Nuo kada kūdikis gali gerti karvės pieną? (595)

Kūdikis geria karvės pieną iš stiklinės fotosparrow | Shutterstock.com

Medikai ir mitybos specialistai sutaria, kad kūdikiams iki 1-erių metų amžiaus nevertėtų gerti karvės pieno, o į vyresnių vaikų mitybą jį reikėtų įvesti neskubant.

Kodėl kūdikiams iki 1 metų nevertėtų gerti karvės pieno?

 • Karvės piene labai daug baltymų. Karvės piene, lyginant su pieno mišiniu arba motinos pienu yra dvigubai ar net trigubai daugiau baltymų. Nebrandžiai kūdikio virškinimo sistemai yra sunku suvirškinti tokį didelį baltymų kiekį, tai gali sudirginti žarnyną ir net sukelti kraujavimą. Baltymų perteklius taip pat yra siejamas su apsunkinta inkstų veikla.
 • Karvės pienas trikdo geležies įsisavinimą. Karvės piene praktiškai nėra geležies ir jis trikdo geležies įsisavinimą iš kitų šaltinių. Dažnas ir gausus pieno bei pieno produktų vartojimas, jų vartojimas kartu su geležimi turtingu maistu (pavyzdžiui, jeigu vaikas mėsišką patiekalą užsigeria pienu) padidina mažakraujystės riziką.
 • Karvės piene yra daug druskos. Karvės piene yra iki 3-4 kartų daugiau natrio nei motinos piene arba pieno mišinyje. Kūdikių inkstai dar negali apdoroti didelio druskos kiekio, tad pirmaisiais vaiko gyvenimo metais reikėtų atidžiai stebėti jo suvartojamą druskos kiekį bei vengti daug druskos turinčių produktų.
 • Kūdikiams dažniau pasitaiko karvės pieno netoleravimas. Maži kūdikiai (ypač ankstukai) dažniau stokoja pieno cukrų skaidančio fermento laktazės, tad jiems gali pasireikšti laktozės netoleravimo simptomai: pilvo pūtimas, viduriavimas, pilvo skausmas. Šių kūdikių išmatos būna skystos, putotos, jie gausiai ir dažnai tušinasi, tad sudirginama oda, atsiranda iššutimų, bėrimų, sauskelnių dermatitas

Kodėl kūdikiui tinka iš karvės pieno pagamintas pieno mišinys?

Kūdikių maitinimui skirtų pieno mišinių gamyboje plačiausiai naudojamas karvės pienas, tačiau pieno mišinys ir karvės pienas nėra tapatu.

Gaminant pieno mišinį yra siekiama jo mitybinę vertę priartinti motinos pienui. Pieno mišiniui naudojamas karvės (ar kitų galvijų) pienas, tačiau sumažinamas jame esantis baltymų ir druskos kiekis, gali būti gaminamas mišinys be laktozės, mišiniai papildomai praturtinami, pavyzdžiui, vitaminu D, geležimi.

Kuo naudingas karvės pienas vyresniems vaikams?

Karvės pienas ir kiti pieno produktai yra geras baltymų, riebalų, kalcio, fosforo, vitaminų A ir B12, kalio, magnio, cinko ir kt. naudingų maistinių medžiagų šaltinis.

Pienas ir jo produktai yra tikrai naudingi užtikrinant sveiką, visavertę vaikų mitybą, tačiau jie tinkamiausi vyresniems nei 1-erių metų vaikams.

Kada ir kaip į vaikų mitybą įtraukti karvės pieną?

 • Pradėkite nuo lengviau virškinamų, fermentuotų pieno produktų. Pažintį su pienu vertėtų pradėti ne nuo pieno stiklinės, o nuo raugintų pieno produktų. Apie 7-10 gyvenimo mėnesį galima į kūdikio racioną po truputį įvesti natūralų (t.y. papildomai nesaldintą, be jokių priedų) jogurtą, kefyrą, varškę.
 • Pieno duokite gerti po 1-ojo gimtadienio. Sulaukus 1-ojo kūdikio gimtadienio, galite jam kartas nuo karto duoti atsigerti pieno, tačiau nuolat stebėkite mažylio organizmo reakciją, atkreipkite dėmesį į laktozės netoleravimo simptomus.
 • Duokite riebų pieną. Vaiko raidai yra labai svarbūs riebalai, kurių suvartojimo pirmaisiais gyvenimo metais tikrai nereikėtų riboti. Rinkitės „pilno“ riebumo pieną, o liesą pieną ar kitus pieno produktus su sumažintu kalorijų kiekiu vaikui duokite tik jeigu taip nurodė gydytojas (pavyzdžiui, jeigu vaikas turi antsvorio ar yra linkęs į nutukimą).
 • Neduokite pieno su daug geležies turinčiais produktais. Karvės piene praktiškai nėra geležies ir jis trikdo geležies įsisavinimą iš kitų šaltinių. Daug geležies turinčių produktų (mėsos, ankštinių, lapinių daržovių ir kt.) vieno valgymo metu nemaišykite su pienu ir jo produktais, pieną ir jo produktus vaikui duokite praėjus bent 2 val.
 • Neduokite pieno prieš pat miegą. Karvės piene yra laktazės, dar vadinamos pieno cukrumi. Pieno (o taip pat ir bet kurių savo sudėtyje cukraus turinčių gėrimų, pavyzdžiui, pieno mišinio, saldžios arbatos, sulčių ir pan.) gėrimas vakare ar naktį yra pagrindinė buteliuko karieso priežastis. Jeigu vaikas prieš miegą geria pieną, jam būtina išsivalyti dantukus.

