Trumpas liežuvio pasaitėlis (322)

Trumpas kūdikio liežuvio pasaitėlis Akkalak Aiempradit | Shutterstock.com

Trumpas liežuvio pasaitėlis gali trukdyti naujagimiui tinkamai žįsti, o paaugusiam vaikui - aiškiai kalbėti.

Kas yra liežuvio pasaitėlis?

Pasaitėlis – liežuvį su burnos dugnu jungiantis į plėvę panašus darinys. Pasaitėlius turi ne tik liežuvis, bet ir abi lūpos. Pasaitėliai prilaiko ir riboja lūpų ir liežuvio viršūnėlės (galiuko) judesius.

Įprastai pasaitėlis prasideda ties liežuvio viduriu – taip liežuvis gali laisvai judėti, jį paprasta iškišti. Tačiau problemų kyla tuomet, kai ši plėvelė per trumpa.

Kodėl susiformuoja trumpas liežuvio pasaitėlis?

Trumpas pasaitėlis – įgimta patologija. Trumpą liežuvio pasaitėlį vidutiniškai turi 1 iš 20 naujagimių. Taip pat nustatyta, kad berniukams ši patologija pasitaiko 2,5 karto dažniau nei mergaitėms. Dar sudėtingesnis atvejis – kai pasaitėlis yra visiškai įaugęs į burnos raumenis.

Šios patologijos susiformavimo priežastys nėra aiškios, tačiau bene dažniausiai medikai mini paveldimumą. Vaisiui augant gimdoje liežuvis paprastai užauga iki įprasto dydžio, tačiau pasaitėlio augimas dėl iki šiol nežinomų priežasčių sutrinka.

Trumpas liežuvio pasaitėlis ir žindymas

Liežuvis padeda ištraukti pieną iš krūties ir stumti per burną gerklės link. Tinkama liežuvio padėtis žindant – apžiotas spenelis ir areolė.

Dėl „prisegto“ liežuvio sutrikdomas normalus čiulpimas, rijimas: burnoje lieka nepakankamai vietos ir kūdikis gali apžioti tik dalį krūties, dažniausiai – spenelį. Krūties neapžiojant, spenelis spaudžiamas netinkamai – ne prie liežuvio kaip įprastai, tačiau prie dantenų.

Trumpo liežuvio pasaitėlio neigiama įtaka žindymui:

  • Spenelis dėl trumpo pasaitėlio dažnai iškrenta iš burnytės, tad kūdikis susierzina.
  • Kūdikis negali tinkamai ištraukti viso pieno – jis dažnai lieka alkanas, nepriauga svorio, gali turėti rimtesnių sveikatos problemų.
  • Dėl sudėtingo žindimo kūdikis greitai pavargsta, ima virpėti jo žandikaulis.
  • Negalėdamas žįsti, kūdikis siurbia, kanda dantenomis, todėl ilgainiui „nugraužia“ spenelius. Ant spenelių atsiranda žaizdelių, įtrūkimų ar pūslelių – žindymas tampa skausmingas ir mamai.
  • Kūdikius neištraukiant pieno, atsiranda pieno sąstovis (laktostazė), gali išsivystyti skausmingas krūties uždegimas - mastitas.

Trumpas liežuvio pasaitėlis ir kalba

Trumpą liežuvio pasaitėlį turintys vaikai kalba neaiškiai, jų nesupranta aplinkiniai, nors pačiai kalbos raidai (t. y. kaip anksti vaikas pradės kalbėti) ši anatominė būklė įtakos neturi.

Paaugusiems vaikams, turintiems trumpą pasaitėlį, sudėtinga tarti garsus č, d, l, n, r, š, t ir ž (kartais kyla sunkumų tariant s ir z raides, dvigarsius dz, dž). Tiesa, tarties problemų gali atsirasti ir dėl daugybės kitų priežasčių, ne tik dėl per trumpo pasaitėlio.

Kaip pastebėti, kad liežuvio pasaitėlis per trumpas?

  • Kūdikis negali žįsti taisyklingai, ilgesnį laiką neišlaiko krūties burnoje.
  • Kūdikis žinda ilgai, nepasisotina, netrukus vėl rodo ženklus, kad yra alkanas.
  • Kūdikis nepriauga svorio.
  • Dažni atpylimai, pilvo pūtimas.
  • Kūdikis, vaikas liežuvį gali iškišti labai nedaug – vos iki priekinių dantų.
  • Liežuvio viršūnėlė bandant jį pakelti pasidaro V raidės formos.
  • Liežuviu mažylis negali pasiekti gomurio.
  • Tarp priekinių dantų formuojasi tarpelis.

Ką daryti, jei liežuvio pasaitėlis per trumpas?

Liežuvio pasaitėlio ilgis koreguojamas chirurgine operacija arba lazeriu.

