Kūdikio primaitinimas gabaliukais (Baby-Led Weaning) (810)

kūdikio primaitinimas gabaliukais DigitalMammoth| Shutterstock.com

Baby-led weaning (sutrumpintai BLW) yra primaitinimo būdas, kuomet kūdikis nuo pat pradžių pats valgo kietą maistą, supjaustytą gan stambiais gabaliukais, t.y. praleidžiamas maitinimo trintu maistu (tyrelėmis, košelėmis) etapas.

Lietuvių kalboje nėra prigijusio vieno BLW termino vertimo. Verčiant pažodžiui, baby-led weaning reiškia „kūdikio vadovaujamą atjunkymą“, tačiau dažniau šis metodas vadinamas primaitinimu kietu maistu gabaliukais ar vaiko vedamu primaitinimu (VVP).

Anot šio metodo šalininkų, primaitinimas gabaliukais padeda kūdikiui įprasti valgyti savarankiškai ir saikingai, lavina jo motoriką bei suteikia galimybę visai šeimai valgyti vienu metu.

Primaitinimo gabaliukais metodo esmė ir principai

BLW metodą plačiai aprašė ir išpopuliarino daktarė Gill Rapley, jau kelis dešimtmečius dirbanti su nėščiosiomis ir kūdikiais. Rapley yra akušerė, žindymo konsultantė, dėstytoja, aktyviai tyrinėjanti BLW metodą ir aprašiusi jį knygose.

BLW metodo esmė:

 • Kūdikis valgo pats;
 • Maistas supjaustomas taip, kad kūdikiui būtų patogu paimti delnais, pirštais;
 • Kūdikiui iškart duodamas šaukštas;
 • Kūdikis valgo prie bendro stalo su šeima, pageidautina – tą patį arba beveik tą patį, ką ir kiti;
 • Kūdikiui leidžiama pasirinkti, ką ir kiek valgyti;
 • Valgymo procesas nėra skubinamas.

Kada pradėti primaitinimą gabaliukais?

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomenduoja kūdikio primaitinimą „kietu“ maistu pradėti nuo apytiksliai 6 mėnesių, o maždaug nuo 8 mėnesių rekomenduojama kūdikiui pradėti siūlyti ragauti kietą maistą gabaliukais. Šios gairės yra apytikslės, kiekvienu konkrečiu atveju reiktų atsižvelgti į vaiko raidą ir poreikius.

BLW šalininkai siūlo duoti vaikui maisto gabaliukus iš karto, kai tik vaikas yra pasiruošęs primaitinimui – tai yra nuo apytiksliai 6 mėnesių amžiaus.

Kūdikis yra pasiruošęs primaitinimui, jei jis tvirtai laiko galvą ir sėdi, yra priaugęs pakankamai svorio, domisi maistu, jam nebepakanka motinos pieno arba mišinėlio, kūdikis atrodo alkanas, kūdikis geba pats sugriebti maisto gabaliuką ir jį įsidėti į burną.

Primaitinimas gabaliukais ir žiaukčiojimas

Visi gimę kūdikiai turi apsauginio žiaukčiojimo refleksą. Kūdikiai iki apytiksliai 4 mėnesių yra prisitaikę žįsti ir į burną patekusį maistą liežuviu išstumia lauk.

Vėliau šis refleksas ima palaipsniui slopti, t.y. kūdikis nežiaukčioja, jeigu kažkas paliečia jo liežuvio galiuką, tačiau ima žiaukčioti, jeigu tas kažkas nukeliauja iki liežuvio vidurio.

Galiausiai kūdikis išmoksta liežuviu maistą nukreipti į ryklę – tai vienas iš požymių, kad kūdikis yra pasirengęs primaitinimui.

Pradedant maitinti kietu maistu (tiek trintu, tiek ir gabaliukais), kūdikis dažnai iš burnos išstumia tiek per didelius, netinkamai sukramtytus maisto gabaliukus, tiek ir jam nepažįstamus, naujus, nepatikusius maisto produktus.

