir tinka.

----------------------------------------------------

Kiti migdymo būdais:

Migdymo būdai: ĮVADAS

I – migdyti tol, kol visiškai užmiega

II – miegojimas kartu

III – savarankiškas nusiraminimas

IV – „ilgas atsisveikinimas“

V – Feberio metodas

Dalia Mickevičiūtė
www.psichoterapija-jums.lt

Susiję straipsniai

Vaikas kalba per miegus

Veikiausiai nemažai tėvų yra pastebėję, kad jų vaikas per miegus kažką kalba, murma ar juokiasi. Ar dėl to reikėtų sunerimti?

(Ne)privalomas pietų miegas darželiuose

2023 m. gruodžio pradžioje visos 60 Lietuvos savivaldybių administracijos patvirtino, kad jų įsteigtuose darželiuose dienos miegas nėra privalomas.

Apie pietų miego (ne)naudą darželyje: baimės laikas vaikui?

Nors vieniems vaikams jis puiki proga pailsėti, kitiems, kuriems jo jau nebereikia, tampa tikru baimės laiku.

Naujausi komentarai

  1. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 3 m.

    Tokie metodai, kurie skatina kūdikį palikt vieną kambaryje man visiškai nepriimtini. Nekalbant apie vaikučio emocinius išgyvenimus, prieštaravimą motiniškams instinktams, man kelia klausimų saugumas. O jeigu vaikas vienas stipriai sukarščiuos? O jei ims vemt, atpils ir springs? O kiek vaikų užduso miegodami gaisro metu? Lietuvoj ne vienas ir ne du.

  2. Guaca
    Guaca prieš 3 m.

    Egspertė parašė:
    Tokie metodai, kurie skatina kūdikį palikt vieną kambaryje man visiškai nepriimtini. Nekalbant apie vaikučio emocinius išgyvenimus, prieštaravimą motiniškams instin…

    na miela ponia, niekas ir nepalieka vaiko tokiam laikui, per kuri gali kilti gaisras :))
    ir niekas nepalieka karsciuojancio vaiko.
    niekada nebandziau sito metodo, bet jis yra ne apie tai. kalba eina apie tai, kad vaikas paliekamas uzmigti pats. niekas cia nesako kad tevai isvaziuoja i Nida, palike vaika pati uzmigti Ziezmariuose :))
    ir jei vaikas "ima vemti, atpils ar uzsprings" tai tevai tikrai girdes.
    ar Jus turite omenyje vaiko migdyma rusyje, tarp bulviu?

  3. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 3 m.

    Guaca parašė:
    na miela ponia, niekas ir nepalieka vaiko tokiam laikui, per kuri gali kilti gaisras :))

    O tai kur tėvai būna, jei išeina iš kambario ir tai daroma kasdien? Stovi prie durų ir klauso ištisai ar vaikas neatpylė? Iš savo miegamo jaučia kintančią vaiko temperatūrą?

  4. Inga_Inga
    Inga_Inga prieš 2 m.

    Ojej kaip baisiai cia. Kudikiui kaiptik reik mamos ir saugumo jausmo. Kam tinka puiku. O as si metoda apeisiu.
    Perdaug mylinti mama matomai

  5. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 1 m.

    Nesuprantu ir nesuprasiu tokio migdymo metoda. As pries.