Sauskelnių dermatitas (95)

sauskelnių dermatitas

Kodėl kūdikiams kyla sauskelnių dermatitas?

Kūdikių odelė yra labai plona (gerokai plonesnė nei suaugusiųjų), todėl labai lengvai pažeidžiama ir greičiau sudirgsta.

Kūdikis su sauskelnėmis išbūna praktiškai visą parą: šiluma, drėgmė, bakterijos, kenksmingos šlapimo bei išmatų medžiagos – visa tai veikia kūdikio odelę.

Dėl trinties su sauskelnių paviršiumi, odelėje gali atsirasti įbrėžimų, epitelio pažeidimų, kuriuose gali pradėti vystytis infekcijos.

Sauskelnių dermatitų rūšys

Nors tai vadinama sauskelnių dermatitu, ir kartais manoma, kad dermatito priežastis – vienkartinės sauskelnės, iš tiesų jis gali kilti ir naudojant daugkartines sauskelnes ar vystyklus, o jo priežastis – nebūtinai sauskelnės.

Priklausomai nuo dermatito priežasties, prevencija ir gydimas gali šiek tiek skirtis:

 • Iššutimai: atsiranda odos klosčių vietose, kur oras prastai cirkuliuoja, kur temperatūra aukštesnė ir kaupiasi drėgmė. Iššutimų vietose oda parausta, gali atsirasti pūslelių, oda gali pradėti luptis. Įsitikinkite, ar naudojamos sauskelnės yra laidžios orui, nesukelia šiltnamio efekto, o rizikingas vietas tepkite apsauginiu kremu nuo iššutimų.  
 • Alergija maistui: dažniausiai šis dermatitas pasireiškia raudonu bėrimų žiedu apie mažylio išangę. Tokiu atveju priežastis – ne higiena ir ne sauskelnės: reikėtų atsisakyti alergizuojančio maisto. Pašalinus jį iš mažylio ar žindyvės meniu, problema turėtų susitvarkyti savaime. 
 • Kontaktinis dermatitas: tai uždegiminė odos reakcija į alergenus ar dirgiklius. Sauskelnių atveju, oda gali reaguoti tiek į nuosavą šlapimą ar išmatas, tiek į sauskelnių audinį, kvapiklius, kitas sudėtines medžiagas, skalbimo priemonės likučius daugkartinėse sauskelnėse, prausiklį ir t.t. Šio dermatito atveju svarbu pašalinti dermatito priežastį (pavyzdžiui, jei spėjate, kad odelė reaguoja į sudėtines sauskelnių medžiagas, pakeiskite jas kita sauskelnių rūšimi).
 • Kandidozė, seborėja, kitos infekcijos: tai rimtesnės dermatitų rūšys, išsivystančios, kai bakterijos, grybeliai patenka ant pažeistos odos. Joms gydyti gali prireikti hormoninių, priešgrybelinių vaistų, antibiotikų.

Kaip išvengti sauskelnių dermatito?

Nepriklausomai nuo to, naudojate daugkartines ar vienkartines sauskelnes, sauskelnių dermatito visiškai išvengti greičiausiai nepavyks, net jei kūdikio odos jautrumas nėra padidėjusi.

Kai kūdikis serga, kai jam kalasi dantukai, pradėjus primaitinti, įvedant naujus maisto produktus, taip pat po antibiotikų kurso, sauskelnių dermatito rizika išauga. Tačiau, jei laikysitės žemiau išvardintų taisyklių, galite sumažinti sauskelnių dermatito dažnį ir jo pasekmes:

