Nevalgiukas arba kodėl vaikas nevalgo (599)

Vaikas nevalgo, nevalgiukas

Ar tavo vaikas yra iš tų, kurie valgo tik tam tikrą maistą, atsisako ragauti naujų patiekalų, o gal apskritai „nevalgo“? Bent pusė visų tėvų teigia, kad jų vaikai yra „nevalgiukai“, tačiau tiesa yra ta, kad dauguma tų vaikų valgo pakankamai, o jų mityba yra daugiau ar mažiau pilnavertė.

Problema pasirodys besanti ne tokia didelė, jei suprasi tikruosius vaiko maisto poreikius ir įlįsi į vaiko kailį. Štai kuo dažniausiai skundžiasi „nevalgiukų“ tėvai ir kaip šiuos skundus reikėtų vertinti:

Vaikas nevalgo ar valgo per mažai

Nepamiršk, kad nuo vienerių metų vaiko augimo tempas sulėtėja, tad maisto jam reikia mažiau, nei anksčiau. Be to, vaiko skrandis yra mažas, jis valgo dažniau, bet po truputį. Normalu yra ir tai, kad vaikas valgo mažai vieną dieną ir daugiau kitą – tai pereinamasis periodas, tad vaikas šiuo amžiaus tarpsniu nėra visiškai nenuoseklus. Jei mažylis yra guvus, atrodo sveikai, tu neturi jokio pagrindo nerimauti ir maldauti jį suvalgyti „dar nors vieną šaukštelį“. Vaikas tikrai nevers savęs badauti ir kai tik praalks, būtinai tau apie tai praneš.

Vaikas net neragauja naujų patiekalų ar maisto produktų

Vaikui bet koks naujas produktas yra lygiai toks pat „įtartinas“ kaip ir tau neragauti egzotiški patiekalai. Ar tau kilo noras paragauti austrių ar sušių, pamačius juos pirmą kartą? Daugumai vaikų naujovę reikia pasiūlyti bent 10 kartų, kol jie ryžtasi jos paragauti.  Kai kurie vaikai iš prigimimo yra mažiau linkę eksperimentuoti – tokiu atveju pasitelk kūrybiškumą.

Vaikas paragavo ir jam nepatiko

Tai tikrai nereiškia, kad vaikas niekada nebevalgys šio maisto (patiekalo). Nenustebk, jei kitą kartą jis atmestą valgį ragaus su didžiausiu pasimėgavimu – šiuo amžiaus tarpsniu pomėgiai labai dažnai keičiasi. Taip pat gali būti, kad vaikui nepatinka maisto tekstūra – pavyzdžiui, jis gali noriai graužti obuolį, bet bjaurėtis obuolių tyrele. Todėl išbandyk skirtingus maisto pateikimo būdus.

Vaikas atsisako valgyti

Kai kurie vaikai mėgsta kontroliuoti situaciją ir, kai to daryti negali, ima ožiuotis. Pavyzdžiui, jei vaikas stumia nuo burnos šaukštelį, tai nebūtinai reiškia, kad jis nenori valgyti: taip jis parodo, kad nori valgyti pats! Duok vaikui šaukštą (kai kuriems pakanka jį tiesiog laikyti) arba pateik tokį mastą, kurį jis galėtų imti pirščiukais. Taip pat leisk vaikui galvoti, kad valgyti yra jo sprendimas. Pavyzdžiui, verčiau klausk  „Ko norėtum – sriubos ar košės?“, o ne „Ar valgysi sriubytės?“. Antruoju atveju, vaikas gali pasakyti ne, o pirmuoju atveju tikimybė, kad išsirinks vieną iš pasiūlytų variantų, yra didesnė. Pats pasirinkęs, vaikas valgys noriau. Tik nesiūlyk daugiau nei 2 variantų, nes tokio amžiaus vaikams pasirinkti iš didelės pasiūlos yra sudėtinga užduotis.

Vaikas atrodė išalkęs, bet nevalgo

Žinoma, tai gali būti ir išrankumo požymis, tačiau gali būti ir taip, kad į lėkštę maisto pridėjai per daug, ir toks kiekis vaiką išgąsdino. Vaiko skrandis yra jo kumštuko dydžio – tik tiek ir ne daugiau vaikas gali suvalgyti vienu kartu, todėl į lėkštę maisto reikėtų dėti dar mažiau (jei vaikas norės, galėsi pakartoti).

Pasodintas prie stalo, vaikas ima ožiuotis

Dažniausiai taip nutinka labai aktyviems vaikams – sėdėti jiems yra tikra kančia. Todėl sodink vaiką prie stalo tik tuomet, kai viskas paruošta ir leisk pakilti, kai tik jis pasisotins ir norės eiti sau. Laikui bėgant vaikas šią problemą „išaugs“.

