Migdymo būdai: V – Ferberio metodas (609)

Ferberio vaiko migdymo būdas

Kam tinka: 6 mėnesių ir vyresniems kūdikiams, taip pat ir vyresniems vaikams, kurie nėra išmokę užmigti patys. Šis metodas geriau tinka ramiems, ne itin jautriems mažyliams ir tėvams, kurie turi „plieninius nervus” ir gali ištverti vaiko verksmą.

Privalumai: Ferberio teigimu, šis metodas padeda vaikui išmokti užmigti pačiam vos per kelias dienas ar savaitę.

Trūkumai: tėvams tai gali būti labai skausmingas metodas. Kai kurie specialistai šį metodą laiko per žiauriu taip pat ir vaikui.

Esmė: Kas vakarą laikomasi griežtos dienotvarkės ir pasiruošimo miegui ritualo. Ritualas ne tik nuramina vaiką, bet ir padeda suprasti, kad artinasi miego laikas. Paguldę vaiką į lovytę tėvai išeina iš kambario net jei vaikas verkia. Į vaiko kambarį grįžta tik po kurio laiko ir tik porai minučių, pasikalba su kūdikiu, paglosto jį, pabando nuraminti, tačiau neima jo ant rankų (net jei vaikas nesiliauja verkęs!). Mažylis pamažu įsisąmonina, kad viskas, ko jis pasiekia verkimu, yra poros minučių vizitas, ir susitaiko su mintimi, kad verčiau bandyti užmigti pačiam.

Kaip tai daroma? Pradėk nuo įprastos vakaro dienotvarkės (maudynės, pižama, pasakėlė ar lopšinė...) Prieš guldomas į lovytę mažylis turi būti nurimęs. Guldyk jį į lovytę kiekvieną vakarą tuo pačiu metu, nesvarbu, ar jis jau atrodo mieguistas, ar ne. Jeigu jis verkia (greičiausiai, kad taip ir bus, jei iki tol užmigdavo ne vienas), nuramink jį švelniu, tyliu balsu, paglostyk ir pasakyk, kad dabar yra metas miegoti ir todėl tu išeini iš kambario, o jis turi užmigti pats. Tada išeik iš kambario ir uždaryk duris.

Jeigu kūdikis toliau verkia palauk 5 minutes ir grįžk pas jį į kambarį. Tada prieik, nuramink jį švelniu balsu, gali paglostyti ar padainuoti, bet neimk ant rankų. Kiekvieną kartą, kai grįši į kambarį nuraminti savo kūdikio, būk pas jį 2-3 minutes: tavo tikslas ne nuraminti jį visiškai, bet parodyti jam, kad jo nepamiršai, girdi jo norą būti su tavimi ir į jį atsižvelgi, bet kartu laikaisi naujai sukurtų taisyklių. Jei kūdikis ir toliau verkia, antrą kartą įeik į kūdikio kambarį po 10 minučių verksmo, trečią ir paskesnius kartus (jeigu reikės) – po 15 minučių.

Jeigu tau per sunku 5 minutes už durų klausytis verkiančio kūdikio, pradėk nuo 2 minučių ir pamažu ilgink laiko intervalą iki 4, 6, 8 minučių, kol išvis nebereikės pas jį eiti, nes pajėgs užmigti pats.

Ferberis teigia, kad šis procesas turėtų užtrukti vos kelias dienas ar savaitę.

Pastaba 1: šio metodo negalima taikyti jaunesniems nei 6 mėnesių kūdikiams, nes jie verkimu praneša apie savo poreikius ar problemas ir dar nenaudoja šio „ginklo“ tikslams pasiekti.

Pastaba 2: net ir vyresnis kūdikis gali verkti ir dėl objektyvių priežasčių, pavyzdžiui, todėl, kad yra alkanas ar sušalęs, jei jam ką nors skauda. Pabandyk suprasti, kas jį paskatino atsibusti. Šio metodo negalima taikyti, jei vaikas negaluoja. Taip pat turite suprasti, kad vaikui gali nesisekti užmigti pačiam, jei esate svečiuose, jei keliaujate, jei dėl kokių nors priežasčių nesilaikėte įprastos dienotvarkės (Ferberio teigimu, griežta dienotvarkė yra šio metodo pamatas). Tokiais atvejais galite drąsiai nukrypti nuo taisyklių ir vėl imti jų laikytis, kai tik grįšite į įprastas gyvenimo vėžes.