Plačiau skaitykite:

Laktozės netoleravimas kūdikiui: kaip jį pastebėti?

Laktozės netoleravimas kūdikiams pasireiškia nesunkiai pastebimais virškinimo sistemos negalavimais, kurie dažniausiai „išlenda“ jau pirmosiomis gyvenimo dienomis ar savaitėmis.

Pagrindiniai laktozės netoleravimo požymiai:

 • viduriavimas;
 • pilvo pūtimas, dujų kaupimasis, pykinimas;
 • pilvo skausmas, mėšlungis;
 • nepakankama mityba (t. y. nenoras žįsti, valgyti);
 • skystos, vandeningos, putotos kūdikio išmatos;
 • su dažnu tuštinimusi ir rūgščiomis išmatomis susijusios odelės problemos: paraudimai, iššutimai, bėrimai, sauskelnių dermatitas;
 • su pilvelio problemomis ir odos pažeidimais susijęs kūdikio elgesys: neramumas, dirglumas, verksmingumas, sutrikęs miegas.

Plačiau skaitykite:

Susiję straipsniai

Priežasties ir pasekmės sąsaja: kaip kūdikiai mokosi?

Kūdikiai greitai atranda ryšį tarp veiksmų ir jų rezultatų. Tai dar vadinama priežasties ir pasekmės sąsaja.

Geriausios knygos vaikams: rekomenduoja tėvai

Paprašėme tėvelių rekomenduoti geriausias, skaitomiausias ir pačias mylimiausias knygas vaikams. Dalinamės net 50 knygų sąrašu!

Pirmoji kūdikio šypsena

Pirmoji valinga kūdikio šypsena yra vienas laukiamiausių mažylio pasiekimų ir saldžiausia dovanėlė tėvams.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  MaLina prieš 1 m.

  Rutaxe parašė:
  Karves piena turi gerti tik versiukai 😉

  Mano abu užaugo su karvės pienu. Visi mes turim savo požiūrį. Man asmeniškai geriau karvės pienas iš patikimų žmonių nei visokių š...prikimšti mišinukai.

 2. Jusia
  Jusia prieš 1 m.

  Nezinau kiek ten to pieno parduotuviname yra. Bet as pradejau duot vietoj misinuko nuo metu. Gerdavo pries vakaro miega kaip atsigerimas ir tiek. Jau metu laiko maniskiai beveik viska valge normaliai tai nemaciau butinybes ir pienui. Tiesiog kaip vakaro ritualas kol galiausiai tai pasikeite i vandeni ir dabar pries miega atsigeria vandens
  ir eina miegot.

 3. User has not uploaded an avatar
  Breez... prieš 1 m.

  Norviegijoj visi vaikai( aisku be alergijos) geria piena ir vanduo darzelyja/mokykloja.....mum ten sako, kad nuo 10m galima duot...
  Maniskei 7m jinai dabar ragauja viska ir varskes, ir kefyro kartais sauksta duodu...

 4. User has not uploaded an avatar
  KrisTina12345 prieš 9 mėn.

  Sveikos,
  Gal yra mamyčių, kurios duoda savo vaikučiams (~ 1-1,5 metukų)karvės pieno?

 5. User has not uploaded an avatar
  Lele111 prieš 8 mėn.

  KrisTina12345 parašė:
  Sveikos,
  Gal yra mamyčių, kurios duoda savo vaikučiams (~ 1-1,5 metukų)karvės pieno?

  Maniškis 1m9men geria karves pieną , maždaug prieš mėnesį pradėjau duoti