Ši reakcija yra visiškai normali ir naudinga, nes padeda apsisaugoti nuo užspringimo ir apsinuodijimo.

Primaitinimas gabaliukais ir užspringimas

Stipriai žiaukčioti pradėjęs kūdikis gali imti springti, tačiau dažniau kūdikis užspringsta be žiaukčiojimo.

Užspringimo ženklai:

 • kūdikis negali įkvėpti, kosėti;
 • kūdikis muistosi, bet neskleidžia jokio garso;
 • kūdikio lūpos, o vėliau ir visas veidas ima mėlti;
 • sutrinka sąmonė, kūdikis suglemba.

Primaitinant kūdikį kietu maistu gabaliukais būtina vengti maisto produktų, kuriais kūdikis gali užspringti. Pavojingiausi yra sąlyginai dideli, apvalūs, slidūs maisto produktai, kurių žiaukčioti pradėjęs kūdikis nespėja išstumti.

Neduokite kūdikiui vynuogių ir kitų uogų, vyšninių pomidorų, žirnių, riešutų ir pan. Tokius maisto produktus rekomenduojama duoti tik paaugusiam, sąmoningai valgančiam, gerai maistą sukramtyti galinčiam vaikui. Vynuoges, vyšninius pomidorus, nedideles slyvas rekomenduojama perpjauti ir išimti kauliukus, sėklytes (jeigu jie yra).

Primaitinimas gabaliukais ir kramtymas

Kūdikis, nors ir neturi arba turi tik pavienius dantis, turi tvirtas dantenas puikiai tinkančias maisto trynimui. Jos atlieka tokią pačią funkciją, kaip ir krūminiai dantys, tad, jeigu maistas supjaustytas tinkamo dydžio gabaliukais, kietesni maisto produktai yra apvirti, pavalgyti pavyks ir bedančiam kūdikiui. 

Primaitinimas gabaliukais: maisto parinkimas ir paruošimas

Maisto pasirinkimas ir paruošimas. Anot BLW metodo šalininkų, primaitinamas kūdikis gali valgyti beveik tokį patį maistą, kaip ir suaugusieji (su sąlyga, kad šeimos nariai maitinasi sveikai). Svarbu, kad maistas būtų paruoštas be cukraus, druskos, aitrių prieskonių (nors prieskonių naudojimas labiau susijęs su kultūriniais įpročiais) ir tinkamai supjaustytas.

Pradėkite nuo virtų daržovių ir minkštų vaisių. Pirmiesiems valgymams rinkitės tą patį, ką rinktumėmės pirmosios tyrelės trynimui: virtas morkas, bulves, batatus, apvirtus obuolius, brokolius. Duokite šviežių, minkštų vaisių: avokadų, bananų, mangų. Vėliau duokite virtos mėsos gabaliukų, makaronų, košių (jas galite vos pervirti, kad būtų lipnesnės) ir kito įvairaus sveiko, šviežio, visaverčio maisto, kurį valgo jūsų šeima.

Pjaustykite maistą šiaudeliais, lazdelėmis. Pradžioje duokite stambiais šiaudeliais - lazdelėmis pjaustytų, virtų daržovių arba minkštų vaisių (kūdikiui bus dar patogiau, jeigu naudosite forminę pjaustyklę, pvz., jeigu lazdelės bus banguotos). Kūdikis juos ims visu delnu, o tobulėjant pincetiniam griebimui (griebimas nykščiu ir rodomuoju pirštu), galėsite pasiūlyti ir smulkiau pjaustytus produktus.

Stebėkite kūdikio savijautą, naujus produktus įveskite po truputį. Pradedant tiek „tradicinį“, tiek ir primaitinimą gabaliukais, neskubėkite ir iškart nesiūlykite didelės produktų įvairovės. Naujus produktus įveskite maždaug kas keturias dienas. Tai padės suprasti, ar naujas maisto produktas yra gerai toleruojamas ir nesukelia alergijos.