Patarimai:

 1. Prieš pradedami taikyti šį būdą, būtinai aptark su vyru, kaip jūs abu viską įsivaizduojate. Nėra nieko blogiau, nei dėl vaiko migdymo metodo nesutariantys tėvai, besiginčijantys 2 valandą nakties už klykiančio kūdikio kambario durų. Jeigu jūsų nuomonės skiriasi – geriau apsvarstykite kitų metodų galimybę.
 2. Jei turi daugiau vaikų – paruošk juos tam. Pavyzdžiui, pasakyk, kad mažylis naktį gali būti neramus ir verkti, „bet tu juk didelis berniukas (mergaitė), todėl gali apsiversti ant kito šono ir vėl užmigti. Po kelių dienų mes visi miegosime ramiau.”
 3. Kad būtų lengviau ištverti minutes už durų, įsijunk televizorių, pavartyk žurnalą, susirask seniai norėtą pažiūrėti filmą, ar paklausyk mėgstamos muzikos.
 4. Verkiantis kūdikis gali sukelti daug stiprių jausmų, įskaitant pyktį, neviltį ir bejėgiškumą. Kad išlaikytum blaivesnį protą, kelis kartus giliai įkvėpk, pamedituok, užsiimk joga arba melskis – priklausomai nuo to, kas tau labiau padeda ir tinka.

----------------------------------------------------

Kiti migdymo būdais:

Migdymo būdai: ĮVADAS

I – migdyti tol, kol visiškai užmiega

II – miegojimas kartu

III – savarankiškas nusiraminimas

IV – „ilgas atsisveikinimas“

V – Feberio metodas

Dalia Mickevičiūtė
www.psichoterapija-jums.lt

Naujausi komentarai

 1. very_berry
  very_berry prieš 10 mėn.

  Viskas ko galima pasiekti šiuo budu tai kad vaikas supras jog verti beprasmiška nes jo vistiek niekas nepaims, nepamyluos. Todėl su laiku tesiog susitaikys su tuo, nebeverks ir tevai galvos kad va kūdikelis ramiai užmiega o vaikas tuo metu jausis niekam vienišas ir niekam nereikalingas

 2. WhoAreWho
  WhoAreWho prieš 10 mėn.

  Pradziai taikiau si metoda, tada perkeliau pas save i lova, dabar jis uzmiega pats salia manes lovoje ir nebeverkia

 3. Auriame
  Auriame prieš 7 mėn.

  Mano nuomone psichologiškai sužlugdytas vaikas būtų taikant šį būdą.
  Studijuojant vaikų psichologiją daug straipsnių buvo apie tai kad vaikas kol mažas reikia kuo daugiau glausti prie krūtinės sūpuoti ,taip pat be galo svarbus yra mamos balsas tad dar patariama ir niūnuoti. Net tyrimas atliktas JAV yra tokie vaikai turi stipresnį ryšį su mamomis,ir yra labiau savimi pasitikintys nes geriau išsimiega,yra ramesni.
  Aš taip negalėčiau koks žvėris turi būti.

 4. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 5 mėn.

  Siaubingas metodas... Niekada ne uz ka...

 5. Silk
  Silk prieš 5 mėn.

  Kaip tai tas vaikas nepailsi jei daznai keliasi? 😁 nu maniskis kas 30min keldavos iki metu laiko. Diena nakti ant ranku budavo. Bet kuo ramiausias budavo nes patenkindavau jo artumo poreiki. Jam reikejo jausti mama salia visada. Tiesiog toks vaikutis buvo. Jam reikejo tik manes. ❤️ Ir uzmigdavo tik su mp ir miegodavo su mp. Isvargindavo, zinoma, bet vietoj sito ziauraus budo domejausi vaiko psichologija, del ko toks elgesys yra. Ir po metu laiko miegas pagerejo savaime, mp susimazino savaime, nereikejo net rekdyti vaiko, ir situacija pasisuko 100% kitu kampu.
  Pritariu kazkuriam komentarui, kad sis budas naudingas tik tevams, bet ne vaikams.
  Jei vaikas nemiega lovyteje, tai gal tiesiog tai yra tas artumo poreikis, gal jam baisu savo lovyteje ir jam geriau justi mama salia...