Nevalgiukas arba kodėl vaikas nevalgo (604)

Vaikas nevalgo, nevalgiukas

Ar tavo vaikas yra iš tų, kurie valgo tik tam tikrą maistą, atsisako ragauti naujų patiekalų, o gal apskritai „nevalgo“? Bent pusė visų tėvų teigia, kad jų vaikai yra „nevalgiukai“, tačiau tiesa yra ta, kad dauguma tų vaikų valgo pakankamai, o jų mityba yra daugiau ar mažiau pilnavertė.

Problema pasirodys besanti ne tokia didelė, jei suprasi tikruosius vaiko maisto poreikius ir įlįsi į vaiko kailį. Štai kuo dažniausiai skundžiasi „nevalgiukų“ tėvai ir kaip šiuos skundus reikėtų vertinti:

Vaikas nevalgo ar valgo per mažai

Nepamiršk, kad nuo vienerių metų vaiko augimo tempas sulėtėja, tad maisto jam reikia mažiau, nei anksčiau. Be to, vaiko skrandis yra mažas, jis valgo dažniau, bet po truputį. Normalu yra ir tai, kad vaikas valgo mažai vieną dieną ir daugiau kitą – tai pereinamasis periodas, tad vaikas šiuo amžiaus tarpsniu nėra visiškai nenuoseklus. Jei mažylis yra guvus, atrodo sveikai, tu neturi jokio pagrindo nerimauti ir maldauti jį suvalgyti „dar nors vieną šaukštelį“. Vaikas tikrai nevers savęs badauti ir kai tik praalks, būtinai tau apie tai praneš.

Vaikas net neragauja naujų patiekalų ar maisto produktų

Vaikui bet koks naujas produktas yra lygiai toks pat „įtartinas“ kaip ir tau neragauti egzotiški patiekalai. Ar tau kilo noras paragauti austrių ar sušių, pamačius juos pirmą kartą? Daugumai vaikų naujovę reikia pasiūlyti bent 10 kartų, kol jie ryžtasi jos paragauti.  Kai kurie vaikai iš prigimimo yra mažiau linkę eksperimentuoti – tokiu atveju pasitelk kūrybiškumą.

Vaikas paragavo ir jam nepatiko

Tai tikrai nereiškia, kad vaikas niekada nebevalgys šio maisto (patiekalo). Nenustebk, jei kitą kartą jis atmestą valgį ragaus su didžiausiu pasimėgavimu – šiuo amžiaus tarpsniu pomėgiai labai dažnai keičiasi. Taip pat gali būti, kad vaikui nepatinka maisto tekstūra – pavyzdžiui, jis gali noriai graužti obuolį, bet bjaurėtis obuolių tyrele. Todėl išbandyk skirtingus maisto pateikimo būdus.

Vaikas atsisako valgyti

Kai kurie vaikai mėgsta kontroliuoti situaciją ir, kai to daryti negali, ima ožiuotis. Pavyzdžiui, jei vaikas stumia nuo burnos šaukštelį, tai nebūtinai reiškia, kad jis nenori valgyti: taip jis parodo, kad nori valgyti pats! Duok vaikui šaukštą (kai kuriems pakanka jį tiesiog laikyti) arba pateik tokį mastą, kurį jis galėtų imti pirščiukais. Taip pat leisk vaikui galvoti, kad valgyti yra jo sprendimas. Pavyzdžiui, verčiau klausk  „Ko norėtum – sriubos ar košės?“, o ne „Ar valgysi sriubytės?“. Antruoju atveju, vaikas gali pasakyti ne, o pirmuoju atveju tikimybė, kad išsirinks vieną iš pasiūlytų variantų, yra didesnė. Pats pasirinkęs, vaikas valgys noriau. Tik nesiūlyk daugiau nei 2 variantų, nes tokio amžiaus vaikams pasirinkti iš didelės pasiūlos yra sudėtinga užduotis.

