Dažniausios žindymo problemos ir jų sprendimo būdai

Kartais žindymas mamai suteikia ne džiaugsmo, o vargo ir skausmo. Kas trukdo sklandžiam žindymui ir kaip išvengti klaidų?

Pirmoji kliūtis: skausmingi speneliai

Šiais pojūčiais dažnai skundžiasi visos jaunos mamos, mat krūtų spenelių oda iki šiol niekada nėra buvusi taip intensyviai dirginama. Dažniausiai mamytėms skauda tik pradėjus mažyliui žįsti krūtį, o vėliau nemalonūs pojūčiai pamažu rimsta. Po 5–7 dienų maitinimo krūtimi spenelių skausmingumas praeina.

Kaip išvengti?

Skausmo ir įtrūkimų dažnai padeda išvengti spenelių grūdinimas jau nėštumo metu –prausiantis juos galima patrinti šiurkštesne plaušine ar rankšluosčiu, į liemenėlę įsidėti gabalėlį drobės, kad speneliams būtų šiurkščiau. Tuo tarpu į žindyvės liemenėlę įdėkite vienkartinius įdėklus – jie sugeria pienuką ir saugo spenelius nuo trynimosi.

Antroji kliūtis: speneliai sutrūkinėja

Spenelių įtrūkimus ne tik skauda, pro juos į pieno liaukas gali patekti infekcija. Daugeliu atvejų speneliai įtrūksta dėl netaisyklingos kūdikio padėties žindymo metu. Žįsdamas mažylis turi žiūrėti ne į mamos veidą, bet į krūtį, o burnyte apimti ne tik spenelį, bet ir kiek galima didesnį pigmentinio laukelio (areolės) plotą.

Ką daryti?

Jeigu spenelių oda sutrūkinėjo, kūdikiui pirmiausia duokite tą krūtį, kurią mažiau skauda. 2–3 kartus galima ir nemaitinti iš skaudamos krūties, tačiau nepamirškite stimuliuoti pieno gamybos – nutraukite jį rankomis ar pientraukiu.

Įtrūkimus efektyviai gydo pačios mamos pienas, todėl po maitinimo dar šiek tiek jo išspauskite ir leiskite jam nudžiūti ant spenelio. Padės ir oro vonios. Galima spenelių odą patepti specialiais kremais, pvz., "Bepanthen", "Garmastan". Pastarojo prieš maitinimą nuplauti nereikia – kūdikiui jis nėra kenksmingas.

Kaip išvengti?

Naujagimio žindymai pirmosiomis dienomis turi būti trumpi, 5–7 minučių, vėliau maitinti patariama ne ilgiau kaip 15 minučių – tiek laiko pakanka, kad kūdikis pasisotintų.

Trečioji kliūtis: netaisyklinga spenelių forma

Plokščius ar net įtrauktus spenelius turi apie 10 proc. moterų. Dažniausiai tai netrukdo žindyti, nes mažylis žinda ne spenelį, o areolę. Bet mažyliui tokią krūtį sunkiau paimti ir išlaikyti burnoje per visą žindymo laiką.

Ką daryti?

Nėštumo metu rekomenduojama bandyti koreguoti spenelio formą. Prieš kiekvieną žindymą taip pat reikėtų spenelį patempti į išorę ir paruošti žindymui. Jei vis dėlto naujagimiui nepavyksta žįsti, tokiu atveju naudojami specialūs antspeniai, kurių galima įsigyti vaistinėje ar specializuotoje kūdikio priežiūros reikmenų parduotuvėje.

Ketvirtoji kliūtis: užsilaiko pienukas

Pirmosios žindymo bėdos neretai užklumpa jau antrą trečią dieną po gimdymo. Pienas, užuot normaliai tekėjęs, pradeda kauptis pieno liaukose ir krūtys ištinsta, pasidaro sunkios ir kietos lyg akmenys, o išalkęs naujagimis net nepajėgia apžioti spenelio. Moteris jaučia sunkumą, tempimą krūtyse, jos būna skausmingos, kartais šiek tiek pakyla kūno temperatūra (bet ne aukštesnė nei 38 laipsniai). Būna ir tokių atvejų, kad krūtis lieka minkšta, tačiau kai kuriose jos vietose galima apčiuopti sukietėjimų grūdėtu paviršiumi. Visi šie požymiai būdingi laktostazei – tai pieno susitvenkimas ir užsilaikymas pieno liaukose.

Priežastys ir klaidos:

Pieno pradeda gamintis labai daug ir naujagimis nepajėgia susidoroti su tokiu kiekiu.
Naujagimis per retai maitinamas.
Mažylis netaisyklingai apžioja spenelį ir iščiulpia tik nedidelį kiekį pieno.
Mama dėvi per ankštą liemenėlę, kuri užspaudžia pieno kanalėlius.

Ką daryti?

