1-3 m. vaiko meniu (100)

1-3 metų vaiko  meniu

Dauguma tokio amžiaus vaikų tėvų nerimauja dėl savo atžalų mitybos: pradedant nuo to, ar vaikas valgo pakankamai ir baigiant tuo, ar jo mityba yra subalansuota. Ką vaikas turėtų valgyti, kad gautų pakankamai visų jam reikalingų medžiagų? Pagrindinė taisyklė: maistas turi būti kuo įvairesnis.

Mažyliai turi labai skirtingą skonio pojūtį, tad išlaviruoti tarp jo pomėgių ir sveikos mitybos gali būti išties sudėtinga. Negaminkite vaikui specialiai – jis turi valgyti tai, ką valgo ir kiti šeimos nariai. Bet pasistenkite, kad maistas būtų kuo įvairesnis, o lėkštėje būtų bent vienas maisto produktas, kurį vaikas tikrai valgys. Tokiu būdu užtikrinsite sau ramybę, žinodami, kad jis tikrai neliks alkanas. Visa kita palikite jo valiai. Juk jūsų pareiga – duoti vaikui rinktis iš sveikų produktų.

Pienas ir pieno produktai

Nuo vienerių metų vaikui galima duoti nenugriebto karvės pieno (sūrį vaikas turėjo pradėti valgyti 8-10 mėn., jogurtą – dar anksčiau).  Be baltymų, piene yra ir kaulų augimui reikalingo kalcio, taip pat kitų naudingų medžiagų (fermentų, vitaminų, mineralinių medžiagų). Kalcį iš pieno ir jo produktų organizmas įsisavina žymiai lengviau, nei iš kitų gyvulinių ir ypač augalinių produktų. Jei vaikas yra labai išrankus maistui, galite vietoj pieno duoti jam pieno mišinuko, sukurto specialiai tokio amžiaus vaikams. Šie mišinukai yra praturtinti vitaminais ir mikroelementais – tarp jų ir geležimi, kurios prastai valgantys vaikai dažniausiai gauna per mažai.

Kiek pieno ir pieno reikėtų vaikui duoti? Vieningų nuomonių šiuo klausimu nėra. Orientuokitės į apytiksliai 700 ml turį. Pradžioje pusę šio turio turėtų sudaryti geriamas pienas, kitą – kiti pieno produktai: jogurtas, sūris, varškė. Vienu kartu duokite gerti ne daugiau kaip 100-150 ml pieno.

Mėsa ir kiti baltyminiai produktai, kuriuose yra geležies

Šiai produktų grupei priklauso mėsa, žuvis, ankštinės daržovės, riešutai ir kiaušiniai. Jų mažylis turėtų gauti 1-2 kartus per dieną. Nebūtina, kad vaikas mėsą valgytų kasdien: pakanka jos duoti 3-5 kartus per savaitę po 40-60 gramų per dieną. Kartais mėsą galite pakeisti žuvimi (be kaulų), pupelėmis, lęšiais ar avinžirniais (pastarieji produktai tinka ir vegetarams bei mėsos kategoriškai nevalgantiems vaikams). Riešutai taip pat tinka (bet nepamirškite, kad vaikas gali paspringti, todėl jie turi būti smulkinti!).

Pradžioje duokite vaikui švelnesnės virtos arba troškintos mėsos: vištienos, veršienos, triušienos, neriebios kiaulienos. Žiūrėkite, kad ji būtų minkšta, lengvai kramtoma – vaikai dažnai nemėgsta mėsos, nes pavargsta ją kramtyti. Aviena, riebi kiauliena, antiena ir žąsiena iki 2.5-3.5 metų nerekomenduojama. Geriau vaiko nemaitinti didelėmis plėšriomis vandenyno žuvimis – tunu, lašiša, rykliena, nes jose būna daug gyvsidabrio.

Angliavandenių gausūs produktai

Bulvių, dribsnių, įvairių grūdų košių, duonos, makaronų, blynelių ir kitų miltinių  patiekalų duokite vaikui kasdien kiekvieno pagrindinio maitinimo metu. Dalis užkandžių taip pat gali būti iš  šios produktų grupės. 1-2 metų vaikui nekomenduojama duoti apie 200 g tokių produktų.

Vaisiai ir daržovės

Tėvai norėtų, kad vaikas valgytų vaisių ir daržovių kuo daugiau, bet būtent šiuos produktus jam sunkiausia įsiūlyti. Bandykite pateikti jas kūrybingai ir būkite atkalūs – dažnai vaikai paragauja produkto tik po 10 ar 15 karto.

Susiję straipsniai

Kariesogeninė mityba. Koks maistas sukelia kariesą?

