Įdubę speneliai ir žindymas (14)

žindymas su įdubusiais speneliais N. Deriabina | Shutterstock.com

Kas yra įdubę speneliai?

Įdubusiais speneliais vadinami tokie, kurie užuot buvę iššokę į paviršių, yra įdubę į krūtį ar yra toje pat plokštumoje. Kartais toks spenelis gali atrodyti kaip įdubęs ruoželis.

Paprasčiausias būdas patikrinti, ar jūsų speneliai įdubę yra juos pažnaibyti: jei jie susitraukia ir iššoka virš krūties paviršiaus, speneliai yra „normalūs“, jei ne - laikomi įdubusiais ar plokščiais („normalus“ vidutinio dydžio spenelis virš krūties paviršiaus būna iššokęs apie 7 mm).

Jei taip - jūs tikrai ne vienintelė. Skirtingais vertinimais, įdubusius spenelius turi 10-20% moterų.

Ar įdubę speneliai trukdo žindymui?

Įdubusius ar plokščius spenelius turinčios moterys dažnai sunerimsta - ar pavyks žindyti kūdikį? Skubame nuraminti. Dažniausiai net ir įdubusius ar plokščius spenelius turinčios moterys puikiausiai žindo - speneliai būna pačių įvairiausių dydžių ir formų, įdubę speneliai - tik viena iš variacijų, kuri tikrai nėra nuosprendis.

Tiesa, teks įdėti truputį daugiau pastangų, išmokti teisingai paduoti krūtį, atrasti patogią žindymo padėtį ir neprarasti kantrybės.

Įdubę speneliai gali pasikoreguoti savaime

Iki nėštumo turėjusios įdubusius ar plokščius spenelius moterys labai dažnai nustemba - nėštumo metu jie tarsi stebuklingai „pasitaiso“.

Pastojus, veikiant hormonams moters oda tampa elastingesnė, krūtys ima brinkti, jų aureolės (tamsesnis plotas aplink spenelį) padidėja ir patamsėja, o speneliai iššoka.

Kartais speneliai išlieka įdubę net ir nėštumo metu bei pagimdžius, tačiau „pasikoreguoja“ per kelias žindymo savaites.

Net jei taip ir nenutinka, beveik visada pavyksta sėkmingai žindyti ir su idubusiais speneliais.

Kūdikis žinda ne spenelį, o krūtį

Svarbu suprasti, kad kūdikis žinda ne spenelį, o krūtį. Kūdikiui tinkamai apžiojus krūtį, spenelis sudaro apie 1/3 apžiotos dalies.

Todėl spenelio forma yra mažiau svarbi sėkmingam žindymui nei teisingas kūdikio priglaudimas, platus aureolės apžiojimas, patogi mamos ir kūdikio padėtis žindymo metu.

Dažniausiai sveiki, stiprūs ir valgūs kūdikiai sėkmingai žinda net, jeigu mamos speneliai yra įdubę.

Žindymas, jeigu mamos speneliai įdubę

Iš esmės, žindymas su įdubusiais speneliais ne itin skiriasi nuo žindymo su „normaliais“ speneliais, ir jei laikysitės pagrindinių žindymo taisyklių, žindymas turėtų eitis sklandžiai.

Kartais gali tekti imtis papildomų priemonių, pavyzdžiui, naudoti antspenius arba spenelių koreguoklius.

Žindymas su antspeniu

Antspenis - skaidri, lanksti, plona krūties „skybėlaitė“ (jo forma iš tiesų primena plačiabrylę skrybėlę). Antspenius rekomenduojama naudoti, jeigu kūdikis gimė per anksti ir yra per silpnas sėkmingai žįsti, jeigu kūdikis gimė turėdamas kiškio lūpą.

Mamos pastebi, kad antspeniai dažnai pasitarnauja ir esant įdubusiems ar plokštiems speneliams, taip pat, jeigu kūdikis „nugraužia“ spenelius ir žindymas kelia didelį skausmą.

