Kaip išsirinkti pientraukį? Išsamus gidas mamoms

Mama nusitraukia pieną pientraukiu Luuuusa | Shutterstock.com

Kai asortimentas – toks didžiulis, nuspręsti, kokį pientraukį pasirinkti, gali būti tikrai sudėtinga. Prieš įsigydamos pientraukį pirmiausia turite apsvarstyti priežastis, kodėl norite pieną traukti, apgalvoti, kaip dažnai pientraukiu naudositės.

Profesionalus ligoninėse naudojamas pientraukis rekomenduojamas, jei:

 • Naujagimis dar negali žįsti savarankiškai (jis gimė neišnešiotas ar serga);
 • Išskirtinai maitinsite kūdikį tik nusitrauktu pienu;
 • Grįžote į darbą ar prie kitų veiklų ir kasdien turėsite nusitraukti pieno;
 • Bandote ženkliai padidinti laktaciją;
 • Norite neprarasti pieno, kol laikinai negalite žindyti kūdikio. Kartais laikinai maitinti krūtimi gali būti neįmanoma sergant tam tikromis ligomis, vartojant daug šalutinių poveikių turinčius vaistus, jaučiant labai stiprų spenelių skausmą, prasidėjus mastitui ir kt.

Kada reikėtų įsigyti pientraukį – nėštumo metu ar jau susilaukus kūdikio?

Nėštumo metu pientraukio rinkimasis ir pirkimas nebūtinai turi būti neatidėliotinų darbų sąrašo viršuje. Tačiau būtinai reikėtų pasidomėti pientraukių rūšimis, ypatumais, veikimo principu ir kt., o kai jau kūdikis gims ir žinosite, kokia yra situacija su žindymu, tikrai bus lengviau numatyti jo ir savo poreikius bei išsirinkti pientraukį.

Kokio tipo pientraukį pasirinkti?

Rinkoje vyrauja šių 2 rūšių pientraukiai:

 1. Rankiniai (mechaniniai) pientraukiai. Jie yra pigesni nei elektriniai ir patogūs nedažnam naudojimui ar vienkartiniams atvejams, nes pienui ištraukti turite pasitelkti rankų jėgą. Jiems nereikia maitinimo šaltinio. Pientraukis valdomas ranka, spaudžiant specialią rankenėlę. Pieno nusitraukimas rankiniu būdu yra lėtesnis, mažiau efektyvus ir ilgiau užtrunkantis procesas, lyginant su elektrinio pientraukio naudojimu.
 2. Elektriniai pientraukiai. Jei pientraukį reikės naudoti dažniau arba nuolat, geriau iškart rinktis elektrinį: jį lengviau ir patogiau naudoti, nes visą darbą atlieka variklis: mamos rankos nepavargs. Jie yra įkraunami, juos patogu naudoti bet kur ir bet kada. Elektriniai pientraukiai gali būti paprastesni ir pigesni, ligoninėms skirti modeliai – galingesni ir brangesni. Vadinamieji ligoninės klasės pientraukiai skirti naudoti daugiau nei vienai mamai (kiekviena mama gali įsigyti keičiamų pientraukio dalių rinkinį, todėl užtikrinamas sterilumas). Elektrinių pientraukių porūšis – mobilūs belaidžiai pientraukiai, kurie ypač patogūs naudoti tiek namuose neprisirišant prie konkrečios vietos arčiau elektros lizdo, tiek už namų ribų.

Viengubi arba dvigubi elektriniai pientraukiai

Vėlgi viengubas pientraukis tiks, jei pieną reikės nusitraukti retkarčiais. Dvigubas pientraukis (vienu metu traukiantis pieną iš abiejų krūtų) yra patogesnis reguliariam naudojimui dėl medicininių priežasčių ar dėl to, kad mama grįžo į darbą ir negali žindyti kūdikio. Dvigubas pientraukis padeda sutaupyti laiko, be to, tokiu būdu vidutiniškai ištraukiama apie 18 proc. daugiau pieno, nei traukiant iš kiekvienos krūties paeiliui. Teigiama, kad iškart iš abiejų krūtų nutrauktas pienas – šiek tiek riebesnis ir kaloringesnis.

Pientraukiai atvira ir uždara sistema

Uždaros sistemos pientraukis turi barjerą, neleidžiantį pienui tekėti per vamzdelius. Tai padeda palaikyti visos sistemos higieną. Čia pienas teka tik per specialų gaubtą ir patenka į buteliuką. Tiesa, nė viena sistema negali būti visiškai uždara: reikia šiek tiek oro, kad pientraukis galėtų įsiurbti ir pašalinti orą.

Atviros sistemos pientraukiai tokio barjero neturi. Tai reiškia, kad beveik visos pientraukio dalys turi sąlytį su pienu, kitaip nei uždarojo tipo sistemoje.

Svarbūs pientraukių parametrai

Pientraukio traukimo intensyvumo ir greičio reguliavimas

Kai kurie elektriniai pientraukiai yra mažiau funkcionalūs, t. y. turi ribotus valdymo nustatymus arba ribotą diapazoną. Kai kurie gamintojai, besispecializuojantys pientraukių gamyboje, įdiegia daugiau valdiklių, garantuojančių lankstumą ir geresnį pritaikymą prie kiekvienos mamos poreikių, t. y. kad kiekviena mama galėtų rasti jai efektyviausią pieno traukimo režimą.

