Kūdikio dienotvarkės įvedimas (534)

vaiko dienotvarkė morrowlight | Shutterstock.com

Iki trijų mėnesių kūdikiai gyvena pagal vidinius miegojimo ir valgymo ciklus. Tačiau maždaug nuo trečio mėnesio šiuos vidinius ciklus pradeda koreguoti išorinis pasaulis – režimas, prie kurio turite jį pratinti.

Kas yra kūdikio dienotvarkė?

Kūdikio dienotvarkė yra gyvenimo ritmas, kuriuo gyvena kūdikis ir juo besirūpinantys suaugusieji. Įvedus dienotvarkę kūdikis yra pripratinamas keltis, valgyti, būdrauti ir miegoti visuomet tuo pačiu metu.

Kodėl kūdikiui reikia dienotvarkės?

Dienotvarkės šalininkai teigia, kad režimas yra labai naudingas tiek kūdikiams ir mažiems vaikams, tiek ir jų tėvams.

Režimas yra reguliari veiksmų kaita, o kuo tie veiksmai reguliaresni, kuo tiksliau jie atsikartoja, kuo panašesnė jų trukmė kiekvieną dieną, tuo kūdikio kasdienybė harmoningesnė ir tuo geriau prisitaiko jo organizmas.

Pavyzdžiui, artėjant pogulio ar miego metui pasklinda miego hormonas melatoninas, tad vaikas greitai užmiega ir miega ramiau bei giliau.

Dienotvarkės privalumai kūdikiui:

 • Kūdikis jaučiasi saugesnis ir ramesnis, nes žino, kas jo laukia;
 • Pagerėja miego kokybė, jis pakankamai miega;
 • „Susistyguoja“ kūdikio apetitas;
 • Lengviau išvengti kūdikio pervargimo, perdėtos stimuliacijos ir dėl to kylančio irzlumo, sunkaus migdymo ir ne tokio gilaus miego bei hiperaktyvumo.

Dienotvarkės privalumai tėvams:

 • Lengviau planuoti savo dieną;
 • Mažiau streso;
 • Daugiau poilsio;
 • Lengviau pastebėti kūdikio negalavimus, ligas, nes tuomet dienotvarkė iškart „sugriūna“.

Kada galima įvesti kūdikio dienotvarkę?

Dienotvarkę rekomenduojama įvesti tuomet, kai kūdikio gyvenimo ritmas šiek tiek nusistovi natūraliai, t.y. pastebite, kad kūdikio gyvenimas tampa nebe toks chaotiškas, jis vis dažniau nubunda, nori valgyti ir užmiega panašiu metu.

Dažniausiai tai įvyksta apie 3 gyvenimo mėnesį, tačiau kai kurie kūdikiai dienotvarkės įvedimui yra pasirengę ir 2 mėnesių arba kiek vėliau, sulaukę 4 mėnesių.

Kaip sudaryti kūdikio dienotvarkę?

Kūdikio dienotvarkė turėtų teikti naudos, visų pirma, pačiam kūdikiui, todėl svarbu, kad ji būtų kuo artimesnė jo natūraliam, pradedančiam nusistovėti gyvenimo ritmui.

Nusprendus įvesti dienotvarkę, reikėtų bent 1-2 savaites (arba dar ilgiau, kai kurie tėvai tai daro nuo pat gimimo) žymėtis, kada kūdikis nubunda, valgo, miega, yra linksmas ar irzlus. Tai padės jums pastebėti tam tikras tendencijas ir sudaryti vaikui tinkamiausią dienotvarkę.

Į dienotvarkę galite įtraukti tiek punktų, kiek jums norisi ir atrodo reikalinga. Vieni tėvai sudaro labai išsamią, griežtą dienotvarkę, kurioje nurodytas kiekvienas vaiko krustelėjimas, o kiti apsiriboja keliais pagrindiniais dienos įvykiais, pavyzdžiui, pietų ir nakties miego laiku.

