Nevalgiukas arba kodėl vaikas nevalgo (575)

Vaikas nevalgo, nevalgiukas

Ar tavo vaikas yra iš tų, kurie valgo tik tam tikrą maistą, atsisako ragauti naujų patiekalų, o gal apskritai „nevalgo“? Bent pusė visų tėvų teigia, kad jų vaikai yra „nevalgiukai“, tačiau tiesa yra ta, kad dauguma tų vaikų valgo pakankamai, o jų mityba yra daugiau ar mažiau pilnavertė.

Problema pasirodys besanti ne tokia didelė, jei suprasi tikruosius vaiko maisto poreikius ir įlįsi į vaiko kailį. Štai kuo dažniausiai skundžiasi „nevalgiukų“ tėvai ir kaip šiuos skundus reikėtų vertinti:

Vaikas nevalgo ar valgo per mažai

Nepamiršk, kad nuo vienerių metų vaiko augimo tempas sulėtėja, tad maisto jam reikia mažiau, nei anksčiau. Be to, vaiko skrandis yra mažas, jis valgo dažniau, bet po truputį. Normalu yra ir tai, kad vaikas valgo mažai vieną dieną ir daugiau kitą – tai pereinamasis periodas, tad vaikas šiuo amžiaus tarpsniu nėra visiškai nenuoseklus. Jei mažylis yra guvus, atrodo sveikai, tu neturi jokio pagrindo nerimauti ir maldauti jį suvalgyti „dar nors vieną šaukštelį“. Vaikas tikrai nevers savęs badauti ir kai tik praalks, būtinai tau apie tai praneš.

Vaikas net neragauja naujų patiekalų ar maisto produktų

Vaikui bet koks naujas produktas yra lygiai toks pat „įtartinas“ kaip ir tau neragauti egzotiški patiekalai. Ar tau kilo noras paragauti austrių ar sušių, pamačius juos pirmą kartą? Daugumai vaikų naujovę reikia pasiūlyti bent 10 kartų, kol jie ryžtasi jos paragauti.  Kai kurie vaikai iš prigimimo yra mažiau linkę eksperimentuoti – tokiu atveju pasitelk kūrybiškumą.

Vaikas paragavo ir jam nepatiko

Tai tikrai nereiškia, kad vaikas niekada nebevalgys šio maisto (patiekalo). Nenustebk, jei kitą kartą jis atmestą valgį ragaus su didžiausiu pasimėgavimu – šiuo amžiaus tarpsniu pomėgiai labai dažnai keičiasi. Taip pat gali būti, kad vaikui nepatinka maisto tekstūra – pavyzdžiui, jis gali noriai graužti obuolį, bet bjaurėtis obuolių tyrele. Todėl išbandyk skirtingus maisto pateikimo būdus.

Vaikas atsisako valgyti

Kai kurie vaikai mėgsta kontroliuoti situaciją ir, kai to daryti negali, ima ožiuotis. Pavyzdžiui, jei vaikas stumia nuo burnos šaukštelį, tai nebūtinai reiškia, kad jis nenori valgyti: taip jis parodo, kad nori valgyti pats! Duok vaikui šaukštą (kai kuriems pakanka jį tiesiog laikyti) arba pateik tokį mastą, kurį jis galėtų imti pirščiukais. Taip pat leisk vaikui galvoti, kad valgyti yra jo sprendimas. Pavyzdžiui, verčiau klausk  „Ko norėtum – sriubos ar košės?“, o ne „Ar valgysi sriubytės?“. Antruoju atveju, vaikas gali pasakyti ne, o pirmuoju atveju tikimybė, kad išsirinks vieną iš pasiūlytų variantų, yra didesnė. Pats pasirinkęs, vaikas valgys noriau. Tik nesiūlyk daugiau nei 2 variantų, nes tokio amžiaus vaikams pasirinkti iš didelės pasiūlos yra sudėtinga užduotis.

Vaikas atrodė išalkęs, bet nevalgo

Žinoma, tai gali būti ir išrankumo požymis, tačiau gali būti ir taip, kad į lėkštę maisto pridėjai per daug, ir toks kiekis vaiką išgąsdino. Vaiko skrandis yra jo kumštuko dydžio – tik tiek ir ne daugiau vaikas gali suvalgyti vienu kartu, todėl į lėkštę maisto reikėtų dėti dar mažiau (jei vaikas norės, galėsi pakartoti).

