Kūdikis nuolat „kaba“ ant krūties: ką daryti?

Žindanti moteris naktį Tomsickova Tatyana | Shutterstock.com

www.tevu-darzelis.lt/forumasMedžiaga parengta padedant
forumo Viskas apie žindymą narėms.

Daugumai žindomų kūdikių pasitaiko periodai, kai kūdikis kone nuolat prašosi žindomas ir „kaba“ ant krūties.

Supratus to priežastis, bus lengviau su tokiomis situacijomis tvarkytis, o kartais – tiesiog susitaikyti ir lengviau nugyventi šį varginantį, bet laikiną tarpsnį.

Kodėl kūdikis „kaba“ ant krūties?

Kūdikis „kabėti“ ant krūties gali dėl daugybės priežasčių. Štai dažniausios jų:

Augimo šuoliai. 2-3 (kartais 5-7) dienų laikotarpiai, kuomet kūdikio ūgis, svoris, galvos apimtis padidėja labai sparčiai. Pagrindinis augimo šuolio požymis yra stipriai padidėjęs kūdikio apetitas – mažylis yra nuolat alkanas, irzlus, prašo krūties ir jos nepaleidžia, žįsta godžiai.

Netaisyklingas žindymas. Kūdikiui nepakankamai apžiojant krūtį (kuomet apžiojamas tik spenelis, o ne didesnis plotas, apimantis krūties aureolę) pienas bėga lėtai, netolygiai. Vaikui sunku žįsti, jis springsta, prisiryja oro, nepasisotina. Netaisyklingas žindymas lemia spenelių nugraužimą, kuris dar labiau apsunkina žindymą.

Trumpas liežuvio pasaitėlis. Pasaitėlis – liežuvį su burnos dugnu jungianti plėvelė. Jeigu pasaitėlis trumpas, „prisegtas“ prie burnos dugno, kūdikiui sunku tinkamai žįsti, jis nepasisotina, nuolat reikalauja krūties. Gydytojas turėtų apžiūrėti kūdikį ir, esant būtinybei, įkirpti pasaitėlį.

Mažai pieno. Pieno gamybą „užsako“ kūdikis, t.y. kuo daugiau jis žinda, tuo daugiau pieno gaminasi. Pieno dažnai trūksta augimo šuolių metu, tačiau nuolat prie krūties būnantis kūdikis jo gamybą paspartina. Pieno sumažėjimą gali lemti ir neteisingas ir/ar retas žindymas, hormoniniai sutrikimai, vaistų, homeopatinių preparatų naudojimas, stresas. Daugiau apie pieno sumažėjimą skaitykite čia: Pieno gaminasi per mažai. Ar tikrai?

Kūdikio ligos, pilvo pūtimas, dantukų dygimas ir pan. Suprastėjus savijautai kūdikiui sunkiau žįsti, jis irzlus, blaškosi, verkia ir niekaip negali pasisotinti. Prastai besijaučiantis, kenčiantis nuo pilvuko dieglių, skausmo, ligos išvargintas kūdikis taip pat ieško nusiraminimo, globos, saugumo, kurį suteikia buvimas arti mamos krūties.

Stresas. Nemanykite, kad kūdikiai yra per maži tam, kad patirtų stresą. Kūdikiai jautriai reaguoja į namuose tvyrančią įtampą, pykčius, pakeltą balsą, jiems reikia laiko prisitaikyti prie pasikeitusios aplinkos, naujų žmonių. Stresą patiriantis, išsigandęs, neišsimiegojęs, susijaudinęs kūdikis prašo krūties net jeigu nėra alkanas, nes prisiglaudimas prie mamos ir ritmiškas žindimas jį ramina.

Individualūs kūdikio poreikiai. Tiek kūdikių apetitas, tiek ir emociniai poreikiai yra labai skirtingi. Vieni mažyliai greitai išmoksta teisingai žįsti, sparčiai pasisotina ir mielai leidžia laiką lopšyje, iš jo stebi aplinką. Kitų vaikų žindymas yra sudėtingesnis, jiems reikia daugiau dėmesio ir globos, jie jaučiasi saugiai ir patogiai tik būdami arti mamos.

Ką daryti, jeigu kūdikis nuolat „kaba“ ant krūties?

Etapai, kai kūdikiui sunkiau pasisotinti arba labai reikia mamos šilumos, ilgai netrunka, tad dažnu atveju tiesiog teks „išlaukti“ tą periodą, kurį palengvinti gali šie patarimai:

  • Naudokite nešiokles ir žindymo pagalves. Nuolatinis kūdikio laikymas prie krūties kartais būna neišvengiamas, tačiau kartu ir labai varginantis. Įpraskite kūdikį žindyti nešioklėje, tuomet turėsite daugiau laisvės ir galėsite po truputį judėti, apsitvarkyti ar puodelį arbatos išsivirti. Žindymo pagalvės taip pat puikus sprendimas – jos prilaiko kūdikį ir atlaisvina mamos rankas, tad galėsite paskaityti knygą ar pasiimti mezginį.
  • Išnaudokite „oda prie odos“ kontaktą. Nurengtą kūdikį žindykite priglaudusi prie savo kūno taip, kad mažylio ir jūsų oda liestųsi kuo didesniu plotu. Kūdikis geriau jaus mamos šilumą, užuos jos kvapą, geriau girdės širdies plakimą ir greičiau nusiramins, tad, tikėtina, ir žindimo poreikis sumažės.
  • Pasirūpinkite kūdikio sveikata. Jei „kabojimo ant krūties“ priežastis yra liga ar negalavimas, kuo greičiau kreipkitės į medikus ir būkite kūdikiui ypač dėmesinga: sergant saugumo poreikis išauga, o mamos rūpestis tikrai padeda įveikti ligą!
  • Laikykitės dienos režimo. Aiškus dienos ritmas kūdikiui suteikia saugumo jausmą, jis rečiau susijaudina, nepervargsta, pakankamai išsimiega naktį ir dienos pogulių metu. Įprastai pervargęs, mažai miegojęs dieną, patyręs per daug įspūdžių kūdikis įsikimba krūties vakarais ir pirmą nakties pusę.

Kartais mamos baiminasi, kad nuolat nešiodamos kūdikį, laikydamos jį prie savęs jį išlepins, vaikas augs nesavarankiškas, tačiau tokie nuogąstavimai neturi pagrindo.

Kūdikio (ypač pirmaisiais gyvenimo mėnesiais) poreikių tenkinimas padeda formuotis saugiam prieraišumui, šie mažyliai vėliau labiau pasitiki savimi, yra drąsesni, komunikabilesni.

Susiję straipsniai

Skausmas žindymo metu: priežastys ir sprendimo būdai

Ūmus, stiprus skausmas, skausmas viso žindymo metu ar po jo nėra normalu, tad reikėtų ieškoti priežasčių ir problemų sprendimo būdų.

Krūtų implantai ir žindymas: ką svarbu žinoti mamoms?

Moterys, turinčios krūtų implantus, rečiau žindo savo kūdikius. Tačiau reikėtų žinoti, kad įprastai implantai žindyti netrukdo ir pabandyti verta.

Rūkymas ir žindymas

Rūkymas nėštumo metu yra didžiulis tabu, tačiau ką apie šį žalingą įprotį svarbu žinoti jau pagimdžiusioms ir savo kūdikius žindančioms mamoms?