Pagal operavimo metodiką operacijos skirstomos į 2 rūšis:

  • Frenotomija – pasaitėlio įkirpimas. Įprastai ji atliekama kūdikiams. Prieš gali būti nuskausminama specialiu geliu, tačiau daugeliu atvejų nuskausminimo neprireikia. Pasaitėlyje beveik nėra kraujagyslių, todėl kraujo pasirodo retai. Pasaitėlis įkerpamas žirklėmis suapvalintais galiukais ir paliekamas nesiuvant. Po procedūros kūdikis gali maitintis įprastai, nereikia laikytis specialaus režimo. Gijimas trunka iki 2 sav. Svarbiausia – kad frenotomiją atliktų patyręs gydytojas, nes paprasta pažeisti liežuvio veną ar nervą.
  • Frenektomija – pasaitėlio pašalinimas (visiškas iškirpimas). Tai sudėtingesnė operacija, kurios metu pasaitėlis visiškai pašalinamas. Ji tinka ir tais atvejais, kai pasaitėlis storas. Operuoti galima taikant ir vietinę, ir bendrąją nejautrą. Frenektomija atliekama paaugusiems vaikams.

Frenektomijos trūkumai:

  • Nemaloni, šiek tiek skausminga operacija.
  • Sudėtingesnis pooperacinis laikotarpis, kurio metu skiriama speciali dieta.
  • Naudojami siūlai – dažniausiai tirpūs, bet ne visuomet, tad po kurio laiko reikia juos ištraukti.

Pasaitėlio koregavimas lazeriu

Pasaitėlio ilgį galima koreguoti lazeriu. Įprastai procedūra atliekama 5 m. ir vyresniems vaikams.

Pasaitėlio plastikos lazeriu privalumai:

  • Procedūra – trumpa ir paprasta.
  • Vaikas nejaučia skausmo (tiek pačios procedūros metu, tiek ir po jos), diskomforto, nekraujuoja.
    Nenaudojami medicininiai siūlai.

Kaip žinoti, ar per trumpą pasaitėlį būtina pakirpti?

Pakirpti liežuvio pasaitėlį kūdikiui būtina tik tuo atveju, kai dėl šios patologijos jis negali čiulpti, ryti.

Net ir turėdami trumpą pasaitėlį, kai kurie kūdikiai geba žįsti tinkamai – pasaitėlis būna prisitvirtinęs skirtingose burnos dugno vietose, skiriasi liežuvio ilgis, o taip pat ir krūties anatominės savybės. Pavyzdžiui, jei krūtis ir spenelis – nedideli, net ir trumpą liežuvio pasaitėlį turintis kūdikis gali sėkmingai žįsti.

Dažnai trumpo pasaitėlio problemą padeda spręsti tinkamai paduota krūtis, o kartais be medikų pagalbos kūdikis apskritai negali žįsti ir pasisotinti. Todėl kiekvieną atvejį reikėtų vertinti individualiai.

Jei, nesant būtinybės, pasaitėlis pakerpamas kūdikystėje, ateityje gali tekti daryti dar vieną operaciją – daugeliu atvejų (dėl žindimo, čiulptuko čiulpimo) kūdikių liežuvis mažai juda, yra vienodoje padėtyje – beveik nuolat prisispaudęs prie burnos dugno, tad pasaitėlis vėl grįžta į pirminę padėtį.

Kada tinkamiausias amžius pakirpti liežuvio pasaitėlį?

Medikų nuomonės dėl tinkamiausio amžiaus atlikti liežuvio pasaitėlio plastiką – skirtingos. Tačiau daugelis sutinka, kad visų pirma reikia pasitelkti logopedo pagalbą – specialistas bandys „ištampyti“ pasaitėlį natūraliai, o jei tarties problemų specialistui pašalinti nepasiseks, tuomet reikėtų kreiptis dėl pasaitėlio operacijos.

Pasaitėlis dar gali formuotis ir apytiksliai 2–3 m. po gimimo – būtent dėl to, jei trumpas pasaitėlis netrukdo kūdikiui žįsti, medikai rekomenduoja palaukti ir tik tada vertinti situaciją. Kai kuriais atvejais problema išsisprendžia natūraliai.

Logopedai pataria plastiką atlikti 3–5 m. vaikams, nes tuo metu vaikas natūraliai baigia švepluoti – galima adekvačiai įvertinti, kiek įtakos tarčiai daro trumpas pasaitėlis. Sprendžiant, kada atlikti pasaitėlio plastiką, reikėtų orientuotis į tai, kad vaikas, dar iki pradėdamas lankyti mokyklą, spėtų išmokti taisyklingai tarti garsus.

Kita vertus, JAV pediatrų ir kitos asociacijos trumpo liežuvio pasaitėlio plastiką rekomenduoja atidėti net iki 6–8 m.

Susiję straipsniai

Meningitas: simptomai, priežastys ir gydymas

Meningitas – tai smegenų dangalų, membranų, dengiančių smegenis, uždegimas. Labai svarbu mokėti greitai atpažinti meningito simptomus.

Apendicitas - ar jo galima išvengti?

Apendicitas gali pasireikšti bet kokio amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai juo suserga vaikai ir jauni žmonės.

Vaikų trumparegystė

Trumparegystė, dar žinoma kaip miopija – gana dažnai pasitaikantis regėjimo sutrikimas. Dažniausiai ji pasireiškia 6–14 metų vaikams.

