Žindyvės mityba (594)
Medžiagos, kurias su maistu ir gėrimais gauna mama, patenka į jos pieną, o su juo – į kūdikio organizmą.
Kūdikio irzlumas, pilvuko diegliai ar pūtimas, bėrimai, atpylimai - visa tai gali būti ženklas, kad jami netinka tam tikros maisto medžiagos. Tai gali nutikti dėl kelių pagrindinių priežasčių:
- Kūdikio virškinimo sistema netoleruoja (nėra pasirengusi suvirškinti) tam tikrų medžiagų. Kūdikiui išaugus, ši problema dingsta.
- Kūdikis yra alergiškas tam tikriems maisto produktams. Tai rimtesnė problema, nei maisto netoleravimas. Ji gali likti visam gyvenimui.
- Kūdikį veikia tam tikros maiste esančios medžiagos (pvz. kofeinas, aštrus maistas).
- Maiste esančios medžiagos veikia laktaciją (pieno gamybą).
Kokio maisto reikėtų vengti žindant?
Mama neturėtų atsisakyti produkto vien todėl, kad vaikui tai sukėlė pilvuko pūtimą: dauguma „rizikingų“ produktų yra sudėtinė sveikos mitybos dalis ir tikrai ne visiems vaikams dėl jų kyla bėdų. Todėl atsisakyti „rizikingų“ produktų reikėtų tik įsitikinus, jog kalti jie, o ne kažkas kita: simptomų, panašių į maisto netoleravimą, gali atsirasti dėl įvairių priežasčių.
Vienaip ar kitaip, tiek mamų stebėjimai, tiek mokslininkų tyrimai rodo, kad tam tikri produktai gali būti įtraukti į „rizikingų“ produktų sąrašą visai pagrįstai. Pavyzdžiui, 1996 m. Minesotos universiteto mokslininkai stebėjo 273 vien motinos pienu žindomus kūdikius iki 4 mėnesių amžiaus ir nustatė, kad kūdikio pilvuko dieglių tikimybė padidėdavo, jei mamos valgydavo kryžmažiedes daržoves (ypač kopūstus, kalafiorus, brokolius), pieno produktus, svogūną, šokoladą.
Į kokius produktus vertėtų atkreipti dėmesį žindant:
Kava, šokoladas, juoda ir žalia arbata, kofeinas
Šiuo atveju problemą sukelia ne patys produktai, o juose esantis kofeinas. Jei geriate daug kavos, kofeino patenka ir į kūdikio organizmą (beje, iš ten kofeinas pasišalina lėčiau, nei iš jūsų organizmo). Gauname uždarą ratą: geriate kavą, kad taptumėte žvalesnė, bet nuo kofeino kūdikis tampa neramus, sunkiau užmiega ir miega prasčiau, kas sukelia ir jūsų poilsio stoką. Kad atsigautumėte, jums vėl reikia kavos.
SPRENDIMAS: nėra būtina šių produktų atsisakyti. Užteks tik apriboti jų vartojimą – ypač, jei pastebite kūdikio elgesio pasikeitimus. Nors kalbėdami apie kofeiną paprastai turime omenyje kavą, nepamirškite, kad jo taip pat yra juodoje, žalioje ir matės arbatoje, kakavoje, koloje ir energetiuose gėrimuose, šokolade. Stenkitės kofeino turinčių gėrimų gerti kuo mažiau, gerkite juos tuoj po žindymo – kad iki kito maitinimo kofeino koncentracija kraujyje būtų minimali. Rinkitės kavą be kofeino, o juodą šokoladą pakeiskite pienišku – jame kofeino yra mažiau. Kavą, juodąją ar žaliąją arbatą galite pakeisti raudonąja arbata – joje nėra kofeino. Teigiama, kad ši arbata sumažina nervinę įtampą, gerina virškinimą ir mažina alerginę reakciją.
Pieno produktai
Karvės pienu kūdikių iki vienerių metų maitinti nerekomenduojama. Mažylio organizmas gamina per mažai fermentų, reikalingų karvės pieno baltymams suskaldyti. Todėl jūsų suvalgytas jogurtas, sūrelis ar ledų porcija gali būti ta priežastis, dėl kurios pradėjo pūsti, raižyti kūdikio pilvelį.
SPRENDIMAS: sumažinkite pieno produktų vartojimą, arba kuriam laikui visai jų atsisakykite. Stebėkite, ar pagerės kūdikio savijauta. Kartais prireikia net kelių dienų, kad mažylio virškinimo sistema pradėtų funkcionuoti normaliai.
Citrusiniai vaisiai, braškės, pomidorai
Citrusiniuose vaisiuose – apelsinuose, greipfrutuose, citrinose, mandarinuose, pomelo – yra rūgščių, kurios dirgina vis dar besiformuojančią, jautrią kūdikio virškinimo sistemą. Mažyliui gali pūsti pilvuką, prasidėti bėrimai, jis gali atpilti. Šių rūgščių taip pat yra pomidoruose ir braškėse.