Tačiau turėkite mintyje, kad kūdikis „nugraužia“ spenelius dėl netaisyklingo krūties padavimo, tad antspeniai padeda tvarkytis su to pasekmėmis, bet problemos tikrai neišsprendžia.

Vis tik geriau bandyti žindyti be antspenio, kadangi tuomet efektyviau ištuštinamos krūtys, gaminasi daugiau ir kaloringesnio pieno, mažesnė pieno sąstovio, tad ir mastito, tikimybė.

Įdubusių spenelių koreguokliai

Plokščius ar įdubusius spenelius taip pat galima suformuoti juos ištraukiant į krūties paviršių. Tam galite naudoti tiek spenelių kereguoklius (ištraukiklius) (angl. nipple corrector), tiek švirkštą nupjautu galu.

Abiem atvejais pasitelkiamas vakuuminio ištraukimo principas.

Chirrginė įdubusių spenelių korekcija

Spenelių įdubimas (inversija) yra skirstomas į laipsnius:

 • I laipsnio inversija, kuomet spenelis yra įdubęs, tačiau „reaguoja“ į šaltį, iškyla jį suspaudus;
 • II laipsnio inversija, kuomet stimuoliuojamas spenelis išlieka įdubęs, tačiau kūdikio maitinimas yra įmanomas;
 • III laipsnio inversija yra labai reta. Pieno latakėliai labai sutrumpėję, spenelio nė nesimato, jis visiškai „pasislėpęs“ aureolėje.

Esant III laipsnio inversijai ir norint sėkmingai maitinti kūdikį gali prireikti chirurgo įsikišimo. 1-2 valandas trunkančios operacijos metu, taikant vietinę nejautrą atpalaiduojama dalis labiausiai sutrumpėjusių pieno latakėlių ir spenelis truputį „išsilaisvina“.

Dėl operacijos reikėtų pasikonsultuoti iš anksto, dar tik planuojant vaikelį. Būtina pabrėžti, kad chirurgo įsikišimo prireikia labai retai, daugeliui moterų sėkmingai žindyti labiausiai padeda kantrybė ir įgūdžiai.

Naujausi komentarai

 1. My.name.is.Gerda
  My.name.is.Gerda prieš 2 m.

  Saisai parašė:
  Gal galite parekomenduoti kursus?

  Kaune puikius veda Rasa Siudikienė, fb rasit kaip Mamos pienas. Labai puikūs kursai buvo, verti savo pinigų, važinėjau daug km, bet po visko galiu pasakyt- pasiteisino.

 2. User has not uploaded an avatar
  skaistaziede1 prieš 1 m.

  O kaip maitinti ir kiek kudikeli kankinti ir alkana laikyti kai nuo pat gimimo ir po gimimo du men bandemes nedavem nieko papildomai o pieno kaip nebuvo taip nebuvo. Skatinom o vaikas ne laselio neturejo. Buvau pas gyd. Tikrino spaude ne laso. Nieko nepriaugom neu ugio nei svorio. Kiek kankinti ir kiek save kankinti kai per diena sedime su papu o vaikas rekia ir rekia

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 1 m.

  skaistaziede1 parašė:
  O kaip maitinti ir kiek kudikeli kankinti ir alkana laikyti kai nuo pat gimimo ir po gimimo du men bandemes nedavem nieko papildomai o pieno kaip nebuvo taip nebuvo…

  2 men ne laso pieno ir nieko nedavet? Cia kazkas is fantastikos pasaulio.

 4. User has not uploaded an avatar
  skaistaziede1 prieš 1 m.

  Ne neisfantastikos nedaviau liepe taip pediatrai kol truko kantrybe vistiek reikia duoti papa o as pradejau duoti misini ir likau kalciausia

 5. User has not uploaded an avatar
  vilija faina prieš 5 mėn.

  Šiaip spenelių ištraukėjas labai geras yra šitas. Tikras išgelbėjimas buvo.
  https://www.aviete.eu/lansinoh-speneliu-istraukejas