Į kūdikio dienotvarkę dažniausiai įtraukiami punktai:

 • Kėlimasis. Tiek kūdikiams, tiek ir suaugusiems žmonėms rekomenduojama keltis 6-8 val. ryto.
 • Dienos poguliai. Vaiko dienos miego laikas ir pogulių skaičius priklauso nuo vaiko amžiaus.
 • Guldymas nakčiai. Guldymo nakčiai laikas priklauso nuo vaiko amžiaus ir jo miego poreikio, bei nuo to, kada keliatės rytais: šeštą ryto pabundantys vaikai nakties miego turi būti guldomi anksčiau, nei nubundantys 7-8 val. ryto.
 • Maitinimas. Kūdikius žindyti rekomenduojama pagal poreikį, tačiau maitinant mišinėliu, o vėliau pradėjus primaitinimą valgymo ritmas pradeda nusistovėti.
 • Mankšta, masažas ir pan. Jeigu kūdikis lankosi pas kineziterapeutą, jam yra atliekama mankšta, masažas, jis lanko baseiną ar kitokius užsiėmimus, juos vertėtų įtraukti į dienotvarkę.
 • Pasivaikščiojimas lauke, žaidimai ir kt. Į dienotvarkę galima įrašyti ir kūdikio laisvalaikį, o galima tiesiog palikti šiek tiek tuščių tarpelių ir juos užpildyti pagal nuotaiką, orą lauke ir pan. Laisvalaikį galima suskirstyti į aktyvesnį pirmoje dienos pusėje ir ramesnį vakare (ypač, jeigu pastebite, kad vakare vaikas yra įsismarkavęs ir jį sunkiau užmigdyti).

Kaip pripratinti kūdikį prie dienotvarkės?

Sudarius dienotvarkę tiesiog stenkitės jos kasdien laikytis, nenukrypdami nuo kiekvieno punkto daugiau, nei 15-20 min. Pavyzdžiui, jeigu kūdikis pramiegojo savo kėlimosi laiką, nežadinkite jo iškart, leiskite miegoti papildomas 15-20 min. ar iki pusvalandžio. Jeigu vaikas per tą laiką nenubudo, švelniai jį pažadinkite.

Jeigu dienotvarkė sudaryta tinkamai ir atsižvelgus į natūralų kūdikio dienos ritmą, prie griežtesnio režimo jis tikriausiai pripras per 1-2 savaites.

Pradėję laikytis dienotvarkės, išmeskite iš galvos visiškos tobulybės siekimą. Pavyzdžiui, jeigu kūdikis atsisako iškart laikytis griežtos ir išsamios dienotvarkės, galbūt pavyks jį įpratinti po truputį.

Pavyzdžiui, įpratus ryte keltis tuo pačiu metu, vėliau galima įvesti pastovesnį pietų miego laiką.

Be to, būkite nusiteikę, kad vaikui augant dienotvarkę reikės nuolat koreguoti: pavyzdžiui, miego regresas gali reikšti, kad vaikui miego reikia mažiau, tad atitinkamai reiktų pakoreguoti nakties miego ir/ ar dienos pogulių grafiką.

Kodėl nesiseka įvesti kūdikio dienotvarkės?

Kūdikiai, kaip ir visi žmonės, yra saviti, tad vieniems prisitaikyti prie dienotvarkės yra lengviau, nei kitiems.

Dienotvarkės įvedimą labai apsunkina arba jau įvestą režimą „išderina“ vaiko ligos, dygstantys dantys, augimo šuoliai, įvairūs buities ir aplinkos pokyčiai: perstatyta lovelė, pakitęs kambario apšvietimas, keliavimas, nepažįstami ar mažiau pažįstami žmonės namuose, įsigytas augintinis, neįprasti garsai ir pan.

Jeigu dienotvarkė į jūsų šeimos gyvenimą įneša daugiau chaoso, nei ritmo ir tvarkos, ją persvarstykite ir pakoreguokite arba visiškai jos atsisakykite – gali būti, kad jūsų vaikas griežtesniam režimui dar nėra pasirengęs.

