Kamieninės ląstelės iš virkštelės: išsaugoti ar ne? (60)

Kamieninių ląstelių saugykla

Kas yra kamieninės ląstelės?

Kamieninės organizmo ląstelės yra nediferencijuotos (nespecializuotos ) ląstelės, turinčios unikalią savybę virsti bet kokiomis organizmo ląstelėmis (audinių, organų, kraujagyslių).

Būtent dėl šio sugebėjimo jos gali būti naudojamos įvairių ligų gydymui, pavyzdžiui, tokių ligų kaip leukemija, diabetas, išsėtinė sklerozė, cerebrinis paralyžius, vėžys ir t.t.

Kamieninių ląstelių panaudojamas šiuo metu aktyviai bandomas regeneratyvinėje medicinoje – tai medicinos šaka, kurios specializacija – pažeistų audinių atstatymas.

Pavyzdžiui, yra įrodymų, kad kamieninių ląstelių injekcijos padeda atstatyti pažeistų smegenų funkciją, kraujagysles, neuronus.

Virkštelės ir placentos kraujas yra vienas iš kamieninių ląstelių šaltinių (kitas dažnai naudojamas yra kaulų čiulpai, nors pavienių kamieninių ląstelių ir didesnių jų grupių aptinkama visame žmogaus organizme).

Kamieninių ląstelių iš virkštelės ir placentos surinkimo būdas yra patrauklus tuo, kad nereikia jokių invazinių procedūrų į žmogaus organizmą.

Kamieninių ląstelių saugojimas

Nors pasaulyje yra tiek valstybinių, tiek privačių kamieninių ląstelių saugyklų, Lietuvoje kol kas yra tik vos keli privatūs bankai, kuriame saugomos ląstelės naudojamos tik šeimos nariams, o kamieninių ląstelių išsaugojimas nėra kompensuojamas.

Jei nuspręstumėte kamienines ląsteles saugoti, turėtumėte dar gerokai iki gimdymo susitarti su kamieninių ląstelių banku, kad, gimdymui prasidėjus, jis būtų pasirengęs atvykti paimti mėginio.

Užgimus kūdikiui iš virkštelės bus surinktas kraujas. Procedūra truks keletą minučių. Surinkus kraują, bus atlikti kokybiniai ir kiekybiniai jo tyrimai, o iš kraujo išskirtos kamieninės ląstelės bus užšaldytos ir laikomos specialioje saugykloje.

Saugoti kamienines ląsteles ar ne?

Kaip ir daugelių atvejų, vienareikšmiško atsakymo, saugoti kamienines ląsteles ar ne, nėra.

Štai kodėl kamienines ląsteles išsaugoti verta:

  • Tai savotiškas sveikatos draudimas. Ir ne tik kūdikiui, bet ir kitiems šeimos nariams – kamieninės ląstelės gali tikti ir artimiems jų savininko giminaičiams, ypač mažylio broliukams ir sesutėms: teorinė tikimybė, kad jų audiniai bus suderinami, yra apie 25%, tačiau praktikoje šie skaičiai gali pasiekti ir 50-75%.
  • Kamieninių ląstelių panaudojimo tyrimai yra daug žadantys. Nors šiuo metu gydymas kamieninėmis ląstelėmis nėra dažnas, ir naudojamas daugiausia kraujo onkologinių ligų atveju, specialistai teigia, kad ateityje jis bus taikomas kas antram planetos gyventojui, o kamieninių ląstelių dėka bus galima gydyti daugumą ligų, įskaitant ir tas, kurių neįveikia „tradiciniai“ gydymo būdai – pavyzdžiui, galvos smegenų traumas.
  • Paveldimų ligų rizika. Jei jūsų šeimos nariai yra linkę sirgti tam tikromis paveldimomis ligomis – vėžiu, širdies kraujagyslių ligomis – tikimybė, kad vaikui prireiks kamieninių ląstelių yra gana didelė.
  • Kamieninių ląstelių kokybė. Kamieninės ląstelės iš virkštelės kraujo yra „švariausios“ – skirtingai nuo vėliau renkamų iš kraujo čiulpų, kurios gali būti paveiktos žmogaus persirgtų ligų, žalingų aplinkos veiksnių.