Kariesogeniniai maisto produktai – maistas, bloginantis dantų būklę ir lemiantis ėduonies atsiradimą.

10 stalo etiketo taisyklių vaikams

Vaikams tikrai nebūtina išmanyti visų etiketo subtilybių, tačiau pagrindinių taisyklių vertėtų laikytis nuo pat mažumės.

Tyrelės su obuoliais kūdikiams (receptai)

Lengvai salstelėjęs, tačiau ne itin ryškus obuolių skonis puikiai dera su įvairiais ingredientais ir patinka daugeliui mažylių.

Naujausi komentarai

  1. Minimalistė
    Minimalistė prieš 1 m.

    s890507s parašė:
    tai jusu vaikai bet vaisius valgo ko mano vaikas isvis nemegsta nei blynu nemegsta niekaip neikisiu kad ir ka bedaryciau .

    Blynų gal ir gerai, kad nevalgo.. Na is esmės tai nėra labai sveikas patiekalas. Mano vaikai kartais tik blynų ir reikalauja, tai tuomet darau blynus su bananu, su cukinija, bulvinius blynus. Bet vis tiek jaučiuosi, kad tai nėra geras maistas... Kaip begaminciau mėgsta tradicinį variantą, blynus keptus aliejuje.
    Šiaip pati geriausia mityba tai virtas ir troškintas maistas. Bandau to laikytis, bet vaikai sunkiai pasiduoda tokiai mitybai 😅

  2. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 1 m.

    Minimalistė parašė:
    Blynų gal ir gerai, kad nevalgo.. Na is esmės tai nėra labai sveikas patiekalas. Mano vaikai kartais tik blynų ir reikalauja, tai tuomet darau blynus su bananu, su …

    aš tai norečiau kad mano vaikai valgyti blynus bet kokiu pavidalu buciau laimingiausia tikriausiai

  3. Minimalistė
    Minimalistė prieš 1 m.

    s890507s parašė:
    aš tai norečiau kad mano vaikai valgyti blynus bet kokiu pavidalu buciau laimingiausia tikriausiai

    Tai bandykit eksperimentuoti, yra įvairiausių miltų, yra ir blynų receptų be miltų, įvairiausių blynų rūšių (paprasti, mieliniai, amerikietiški..), prie blynų galima pridėti kokio agavų, datulių sirupo, ar kažkokio kuris vaikučiui tiks, kad ir tu pačių uogienių jei duodate vaikui cukrų.
    Mano vaikų mėgstamiausias receptas blynams tai su bananais, juos sublenderiuoju, pilu sojų pieno, arba vandens, dedu vanilinio cukraus, medaus jei norisi saldžiau, aliejaus į tešlą, miltai paprasti ir kepam 🙂 vaikams labai patinka. Anksčiau keičiau aliejų į sviestą, bet kaip jau minėjau alergija. Tai gaudavosi dieviški blynai 😄 reikėjo daug kept, nes ir patys su vyru po lėkštę sukirsdavom 😂 Dar gaminu mielinius blynus, lietinius, bet su bananais labiausiai valgo 😄 jei norisi kad būtų puresni dedu kepimo miltelių 🙂 dar varškės blynukai skanūs, bet mano abu alergiški tai negaminu tokiu 🙂 avižinis blynas didelis ant bangos dabar tinka ir taip valgyti ir kaip tortilija su vaisiais arba mesyte 🙂 gal jūsų vaikui nepatinka tradicinis variantas, bet jei ta pati kitaip pagaminti, gal skaniai valgytų 🙂

  4. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 1 m.

    Minimalistė parašė:
    Tai bandykit eksperimentuoti, yra įvairiausių miltų, yra ir blynų receptų be miltų, įvairiausių blynų rūšių (paprasti, mieliniai, amerikietiški..), prie blynų galim…

    o jezus ko as tik neisbandziusi jis pamato kad blynas ne neragauja apie vaisius nesneku nevalgo jokiu apart obuolio

  5. Happy_Day
    Happy_Day prieš 1 m.

    s890507s parašė:
    tai jusu vaikai bet vaisius valgo ko mano vaikas isvis nemegsta nei blynu nemegsta niekaip neikisiu kad ir ka bedaryciau .

    Jei kraujas geras tai nesukciau galvos 😀 dvr nevalgo po keliu menesiu ar pusmecio gali pradet valgyt 😅 maniskis budavo momentu kad valgydavo tik uzpilamas sriubytes, arba tik kruopas, arba tik vaisius, paskuj tik mesa kadangi tyrimai puikus tai ir duodavau, ir nepergyvenau. Atejo laikas kai pasikeite valgymas. 😀 visiem noris, kad tie vaikai valgytu ivairu maista, bet ne visada taip buna , kad valgo