Vaikas atrodė išalkęs, bet nevalgo

Žinoma, tai gali būti ir išrankumo požymis, tačiau gali būti ir taip, kad į lėkštę maisto pridėjai per daug, ir toks kiekis vaiką išgąsdino. Vaiko skrandis yra jo kumštuko dydžio – tik tiek ir ne daugiau vaikas gali suvalgyti vienu kartu, todėl į lėkštę maisto reikėtų dėti dar mažiau (jei vaikas norės, galėsi pakartoti).

Pasodintas prie stalo, vaikas ima ožiuotis

Dažniausiai taip nutinka labai aktyviems vaikams – sėdėti jiems yra tikra kančia. Todėl sodink vaiką prie stalo tik tuomet, kai viskas paruošta ir leisk pakilti, kai tik jis pasisotins ir norės eiti sau. Laikui bėgant vaikas šią problemą „išaugs“.

Taigi, atsipalaiduok ir neimk vaiko maisto užgaidų į galvą. Vaikas žino kada ir kiek jam reikia valgyti, o tavo pareiga yra padėti tinkamo maisto jam po ranka ir patiekti jį patraukliai.

Naujausi komentarai

 1. intrigaa
  intrigaa prieš 2 mėn.

  Skaitau su tais valgymais, tai mus pora savaiciu nera valgymo. Nebent kazkiek pats, bet ir tai. Vakar valgem kotletukus su grikiais, visi kartu, jam ideta, kad pats. Viska ismete ir tuo baiges, nei kasnelio neparagavo:/

 2. Ramunele1213 prieš 2 mėn.

  intrigaa parašė:
  Skaitau su tais valgymais, tai mus pora savaiciu nera valgymo. Nebent kazkiek pats, bet ir tai. Vakar valgem kotletukus su grikiais, visi kartu, jam ideta, kad pats…

  Koks svoris? Ka valgo apskritai?

 3. intrigaa
  intrigaa prieš 2 mėn.

  Ramunele1213 parašė:
  Koks svoris? Ka valgo apskritai?

  Apie 10. Mp ir vanduo. Pora saukstu koses ar sriubytes

 4. User has not uploaded an avatar
  Raimi prieš 2 mėn.

  Sveiki,
  maniau, kad mano vaikas vienas toks ..Jam jau eina 8 ti metai.Nuo pat gimimo yra nevalgus, vargstu kasdien. Jo valgio meniu yra labai trumpas.Mesos visai nevalgo, kartais vistienos pavyksta ikist. Nauju patiekalu vengia ragaut, jei paragauja viskas neskanu. Valgo jis tik kopustu sriuba, burokeliu sriubos jau ima nebevalgyt, valgo pieniska makaronu, varskecius, miltinius blynus, pripazista tik pik nik suri, desreles tik viena rusi, is darzoviu tik raudona paprika ir agurkas, is vaisiu tik vynuoges, megstamiausia bandeles, sausainiai, sokoladas , sureliai ..stengiuos maziau duot, bet nesigauna, nes tai vienintele santazo priemone ikist paprasto maisto, tipo jei suvalgysi sriubos, poto gausi kazka skanaus...gydytoja visad sako visi vaikai nevalgus arba palaikyk dvi dienas needusi...prades valgyt.

 5. User has not uploaded an avatar
  Liblo prieš 2 mėn.

  Raimi parašė:
  Sveiki,
  maniau, kad mano vaikas vienas toks ..Jam jau eina 8 ti metai.Nuo pat gimimo yra n…

  Man tai patiko pas pažįstamus idėja, mergaitė 4metukų turi saldumynų krepšelį ir gali iš jo imti kiek nori tik sekmadieniais, kažkaip problemų išvis nėra šeimoje dėl maisto, vaikas supratingas, viskas jam aiškiai paaiškinta. Turbūt charakteris daug ką daro, jei vaikas plius mato, kad išeina tėvais manipuliuoti tai taip ir daro. Ech duok D man pasitaikytų valgantis viską