Pieno gamybos skatinimas pientraukiu (angl. power pumping)

Power pumping – intensyvus motinos pieno traukimas pientraukiu – tai metodas laktacijai gausinti.
Pieno gamybos „varikliukui“ užkurti pasirenkamas intensyvaus traukimo metodas imituoja kūdikio žindymo įpročius prasidėjus augimo šuoliui, kuomet pieno poreikis ženkliai išauga.
Ar kūdikiui tikrai trūksta pieno?
Prieš pradedant aktyviai traukti pieną pientraukiu ir skatinti laktaciją, būtina įsitikinti, kad pieno tikrai trūksta. Perdėtas krūtų stimuliavimas pientraukiu gali pridaryti bėdų ir net tapti mastito priežastimi.
Galima įtarti, kad vaikeliui trūksta pieno, jeigu jis mažai šlapinasi ir tuštinasi, naujagimio svoris krenta praėjus daugiau nei kelioms dienoms po gimdymo, naujagimis per pirmąsias dvi savaites neatgavo prarasto svorio, tolimesnis naujagimio ir kūdikio svorio prieaugis labai mažas.
Krūtų suminkštėjimas, tuštumo krūtyse jausmas, ilgas kūdikio „kabėjimas ant krūties“, kūdikio noras daug žįsti naktį, irzlumas ir pan. neparodo, kad kūdikis gauna per mažai pieno.
Plačiau skaitykite:
Kodėl gali trūkti pieno?
Kaip daugeliui jau yra tekę girdėti, mamos pieno gamyba vyksta pasiūlos-paklausos principu. Žindomi kūdikiai net ir pasisotinę dažnai lieka prie krūties ir tokiu būdu stimuliuoja laktaciją bei „užsisako“ daugiau pieno.
Tad teoriškai kuo daugiau pieno jūsų kūdikiui reikia, tuo daugiau organizmas jo turėtų pagaminti, bet taip yra ne visuomet.
Laktacija gali sumažėti dėl daugelio veiksnių, pavyzdžiui:
- kūdikis yra fiziškai per silpnas efektyviai žįsti;
- kūdikis prie krūties greitai užmiega;
- kūdikis serga;
- kūdikis turi įgimtų patologijų (pavyzdžiui, trumpas liežuvio pasaitėlis ir kt.);
- kai dėl įvairių priežasčių (pavyzdžiui, dėl įdubusių spenelių ar dėl to, kad kūdikis atsisako imti vieną krūtį) mama maitina kūdikį vien tik nusitrauktu pienu;
- dėl mamos patiriamo nerimo, streso;
- vartojant dekongestantus;
- dėl dehidratacijos;
- sugrįžus mėnesinėms (kartais dėl to pakinta pieno skonis ir kūdikis nenoriai ima krūtį);
- dėl kūdikio gyvenimo būdo, dienotvarkės pokyčių ir kt.
Taigi, net jei tiksliai nežinote, dėl kokių priežasčių pieno ženkliai sumažėjo, intensyvus traukimas gali padėti vėl pagausinti jo kiekį.
Laktacijos skatinimo naudojant pientraukį schema
Dėl tikslios laktacijos skatinimo schemos sudarymo vertėtų pasikonsultuoti su žindymo specialistais, tačiau pavyzdinė schema galėtų atrodyti taip:
- 20 minučių pieną traukite;
- 10 minučių ilsėkitės;
- vėl traukite 10 minučių;
- 10 minučių ilsėkitės;
- likusias 10 minučių traukite.
Galite pasirinkti ir jums tinkamesnį, patogesnį laiko intervalą, pavyzdžiui, 12 min. pieną traukti, o 8 ilsėtis arba traukti 15 min., o ilsėtis 5 min. Juk ir kūdikiai niekada nežinda pagal laikrodį.
Kokio pientraukio reikės?
Norint taikyti intensyvaus traukimo metodą prireiks galingo dvigubo elektrinio pientraukio. Puikiai tinka įkraunamas belaidis pientraukis: būsite mobilesnė.
Intensyvus traukimas pientraukio varikliui – didelis iššūkis, todėl prietaisas turi būti galingas, turėti garantiją (dėl šios priežasties pientraukius iš kitų mamų reikėtų pirkti įvertinus visas šias aplinkybes).
Jei turite viengubą elektrinį pientraukį, retesniam naudojimui užteks ir jo. Tiesiog tuomet paeiliui po 10 min. stimuliuokite abi krūtis atskirai, o po to darykite trumpą 5 min. pertraukėlę, ir taip iš viso 3 kartus (t.y. iš viso užtruksite 1 val. 10 min.).
