Vaiko ūgio ir svorio lentelės ir grafikai (206)

vaiko ūgio ir svorio lenetelės, vaiko augimo normos

Kas yra ūgio ir svorio diagramos?

Kūdikių augimo diagramose (arba fizinės raidos lentelėse) pateikiama statistinė informacija apie įvairaus amžiaus kūdikių ir vaikų svorį, ūgį, galvos apimtį, taigi mažylio rodiklius galima palyginti su statistiniais vidurkiais.

Koks yra normalus vaiko ūgis (svoris)?

"Normalus" ūgis ir svoris yra gana sąlyginė sąvoka, nes tai priklauso nuo daugybės faktorių. Kiekviena šalis turi savo normatyvus ir juos paprastai atnaujina kas 10 metų, nes ūgio „standartai“ skiriasi ir kinta laikui bėgant.

Be to, atskirai sudaromos berniukų ir mergaičių diagramos (arba lentelės).

Pavyzdžiui, aukščiausiais Europoje (o taip pat ir pasaulyje) laikomi Balkanų šalių gyventojai (vidutinis vyrų ūgis – 1.86 m, moterų – 1.71 m). Žemiausi Europoje – portugalai (vidutinis vyrų ūgis - 1.73 m, moterų – 1.62 m). Ir vienu ir kitu atveju, ūgis būtų laikomas normaliu.

Lietuviai patenka į aukščiausiųjų trejetuką – juos ūgiu lenkia tik jau minėti Balkanų šalių gyventojai ir Olandai. Šalyse, kuriose gyvena kelios etninės grupės, rasės augimo normos sudaromos kiekvienai tokiai grupei.

Kaip sudaromos vaikų ūgio ir svorio lentelės?

Diagramoms sudaryti naudojamas procentilinis metodas, tai yra, turimi duomenys suskirstomi į 100 vienodų dalių (procentilių).

Pavyzdžiui, jei iš viso buvo pamatuotas 100 vaikų ūgis, 5 žemiausi vaikai bus priskirti 5 (žemiausiai) procentilei, bus paskaičiuotas jų ūgio vidurkis.

Šitaip išmatuojamas kiekvieno amžiaus vaikų ūgis, svoris, kiekvienai procentilei nubraižoma kreivė (diagrama).

Šios kreivės yra vadinamos procentinėmis, o tarpai tarp jų – koridoriais.

Ką rodo ūgio ir svorio procentilės?

Ūgio (svorio, galvos apimties ir t.t.) procentilės parodo, į kokią kategoriją patenka kiekvienas vaikas: aukštesnis, žemesnis ar vidutinio ūgio (svorio).

Intervalai skirstomi taip:

 • Vidurkis (medianas) - 50-ta procentilė.
 • Vidutinis: tarp 25-os ir 75-os procentilės.
 • Didesnis nei vidutinis: tarp 75-os ir 90-os procentilės.
 • Didelis: tarp 90-os ir 97-os procentilės.
 • Labai didelis: nuo 97-os procentilės.
 • Mažesnis nei vidutinis: tarp 10-os ir 25-os procentilės.
 • Mažas: tarp 3-ios ir 10-os procentilės.
 • Labai mažas: žemiau nei 3-ia procentilė.

Pavyzdys

Jei gydytojas sako, kad mažylio ūgis yra 70-toje ūgio procentilėje, tai reiškia, kad 70% tokio amžiaus mažylių yra mažesni nei jūsiškis ir 30% – aukštesni.

Kadangi vaiko ūgis patenka į koridorių tarp 25-os ir 75-os procentilių, vaiko ūgis bus laikomas vidutiniu.

Ar reikia nerimauti, jei vaiko ūgis ar svoris – ne vidutinis?

Daugelį tėvų šios lentelės paskatina sunerimti, ypač jeigu jų kūdikio rodikliai mažesni. Tačiau derėtų prisiminti, kad mažylio ūgį ar svorį lemia ir tėvų sudėjimas, tad ne visuomet lyginimas su kitais mažyliais yra tikslingas.

Svarbiausia – kaip kūdikis auga bėgant laikui, koks jo ūgio ir svorio santykis. Jeigu vaikas yra mažesnio ūgio ar svorio, bet jo augimo greitis bei ūgio ir svorio santykis yra arti vidurkio, paprastai pagrindo nerimauti nėra.

Kaip matuoti vaiko ūgį?

Jei vaikas dar negali tvirtai stovėti, matuokite paguldę mažylį ant grindų taip, kad remtųsi viršugalviu į sieną. Tuomet švelniai ranka ištiesinkite vaiko kojytes per kelius ir pasižymėkite, iki kurios vietos siekia kulniukai ir centimetru ar liniuote pamatuokite atstumą nuo sienos iki pažymėtos vietos.

