Kūdikio dienotvarkės įvedimas (518)

vaiko dienotvarkė morrowlight | Shutterstock.com

Iki trijų mėnesių kūdikiai gyvena pagal vidinius miegojimo ir valgymo ciklus. Tačiau maždaug nuo trečio mėnesio šiuos vidinius ciklus pradeda koreguoti išorinis pasaulis – režimas, prie kurio turite jį pratinti.

Kas yra kūdikio dienotvarkė?

Kūdikio dienotvarkė yra gyvenimo ritmas, kuriuo gyvena kūdikis ir juo besirūpinantys suaugusieji. Įvedus dienotvarkę kūdikis yra pripratinamas keltis, valgyti, būdrauti ir miegoti visuomet tuo pačiu metu.

Kodėl kūdikiui reikia dienotvarkės?

Dienotvarkės šalininkai teigia, kad režimas yra labai naudingas tiek kūdikiams ir mažiems vaikams, tiek ir jų tėvams.

Režimas yra reguliari veiksmų kaita, o kuo tie veiksmai reguliaresni, kuo tiksliau jie atsikartoja, kuo panašesnė jų trukmė kiekvieną dieną, tuo kūdikio kasdienybė harmoningesnė ir tuo geriau prisitaiko jo organizmas.

Pavyzdžiui, artėjant pogulio ar miego metui pasklinda miego hormonas melatoninas, tad vaikas greitai užmiega ir miega ramiau bei giliau.

Dienotvarkės privalumai kūdikiui:

 • Kūdikis jaučiasi saugesnis ir ramesnis, nes žino, kas jo laukia;
 • Pagerėja miego kokybė, jis pakankamai miega;
 • „Susistyguoja“ kūdikio apetitas;
 • Lengviau išvengti kūdikio pervargimo, perdėtos stimuliacijos ir dėl to kylančio irzlumo, sunkaus migdymo ir ne tokio gilaus miego bei hiperaktyvumo.

Dienotvarkės privalumai tėvams:

 • Lengviau planuoti savo dieną;
 • Mažiau streso;
 • Daugiau poilsio;
 • Lengviau pastebėti kūdikio negalavimus, ligas, nes tuomet dienotvarkė iškart „sugriūna“.

Kada galima įvesti kūdikio dienotvarkę?

Dienotvarkę rekomenduojama įvesti tuomet, kai kūdikio gyvenimo ritmas šiek tiek nusistovi natūraliai, t.y. pastebite, kad kūdikio gyvenimas tampa nebe toks chaotiškas, jis vis dažniau nubunda, nori valgyti ir užmiega panašiu metu.

Dažniausiai tai įvyksta apie 3 gyvenimo mėnesį, tačiau kai kurie kūdikiai dienotvarkės įvedimui yra pasirengę ir 2 mėnesių arba kiek vėliau, sulaukę 4 mėnesių.

Kaip sudaryti kūdikio dienotvarkę?

Kūdikio dienotvarkė turėtų teikti naudos, visų pirma, pačiam kūdikiui, todėl svarbu, kad ji būtų kuo artimesnė jo natūraliam, pradedančiam nusistovėti gyvenimo ritmui.

Nusprendus įvesti dienotvarkę, reikėtų bent 1-2 savaites (arba dar ilgiau, kai kurie tėvai tai daro nuo pat gimimo) žymėtis, kada kūdikis nubunda, valgo, miega, yra linksmas ar irzlus. Tai padės jums pastebėti tam tikras tendencijas ir sudaryti vaikui tinkamiausią dienotvarkę.

Į dienotvarkę galite įtraukti tiek punktų, kiek jums norisi ir atrodo reikalinga. Vieni tėvai sudaro labai išsamią, griežtą dienotvarkę, kurioje nurodytas kiekvienas vaiko krustelėjimas, o kiti apsiriboja keliais pagrindiniais dienos įvykiais, pavyzdžiui, pietų ir nakties miego laiku.

Į kūdikio dienotvarkę dažniausiai įtraukiami punktai:

 • Kėlimasis. Tiek kūdikiams, tiek ir suaugusiems žmonėms rekomenduojama keltis 6-8 val. ryto.
 • Dienos poguliai. Vaiko dienos miego laikas ir pogulių skaičius priklauso nuo vaiko amžiaus.
 • Guldymas nakčiai. Guldymo nakčiai laikas priklauso nuo vaiko amžiaus ir jo miego poreikio, bei nuo to, kada keliatės rytais: šeštą ryto pabundantys vaikai nakties miego turi būti guldomi anksčiau, nei nubundantys 7-8 val. ryto.
 • Maitinimas. Kūdikius žindyti rekomenduojama pagal poreikį, tačiau maitinant mišinėliu, o vėliau pradėjus primaitinimą valgymo ritmas pradeda nusistovėti.
 • Mankšta, masažas ir pan. Jeigu kūdikis lankosi pas kineziterapeutą, jam yra atliekama mankšta, masažas, jis lanko baseiną ar kitokius užsiėmimus, juos vertėtų įtraukti į dienotvarkę.
 • Pasivaikščiojimas lauke, žaidimai ir kt. Į dienotvarkę galima įrašyti ir kūdikio laisvalaikį, o galima tiesiog palikti šiek tiek tuščių tarpelių ir juos užpildyti pagal nuotaiką, orą lauke ir pan. Laisvalaikį galima suskirstyti į aktyvesnį pirmoje dienos pusėje ir ramesnį vakare (ypač, jeigu pastebite, kad vakare vaikas yra įsismarkavęs ir jį sunkiau užmigdyti).

