Sauskelnių dermatitas (241)

sauskelnių dermatitas

Kodėl kūdikiams kyla sauskelnių dermatitas?

Kūdikių odelė yra labai plona (gerokai plonesnė nei suaugusiųjų), todėl labai lengvai pažeidžiama ir greičiau sudirgsta.

Kūdikis su sauskelnėmis išbūna praktiškai visą parą: šiluma, drėgmė, bakterijos, kenksmingos šlapimo bei išmatų medžiagos – visa tai veikia kūdikio odelę.

Dėl trinties su sauskelnių paviršiumi, odelėje gali atsirasti įbrėžimų, epitelio pažeidimų, kuriuose gali pradėti vystytis infekcijos.

Sauskelnių dermatitų rūšys

Nors tai vadinama sauskelnių dermatitu, ir kartais manoma, kad dermatito priežastis – vienkartinės sauskelnės, iš tiesų jis gali kilti ir naudojant daugkartines sauskelnes ar vystyklus, o jo priežastis – nebūtinai sauskelnės.

Priklausomai nuo dermatito priežasties, prevencija ir gydimas gali šiek tiek skirtis:

 • Iššutimai: atsiranda odos klosčių vietose, kur oras prastai cirkuliuoja, kur temperatūra aukštesnė ir kaupiasi drėgmė. Iššutimų vietose oda parausta, gali atsirasti pūslelių, oda gali pradėti luptis. Įsitikinkite, ar naudojamos sauskelnės yra laidžios orui, nesukelia šiltnamio efekto, o rizikingas vietas tepkite apsauginiu kremu nuo iššutimų.  
 • Alergija maistui: dažniausiai šis dermatitas pasireiškia raudonu bėrimų žiedu apie mažylio išangę. Tokiu atveju priežastis – ne higiena ir ne sauskelnės: reikėtų atsisakyti alergizuojančio maisto. Pašalinus jį iš mažylio ar žindyvės meniu, problema turėtų susitvarkyti savaime. 
 • Kontaktinis dermatitas: tai uždegiminė odos reakcija į alergenus ar dirgiklius. Sauskelnių atveju, oda gali reaguoti tiek į nuosavą šlapimą ar išmatas, tiek į sauskelnių audinį, kvapiklius, kitas sudėtines medžiagas, skalbimo priemonės likučius daugkartinėse sauskelnėse, prausiklį ir t.t. Šio dermatito atveju svarbu pašalinti dermatito priežastį (pavyzdžiui, jei spėjate, kad odelė reaguoja į sudėtines sauskelnių medžiagas, pakeiskite jas kita sauskelnių rūšimi).
 • Kandidozė, seborėja, kitos infekcijos: tai rimtesnės dermatitų rūšys, išsivystančios, kai bakterijos, grybeliai patenka ant pažeistos odos. Joms gydyti gali prireikti hormoninių, priešgrybelinių vaistų, antibiotikų.

Kaip išvengti sauskelnių dermatito?

Nepriklausomai nuo to, naudojate daugkartines ar vienkartines sauskelnes, sauskelnių dermatito visiškai išvengti greičiausiai nepavyks, net jei kūdikio odos jautrumas nėra padidėjusi.

Kai kūdikis serga, kai jam kalasi dantukai, pradėjus primaitinti, įvedant naujus maisto produktus, taip pat po antibiotikų kurso, sauskelnių dermatito rizika išauga. Tačiau, jei laikysitės žemiau išvardintų taisyklių, galite sumažinti sauskelnių dermatito dažnį ir jo pasekmes:

 • Dažnai keiskite sauskelnes. Naujagimiams sauskelnes rekomenduojama keisti kas 1-2 valandas, vyresniems – ne rečiau, kaip kas 4 val. Tiesa, keitimo intervalo dažnis gali priklausyti ir nuo naudojamų sauskelnių rūšies bei kokybės.
  SVARBU: Jei kūdikis pasituština, sauskelnes reikia keisti iškart, nelaukiant kol prabėgs dvi valandos ir sauskelnės prisipildys. Naujagimiai gali tuštintis labai dažnai ir po truputį, tad sauskelnių keitimas gali atrodyti kaip nesibaigiantis procesas, tačiau laikui bėgant tuštinimasis suretės ir normalizuosis. 
 • Švariai nuprauskite. Geriausia apiprausti užpakaliuką po tekančiu vandeniu arba nuvalyti bekvapėmis drėgnomis servetėlėmis.
  SVARBU:
  kai kuriuos vaikus gali berti ir nuo drėgnų servetėlių – ar bent jau kai kurių jų rūšių, ypač jei sudėtyje yra kvapiklių ir sintetinės kilmės losjonų.
 • Leiskite „prasivėdinti“. Jei tik aplinkybės leidžia, leiskite kūdikiui po 10-20 min tarp sauskelnių keitimo pabūti be jų. Tarpkojį (o ypač berniukų) pridenkite palute – tai padės apsisaugoti nuo fontaniuko.
 • Pakeiskite sauskelnių rūšį. Kūdikio odelė gali reaguoti į kitas sauskelnių gamybai naudojamas medžiagas, ypač kvapiklius, losjonus, ir pastarųjų konservantus. Atkreipkite dėmesį ir į audinius, klostes, sauskelnių minkštumą/ elastingumą: šiurkšti faktūra, klostės gali papildomai dirginti odą, o sudirginta odelė yra imlesnė infekcijoms.
 • Kruopščiai skalbkite daugkartines sauskelnes. Skalbimui naudokite vaikiškus skalbiklius (geriausia, skirtus alergiškiems kūdikiams), o skalaudami įpilkite šiek tiek citrinos rūgšties ar maistinio acto: rūgštis neutralizuoja šarminį skalbiklio poveikį.  