Pasodintas prie stalo, vaikas ima ožiuotis

Dažniausiai taip nutinka labai aktyviems vaikams – sėdėti jiems yra tikra kančia. Todėl sodink vaiką prie stalo tik tuomet, kai viskas paruošta ir leisk pakilti, kai tik jis pasisotins ir norės eiti sau. Laikui bėgant vaikas šią problemą „išaugs“.

Taigi, atsipalaiduok ir neimk vaiko maisto užgaidų į galvą. Vaikas žino kada ir kiek jam reikia valgyti, o tavo pareiga yra padėti tinkamo maisto jam po ranka ir patiekti jį patraukliai.

Naujausi komentarai

 1. jovitav2
  jovitav2 prieš 2 mėn.

  bieliauskaitemarija9 parašė:
  Mums 2metai ir 8men kai buvo 5men iki metuku daridavau tyreles pati su mesyte ir valgidavo db mesos nevalgo nu kartais jei vyras sedasi prie stalo valgiti tada ir j…

  Mum panasiai kaip jum :/ iki metuku valge ragavo viska,po metuku nustojo ragaut. Db mum 4m su biskiu balgo kepta vistiena,grikiu,makaronus,keptus nagetsus tokie kepsniukai is svedijos,agurka megsta labai,nu ir aisku traskucius megsta,sokolada kinder,kukuruzus. Taip pat gudrauju su kotletais i grikius maisau, ai dar ryzius valgo,tai kartais koki brokoli ar bulve idedu kartu ir verdu tai buna kad per gincus bet valgo. O daugiau sunku ka isiulyti. Ir pas daktaru buvom sake viskas gerai reiskia jam uztenka ir ateis laikas ir valgys.tyrimai geri sake maziau pergyvent isaugs. Bet vistiek neramu kiti viska valgo o musiskis ne :/ daug ka isbandem bet nieko neina padaryt

 2. Camile3
  Camile3 prieš 2 mėn.

  bieliauskaitemarija9 parašė:
  Mums 2metai ir 8men kai buvo 5men iki metuku daridavau tyreles pati su mesyte ir valgidavo db mesos nevalgo nu kartais jei vyras sedasi prie stalo valgiti tada ir j…

  O tai ką šiaip per dieną valgo? Juk tikrai nėra toks skurdus valgiaraštis, gal iš kitur kalorijas susirenka ir nejaučia poreikio valgyti kitą maistą (gal kokie sausainiai, užkandžiai, vaisiai, saldainiai vyrauja)?

  Maniškis, jei tik užtinka, kad yra kito jo mėgiamo maisto (batono, sūrelių ar vaisių, saldainių irgi niekad nevalgo ką paruošiu, užtat užkandžiai yra gerai suslėpti arba jų išvis nebūna namuose ir problemos nelieka, nes vistiek valgyti norisi
  ).

 3. bieliauskaitemarija9
  bieliauskaitemarija9 prieš 2 mėn.

  Camile3 parašė:
  O tai ką šiaip per dieną valgo? Juk tikrai nėra toks skurdus valgiaraštis, gal iš kitur kalorijas susirenka ir nejaučia poreikio valgyti kitą maistą (gal kokie saus…

  Valgo kukuruzus kinder sokoladukus popkornus sausainius bandeles visoki sokolada obuoliu kartas nuo karto valgo

 4. Camile3
  Camile3 prieš 2 mėn.

  bieliauskaitemarija9 parašė:
  Valgo kukuruzus kinder sokoladukus popkornus sausainius bandeles visoki sokolada obuoliu kartas nuo karto valgo

  Tai neduokit saldumynų ir pamatysit, kaip taps valgus kiekvienas vaikas, jei tik galėtų rinktis, tai ir rinktusi saldumynus, o ne mėsytę ar kitus sveikus produktus

 5. Lorette
  Lorette prieš 1 mėn.

  Mes nuo gimimo iki 2 metu buvom ojej kokie valgus, nespedavau misinuko daryt ir kosiu. Valgydavo viska.
  O dabar darzeli valgo viska o namie nieko.. Namuose nei koses nei sriubos neikisi visai, namie pagrindinis maistas makaronai su sviestu ar desrele ar desreles ar vistienos namu gamybos nugetsai ai dar sumustinis va cia musu normalus maistas ... pridarau visko o nevalgo nieko...