Vaiko ūgio ir svorio lentelės ir grafikai (199)

vaiko ūgio ir svorio lenetelės, vaiko augimo normos

Kas yra ūgio ir svorio diagramos?

Kūdikių augimo diagramose (arba fizinės raidos lentelėse) pateikiama statistinė informacija apie įvairaus amžiaus kūdikių ir vaikų svorį, ūgį, galvos apimtį, taigi mažylio rodiklius galima palyginti su statistiniais vidurkiais.

Koks yra normalus vaiko ūgis (svoris)?

"Normalus" ūgis ir svoris yra gana sąlyginė sąvoka, nes tai priklauso nuo daugybės faktorių. Kiekviena šalis turi savo normatyvus ir juos paprastai atnaujina kas 10 metų, nes ūgio „standartai“ skiriasi ir kinta laikui bėgant.

Be to, atskirai sudaromos berniukų ir mergaičių diagramos (arba lentelės).

Pavyzdžiui, aukščiausiais Europoje (o taip pat ir pasaulyje) laikomi Balkanų šalių gyventojai (vidutinis vyrų ūgis – 1.86 m, moterų – 1.71 m). Žemiausi Europoje – portugalai (vidutinis vyrų ūgis - 1.73 m, moterų – 1.62 m). Ir vienu ir kitu atveju, ūgis būtų laikomas normaliu.

Lietuviai patenka į aukščiausiųjų trejetuką – juos ūgiu lenkia tik jau minėti Balkanų šalių gyventojai ir Olandai. Šalyse, kuriose gyvena kelios etninės grupės, rasės augimo normos sudaromos kiekvienai tokiai grupei.

Kaip sudaromos vaikų ūgio ir svorio lentelės?

Diagramoms sudaryti naudojamas procentilinis metodas, tai yra, turimi duomenys suskirstomi į 100 vienodų dalių (procentilių).

Pavyzdžiui, jei iš viso buvo pamatuotas 100 vaikų ūgis, 5 žemiausi vaikai bus priskirti 5 (žemiausiai) procentilei, bus paskaičiuotas jų ūgio vidurkis.

Šitaip išmatuojamas kiekvieno amžiaus vaikų ūgis, svoris, kiekvienai procentilei nubraižoma kreivė (diagrama).

Šios kreivės yra vadinamos procentinėmis, o tarpai tarp jų – koridoriais.

Ką rodo ūgio ir svorio procentilės?

Ūgio (svorio, galvos apimties ir t.t.) procentilės parodo, į kokią kategoriją patenka kiekvienas vaikas: aukštesnis, žemesnis ar vidutinio ūgio (svorio).

Intervalai skirstomi taip:

 • Vidurkis (medianas) - 50-ta procentilė.
 • Vidutinis: tarp 25-os ir 75-os procentilės.
 • Didesnis nei vidutinis: tarp 75-os ir 90-os procentilės.
 • Didelis: tarp 90-os ir 97-os procentilės.
 • Labai didelis: nuo 97-os procentilės.
 • Mažesnis nei vidutinis: tarp 10-os ir 25-os procentilės.
 • Mažas: tarp 3-ios ir 10-os procentilės.
 • Labai mažas: žemiau nei 3-ia procentilė.

Pavyzdys

Jei gydytojas sako, kad mažylio ūgis yra 70-toje ūgio procentilėje, tai reiškia, kad 70% tokio amžiaus mažylių yra mažesni nei jūsiškis ir 30% – aukštesni.

Kadangi vaiko ūgis patenka į koridorių tarp 25-os ir 75-os procentilių, vaiko ūgis bus laikomas vidutiniu.

Ar reikia nerimauti, jei vaiko ūgis ar svoris – ne vidutinis?

Daugelį tėvų šios lentelės paskatina sunerimti, ypač jeigu jų kūdikio rodikliai mažesni. Tačiau derėtų prisiminti, kad mažylio ūgį ar svorį lemia ir tėvų sudėjimas, tad ne visuomet lyginimas su kitais mažyliais yra tikslingas.

Svarbiausia – kaip kūdikis auga bėgant laikui, koks jo ūgio ir svorio santykis. Jeigu vaikas yra mažesnio ūgio ar svorio, bet jo augimo greitis bei ūgio ir svorio santykis yra arti vidurkio, paprastai pagrindo nerimauti nėra.

Kaip matuoti vaiko ūgį?

Jei vaikas dar negali tvirtai stovėti, matuokite paguldę mažylį ant grindų taip, kad remtųsi viršugalviu į sieną. Tuomet švelniai ranka ištiesinkite vaiko kojytes per kelius ir pasižymėkite, iki kurios vietos siekia kulniukai ir centimetru ar liniuote pamatuokite atstumą nuo sienos iki pažymėtos vietos.

Vaikas kuris jau gerai stovi, turėtų atsistoti prie sienos, ištiesinti kelius, nugarą, galvą laikyti tiesiai. Vaiko ūgį žymės linija, nubrėžta sulig vaiko viršugalviu.

Kaip pasverti vaiką?

Kol kūdikis dar mažas, tiksliausiai jį pasvers pediatras specialiai tam skirtomis svarstyklėmis. Tačiau jei norite tai padaryti namuose įprastomis kūno svarstyklėmis, atkreipkite dėmesį, kokia yra jų paklaidos riba – kai kurių svarstyklių paklaida yra iki 0,5 kg, o tai kelių savaičių kūdikiui yra labai daug.

Jei sversitės kūno svarstyklėmis, guldyti kūdikį ant jų bus nepatogu (o gal net ir pavojinga), tad geriausias būdas yra pradžioje pasisverti dviese su kūdikiu (laikant jį ant rankų), po to vienam (-ai.)

Tuomet iš bendro su kūdikiu svorio atimti savąjį – taip gausite kūdikio svorį. Geriausia, kad kūdikis būtų kuo mažiau aprengtas, geriausia nuogas. Kaip ir suaugusiems, geriausia būtų svertis tuo pačiu metu (pavyzdžiui ryte tik pabudus).

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 4 m.

  Ginze parašė:
  Sveikos mamytes. Mano berniukas gimė 37sav. Jo ūgis būvo 49cm o svoris 2,895kg. Dabar mums du mėnesiai mūsų ūgis ir 57cm o svoris 6,700kg man neramu dėl tokio svori…

  O kas blogai su svoriu? Mano 8men 6kg ir 66cm

 2. Ginze
  Ginze prieš 4 m.

  Aiškutė parašė:
  O kas blogai su svoriu? Mano 8men 6kg ir 66cm

  Bet mano vaiko ūgis 57cm ir sveriame 6,700kg mums 2 mėnesiai manau toks svoris perdidelis tokio amžiaus vaikui

 3. Astartė
  Astartė prieš 4 m.

  J

  Ginze parašė:
  Bet mano vaiko ūgis 57cm ir sveriame 6,700kg mums 2 mėnesiai manau toks svoris perdidelis tokio amžiaus vaikui

  Jūs pati maitinate? Ar mišiniu?

 4. Ginze
  Ginze prieš 4 m.

  Astartė parašė:
  J

  Pati maitinu

 5. Astartė
  Astartė prieš 4 m.

  Ginze parašė:
  Pati maitinu

  Tai ir nesukit galvos ;)