Susiję straipsniai

Vaikų akis būtina saugoti ir žiemą

Žiemą žalingi saulės spinduliai veikia ne tik tiesiogiai šviečiant saulei, bet ir jos spinduliams atsispindėjus nuo ledo ar sniego.

Akiniai nuo saulės vaikams: ar jie tikrai reikalingi?

Daugelis tėvų kaskart vaikams primena dėvėti kepurėles nuo saulės, patepa apsauginiu kremu, tačiau nepagalvoja, kad reikėtų apsaugoti ir akis.

„Mamos bučinys“ – būdas pašalinti svetimkūnį iš nosies

Dažniausiai nosyje kažkas įstringa 2–5 metų vaikams. „Mamos bučinys“ – unikalus svetimkūnio iš vaiko nosies šalinimo metodas.

Naujausi komentarai

 1. Erica1
  Erica1 prieš 1 m.

  Citrina10 parašė:
  Mamytes, o nuo kada rezima "nusistatete"? Ka tik susilaukiau naujagimio, jam 5 dieneles, tai gyvenam kol kas visiskame mini chaose 🥺 t.y. Miega mazius kiek nori die…

  Pasidomėkit apie naujagimio miego režimus. Jei norit, kad naktį miegotų, dienos metu turi kažkiek butinai budrauti.
  Tik noriu priminti, kad dieną būtina žadinti ir maitinti kas 2val., naktį kas 3-4val

 2. Amadra
  Amadra prieš 1 m.

  Citrina10 parašė:
  Mamytes, o nuo kada rezima "nusistatete"? Ka tik susilaukiau naujagimio, jam 5 dieneles, tai gyvenam kol kas visiskame mini chaose 🥺 t.y. Miega mazius kiek nori die…

  Nebijokite to chaoso, juk ir jums, ir vaikui viskas nauja. Apskritai, pirmi 3 menesiai laikomi ketvirtuoju trimestru, kuomet kudikis adaptuojasi naujoje aplinkoje. Dienotvarke susideliojo palaipsniui, bet kazkaip naturaliai, savaime. Aiskesnis ritmas atsirado 2 ar 3 men, kai jau daugmaz zinojau, kada miegos, kada valgys. Pagal tai galejau ir savo diena delioti. O iki tol tiesiog megaukites buvimu salia, nesukit galvos del buities, tikrai ilgai tai nesites 🙂

 3. spangute
  spangute prieš 1 m.

  pas mane buvo pirmi 2-3mėn chaosas, miegojo kada norėjo, valgė irgi kada norėjo atliepiau visus vaikučio poreikius be jokio išankstinio nusistatymo, kad turi būti būtent taip ar kitaip, plaukėm pasroviui.

 4. User has not uploaded an avatar
  Egleee2 prieš 7 mėn.

  Sveikos mamytės, help... Mums greit mėnesiukas, ir pradedu galvoti apie dienos režimą. ( žinoma su paklaidom) kaip jums sekėsi? Įdomios visos patirtys. ❤

 5. Amadra
  Amadra prieš 7 mėn.

  Egleee2 parašė:
  Sveikos mamytės, help... Mums greit mėnesiukas, ir pradedu galvoti apie dienos režimą. ( žinoma su paklaidom) kaip jums sekėsi? Įdomios visos patirtys. ❤…

  Musu dienos rezimas eme rysketi po geru triju menesiu. Bet ir po to jis toks slankiojantis buvo. Taciau specialiai jo nedeliojau, neplanavau, paprasciausiai, stebejau kudikio elgesi, zymedavausi, kada valgo, kada miega (viska leidau daryti pagal poreiki, o ne valandas) ir su laiku pasimate tam tikri desningumai. Tai prie ju po truputi ir prisitaikiau. Jei ryte apie 10 ryto dazniausiai jis eidavo pirmo miego (pusvalandzio paklaidoje), tai jau paskui i ta laika ir orientuodavausi. O maitinime rezima ivedziau tik su kietu maistu, kad valgytu visada tuo paciu maistu. Taciau mp visuomet isliko pagal vaiko poreiki, valandu niekad nesekiau.