Vaikų ankstyvoji seksualinė raida (21)

vaiko seksualinė raida

Kas yra vaikų seksualinė raida?

Vaiko seksualinė raida – tai ne tik fiziologiniai kūno pokyčiai. Tai – plati sąvoka, apimanti lytiškumo ir lyčių skirtumų suvokimus, savo kūno ir jo pojūčių pažinimą. Seksualinės raidos procesas prasideda gerokai anksčiau, nei prasideda seksualinė branda: nors kūdikiai neturi libido, jie jau atpažįsta malonius fizinius potyrius (bučinį, motinos kūno prisilietimą), vėliau vaikai pradeda domėtis savo kūnu, pastebėti lyčių skirtumus, dar vėliau ima kopijuoti tam tikrus suaugusiųjų seksualinio elgesio elementus (pavyzdžiui, mėgdžioja bučinius), o artėjant paauglystei – pradeda vis sąmoningiau domėtis seksualiniu gyvenimu.

Vaikų seksualumas suaugusiųjų akimis

Suaugusiuosius paprastai gąsdina vaikų seksualumo tema: tėvai dažnai sutrinka, užtikę vaiką tyrinėjantį savo lytinius organus, nežino, ką atsakyti į klausimus „Iš kur atsiranda vaikai“ ar kaip reaguoti į suaugusių elgesį kopijuojančius poelgius, pavyzdžiui bandymą bučiuotis „iš tikrųjų“.

Kas yra „normalu“, o kas ne?

Vaiko seksualinis elgesys ir žinios labiausiai priklauso nuo vaiko amžiaus, nuo aplinkinių elgesio, informacinės aplinkos bei socialinių-kultūrinių, o taip pat religinių visuomenės normų.

Dauguma poelgių, žaidimų, klausimų yra normali pažinimo ir raidos proceso dalis ir priežasčių nerimauti dėl vaiko elgesio nėra, jį tiesiog reikėtų pakreipti tinkama linkme, ne tik todėl, kad peržengtos ribos gali trikdyti aplinkinius, bet ir todėl, kad tai svarbu vaiko saugumui.

Atkreipti dėmesį ir sunerimti reikėtų tik tuomet, jei vaiko elgesys neatitinka jo amžiaus ir raidos tarpsnio, jei vaikas elgiasi agresyviai ar jei jį yra apėmusios neigiamos emocijos (baimė, pyktis).

Atidžiau reikėtų stebėti vaiką ir tuomet, jei vaiko seksualinio pobūdžio kontaktas vyksta su gerokai vyresniu ar jaunesniu vaiku. Prie „seksualinio“ pobūdžio kontaktų gali būti priskirti ir žaidimai (pavyzdžiui, jei vaikai žaidžia daktarus), išsirengimas net pliaže.

Tėvų vaidmuo vaiko sekjsualinėje raidoje

Nors šiais laikais vaikai (net ir visai maži) gali gauti informacijos iš draugų, televizijos ar interneto, ne visuomet ši informacija yra adekvati, atitinka vaiko amžių, formuoja reikiamas elgesio normas ir užtikrina vaiko sveikatą bei saugumą.

Suaugusiųjų pareiga yra suprasti vaiko raidos tarpsnio ypatumus ir atsižvelgiant į vaiko amžių, atsakyti į jo klausimus, suteikti vaikui reikiamus paaiškinimus bei nukreipti vaiko elgesį – šiuo atveju seksualinį – tinkama linkme.

Specialiai vaiko edukuoti nereikia: klausimai vaikui kyla natūraliai, kaip ir atsiranda natūralių progų vaikui paaiškinti vienus ar kitus dalykus. Tiesiog pasistenkite nepalikti jokių neatsakytų vaikų klausimų, nes kitų (geresnių) progų gali ir nepasitaikyti.

Darželinukų amžiaus vaikų seksualinė raida

Tai – pažinimo tarpsnis. Jo metu vaikas „atranda“ savo kūną, taip pat ir intymias jo vietas. Šio amžiaus vaikai neturi gėdos ir drovumo jausmo, todėl ne tik „nagrinėja“ savo kūno dalis, bet ir domisi aplinkinių kūnais, nori juos paliesti, nori pasirodyti kitiems. Tai viena iš priežasčių, kodėl vaikai taip mėgsta žaisti daktarus.

Iki apytiksliai 4 metų amžiaus vaikai nesidrovi nuogumo, ir neturėdami socialinių įgūdžių gali išsirengti visiškai nuogai, net jei suaugusiųjų akimis aplinkybės yra visiškai netinkamos. Tuštintis ir šlapintis čia ir dabar tokio amžiaus vaikams gali atrodyti visiškai normalu, kaip ir parodyti puoduko turinį pirmą kartą matomam žmogui.

