Nevalgiukas, arba kodėl vaikas nevalgo (690)

Vaikas nevalgo, nevalgiukas

Ar jūsų vaikas yra iš tų, kurie valgo tik tam tikrą maistą, atsisako ragauti naujų patiekalų, o gal apskritai „nevalgo“? Bent pusė visų tėvų teigia, kad jų vaikai yra „nevalgiukai“, tačiau tiesa yra ta, kad dauguma tų vaikų valgo pakankamai, o jų mityba yra daugiau ar mažiau pilnavertė.

Problema pasirodys žymiai mažesnė, jei suprasite tikruosius vaiko maisto poreikius ir įlįsite į vaiko kailį. Štai kuo dažniausiai skundžiasi „nevalgiukų“ tėvai ir kaip šiuos skundus reikėtų vertinti:

Vaikas nevalgo ar valgo per mažai

Nepamirškite, kad nuo vienerių metų vaiko augimo tempas sulėtėja, tad maisto jam reikia mažiau, nei anksčiau. Be to, vaiko skrandis yra mažas, jis valgo dažniau, bet po truputį. Normalu yra ir tai, kad vaikas valgo mažai vieną dieną ir daugiau kitą –  šio amiaus mažyliai nėra visiškai nenuoseklūs. Jei jis yra guvus, atrodo sveikai - neturite jokio pagrindo nerimauti ir maldauti jį suvalgyti „dar nors vieną šaukštelį“. Vaikas tikrai nevers savęs badauti ir kai tik praalks, būtinai apie tai praneš.

Vaikas net neragauja naujų patiekalų ar maisto produktų

Vaikui bet koks naujas produktas yra lygiai toks pat „įtartinas“ kaip ir jums neragauti egzotiški patiekalai. Ar jums kilo noras paragauti austrių ar sušių, pamačius juos pirmą kartą? Daugumai vaikų naujovę reikia pasiūlyti bent 10 kartų, kol jie ryžtasi jos paragauti.  Kai kurie vaikai iš prigimties yra mažiau linkę eksperimentuoti. Tokiu atveju teks pasitelkti kūrybiškumą.

Vaikas paragavo ir jam nepatiko

Tai tikrai nereiškia, kad vaikas niekada nebevalgys šio maisto (patiekalo). Nenustebkite, jei kitą kartą jis atmestą valgį ragaus su didžiausiu pasimėgavimu – šiuo amžiaus tarpsniu pomėgiai labai dažnai keičiasi. Taip pat gali būti, kad vaikui nepatinka maisto tekstūra – pavyzdžiui, jis gali noriai graužti obuolį, bet bjaurėtis obuolių tyrele. Todėl išbandykite skirtingus maisto pateikimo būdus.

Vaikas atsisako valgyti

Kai kurie vaikai mėgsta kontroliuoti situaciją ir, kai to daryti negali, ima ožiuotis. Pavyzdžiui, jei vaikas stumia nuo burnos šaukštelį, tai nebūtinai reiškia, kad jis nenori valgyti: taip jis parodo, kad nori valgyti pats! Duokite mažyliui šaukštą (kai kuriems pakanka jį tiesiog laikyti) arba pateikite tokį mastą, kurį jis galėtų imti pirščiukais. Taip pat leiskite vaikui galvoti, kad valgyti yra jo sprendimas. Užuot klausę „Ar valgysi sriubytės?“, verčiau klauskite  „Ko norėtum – sriubos ar košės?“. Antruoju atveju, vaikas gali pasakyti ne, o pirmuoju atveju tikimybė, kad išsirinks vieną iš pasiūlytų variantų, yra didesnė. Pats pasirinkęs, vaikas valgys su didesniu noru. Nesiūlykite daugiau nei 2 variantų, nes tokio amžiaus vaikams pasirinkti iš didelės pasiūlos yra sudėtinga užduotis.

Vaikas atrodė išalkęs, bet nevalgo

Žinoma, tai gali būti ir išrankumo požymis, bet gali būti ir taip, kad į lėkštę maisto pridėta per daug, ir toks kiekis vaiką išgąsdino. Mažylio skrandis yra jo kumštuko dydžio – tik tiek ir ne daugiau jis gali suvalgyti vienu kartu, todėl į lėkštę maisto reikėtų dėti dar mažiau (jei vaikas norės, galėsite pakartoti).

Pasodintas prie stalo, vaikas ima ožiuotis

Dažniausiai taip nutinka labai aktyviems vaikams – sėdėti jiems yra tikra kančia. Todėl sodinkite vaiką prie stalo tik tuomet, kai viskas paruošta ir leiskite pakilti, kai tik jis pasisotins ir norės eiti sau. Laikui bėgant vaikas šią problemą „išaugs“.