Neduokite paspringimo riziką didinančių produktų, medaus. Neduokite kūdikiui vynuogių ir kitų uogų, vyšninių pomidorų, riešutų ir pan. Iki vienerių metų nerekomenduojama duoti medaus, nes jame gali būti botulizmą sukeliančių bakterijų.

Kūdikiui duokite tik vos šiltą arba vėsų maistą. Kūdikio oda, o ypač burnos gleivinė, yra labai jautri, todėl jis gali stipriai apsideginti net ir, atrodytų, nekarštu maistu.

Pradėkite nuo vieno valgymo. Pradedant primaitinimą kūdikis su maistu tik susipažįsta, todėl pakaks vieno karto per dieną. Vėliau, pastebėję, kad kūdikis ne tik žaidžia ir ragauja, bet ir ima sąmoningai valgyti, siekdamas pasisotinti, maitinkite dažniau.

Valgymo metu siūlykite atsigerti. Valgymo metu kūdikiui pasiūlykite atsigerti vandens iš mažo puodelio arba iš specialios gertuvės kūdikiams. Vandens gėrimas padeda kūdikiui susipažinti su skysčiu, lavina jo burnos raumenis ir rijimo įgūdžius.

Toliau žindykite/ maitinkite mišinėliais. Su maistu susipažįstantis kūdikis iš pradžių suvalgo labai nedaug „suaugusiųjų“ maisto, tad svarbu ir toliau žindyti arba maitinti mišinėliais, kad kūdikis gautų pakankamai visų reikalingų maisto medžiagų. Kūdikiui suvalgant vis daugiau „suaugusiųjų“ maisto, žindykite arba mišinėliais maitinkite rečiau.

Primaitinimas gabaliukais: valgymo procesas

Prižiūrėkite valgantį kūdikį. Vadovaujantis BLW metodu kūdikis valgo pats, tačiau jo jokiu būdu negalima palikti vieno. Užspringimo pavojus, nors ir nedidelis, bet egzistuoja. Kūdikiui užspringus, būkite pasiruošę suteikti reikiamą pagalbą.

Valgykite prie bendro stalo. Svarbu, kad prie bendro stalo, savo maitinimo (šiuo atveju, teisingiau sakyti maitinimosi) kėdutėje sėdintis vaikas galėtų stebėti kitus. Matydamas valgančius žmones kūdikis taip pat domėsis maistu, stengsis kopijuoti suaugusiųjų judesius, bandys naudotis įrankiais, supras, kad valgymas yra ne tik fiziologinių poreikių patenkinimas, bet ir galimybė pabendrauti.

Leiskite nevalgyti nepatikusių produktų. Primaitinamam kūdikiui, nepriklausomai nuo primaitinimo metodo, nauji produktai dažniausiai nepatinka, kūdikis jų neima arba paragavęs išstumia iš burnos. Nesistenkite jų įpiršti, tačiau ir vėl pasiūlykite paragauti po kelių dienų.

Neverskite suvalgyti visko. Anot primaitinimo gabaliukais metodo šalininkų, kūdikiai labai aiškiai junta alkį ir sotumo jausmą, tad neslopinkite šio gebėjimo versdami kūdikį būtinai pabaigti jūsų pasiūlytą porciją (t.y. jokių „į angarą skrendančių lėktuvėlių“ ir jokio „kąsnelio už mamytę ir už tėvelį“).

Ramiai mėgaukitės maistu. Į valgantį kūdikį nereaguokite perdėm entuziastingai, t.y. perdėm negirkite ir neplokite už kiekvieną suvalgytą kąsnelį, nepykite, jeigu vaikas atsisako valgyti ir su maistu tik žaidžia. Valgymą lydinčios itin teigiamos arba neigiamos emocijos iškreipia kūdikio suvokimą ir jis ima valgyti ne siekdamas susipažinti su maistu, paskanauti ir pasisotinti, o norėdamas įtikti tėvams.

primaitinimas gabaliukais - baby-led weaning

Primaitinimas gabaliukais: praktiški patarimai

Sodinkite į maitinimo kėdutę. Maitinimo kėdutėje sėdinčio vaiko padėtis yra palankiausia mokytis valgyti. Tiesiai sėdinčiam, nugara atsirėmusiam kūdikiui geriausiai sekasi kramtyti ir ryti maistą, tikimybė užspringti yra gerokai mažesnė, nei, pvz., valgant pusiau gulomis vežime ar gultuke.

