„Nugraužti“, skausmingi speneliai (220)

nugraužti speneliai Nugraužti speneliai. istock.com/Artranq

www.tevu-darzelis.lt/forumasMedžiaga parengta padedant Ona_mont ir kitoms forumo Viskas apie žindymą narėms.

Jei kūdikis "nugraužia" spenelius, jei žindymo metu jaučiate diskomfortą ar skausmą, reiškia, kažkas yra ne taip: žindymas neturėtų sukelti jokių nemalonių pojūčių, o juo labiau sužeidimų.  

Pagrindinės spenelių "nugraužimo" priežastys

Netinkamas apžiojimas

Dažniausia spenelių „nugraužimo“ priežastis – netaisyklingas krūties apžiojimas, kuomet spenelis į kūdikio burnytę patenka nepakankamai giliai ir žindant atsiremia į kietąjį gomorį.

Taisyklingas apžiojimas yra toks, kuomet apžiota didžioji aureolės dalis, kūdikio smakras priglaustas prie krūties, žandukai išsipūtę, juda visas žandikaulis, o taip pat ir ausytės.

Trumpas kūdikio liežuvio pasaitėlis

Pasaitėlis yra liežuvį su burnos dugnu jungianti plėvelė. Kai ji būna trumpa ir nepakankamai elastinga, kūdikio liežuvio judesiai yra apriboti, ir tai trukdo jam taisyklingai žįsti.

Tai ne tik traumuoja spenelius, bet ir neleidžia kūdikiui efektyviai pasisotinti. Vėliau trumpas pasaitėlis gali trikdyti kalbos raidą, apsunkinti kai kurių garsų tarimą.

Jei įtariate šią problemą, pasitarkite su savo gydytoju: jis gali rekomenduoti įkirpti pasaitėlį. Tai per porą minučių, dažnai ir be nuskausminimo, atliekama procedūra, kuri gali iš esmės pagerinti situaciją.

Kaip gydyti "nugraužtus" spenelius?

Ištaisius apžiojimą ar pašalinus trumpo pasaitėlio problemą, paprastai speneliai ima gyti iškart.

Pamaitinus ar nutraukus pieną, lašą riebiojo pieno palikite ant spenelio nudžiūti ir jei leidžia galimybės, stenkitės būti atviromis krūtimis, kad audiniai nedirgintų gyjančių spenelių. Taip pat galima naudoti spenelių priežiūrai skirtus drėkinamuosius kompresus arba lanolino tepalą.

Jei spenelių skausmas yra toks stiprus, kad žindyti yra neįmanoma, iki speneliai sugis būtina pieną nutraukti. Tai galima daryti rankomis ar pientraukiu, bet ne trumpiau nei 20-30 minučių: taip krūtys bus pakankamai stimuliuojamos ir nesumažės pieno gamyba.

Kraštutiniu atveju galima naudoti antspenius, tačiau negalima jais „užsižaisti“, nes problemos esmės – netaisyklingo apžiojimo – jie neišsprendžia.

Be to, žindant su antspeniu neištraukiamas kaloringiausias pienas, tad ir pieno gamyba gali mažėti, ir neaugti kūdikio svoris (daugiau taisyklė nei išimtis).

SVARBU! Speneliai gali sutrūkinėti, tapti jautrūs ir dėl pienligės, spenelių ar pieno latakų bakterinės  infekcijos. Jei pastebėjote keistų apnašų, spuogelių, pūlingų išskyrų, būtina dėl gydimo pasitarti su gydytoju arba  žindymo konsultantau.

Naujausi komentarai

 1. Milais
  Milais prieš 6 mėn.

  Monimon parašė:
  Širdis plyšta girdint vaiką klykiantį ištisai matyt.. o pieno lašiukai atrodo tik yra....gal damaitinti mišinuku kartais..

  Tai ir turi būti lašiukai iš pradžių. Dėl klykimo, pasiskaitykit apie antrą parą, normalus reiškinys. Mažiukas dabar turi būti prie krūties ir mokytis žįsti bei skatint laktaciją. Jei duosit mišinuko - laktacija nebus skatinama, be to, sumaitinus iš buteliuko, gali atsisakyt dirbt prie krūties ar toliau ją ims neteisingai. Taisykit apžiojimą n ir n kartų, tepkit lanolinu. Menka paguoda, bet pradžia daugumai sunki. Vėliau mažiukai išmoksta teisingai apžioti ir viskas susitvarko.

 2. User has not uploaded an avatar
  Dygna prieš 6 mėn.

  Monimon parašė:
  Mamytės, pagimdžiau sekmadienį ryte, šiandien trečiadienio rytas, pieno dar tik lašai,speneliai jau baisiai skaudūs, šašiukai užsidėjo...verkt norisi kaip skauda, n…

