Migdymo būdai: V – Ferberio metodas (592)

Ferberio vaiko migdymo būdas

Kam tinka: 6 mėnesių ir vyresniems kūdikiams, taip pat ir vyresniems vaikams, kurie nėra išmokę užmigti patys. Šis metodas geriau tinka ramiems, ne itin jautriems mažyliams ir tėvams, kurie turi „plieninius nervus” ir gali ištverti vaiko verksmą.

Privalumai: Ferberio teigimu, šis metodas padeda vaikui išmokti užmigti pačiam vos per kelias dienas ar savaitę.

Trūkumai: tėvams tai gali būti labai skausmingas metodas. Kai kurie specialistai šį metodą laiko per žiauriu taip pat ir vaikui.

Esmė: Kas vakarą laikomasi griežtos dienotvarkės ir pasiruošimo miegui ritualo. Ritualas ne tik nuramina vaiką, bet ir padeda suprasti, kad artinasi miego laikas. Paguldę vaiką į lovytę tėvai išeina iš kambario net jei vaikas verkia. Į vaiko kambarį grįžta tik po kurio laiko ir tik porai minučių, pasikalba su kūdikiu, paglosto jį, pabando nuraminti, tačiau neima jo ant rankų (net jei vaikas nesiliauja verkęs!). Mažylis pamažu įsisąmonina, kad viskas, ko jis pasiekia verkimu, yra poros minučių vizitas, ir susitaiko su mintimi, kad verčiau bandyti užmigti pačiam.

Kaip tai daroma? Pradėk nuo įprastos vakaro dienotvarkės (maudynės, pižama, pasakėlė ar lopšinė...) Prieš guldomas į lovytę mažylis turi būti nurimęs. Guldyk jį į lovytę kiekvieną vakarą tuo pačiu metu, nesvarbu, ar jis jau atrodo mieguistas, ar ne. Jeigu jis verkia (greičiausiai, kad taip ir bus, jei iki tol užmigdavo ne vienas), nuramink jį švelniu, tyliu balsu, paglostyk ir pasakyk, kad dabar yra metas miegoti ir todėl tu išeini iš kambario, o jis turi užmigti pats. Tada išeik iš kambario ir uždaryk duris.

Jeigu kūdikis toliau verkia palauk 5 minutes ir grįžk pas jį į kambarį. Tada prieik, nuramink jį švelniu balsu, gali paglostyti ar padainuoti, bet neimk ant rankų. Kiekvieną kartą, kai grįši į kambarį nuraminti savo kūdikio, būk pas jį 2-3 minutes: tavo tikslas ne nuraminti jį visiškai, bet parodyti jam, kad jo nepamiršai, girdi jo norą būti su tavimi ir į jį atsižvelgi, bet kartu laikaisi naujai sukurtų taisyklių. Jei kūdikis ir toliau verkia, antrą kartą įeik į kūdikio kambarį po 10 minučių verksmo, trečią ir paskesnius kartus (jeigu reikės) – po 15 minučių.

Jeigu tau per sunku 5 minutes už durų klausytis verkiančio kūdikio, pradėk nuo 2 minučių ir pamažu ilgink laiko intervalą iki 4, 6, 8 minučių, kol išvis nebereikės pas jį eiti, nes pajėgs užmigti pats.

Ferberis teigia, kad šis procesas turėtų užtrukti vos kelias dienas ar savaitę.

Pastaba 1: šio metodo negalima taikyti jaunesniems nei 6 mėnesių kūdikiams, nes jie verkimu praneša apie savo poreikius ar problemas ir dar nenaudoja šio „ginklo“ tikslams pasiekti.

Pastaba 2: net ir vyresnis kūdikis gali verkti ir dėl objektyvių priežasčių, pavyzdžiui, todėl, kad yra alkanas ar sušalęs, jei jam ką nors skauda. Pabandyk suprasti, kas jį paskatino atsibusti. Šio metodo negalima taikyti, jei vaikas negaluoja. Taip pat turite suprasti, kad vaikui gali nesisekti užmigti pačiam, jei esate svečiuose, jei keliaujate, jei dėl kokių nors priežasčių nesilaikėte įprastos dienotvarkės (Ferberio teigimu, griežta dienotvarkė yra šio metodo pamatas). Tokiais atvejais galite drąsiai nukrypti nuo taisyklių ir vėl imti jų laikytis, kai tik grįšite į įprastas gyvenimo vėžes.

Patarimai:

 1. Prieš pradedami taikyti šį būdą, būtinai aptark su vyru, kaip jūs abu viską įsivaizduojate. Nėra nieko blogiau, nei dėl vaiko migdymo metodo nesutariantys tėvai, besiginčijantys 2 valandą nakties už klykiančio kūdikio kambario durų. Jeigu jūsų nuomonės skiriasi – geriau apsvarstykite kitų metodų galimybę.
 2. Jei turi daugiau vaikų – paruošk juos tam. Pavyzdžiui, pasakyk, kad mažylis naktį gali būti neramus ir verkti, „bet tu juk didelis berniukas (mergaitė), todėl gali apsiversti ant kito šono ir vėl užmigti. Po kelių dienų mes visi miegosime ramiau.”
 3. Kad būtų lengviau ištverti minutes už durų, įsijunk televizorių, pavartyk žurnalą, susirask seniai norėtą pažiūrėti filmą, ar paklausyk mėgstamos muzikos.
 4. Verkiantis kūdikis gali sukelti daug stiprių jausmų, įskaitant pyktį, neviltį ir bejėgiškumą. Kad išlaikytum blaivesnį protą, kelis kartus giliai įkvėpk, pamedituok, užsiimk joga arba melskis – priklausomai nuo to, kas tau labiau padeda ir tinka.

