Kamieninės ląstelės iš virkštelės: išsaugoti ar ne? (60)
Kas yra kamieninės ląstelės?
Kamieninės organizmo ląstelės yra nediferencijuotos (nespecializuotos ) ląstelės, turinčios unikalią savybę virsti bet kokiomis organizmo ląstelėmis (audinių, organų, kraujagyslių).
Būtent dėl šio sugebėjimo jos gali būti naudojamos įvairių ligų gydymui, pavyzdžiui, tokių ligų kaip leukemija, diabetas, išsėtinė sklerozė, cerebrinis paralyžius, vėžys ir t.t.
Kamieninių ląstelių panaudojamas šiuo metu aktyviai bandomas regeneratyvinėje medicinoje – tai medicinos šaka, kurios specializacija – pažeistų audinių atstatymas.
Pavyzdžiui, yra įrodymų, kad kamieninių ląstelių injekcijos padeda atstatyti pažeistų smegenų funkciją, kraujagysles, neuronus.
Virkštelės ir placentos kraujas yra vienas iš kamieninių ląstelių šaltinių (kitas dažnai naudojamas yra kaulų čiulpai, nors pavienių kamieninių ląstelių ir didesnių jų grupių aptinkama visame žmogaus organizme).
Kamieninių ląstelių iš virkštelės ir placentos surinkimo būdas yra patrauklus tuo, kad nereikia jokių invazinių procedūrų į žmogaus organizmą.
Kamieninių ląstelių saugojimas
Nors pasaulyje yra tiek valstybinių, tiek privačių kamieninių ląstelių saugyklų, Lietuvoje kol kas yra tik vos keli privatūs bankai, kuriame saugomos ląstelės naudojamos tik šeimos nariams, o kamieninių ląstelių išsaugojimas nėra kompensuojamas.
Jei nuspręstumėte kamienines ląsteles saugoti, turėtumėte dar gerokai iki gimdymo susitarti su kamieninių ląstelių banku, kad, gimdymui prasidėjus, jis būtų pasirengęs atvykti paimti mėginio.
Užgimus kūdikiui iš virkštelės bus surinktas kraujas. Procedūra truks keletą minučių. Surinkus kraują, bus atlikti kokybiniai ir kiekybiniai jo tyrimai, o iš kraujo išskirtos kamieninės ląstelės bus užšaldytos ir laikomos specialioje saugykloje.
Saugoti kamienines ląsteles ar ne?
Kaip ir daugelių atvejų, vienareikšmiško atsakymo, saugoti kamienines ląsteles ar ne, nėra.
Štai kodėl kamienines ląsteles išsaugoti verta:
- Tai savotiškas sveikatos draudimas. Ir ne tik kūdikiui, bet ir kitiems šeimos nariams – kamieninės ląstelės gali tikti ir artimiems jų savininko giminaičiams, ypač mažylio broliukams ir sesutėms: teorinė tikimybė, kad jų audiniai bus suderinami, yra apie 25%, tačiau praktikoje šie skaičiai gali pasiekti ir 50-75%.
- Kamieninių ląstelių panaudojimo tyrimai yra daug žadantys. Nors šiuo metu gydymas kamieninėmis ląstelėmis nėra dažnas, ir naudojamas daugiausia kraujo onkologinių ligų atveju, specialistai teigia, kad ateityje jis bus taikomas kas antram planetos gyventojui, o kamieninių ląstelių dėka bus galima gydyti daugumą ligų, įskaitant ir tas, kurių neįveikia „tradiciniai“ gydymo būdai – pavyzdžiui, galvos smegenų traumas.
- Paveldimų ligų rizika. Jei jūsų šeimos nariai yra linkę sirgti tam tikromis paveldimomis ligomis – vėžiu, širdies kraujagyslių ligomis – tikimybė, kad vaikui prireiks kamieninių ląstelių yra gana didelė.
- Kamieninių ląstelių kokybė. Kamieninės ląstelės iš virkštelės kraujo yra „švariausios“ – skirtingai nuo vėliau renkamų iš kraujo čiulpų, kurios gali būti paveiktos žmogaus persirgtų ligų, žalingų aplinkos veiksnių.
Virkštelės kamieninių ląstelių išsaugojimo trūkumai:
- Tai nėra pigu. Tokias paslaugas Lietuvoje kol kas teikia tik privačios klinikos ir saugyklos. Priklausomai nuo klinikos ir saugojimo termino, ši paslauga gali kainuoti apie 2000-3000 EUR. Tačiau verta paminėti, kad mokama tik tada, kai ląstelės yra tinkamos saugojimui. Jei ląstelės saugojimui nėra tinkamos, paprastai padengiama tik patirtos sąnaudos (atvykimas, surinkimas, administravimas).
- Kamieninės ląstelės gali netikti gydymui. Jei kūdikis serga genetine liga, kamieninės ląstelės turi savyje šią genetinę ligą ir todėl yra netinkamos gydymui. Tiesa, tokio atvejo tikimybė yra vos 3-5%.
- Kamieninių ląstelių gali neprireikti. Svarbu paminėti, kad privačiuose kamieninių ląstelių bankuose saugomos ląstelės gali būti naudojami tik šeimos nariams. Todėl gali nutikti, kad šių ląstelių taip ir neprireiks. Teigiama, kad remiantis šių dienų standartizuotu kamieninių ląstelių taikymu, tikimybė, jog vaikui prireiks jo paties kamieninių ląstelių svyruoja nuo 1 iš 1000 iki 1 iš 200 000. Kita vertus, kamieninės ląstelės pasitelkiamos gydant vis daugiau ligų, tikėtina, kad jos bus naudojamos ir kosmetinėms procedūroms (pavyzdžiui, raukšlių lyginimui). Tad gali būti, kad po dešimtmečio – kito, ląstelių „nepanaudojimo“ rizika sumažės.
- Kamieninės ląstelės gali būti išgaunamos ir kitais būdais. Virkštelės kraujas nėra vienintelis kamieninių ląstelių šaltinis. Kamienines ląsteles taip pat galima išgauti iš kaulų čiulpų ir iš periferinės kraujotakos.
Kam saugoti jei iš odos audinių jau išgaunamos tos kamieninės ląstelės?