Virkštelės kamieninių ląstelių išsaugojimo trūkumai:

  • Tai nėra pigu. Tokias paslaugas Lietuvoje kol kas teikia tik privačios klinikos ir saugyklos. Priklausomai nuo klinikos ir saugojimo termino, ši paslauga gali kainuoti apie 2000-3000 EUR. Tačiau verta paminėti, kad mokama tik tada, kai ląstelės yra tinkamos saugojimui. Jei ląstelės saugojimui nėra tinkamos, paprastai padengiama tik patirtos sąnaudos (atvykimas, surinkimas, administravimas).
  • Kamieninės ląstelės gali netikti gydymui. Jei kūdikis serga genetine liga, kamieninės ląstelės turi savyje šią genetinę ligą ir todėl yra netinkamos gydymui. Tiesa, tokio atvejo tikimybė yra vos 3-5%.
  • Kamieninių ląstelių gali neprireikti. Svarbu paminėti, kad privačiuose kamieninių ląstelių bankuose saugomos ląstelės gali būti naudojami tik šeimos nariams. Todėl gali nutikti, kad šių ląstelių taip ir neprireiks. Teigiama, kad remiantis šių dienų standartizuotu kamieninių ląstelių taikymu, tikimybė, jog vaikui prireiks jo paties kamieninių ląstelių svyruoja nuo 1 iš 1000 iki 1 iš 200 000. Kita vertus, kamieninės ląstelės pasitelkiamos gydant vis daugiau ligų, tikėtina, kad jos bus naudojamos ir kosmetinėms procedūroms (pavyzdžiui, raukšlių lyginimui). Tad gali būti, kad po dešimtmečio – kito, ląstelių „nepanaudojimo“ rizika sumažės.
  • Kamieninės ląstelės gali būti išgaunamos ir kitais būdais. Virkštelės kraujas nėra vienintelis kamieninių ląstelių šaltinis. Kamienines ląsteles taip pat galima išgauti iš kaulų čiulpų ir iš periferinės kraujotakos.

Susiję straipsniai

Nėščiosios pilvuko nusileidimas prieš gimdymą

Nėščiosios pilvas artėjant gimdymo terminui staiga pasikeičia – šiek tiek pasmunka žemyn. Taip nutinka dėl to, kad vaisius apsiverčia žemyn galva.

Prasidėjo gimdymas: kada reikėtų vykti į ligoninę?

Kada prasideda tikrasis gimdymas ir kuriuo metu jau tikrai reikia būti ligoninėje? Verta žinoti 5-1-1 taisyklę!

Pogimdyminė depresija vyrams

Neseniai pagimdžiusioms mamoms gali pasireikšti pogimdyminė depresija. Bet mažai kur minima, kad ja susirgti gali ir tėčiai.

Naujausi komentarai

  1. Priscila
    Priscila prieš 9 m.

    Bima parašė:
    O jus kai draudziates masina ar nama irgi nuo VISKO ir 100% apdraudzia??? Lygiai taip pat ir kamieniniu lasteliu issaugojimas, tai tarsi draudimo polisas, kuris bus…

    Kam saugoti jei iš odos audinių jau išgaunamos tos kamieninės ląstelės?

  2. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 9 m.

    Lietuvoje nėra reglamentuotas kamieninių ląstelių panaudojimas šiems tikslams. Galite šaldyti, bet praktikoje tai nėra taikoma ir neaišku kada bus galima.

  3. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 9 m.

    Priscila parašė:
    Kam saugoti jei iš odos audinių jau išgaunamos tos kamieninės ląstelės?

    kamieninės kamieninem nelygu. iš odos jos jau gali tureti tam tikra "specializacija", as taip suprantu, jod tos is virksteles yra universaliausios. Esme ne kainoje, esme yra tame, kad ir ta kaina daug ko negarantuoja. Jei vaikas serga diabetu, ar kraujo veziu, kokia prasme gydyti tom kamieminem lastelem, kurios nesioja uzprogramuota polinki tam tikroms logoms?

  4. Dovevo
    Dovevo prieš 6 m.

    Oras tos kamienines lasteles, as su “n” pasaulinio lygio daktaru apie tai snekejau: 1 sansas is 2 mln kad panaudosiu tas lasteles onkologijai.

    + yra public bankai, kur zmones atiduoda tiesiog nemokamai savasias, kad jos butu naudojamos tam, kam reikia ar galetum is ten pasiimti/ nusipirkti lasteliu, JEI prireiks.

    Kaip kazkas ir rase: namo ar masinos irgi nedraudi visad butent taip, kaip rekomenduojama...

    Man daktarai akusherijoje irgi nesugebejo atsakyti, KAM REIKALINGAS TAS UZSALDYMAS... ale turi ekstra € - apsisraudimui...

    Biznio modelis, daktarams sumoketa, kad jie “word of mouth” reklamuotu paslauga dirginant jautriausia vieta, ty tevu-vaiku klausima, kur tevai turi padaryti viska del vaiko.

    Tai lieki siaip realiai durniaus vietoj. Cia mano nuomone.

  5. User has not uploaded an avatar
    Agas prieš 1 m.

    Būtų įdomu išgirsti nuomonių ar kas pasikeitė šioje temoje per 10 metų?

    Gal turime forumo narių realių pavyzdžių, kai ląstelės buvo išsaugotos ir panaudotos?