Pavyzdžiui, geriausių gamintojų pientraukiai pirmiausia krūtį stimuliuoja (masažuoja), po to pereinama į siurbimo režimą, kurio intensyvumas taip pat reguliuojamas net iki 10 ar daugiau lygių. Taip pat naujausių modelių pientraukiuose galima nureguliuoti skirtingą traukimo lygį abiem krūtims (t. y. juose integruoti du valdikliai).

Taigi, jei pientraukio režimų diapazonas – gana ribotas, nusitraukti pieną užtruks ilgiau, o pieno bus ištraukiama kur kas mažiau.

Pientraukio veikimo garsumas

Atkreipkite dėmesį, kokio intensyvumo garsą skleidžia pientraukis. Pavyzdžiui, jei pieną teks nusitraukinėti kūdikiui ar namiškiams miegant, kad tikrai jų nepažadintumėte.

Papildomos funkcijos

Pientraukiai gali turėti šviečiančius mygtukus arba integruotas lemputes, kad juos būtų patogu naudoti tamsiuoju paros metu ar naktį.

Pientraukių kokybė ir kaina

Kaip ir pirkdami daugelį kitų prekių ar paslaugų, gauname tai, už ką mokame. Pigių, mažiau žinomų prekių ženklų pientraukių konstrukcija bus ne tokia patogi, variklis – mažiau galingas. Pieną toks prietaisas trauks lėčiau, gali būti nepatogu jį naudoti, mama net gali jausti skausmą, gali būti ištraukiama mažiau pieno, tad jo ilgainiui pradės mažėti. Tad jei jums svarbu efektyvumas ir patogumas, ieškokite kokybiško pientraukio, gerai atliekančio savo funkciją.

Svarbu žinoti, kad kokybišką dvigubą elektrinį pientraukį galima įsigyti vidutiniškai už 150–250 eurų.

Garantija pientraukiams ir naudotų pientraukių įsigijimas

Daugeliui pientraukių taikoma standartinė 24 mėn. garantija. Įsigijus naują pientraukį ir baigus jį naudoti, prietaisą dar bus galima parduoti kitoms mamoms. Galima pirkti ir naudotą pientraukį pagal skelbimus, tačiau tokiu atveju geriausia, kad garantinis laikotarpis dar nebūtų pasibaigęs. Didesnė tikimybė, kad pirkdamos naudotą pientraukį garantijos negausite, nežinosite, kaip jis buvo naudotas ir t. t., tad visgi saugesnis variantas – pirkti naują pientraukį iš patikimo tiekėjo.

Atsarginių pientraukio dalių ir priedų įsigijimo galimybė

Prieš įsigyjant pientraukį būtina pasidomėti, ar bus galima įsigyti atsarginių jo dalių. Jei viena iš pientraukio dalių susidėvėjo (kai kurias jų, pavyzdžiui, silikonines membranas, rekomenduojama keisti kas 3 mėn.)., netyčia ją pametėte arba sugadinote, iš esmės pientraukis taps nebenaudingas.

Spenelių dydis ir tinkamo dydžio gaubtas. Dar vienas svarbus niuansas, į kurį mamos dažnai neatkreipia dėmesio – tinkamo dydžio krūties gaubto naudojimas. Gaubtas turėtų atitikti spenelio dydį, stimuliuoti tinkamą sritį, kad pienas būtų ištraukiamas efektyviai ir patogiai. Jei gaubtas – per didelis arba per mažas, traukimas gali būti skausmingas, mažiau veiksmingas ir lėtesnis. Į daugelio pientraukių komplektaciją įeina vidutinio dydžio standartiniai gaubtai, tačiau ne visų moterų speneliai yra standartinio dydžio, tad pasidomėkite, gal gamintojas siūlo įsigyti ir nestandartinio dydžio krūtų gaubtus: tai didelis privalumas jam.

Pientraukio priedai. Labai patogu, jei tas pats gamintojas siūlo ir kitų priedų konkretiems pientraukių modeliams, pavyzdžiui, laisvų rankų liemenėlę, kad traukiant pieną nereikėtų prilaikyti gaubtų ir buteliukų, specialų krepšį pientraukiui transportuoti ir kt.

Keli patikimi pientraukių gamintojai

 • „Spectra“;
 • „Medela“;
 • „Philips Avent“;
 • „Tommee Tippee“
 • „Lansinoh“.

Pientraukių priežiūra

Pasidomėkite, ar pientraukio dalys yra lengvai sudedamos ir išrenkamos, ar jas lengva plauti, kokios priežiūros rekomendacijos pateikiamos, ar pientraukio dalis bus galima plauti ir sterilizuoti jums patogiu būdu, pavyzdžiui, indaplovėje arba naudojant buteliukų sterilizatorių.

Susiję straipsniai

Skausmas žindymo metu: priežastys ir sprendimo būdai

Ūmus, stiprus skausmas, skausmas viso žindymo metu ar po jo nėra normalu, tad reikėtų ieškoti priežasčių ir problemų sprendimo būdų.

Krūtų implantai ir žindymas: ką svarbu žinoti mamoms?

Moterys, turinčios krūtų implantus, rečiau žindo savo kūdikius. Tačiau reikėtų žinoti, kad įprastai implantai žindyti netrukdo ir pabandyti verta.

Rūkymas ir žindymas

Rūkymas nėštumo metu yra didžiulis tabu, tačiau ką apie šį žalingą įprotį svarbu žinoti jau pagimdžiusioms ir savo kūdikius žindančioms mamoms?