Nevalgiukas arba kodėl vaikas nevalgo (593)

Vaikas nevalgo, nevalgiukas

Ar tavo vaikas yra iš tų, kurie valgo tik tam tikrą maistą, atsisako ragauti naujų patiekalų, o gal apskritai „nevalgo“? Bent pusė visų tėvų teigia, kad jų vaikai yra „nevalgiukai“, tačiau tiesa yra ta, kad dauguma tų vaikų valgo pakankamai, o jų mityba yra daugiau ar mažiau pilnavertė.

Problema pasirodys besanti ne tokia didelė, jei suprasi tikruosius vaiko maisto poreikius ir įlįsi į vaiko kailį. Štai kuo dažniausiai skundžiasi „nevalgiukų“ tėvai ir kaip šiuos skundus reikėtų vertinti:

Vaikas nevalgo ar valgo per mažai

Nepamiršk, kad nuo vienerių metų vaiko augimo tempas sulėtėja, tad maisto jam reikia mažiau, nei anksčiau. Be to, vaiko skrandis yra mažas, jis valgo dažniau, bet po truputį. Normalu yra ir tai, kad vaikas valgo mažai vieną dieną ir daugiau kitą – tai pereinamasis periodas, tad vaikas šiuo amžiaus tarpsniu nėra visiškai nenuoseklus. Jei mažylis yra guvus, atrodo sveikai, tu neturi jokio pagrindo nerimauti ir maldauti jį suvalgyti „dar nors vieną šaukštelį“. Vaikas tikrai nevers savęs badauti ir kai tik praalks, būtinai tau apie tai praneš.

Vaikas net neragauja naujų patiekalų ar maisto produktų

Vaikui bet koks naujas produktas yra lygiai toks pat „įtartinas“ kaip ir tau neragauti egzotiški patiekalai. Ar tau kilo noras paragauti austrių ar sušių, pamačius juos pirmą kartą? Daugumai vaikų naujovę reikia pasiūlyti bent 10 kartų, kol jie ryžtasi jos paragauti.  Kai kurie vaikai iš prigimimo yra mažiau linkę eksperimentuoti – tokiu atveju pasitelk kūrybiškumą.

Vaikas paragavo ir jam nepatiko

Tai tikrai nereiškia, kad vaikas niekada nebevalgys šio maisto (patiekalo). Nenustebk, jei kitą kartą jis atmestą valgį ragaus su didžiausiu pasimėgavimu – šiuo amžiaus tarpsniu pomėgiai labai dažnai keičiasi. Taip pat gali būti, kad vaikui nepatinka maisto tekstūra – pavyzdžiui, jis gali noriai graužti obuolį, bet bjaurėtis obuolių tyrele. Todėl išbandyk skirtingus maisto pateikimo būdus.

Vaikas atsisako valgyti

Kai kurie vaikai mėgsta kontroliuoti situaciją ir, kai to daryti negali, ima ožiuotis. Pavyzdžiui, jei vaikas stumia nuo burnos šaukštelį, tai nebūtinai reiškia, kad jis nenori valgyti: taip jis parodo, kad nori valgyti pats! Duok vaikui šaukštą (kai kuriems pakanka jį tiesiog laikyti) arba pateik tokį mastą, kurį jis galėtų imti pirščiukais. Taip pat leisk vaikui galvoti, kad valgyti yra jo sprendimas. Pavyzdžiui, verčiau klausk  „Ko norėtum – sriubos ar košės?“, o ne „Ar valgysi sriubytės?“. Antruoju atveju, vaikas gali pasakyti ne, o pirmuoju atveju tikimybė, kad išsirinks vieną iš pasiūlytų variantų, yra didesnė. Pats pasirinkęs, vaikas valgys noriau. Tik nesiūlyk daugiau nei 2 variantų, nes tokio amžiaus vaikams pasirinkti iš didelės pasiūlos yra sudėtinga užduotis.

Vaikas atrodė išalkęs, bet nevalgo

Žinoma, tai gali būti ir išrankumo požymis, tačiau gali būti ir taip, kad į lėkštę maisto pridėjai per daug, ir toks kiekis vaiką išgąsdino. Vaiko skrandis yra jo kumštuko dydžio – tik tiek ir ne daugiau vaikas gali suvalgyti vienu kartu, todėl į lėkštę maisto reikėtų dėti dar mažiau (jei vaikas norės, galėsi pakartoti).

Pasodintas prie stalo, vaikas ima ožiuotis

Dažniausiai taip nutinka labai aktyviems vaikams – sėdėti jiems yra tikra kančia. Todėl sodink vaiką prie stalo tik tuomet, kai viskas paruošta ir leisk pakilti, kai tik jis pasisotins ir norės eiti sau. Laikui bėgant vaikas šią problemą „išaugs“.

Taigi, atsipalaiduok ir neimk vaiko maisto užgaidų į galvą. Vaikas žino kada ir kiek jam reikia valgyti, o tavo pareiga yra padėti tinkamo maisto jam po ranka ir patiekti jį patraukliai.

Naujausi komentarai

 1. Kristina P
  Kristina P prieš 8 mėn.

  lijana.m parašė:
  Ad irgi bijau nujunkyti, kad nepradetu trukti tam tikru mikroelementu, gelezies. Noretusi, kad pats vaikas pradetu valgyti kita maista, tada butu galimybe mazint mp…

  125 buvo pries menesi nors ir biski sirguliavo, kad susimazins zindymas as abejoju, nes jis jau toks papinukas...bet gal va kai eis i darzeli su kitais vaikais valgys cia aisku tik pamastymas

 2. lijana.m
  lijana.m prieš 8 mėn.

  Kristina P parašė:
  125 buvo pries menesi nors ir biski sirguliavo, kad susimazins zindymas as abejoju, nes jis jau toks papinukas...bet gal va kai eis i darzeli su kitais vaikais valg…

  Tai geras hemoglobinas, pas maniske buvo 116 kai sirgo tridiene. Neuzilgo kartosiu tyrima tai matysiu ar nukrito 🙂

 3. Kristina P
  Kristina P prieš 8 mėn.

  lijana.m parašė:
  Tai geras hemoglobinas, pas maniske buvo 116 kai sirgo tridiene. Neuzilgo kartosiu tyrima tai matysiu ar nukrito 🙂

  Pas mus svoris vat labai mazas dar ryt pas gydytojs eisim svertis gal kokiu tyrimu reiks, bet siaip vaikas lb aktyvus ir guvus

 4. lijana.m
  lijana.m prieš 8 mėn.

  Kristina P parašė:
  Pas mus svoris vat labai mazas dar ryt pas gydytojs eisim svertis gal kokiu tyrimu reiks, bet siaip vaikas lb aktyvus ir guvus

  O koks svoris? Tai gal ir gime nedidelis, bei jus su vyru nedideli

 5. Kristina P
  Kristina P prieš 8 mėn.

  lijana.m parašė:
  O koks svoris? Tai gal ir gime nedidelis, bei jus su vyru nedideli

  Metai kai buvo 8.1 na ir mes ne is stambiuju bet ponulis tikrai kudena tikras