Mėnesinės po gimdymo (346)

raudoni batukai mėnesinių kalendoriaus fone Matt Benoit | Shutterstock.com

Mėnesinių (arba kitaip – menstruacijų) ciklas po gimdymo gali atsistatyti labai skirtingu metu, o pirmaisiais mėnesiais, ypač aktyvaus žindymo periodu, gali būti labai chaotiškas.

Kada po gimdymo atsinaujina mėnesinės?

Mėnesinių atsinaujinimas po gimdymo yra labai individualus ir labai priklauso nuo to, žindo moteris kūdikį ar ne:

 • Jeigu moteris nežindo, mėnesinės dažniausiai grįžta praėjus 1.5-3 mėnesiams po gimdymo.
 • Jeigu moteris žindo, mėnesinės paprastai atsinaujina vėliau, dažniausiai tarp 5-8 mėnesio po gimdymo, tačiau kada tiksliai, priklauso nuo daugybės faktorių.

Mėnesinių ciklas žindymo metu yra labai nepastovus. Ciklo trukmė, kraujavimo intensyvumas kiekvieną mėnesį gali stipriai skirtis. Vieną mėnesį menstruacijų galite nesulaukti, o kitą – jos ir vėl prasidės.

Kas lemia vėlesnį arba ankstesnį menstruacijų atsinaujinimą žindant?

Jei moteris išimtinai žindo pirmus 6 mėnesius, mėnesinės vidutiniškai atsinaujina apie 6-9 mėn. po gimdymo, tačiau mėnesinių ciklas gali atsinaujinti ir anksčiau ar vėliau (yra moterų, kurios pirmų mėnesinių po gimdymo sulaukia po 1-1.5 metų po gimdymo).

Tačiau tai nėra taisyklė: didelės įtakos turi tai, kaip dažnai žindomas kūdikis, kiek ilgai žinda kiekvieno žindymo metu, ar naudojamas primaitinimas iš buteliuku (jei naudojamas, kaip dažnai jis pakeičia žindymą).

Jei taikomas mišrus kūdikio maitinimo būdas (žindymas ir primaitinimas mišinukais), mėnesinės paprastai prasideda šiek tiek vėliau, nei visiškai nežindant, bet anksčiau, nei išimtinai žindant - tai yra apie 2-4 mėnesį po gimdymo.

Be to, net ir atsinaujinus mėnesinėms, priklausomai nuo kūdikio maitinimo būdo, ciklai gali būti ilgesni nei įprastai ir/ar būti nereguliarūs, ciklai gali būti anovuliaciniai (t.y. „nevaisingi“).

Priklausomai nuo faktorių visumos (o ypač – nuo žindymo dažnio ir trukmės), mėnesinių ciklas turėtų normalizuotis per 1-2 metus po gimdymo.

Mėnesinės po gimdymo prasideda vėliau, jeigu:

 • Kūdikis žindomas dažnai, žinda ilgai, nėra primaitinamas papildomu maistu (įskaitant pieno mišinuką);
 • Kūdikis nuolat būna arti mamos, yra nešiojamas nešyklėje, kartu miega;
 • Kūdikis žinda krūtį ne tik valgydamas, bet ir nusiraminimui;
 • Hormono progesterono lygis moters organizme yra aukštesnis.

Menstruacijos po gimdymo prasideda anksčiau, jeigu:

 • Kūdikis papildomai maitinamas mišinėliu;
 • Kūdikis primaitinamas;
 • Kūdikiui duodamas čiulptukas;
 • Kūdikis daug miega (ilgiau, nei 4 valandas dienos metu ir ilgiau, nei 6 valandas naktį);
 • Hormono progesterono lygis moters organizme yra žemesnis.

Ar galima žindyti per mėnesines?

Tai tik mitas, kad prasidėjus mėnesinių kraujavimui pienas neva „sugenda“ ir žindyti negalima.

Mėnesinėms sugrįžus, žindyti tikrai galima: pieno kokybei mėnesinės įtakos neturi. Tiesa, dėl su mėnesinių ciklų susijusių hormonų svyravimų, gali kiek sumažėti pieno gamyba ar kiek pakisti jo skonis.

Įdomu ir tai, kad mamos pieno sudėties kitimo tyrimai parodė, kad pieno sudėtis labiausiai pakinta ovuliacijos periodu (5-6 dienas iki ovuliacijos ir 6-7 dienas po jos): šių pokyčių metu sumažėja laktozės ir kalio, padaugėja natrio ir chlorido, manoma, kad pienas būna mažiau saldus.

Tad nereiktų nustebti, jei vaikutis žįs neramiai ar bus ne itin patenkintas, bet nerimauti pagrindo nėra: vienaip ar kitaip, pieno skonis šiek tiek kinta kiekvieno maitinimo metu, o šie hormonų nulemti skonio pokyčiai būna labai trumpalaikiai, tetrunkantys vos parą ar pusantros.

Mamoms dėl mėnesinių gali pasireikšti nuotaikų svyravimai, speneliai gali tapti jautresni (speneliai gali būti jautrūs tiek prieš ir per menstruacijas, tiek ovuliacijos metu).

Ar galima pastoti po gimdymo, jei mėnesinių nėra?

