Naujagimio svoris pirmomis dienomis

Kūdikių svarstyklės ir pliušinis meškiukas Africa Studio | Shutterstock.com

Išnešioti naujagimiai įprastai gimsta sverdami 2500–4000 g, tačiau jų svoris ima mažėti jau pirmomis valandomis po gimimo. Tai visiškai normalus fiziologinis svorio kritimas, kurio neišvengia nė vienas mažylis.

Kodėl krenta naujagimio svoris?

Maždaug 75 proc. naujagimių kūno masės sudaro vanduo, kuris palaipsniui pašalinamas. Vandens naujagimiai netenka ne tik su šlapimu ir išmatomis, bet ir per odą bei plaučius. Po to skysčių balansas taip greitai neatkuriamas.

Pirmasis naujagimių maistas – priešpienis, padedantis iš žarnyno greičiau pašalinti mekonijų ir „užvedantis“ visą virškinimo sistemą. Pirmosiomis dienomis naujagimiui visiškai užtenka priešpienio. Po to žindyvės organizmas pradeda gaminti didelius pieno kiekius – naujagimis aprūpinamas skysčiais, energija ir maistinėmis medžiagomis, tad prarastas svoris atistato ir ima augti.

Daugiau apie naujagimio žindymą skaitykite:

Kiek svorio vidutiniškai nukrenta naujagimiui?

Vidutiniškai naujagimiai netenka apie 6–7 proc. pirminio svorio (riba – 10 proc.).

Daugiau svorio netenka žindomi naujagimiai. Jei naujagimis žindomas krūtimi, jis gali netekti net iki 7–10 proc. svorio. Jei svorio deficitas >7 proc., reikėtų įvertinti žindymo kokybę.

Pieno mišiniu maitinamų naujagimių svoris krenta ne taip ženkliai ir per pirmąsias dienas jie netenka apie 5 proc. svorio.

Kodėl pieno mišiniu maitinami naujagimiai priauga daugiau svorio, nei žindomi?

Pirminis svoris greičiau sugrįžta pieno mišiniais maitinamiems naujagimiams. Pagrindinės priežastys – naujagimiui nereikia aktyviai žįsti, iš buteliuko jis pasimaitina greičiau, o besibaiminančios mamos neretai jį permaitina ar pagamina sotesnius pieno mišinius – įberia daugiau pieno mišinio miltelių, nei rekomenduoja gamintojas.

Krūtimi žindomi naujagimiai svorio priauga kiek lėčiau dėl to, kad motinos pienas – geriau virškinamas ir lengviau įsisavinamas.

Kada naujagimio svoris pradeda augti?

Daugiausiai kūno svorio naujagimiai netenka 2–3 gyvenimo dienomis.

Pirminį svorį, t. y. pradinę kūno masę naujagimiai atgauna nuo gimimo praėjus vidutiniškai 10–14 d., bet pasitaiko atvejų, kuomet pirminis svoris sugrįžta ir jau 3–7 gyvenimo dieną.

Neišnešiotiems naujagimiams svoris gali augti kiek lėčiau.

Svorio augimą lemia fiziologija, naujagimio maitinimo būdas ir kt. Pavyzdžiui, jei naujagimis gimė didesnio svorio, visiškai normalu, kad jis neteks ir didesnės dalies kūno masės.

Išrašant gimdyvę ir naujagimį iš ligoninės vertinamas ne vien tik naujagimio svoris, bet ir išvaizda, guvumas, gebėjimas aktyviai žįsti.

Ar naujagimis priauga pakankamai svorio?

Pagrindinė mamų baimė ir vienas dažniausiai kylančių klausimų – ar naujagimiui užtenka pieno? Jei vizualiai matyti, kad mažylis po truputį pilnėja, o pavalgęs neverkia ir nurimsta, vadinasi, maisto jam turėtų užtekti.

Šie požymiai nesunkiai leidžia identifikuoti, ar mažylis pasisotina:

  • 7 ir daugiau parų amžiaus naujagimis per parą šlapinasi ne mažiau kaip 6 kartus, t.y. reikia pakeisti ne mažiau, nei 6 šlapius vystyklus;
  • Šlapimas – šviesus ir bekvapis;
  • Naujagimis tuštinasi gelsvos spalvos išmatomis;
  • Minimalus svorio augimas – 125 g per savaitę. Po gimimo nukritęs svoris turi ataugti per 2 savaites;
  • Minimalus svorio prieaugis per pirmąjį mėnesį (įskaitant numesto svorio prieaugį) turėtų būti ne mažesnis kaip 500 g.

Jei 2–4 sav. amžiaus naujagimių svoris nepradeda augti, svarbu išsiaiškinti to priežastis ir ieškoti sprendimo būdų.

Ar naujagimį reikėtų sverti kasdien?

Naujagimių tėveliai ypač baiminasi, kad dėl per mažo svorio naujagimiui teks grįžti į ligoninę. Ir nors svėrimas – viena iš pagrindinių priemonių įvertinti, ar naujagimis gauna pakankamai pieno, tačiau kiekvieno papildomo nukritusio gramo skaičiavimas mamoms gali sukelti stresą ir trikdyti pieno gamybą.

Kartais tėveliams netgi kyla mintis įsigyti specialias svarstykles. Tačiau to daryti nebūtina: visiškai pakaks profilaktinių apžiūrų, kurių metu slaugė ar gydytoja naujagimį pasvers.

Taip pat norint pamatuoti, kiek mama turi pieno, jo nereikėtų nusitraukinėti, nes šis metodas – visiškai netikslus ir taip pat kelia papildomą stresą

Kūdikio svorio prieaugį patogu sekti, naudojantis skaičiuokle:

Naujagimis priauga per mažai svorio

Jeigu gimęs naujagimis pirmosiomis dienomis po gimimo netenka daugiau nei 10 proc. svorio ir/arba jeigu po gimimo prarastas svoris negrįžta per 2 pimąsias savaites, reikėtų kreiptis į gydytoją. 

Kreiptis į gydytoją reikėtų ir jeigu naujagimis per pirmąjį gyvenimo mėnesį priauga (įskaitant numesto svorio prieaugį) mažiau nei 500 g. 

Dažniausiai naujagimiai svorio nepriauga dėl šių priežasčių: suvartoja nepakankamai kalorijų (pavyzdžiui, dėl žindymo sunkumų) arba neįsisavina kalorijų, kurias gauna su maistu (pavyzdžiui, dėl refliukso).

Plačiau skaitykite:

Susiję straipsniai

Meningitas: simptomai, priežastys ir gydymas

Meningitas – tai smegenų dangalų, membranų, dengiančių smegenis, uždegimas. Labai svarbu mokėti greitai atpažinti meningito simptomus.

Apendicitas - ar jo galima išvengti?

Apendicitas gali pasireikšti bet kokio amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai juo suserga vaikai ir jauni žmonės.

Vaikų trumparegystė

Trumparegystė, dar žinoma kaip miopija – gana dažnai pasitaikantis regėjimo sutrikimas. Dažniausiai ji pasireiškia 6–14 metų vaikams.