Nevalgiukas arba kodėl vaikas nevalgo (569)

Vaikas nevalgo, nevalgiukas

Ar tavo vaikas yra iš tų, kurie valgo tik tam tikrą maistą, atsisako ragauti naujų patiekalų, o gal apskritai „nevalgo“? Bent pusė visų tėvų teigia, kad jų vaikai yra „nevalgiukai“, tačiau tiesa yra ta, kad dauguma tų vaikų valgo pakankamai, o jų mityba yra daugiau ar mažiau pilnavertė.

Problema pasirodys besanti ne tokia didelė, jei suprasi tikruosius vaiko maisto poreikius ir įlįsi į vaiko kailį. Štai kuo dažniausiai skundžiasi „nevalgiukų“ tėvai ir kaip šiuos skundus reikėtų vertinti:

Vaikas nevalgo ar valgo per mažai

Nepamiršk, kad nuo vienerių metų vaiko augimo tempas sulėtėja, tad maisto jam reikia mažiau, nei anksčiau. Be to, vaiko skrandis yra mažas, jis valgo dažniau, bet po truputį. Normalu yra ir tai, kad vaikas valgo mažai vieną dieną ir daugiau kitą – tai pereinamasis periodas, tad vaikas šiuo amžiaus tarpsniu nėra visiškai nenuoseklus. Jei mažylis yra guvus, atrodo sveikai, tu neturi jokio pagrindo nerimauti ir maldauti jį suvalgyti „dar nors vieną šaukštelį“. Vaikas tikrai nevers savęs badauti ir kai tik praalks, būtinai tau apie tai praneš.

Vaikas net neragauja naujų patiekalų ar maisto produktų

Vaikui bet koks naujas produktas yra lygiai toks pat „įtartinas“ kaip ir tau neragauti egzotiški patiekalai. Ar tau kilo noras paragauti austrių ar sušių, pamačius juos pirmą kartą? Daugumai vaikų naujovę reikia pasiūlyti bent 10 kartų, kol jie ryžtasi jos paragauti.  Kai kurie vaikai iš prigimimo yra mažiau linkę eksperimentuoti – tokiu atveju pasitelk kūrybiškumą.

Vaikas paragavo ir jam nepatiko

Tai tikrai nereiškia, kad vaikas niekada nebevalgys šio maisto (patiekalo). Nenustebk, jei kitą kartą jis atmestą valgį ragaus su didžiausiu pasimėgavimu – šiuo amžiaus tarpsniu pomėgiai labai dažnai keičiasi. Taip pat gali būti, kad vaikui nepatinka maisto tekstūra – pavyzdžiui, jis gali noriai graužti obuolį, bet bjaurėtis obuolių tyrele. Todėl išbandyk skirtingus maisto pateikimo būdus.

Vaikas atsisako valgyti

Kai kurie vaikai mėgsta kontroliuoti situaciją ir, kai to daryti negali, ima ožiuotis. Pavyzdžiui, jei vaikas stumia nuo burnos šaukštelį, tai nebūtinai reiškia, kad jis nenori valgyti: taip jis parodo, kad nori valgyti pats! Duok vaikui šaukštą (kai kuriems pakanka jį tiesiog laikyti) arba pateik tokį mastą, kurį jis galėtų imti pirščiukais. Taip pat leisk vaikui galvoti, kad valgyti yra jo sprendimas. Pavyzdžiui, verčiau klausk  „Ko norėtum – sriubos ar košės?“, o ne „Ar valgysi sriubytės?“. Antruoju atveju, vaikas gali pasakyti ne, o pirmuoju atveju tikimybė, kad išsirinks vieną iš pasiūlytų variantų, yra didesnė. Pats pasirinkęs, vaikas valgys noriau. Tik nesiūlyk daugiau nei 2 variantų, nes tokio amžiaus vaikams pasirinkti iš didelės pasiūlos yra sudėtinga užduotis.