Naujausi komentarai

  1. User has not uploaded an avatar
    aktinidija prieš 4 sav.

    Paprike parašė:
    Nieko negirdėjau, bet čiulptuka gauna ir po kirpimo

    Dekui uz komentara.
    Itartinas man pasirode sitas knygos teiginys, ypac kai po jo neseke jokie argumentai 🤔 dar seimos gydytojos uzklausiu idomumo delei.

  2. User has not uploaded an avatar
    Wella1234 prieš 2 sav.

    Mielos mamos, gal žinote, kodėl žindymo konsultantės (IBCLC) pasaitėlių pakirpimui rekomenduoja tik Eriką Mažeikę Vilniuje. Kažkaip konsultacijos metu iki galo šito nesupratau. Kaip pasaitėlių specialistę paminėjo ir Solveigą Bakę Kaune, bet jos nerekomendavo. Nejaugi per visą Lietuvą yra tik 2 specialistės ir tik 1 iš jų gera? Ar tik jos vienintelės pakerpa lazariu? O kaip Kauno klinikos, Santariškės? Ten nėra gerų specialistų? Nėra lazerio? Teiraujuosi, nes labai neramu, kadangi prisegtas vaiko pasaitėlis, tai silpna burnos motorika, jautris gomurys ir tai galimai turi įtakos, kad vaikas atpylinėja, jam pučia pilvą. Pasaitėlį buvo pakirpęs burnos chirurgas su žirklutėmis „Šypsenos ekspertuose“, kai vaikui buvo 10 dienų, tačiau nepasakė, kad reikia masažuoti ir pasaitėlis suaugo. Pasak žindymo specialistės, nematyti, kad kirpta. Vaikas apžioja tik spenelį, bet pavalgo, nes sauskelnių surenkam pakankamai, svoris auga gerai. Dabar vaikui 2 mėnesiai. Užsiregistravau pas Eriką Mažeikę, bet didelė eilė, iki sausio patekti nėra šansų. Kauno klinikose būtų greičiau, bet bijau, kad bus neefektyvu. Nejaugi reikia super duper specialisto pasaitėliui pakirpti? Mano pasaitėlis taip pat buvo prisegtas. Tai kai buvau 3 mėn. pakirpo paprasta dantistė ir nei suaugo, nei turėjau sąkandžio, kalbos ar kitokių problemų. Pasidalinkit savo patirtimi, kur jūsų vaikučiams tvarkė liežuvio pasaitėlius, ar vėl nesuaugo? Ar po pakirpimo vaikas ėmė krūtį? Man labai neramu, atrodo, toks menkniekis, o kiek problemų gali sukelti ir net ateityje labai stipriai atsiliepti.

  3. Paprike
    Paprike prieš 2 sav.

    Wella1234 parašė:
    Mielos mamos, gal žinote, kodėl žindymo konsultantės (IBCLC) pasaitėlių pakirpimui rekomenduoja tik Eriką Mažeikę Vilniuje. Kažkaip konsultacijos metu iki galo šito…

    Nežinau, pas mus pakirpo dantų cirurgai, Danės klinikoj, darė su lazeriu, netrodo kad kažkas būtų suaugę, lyg nieko nepasikeitė, bet su žindymu man vistiek kažkaip nesiseka, nors vaikas ir pavalgo puikiai ir svoris auga, tik ne visomis padėtimis,patogu maitint, o santariškėse Proškutė tvarko pasaitėlius, nežinau ar gera ar ne, su vyresnėlou pas ja buvo sakė nereik nieko daryt, o logopedė sako kd reikia, tai ir nežinau kiek ten kuri gera kuri bloga, manau pakirpimas elementarus visiem..

  4. User has not uploaded an avatar
    Wella1234 prieš 2 sav.

    Paprike parašė:
    Nežinau, pas mus pakirpo dantų cirurgai, Danės klinikoj, darė su lazeriu, netrodo kad kažkas būtų suaugę, lyg nieko nepasikeitė, bet su žindymu man vistiek kažkaip …

    Dabar tokie laikai, kad kiek žmonių, tiek nuomonių. Taip ir su tais pasaitėliais. O dėl žindymo, manau, natūralu, kad ne visos padėtys patogios. Man irgi ne visomis padėtimis žindyti patogu.

  5. User has not uploaded an avatar
    rruttelles prieš 1 sav.

    Pas ką rekomenduotumėte dėl pasaitėlio pasikonsultuoti Kaune? Nes kaip jau ne viena rašė Solveiga Bakė. Kadangi susilaukėme skirtingų nuomonių norime profesionalo įvertinimo. Klinikose sakė, kad viskas gerai tik gimus, vėliau žindymo specialistė pasakė, kad per trumpas, šeimos gydytoja, kad viskas gerai. Nesinori papulti pas gydytoją, kuris sprendžia pagal tai ar žindžia ar ne, pasaitėlį kirpti ar ne. Nes telefonu kai bandėm užsirašyti pas Bakę, tai jos pirmas klausimas buvo ar žindžia, kai pasakiau, kad ne, tai ji iškart telefonu pasakė, oi kaip blogai.