Žindyvės mityba (511)

mityba žindant

Medžiagos, kurias su maistu ir gėrimais gauna mama, patenka ir į jos pieną, o su juo – ir kūdikiui.

Kūdikio irzlumas, pilvuko diegliai ar pūtimas, bėrimai, atpylimai, gali būti ženklas, kad kūdikiui netinka tam tikros maisto medžiagos. Tai gali nutikti dėl kelių pagrindinių priežasčių:

 • Kūdikio virškinimo sistema netoleruoja (nėra pasirengusi suvirškinti) tam tikrų medžiagų. Šią problemą dauguma vaikų anksčiau ar vėliau „išauga“.
 • Kūdikis yra alergiškas tam tikriems maisto produktams. Tai rimtesnė problema nei maisto netoleravimas ir ji gali likti visam gyvenimui.
 • Maiste esančios medžiagos veikia kūdikį (pvz. kofeinas, aštrus maistas).
 • Maiste esančios medžiagos veikia laktaciją (pieno gamybą).

Kokio maisto reikėtų vengti žindant?

Tad ko negali valgyti žindanti mama? Apskritai kalbant, mama neturėtų atsisakyti produkto tik todėl, kad kitam vaikui jis sukėlė pilvuko pūtimą: dauguma „rizikingų“ produktų yra sudėtinė sveikos mitybos dalis ir tikrai ne visiems vaikams dėl jų kyla bėdų. Todėl atsisakyti „rizikingų“ produktų reikėtų tik įsitikinus, jog kalti jie, o ne kažkas kita: simptomų, panašių į maisto netoleravimą, gali atsirasti dėl įvairių priežasčių.

Vienaip ar kitaip, tiek mamų stebėjimai, tiek mokslininkų tyrimai rodo, kad tam tikri produktai gali būti įtraukti į „rizikingų“ sąrašą visai pagrįstai. Pavyzdžiui, 1996  m. Minesotos universiteto mokslininkai stebėjo 273 tik motinos pienu žindomus kūdikius iki 4 mėnesių amžiaus ir nustatė, kad kūdikio pilvuko dieglių tikimybė padidėdavo, jei mamos valgydavo kryžmažiedes daržoves (ypač kopūstus, kalafiorus, brokolius), pieno produktus, svogūną, šokoladą.

Štai į šių produktų vartojimą turėtum atkreipti dėmesį žindydama kūdikį:

Kava, šokoladas, juoda ir žalia arbata, kiti kofeino turintys gėrimai

Patys savaime šie produktai nėra problema, bėdų sukelia juose esantis kofeinas. Jei geri daug kavos, kofeino gaus ir kūdikis (beje, iš kūdikio organizmo kofeinas pasišalina lėčiau, nei iš su suaugusiojo). Rezultatas? Uždaras ratas: tu geri kavą, kad taptum žvalesnė, tačiau kofeino gavęs kūdikis tampa neramus, sunkiau užmiega ir miega prasčiau, o tuomet ir tau pradeda trūkti poilsio (ir reikia daugiau kavos).

SPRENDIMAS: nėra būtina šių produktų atsisakyti visiškai, tačiau reikėtų riboti jų vartojimą – ypač jei pastebi kūdikio elgesio pasikeitimus. Nors kalbėdami apie kofeiną paprastai prisimename kavą, nepamiršk, kad jo taip pat yra juodoje, žalioje ir matės arbatoje, kakavoje, kolos ir energetiuose gėrimuose, šokolade. Stenkis kofeino turinčių gėrimų gerti kuo mažiau, gerk juos tuoj po žindymo – kad iki kito maitinimo kofeino koncentracija kraujyje būtų minimali. Rinkis kavą be kofeino, o juodą šokoladą pakeisk pienišku – jame kofeino yra mažiau. Kavą, juodąją ar žaliąją arbatą gali pakeisti raudonąja arbata – joje nėra kofeino, teigiama, kad ši arbata sumažina nervinę įtampą, gerina virškinimą ir mažina alerginę reakciją. 

Pieno produktai

Karvės pieno kūdikiams iki vienerių metų nerekomenduojama duoti neatsitiktinai: kūdikio organizmas gamina per mažai fermentų, reikalingų karvės pieno baltymams suskaldyti. Todėl tavo suvalgytas jogurtas, sūrelis ar ledų porcija gali būti ta priežastis, dėl kurios pradėjo pūsti, raižyti mažylio pilvelį.

SPRENDIMAS: sumažink arba kuriam laikui visai atsisakyk pieno produktų ir stebėk, ar pagerės kūdikio savijauta. Kartais prireikia net kelių dienų, kol mažylio virškinimo sistema pradeda funkcionuoti normaliai!

Citrusiniai vaisiai, braškės, pomidorai

Citrusiniuose vaisiuose – apelsinuose, greipfrutuose, citrinose, mandarinuose, pomelo – yra rūgščių, kurios dirgina vis dar besiformuojančią, jautrią kūdikio virškinimo sistemą: kūdikiui gali pūsti pilvuką, jis gali atpilti, gali prasidėti bėrimai. Šių rūgščių taip pat yra pomidoruose ir braškėse.  

SPRENDIMAS: pirmuosius porą mėnesių nuo citrusinių vaisių geriausia būtų susilaikyti, o jei vis tik eksperimentuosi, suvalgyk labai nedaug ir atidžiai stebėk kūdikio reakciją.