 • Dažnai keiskite sauskelnes. Naujagimiams sauskelnes rekomenduojama keisti kas 1-2 valandas, vyresniems – ne rečiau, kaip kas 4 val. Tiesa, keitimo intervalo dažnis gali priklausyti ir nuo naudojamų sauskelnių rūšies bei kokybės.
  SVARBU: Jei kūdikis pasituština, sauskelnes reikia keisti iškart, nelaukiant kol prabėgs dvi valandos ir sauskelnės prisipildys. Naujagimiai gali tuštintis labai dažnai ir po truputį, tad sauskelnių keitimas gali atrodyti kaip nesibaigiantis procesas, tačiau laikui bėgant tuštinimasis suretės ir normalizuosis. 
 • Švariai nuprauskite. Geriausia apiprausti užpakaliuką po tekančiu vandeniu arba nuvalyti bekvapėmis drėgnomis servetėlėmis.
  SVARBU:
  kai kuriuos vaikus gali berti ir nuo drėgnų servetėlių – ar bent jau kai kurių jų rūšių, ypač jei sudėtyje yra kvapiklių ir sintetinės kilmės losjonų.
 • Leiskite „prasivėdinti“. Jei tik aplinkybės leidžia, leiskite kūdikiui po 10-20 min tarp sauskelnių keitimo pabūti be jų. Tarpkojį (o ypač berniukų) pridenkite palute – tai padės apsisaugoti nuo fontaniuko.
 • Pakeiskite sauskelnių rūšį. Kūdikio odelė gali reaguoti į kitas sauskelnių gamybai naudojamas medžiagas, ypač kvapiklius, losjonus, ir pastarųjų konservantus. Atkreipkite dėmesį ir į audinius, klostes, sauskelnių minkštumą/ elastingumą: šiurkšti faktūra, klostės gali papildomai dirginti odą, o sudirginta odelė yra imlesnė infekcijoms.
 • Kruopščiai skalbkite daugkartines sauskelnes. Skalbimui naudokite vaikiškus skalbiklius (geriausia, skirtus alergiškiems kūdikiams), o skalaudami įpilkite šiek tiek citrinos rūgšties ar maistinio acto: rūgštis neutralizuoja šarminį skalbiklio poveikį.  

Ar daugkartinės sauskelnės apsaugo nuo dermatitų?

Iš tiesų – ne. Kontaktinis dermatitas – t.y. reakcija į vienas ar kitas medžiagas, yra tik viena iš dermatito rūšių. Nors labiau tikėtina, kad kūdikio oda blogai reaguos į vienkartinių sauskelnių gamybai naudojamas medžiagas, kontaktinis dermatitas gali pasitaikyti ir naudojant daugkartines sauskelnės (dažniausiai – reakcija į skalbimo priemonių likučius).

Visos kitos dermatito priežastys (drėgmė, šiluma, šlapimo ir išmatų terpė, bakterijos, trintis) yra bendrinės, tad jei nesilaikoma sauskelnių keitimo taisyklių, dermatitų rizika niekur nedingsta. 

Tepalai, kremai nuo iššutimų ir dermatito: naudoti ar ne?

Vieni laikosi nuostatos, kad apsauginius kremus reikia naudoti profilaktiškai ir nuolat, kiti – kad tik tais atvejais, kai jo tikrai reikia. Daugumos apsauginių kremų paskirtis – sudaryti sluoksnį, saugantį nuo šlapimo, išmatų ir sauskelnių medžiagų.

Pasisakančių prieš manymu, ši plėvelė – nėra natūrali odos būsena, trukdanti odai kvėpuoti ir normaliai funkcionuoti. Jei esate priversti kremą naudoti nuolat, tai gali būti ženklas, kad arba nepakankamai dažnai keičiate sauskelnes, arba pasirinktos sauskelnės mažyliui netinka.

Svarbu paminėti ir tai, kad kremų sudėtis ir veikimo principas gali skirtis. Rekomenduojame atidžiai perskaityti kremo sudėtį, informacinį lapelį ir įsitikinti, ar pasirinktas tepalas (kremas) tikrai tinka jūsų konkrečiu atveju (kaip jau minėta, dermatitų yra įvairių):

 • Tepalai cinko oksido pagrindu: suriša drėgmę, esančią odos paviršiuje, veikia sutraukiančiai ir antiseptiškai. Gali sausinti odelę.
 • Tepalai vazelino, skysto parafino pagrindu: sudaro odos paviršiuje apsauginį sluoksnį (plėvelę), kuris atstumia drėgmę, tačiau trukdo odai kvėpuoti.
 • Tepalai dekspantenolio (pantenolio) pagrindu: pantenolis stimuliuoja epidermio ir tikrosios odos ląstelių augimą ir atsinaujinimą (pagreitina lipidų ir baltymų sintezę odoje bei skatina epidermio ląstelių dalijimąsi), pagreitina paviršinių žaizdelių gijimą. Labiau tinka odos problemų gydymui nei prevencijai (sveikai odai jokios pagalbos nereikia), tačiau kai vaikas serga, galima naudoti kaip profilaktinę priemonę natūraliai odos funkcijai palaikyti ir/ar stiprinti.
 • Hormoniniai, priešgrybeliniai tepalai: šie tepalai skirti atitinkamų infekcijų gydimui. Juos reikėtų naudoti griežtai pagal gydytojo nurodymus ir nenaudoti kasdienei priežiūrai/ profilaktikai.