Vaikas atrodė išalkęs, bet nevalgo

Žinoma, tai gali būti ir išrankumo požymis, tačiau gali būti ir taip, kad į lėkštę maisto pridėjai per daug, ir toks kiekis vaiką išgąsdino. Vaiko skrandis yra jo kumštuko dydžio – tik tiek ir ne daugiau vaikas gali suvalgyti vienu kartu, todėl į lėkštę maisto reikėtų dėti dar mažiau (jei vaikas norės, galėsi pakartoti).

Pasodintas prie stalo, vaikas ima ožiuotis

Dažniausiai taip nutinka labai aktyviems vaikams – sėdėti jiems yra tikra kančia. Todėl sodink vaiką prie stalo tik tuomet, kai viskas paruošta ir leisk pakilti, kai tik jis pasisotins ir norės eiti sau. Laikui bėgant vaikas šią problemą „išaugs“.

Taigi, atsipalaiduok ir neimk vaiko maisto užgaidų į galvą. Vaikas žino kada ir kiek jam reikia valgyti, o tavo pareiga yra padėti tinkamo maisto jam po ranka ir patiekti jį patraukliai.

Naujausi komentarai

 1. zuikite
  zuikite prieš 6 mėn.

  Kuo jus cia verket, mazoji nevalgo - verksiu 😉😉😉☺☺☺☺
  Pas mane is vis neko nevalgo, tik misinukas visada turi but. Pavyzdziui duosiu desrele puse, tai ta puse per puse tik suvalgys. Arba jei duosiu bulviu kose, tai 3 saukstekiai ir viskas,valgys baigtas, jei duosiu gabaliuka file, tai ikas gabaliuka pakramtys ir ismes. Va toks pas mus valgys, tik pienas daugiau nieko. Palaukyte paaugs prades valgyti

 2. boruzele2059 prieš 5 mėn.

  Gitanele parašė:
  Ir mazoji nevalgiuke....verksiu

  Taspats dukra nevalgo beveik irgi dabar... nors uzsimysk

 3. Gitanele
  Gitanele prieš 5 mėn.

  boruzele2059 parašė:
  Taspats dukra nevalgo beveik irgi dabar... nors uzsimysk

  visai to nelaukiau...su vyresneliu iki siol vargstam

 4. User has not uploaded an avatar
  Monika Grigaliūnienė prieš 5 mėn.

  Mano sūnui 9 mėn. ir valgo TIK misinuka. JOKIO maisto nuo saukstelio. 3 men susirgo stipriu bronchitu, gere daug vaistuku nuo saukstelio ir atejus metui primaitint-situacija tiesiog baisi! As visiskoj panikoj... valgo tik is savo rankytes: barankyte, kukuruzus grauzia, obuoliuka, mesyte is savo rankytes valgo..bet tik trys dantukai, nieko zmogelis nesukramto...KA DARYTI? daremes tyrimus, kol kas visi rodikliai yra geri, svorio pakanka.bet labai sliauzioja ir vaiksciot nori, zodziu daugiau juda, tai dabar toks sukudes visai...

 5. Laivyte
  Laivyte prieš 5 mėn.

  Monika Grigaliūnienė parašė:
  Mano sūnui 9 mėn. ir valgo TIK misinuka. JOKIO maisto nuo saukstelio. 3 men susirgo stipriu bronchitu, gere daug vaistuku nuo saukstelio ir atejus metui primaitint-…

  Darykite mesos, grudetos varskes keksiukus ant garu...pakankamai minksta ir i ranka galima paimt.. dar makaronus vamzdeliais virkite, jie minksti lengvai kramtosi, buna pilno grudo ar speltos kad ivairiau butu, putpeliu virta kiausini pjaukite per puse, jis taip pat pakankamai minkstas, maniske dar parastai apvirtas spragines pupeles i ranka eme ir geltono surio lapelius.