Vaiko ūgio ir svorio lentelės ir grafikai (181)

Kūdikių augimo diagramose (arba fizinės raidos lentelėse) pateikiama informacija apie įvairaus amžiaus kūdikių ir vaikų svorį, ūgį, galvos apimtį, taigi tavo mažylio rodiklius galima palyginti su statistiniais vidurkiais.

Augimo diagramos sudaromos pagal šalies vaikų fizinės būklės rodiklius ir įprastai būna tikslinamos kas 10 metų. Kiekviena šalis turi savo normatyvus, nes ūgio „standartai“ skiriasi. Pavyzdžiui, aukščiausiais Europoje (o taip pat ir pasaulyje) laikomi Balkanų šalių gyventojai (vidutinis vyrų ūgis - 1.86 m, moterų – 1.71 m). Žemiausi Europoje – portugalai (vidutinis vyrų ūgis - 1.73 m, moterų – 1.62 m). Lietuviai patenka į aukščiausiųjų trejetuką – juos ūgiu lenkia tik jau minėti Balkanų šalių gyventojai ir Olandai. Šalyse, kuriose gyvena kelios etninės grupės, rasės augimo normos sudaromos kiekvienai tokiai grupei. Be to, atskirai sudaromos berniukų ir mergaičių diagramos (arba lentelės).

Diagramoms naudojamas procentilinis metodas, kurio esmė yra tokia: ūgio (svorio ar kitų matmenų) dydžiai suskirstomi į 100 intervalų. Kiekvienam dydžių intervalui nubraižoma kreivė (diagrama). Šios kreivės yra vadinamos procentinėmis, o tarpai tarp jų – koridoriais.

Ūgio (svorio, galvos apimties ir t.t.) intervalai skirstomi taip:

 • Vidutinis: tarp 25-os ir 75-os procentilės (vidurkis (medianas) - 50-ta procentilė.

 • Didesnis nei vidutinis: tarp 75-os ir 90-os procentilės

 • Didelis: tarp 90-os ir 97-os procentilės

 • Labai didelis: nuo 97-os procentilės

 • Mažesnis nei vidutinis: tarp 10-os ir 25-os procentilės

 • Mažas: tarp 3-ios ir 10-os procentilės

 • Labai mažas: žemiau nei 3-ia procentilė

Pavyzdžiui, jei gydytojas sako, kad judviejų mažylio ūgis yra 70-toje ūgio procentilėje, tai reiškia, kad 70% tokio amžiaus mažylių yra mažesni nei jūsiškis ir 30% – aukštesni. Kadangi vaiko ūgis patenka į koridorių tarp 25-os ir 75-os procentilių, vaiko ūgis bus laikomas vidutiniu.

Daugelį tėvų šios lentelės paskatina sunerimti, ypač jeigu jų kūdikio rodikliai mažesni. Tačiau turėtum prisiminti, kad mažylio ūgį ar svorį lemia ir tėvų sudėjimas, tad ne visuomet lyginimas su kitais mažyliais yra tikslingas. Svarbiausia – kaip tavo kūdikis auga bėgant laikui. Jeigu jis mažas, bet jo augimo greitis yra normalus, paprastai nėra pagrindo nerimauti.

Kaip matuoti vaiko ūgį. Jei vaikas dar negali tvirtai stovėti, matuokite paguldę mažylį ant grindų taip, kad remtųsi viršugalviu į sieną. Tuomet švelniai ranka ištiesinkite vaiko kojytes per kelius ir pasižymėkite, iki kurios vietos siekia kulniukai. Tuomet centimetru ar liniuote pamatuokite atstumą nuo sienos iki pažymėtos vietos. Vaikas kuris jau gerai stovi, turėtų atsistoti prie sienos, ištiesinti kelius, nugarą, galvą laikyti tiesiai. Vaiko ūgį žymės linija, nubrėžta sulig vaiko viršugalviu.

Kaip pasverti vaiką. Kol kūdikis dar mažas, tiksliausiai jį pasvers pediatras specialiai tam skirtomis svarstyklėmis. Tačiau jei nori tai padaryti namuose, įprastomis kūno svarstyklėmis, tačiau atkreipkite dėmesį, kokia yra jų paklaidos riba – kai kurių svarstyklių paklaida yra iki 0,5 kg, o tai kelių savaičių kūdikiui yra labai daug. Jei sversitės kūno svarstyklėmis, guldyti kūdikį ant jų bus nepatogu (o gal net ir pavojinga), tad geriausias būdas yra pradžioje pasisverti dviese su kūdikiu (laikant jį ant rankų), po to vienam (-ai. Tuomet iš bendro su kūdikiu svorio atimti savąjį – taip gausite kūdikio svorį. Geriausia, kad kūdikis būtų kuo mažiau aprengtas, geriausia nuogas. Kaip ir suaugusiems, geriausia būtų svertis tuo pačiu metu (pavyzdžiui ryte tik pabudus).

Rekomenduojame interaktyviais vaikų ir kūdikių augimo diagramas, kuriose gali žymėti savo vaiko ūgio ir svorio kitimą.

Naujausi komentarai

 1. Egl4
  Egl4 prieš 1 m.

  Egliute001 parašė:
  mano abu vaikai toookie skirtingi sūnui kitą savaitę 4 metukai, 102 cm ir 18 kg, nuo gimimo toks "bajavas" vaikas o dukrai už savaitės bus 3 mėn, 62 cm ir tik…

  Mes coliukai

 2. User has not uploaded an avatar
  orintuke prieš 1 m.

  o tj ka jusu gydytojos sakytu jog mano maziuke gime 5kg300g ir 61cm :}dabar esam 3menesiuku sveria 8kg300g o ugis 72cm;} jokiu dietu nesilaikom augam kaip ant mieliu:} ir as tik dziaugiuos:}aisku gal ir negerai jog mergaite bus uz visus didesne be
  t dietu nesilaikysim kolkas.

 3. Bonnie
  Bonnie prieš 1 m.

  orintuke parašė:
  o tj ka jusu gydytojos sakytu jog mano maziuke gime 5kg300g ir 61cm :}dabar esam 3menesiuku sveria 8kg300g o ugis 72cm;} jokiu dietu nesilaikom augam kaip ant mieli…

  Tai jei pati maitiat, ir vaikas gime didelis, tai normaliai augat... suletes greit tas augimas, mes 1 metu ir 3 men ir 11kg sveriam, kai kurie trimeciai tiek nesveria,;D

 4. User has not uploaded an avatar
  linute.angel prieš 1 m.

  Mano dukryte gimusi buvo ugis 51 svere 3330kg o dabar jau 3men 2savaite 6kg 62kg gydytoja pasake labai gerai svere, tiek vaikas nori valgyti praso duok , niekas nedraudzia valgyti.

 5. User has not uploaded an avatar
  jovitaka prieš 1 mėn.

  Mano berniukas gime maziukad. 48 cm ir 2730. Dabar mums 2 men 3 sav, sveriam 5450, o ugis 57.daktare sake,kad labai gerai augam