Kodėl kūdikiams negalima vartoti druskos?

Kūdikis valgo primaitinimo kėdutėje New Africa | Shutterstock.com

Vienas iš pagrindinių primaitinimo principų – jog kūdikiams visiškai užtenka druskos, natūraliai esančios maisto produktuose, tad kūdikių maisto papildomai sūdyti nereikia.

Natrio chloridas – cheminis druskos pavadinimas. Druska yra reikalinga įvairiems organizme vykstantiems procesams: mineralų ir vandens balanso palaikymui, nervinių impulsų susidarymui, raumenų darbui ir kt.

Tačiau perteklinis druskos vartojimas yra žalingas. Ypač kūdikiams ir mažiems vaikams.

Per pirmuosius 12 gyvenimo mėnesių kūdikių inkstai dar negali apdoroti per didelio druskos kiekio, todėl tėvai turi būti atidūs ir stebėti, kiek druskos mažylis gauna.

Kiek druskos iš tikrųjų reikia kūdikiams?

Kūdikiams per parą reikia tik šiek tiek (maždaug 1 gramo) druskos. Pirmuosius 6 gyvenimo mėnesius druskos poreikis visiškai patenkinamas kūdikiui geriant mamos pieną arba pieno mišinį.

Vėliau druskos poreikis kiek išauga, tačiau išlieka minimalus. Vaikams nuo 1 iki 3 metų per dieną reikėtų suvartoti ne daugiau nei 2 gramus druskos (rekomenduojama paros norma suaugusiems - apie 5 g).

Pradėjus primaitinimą, kūdikis papildomai druskos gauna iš maisto, tačiau tėvams sunku apskaičiuoti šio mineralo kiekį, tad dažniausiai kūdikiai druskos suvartoja per daug.

Kas nutiks, jei kūdikio racione bus per daug druskos?

Druskos perteklių kūdikių organizme apdoroja inkstai, pašalindami jį su šlapimu. Tačiau kadangi inkstai dar yra nesubrendę, jie negali tinkamai susidoroti su dideliu druskos kiekiu. Taigi druska inkstus stipriai apkrauna.

Be to, žinoma, jog dėl per didelio druskos vartojimo didėja kraujospūdis, ateityje galintis sukelti širdies ligas, padidinti insulto riziką.

Taip pat didelis druskos kiekis vaikystėje siejamas su vėliau pasireiškiančia osteoporoze: druska trukdo įsisavinti kalcį. Gausus druskos vartojimas siejamas su astma, nutukimu, netgi kai kuriomis vėžio formomis.

Kokiu būdu kūdikiai gali suvartoti per daug druskos?

Druskos natūraliai yra daugelyje maisto produktų, pavyzdžiui, vaisiuose, daržovėse, žuvyje, jūrų gėrybėse. Kūdikiams iki 1 metų visiškai pakanka iš šių produktų gaunamos druskos.

Druskos pertekliaus kūdikių mityboje kaltininkai dažniausiai yra įvairūs užkandžiai, pavyzdžiui, duona, krekeriai, duonos lazdelės sūris ir kt., kuriuose yra daug druskos.

Taip pat daug druskos yra mėsos gaminiuose, pavyzdžiui, kumpyje, dešrelėse. Druskos yra net ir net, kur jos atrodytų neturėtų būti, pavyzdžiui, įprastuose pusryčių dribsniuose.

Būtent todėl druskos nereikėtų berti į pačių namuose gaminamus patiekalus, net jei manote, kad tyrelė ar košė yra prėska ir dėl to nelabai skani. Skonį kūdikiai suvokia visai kitaip nei mes, suaugusieji.

Kūdikio maisto nereikėtų skaninti sojų padažu, sultinio kubeliais, parduotuvėje parduodamais jau paruoštais padažais, pagardais, nes juose įprastai taip pat yra daug druskos. Kūdikių maistui gardinti tinka natūralios žolelės, pavyzdžiui, krapai, petražolės ir pan., natūralus aliejus, gi sviestas.

Kaip galima reguliuoti druskos kiekį kūdikio racione?

  • Kuo dažniau ruoškite maistą namuose. Namuose maistą ruoškite be druskos. Jeigu gaminate maistą visai šeimai, paruoštą kūdikio porciją atidėkite ir tik tuomet pasūdykite šeimos patiekalą. Maistą kūdikiui skaninkite žolelėmis ir natūraliais prieskoniais.
  • Apribokite kepinių kiekį. Duonoje, krekeriuose ir kituose kepiniuose yra druskos, nes ji naudojama kaip pagalbinė tešlos kildinimo medžiaga. Todėl kūdikiams duonos, duonos lazdelių ir krekerių duokite ne daugiau nei kelis kartus per savaitę. Geresnė alternatyva – makaronai, ryžiai, bulvės, kuskusas ir kitos kruopos.
  • Sūrį dažniau keiskite kitu baltyminiu maistu. Sūris – puikus kalcio ir baltymų, bet kartu – ir druskos šaltinis. Sūrio kūdikiams duokite, bet į racioną įtraukite ir kuo daugiau kitų baltymų – vištienos, žuvies, liesos mėsos, pupelių, varškės ir t. t.
  • Skaitykite maisto produktų etiketes. Kūdikių maiste (pavyzdžiui, specialiai jiems ruoštuose dribsniuose, tyrelėse ir kt.) neturėtų būti pridėta papildomos druskos, tai reglamentuoja teisės aktai. Tačiau tai nereiškia, kad juose druskos nėra, todėl todėl atidžiai skaitykite etiketes, kad įsitikintumėte, jog įsigijote tinkamą produktą.

Kaip skaityti produktų etiketes?

Visuomet tikrinkite, kiek druskos yra 100-e gramų produkto. Jei druskos tokiame kiekyje yra 0,3 g ar mažiau, produktas yra tinkamas kūdikiui.

Prisiminkite, kad druskos ir natrio chlorido kiekis nesutampa: jeigu ant traškučių pakelio nurodoma, kad juose yra 1 g natrio chlorido, vadinasi, druskos čia – 2,5 g (1 g natrio atitinka 2,5 g druskos!).

Susiję straipsniai

Kūdikis mėto maistą: ką daryti?

Maisto mėtymas – universali problema bet kuriuo kūdikystės (ypač jeigu kūdikį primaitinate BLW metodu) ir ankstyvosios vaikystės laikotarpiu.

Julija Jegorova apie dukrytės mitybą: jokių saldumynų vaikui

„Net džiaugiuosi, kad sekasi vaikui neduoti saldumynų. Yra taip – aš pati nesu saldumynų mėgėja, nors būna dienų, kad norisi, tačiau aš neskatinu to.“

Vaikas nevalgo. Mes – blogos mamos?

Su pirmąja dukra dėl maisto tekdavo žaisti: „Su kiekvienu šaukštu lėktuvėliai skrisdavo į burną, atrodė, kiekvienas kąsnis – laimėjimas.“