Pradėkite maitinti nuo padėklo. Pačioje pradžioje kūdikis su maistu daugiau žais, nei valgys, tad galite būti tikri, jog jis išvers dubenėlį, numes lėkštę. Pirmuosius maisto gabaliukus sudėkite tiesiai ant maitinimo kėdės padėklo ar kitokio didesnio, sunkiau apverčiamo padėklo, plačios lėkštės.

Duokite šaukštą. Pagal BLW primaitinamas kūdikis turi iš karto supažindintas su šaukštu. Šaukštas yra skirtas valgyti skystiems ar pusiau skystiems produktams: košei, jogurtui ir pan. Žinoma, šaukštas turi būti vaikui tinkamo dydžio, pagamintas iš minkšto plastiko ar panašios medžiagos.

Pasiruoškite prausti kūdikį. Absoliuti dauguma pagal BLW metodą pradėtų primaitinti kūdikių išsiterlioja nuo galvos iki pirštų galiukų, todėl po kiekvieno maitinimo būkite nusiteikę maudyti kūdikį. Jeigu pakankamai šilta, galite maitinti išrengtą kūdikį arba pasirūpinkite plačiu seilinuku, galite išbandyti seilinuką-liemenę arba marškinėlius primenantį seilinuką su rankovėmis.

Po maitinimo kėde patieskite klijuotę. Vaikas ne tik išsiterlioja pats, bet ir primėto maisto ant grindų, todėl maitinimo kėdutės nestatykite ant kilimo ar kito sunkiai valomo paviršiaus. Labai patogu po maitinimo kėdute patiesti klijuotę ar lengvai plaunamą kilimėlį.

Sauskelių turinys pradėjus primaitinimą gabaliukais. Neišsigąskite, jei keisdami sauskelnes kūdikio kakutyje rasite nesuvirškinto maisto gabaliukų. 6 mėnesių ir vyresnio kūdikio virškinimo sistema jau pajėgi virškinti įvairius maisto produktus, tačiau jai dar trūksta „praktikos“ (be to, kūdikis dar nėra įpratęs efektyviai sutrinti maisto dantenomis ar tais keliais dantukais, kuriuos jau turi). Tačiau virškinimas bus vis sklandesnis ir vystyklų turinys normalizuosis.

Primaitinimo gabaliukais privalumai ir trūkumai

Kaip ir bet kuri metodika ar mitybos (maitinimo) teorija, ši turi tiek privalumų, tiek trūkumų. Štai pagrindiniai jų:

Privalumai Trūkumai
 • Ugdomas kūdikio savarankiškumas.
 • Gerėja kūdikio motorika.
 • Kūdikis išmoksta atpažinti alkį ir sotumo jausmą.
 • Manoma, kad BLW sumažina nutukimo riziką vyresniame amžiuje.
 • Nereikia specialiai gaminti tyrelių, košelių.
 • Kūdikis susipažįsta su maisto produktų įvairove, skirtingomis tekstūromis.
 • Visa šeima valgo prie bendro stalo, bendrauja.
 • Kūdikis greičiau išmoksta gražiai elgtis prie stalo.
 • Taikantis prie kūdikio, pradedama gaminti sveikiau: t.y. su mažiau druskos, cukraus, renkantis tausojančius maisto ruošimo būdus (verdant garuose, troškinant, kepant orkaitėje ir pan.).
 • Primaitinimo pradžioje kūdikis su maistu daugiau žaidžia, nei valgo (tiesa, ir tradicinio primaitinimo metu, „kieto“ maisto kūdikis suvalgo šaukštelį-kitą).
 • BLW yra „purvinesnis“ už primaitinimą tyrelėmis, košelėmis. Po kiekvieno maitinimo reikia ne tik prausti kūdikį, bet ir valyti namus.
 • Nėra ilgamečių stebėjimų, mokslinių tyrimų, vienareikšmiškai patvirtinančių (ar paneigiančių) BLW naudą ar pranašumą, lyginant su „tradiciniu“ primaitinimu.
 • Primaitinimas gabaliukais nėra tinkamas kūdikiams, kurių raida sutrikusi arba turintiems neurologinių susirgimų.