Vaikas kuris jau gerai stovi, turėtų atsistoti prie sienos, ištiesinti kelius, nugarą, galvą laikyti tiesiai. Vaiko ūgį žymės linija, nubrėžta sulig vaiko viršugalviu.

Kaip pasverti vaiką?

Kol kūdikis dar mažas, tiksliausiai jį pasvers pediatras specialiai tam skirtomis svarstyklėmis. Tačiau jei norite tai padaryti namuose įprastomis kūno svarstyklėmis, atkreipkite dėmesį, kokia yra jų paklaidos riba – kai kurių svarstyklių paklaida yra iki 0,5 kg, o tai kelių savaičių kūdikiui yra labai daug.

Jei sversitės kūno svarstyklėmis, guldyti kūdikį ant jų bus nepatogu (o gal net ir pavojinga), tad geriausias būdas yra pradžioje pasisverti dviese su kūdikiu (laikant jį ant rankų), po to vienam (-ai.)

Tuomet iš bendro su kūdikiu svorio atimti savąjį – taip gausite kūdikio svorį. Geriausia, kad kūdikis būtų kuo mažiau aprengtas, geriausia nuogas. Kaip ir suaugusiems, geriausia būtų svertis tuo pačiu metu (pavyzdžiui ryte tik pabudus).

Susiję straipsniai

Kreivakaklystė: ką svarbu žinoti kūdikio tėvams?

Kreivakaklystė (tortikolis) – tai sutrikimas, dėl kurio sunku pasukti galvą, o galva ir pečiai atrodo nesimetriški.

Atlėpusių ausų korekcija: ką reikėtų žinoti?

Dėl atlėpusių ausų korekcijos į medikus rekomenduojama kreiptis dar vaikui iki pradedant lankyti mokyklą, maždaug 6–7 metų amžiaus.

Vaikų žvairumas: ką svarbu žinoti?

Žvairumas – tai regėjimo sutrikimas, kai akys nukrypsta nuo centro ir žvelgia į skirtingas puses. Priežastis – sutrikęs akių fiksacijos mechanizmas.

Naujausi komentarai

 1. Leery999
  Leery999 prieš 1 sav.

  Diskusija perkelta iš kitos temos

  Dar atkreipkite dėmesį, kad jūsų vaiko ūgis irgi gerai auga. Visi tik ties svoriu susikoncentravę,bet juk augti ūgiu irgi reikia daug resursų. O tai irgi parodo, kad tikrai vaikas auga ir gauna maisto medžiagų. Man irgi atrodo normalus vaiko augimas pas jus

 2. User has not uploaded an avatar
  Aigilė prieš 1 sav.

  Diskusija perkelta iš kitos temos

  Mano vaiko svoris pirmus metus labai sunkiai augo, nors gimė didelis, virš 4 kg. Svoris nuolat buvo ties 3 procentile (mažesnis nei 97% vaikų), bet vaikas atrodė proporcingai sudėtas ir šeimos gydytoja visiškai nepergyveno. Dabar jis yra normalaus sudėjimo.

 3. User has not uploaded an avatar
  Lunarijan prieš 1 sav.

  Diskusija perkelta iš kitos temos

  Lelituke parašė:
  Labas rytas, svoris geras. Svarbu yra bent koks prieaugis. Jūsų atveju dar visai nemažas 500g. Normalu. Nebus kiekvieną mėnesį po 1 kg prieaugis. Kuo toliau tuo maž…

  Nuo gerųjų bakkteriju tik blogiau.gastro liepe neduot visai.😵‍💫

 4. Lelituke
  Lelituke prieš 1 sav.

  Diskusija perkelta iš kitos temos

  Lunarijan parašė:
  Nuo gerųjų bakkteriju tik blogiau.gastro liepe neduot visai.😵‍💫

  Bet kokiu atveju siūlau važiuot konsultuotis su alergologu- imunologu. Ig pasekit gyd.alergologe.marijagarb perskaitykite jums aktualias temas.

 5. User has not uploaded an avatar
  Lunarijan prieš 1 sav.

  Diskusija perkelta iš kitos temos

  Lelituke parašė:
  Bet kokiu atveju siūlau važiuot konsultuotis su alergologu- imunologu. Ig pasekit gyd.alergologe.marijagarb perskaitykite jums aktualias temas.

  Pirmadienį turime vizitą pas alergologą. 3 savaites jau nevartoju pagr. Alergenų,pieno produktų, glitimo. Bet vis tiek išmatose gleivės🫨 ačiū už patarimus,nuraminimą visoms atsakiusioms❤️💐