Kaip pripratinti kūdikį prie dienotvarkės?

Sudarius dienotvarkę tiesiog stenkitės jos kasdien laikytis, nenukrypdami nuo kiekvieno punkto daugiau, nei 15-20 min. Pavyzdžiui, jeigu kūdikis pramiegojo savo kėlimosi laiką, nežadinkite jo iškart, leiskite miegoti papildomas 15-20 min. ar iki pusvalandžio. Jeigu vaikas per tą laiką nenubudo, švelniai jį pažadinkite.

Jeigu dienotvarkė sudaryta tinkamai ir atsižvelgus į natūralų kūdikio dienos ritmą, prie griežtesnio režimo jis tikriausiai pripras per 1-2 savaites.

Pradėję laikytis dienotvarkės, išmeskite iš galvos visiškos tobulybės siekimą. Pavyzdžiui, jeigu kūdikis atsisako iškart laikytis griežtos ir išsamios dienotvarkės, galbūt pavyks jį įpratinti po truputį.

Pavyzdžiui, įpratus ryte keltis tuo pačiu metu, vėliau galima įvesti pastovesnį pietų miego laiką.

Be to, būkite nusiteikę, kad vaikui augant dienotvarkę reikės nuolat koreguoti: pavyzdžiui, miego regresas gali reikšti, kad vaikui miego reikia mažiau, tad atitinkamai reiktų pakoreguoti nakties miego ir/ ar dienos pogulių grafiką.

Kodėl nesiseka įvesti kūdikio dienotvarkės?

Kūdikiai, kaip ir visi žmonės, yra saviti, tad vieniems prisitaikyti prie dienotvarkės yra lengviau, nei kitiems.

Dienotvarkės įvedimą labai apsunkina arba jau įvestą režimą „išderina“ vaiko ligos, dygstantys dantys, augimo šuoliai, įvairūs buities ir aplinkos pokyčiai: perstatyta lovelė, pakitęs kambario apšvietimas, keliavimas, nepažįstami ar mažiau pažįstami žmonės namuose, įsigytas augintinis, neįprasti garsai ir pan.

Jeigu dienotvarkė į jūsų šeimos gyvenimą įneša daugiau chaoso, nei ritmo ir tvarkos, ją persvarstykite ir pakoreguokite arba visiškai jos atsisakykite – gali būti, kad jūsų vaikas griežtesniam režimui dar nėra pasirengęs.

Naujausi komentarai

 1. LetiCia
  LetiCia prieš 2 m.

  LiukaM parašė:
  man toks gyvenimo grafikas kaip LetiCia surase butu per grieztas. ribu reikia, bet ju viduje reikia laisves. jei cia tik pavyzdinis tai ok, bet jei kasdien taip vie…

  Tai čia pavyzdinis.. Vienos dienos dienotvarke.. P.s. tevudarzeliu naudojuosi per telefona, o jis stringa kabai,tai tenka viska trumpint..

 2. LetiCia
  LetiCia prieš 2 m.

  Anemun parašė:
  Oho kokia dienotvarke pad jus griezta .Nu gal ir gerai .pas mus ir yra dienotvarke bet ne tokia griezta .

  Čia tik vienos dienos dienotvarke

 3. User has not uploaded an avatar
  zivilaite prieš 2 m.

  Mama Sapnov parašė:
  Ryte atsikelus prasiskalbiu , grindis prasiplaunu pasivalau, vakare kai griztam jau pirma dukra ismaudau, uzmigdau, o tada jau kokie indai jeigu buna , rubus issidz…

  Supratau,mano vyras kai savaitei buvo isvykes turejau irgi daug laiko

 4. User has not uploaded an avatar
  dabar-mama prieš 2 m.

  O ką ir kur valgote pietų ir vakarienės, kai visą dieną lauke? Jei gaminatės, tai kada?

 5. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 2 m.

  dabar-mama parašė:
  O ką ir kur valgote pietų ir vakarienės, kai visą dieną lauke? Jei gaminatės, tai kada?

  Arbatos i termosa, is ryto pries iseinant pasidarai tiek sau , tiek vaikuj. Susidedi i termo indelius . Jeigu keliaujam kur pvz i kita miesta ar ka kad ir kavinej sriubos ar dar ko nusiperkam.