Naujausi komentarai

 1. Spitfire
  Spitfire prieš 3 mėn.

  Labas visiems! Kaip ką tik naujai iškepta mama, norėjau paprašyti pagalbos. Turiu dviejų savaičių berniuką ir susidūriau su tokia problema, kad jo kirkšnyse oda paraudusi, šiek tiek lupasi, atsirado baltos apnašos (o gal negyva oda - nesu įsitikinusi). Iš pat pradžių bandžiau pataisų sporas, paskui kremą nuo iššutimų, paskui netgi aliejų, tačiau nelabai atrodo apgijusios tos kirkšnys. Gal kartais kam nors teko susidurti su tokia bėda ir galėtumėte pasidalinti rekomendacijomis kaip šią problemą įveikti? Būčiau labai dėkinga.

 2. User has not uploaded an avatar
  a_uk prieš 3 mėn.

  Spitfire parašė:
  Labas visiems! Kaip ką tik naujai iškepta mama, norėjau paprašyti pagalbos. Turiu dviejų savaičių berniuką ir susidūriau su tokia problema, kad jo kirkšnyse oda par…

  Sveiki, kuo ilgiau laikykite vaiką be sauskelnių oro vonioms, plaukite sėdynę tik vandeniu, kuo mažiau naudokite drėgnų servetėlių. Nupraususi išsausinkite visas raukšlytes. Tepti reiktų su cinko tepalu, mums labai padeda weledos su medetkom. Jei šitas nepadeda, geresnis, bet ir brangesnis Cisaplast la roche. Tepkite su kiekvienu sauskelnių keitimu. Jei pradeda žaizdotis, šlapiuoti, reiktų parodyti gydytojui ar nėra grybelinės infekcijos. Svarbiausia tą odytę laikyti ilgiau ore nepridengtą, tada greitai gyja. Aliejus šiuo atveju nelabai tinka.

 3. paneleparren
  paneleparren prieš 3 mėn.

  Spitfire parašė:
  Labas visiems! Kaip ką tik naujai iškepta mama, norėjau paprašyti pagalbos. Turiu dviejų savaičių berniuką ir susidūriau su tokia problema, kad jo kirkšnyse oda par…

  Nelabai pamenu, kada tiksliai, bet maži kūdikiai visi "nusilupa". Toks jausmas, kad visa odytė nupleiskanoja ir nusilupa. Tai gal ir jums čia tas procesas prasidėjo?

 4. User has not uploaded an avatar
  Rassske prieš 3 mėn.

  Spitfire parašė:
  Labas visiems! Kaip ką tik naujai iškepta mama, norėjau paprašyti pagalbos. Turiu dviejų savaičių berniuką ir susidūriau su tokia problema, kad jo kirkšnyse oda par…

  Mum buvo taip, luposi odele, paraudus buvo. Vis sakydavo kad nuo pampersu, bet as tikrai zinojau kad cia ne nuo to. Išbandėme viska, sporų miltelius, sudo kremą, viledos tepalus, tai lyg jau biski praeina ir vėl tas pats is naujo.
  Galiausiai sužinojau vaistines kurios gamina vaistus pagal receptą turi tepaliuku nuo issutimo. Tai pats geriausias dalykas, nuo to laiko jokių isutimu nėra 🤘🏻

 5. karapuznike
  karapuznike prieš 3 mėn.

  Spitfire parašė:
  Labas visiems! Kaip ką tik naujai iškepta mama, norėjau paprašyti pagalbos. Turiu dviejų savaičių berniuką ir susidūriau su tokia problema, kad jo kirkšnyse oda par…

  Ar tikrai nuo pampersu? Mums ir taip buvo.ko tik neisbandziau.ir kremus visus ir pampersus visus ir brangius net pirkau.o niekas nesikeite.net sesele atejus i namus sake isutimas.kai maciau kad nu niekas nesikeicia tik blogeja.nuvaziavimom pas daktare.tik paziurejus pasake pienlige.israse kremo.ir kai dingo viskas taip dingo.
  Dabar visus pampius galim naudot jokiu isutimu neesam tureje 😉