SPRENDIMAS: Kelis pirmus mėnesius atsisakykite citrusinių vaisių. Jei vis tik eksperimentuosite, suvalgykite labai nedaug ir atidžiai stebėkite kūdikio reakciją.
Daržovės iš kryžmažiedžių (arba kitaip bastutinių) šeimos
Bastutinės daržovės yra žinomos kaip skatinančios pilvo pūtimą. Šioms daržovėms priklauso ropės, ridikai, įvairios kopūstų rūšys (gūžiniai, kininiai, briuselio kopūstai, kalafiorai, brokoliai), taip pat rukolos salotos, krienai.
SPRENDIMAS: tikrai ne visos žindančios mamos šį faktą galėtų patvirtinti – kai kurios valgo kopūstus be jokio „šalutinio poveikio“ kūdikiui. Tinkamos šios daržovės judviem ar ne, galite nustatyti tik bandymo būdu. Kad pilvuko pūtimo tikimybė būtų mažesnė, jas geriausia būtų valgyti lengvai apvirtas (ar virtas garuose) ir – bent jau pirmaisiais mėnesiais – nedideliais kiekiais.
Kiti produktai, kurių reikėtų atsisakyti arba riboti
Alkoholis. Specialistų teigimu, tikimybė, kad kūdikiui pakenks kartais prie pietų stalo išgeriama vyno taurė, yra nedidelė. Tačiau didesni kiekiai neigiamai veikia jo raidą, aktyvumą ir augimą. Yra ir daugiau priežasčių, kodėl vertėtų vengti alkoholio: tai sumažina jūsų budrumą, didina buitinių traumų tikimybę, taip pat ir tikimybę sužaloti kūdikį. Nusprendėte išgerti taurelę vyno? Mažiausiai pakenksite kūdikiui, jei padarysite tai bent dvi valandas iki žindymo.
Cukrus. Vartojant daug cukraus, jo kiekis motinos piene padidėja, o tai gali paveikti insulino lygį kūdikio kraujyje. Nepamirškite, kad cukrus - tai ne vien šaukšteliai, dedami į arbatą. Jo apstu pyragaičiuose, saldintuose gėrimuose.
Prieskoniai ir prieskoninės daržovės. Kaip kūdikis reaguos į čili pipirą ar česnaką, priklauso nuo daugelio dalykų, pavyzdžiui, nuo to, kokį maistą valgydavote nėštumo metu. Dažniausiai žindomiems kūdikiams nepatinka aitrioji (čili) paprika, pipirai, česnakas (taip pat ir jo kvapo „įsigėręs“ MP). Jei norisi aitrumo, geriau būtų čili ir česnaką pakeisti imbieru – jį mažylio virškinimo sistema toleruoja geriau.
Mėta, petražolės, šalavijai. Šios prieskoninės žolelės slopina pieno gamybą. Būtent mėtų arbata rekomenduojama kaip natūrali priemonė pieno gamybai nutraukti, kai kūdikis yra atjunkomas nuo krūties. Įdomu tai, kad į „juodąjį sąrašą“ yra įtraukti net mėtiniai saldainiai! Petražolių pertekliaus taip pat vertėtų vengti. Tiesa, jei pagardinsite mėgstamą patiekalą žiupsneliu šių kvapnių prieskoninių žolelių – nieko blogo nenutiks. Nepamirškite, kad mėtos ir petražolės yra dažnai naudojamos natūralių ir homeopatinių vaistinių preparatų gamybai, tad prieš vartojant juos būtinai perskaitykite informacinį vaistų pakuotės lapelį.
Žuvis. Kaip ir nėštumo metu, reikėtų vengti didelių plėšrių jūrinių žuvų, kuriose yra didesni gyvsidabrio kiekiai: skumbrės, ryklio, kardžuvės, jūrinių ešerių, tuno. Vietoj jų rinkitės menkę, lašišą, upėtakį, kitas gėlavandenes žuvis.
Gazuoti gėrimai. Juos reikėtų vartoti saikingai ne tik nėštumo ar žindymo laikotarpiu. Gazuotuose gėrimuose (taip pat ir gazuotame vandenyje) yra daugiau natrio, nei reikia normalioms organizmo funkcijoms palaikyti. Be to, per didelis natrio kiekis didina kraujospūdį.
Ryžius, kiaulieną, kukurūzus, serbentus, salotas, cukinijas. Baltas, žalias daržoves. Iš saldumynų tai nebent kokie cukruoti kukurūzai. Po dviejų savaičių pridedar kažką ir žiūrit grįžo bėrimas ar ne. Pieno produktai, višta didžiausi įprastiniai alergenai...