Susiję straipsniai

Kūdikio primaitinimas: kalakutienos receptai

Kalakutiena yra vienas iš geriausių pasirinkimų, supažindinant kūdikį su mėsa. Ji itin lengvai virškinama, turi daug baltymų, vitaminų ir mineralinių

Kiek vandens reikia vaikui?

Kodėl vanduo toks svarbus ir kiek jo apytiksliai kasdien reikėtų suvartoti vaikams?

Augaliniai gėrimai vaikams: ar jie gali visiškai atstoti įprastą pieną?

Veganiškai besimaitinantys ar tiesiog alternatyvų karvės pienui dėl jo netoleravimo ieškantys tėvai dažnai domisi, ar augaliniai gėrimai yra tinkami.

Naujausi komentarai

 1. TiesiogTaip..
  TiesiogTaip.. prieš 1 m.

  Kirrida parašė:
  O nuo ko pradėjot primaitint? Koks buvo pirmas maistas? Kaip pjaustėt, garinot ar virėt? 🙂

  As savo dukrai nuo 5,5men pradejau duoti ragauti gabaliukais. 😊 is pradziu morka, brokoli,ziedini kopusta,ir pan ka ji galejo paimti i rankyte makaronai patiktadvo jai. O pjaustyti turit tokio dydzio kad jai patogu paimti butu 😊 is pradziu viriau as paskui vis labiau norejo kazka is musu lekstes paimti tai leisdavau

 2. mamyciuk
  mamyciuk prieš 8 mėn.

  Sveikos mamos, nuo keliu menesiu jusu mažiukai pradėjo valgyti gabaliukais, mums 10 menesiu bet baisiai bijau duoti gabaliukais kad neužspringtų... bandžiau duoti bet kukurūzų bet vis susikiša visa į burna ir pradeda žiaugčioti, mes turim du pilnai išsikalusius ir du besikalančius dantukus, jau toks vaizdas kad duodant košeles pats vaikas nervinasi kad nera ka kramtyti.... 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️

 3. vili
  vili prieš 8 mėn.

  mamyciuk parašė:
  Sveikos mamos, nuo keliu menesiu jusu mažiukai pradėjo valgyti gabaliukais, mums 10 menesiu bet baisiai bijau duoti gabaliukais kad neužspringtų... bandžiau duoti …

  Pradžiai duodavau tas pačias daržoves išvirtas pvz juostelėm. Bulvė, morka, cukinija ir pan. yra minkštos ir tegu bando. Pas mus tik 6 dantukai, bet jau viską valgo ką ir mes valgom. Jei padarau košę meta lauk, nepatinka ir nori to pačio maisto, kaip visi valgo. Aišku mūsų maistas paderintas, kad tiktų ir mažei.

 4. galadriel
  galadriel prieš 8 mėn.

  mamyciuk parašė:
  Sveikos mamos, nuo keliu menesiu jusu mažiukai pradėjo valgyti gabaliukais, mums 10 menesiu bet baisiai bijau duoti gabaliukais kad neužspringtų... bandžiau duoti …

  Nuo 6 mėn valgė gabaliukais, pirmas dantis išdygo 9 mėn.

 5. Pipirelis
  Pipirelis prieš 8 mėn.

  Tai čia normalus mokymosi procesas. Duokit virtų daržovių tiesiog ragauti, didesnius kukurūzus. Žiaugčios, kosės, vems..joo, bus baisu, perbalus pati stebėdavau, bet su laiku tik geriau bus, išmoks ką reik daryt su ta burna