Žindyti kūdikį kuo dažniau. Jeigu mažyliui pavalgius krūtys lieka sunkios, dalį pieno nusitraukite.
Jeigu krūtis labai kieta, truputį pieno reikėtų nutraukti ir prieš maitinimą, kad mažyliui būtų lengviau žįsti.
Stenkitės, kad kūdikis apžiotų ne tik spenelį, bet ir areolę. Kūdikio smakriukas žindymo metu turi būti nukreiptas į tą krūties vietą, kurioje čiuopiamas sukietėjimas.
Kūdikiui pirmiausia pasiūlykite tą krūtį, kurioje yra užsistovėjusio pieno. Dažniau keiskite žindymo padėtį, kad būtų veikiamas vis kitas pieno latakas.
Pabandykite išmasažuoti krūtį spenelio link, kad susitvenkęs pienas pradėtų tekėti. Masažuoti reikia atsargiai, nes stiprūs judesiai gali sužaloti pieno lataką. Todėl, jeigu laktostazė prasidėjo dar ligoninėje, paprašykite medikų pagalbos.
Tarp maitinimų palįskite po šiltu dušu – tai atpalaiduos pieno latakus bei palengvins pieno tekėjimą.

Po maitinimo ant krūties, pridengtos rankšluosčiu, dėkite maišelį su ledukais. Šaltis mažina pieno liaukos patinimą ir skausmą.

Kaip išvengti?

Svarbu laiku imtis priemonių ir neleisti laktostazei įsisiūbuoti, ir po dienos ar dviejų pienas vėl ims normaliai tekėti.

Rimčiausia bėda – mastitas

Mastitas – tai ne pieno sąstovis, bet mikrobų sukeltas ūmus infekcinis pieno liaukos uždegimas. Mastitas dažniausiai prasideda, jei krūtyse atsiradę sukietėjimai nėra išmasažuojami, pienas negali išbėgti, o į pieno liaukas patenka infekcija (dažniausiai stafilokokų, rečiau streptokokų, žarnyno lazdelių). Mikroorganizmai gali įsiskverbti per spenelių įtrūkimus ar net mikroįtrūkimus arba per pieno latakus, atsiveriančius į spenelį. Mikrobų į krūtį gali patekti įvairiais būdais: iš žindančio kūdikio nosiaryklės, nuo nešvarių rankų, drabužių. Pagal sunkumą skiriamos kelios mastito stadijos, kurios negydomos pereina viena į kitą.

  • Pirmoji pieno liaukos uždegimo stadija vadinama seroziniu mastitu. Pagrindinis požymis – pakyla labai aukšta (iki 39–40 laipsnių) kūno temperatūra, smarkiai pablogėja savijauta, neretai skauda galvą, apima silpnumas, mieguistumas arba, atvirkščiai, kankina nemiga. Krūtis padidėja, parausta, joje galima užčiuopti aiškių ribų sukietėjimų. Krūtis būna skauminga, o ją spaudžiant, žindant kūdikį ar nutraukiant pieną skausmas paprastai dar labiau sustiprėja.

Ką daryti?

Žindyti dažniausiai galima, nes svarbiausia užduotis – priversti tekėti pieną ir gerai ištuštinti krūtį, o tą geriausiai gali atliks žindantis kūdikis. Likęs pienas po maitinimo nutraukiamas pientraukiu ar rankomis. Pamaitinus kūdikį ir nutraukus likusį pieną ant krūties 15–20 minučių galima palaikyti šaltą kompresą. Jį nuėmus krūtį geriau laikyti pakeltą, kad būtų geresnė kraujotaka. Jeigu mamos būklė negerėja, gydytojas gali skirti infekciją padedančių įveikti antibiotikų.

  • Serozinis mastitas gali virsti pūlingu. Tuomet krūtis dar labiau padidėja, o jos oda įgauna melsvą atspalvį, išryškėja poodžio venos. Po kelių dienų skausmingi sukietėjimai suminkštėja – susidaro pūlinys. Sergant šiuo mastitu padidėja ir pradeda skaudėti pažasties limfmazgiai. Pūlingam mastituti būdinga "šokinėjanti" kūno temperatūra – vakarais ji gali pakilti, o ryte staiga nukristi.

Ką daryti?

Sergant pūlingu mastitu žindyti laikinai negalima, nes piene esančių pūlių pateks į kūdikio žarnyną, o vėliau ir į kraują. Be to, pūlingas mastitas gydomas ligoninėje: operuojant atveriami pūliniai, skiriamas gydymas antibiotikais.

Kaip išvengti?

Nuo mastito apsaugo dažnas rankų plovimasis, jas būtina su muilu nusiplauti kiekvieną kartą prieš žindymą. Taip pat reguliariai keiskite žindyvei skirtą liemenėlę ir kitus apatinius drabužius, būtinai lyginkite juos karšta laidyne.

Tuo tarpu dažnas krūtų plovimas nuo infekcijos apsisaugoti nepadės, priešingai – tik nuplausite apsauginį riebalų sluoksnį ir speneliai greičiau įtrūks. Geriausia krūtis plauti porą kartų per parą.

Susiję straipsniai

Kaip kūdikiui sumaitinti pieną nenaudojant buteliuko?

Jeigu norite žindyti, tačiau nepavyksta kūdikio tinkamai pamaitinti krūtimi, žindymo konsultantės ragina pieną sumaitinti žindymui draugiškais būdais.

Žindymas ir alkoholis: ar tai suderinama?

Apie alkoholio keliamą riziką žindomam kūdikiui kalbama gana negausiai. Tad ar žindanti mama gali išgerti taurę vyno?

Žindymas su papildoma maitinimo sistema

Papildomą maitinimo sistemą sudaro maišelis-talpa, vamzdeliai, kuriais teka pienas, ir laikikliai. Sistema specialiai sukurta padėti mamoms žindyti.