Nevalgiukas arba kodėl vaikas nevalgo (610)

Vaikas nevalgo, nevalgiukas

Ar tavo vaikas yra iš tų, kurie valgo tik tam tikrą maistą, atsisako ragauti naujų patiekalų, o gal apskritai „nevalgo“? Bent pusė visų tėvų teigia, kad jų vaikai yra „nevalgiukai“, tačiau tiesa yra ta, kad dauguma tų vaikų valgo pakankamai, o jų mityba yra daugiau ar mažiau pilnavertė.

Problema pasirodys besanti ne tokia didelė, jei suprasi tikruosius vaiko maisto poreikius ir įlįsi į vaiko kailį. Štai kuo dažniausiai skundžiasi „nevalgiukų“ tėvai ir kaip šiuos skundus reikėtų vertinti:

Vaikas nevalgo ar valgo per mažai

Nepamiršk, kad nuo vienerių metų vaiko augimo tempas sulėtėja, tad maisto jam reikia mažiau, nei anksčiau. Be to, vaiko skrandis yra mažas, jis valgo dažniau, bet po truputį. Normalu yra ir tai, kad vaikas valgo mažai vieną dieną ir daugiau kitą – tai pereinamasis periodas, tad vaikas šiuo amžiaus tarpsniu nėra visiškai nenuoseklus. Jei mažylis yra guvus, atrodo sveikai, tu neturi jokio pagrindo nerimauti ir maldauti jį suvalgyti „dar nors vieną šaukštelį“. Vaikas tikrai nevers savęs badauti ir kai tik praalks, būtinai tau apie tai praneš.

Vaikas net neragauja naujų patiekalų ar maisto produktų

Vaikui bet koks naujas produktas yra lygiai toks pat „įtartinas“ kaip ir tau neragauti egzotiški patiekalai. Ar tau kilo noras paragauti austrių ar sušių, pamačius juos pirmą kartą? Daugumai vaikų naujovę reikia pasiūlyti bent 10 kartų, kol jie ryžtasi jos paragauti.  Kai kurie vaikai iš prigimimo yra mažiau linkę eksperimentuoti – tokiu atveju pasitelk kūrybiškumą.

Vaikas paragavo ir jam nepatiko

Tai tikrai nereiškia, kad vaikas niekada nebevalgys šio maisto (patiekalo). Nenustebk, jei kitą kartą jis atmestą valgį ragaus su didžiausiu pasimėgavimu – šiuo amžiaus tarpsniu pomėgiai labai dažnai keičiasi. Taip pat gali būti, kad vaikui nepatinka maisto tekstūra – pavyzdžiui, jis gali noriai graužti obuolį, bet bjaurėtis obuolių tyrele. Todėl išbandyk skirtingus maisto pateikimo būdus.

Vaikas atsisako valgyti

Kai kurie vaikai mėgsta kontroliuoti situaciją ir, kai to daryti negali, ima ožiuotis. Pavyzdžiui, jei vaikas stumia nuo burnos šaukštelį, tai nebūtinai reiškia, kad jis nenori valgyti: taip jis parodo, kad nori valgyti pats! Duok vaikui šaukštą (kai kuriems pakanka jį tiesiog laikyti) arba pateik tokį mastą, kurį jis galėtų imti pirščiukais. Taip pat leisk vaikui galvoti, kad valgyti yra jo sprendimas. Pavyzdžiui, verčiau klausk  „Ko norėtum – sriubos ar košės?“, o ne „Ar valgysi sriubytės?“. Antruoju atveju, vaikas gali pasakyti ne, o pirmuoju atveju tikimybė, kad išsirinks vieną iš pasiūlytų variantų, yra didesnė. Pats pasirinkęs, vaikas valgys noriau. Tik nesiūlyk daugiau nei 2 variantų, nes tokio amžiaus vaikams pasirinkti iš didelės pasiūlos yra sudėtinga užduotis.

Vaikas atrodė išalkęs, bet nevalgo

Žinoma, tai gali būti ir išrankumo požymis, tačiau gali būti ir taip, kad į lėkštę maisto pridėjai per daug, ir toks kiekis vaiką išgąsdino. Vaiko skrandis yra jo kumštuko dydžio – tik tiek ir ne daugiau vaikas gali suvalgyti vienu kartu, todėl į lėkštę maisto reikėtų dėti dar mažiau (jei vaikas norės, galėsi pakartoti).

Pasodintas prie stalo, vaikas ima ožiuotis

Dažniausiai taip nutinka labai aktyviems vaikams – sėdėti jiems yra tikra kančia. Todėl sodink vaiką prie stalo tik tuomet, kai viskas paruošta ir leisk pakilti, kai tik jis pasisotins ir norės eiti sau. Laikui bėgant vaikas šią problemą „išaugs“.