Plačiau skaitykite:
Kaip dažnai ir kuriuo metu reikėtų taikyti intensyvaus traukimo metodą?
Idealu tokiu būdu krūtis stimuliuoti ir pieno gamybą skatinti bent 1 kartą per dieną, tačiau gali prireikti ir dažnesnės stimuliacijos.
Pieną traukti reikėtų iškart po žindymo.
Maždaug savaitę trunkančių traukimo seansų (t. y. 7 d. po 1 val. kasdien) turėtų užtekti, kad pieno padaugėtų.
Traukimo seansus atnaujinkite pagal poreikį, kai jau pastebėsite, kad pieno vėl pradėjo mažėti ir kūdikis nebepasisotina.
Jei pieną nusitraukinėjate vien tik pientraukiu (t. y. kūdikis nežinda ir maitinasi vien tik iš buteliuko), tuomet intensyvaus traukimo metodą užteks taikyti 1 kartą per savaitę. Taip išvengsite pieno kiekio mažėjimo.
Jei naudodamosi pientraukiu pieno beveik nenutraukiate, krūtis vis tiek stimuliuokite ir toliau. Krūties stimuliavimas smegenims siunčia signalus, jog reikia gaminti daugiau pieno.
Taikyti intensyvaus pieno traukumo metodą tinkamas bet kuris paros laikas. Tačiau daugelis mamų renkasi vakarą, kai kūdikis jau užmigo nakties miego. Tiesiog tuo metu būna mažiausiai trikdžių. Žinoma, metodą galima taikyti ir kūdikiui būdraujant, tačiau jei namuose nėra kitų namiškių, sunkiai įsivaizduojama, ką mažylis vienas visą valandą veiktų (nebent turite kompaktišką mobilų pientraukį ir jis netrukdo laisvai judėti po namus).
Kaip palengvinti savo kasdienybę, jei taikote intensyvaus traukimo metodą?
Kol skatinsite pieno gamybą, užsiimkite kažkokia jums atsipalaiduoti padedančia veikla, pavyzdžiui, žiūrėkite serialą, klausykitės tinklalaidės, skaitykite knygą ar veikite bet ką, kas nuteikia jus maloniai.
Tiesa, kad sinchroniškai galėtumėte užsiimti kitomis veiklomis, o ne tik prilaikyti krūtų gaubtus, reikėtų įsigyti laisvų rankų liemenėlę.
Prieš patogiai įsitaisydamos įsitikinkite, kad po ranka yra viskas, ko jums gali prireikti.
Kokių rezultatų galima pasiekti taikant intensyvaus traukimo metodą?
Prireiks kelių dienų, kol organizmas duos atsaką į padidėjusį pieno poreikį. Taigi, metodą taikykite bent 4 dienas iš eilės, o jei kol kas pieno nepagausėjo, iš viso pieno gamybą gausinti gali prireikti iki 14 dienų.
Taigi, kai krūtis stimuliuosite apie 2 sav., jau galėsite vertinti, kaip sekėsi, ar metodas buvo veiksmingas, ar vis tik pats metas pradėti ieškoti kitų būdų laktacijai pagausinti.
Pastebėjimas: jei taikote šį metodą, tačiau dar nematyti rezultatų, turėtumėte nenuleisti rankų bei laktaciją stimuliuoti ir toliau. Jau netrukus krūtyse pradės gamintis daugiau pieno, tik visas procesas pareikalaus tikrai nemažai kantrybės.
Ką rodo tyrimai? Dr. Fiona Jardine atliko tyrimą, kuriame dalyvavo daugiau nei 1700 metodą išbandžiusių mamų. Savo tyrime mokslininkė nustatė, kad 82 proc. respondenčių pieno pagausėjo.
Internete galima rasti daugybę teigiamų straipsnių ir mamų bei žindymo specialisčių atsiliepimų apie intensyvaus pieno traukimo metodą.
Jei ieškote daugiau būdų, kaip pagausinti pieno gamybą, galite susisiekti su žindymo konsultante ir paprašyti jos patarimų.
Kada intensyvaus pieno traukimo metodas gali būti neefektyvus?
- Nepakankama artimųjų pagalba ir palaikymas.
- Žinių apie intensyvų pieno traukimą trūkumas.
- Anksčiau atlikta krūtų mažinimo operacija.