Kiek vyresni vaikai pradeda pastebėti ir kopijuoti kai kuriuos suaugusių meilės, seksualinio ryšio elementus: bučiuotis, užsiminti, kad myli ar ketina vesti mergaitę iš darželio grupės ir pan. Jiems taip pat kyla pažintiniai klausimai (iš kur atsiranda vaikai), jie pradeda pastebėti, kad tam tikras elgesys, žodžiai nėra priimtini (arba – atvirkščiai, kelia suaugusiems smagų juoką). Šias socialinės normos ribas vaikas gali norėti patikrinti paprovokuodamas tėvus (tarkime, pavartoti nešvankų žodį, kuris yra tabu).

1,5-3 metų vaikus taip pat gali labai dominti „puoduko reikalai“: jie gali norėti paliesti išmatas, jas uostyti ir visiškai tuo nesibjaurėti. Nesibaiminkite – tai dalis kūno ir jo fiziologijos pažinimo. Nekelkite vaikui pasibjaurėjimo jo kūno funkcijomis ir „produktais“: dėl to vaikas gali pradėti bjaurėti visu savo kūnu.

iesiog ramiai pasakykite, kad kakas yra nešvarus, todėl jo neliečiame, o pakakoję plaunamės rankas. Jei vaiko domėjimasis reikaliukais pradeda kelti rūpesčių, leiskite jam teršti kitomis formomis: žaisti su moliu, šlapiu smėliu, piešti dažais išteptomis rankomis ir panašiai. Tai turėtų kompensuoti norą žaisti su savo kūno produktais.

Pradinukų amžiaus vaikų seksualinė raida

Šiuo amžiaus tarpsniu atsiranda drovumo jausmas. Mažai tikėtina, kad vaikas savanoriškai išsirengs – greičiau atvirkščiai, jis drovėsis tai padaryti net ir prieš gydytoją.

Greičiausiai vaikas pradės vengti ir gėdytis su seksualumu susijusių temų, jam jos gali tapti atgrasios, bet tuo pačiu labai žadinančios jo smalsumą.

Todėl šiuo amžiaus tarpsniu vaikas mieliau renkasi slapto stebėtojo vaidmenį: jį gali itin dominti nuogų suaugusių žmonių vaizdai, erotinio pobūdžio literatūra bei scenos filmuose.

Žaidimai ar elgesio elementai – ne tik suaugusių kopijavimas ir smalsumas: tai jau gali būti emocinių bei fiziologinių poreikių skatinami veiksmai.

Pavyzdžiui, tokiame amžiuje vaikai gali pradėti žaisti „butelį“, prasidėti pirmi „rimti meilės reikalai“. Skirtingai nuo ikimokyklinukų, tokio amžiaus vaikai gali sąmoningai pradėti liesti savo intymias vietas, pradėti masturbuotis (dažnai net nesuprasdami, ką daro ir kodėl tai daro).

Vaikas masturbuojasi: ką daryti?

Užtikę vaiką besimasturbuojantį ar žaidžiantį su kitais vaikais žaidimus, kuriuos laikote netinkamais:

 • Nepasimeskite ir nepanikuokite: prisiminkite, kad taip vaikas tyrinėja savo kūną.
 • Nepulkite iš karto auklėti vaiko: geriau giliai įkvėpkite ir padarykite pauzę – jos reikia ir vaikui, ir Jums. Pasitarkite su partneriu, kaip reaguoti, paieškokite informacijos internete.
 • Jeigu užtikote vaiką tyrinėjant save masturbuojantis savo kambaryje, nieko nesakę uždarykite kambario duris ir palikti jį kuriam laikui vieną. Kai kurie psichologai pataria po kurio laiko aptarti situaciją su vaiku (ypač jei seksualinio pobūdžio žaidimas vyko su kitais vaikais). Šio pokalbio tikslas – paaiškinti vaikui, kad seksualiniai žaidimai gali turėti pasekmių (seksualinė prievarta, nėštumas, ligos). Bendrauti reikėtų ramiu tonu, nedramatizuojant klausimo. Jei buvo užklupti keli vaikai, aparti tai reikėtų su kiekvienu asmeniškai. Reikėtų vaiko klausti tokių klausimų: „Ką tu darei tuo metu, kai aš užėjau? Kodėl tu tai darei? Kaip tau kilo tokia mintis? Kaip jauteisi tuo metu“. Tokie klausimai padės suprasti elgesio motyvus ir duoti reikiamus paaiškinimus, kodėl to daryti nereikėtų (tai tavo intymi sritis, ir jos nereikėtų rodyti visiems, o ypač nepažįstamiems žmonėms).
 • Viešos masturbacijos atveju vaiką turime sustabdyti ir jam paaiškinti, kad liesti savo intymias vietas nėra nieko blogo, tačiau tai yra intymios (slaptos) kūno dalys ir jų nederėtų rodyti net geriausiems draugams. Šis paaiškinimas yra labai svarbus vaiko saugumui.