Po gimdymo mėnesinių nesulaukianti moteris dažnai mano, kad ji negali pastoti, todėl nenaudoja jokių apsisaugojimo priemonių.

Tačiau moteris paprastai vaisinga tampa iki pirmųjų menstruacijų po gimdymo, o joms ir vėl prasidėjus pastojimo tikimybė yra labai didelė.

Pavyzdžiui, vieno tyrimo metu buvo nustatyta, kad iki pirmųjų mėnesinių po gimdymo ovuliacija įvyksta 41% išimtinai žindančių moterų, 75% dalinai žindančių ir net 91% nežindančių moterų. 

Taigi, pastoti gali tiek žindančios, tiek nežindančios, nors, kol tęsiamas žindymas, pastoti tikimybė yra mažesnė, nes mėnesinių ciklai žindant gana dažnai būna anovuliaciniai: žįsdamas kūdikis slopina ovuliaciją skatinančių hormonų gamybą, ir ji neįvyksta. 

Žindančios moterys gali taikyti laktacinės amenorėjos kontracepsijos metodą. Šio metodo veiksmingumas yra apie 98%, tačiau yra viena esminė sąlyga: jis turi būti taikomas pilna apimtimi, žindymo faktas nėra pakankama sąlyga norint išvengti neplanuoto nėštumo.

Ar žindant galima vartoti nuskausminamuosius mėnesinių skausmams malšinti?

Didžioji dalis nereceptinių vaistų nuo skausmo yra saugūs ir tinkami vartoti žindyvėms.

Jeigu menstruacijos skausmingos, žindyvė gali išgerti tabletę nuo skausmo, tačiau dėl geriausio vaisto pasirinkimo ir tikslios dozės būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Daugiau apie vaistų vartojimą žindymo metu skaitykite čia: Žindymas susirgus ir vartojant vaistus.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Burožele prieš 1 mėn.

  ARuta parašė:
  Labas! Po gimdymo tuoj bus praėję 17mėn.bet mėnesinių dar nesulaukiau..Kelintas mėnesis maudžia pilvo apačią,dabar jau užeina ir pykinimas,bet be vėmimo. Pas gineko…

  ARuta parašė:
  Labas! Po gimdymo tuoj bus praėję 17mėn.bet mėnesinių dar nesulaukiau..Kelintas mėnesis maudžia pilvo apačią,dabar jau užeina ir pykinimas,bet be vėmimo. Pas gineko…

  Sveiki, man po gimdymo jau pusia metu, irgi nesulaukiu mėnesinių. Nemaitinu pati, galvoju vel užsirašyti pas gine, neramu kazkaip, testa dariausi neigiamas. Kodel taip neaisku, siandiena pirma karta pilvo apačia maude...

 2. User has not uploaded an avatar
  pupele123 prieš 1 mėn.

  Sveikos. Maitinu vaikuti,tuoj bus 10men.8men sugrįžo mm bet si men ju taip ir nesulaukiau,turėjau sirgti 7-8d,vakar pradėjo teplioti ir snd tas pats. Testus dariau 3 visi neigiami. Ar buvo kuriai kad jos tiesiog neatejo si men paskui vel viskas iprastai?

 3. LaimingaMamytee
  LaimingaMamytee prieš 1 mėn.

  Burožele parašė:
  Sveiki, man po gimdymo jau pusia metu, irgi nesulaukiu mėnesinių. Nemaitinu pati, galvoju vel užsirašyti pas gine, neramu kazkaip, testa dariausi neigiamas. Kodel…

  Viskas normalu, individualiai priklauso, hormonai ir visa kita. Galit susirgt ir vėl nebesirgt, iki kol atsistatys hormonai visko gali būt. Pvz man tik su maitinimo nutraukimu sekantį mėn sugrįžo mm. Su pirmu neštumu po gimdymo sekantį mėn iškart sugrįžo mm.

  pupele123 parašė:
  Sveikos. Maitinu vaikuti,tuoj bus 10men.8men sugrįžo mm bet si men ju taip ir nesulaukiau,turėjau sirgti 7-8d,vakar pradėjo teplioti ir snd tas pats. Testus dariau …

  Viskas normalu, hormonai. Einant laikui susitvarkys jie susitvarkys ir ciklas.

 4. User has not uploaded an avatar
  123ema123 prieš 1 mėn.

  123ema123 parašė:
  Labai pradėjo kristi plaukai ką daryti tokiu atveju tuoj visai Lukšių plika

  Man ir labai krenta plaukai saujom

 5. User has not uploaded an avatar
  auste62 prieš 1 sav.

  Sveikos. Kai buvo netoli 5sav apsilankiau pas ginekologę dėl negijančio kirpimo,ir prie to paties apziurėjo gimda ir t.t. Kraujuot buvau nustojus jau lygiai 4sav.Sakė ovuliacija jau buvo įvykus,bei jog už 1-2sav bus mėnesines!Ginekologe kaip kokia aiškiarege atspėjo ir 6sav. Prasidejo mėnesines! Taigi 8dienas kraujavau,šiandien jau 10diena kaip vis teplioju ...Ar taip gali būti? Ar jau reikia registruotis pas ginekologe?Penktadieni bus 8sav. Pogimdimo ;)