1-3 metų vaiko mityba (50)

1-3 metų vaiko mityba

Koks bebūtų vaikas – net jei jo ūgis, svoris ir augimo tempas yra „standartinis“ – tėvai vis tiek linkę nerimauti dėl jo mitybos. Gal kartais vaikas valgo per daug? O gal per mažai? O gal yra toks išrankus, kad jo mitybą būtų sunku pavadinti subalansuota?

Pradėkime nuo to, kad po pirmojo gimtadienio vaiko augimo tempas ženkliai sulėtėja. Per pirmus metus vaiko svoris patrigubėjo (nuo 3-4 kg iki 9-11 kg), o per mėnesį jis priaugdavo po 400-800 g.

Per antruosius gyvenimo metus jis priaugs tik apie 3 kg (du kartus mažiau, nei pirmaisiais metais!), o per trečiuosius vos 1.5-2 kg. Tad natūralu, kad vaikui reikia mažiau maisto, ir dėl to jo apetitas „pablogėja“.

Kaip žinoti, kad vaikas valgo pakankamai?

Svarbiausias požymis, kad vaikas maitinasi gerai, yra tas, kad vaikas atrodo gyvybingas, žvalus, noriai žaidžia ir bendrauja su kitais žmonėmis. Pediatras taip pat turi patikrinti, koks yra jo ūgis ir svoris lyginant su bendraamžiais. Tačiau prisimink, kad nėra „normalaus“ ūgio ar svorio: jei vaiko ūgis nėra „per viduriuką“, tai reiškia tik tiek, kad vaikas yra aukštesnis ar žemesnis nei kiti panašaus amžiaus vaikai (suaugusių ūgis juk taip pat skiriasi!). Šiuo atveju svarbiau, kad ūgio ir svorio santykis (arba kitaip KMI) būtų optimalus.

1-3 metų vaikui reikia apie 1000-1300 kcal per dieną, tačiau nereikėtų labai sukti dėl jų galvos – jei vaikas turi gerus sveikos mitybos pagrindus, jis pats gali nuspręsti, kiek maisto jam reikia. Neversk vaiko valgyti, nes dėl to jis gali prarasti natūralų gebėjimą atpažinti tiek alkio, tiek sotumo jausmą. Be to, yra normalu, jei vaikas vieną dieną suvalgo daug, o kitą – beveik nieko, ir tam yra begalė priežasčių. Tu turi pasirūpinti tik tuo, kad tas maistas būtų įvairus ir maistingas.

Kiek kartų per dieną turi valgyti 1-3 metų vaikas?

Vaiko skrandukas yra mažas, ir vienu kartu jis negali suvalgyti daug, todėl valgo dažniau – kas 3-4 valandas. Pagrindiniai maitinimai (pusryčiai, pietūs, vakarienė) turėtų būti tuo pat metu kai valgo visa šeima, o tarp jų vaikas turėtų gauti užkandžių. Suderink maitinimų ir pogulių grafiką taip, kad prieš dienos pogulį vaikas gautų užkandį, o rimtesnis maitinimas būtų pabudus.

Nesitikėk, kad vaikas valgys nuosekliai: gali būti, kad vieną dieną jis nevalgys beveik nieko, kitą dieną nuolat jausis alkanas, ar bus puikaus apetito per pusryčius ir net nežiūrės į maistą per vakarienę – tai visiškai normalu šio amžiaus vaikams. Leisk vaikui valgyti tiek, kiek jis nori ir tuomet, kada nori. Vaikai sava valia badauti nepradeda ir puikiai jaučia, tiek kada yra išalkę, tiek kada yra sotūs (jei tik tėvai neverčia jų valgyti per prievartą).

Nuo 1.5 metų vaiko naktimis neturėtum maitinti. Taip pat neįpratink ir gerti. Vakare ir naktį medžiagų apykaitos procesai sulėtėja, todėl maisto medžiagos, ypač maiste esantys riebalai, blogai panaudojami energijai gaminti. Be to, perpildytas skrandis kelia diafragmą, dėl to pasunkėja kvėpavimas ir širdies darbas. Prieš miegą gali duoti obuolį ar morką: tai nuslopins apetitą, be to, puikiai nuvalys dantis.

Koks maistas tinka 1-3 m. vaikui?

Antraisiais gyvenimo metais vaikas gali valgyti beveik visus produktus, vengti ar riboti turėtum tik kai kuriuos iš jų. Tačiau šiuo amžiaus tarpsniu vaikai tampa išrankesni maistui, nuolatos keičiasi jų norai ir skonis. Straipsnyje „Išrankiam valgytojui“ rasi patarimų, kaip sudominti tokį vaiką.

PASTABA-1: iki 1-1.5 metukų vaikutis paprastai turi tik 8 dantis, kurių funkcija – atkąsti maistą, o ne jį sukramtyti (kramtymui naudojami krūminiai dantys išdygsta antraisiais gyvenimo metais). Tad tokio amžiaus vaikui neduok grubaus, sunkiai kramtomo maisto – nesukramtytas maitas yra blogai virškinamas, dėl to vaikui gali užkietėti viduriai, ar – atvirkščiai – vaikas gali imti viduriuoti, vemti.

PASTABA-2: venk kietų, didesnių nei žirnis maisto produktų ar maisto gabaliukų (riešutų, saldainių, razinų, nepjaustytų vynuogių ir panašiai), nes vaikas gali jais paspringti.
Daugiau apie tinkamus maisto produktus – straipsnyje „Ką turi valgyti 1-3 m. vaikas”.

1. wweditela
    wweditela prieš 3 m.

Kiek nori, tiek ir valgo, nei atimu, nei duodu per prievartą.

2. tindiriuska
    tindiriuska prieš 3 m.

Maniskes svoris svyruoja tarp 14-15 kg. o valgo tada kada ji nori. buna nevalgadieniu, o buna kad valgo vos ne viska is eiles. neimu i galva, nors anksciau pergyvenau kad nera tvarkos valgyme.

3. zakule
    zakule prieš 2 m.

Manajam 1,4m jai pavalgo 2-3 kart i diena bunu laimingiause, nes pastaruoju metu is vis nevalgo ,vsisius puikei vslgo tik va rimtesnio maisto nelabai,gal del to kad danrukai auga nes vienu metu auga net 4dantukai pas mus, tai kaip jogurto gert negalim tik suvalgo 2-3saukstelius ir adgal isvemen o varskite nelabai meksta.

4. laukiantistebuklo
    laukiantistebuklo prieš 2 m.

Maniskiui 2.5m tai valgo 5-6 kartus

5. Gitanele