Mėnesinės po gimdymo (389)

raudoni batukai mėnesinių kalendoriaus fone Matt Benoit | Shutterstock.com

Mėnesinių (arba kitaip – menstruacijų) ciklas po gimdymo gali atsistatyti labai skirtingu metu, o pirmaisiais mėnesiais, ypač aktyvaus žindymo periodu, gali būti labai chaotiškas.

Kada po gimdymo atsinaujina mėnesinės?

Mėnesinių atsinaujinimas po gimdymo yra labai individualus ir labai priklauso nuo to, žindo moteris kūdikį ar ne:

  • Jeigu moteris nežindo, mėnesinės dažniausiai grįžta praėjus 1.5-3 mėnesiams po gimdymo.
  • Jeigu moteris žindo, mėnesinės paprastai atsinaujina vėliau, dažniausiai tarp 5-8 mėnesio po gimdymo, tačiau kada tiksliai, priklauso nuo daugybės faktorių.

Mėnesinių ciklas žindymo metu yra labai nepastovus. Ciklo trukmė, kraujavimo intensyvumas kiekvieną mėnesį gali stipriai skirtis. Vieną mėnesį menstruacijų galite nesulaukti, o kitą – jos ir vėl prasidės.

Kas lemia vėlesnį arba ankstesnį menstruacijų atsinaujinimą žindant?

Jei moteris išimtinai žindo pirmus 6 mėnesius, mėnesinės vidutiniškai atsinaujina apie 6-9 mėn. po gimdymo, tačiau mėnesinių ciklas gali atsinaujinti ir anksčiau ar vėliau (yra moterų, kurios pirmų mėnesinių po gimdymo sulaukia po 1-1.5 metų po gimdymo).

Tačiau tai nėra taisyklė: didelės įtakos turi tai, kaip dažnai žindomas kūdikis, kiek ilgai žinda kiekvieno žindymo metu, ar naudojamas primaitinimas iš buteliuku (jei naudojamas, kaip dažnai jis pakeičia žindymą).

Jei taikomas mišrus kūdikio maitinimo būdas (žindymas ir primaitinimas mišinukais), mėnesinės paprastai prasideda šiek tiek vėliau, nei visiškai nežindant, bet anksčiau, nei išimtinai žindant - tai yra apie 2-4 mėnesį po gimdymo.

Be to, net ir atsinaujinus mėnesinėms, priklausomai nuo kūdikio maitinimo būdo, ciklai gali būti ilgesni nei įprastai ir/ar būti nereguliarūs, ciklai gali būti anovuliaciniai (t.y. „nevaisingi“).

Priklausomai nuo faktorių visumos (o ypač – nuo žindymo dažnio ir trukmės), mėnesinių ciklas turėtų normalizuotis per 1-2 metus po gimdymo.

Mėnesinės po gimdymo prasideda vėliau, jeigu:

  • Kūdikis žindomas dažnai, žinda ilgai, nėra primaitinamas papildomu maistu (įskaitant pieno mišinuką);
  • Kūdikis nuolat būna arti mamos, yra nešiojamas nešyklėje, kartu miega;
  • Kūdikis žinda krūtį ne tik valgydamas, bet ir nusiraminimui;
  • Hormono progesterono lygis moters organizme yra aukštesnis.

Menstruacijos po gimdymo prasideda anksčiau, jeigu:

  • Kūdikis papildomai maitinamas mišinėliu;
  • Kūdikis primaitinamas;
  • Kūdikiui duodamas čiulptukas;
  • Kūdikis daug miega (ilgiau, nei 4 valandas dienos metu ir ilgiau, nei 6 valandas naktį);
  • Hormono progesterono lygis moters organizme yra žemesnis.

Ar galima žindyti per mėnesines?

Tai tik mitas, kad prasidėjus mėnesinių kraujavimui pienas neva „sugenda“ ir žindyti negalima.

Mėnesinėms sugrįžus, žindyti tikrai galima: pieno kokybei mėnesinės įtakos neturi. Tiesa, dėl su mėnesinių ciklų susijusių hormonų svyravimų, gali kiek sumažėti pieno gamyba ar kiek pakisti jo skonis.

Įdomu ir tai, kad mamos pieno sudėties kitimo tyrimai parodė, kad pieno sudėtis labiausiai pakinta ovuliacijos periodu (5-6 dienas iki ovuliacijos ir 6-7 dienas po jos): šių pokyčių metu sumažėja laktozės ir kalio, padaugėja natrio ir chlorido, manoma, kad pienas būna mažiau saldus.

Tad nereiktų nustebti, jei vaikutis žįs neramiai ar bus ne itin patenkintas, bet nerimauti pagrindo nėra: vienaip ar kitaip, pieno skonis šiek tiek kinta kiekvieno maitinimo metu, o šie hormonų nulemti skonio pokyčiai būna labai trumpalaikiai, tetrunkantys vos parą ar pusantros.

Mamoms dėl mėnesinių gali pasireikšti nuotaikų svyravimai, speneliai gali tapti jautresni (speneliai gali būti jautrūs tiek prieš ir per menstruacijas, tiek ovuliacijos metu).