Daržovės iš kryžmažiedžių (arba kitaip bastutinių) šeimos

Bastutinės daržovės yra žinomos kaip skatinančios pilvo pūtimą. Šioms daržovėms priklauso ropės, ridikai, įvairios kopūstų rūšys (gūžiniai, kininiai, briuselio kopūstai, kalafiorai, brokoliai), taip pat rukolos salotos, krienai.

SPRENDIMAS: tikrai ne visos žindančios mamos šį faktą galėtų patvirtinti – kai kurios valgo kopūstus be jokio „šalutinio poveikio“ kūdikiui. Tinkamos šios daržovės judviem ar ne, galite nustatyti tik bandymo būdu. Kad pilvuko pūtimo tikimybė būtų mažesnė, šias daržoves geriausia būtų valgyti lengvai apvirtas (ar virtas garuose) ir – bent jau pirmaisiais mėnesiais – nedideliais kiekiais.

Kiti produktai, kurių reikėtų atsisakyti arba riboti

Alkoholis. Specialistų teigimu, tikimybė, kad kūdikiui pakenks kartas nuo karto prie pietų stalo išgeriama vyno taurė, yra nedidelė. Tačiau didesni kiekiai neigiamai veikia kūdikio raidą, aktyvumą ir augimą. Vengti alkoholio priežasčių yra ir daugiau: tai sumažina ir tavo budrumą, didina buitinių traumų tikimybę (taip pat ir tikimybę sužaloti kūdikį). Mažiausiai pakenksi kūdikiui, jei vyno taurę išgersi bent dvi valandas iki žindymo.

Cukrus. Vartojant daug cukraus, cukraus kiekis kraujyje motinos piene padidėja, o tai gali paveikti insulino lygį ir kūdikio kraujyje. Nepamiršk apie „paslėptą“ cukrų pyragaičiuose, saldintuose gėrimuose.

Prieskoniai ir prieskoninės daržovės. Kaip kūdikis reaguos į čili pipirą ar česnaką priklauso nuo daugelio dalykų, įskaitant ir tai, kokį maistą valgydavai nėštumo metu. Dažniausiai žindomiems kūdikiams nepatinka aitrioji (čili) paprika, pipirai, česnakas (taip pat ir jo kvapo „įsigėręs“ MP). Jei norisi aitrumo, geriau būtų čili ir česnaką pakeisti imbieru – jį mažylio virškinimo sistema toleruoja geriau.

Mėta, petražolės, šalavijai. Tai puikios prieskoninės žolės, tačiau jos slopina pieno gamybą. Būtent mėtų arbata rekomenduojama kaip natūrali priemonė pieno gamybai nutraukti, kai kūdikis yra atjunkomas nuo krūties. Mėtiniai saldainiai taip pat įtraukti į „juodąjį sąrašą“! Kas link petražolių, tikrai gali gardinti patiekalus žiupsneliu šių kvapnių prieskoninių žolelių – kol vartoji jų tik tiek, pieno gamybai tai neturėtų labai pakenkti. Nepamiršk, kad mėtos ir petražolės dažnai naudojamos natūralių ir homeopatinių vaistinių preparatų gamybai, tad būtinai perskaityk informacinį vaistų pakuotės lapelį. 

Žuvis. Kaip ir nėštumo metu, reikėtų vengti didelių plėšrių jūrinių žuvų, kuriose yra didesni gyvsidabrio kiekiai: skumbrės, ryklio, kardžuvės,  jūrinių ešerių, tuno. Vietoj šios rinkis menkę, lašišą, upėtakį, kitas gėlavandenes žuvis.

Gazuoti gėrimai. Juos reikėtų vartoti saikingai bet kuriuo gyvenimo etapu, nes gazuotuose gėrimuose (taip pat ir gazuotame vandenyje) yra daugiau natrio, nei reikia normalioms organizmo funkcijoms palaikyti, o per didelis jo kiekis didina kraujospūdį.

Naujausi komentarai

 1. Rūta M.
  Rūta M. prieš 3 sav.

  O kokio amžiaus vaikutis?

 2. User has not uploaded an avatar
  -1magination- prieš 3 sav.

  Nežinomaa parašė:
  Sveikos, gal kurios gali pasidalinti ką valgo Mamytės maitinančios, kad ir vaikui ir mamai būtų gerai, trūksta idėjų.🙂

  Jei vaikas neturi alergijų, maisto netoleravimo, tai maitinkitės įprastai, kaip valgėte nėštumo metu

 3. User has not uploaded an avatar
  Nežinomaa prieš 3 sav.

  Rūta M. parašė:
  O kokio amžiaus vaikutis?

  3savaites

 4. Adore
  Adore prieš 3 sav.

  Nežinomaa parašė:
  Sveikos, gal kurios gali pasidalinti ką valgo Mamytės maitinančios, kad ir vaikui ir mamai būtų gerai, trūksta idėjų.🙂

  Sveika. Lengviau parašyti ko atsisakiau.
  Aš atsisakiau gazuotų gėrimų, pirktinių sulčių, ne namuose gaminto maisto, čipsų, makdonaldo, snikersų, saldžių bandelių, riešutų, ledų, įvairių padažų. Apmažinau kiaušinių vartojimą, pieno produktų. Stengiuosi kasdien valgyti sriubą.

 5. Rūta M.
  Rūta M. prieš 3 sav.

  Esu girdejusi, kad nuo kriausiu gali vaikui pusti pilvuka. Na ir aisku pieno produktai