Ką apie su lytimis ir seksualumu susijusius dalykus turi žinoti vaikai:

  Darželinukai Ikimokyklinukai Pradinukai
Lyčių skirtumai Berniukai ir mergaitės skiriasi Augant berniukų ir mergaičių kūnai keičiasi (pvz. atsiranda krūtinė) Augant atsiranda ir kitiems nematomų pokyčių (pvz., mergaitėms prasideda mėnesinės, kurios rodo, kad ji jau gali turėti vaikų)
Iš kur atsiranda vaikai Iš mamos pilvuko (paprastai tokio atsakymo pakanka) Išauga mamos pilvuke iš mažos sėklytės, kurią duoda tėtis. Iš pilvuko išima gydytojas. Vaikai atsiranda, kai vyras ir moteris mylisi (bučiuojasi, glamonėjasi). Vėlgi, detalizuoti ką reiškia "mylėtis" tikrai nereikia - vaikas klaus ir gilinsis tiek, kiek jam tuo metu aktualu.
Intymumas Intymias kūno dalis reikia prisidengti Intymių kūno dalių viešai neliečiame ir kitiems nerodome. Tai – asmeniška. Intymių kūno dalių kitiems nerodome ir neleidžiame liesti. Tai – asmeniška.

Naujausi komentarai

 1. luktorija
  luktorija prieš 5 m.

  mums buvo taip.viena vakara buvome sveciuose pas sunaus darzelio drauge.vaikai buvo baigineje priesmokykline grupe.jiems buvo apie 6.5 metu.vaikai zaide virtuveje.palinde po stalu uzdengta dekiu.einu i tualeta ziuriu islenda drauge ir maunasi timpas.nu galvoju silta jai .paskui tos mergaites mociute nuejo paziureti ka jei veikia.mano sunus nusimoves kelnaites,kelnes iki keliu. aisku greit buvo pasakyta,kad zaidimai baigesi.tai va.jo paskui klausiau-kas sugalvojo zaisti? drauge tipo.nu mano sunus abejoju ar butu sugalvojes,nes turi sese tai ta katele yra mates.namie tokiu dalyku nezaidzia.o ta mergaite galejo paprasyti,kad parodytu savo pele.cia as taip galvoju,o kaip ten buvo nezinau.nesureiksminau.truputi paskui pasnekejom,papasakojau apie tuos reikalus.

 2. ROLANDA
  ROLANDA prieš 5 m.

  man paciai mama pasakojo turbut nuo 10 m. kas yra menesines ir kad ta diena jau tapsiu moterim ir kad jau galesiu susilaukti vaikuciu .... aisku ji nesake kaip tie vaikai gaminami manau kad kiekviena mama zino kaip ir kada vaika pazindinti su tuo suaugusiu pasauliu.... anksciau buvo geda turet vaikuti neistekejus.... buvo geda apie sexa sneket kompanije. As nesu pries lesbietes ar gejus, tik pries kad jie isivaikintu ir taip traumuotu vaiku psichika.... ir nenoreciau kad kad mano mazametis vaikas zinotu kad yra ir kiti mylejimosi budai , o ne tik su priesinga lytim, juk jie smalsus vat ims ir pamegins.... o jei patiks? dabar jis zino kad tevelis myli mamyte siaube .... vyras sake atsiimsim vaikus jei tas istatymas bus priimtas

 3. @kvietkelis@
  @[email protected] prieš 5 m.

  aceit parašė:
  nu nezinau, nesutikciau, kad pradinukams reikia zinoti apie buda, kaip atsiranda vaikai (Vaikai atsiranda, kai vyras ir moteris mylisi (bučiuojasi, glamonėjasi)). K…

  O kada jie pradeda bręsti? O jeigu pavėluosi su savo pasakomis apie bitutes? Ir jeigu vaikas visa tai išgirs ne pačiomis gražiausiomis spalvomis, iš kokio kiemo bičiulio? Man irgi dilema šitas reikalas, ir jau taip atsargiai viską reikia vynioti

 4. User has not uploaded an avatar
  Laura07 prieš 5 m.

  čia tema buvo užvirusi apie tuos iškrypėliškus reikalus, ją tęsiant, nesvarbu mokykla sutiks dėstyti tokią programą ar ne, vis tik manau, kad tai bus tik kelios pamokos, į kurias mes neisime. Tokią teisę tėvai turi. Manau klasėje būsiu ne vienintelė taip mastanti mama. O apie visus kitus natūralius seksualinius reikalus, savo sūnui galėčiau papasakoti pati ir dabar, nors jam tai dar nelabai rūpi o jei pasakos mokykoloje, anksčiau už mane, tikrai nesupyksiu

 5. fennec prieš 5 m.

  Vat daugelis sako, kad kiekviena mama ir kiekvienas tetis zino kada ir zino kaip Mokykloje prie vaiko nesitaikys manau Sutinku su Mary.S, tai tureti papasakot tevai.