Ar daugkartinės sauskelnės apsaugo nuo dermatitų?

Iš tiesų – ne. Kontaktinis dermatitas – t.y. reakcija į vienas ar kitas medžiagas, yra tik viena iš dermatito rūšių. Nors labiau tikėtina, kad kūdikio oda blogai reaguos į vienkartinių sauskelnių gamybai naudojamas medžiagas, kontaktinis dermatitas gali pasitaikyti ir naudojant daugkartines sauskelnės (dažniausiai – reakcija į skalbimo priemonių likučius).

Visos kitos dermatito priežastys (drėgmė, šiluma, šlapimo ir išmatų terpė, bakterijos, trintis) yra bendrinės, tad jei nesilaikoma sauskelnių keitimo taisyklių, dermatitų rizika niekur nedingsta. 

Tepalai, kremai nuo iššutimų ir dermatito: naudoti ar ne?

Vieni laikosi nuostatos, kad apsauginius kremus reikia naudoti profilaktiškai ir nuolat, kiti – kad tik tais atvejais, kai jo tikrai reikia. Daugumos apsauginių kremų paskirtis – sudaryti sluoksnį, saugantį nuo šlapimo, išmatų ir sauskelnių medžiagų.

Pasisakančių prieš manymu, ši plėvelė – nėra natūrali odos būsena, trukdanti odai kvėpuoti ir normaliai funkcionuoti. Jei esate priversti kremą naudoti nuolat, tai gali būti ženklas, kad arba nepakankamai dažnai keičiate sauskelnes, arba pasirinktos sauskelnės mažyliui netinka.

Svarbu paminėti ir tai, kad kremų sudėtis ir veikimo principas gali skirtis. Rekomenduojame atidžiai perskaityti kremo sudėtį, informacinį lapelį ir įsitikinti, ar pasirinktas tepalas (kremas) tikrai tinka jūsų konkrečiu atveju (kaip jau minėta, dermatitų yra įvairių):

 • Tepalai cinko oksido pagrindu: suriša drėgmę, esančią odos paviršiuje, veikia sutraukiančiai ir antiseptiškai. Gali sausinti odelę.
 • Tepalai vazelino, skysto parafino pagrindu: sudaro odos paviršiuje apsauginį sluoksnį (plėvelę), kuris atstumia drėgmę, tačiau trukdo odai kvėpuoti.
 • Tepalai dekspantenolio (pantenolio) pagrindu: pantenolis stimuliuoja epidermio ir tikrosios odos ląstelių augimą ir atsinaujinimą (pagreitina lipidų ir baltymų sintezę odoje bei skatina epidermio ląstelių dalijimąsi), pagreitina paviršinių žaizdelių gijimą. Labiau tinka odos problemų gydymui nei prevencijai (sveikai odai jokios pagalbos nereikia), tačiau kai vaikas serga, galima naudoti kaip profilaktinę priemonę natūraliai odos funkcijai palaikyti ir/ar stiprinti.
 • Hormoniniai, priešgrybeliniai tepalai: šie tepalai skirti atitinkamų infekcijų gydimui. Juos reikėtų naudoti griežtai pagal gydytojo nurodymus ir nenaudoti kasdienei priežiūrai/ profilaktikai.

Susiję straipsniai

Vaikas bijo tuštintis: ko imtis tėvams pasireiškus puoduko baimei?

Paprastai dėl šlapinimosi vaikams didesnių problemų nekyla, tačiau „didelio reikalo“ vaikas gali neiti net dvi ar tris dienas.

4 pagrindinės odos iššutimų priežastys

Naujagimių ir kūdikių odelė – gležna, jautri ir neatspari aplinkos poveikiui. Neigiamą efektą paaštrina dar ir sauskelnės: odą nuolat veikia drėgmė.

Vasara – tinkamiausias metas atpratinti vaiką nuo sauskelnių

Prasidėjus vasarai daugelis tėvų išsikelia tikslą vieną kartą ir visiems laikams atsisveikinti su sauskelnėmis. Vasara – tinkamiausias tam laikas.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Aleksandra1987 prieš 5 mėn.

  Sveiki, sauskelniu dermatitas pasireiškia bėrimu smulkiais taškeliais, odos infekcija tuo "isdeginimu". Nuo "isdeginimo" padėjo kremas su antibiotikais, pvz Fucidin. Pasirodykite gydytojui. Siunčiu apkabinima, žinau kaip mažyliui skausminga, mano net naktim pabusdavo

 2. HappyFamily prieš 3 mėn.

  Sveiko merginos, kaip manote, ar tai bėrimas nuo sauskelnių? Atsirado prieš kelias dienas, bet tik šiose srityse (ties sauskelnių užsegimu). Šiek tiek blizga per foto, nes patepta su bepanthol baby.

 3. kristute1
  kristute1 prieš 3 mėn.

  HappyFamily parašė:
  Sveiko merginos, kaip manote, ar tai bėrimas nuo sauskelnių? Atsirado prieš kelias dienas, bet tik šiose srityse (ties sauskelnių užsegimu). Šiek tiek blizga per fo…

  Man čia labiau primena odos nutrynimą

 4. HappyFamily prieš 3 mėn.

  kristute1 parašė:
  Man čia labiau primena odos nutrynimą

  Na ne, paberta smulkiais spuogeliais keliose vietose.

 5. User has not uploaded an avatar
  Aleksandra1987 prieš 3 mėn.

  Taip čia dermatitinis bėrimas, stebekite ar plotas nedideja, turi praeiti per kelias dienas. Man atrodo jūsų mažylis sukaito, nebuvo oro cirkuliacijos, dėl to ir išbėrė.