----------------------------------------------------

Kiti migdymo būdais:

Migdymo būdai: ĮVADAS

I – migdyti tol, kol visiškai užmiega

II – miegojimas kartu

III – savarankiškas nusiraminimas

IV – „ilgas atsisveikinimas“

V – Feberio metodas

Dalia Mickevičiūtė
www.psichoterapija-jums.lt

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  akvilec prieš 1 m.

  Meddom@ parašė:
  Kaip tik toks vaikas greičiausiai neverks, net jeigu jam skaudės ar pan., nes yra pripratęs, kad į jo verksmą niekas tiesiog nekreipia dėmesio.

  Taip, vaikas niekad nebeverks:)))) baikt jūs juokus mamytės, jis čia išmoksta pats užmigti, o ir verkia, ir šypsosi, ir ant rankų myluojamas ir supuojamas lygiai taip pat

 2. User has not uploaded an avatar
  aurutesam prieš 1 m.

  Aš taip pat vienam iš savo vaikų pritaikiau šį metodą - vyresnėliui, kuriam jau netrukus bus 5 m. Dabar žiūrėdama į praeitį tik galiu patvirtinti, kad džiaugiuosi pasirinkusi įvesti tokias miego taisykles vaikui. Šis metodas vis dėl to yra labiau kaip miego taisyklės. Ir visi suprantame, kad vaikas jaučiasi saugesnis žinodamas kokios yra taisyklės, kas jo laukia ir kaip jis turi elgtis. Taigi visi vaikai skirtingi ir vieni labai greit perpranta, kad atėjus laikui reikia eiti miegoti, nes jei nepamiegosi, busi pavarges ir piktas, o kitiems reikia padėti susidėlioti tą rėžimą. Mano pirmagimiui buvo 11 mėn. kai aš buvau pasiekusi lengvo išprotėjimo ribą ir nusprendžiau pabandyti šį metodą. Labai pritariu akvilec komentarams, kad reikia tam labai pasiruošti ir abu tėvai turi laikytis tos pačios taktikos. Mums pavyko per 3 dienas. Iki tol vaiką supdavau ant rankų po 3-4 val su tarpiniais pažindymais, įskaitant ir nakties laiką, kai viskas kartodavosi pabudus naktį. Visi buvom nelaimingi, pikti, pavargę. Tuo metu mano kaip mamos širdis sakė, kad aš privalau surasti būdą, kad mano vaikutis pailsėtų. Todėl šį metodą pritaikiau ne dėl savęs, o dėl savo vaiko. Ir tai nebuvo kažkoks rikdymas iki pamėlynavimo, kaip kad daugelis įsivaizduoja. Po to kai išmoko užmigti, mūsų dienos tapo daug daug smagesnės - vaikas akivaizdžiai atsikeldavo pailsėjęs, noriai eidavo žaisti su žaisliukais, nezirzinėdavo dėl nuovargio, pagerėjo apetitas ir t.t. Nes net ir naktį prabudęs, pasivartydavo ir užmigdavo. Ir visiškai nepritariu, kad vaikas po to neverkia, kai jam skauda, arba neprieina apsikabinti kai jam liūdna ir t.t. Tai visiška nesamonė. Mano vyresnėlis yra labai švelnus vaikas, kuriam per dieną reikia labai daug kartų apsikabinti, ar tiesiog pasėdėt ant kelių.

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 1 m.

  Jei mano vaikas verkia, nesvarbu kuris, mažas ar didelis, ir nesvarbu dėl ko, aš jo nepalieku.

 4. Mimm
  Mimm prieš 1 m.

  Aš irgi ilgai nerimavau dėl dukrytės miego, nes visada užmigdavo prie krūties, miega mūsų lovoj. Pamenu, kai migdymas trukdavo visas 2val..žindydavau, guldydavau, vėl žindydavau. Atrodė kaip nesąmonė didžiausia kartais. Po to sekė etapas - pietų miegas su papu burnoj. Realiai gulėdavau 1,5-2val šalia, kad pamiegotų. Oi, kiek visko buvo..
  Bet puikiai visada mačiau, kam dukra pasiruošus, gal tiksliau jaučiau. Tai vat, dabar jau užmiega ji pati, be papo, be čiulptuko, aš atsigulu šalia, apkabinu ir taip mano glėby užmiega per kokias 5-10min. Nes tiesiog atėjo vaikui laikas, kai jis gali pats užmigti, nors jam dar ir reikia to apsikabinimo, bet juk tai taip miela..
  Mano išvada tokia - nereikia bandyt vaiko perlaužt anksčiau laiko. Jie patys parodo, kai jau yra pasiruošę kitam etapui.

 5. User has not uploaded an avatar
  linute_555 prieš 2 mėn.

  Naudojau Ferberi ir su antru ir su treciu leliuku. Abi iki tol buvo "papinukes" ir budinejosi kiekviena nakti kas pusantros valandos. Buvau pervargus, pikta su kitu vaiku be priezasties. Verkdavau del visko, kol gydytojas nepasake sutvarkyt mazosios miega, o kitaip depresija susirgsiu.
  Zmones galvoja kad Ferberio metodas tai palikt vaika ir leist jam rekt be saiko.
  As nusipirkau jo knyga, nes svelnesnis metodas truko per ilgai ir tik nervino mano panele.
  Mazoji 5 menesiuku ir pradejo miegot per nakti po triju dienu. Nebereikia nei valandom supuot nei zindyt be perstojo.
  Mano vyresnele irgi buvo "ferberizuota" :D. Dabar jai 2m. Pagiezos lyg nejaucia, megsta glamones ir bucinius, ir labai mielai eina gultis i savo lovyte.