Taigi, atsipalaiduok ir neimk vaiko maisto užgaidų į galvą. Vaikas žino kada ir kiek jam reikia valgyti, o tavo pareiga yra padėti tinkamo maisto jam po ranka ir patiekti jį patraukliai.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Wuxx prieš 1 mėn.

  aniakyte17 parašė:
  Sveikos, mano sunui 5m. irgi nevalgiukas, darželi išvis nevalgo, o manie tik miltinius produktus, galiausiai pradejo labai dažnai skaudeti pilva, nuejus pas Š.gydyt…

  Baisu net skaityti kaip vaikui sveikata sugadinot. 2 metus vaika maitint miltiniais? Baisu! Ko jus tikejotes?

 2. aniakyte17
  aniakyte17 prieš 1 mėn.

  As visada tuos 2 metus konsultavausi su seimos gyditoja , ji sake tegu pabadauja kelias dienas ... bet as negalejau leisti kad vaikas badautu, visa situacija zinojo seimos gydytoja bet ji man nieko nepadejo

 3. Niuni
  Niuni prieš 1 mėn.

  aniakyte17 parašė:
  Sveikos, mano sunui 5m. irgi nevalgiukas, darželi išvis nevalgo, o manie tik miltinius produktus, galiausiai pradejo labai dažnai skaudeti pilva, nuejus pas Š.gydyt…

  Kažkaip keista kad iki 3m valgė viską o po to tik miltinius patiekalus. Kažkur visgi atleidot vadeles.
  Aš maitinimo klausimu esu griežta su vaikais. Jų maisto užgaidas pildau tik po normalaus maisto. Pvz pusryčiams gaminu avižinę košę, suvalgo ir tada gali jei dar nori jogurto indelį ar kokį vaisių. Jogurtas irgi yra be cukraus, natūralus, dėl skonio įberiu tik cinamono, kokoso drožlių arba įmaišau trinto banano, braškių, mėlynių ko tik tuo metu turiu.
  Pietūs būna sriuba kokia ir antras patiekalas. Va čia neseniai mažius užsimonijo kad nevalgys sriubos nes joje yra krapų šviežių tai ir nedaviau, po valandos sulapnojo ir atvėsusią. Vadinasi nebuvo net alkanas. Na tiesiog laikausi to principo kad jei vaikas pietums nori ne sriubos o sausainių vadinasi jis nėra alkanas. Ne kartą vyras sakė kad gal esu per griežta jiems (ne kartą esam susipykę nes jis atlaidesnis), bet kai daugelis giminaičių nustemba kaip jie valgo ir ką jie valgo sako kad matyt ne per griežtai. Kur kiti vaikai jau 4-5m būdami kemša čipsus ir sako kad nenori pietums maltinukų mano vaikai prašo nupirkti brokolių ir jų išvirti. Brokoliai tuomet dinksta nuo stalo greičiau nei kad jie virė.
  Žinoma ir mano indėlis yra irgi didžiulis, aš taip pat maitinuosi sveikai. Jei ne vyras tai jie net nežinotų kas ta pica Man tai yra būtinybė formuoti vaikams nuo mažų dienų sveikos mitybos principus, kad jie ir ateityje mokėtų ir žinotų kaip sveikai maitintis.
  Čia ne vien jums rašiau tiesiog aplamai visoms mamoms kas tik paskaitys.
  Ps nesu dietologė bet gal kada nors būsiu

 4. Niuni
  Niuni prieš 1 mėn.

  aniakyte17 parašė:
  As visada tuos 2 metus konsultavausi su seimos gyditoja , ji sake tegu pabadauja kelias dienas ... bet as negalejau leisti kad vaikas badautu, visa situacija zinojo…

  Nieko nenutiks jei vaikas 2 dienas pabadaus. Išsikakos tik, praalks ir valgys.
  Kaip aš pamenu kai buvau maža nemėgdavau vėdarų nes matydavau kaip mama gamina ir man atrodė šlykštus patiekalas. Na tai ir nevalgydavau nieko kokias dvi dienas nes nieko kito ir nebuvo namie. Numesdavau kokus 2-3kg ir tada vėl valgydavau kas pagaminta. Nenumiriau iš bado tikrai

 5. Camile3
  Camile3 prieš 1 mėn.

  aniakyte17 parašė:
  As visada tuos 2 metus konsultavausi su seimos gyditoja , ji sake tegu pabadauja kelias dienas ... bet as negalejau leisti kad vaikas badautu, visa situacija zinojo…

  Na gydytoja patarė teisingai, bet jus vistiek darėt kaip lengviau/patogiau ir sugadinot vaikui sveikatą, nėra tikslo kaltinti gydytojos, kai neklausėt jos nurodymų. O bandėt bent dieną nenusileisti? O gudrauti bandėt pvz keisti tuos pačius miltus į žirnių/avinžirnių/grikių/migdolų miltus ir iš jų gaminti? Tu pačiu makaronu yra viso grūdo arba net iš darzoviu pagamintų. Is špinatų, avokadu, uogų, bananu plakti kokteilius? Yra n būdu kaip pagudrauti ir surasti būdų, kad vaikui butų skanu ir valgytų. Maniškis irgi valgytų labai mažai produktų, jeigu leisčiau, bet kol nesuvalgo savo porcijos normalaus maisto, tol jokių užkandžių ir netgi vaisių.