1–3 metų vaiko mityba (56)

Kad ir koks bebūtų vaiko ūgis, svoris ir augimo tempas – tėvai linkę nuolat nerimauti dėl jo mitybos. Gal kartais jisvalgo per daug? O gal per mažai? O gal yra toks išrankus, kad jo mitybą būtų sunku pavadinti subalansuota? - nerimauja jie.
Pradėkime nuo to, kad po pirmojo gimtadienio vaiko augimo tempas ženkliai sulėtėja. Per pirmus metus jo svoris patrigubėja (nuo 3-4 kg iki 9-11 kg), o per mėnesį priauga po 400-800 g.
Per antruosius gyvenimo metus jis priaugs tik apie 3 kg (du kartus mažiau, nei pirmaisiais metais!), o per trečiuosius vos 1.5-2 kg. Tad natūralu, kad vaikui reikia mažiau maisto, ir dėl to jo apetitas „pablogėja“.
Kaip žinoti, kad vaikas valgo pakankamai?
Svarbiausias požymis, kad vaikas maitinasi gerai, yra tas, kad jis atrodo gyvybingas, žvalus, noriai žaidžia ir bendrauja su kitais žmonėmis. Pediatras taip pat turi patikrinti, koks yra jo ūgis ir svoris lyginant su bendraamžiais. Tačiau prisiminkite, kad nėra „normalaus“ ūgio ar svorio: jei mažylio ūgis nėra „per viduriuką“, tai reiškia tik tiek, kad jis yra aukštesnis ar žemesnis nei kiti panašaus amžiaus vaikai (suaugusių ūgis juk taip pat skiriasi!). Šiuo atveju svarbiau, kad ūgio ir svorio santykis (arba kitaip KMI) būtų optimalus.
1-3 metų vaikui reikia apie 1000-1300 kcal per dieną, tačiau nereikėtų labai sukti dėl to galvos – jei mažylis turi gerus sveikos mitybos pagrindus, jis pats gali nuspręsti, kiek maisto jam reikia. Neverskite vaiko valgyti - dėl to jis gali prarasti natūralų gebėjimą atpažinti tiek alkio, tiek sotumo jausmą. Be to, yra normalu, jei vaikas vieną dieną suvalgo daug, o kitą – beveik nieko, ir tam yra begalė priežasčių. Turėkite pasirūpinti tik tuo, kad tas maistas būtų įvairus ir maistingas.
Kiek kartų per dieną turi valgyti 1-3 metų vaikas?
Vaiko skrandukas yra mažas, ir vienu kartu jis negali suvalgyti daug. Būtent todėl mažyliai valgo dažniau – kas 3-4 valandas. Pagrindiniai maitinimai (pusryčiai, pietūs, vakarienė) turėtų būti tuo pat metu kai valgo visa šeima (o tarp jų vaikas turėtų gauti užkandžių). Suderinkite maitinimų ir pogulių grafiką taip, kad prieš dienos pogulį jis gautų užkandį, o rimtesnis maitinimas būtų pabudus.
Nesitikėkite, kad vaikas valgys nuosekliai: gali būti, kad vieną dieną jis nevalgys beveik nieko, kitą dieną nuolat jausis alkanas. Gali taip pat būti, kad jis turės puikų apetitą per pusryčius, bet net nežiūrės į maistą per vakarienę – tai yra visiškai normalu šio amžiaus vaikams. Leiskite mažyliui valgyti tiek, kiek jis nori, ir tada, kada nori. Vaikai sava valia nebadauja ir puikiai jaučia, kai yra išalkę arba sotūs (jei tik tėvai neverčia jų valgyti per prievartą).
Nuo 1.5 metų vaiko naktimis neturėtumėte maitinti. Taip pat nepratinkite jo naktimis gerti. Vakare ir naktį medžiagų apykaitos procesai sulėtėja, todėl maisto medžiagos yra blogai organizmo panaudojamos. Be to, perpildytas skrandis kelia diafragmą, dėl to pasunkėja kvėpavimas ir širdies darbas. Prieš miegą galite duoti mažyliui obuolį ar morką: tai nuslopins jo apetitą, be to, puikiai nuvalys dantis.
Koks maistas tinka 1-3 m. vaikui?
Antraisiais gyvenimo metais vaikas gali valgyti beveik visus produktus. Vengti ar riboti turėtumėte tik kai kuriuos iš jų. Šio amžiaus tarpsniu vaikai tampa išrankesni maistui, nuolat keičiasi jų norai ir skonis. Straipsnyje „Išrankiam valgytojui“ rasite patarimų, kaip sudominti tokį mažylį.
PASTABA-1: iki 1-1.5 metukų vaikutis paprastai turi tik 8 dantis, kurių funkcija – kąsti maistą, o ne jį sukramtyti (kramtymui naudojami krūminiai dantys išdygsta antraisiais gyvenimo metais). Tad tokio amžiaus vaikui neduokite grubaus, sunkiai kramtomo maisto – nesukramtytas maitas yra blogai virškinamas, dėl to mažyliui gali užkietėti viduriai (arba – atvirkščiai – jis gali imti viduriuoti, vemti).
PASTABA-2: venkite kietų, didesnių nei žirnis maisto produktų ar maisto gabaliukų (riešutų, saldainių, razinų, nepjaustytų vynuogių ir panašiai), nes vaikas gali jais paspringti.
Daugiau apie tinkamus maisto produktus – straipsnyje „Ką turi valgyti 1-3 m. vaikas”.
As nieko blogo nematau cia pazysta os vaikas 5metu isgere 1l pieno ir cia sake nera blogai nes kreipes pas gyd