Taigi, atsipalaiduok ir neimk vaiko maisto užgaidų į galvą. Vaikas žino kada ir kiek jam reikia valgyti, o tavo pareiga yra padėti tinkamo maisto jam po ranka ir patiekti jį patraukliai.

Naujausi komentarai

 1. aniakyte17
  aniakyte17 prieš 9 mėn.

  Sveiki, Mano sunui 4 metai ir jau antrus metus darzelyje nieko nenori valgyti, Aukletojos nerimaudamos vis siuncia mus pas psychologa... namie irgi labai isrankus maistui mesos nevalgo, sriubu nevalgo , buvome pas gydytoja sake tiesiog labai isrankus maistui vaikai... net nezinau ka daryti

 2. Kitute
  Kitute prieš 9 mėn.

  aniakyte17 parašė:
  Sveiki, Mano sunui 4 metai ir jau antrus metus darzelyje nieko nenori valgyti, Aukletojos nerimaudamos vis siuncia mus pas psychologa... namie irgi labai isrankus m…

  Sveika, puikiai jus suprantu.. Mano sunus iki 2 metu valgydavo apsoliuciai viska kol viena diena tai apsiverte aukstyn kojom... Nuo 2 iki 5 metu kazkur visiskai nevalge mesos ar zuvies.. Turejome apie 5 patiekalus kuriais visa ta laika maitinosi.. Tai buvo makaronai su butent vienos rusies desrelemis, varsketukai, darzoviu sriuba, darzoves, vaisiai, avizine kose su namine braskiu uogiene ir kartais svenciu proga blynu valgydavo, na aisku dar visokie jogurtukai, varskytes ir sausi pusryciai... Darzeli mesa visada irgi apvalgydavo ir ziauriai isrankiai pakapstydavo tik maista.. Kol viena diena darzeli pradejo po kasniuka mesyte ragauti, aukletoja soke net buvo.. O kazkur po beveik pusmecio ir viena vakara namie vistienos kepsnelio paprase ir nuo tos dienos ka paduosi ta valgo! Taigi tik kantrybes palinkesiu, tas kosmaras tikrai viena diena baigsis

 3. .Lėlytė.
  .Lėlytė. prieš 9 mėn.

  aniakyte17 parašė:
  Sveiki, Mano sunui 4 metai ir jau antrus metus darzelyje nieko nenori valgyti, Aukletojos nerimaudamos vis siuncia mus pas psychologa... namie irgi labai isrankus m…

  Mano bus 8, vasarą....nuo 2 m nevalgo mėsos, valgo sriubas, bulvytes, bulvių košę, makaronus, dešreles, putpelių kiaušinių per prievartą....jogurtą tik Smile, actimel, varškės sūrelius,bananus, obuolius, vynuoges, braškes, apelsinus, mandarinus,morkas,bandeles su cinamonu, kumpio paragauja jei yra nuotaika...baigiu išprotėt..retkarčiais įkišu kelis kąsniukus mėsos kukuliukų, tai žiaugčioja..ir darželyje nks nepasikeitė..... jau praradau viltį, kad greitu metu kažkas keisis....kraujas geras....

 4. Ramunele1213 prieš 6 mėn.

  Mano dukrte nevalgo darzelyje absoliuciai nieko.. As nesu savo maista "surelis, ryziu trapuciai, barankos, blynai, surus pagaliukai obuolys" kartais sutinka grikiu kose suvalgyt... Bet zodziu siaubas... Namuose valgo blynus, koses rusiu grikiu, obuoliai bananai apelsinai pic nic lazdeles surio ir sureliai kartais jogurta su saldainukais kur..., sriubu neikisi ne uz ka . Kartais vistiena iseina duoti, bet daugiausia miltiniai sausi gaminiai... Isprotet baigiu seniai neviltyje.. Kraujas geras atejus pas gydytoja girdziu atsakyma "zinai kiekpas mane tokiu per diena ateina" ... Zodziu tenka kariauti gudrauti ir t.t. Laikykites mums rugseji 4 metai ir jau nuo pradziu taip ir kariaujam

 5. zuikite
  zuikite prieš 6 mėn.

  Ramunele1213 parašė:
  Mano dukrte nevalgo darzelyje absoliuciai nieko.. As nesu savo maista "surelis, ryziu trapuciai, barankos, blynai, surus pagaliukai obuolys" kartais sutinka grikiu …

  Lyg tai mano istorija parašėte 😉
  Bet pas mane buvo kitaip biski, vyresnioji dukra galima pasakyti gerai valgė iki 4 metukų, o dabar jai 9 metai,ir valgo tik viską pieniska,nei gabalėlio mėsos neikisi. O valgymą mokykloj,ar pas kitus žmones,tai jau tyliu,nieko 😊
  Jaunoji dukra nuo 1.5 -2.5 metukus valgė vištieną, o dabar jau 3 metukai,tai kartais pasiseka įkišti gabalėlį mėsos jai. Bet dar geria pieną.