  Sveikinu labai pirmiausia! ❤️💐 Jūs šaunuolė, jau turit savo auksą rankose, suteikiat jam geriausią maistelį, tik apsišarvuokit kantrybe ir pasiprašykit buitinės pagalbos iš aplinkinių (pagaminti valgyti, patvarkyti namus ar jums asistuoti), kad galėtumėt ramiai pažindintis vienas su kitu ir mokytis. Man pirmą mėnesį (jei ne du, dabar jau nebetiksliai pamenu 😅) buvo visiškas sofos/lovos režimas, nes praktiškai ištisai žindo krūtį, keisdavau panašiai kas 2-3 val. Pirmą savaitę ir kaito krūtys, bet tiesiog duodavau žįsti tiek, kiek mažoji norėjo. Man ji buvo geriausias rodiklis, nors atrodė, kad tik biškį pažinda ir snaudžia, išeidamos iš ligoninės (buvom 6 dienas) jau buvom priaugę virš nukritusio svorio. O šiaip kankinausi tris mėnesius tai su vienu, tai su kitu nugraužtu speneliu, irgi iki kraujo. Teptavau ištisai Lansinoh lanolino tepalu (nelabai padėdavo kai jau žaizda) ir kaitaliodavau su Multi mam kompresais, jie suminkštindavo spenelį ir nesusidarydavo kietas šašas, dėl ko skaudėdavo mažylei pradedant jį žįsti (įsispirdavau į grindis prieš paduodama krūtį 🥹), kol tas šašas suminkštėdavo. Pasikviečiau galų gale į namus žindymo konsultantę (dėl karantino papildomai dar beveik mėnesį kankinaus, kol radau, kas atvyktų į namus, nes online konsultacija nepasiteisino) ir sudėliojo man taškus ant "i". Esmė buvo vis taisyti apžiojimą, ir kad smakriukas būtų ne po žaizda. Na įsivaizduoti, kad ten kur liežuvis liesis, ten ir bus "dirginama", tai pritaikyti tokią žindymo pozą, kur liežuvis liestųsi prie sveikos spenelio dalies. Palengvėjimas, kai teisingai apžiodavo, būdavo iškart! Ir gydavo daug greičiau. Dar dėdavausi kartais Medelos pieno surinkėjus, tokius gaubtelius ant krūtų, jie sudarydavo oro tarpą, speneliai nesiliesdavo su liemenėle/rūbais, nesusispausdavo, pienas nutekėdavo (tuo pačiu ir sudrėkindavo žaizdeles) ir gydavo akyse.

  Svarbiausia nepasiduoti ir derintis prie savo vaikelio, o ne grafikų ir kitų žmonių nuomonių. Ateitis šviesi tikrai 🤗🌸

 3. Monimon
  Monimon prieš 6 mėn.

  Ačių labai, mamytės, už patarimus ir gražius žodžius 🤍 stengiamės dabar iškentėt skaudančius spenelius,jau bus mums ryte penkta diena, pieno vos vos daugiau, lašiukai spaudžiasi... Tik bėda, speneliai sutinę ir truputį šašiukai užsidėję, kai žinda jie pasižeidžia ir būna kraujo šiek tiek, ar nieko tokio, kad kraujo ir mažylis kažkiek atsigeria bežįsdamas? 😔

 4. User has not uploaded an avatar
  Dygna prieš 6 mėn.

  Monimon parašė:
  Ačių labai, mamytės, už patarimus ir gražius žodžius 🤍 stengiamės dabar iškentėt skaudančius spenelius,jau bus mums ryte penkta diena, pieno vos vos daugiau, lašiu…

  Nieko tokio tikrai. Maniškė buvo ir atpylus pienuką su šviesiu krauju, tai vos ne į priimamąjį važiuot ruošiausi, kol nepamačiau savo kraujuojančio spenelio 😅 man irgi pradžioj vos lašas išispausdavo ir dar kaip skaudėdavo, kai spausdavau, bet čia ne rodiklis šiaip. Vaikelis žįsdamas daugiau pieno ištraukia (teisingai apžiojus susidaro vakuumas ir pažindus minutę jau praktiškai be pastangų pienas pradeda tekėti) nei spaudžiant rankomis. Net pientraukiu daug neišsitraukdavau aš, tai net neužsiiminėkit kiekio matavimais, nes tik be reikalo kankinsitės. Pieno gaminasi tiek, kiek duodate žįsti, kiek stimuliuojanas spenelis (tada skiriasi hormonas prolaktinas, ypač naktį žindant, dar ir papildomai migdančiai veikia pačią mamą, kas yra super, kai miegi kartu su vaikeliu, prabundi nuo jo garsų, duodi krūtį ir ryte neatrodo, kad kėleisi 4-5 kartus maitinti 😄). Man asmeniškai reikėjo ignoruoti visus aplinkinių pasiūlymus duoti mišinio, nes atseit vaikas verkia, tai gal jau pieno neužtenka... rodiklis yra vaiko svoris, o ne kiek pavyksta išspausti, ar kiek verkia. Nes verkia ir dėl pilvuko, kuriam viską reikia nuo nulio susireguliuoti, ir dėl augimo šuolių, ir dėl to, kad aplinka dirgina jautrią nervų sistemą ir nemoka susitvarkyti ir nusiraminti patys. Tai visais atvejais krūtis gelbėjo realiai 😄 kantrybės ir pasitikėjimo daugiau savim, nes esat viskas, ko jūsų mažyliui reikia šiuo metu 💛

 5. Monimon
  Monimon prieš 6 mėn.

  Tai va ypač mamos mišinukus kiša, nes gi mes užaugom ant jų... O aš bandau kentėti skausmą ir bandyt sukandus dantis žindyti kas 1-2val nes mažylis pabunda ir jau verkia valgyti... Bet kuo toliau tuo skaudesni ir sutinę tie speneliai, atrodo tikrai būtų smagu maitinti jei neskaudėtų, ir naktį keltis lengviau būtų, pamaitinai ir toliau miegi. Bet dabar tai dar psichologiškai nusiteikinėt skausmui reikia...
  Dabar jau suprantu kiek tos mamos gali dėl vaikiuko padaryti, ir gimdymą ištverti ir maitinti su ašarom iš skausmo, bet svarbu viskas gerai mažyliui būtų...
  Ačiū visoms už patarimus, jie labai motyvuoja nemesti visko 🤍