Ar galima pastoti po gimdymo, jei mėnesinių nėra?

Po gimdymo mėnesinių nesulaukianti moteris dažnai mano, kad ji negali pastoti, todėl nenaudoja jokių apsisaugojimo priemonių.

Tačiau moteris paprastai vaisinga tampa iki pirmųjų menstruacijų po gimdymo, o joms ir vėl prasidėjus pastojimo tikimybė yra labai didelė.

Pavyzdžiui, vieno tyrimo metu buvo nustatyta, kad iki pirmųjų mėnesinių po gimdymo ovuliacija įvyksta 41% išimtinai žindančių moterų, 75% dalinai žindančių ir net 91% nežindančių moterų. 

Taigi, pastoti gali tiek žindančios, tiek nežindančios, nors, kol tęsiamas žindymas, pastoti tikimybė yra mažesnė, nes mėnesinių ciklai žindant gana dažnai būna anovuliaciniai: žįsdamas kūdikis slopina ovuliaciją skatinančių hormonų gamybą, ir ji neįvyksta. 

Žindančios moterys gali taikyti laktacinės amenorėjos kontracepsijos metodą. Šio metodo veiksmingumas yra apie 98%, tačiau yra viena esminė sąlyga: jis turi būti taikomas pilna apimtimi, žindymo faktas nėra pakankama sąlyga norint išvengti neplanuoto nėštumo.

Ar žindant galima vartoti nuskausminamuosius mėnesinių skausmams malšinti?

Didžioji dalis nereceptinių vaistų nuo skausmo yra saugūs ir tinkami vartoti žindyvėms.

Jeigu menstruacijos skausmingos, žindyvė gali išgerti tabletę nuo skausmo, tačiau dėl geriausio vaisto pasirinkimo ir tikslios dozės būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Daugiau apie vaistų vartojimą žindymo metu skaitykite čia: Žindymas susirgus ir vartojant vaistus.

Susiję straipsniai

Priešmenstruacinis disforinis sindromas (PMDS)

Priešmenstruacinio disforinio sindromo (PMDS) simptomai yra gerokai (net iki 10 kartų) sunkesni ir intensyvesni nei „paprasto“ PMS.

Gausios mėnesinės: ar reikėtų sunerimti?

Jei kraujuojate gausiai, vertėtų susiplanuoti vizitą pas gydytoją: jis gali pasiūlyti daug veiksmingų būdų kraujavimui mažinti.

Skausmingos mėnesinės

Skausmingos mėnesinės, dar kitaip vadinamos dismenorėja – viena dažniausių vaisingo amžiaus moterų lytinės sveikatos problemų.

Naujausi komentarai

  1. vili
    vili prieš 7 mėn.

    paulas333 parašė:
    Įrašas perkeltas iš temos: [b] ❤❤❤ Planuojame…

    Įvairiai gali būti 🙂 aš su paskutiniuju gimdymu tik va gruodžio gale susirgau mėnesinėm ir tai nereguliarios. Po antrojo gimdymo pormos mm prasidėjo gal po 4mėn ir iškart reguliarios. Tai sunku pasakyti kaip jums. Pasidarykit dėl visa ko nėštumo testą, na ir jei neigiamas laukit mm. Arba registruokitės pas savo ginekologę.

  2. User has not uploaded an avatar
    E.rik prieš 7 mėn.

    Sveikos, ar yra kam taip buve. Pagimdžiau mergyte pati matinu mišinuku praejus savaitei po gimdymo, menesines prasidejo 5sav pagimdymo. Buvo viskas tvarkoj 2 menesius ciklas buvo 28d. Sausio menesi velavo menstruacijos prasidejo po 32d. Sirgau kaip visada 5d. O dabar menesiniu nesulaukiu 40d. NT neigiami, pilva maudzia kartas nuo karto atrodo kad tikrai turetu prasideti bet nieko.🤷‍♀️

  3. User has not uploaded an avatar
    Am1990 prieš 1 sav.

    Sveikos mamytes!
    Pagimdziau pries 3 menesius. Maitinau menesi pati, dabar misinuku.Vis dar neprasideda menesines, ar tai normalu?
    Nestumo testai neigiami.
    8 savaites po gimdymo buvau pas ginekologe tada ji sake, lyg dar kiauside viena aktyvi (kazkas tokio). Dabar ruosiuosi vel eiti tikrintis siuo klausimu. Labai pergyvenu. Prasau patarkit

  4. vili
    vili prieš 1 sav.

    Am1990 parašė:
    Sveikos mamytes!
    Pagimdziau pries 3 menesius. Maitinau menesi pati, dabar misinuku.Vis dar neprasid…

    Mėnesinės atsiras tuomet kai jūsų kūnas atsitatys. Susinormalizuos hormonai ir visa kita. Nebent jaučiate kažkokius negerumus. Tuomet jau reiktų kreiptis į ginekologą ar šeimos gydytoją.

  5. User has not uploaded an avatar
    Am1990 prieš 1 sav.

    Nejauciu, tik kad pergyvenu ar neilgai jos neatsiranda , ar normalu 🙂🙂.