Taigi, atsipalaiduokite ir neimkite vaiko maisto užgaidų į galvą. Vaikas žino kada ir kiek jam reikia valgyti, o jūsų pareiga yra padėti tinkamo maisto jam po ranka ir patiekti jį patraukliai.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Kristinamm prieš 4 mėn.

  Dilena parašė:
  Vyras sako, turi prasilauzti nuo 4 m. Sako ziurek, keturmeciai beveik visi valgo mintyse galvoju pasvajok. Mes irgi darem vitaminus. Buvo trukumas vid D. Gerem v…

  Pasvajokit apie tuos 4m 😀 mano vyresniam 11m ir tas pats bėdų turgus 🤦
  Kažkur skaičiau, kad yra kažkoks bijojimo ragauti genas, nžn žinoma kaip būtų augant kitoj šeimoj, bet pas mus abu vaikai susipykę su normaliu maistu.
  Bet giminėj ne vieni tokie ir dar kelias kartas atsukus t.p. tokių buvę.
  Aš asmeniškai išaugau gal paauglystėje 😊

 2. Zivilekkk
  Zivilekkk prieš 4 mėn.

  Kristinamm parašė:
  Pasvajokit apie tuos 4m 😀 mano vyresniam 11m ir tas pats bėdų turgus 🤦
  Kažkur skaičiau, kad yra kažkoks bijojimo ragauti genas, nžn žinoma kaip būtų auga…

  As iki 19m praktiskai valgiau kokius 5-6 patiekalus max Kai isvaziavau studijuot - tada emiau valgyt viska

 3. Paukščiukas
  Paukščiukas prieš 2 mėn.

  Sveikos, kaip jusu patirtis sako?
  13 men vaikas iki tol valge viska ie daug ir su dziaugsmu savo rankom pats tvarkingai svariai gan. Kazkas nutiko ir dabar jau apie 2-3 savaites maista meto traisko ir tasko, bet nevalgo ir nevalgo net to, kas super skanu budavo. Uzkandziu neduodu, valgom 4 k i diena plius karta misinuko isgeria jau tik 100 ml...ar normalu, kad per visa diena sudejus bendrai vaikas suvalgo 100-200 g maisto? Ir 200 ml nu maaax reta diena 300 ml skysciu?

 4. Nyana
  Nyana prieš 2 mėn.

  Paukščiukas parašė:
  Sveikos, kaip jusu patirtis sako?
  13 men vaikas iki tol valge viska ie daug ir su dziaugsmu savo rankom pats tvarkin…

  Matyt, toks periodas. Pas mus su visais 3 vaikinukais būdavo tokių periodų. Juk nėra taip, kad visiškai nevalgo. O kaip su dantukų dygimu? Gali ir tai įtakoti.

 5. User has not uploaded an avatar
  Gabrielė nori būti mama prieš 2 mėn.

  Mano vaikinas buvo tas vadinamasis nevalgiukas. Ka dariau? Visu pirma, dar karta perskaiciau knyga ,,Prancuzu vaikai valgo viska". Labai rekomenduoju - ir idomi (pusiau romanas), ir naudinga. Tuomet baigiau su visom tom pravardem - nevalgiukas, ligoniukas ir t.t. Kam programuoti vaika ir save. Tada nutraukiau visus uzkandziavimus - vaikas turi isalkti. Galu gale sudariau savaites meniu - kad butu sveika, ivairu, ne per sudetinga (nesu megeja suktis virtuveje), kad patiktu mums su vyru, na ir pradejau gaminti. Stengiausi nesinervinti, kai nevalgydavo ir nepuldavau siulyti ko nors kito. Anksciau esu net is namu dramatiskai pabegusi, kai kose n-ta karta isspjove Svarbu: valgydavome visa seima, prie stalo, mazdaug tomis paciomis valandomis. Gera nuotaika, zvake, jei vakariene, rami muzika. Romantika, zodziu Is pradziu nevalge - mes su vyru valgeme. Toliau nevalge - mes su vyru vis tiek valgeme. Ir ne patys nepastebejome, kaip jis prie musu prisijunge. Aisku, porcijos nedidukes, bet vaikutis pats zino, kiek jam reikia. Pasako ,, Aciu" ir jokio kisimo. Beje, ilgiausiai vargome su pietumis, kadangi jie sotesni, mesingesni - padejo grynas oras. T. y. pasivaiksciojam arba pazaidziam lauke ir pietu 🥳